PDA

View Full Version : Παραλειπόμενα των ΛΑΔΟΛΟΓΙΩΝ !!!



Σελίδες : [1] 2 3 4

OldMan
17/10/2005, 15:27
:wave2: :wave2: :wave2:

Ακολουθεί ή συζήτηση:lol: που προέκυψε από τις ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087)

stefanos
17/10/2005, 15:33
Τώρα τελευταία βάζω ένα λαδάκι για diesel.
Υπάρχει καμιά ελπίδα να δουλεύει σωστά?

OldMan
17/10/2005, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα τελευταία βάζω ένα λαδάκι για diesel.
Υπάρχει καμιά ελπίδα να δουλεύει σωστά?

:lol: :rotflmao: :lol:

Όλα με την σειρά τους Στέφανε...

Όταν τελειώσουν :look: τα περί λαδιών, θα αποφασίσεις μόνος σου για το αν κάνεις μ@λακία (και το μέγεθος αυτής...)

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
17/10/2005, 16:47
Καλώς το δάσκαλο!

Λοιπόν, για σημείωνε για το επόμενο μάθημα να μας εξηγήσεις (σε μας που δεν έχωμε σπουδάσει την μηχανολογικήν επιστήμην - διατί να το κρύψωμεν άλλωστε;;) τι παίζει με

Ελατήρια (πού χρειάζονται;)
κουζινέτα (η IZOLA δεν φτιάχνει από δαύτα?)
ατράκτους
ρουλεμάν

...και κράτα το τεφτέρι σε πρώτη ζήτηση, θα σου πω κι άλλα καθώς θα συνεχίζεις...

OldMan
17/10/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τι παίζει με

...............
................
ατράκτους
................



Να υποθέσω ότι τα περί "αξόνων" σου είναι πλήρως γνωστά, οπότε και μένουν κάποιες αποσαφηνήσεις για τις "άτρακτους"...

:lol: :beer: :lol:

gdevelek
17/10/2005, 17:11
Ένας ήταν ο Άξονας εξυπνάκια, και συνετρίβη κάτω από τις συντονισμένες και γενναίες προσπάθειες των Συμμάχων προ 60 ετών.

Ανιστόρητε!

Άστα ψόφια λοιπόν και συνέχισε το μάθημα μη φωνάξω τη Μαριέττα!

Multi-Duc
17/10/2005, 18:43
:a014: :a014: :a014:

:a022:

OldMan
17/10/2005, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multi-Duc
:a014: :a014: :a014:

:a022:

Μην μπαίνεις στον κόπο να τρως γαριδάκια και να παρακολουθείς να βαράμε το βιολί μας, καλέ μου άνθρωπε, γιατί θα παχύνεις άδικα !!!

powerphot
17/10/2005, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξεκινώντας, ας βεβαιωθούμε ότι ΞΕΡΟΥΜΕ (στο περίπου...) τι κάνει το λάδι στον κινητήρα μας....

Thanks Antonis:winka: :wave2:

Nikoskazer2000
18/10/2005, 03:33
Και να πεταχτώ και 'γω σαν τον "δημοφιλέστερο μονοκύλινδρο κινητήρα" οπως είχε πει πριν μερικές μέρες ενα αξιότιμο μέλος του forum σε ενα post που αν θυμάμαι καλά που είχε να κάνει με τις ταλαντώσεις σε κινητήρες.

Και συνεχίζω :a018: :a015: : Εγώ για το Kaze-R μου "σκάω" ΠΑΝΤΑ πολλά φράγκα οσον αφορά τα αναλώσιμά του και οχι μόνο... Ενα απο αυτά είναι και τα λάδια. Συγκεκριμένα το πότιζα πάντοτε με 100% συνθετικά. Στην αρχή Motul 300V (15W-50SAE), μετά Igol Propuls (Racing σειρά 10W-50SAE) και τώρα τελευταία -χθές αγόρασα 2ο μπουκάλι- Torco (TR4MX -νομίζω- 15W-40SAE) το οποίο έκανε 18 ευρώ το λίτρο!!!!!!!

Ξέρω ξέρω...ετοιμάζεστε ολοι για ντομάτες, κλούβια αυγά και τα σχετικά γιατί δίνω τόσα λεφτά για παπί εεε; Και επαναλαμβάνω την υπογραφή μου: "Δεν είναι παπί...είναι Kawasaki" (ωχ...τώρα έρχονται :a42: :a53: )

Με το τελευταίο λάδι που ανέφερα έχω δεί μεγάλη διαφορά στο θέμα του πατιναρίσματος ειδικά αν γουστάρω να το παίξω dragster στην εθνική με "σπασμένες + καρφωτές" τις ταχύτητες και γενικότερα πιο ομαλή λειτουργία και απόκριση κινητήρα. Ισως να 'ναι λόγω του ιξώδους που ανταποκρίνεται καλύτερα στις εργοστασιακές προδιαγραφές μου (20W-40SAE), ίσως πάλι να 'ναι λόγω των πρόσθετων που έχει, που σύμφωνα με την εταιρία http://www.torcousa.com/main/index.asp αυξάνει ροπή και ιπποδύναμη εώς και 3% :eek: , ίσως πάλι να 'ναι ολα μ******ς...

Επικαλούμαι τον Oldman να με βγάλει απο το σκοτάδι της αμάθιας
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

stefanos
18/10/2005, 08:10
Αντί να ασχολούμαστε με πολυολεφίνες και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπας και έχει βρεί κανένας τις ριμαδοπροδιαγραφές της ΑΡΙ μπας και βγεί καμιά άκρη με το πανάκριβο diesel λαδάκι που βάζω στο XRάκι μου,
Γιατί ο Oldman μας φώτησε ώς τώρα:eyepop: :p

Επείσης αναρωτιέμαι
1) τι διαφορά έχει ένα diesel μοτέρ απο το δικό μου?
2) Γιατί να μη βάλω λάδι εξωλέμβιας στο ΜΖ μου?
3) Γιατί δεν υπάρχουν οικονομικές συσκευασίες σε λαδια μοτο?
4) Πως είναι δυνατόν να κάνει ένα λάδι 2€ και άλλο 20€?

OldMan
18/10/2005, 09:54
:wave2: :rotflmao: :wave2:

Ρε Στέφανε, γιατί βιάζεσαι ??
(Περίμενες τόσα χρόνια να βγεις από την αμάθεια και δεν μπορείς να κάνεις υπομονή λίγο ακόμη ??):lol:

Θα τα ξεκαθαρίσουμε ΟΛΑ, αλλά μην ειρωνεύεσαι για το αν σας "φώτισα" ή όχι, γιατί δεν γίνεται να πεταχτείς στις διαφορές του κινηματικού ιξώδους μεταξύ συνθετικού και ορυκτέλαιου, χωρίς να ξέρεις τι είναι το καθένα (εκεί θα βγει και η άκρη για τα 2€ και τα 20€).

Τώρα, για αυτά που ρωτάς (χωρίς ανάλυση...)

1. Ξέρεις σε τι βαθμό συμπίεσης δουλεύουν τα Diesel ??
2. Ποιος σου είπε να μην βάλεις ?? (παρά του ότι οι εξωλέμβιες είναι υδρόψυκτες...). Άμα γουστάρεις βάλε και λάδι για αλυσοπρίονα !! ( Η MAICO το συνιστούσε στα 360 και 490 ).
3. Αν εννοείς μεγάλες συσκευασίες (5-10 Lit) φυσικά και υπάρχουν !!
4. Υπάρχουν μπουρδέλα με 20€ και μπουρδέλα με 200€ !!

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
18/10/2005, 10:00
Έχω φορέσει την φρεσκοσιδερωμένη ποδιά μου, έχω τακτοποιήσει μολύβια-στυλό-γομολάστιχες στο θρανίο, έχω σταυρώσει τα χεράκια και περιμένω ν' ακούσω για το κομμουνιστικό ιξώδες!!

:a8:

gdevelek
18/10/2005, 10:53
Σε απλά κινέζικα (και όχι στα μανδαρίνικα του παλαίουρα!), το νερό έχει μικρό ιξώδες, το λάδι μεγαλύτερο, και το μέλι πολύ μεγαλύτερο.

OldMan
18/10/2005, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το νερό έχει μικρό ιξώδες, το λάδι μεγαλύτερο

:look: :confused: :look:

Σοβαρά ???

Είχα την αντίθετη άποψη, μιας και το ιξώδες ενός ρευστού έχει να κάνει με το ειδικό του βάρος (εκτός των άλλων...) και όπως είναι γνωστό (ελπίζω ...) το νερό έχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ειδικό βάρος από το λάδι (γι'αυτό και επιπλέεει το λάδι στο φλυντζανάκι του "ξεματιάσματος") !!!

Τώρα πάλι, αν επιμένεις, πάω πάσο !!!

:lol: :beer: :lol:

gdevelek
18/10/2005, 11:15
To ιξώδες δεν είναι ένα μέτρο της ρευστότητας του υγρού;

Αν ναι, τότε ένα υγρό που ρέει πιο εύκολα από ένα άλλο, δεν έχει και μικρότερο ιξώδες;

(πρίν πήγες για τσιγάρα, αν τώρα πάς πάσο, μάθημα πότε θα κάνουμε;; :confused: )



Μόλις βρήκα κι αυτό, που με επιβεβαιώνει στο θέμα νερό/μέλι, αλλά δεν λέει τίποτε για το λάδι.

http://members.aol.com/profchm/viscous.html

jtoros
18/10/2005, 11:47
Καλημέρα!

Φοβερό Post και πάλι OldMan. Δυστυχώς για τα λάδια δεν ξέρω και πολλά, ώστε να μπω "σφήνα" όπως στους κραδασμούς :rotflmao:

Για τα ιξώδη τώρα, θα συμφωνήσω με τον gdevelek. Αρκετά μεγάλο ιξώδες το μέλι, μεγάλο το λάδι, μικρό το νερό και ακόμα μικρότερο.......ο υδράργυρος! Έχει δει κανείς σας υδράργυρο να ρέει; Έσπασα κανα δυό θερμόμετρα μικρός και θυμάμαι ότι είναι "γρήγορος" όταν χύνεται από το σπασμένο σωληνάκι του... Η μαμά μου έλεγε να μην τον αγγίξω γιατί έιναι θανατηφόρος, αλλά αυτό δεν το ξέρω, μιας και δεν τον άγγιξα ποτέ. :nono:

Αυτά! :wave2:

OldMan
18/10/2005, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
To ιξώδες δεν είναι ένα μέτρο της ρευστότητας του υγρού;

Αν ναι, τότε ένα υγρό που ρέει πιο εύκολα από ένα άλλο, δεν έχει και μικρότερο ιξώδες;

(

:lol: :rotflmao: :lol:

Χαίρομαι Νέε μου που επετεύχθη ο Βασικός σκοπός (και έχει να κάνει με το να "Σκεφτόμαστε" !!!)

Άντε τώρα να πιάσουμε και τον δεύτερο σκοπό (που έχει να κάνει με το να σκεφτόμαστα ΣΩΣΤΑ - ότι και να σημαίνει αυτό !!!)

:lol: :beer: :lol:

gdevelek
18/10/2005, 11:54
Μετά το παραπάνω κατεβατό περί SAE, όσοι κατάλαβαν αν ένα λάδι 15W-40 είναι καλύτερο για το Ελληνικό κλίμα από ένα λάδι π.χ. 10w-50, (αλλά και τι τελικά σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί σε συνάρτηση με θερμοκρασία και ιξώδες) να σηκώσουν το χεράκι (τα δικά μου χεράκια παραμένουν σταυρωμένα).

Παλαίουρα, δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις περί "σκέψης", έχω άδικο στην εξήγηση που έχω δώσει για την έννοια του ιξώδους;

OldMan
18/10/2005, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
...Για τα ιξώδη τώρα, θα συμφωνήσω με τον gdevelek

:mad: :D :mad:

Σταμάτα ρεεεε !!!

Ούτε να δουλέψουμε έναν άνθρωπο δεν μας αφήνετε !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Άστον να πιστέψει τα περί ειδικού βάρους και ιξώδους και να βάλει μεταλλικό νερό στο μηχανάκι του !!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
18/10/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μετά το παραπάνω κατεβατό περί SAE, όσοι κατάλαβαν αν ένα λάδι 15W-40 είναι καλύτερο για το Ελληνικό κλίμα από ένα λάδι π.χ. 10w-50, (αλλά και τι τελικά σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί σε συνάρτηση με θερμοκρασία και ιξώδες) να σηκώσουν το χεράκι (τα δικά μου χεράκια παραμένουν σταυρωμένα).

Παλαίουρα, δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις περί "σκέψης", έχω άδικο στην εξήγηση που έχω δώσει για την έννοια του ιξώδους;

:mad: :D :mad:
ΜΙΛΗΣΑ ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΥΤΥΠΑ ΛΑΔΙΑ ???
Και πετιέσαι σαν το τσ@υτσούνι...(κάτι από Free μου θυμίζεις) :lol:

Δίκιο έχεις για το ιξώδες, απλά πετάω καμιά μ@λακία για να απασχολείσαι και να ΜΗΝ προτρέχεις !!!

:lol: :wave2: :lol:

gdevelek
18/10/2005, 12:00
ΚΟΥΦΑΛΑ ΠΑΛΑΙΟΥΡΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ!



Κοιτάξτε εδώ για (πολύ) πιο πρακτική πληροφορία...

http://www.kuttenkeuler.de/Apps/WebObjects/kkweb.woa/wa/En/infoLubrSae

gdevelek
18/10/2005, 12:08
Προτρέχω γιατί τη μια πας για τσιγάρα, την άλλη για μπύρες, την τρίτη προς νερού σου, πότε θα βγάλουμε την ύλη;;;

gdevelek
18/10/2005, 12:50
ΝΑΟΥ γουί αρ γκέτινγκ σάμγουεαρ...

Για δώσε, για δώσε...

OldMan
18/10/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κοιτάξτε εδώ για (πολύ) πιο πρακτική πληροφορία...

http://www.kuttenkeuler.de/Apps/WebObjects/kkweb.woa/wa/En/infoLubrSae

:wave2: :lol: :wave2:

Άμα μου πεις και πόσα cSt είναι το καθένα (και για πιο μοτέρ συγκεκριμένα προορίζονται...), θα σε φιλήσω σταυρωτά και θα πάω για ρακές...!!!


Ρε ΔΕΝ είπαμε ότι όλα τα 30άρια (όπως και 40άρια και 15άρια και ότι άλλο θέλεις..) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ !!!
.
.
.
.
.
:mad: :D :mad:

gdevelek
18/10/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :lol: :wave2:

Άμα μου πεις και πόσα cSt είναι το καθένα (και για πιο μοτέρ συγκεκριμένα προορίζονται...), θα σε φιλήσω σταυρωτά και θα πάω για ρακές...!!!


Ρε ΔΕΝ είπαμε ότι όλα τα 30άρια (όπως και 40άρια και 15άρια και ότι άλλο θέλεις..) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ !!!
.
.
.
.
.
:mad: :D :mad:

Τι μου φωνάζεις εμένα!;!;

Βάλτα με τους γερμαναράδες!!!

Που ήταν δυνάμεις του Άξονος, θυμίζω, και τους νικήσαμε το 1945!!!

Πάλι τα ίδια θα λέμε;;;




Μπάααααα...

gdevelek
18/10/2005, 13:12
- Ναι, τι θα θέλατε παρακαλώ;;;

- Λάδι για το μοτόρι μου!!

- Χμμμ... Τι λάδι;;;

- 7.5 cSt, και σβέλτα!!!

- ΤΙ ΠΡΑΜΑ;;;

- Α, δεν σκαμπάζεις από cSt βλέπω....
Καλά, δώσε μου λάδι που, 75 κυβικά εκατοστά αυτού, να ρέουν μέσα από τρύπα 3/16 της ίντσας σε 83.2 δευτερόλεπτα, υπό θερμοκρασία 243 Farenheit και πίεση 745mm στήλης Υδραργύρου, σε μέρα με αραιές νεφώσεις.

- ΠΕΣΤΟ ΕΤΣΙ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΕ ΜΟΥ!
Ορίστε...

- Ευχαριστώ!

- ΕΓΩ ευχαριστώ! Να μας ξανάρθετε!

OldMan
18/10/2005, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

Βάλτα με τους γερμαναράδες!!!

Που ήταν δυνάμεις του Άξονος, θυμίζω, και τους νικήσαμε το 1945!!!



Παρεμπιπτόντως, οι Γερμαναράδες ήταν οι πρώτοι που κατασκεύσαν Συνθετικά λάδια στο εργαστήριο (λίγο πριν τον Β Παγκόσμιο, για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο όταν θα σταματούσε ο Άξονας την τροφοδοσία πετρελαίου) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
18/10/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
... για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο όταν θα σταματούσε ο Άξονας την τροφοδοσία πετρελαίου) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

(Έχεις μπλέξει τα αυγά με τα καλάθια μου φαίνεται...)

Το ΤΕΠΟΖΙΤΟ τροφοδοτεί με πετρέλαιο παπούκααααα, ΟΧΙ ο άξονας!!!

Και θες να μας κάνεις και μάθημα! Δε βγαίνεις στη σύνταξη λέω γω;

OldMan
18/10/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
- Ναι, τι θα θέλατε παρακαλώ;;;
- Λάδι για το μοτόρι μου!!
- Χμμμ... Τι λάδι;;;
- 7.5 cSt, και σβέλτα!!!
- ΤΙ ΠΡΑΜΑ;;;
- Α, δεν σκαμπάζεις από cSt βλέπω....
Καλά, δώσε μου λάδι που, 75 κυβικά εκατοστά αυτού, να ρέουν μέσα από τρύπα 3/16 της ίντσας σε 83.2 δευτερόλεπτα, υπό θερμοκρασία 243 Farenheit και πίεση 745mm στήλης Υδραργύρου, σε μέρα με αραιές νεφώσεις.
- ΠΕΣΤΟ ΕΤΣΙ, ΧΡΙΣΤΙΑΝΕ ΜΟΥ!
Ορίστε...
- Ευχαριστώ!
- ΕΓΩ ευχαριστώ! Να μας ξανάρθετε!

:mad: :D :mad:

Γιωργάκη, θα με κάνεις να θυμηθώ ότι είμαι moderator (και θα σε φάει η "μαρμάγκα"):lol:

Ρε Λαλάκα, δεν τραβάς να ρωτήσεις τον modeerf (κατά κόσμον Νικολάκη..) αν έβγαλε άκρη με τα λάδια του πηρουνιού κατά SAE ή με τα centiStokes ??

Βρήκες πίνακα που λέει ότι το 15W50 θα το βάζεις από -x έως +y και κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου ....

Όταν βρεθείς σε κανένα κ@λοχώρι και στα ράφια του βενζινάδικου δεις SAE 90 ΜΗΝ νομίσεις ότι είναι βαλβολίνη και πάρεις το SAE 60, γιατί τότε θα έχεις βάλει 10αράκι λάδι στο μοτέρ σου - και θα ήθελα να μου στείλεις φωτό της μπιέλας σου αργότερα !!!
.
.
.
.
.

Είσαι τυχερός που είμαι από καλή οικογένεια ...!!!

gdevelek
18/10/2005, 14:04
Αν πρόκειται να μου κουνήσεις το badge του moderator και να με πεις και "Λαλάκα", επειδή σου υποδεικνύω με την καλύτερη των διαθέσεων ορισμένα σημεία όπου μπάζει η θεωρητικολογία σου, κάνε μάθημα μόνος σου, αρχηγέ!



:wave2:

OldMan
18/10/2005, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κάνε μάθημα μόνος σου, αρχηγέ!
:wave2:

Too good to be true !!!
:sad: :sad: :sad:

modeerf
18/10/2005, 14:19
:a6:

Αν μου επιτρέπετε...

Oldman και gdevelek και οι 2 καλά τα λέτε...

Ο gdevelek περιέγραψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ την πραγματικότητα...και προσωπικά το κείμενο του ΔΕΝ το βρήκα καθόλου αστείο (γιατί μου θύμησε πρίν απο λίγο καιρό που γύρναγα με 5 σελίδες εκτυπωμένες με kinematic viscosities στο χέρι σαν τον τρελλό από μαγαζί σε μαγαζί) αλλά είναι η αλήθεια...γιατί απο όοοοοοοοοοολους τους λαδοαναρτησάδες που γύρισα ΜΟΝΟ 2 είχαν ξανακούσει την λέξη "Centistoke" και οπως παραδέχτηκαν τελευταία φορά την είχαν ακούσει ή σε κάποιο σεμινάριο ή σε κάποια σχολή (πρίν περισσότερα απο 10 χρόνια, μου είπαν)...με τους υπόλοιπους απλά δεν υπήρχε επικοινωνία...και δεν μιλάμε για απαίτηση τους στύλ "μάστορα πιάσε μου ένα fork oil 37Centistokes στους 40 βαθμούς και αν γίνεται πάνω απο 5,8cSt στους 100" αλλά του στύλ "ξέρετε αυτό το 10άρι πόσα cSt στους 40 βαθμούς είναι γιατί μπλα μπλα μπλα μπλα"...

Ο Αντώνης απο την άλλη ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ και ΜΑΣ τα λέει...γιατί προσωπικά αν συνέχιζα να ψάχνω το "σωστό" λάδι για το πηρουνι μου αγοράζοντας συμφωνα με τα ταμπελάκια SAE, θα είχα λύσει άλλες 5 φορές πηρούνια και ακόμα άκρη δεν θα έβρισκα...και δυστυχώς (μιλώντας μόνο για τα λάδια πηρουνιου) οι εταιρίες που αναγράφουν στα μπουκάλια το ιξώδες σε cSt@θερμοκρασία είναι πολύ λιγες (Ohlins cSt@40C και Τοrco αλλά στους 100C...το οποίο μάλλον ενδιαφέρει κάποιον για λάδι της πίσω ανάρτησης)...για να μην πώ οτι υπάρχουν και εταιρίες που όταν τους ρωτάς να σου δώσουν λίστα των λαδιών τους με τα ιξώδη σε cSt απλά ΔΕΝ στα δίνουν γιατί "δεν επιτρέπεται" λέει...

Εν ολίγοις αν ήξερα απο την αρχή τα περί ιξώδους και cSt θα είχα γλιτώσει έναν μήνα ταλαιπωρίας, την ψυχική μου ηρεμία και 125 ευράκια (=τα έξτρα 2 κατεβάσματα πηρουνιών μετα των λαδιώνε τους)...
:a6:

Ελα να βλέπω την γνώση να ρέεεεεεεεεεεεεεεειειειειειειειειειει!!!!

OldMan
18/10/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf


Αν μου επιτρέπετε...

Oldman και gdevelek και οι 2 καλά τα λέτε...



:mad: :D :mad:

Κοίταξε Νίκο..., άμα είναι να χαλάσεις την φασαρία, άστο καλύτερα !!!
(Ετοιμαζόμουν να βρίσω τον gdlevek ε Π.Μ. και με "έκοψες").


:lol: :beer: :lol:

modeerf
18/10/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Κοίταξε Νίκο..., άμα είναι να χαλάσεις την φασαρία, άστο καλύτερα !!!
(Ετοιμαζόμουν να βρίσω τον gdlevek ε Π.Μ. και με "έκοψες").


:lol: :beer: :lol:

Οχι ρε γμτ, πάλι λαλακία έκανα...

Αγνοήστε το προηγούμενο πόστ μου...

Το δαιμόνι μεσα μου με έκανε να τα γράψω...

Και τώρα αν μου επιτρέπετε έχω ραντεβού με τον εξορκιστή μου...

Παρακαλώ, συνεχίστε...

:beer:

sniper
18/10/2005, 14:39
Να θυμηθώ ότι είμαι κι εγώ Mod εδώ μέσα και να κάνω μαγικά; :winka:

Stick to the point OLDman :D

OldMan
18/10/2005, 14:49
Νάτην και η (πρών της Ερήμου και νυν καμπίσια) Αλεπού :wave2: :wave2: :wave2:

Ρε σεις, το πρόβλημά μας ΔΕΝ είναι για ποιες θερμοκρασίες είναι κατάλληλο το 20W50, αλλά αν είναι ΟΛΑ (ή ποια από αυτά..) τα 20W50 κατάλληλα γι'αυτό που υπόσχονται ...

Προσωπικά ΔΕΝ δέχομαι ότι ένα 20άρι λάδι ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να έχει κινηματικό ιξώδες από 5,6 έως 9,3 ενώ ένα 30άρι να έχει αντίστοιχα από 9,3 έως 12,5 !!!

Εκτός του ότι ΔΕΝ υπάρχει επικάλυψη (κοινή περιοχή ιξώδους) μεταξύ των δύο τύπων λαδιών, υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην λιπαντικότητά τους !!!
.
.
.
.
Αλλά μάλλον έιναι ΜΟΝΟ δικό μου πρόβλημα, οπότε και συνεχίζουμε τα (υπό μορφή εγκυκλοπαιδικών γνώσεων πλέον) μπλα-μπλα !!!

OldMan
18/10/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να θυμηθώ ότι είμαι κι εγώ Mod εδώ μέσα και να κάνω μαγικά; :winka:


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Όχι ρε συ Sniper ....

Πάλι ΕΣΥ θα γίνεις κακός ???

:wave2: :lol: :wave2:

Υ.Γ.
Θα τα "συμμαζέψω" στο τέλος:wave2:

dirtbird
19/10/2005, 11:20
Δεν τελειώνουμε με τα (πολύ ενδιαφέροντα) προκαταρκτικά, πρέπει να φτάσουμε και στα φαινόμενα σπηλαίωσης......:wave2:

stefanos
19/10/2005, 11:23
Μια και δεν βρίσκω και πολύ εύκολα πρόσβαση απο την δουλειά σε υπολογιστή, να διακόψω τώρα που βρήκα.
Αντε και η λαδάρα 20€ είναι πίτα στο πρόσθετο.
Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1 και έχει να κάνει με κάτι επικαθήσεις ΝΑ, κάρβουνα, και δεν δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τις βενζίνες, και το αφήνει ο νταλικέρης και άπειρα χιλιόμετρα για οικονομία χωρίς να το αλλάξει, πόσο χειρότερο να είναι?

Και στο κάτω κάτω πόσο θα δουλεύει ακόμα το ρημάδι 60000 έχει κάνει μέχρι τώρα τί να πάθει παραπάνω?

OldMan
19/10/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν τελειώνουμε με τα (πολύ ενδιαφέροντα) προκαταρκτικά, πρέπει να φτάσουμε και στα φαινόμενα σπηλαίωσης......:wave2:

:lol: :rotflmao: :lol:

Εγώ θα τελειώσω (ελπίζω..) με τα "προκαταρκτικά"...

Την "σπηλαίωση" καθώς και τις "κατακριμνήσεις" και "συστροφές της τεταρτοταγούς δομής του στερεοτακτικού τύπου" τις αφήνω σε σένα....(μαζί με ΟΛΟ το ξύλο που θα πέσει !!!).

:lol: :beer: :lol:

OldMan
19/10/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μια και δεν βρίσκω και πολύ εύκολα πρόσβαση απο την δουλειά σε υπολογιστή, να διακόψω τώρα που βρήκα.
Αντε και η λαδάρα 20€ είναι πίτα στο πρόσθετο.
Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1 και έχει να κάνει με κάτι επικαθήσεις ΝΑ, κάρβουνα, και δεν δουλεύει σε χαμηλότερη θερμοκρασία απο τις βενζίνες, και το αφήνει ο νταλικέρης και άπειρα χιλιόμετρα για οικονομία χωρίς να το αλλάξει, πόσο χειρότερο να είναι?

Και στο κάτω κάτω πόσο θα δουλεύει ακόμα το ρημάδι 60000 έχει κάνει μέχρι τώρα τί να πάθει παραπάνω?

:wave2: :lol: :wave2:

Ρε Στέφανε - ειλικρινά - μερικές φορές σκέφτεσαι σαν "χθεσινός" !!!
(Και δεν περιμένεις να τελειώσουμε με τις ιδιότητες των πρόσθετων...):lol:

Στις πόσες στροφές δουλεύει το Diesel και στις πόσες το XR ??
(Τα λιπαντικά των Diesel δεν τραβάνε κανένα ζόρι - συγκριτικά με τους βενζινοκινητήρες - να μείνουν "κολλημένα" πάνω στις επιφάνεις των μετάλλων).

Οι γραμμικές και κυκλικές ταχύτητες στο XR στέλνουν "στου διαόλου την μάνα" το λάδι του πετρελαιοκινητήρα !!!

Τα κατάλοιπα καύσης του Diesel, μπορεί να είναι ΝΑ, αλλά ΔΕΝ είναι της ίδιας χημικής μορφής με αυτά της βενζίνης (οπότε και οι απορρυπαντικές ιδιότητες των πρόσθετων είναι διαφορετικές)..

Κατά τα άλλα, οι ιδιότητες του λιπαντικού για Diesel είναι (σε πολλές περιπτώσεις...) καλύτερες - με την έννοια ότι υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις - από αυτές των βενζινοκινητήρων...

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
19/10/2005, 12:14
Το diesel λαδάκι που δουλεύει στο 18:1


Τα μοντέρνα diesel (άμεσου ψεκασμού) χρησιμοποιούν λάδι βενζινοκινητήρα (τουλάχιστον για την μάρκα που έχω υπόψιν)

dirtbird
19/10/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol:

Εγώ θα τελειώσω (ελπίζω..) με τα "προκαταρκτικά"...

Την "σπηλαίωση" καθώς και τις "κατακριμνήσεις" και "συστροφές της τεταρτοταγούς δομής του στερεοτακτικού τύπου" τις αφήνω σε σένα....(μαζί με ΟΛΟ το ξύλο που θα πέσει !!!).

:lol: :beer: :lol:

Μην αφήνεις τίποτα σε μένα, προχώρα σε θέλει όλη η χώρα και το τρώμε παρέα το ξύλο. Όχι δηλαδή ότι θυμάμαι τι διάβαζα πριν 10 χρόνια......

ΣΗΜ: εκείνοι οι πίνακες που έχεις πρόβλημα να ανεβάσεις, μήπως παίζουν σε κανένα excellόφυλλο?

OldMan
19/10/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όχι δηλαδή ότι θυμάμαι τι διάβαζα πριν 10 χρόνια......

ΣΗΜ: εκείνοι οι πίνακες που έχεις πρόβλημα να ανεβάσεις, μήπως παίζουν σε κανένα excellόφυλλο?

:look: :confused: :look:

Και ζητάς από μένα να τα θυμηθώ, που τα διάβαζα πριν 20 χρόνια ???
:lol: :rotflmao: :lol:

Δυστυχώς οι πίνακες και τα σχετικά διαγράμματα είναι όλα Hard Copy (έτσι λέγονται οι μπ@υρδελοσημειώσεις !!!):lol:

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
19/10/2005, 16:26
Τώρα μου τη φέρατε.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με την πρόσφυση.
Αυτό έπρεπε να μου πείς απο την αρχή κυρ Oldman οχι που διαβάζω δυναμικό ιξώδες και τέτοια.
Από την άλλη τα HONDA είπαμε είναι αξιόπιστα και καθόλου γρήγορα οπότε το πολύ πολύ να μου ρίχνει ο Duke άλλες 8 κολώνες θα έχω και άλλοθι.
Δεν μπορώ κύριοι να ανοίξω γιατί η πρόφυση του λιπάντικού μου δεν το επιτρέπει.

ΥΓ το πρωί οι ΄κ.κ oldman και βρωμοπούλι να περάσουν απο το γραφείο μου να τους σκίσω τα πτυχεία που ξεχάσατε τα μισά που έχεται μάθει.
ΕΠΑΝΑΛΥΨΗ :lol: :lol: :lol: :beer:

SF
20/10/2005, 09:58
Ρε συ oldman, δε μπαίνεις μια στον κόπο να σβήσεις τα άσχετα μηνύματα για να μαζευτούν τα χρήσιμα? Άδεια εκ της διευθύνσεως υπάρχει by default.


By the way, ένας φίλος μηχανολόγος τους χρησιμοποιεί συχνά για να τσεκάρει τα λάδια του (από μεγάλα μηχανήματα):
www.naiaslabs.com

Έλεγχος ιξώδους στοιχίζει γύρω στα €40 (αουτς) αλλά λέει ότι ανακαλύπτεις.... ενδιαφέροντα πράγματα!

;)

OldMan
20/10/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ρε συ oldman, δε μπαίνεις μια στον κόπο να σβήσεις τα άσχετα μηνύματα για να μαζευτούν τα χρήσιμα? Άδεια εκ της διευθύνσεως υπάρχει by default.


By the way, ένας φίλος μηχανολόγος τους χρησιμοποιεί συχνά για να τσεκάρει τα λάδια του (από μεγάλα μηχανήματα):
www.naiaslabs.com

Έλεγχος ιξώδους στοιχίζει γύρω στα €40 (αουτς) αλλά λέει ότι ανακαλύπτεις.... ενδιαφέροντα πράγματα!

;)

:wave2: :rotflmao: :wave2:

Είπαμε, θα "συμμαζευτεί" στο τέλος ...:lol:

Η naiaslabs είναι πολύ καλοί, αλλά λίγο "αγαθοί" (ας μου επιτραπεί η έκφραση...).

Που να δεις πόσο κοστίζει ο έλεγχος αερίου για Αέρια Χρωματογραφία και Φασματοφωτομετρία Μάζας..:eyepop:

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

stefanos
21/10/2005, 08:50
Μήπως τα ψάξιμο για τα sentiτέτοια μας έκανε να ξεχάσουμε τα σημαντικότερα και εντελώς αγνωστα αόρατα στο διαδικτιο
API SF, SG, SJ, SH τέτοια?
Γιατί η μαμά μου λέει να βάζω SE, SF, SG με πολύ απορυπαντικό (ακριβώς έτσι).
Αν βάλω SH είναι καλύτερα η χειρότερα?

OldMan
21/10/2005, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μήπως τα ψάξιμο για τα sentiτέτοια μας έκανε να ξεχάσουμε τα σημαντικότερα και εντελώς αγνωστα αόρατα στο διαδικτιο
API SF, SG, SJ, SH τέτοια?
Γιατί η μαμά μου λέει να βάζω SE, SF, SG με πολύ απορυπαντικό (ακριβώς έτσι).
Αν βάλω SH είναι καλύτερα η χειρότερα?

:wave2: :lol: :wave2:

Για την ανυπομονησία τους διακρίνονται συνήθως οι Νέοι, ρε Στέφανε...:lol: :lol: :lol:

Να πιούμε ένα καφέ, γ@μώτ... και θα πάμε και στην κοροϊδία (συγγνώμη.... Προδιαγραφές).

:wave2: :beer: :wave2:

petridist
21/10/2005, 11:42
ΚΟΚΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΦΕΣ???????



η απίστευτη πληροφορία λέμε!!

Συγχαρητήρια!

Keep going!

NOW!

:beer: :wave2:

gcrook
21/10/2005, 14:36
:eek:
Ολο το ποστ copy-paste.
Και ισως καποτε να μπορεσω να καταλαβω και καποια απο αυτα.
Οχι οτι δεν τα γραφεις καλα "μαστορα", αλλα ειμεθα και αμαθεις βλεπετε:lol:

dukeandthecity
21/10/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:eek:
Ολο το ποστ copy-paste.
Και ισως καποτε να μπορεσω να καταλαβω και καποια απο αυτα.
Οχι οτι δεν τα γραφεις καλα "μαστορα", αλλα ειμεθα και αμαθεις βλεπετε:lol:

Αν το κάνεις copy-paste στο word θα σου βγάλει και αυτόματα όλα τα ορθογραφικά του OLD :D :D :D :D

sniper
24/10/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:eek:
Ολο το ποστ copy-paste.
Και ισως καποτε να μπορεσω να καταλαβω και καποια απο αυτα.
Οχι οτι δεν τα γραφεις καλα "μαστορα", αλλα ειμεθα και αμαθεις βλεπετε:lol:


Και Σπαμιάρηδες.....

stefanos
27/10/2005, 10:27
Οπότε τώρα να αρχίσω την γκρίνια.
Να βάζουμε πάντα λάδι για μοτοσυκλέτα γιατί είναι καλύτερο
ΑΛΛΑ τελικά δεν διαφέρει σαν προδιαγραφή απο του αυτοκινήτου
και ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω αν τελικά υπάρχει και καμιά διαφορα.
Οπότε τελικά αρκούμαι στην καλή πίστη των κατασκευαστών.:rotflmao: :rotflmao:
Και τελικά το ΕΙΔΙΚΟ λάδι για μοτο η HONDA μου λέει αλλαγή κάθε 2500χιλ ενώ στο τουτου ο κατασκευαστής μου λέει αλλαγή στα 20000χιλ.
Δηλαδή το ειδικό λάδι κρατάει 8 φορές λιγότερο απο το μη ειδικό.
Ναι ζορίζεται παραπάνω αλλά πόσο παραπάνω?
Και τελικά δεν υπάρχει απάντηση σίγουρα αλλά δεν είναι άξιο απορίας?

petridist
31/10/2005, 12:38
Ωραία όλα αυτά φίλε Old και πολύ διδακτικά!

Εσύ όμως που τα ξέρεις όλα αυτά μήπως έψαξες στα λάδια της αγοράς που χρησιμοποιούμε να βρεις ποιά είναι τα καλύτερα (στο σύνολο) για κάθε τύπο μηχανής?? βέβαια εννοώ χοντρικά πάντα..

πχ ποιό ή ποιά θα πρότεινες για on-off , street, ss, κλπ ??

γιατί έχοντας τέτοιες γνώσεις μου φαίνεται αδιανόητο να μην έχεις ασχοληθεί πρακτικά με το θέμα!

και ας θεωρηθεί και διαφήμιση...so what?? :wave2:

petridist
01/11/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε λοιπόν να δεις, καλέ μου άνθρωπε ποιο είναι το καλύτερο λάδι της αγοράς....


..........................

Θα ακολουθήσουν οι μηχανικές δοκιμές καθώς και πίνακες λεπτομερών απαιτήσεων (ιδιοτήτων) και μεθόδων ελέγχου, ώστε να είμαστε πλέον σε θέση, όταν δούμε ένα λάδι, να πούμε: Ααααυτό !!!!:lol: :lol: :lol:

axaxaxaxaxaxaxaxxa:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ε τότε.... θα το σκεφτώ!!!!!

μα είναι δυνατόν να μην έχεις ήδη κάνει αυτούς τους αυτονόητους και πανευκολους ελέγχους???

ΝΤΡΟΠΗΗΗΗ!!!1

:rotflmao: :rotflmao:

petridist
02/11/2005, 13:31
:cry: :cry: :cry:

τα παρατάω.....:rotflmao:

crs-k
02/11/2005, 13:36
:a014:

Multi-Duc
02/11/2005, 13:56
:a014:

OldMan
02/11/2005, 14:03
:mad: :D :mad:

Νομίζω ότι έχω ξανα-επισημάνει στους συγκεκριμένους (δύο) υπερκείμενους ότι θα παχύνουν άδικα !!!

.
.
.
.
.
.
Η ταυτόχρονη ενασχόληση με Λάδια και Νεροτσουλήθρες, ΔΕΝ ενδείκνυται !!!

:lol: :beer: :lol:

stefanos
02/11/2005, 15:41
Δηλαδή συγνώμη αλλά να πιστέψω τώρα οτι λύνουν κινητήρα μετά απο 64 ώρες και μετράνε φθορά?:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Και μετά φαντάζομαι τον επισκευάζουν σε επίπεδο που να είναι μετρήσιμη για την επόμενη δοκιμή μια φθορά 64 ωρών?
Δηλαδή μιλάμε για πολύ ακρίβια.
(ή για κινητήρα ducati KTM aprilia husky....) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως μέχρι τώρα old το συμπέρασμα είναι οσον αφορά τις moto πάντα:
"μπαίνουμε στο forum και ζητάμε γνώμες"

OldMan
02/11/2005, 16:17
Σοβαρά μιλάω Στέφανε !!!

Οι κινητήρες αυτοί είναι Πρότυποι, με συγκεκριμένες ανοχές και ΔΕΝ επισκευάζονται (σε κάθε δοκιμή "καταναλώνεται" και άλλος κινητήρας ).

Μην σου φαίνεται υπερβολικό, γιατί αν μάθεις πόσο πληρώνουν οι εταιρείες για την πιστοποίηση, θα λιποθυμήσεις !!!

Σημειωτέον δε ότι, αν ένα λάδι αποτύχει να "συμμορφωθεί" με τις προδιαγραφές που θέλει να καλύψει, η επόμενη δοκιμασία γίνεται σε όχι νωρίτερα από 3 χρόνια !!!



Κάτσε λίγο να πιάσουμε και το "δια ταύτα" (Νομοθεσία, Εγκύκλιοι κ.λ.π.) και θα δεις ότι ΟΥΤΕ με τις γνώμες βγαίνει άκρη ...:sad:

jinks
02/11/2005, 16:36
Οι προδιαγραφές που μας ενδιαφέρουν (και αναφέρονται στα manuals των κατασκευαστών...) είναι οι SE, SF, SG και SH !!!
(Την SJ θα την πιάσουμε "κατά μόνας", μιας και της έκανε την τιμή να ασχοληθεί μαζί της η BMW.. ).[B




τελικα το SJ το πιασαμε ή καπου το εχασα?κι εμενα ο κατασκευαστησ
ς προτεινει SG 15-50 AGIP αλλα η AGIP εχει 15-50 μονο SJ τα οποια οπως λες (και ειναι) βαση καταταξης ειναι 'ανωτερα'.

εχω διαβαση αυτο σχετικα με την BMW και πραγματικα σε κανει να αναρωτιεσαι!! και τα συνεργεια λενε οτι τα SG κανουν καλυτερο σασμαν χωρις ομως να το δικαιολογουν.


τελικα, να συνεχισω με SJ που θεωριτικα υπερκαλυπτε τα SG η να το γυρισω σε SG?????????

OldMan
02/11/2005, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
κι εμενα ο κατασκευαστησ
ς προτεινει SG 15-50 AGIP αλλα η AGIP εχει 15-50 μονο SJ τα οποια οπως λες (και ειναι) βαση καταταξης ειναι 'ανωτερα'.

τελικα, να συνεχισω με SJ που θεωριτικα υπερκαλυπτε τα SG η να το γυρισω σε SG?????????

:wave2: :wave2: :wave2:

Δεν τίθεται θέμα "ανωτερότητας" στις προδιαγραφές της API !!!

Οι κινητήρες σχεδιάζονται (και κατασκευάζονται) με γνώμονα (εκτός πολλών άλλων...) την λίπανση που θα προσφέρουν τα λιπαντικά που κυκλοφορούν τον καιρό εκείνο !!!

Ξαναείπαμε (αρκετές φορές και με Bold νομίζω...) ότι η κατάταξη είναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ !!!

Δεν είμαι πεπεισμένος (και δεν έχω την δυνατότητα...) ότι τα "νεότερων προδιαγραφών" λάδια υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις των παλιότερων !!!

Θα πρέπει να γίνουν συγκρίσεις μεταξύ κινητήρων, οι κατασκευαστές των οποίων προτείνουν διαφορετικής κατάταξης λάδια, για να αποφασιστεί αν τα "νέα" μπορούν να αντικαταστήσουν τα "παλιά" (και το αντίθετο..) ή όχι !!!
(Μην τρομάζεις !!! Δεν προτίθεμαι να το κάνω ...:lol: )

Το θέμα αξίζει ιδιαίτερης μνείας (και ΜΕΓΑΛΗΣ συζήτησης...), αλλά μέχρι τότε:

Βάζε τα λάδια που προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής σου !!!
(Εκτός από οικονομία, θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι για την "βαμένη" μπιέλα σου ΔΕΝ φταίει το υπερσύγχρονο - και πανάκριβο - λαδάκι που αποφάσισες να βάλεις....)

:wave2: :beer: :wave2:

double_p
04/11/2005, 09:18
Ελπίζω η διαμάχη που ξέσπασε μεταξυ "δικων μας" και "άλλων" forums να μην επηρέασε το συγγραφικό έργο το Old !!!!!!!!!

Περιμένουμε την συνέχεια της εξαιρετικής τεχνικής αναλυσης που ξεκινησες.

Την διαβάζουμε αρκετοί, κι ας μην το δειχνουμε με ανούσια μηνυματα...

Ευγε !!!

crs-k
05/11/2005, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Νομίζω ότι έχω ξανα-επισημάνει στους συγκεκριμένους (δύο) υπερκείμενους ότι θα παχύνουν άδικα !!!

.
.
.
.
.
.
Η ταυτόχρονη ενασχόληση με Λάδια και Νεροτσουλήθρες, ΔΕΝ ενδείκνυται !!!

:lol: :beer: :lol:



Μακαρι ... :wacko:

Μιας κι αυτον τον καιρο χανω τα κιλα με επικινδυνους ρυθμους ... :sick:




Σβησε με !!! :D

jinks
05/11/2005, 08:46
επειδη το θεωρω σχετικο, θα ρωτησω για τη γνωμη σας σχετικα με τις μαγνητικες ταπες?
ακουγεται καλο, ειναι ομως ή απλα ειναι κατι που και να μην το κανεις παλι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο?
μηπως τελικα αυτο που προσφερει ειναι η ικανοποιηση και ψευδαισθηση οτι κανεις κατι φοβερο για τον κινητηρα?

(οι μαγνητικες ταπες κινητηρα τοποθετουνται στις αλλαγες λαδιων και μαζευουν γρεζια απο τις τριβες)

http://cgi.ebay.fr/New-Magnetical-Oil-Drain-Plug-Kawasaki-ZR-ZRX-ZXR-GPZ_W0QQitemZ8007577295QQcategoryZ87070QQcmdZViewItem

OldMan
05/11/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
επειδη το θεωρω σχετικο, θα ρωτησω για τη γνωμη σας σχετικα με τις μαγνητικες ταπες?
ακουγεται καλο, ειναι ομως ή απλα ειναι κατι που και να μην το κανεις παλι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο?
μηπως τελικα αυτο που προσφερει ειναι η ικανοποιηση και ψευδαισθηση οτι κανεις κατι φοβερο για τον κινητηρα?

(οι μαγνητικες ταπες κινητηρα τοποθετουνται στις αλλαγες λαδιων και μαζευουν γρεζια απο τις τριβες)

http://cgi.ebay.fr/New-Magnetical-Oil-Drain-Plug-Kawasaki-ZR-ZRX-ZXR-GPZ_W0QQitemZ8007577295QQcategoryZ87070QQcmdZViewItem

Αναλόγως κινητήρα και συστήματος λίπανσης !!!

Σαν ΓΕΝΙΚΗ ιδέα, είναι όντως καλή (θεωρείται αυτονόητο τι μπορεί να πάθει ένα μοτέρ όταν φράξει ή μειωθεί πολύ η ικανότητα παροχής της αντλίας λαδιού...).

Στα μοτέρ που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεται, έχουν βάλει οι ήδη οι κατασκευαστές....

Βέβαια, δεν μαζεύει ΟΛΑ τα "γρέζια" του κινητήρα (τα μη μαγνητιζόμενα - όπως π.χ. τα ελατήρια του πιστονιού - δεν "κολλάνε" στην τάπα, αλλά αυτά στην πράξη ΔΕΝ δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα - λόγω μικρότερης σκληρότητας...)

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
09/11/2005, 11:38
Αυτό ήταν ολο? κάτι για μοτολάδια δεν έχουμε?:bawl: :bawl: :bawl:

OldMan
09/11/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό ήταν ολο? κάτι για μοτολάδια δεν έχουμε?:bawl: :bawl: :bawl:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Όχι βρε λεβέντη μου, θα συνεχίσουμε (αλλά μάλλον ΔΕΝ θα μας αρέσει...):sad:

Time-out ρε Στέφανε (ψάχνω κάτι Υπουργικά Διατάγματα σχετικά με την εναρμόνιση των Ελληνικής Νομοθεσίας με την Ευρωπαϊκή όσον αφορά στα λάδια και τις προδιαγραφές τους - και το σημαντικότερο ΟΛΩΝ - τους ΕΛΕΓΧΟΥΣ που (δεν) γίνονται...)

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
10/11/2005, 08:12
Λοιπόν

It's a little hard to generalize about the difference between Mobil 1 passenger-car motor oils and Mobil 1 motorcycle oils. That's because not all viscosities of Mobil 1 passenger-car oils have the same levels of zinc and phosphorus, and there are even greater differences among the three Mobil 1 motorcycle oils. In general, Mobil 1 motorcycle oils have:

Additive packages balanced differently for motorcycle engine and transmission operation. For passenger vehicles, fuel economy and emission system protection are higher priorities. These require low phosphorus systems and the use of friction modifiers.

Τα παραπάνω είναι απο το site της mobil οπου για τις μοτο πλέον είναι SH, SG/CF, CD και οχι νεώτερες όπως τα αυτοκινητάδικα τους λαδάκια.

OldMan
10/11/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
..Τα παραπάνω είναι απο το site της mobil οπου για τις μοτο πλέον είναι SH, SG/CF, CD και οχι νεώτερες όπως τα αυτοκινητάδικα τους λαδάκια.

:wave2: :wave2: :wave2:

Στέφανε, πιστεύω (καθαρά προσωπική άποψη...) ότι τα λάδια προδιαγραφών API SH είναι κατάλληλα για ΟΛΕΣ τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες (των 4-5 τελευταίων χρόνων).
Τα API SG είναι επίσης κατάλληλα για ΣΧΕΔΟΝ όλες τις σύγχρονες moto και για ΟΛΕΣ τις (σχετικά) παλιότερες (μέχρι 10ετίας...).

Οι κατασκευαστές των κινητήρων σχεδιάζουν (και εξελίσσουν) ένα μοτέρ για αρκετά χρόνια πριν βγει στην παραγωγή, οπότε οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ του απαιτήσεις λίπανσης είναι αντίστοιχες των λαδιών που κυκλοφορούσαν τον καιρό του σχεδιασμού του μοτέρ (άσχετα αν ο κινητήρας δόθηκε στην παραγωγή 5 χρόνια αργότερα...).

Το "προβληματάκι" μας είναι αν και πόσα από τα περίφημα Motorcycle Oils είναι φτιαγμένα για moto ή απλά έχουν βάλει την ετικέτα σε ένα αυτοκινητάδικο λάδι ....

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
10/11/2005, 12:07
Και βλέπω και ένα προβληματάκι στο κατά πόσο είναι κατάλληλα τα SJ για μοτό απο τη στιγμή που μερικοί κατασκευαστές πουλάνε μοτολάδια SJ και άλλοι όπως η mobil θεωρούνε μη κατάλληλα τα SJ για χρήση σε μοτο.

οσο για το motorcycle oil Vs automotive oil στο δύκτιο υπάρχουν πολλές καλά τεκμηριομένες απόψεις που ισχυρίζονται οτι μας δουλεύουν τόσα χρόνια (στο ζήτημα της τιμής σίγουρα μας δουλεύουν)


Τέλος πάντων επαναλαμβάνω σβήσε οτι δε σου αρέσει και κάντο stiky, είναι ωραίο ποστ .

stefanos
10/11/2005, 20:47
Επειδή δεν βλέπω να έχει κανείς λαδάκι στο σπίτι του, και προκειμένου να προχωρήσουμε παρακάτω.
Σε ένα ορυκτέλαιο που έχω αναγράφονται τα παραπάνω εκτός απο το που παρασκευάζεται και συσκευάζεται.
Στο ημισυνθετικό της ίδιας μάρκας δεν αναγράφεται τίποτα απο τα παραπάνω εκτός απο τα api sl/cf με ελάχιστα γραμματάκια και κάτι φανταστικά χαρακτηριστικά.


Κερδίζω τίποτα?
βρήκα και αυτή:κοινής υπουργικής Αποφ-44/01 "Προδιαγραφές και μέθοδοι ελέγχου των λιπαντικών μηχανών εσωτερικής καύσεως" (ΦΕΚ-1181/Β/01).
αλλά δεν έχω το κείμενο.

dirtbird
11/11/2005, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επειδή δεν βλέπω να έχει κανείς λαδάκι στο σπίτι του, και προκειμένου να προχωρήσουμε παρακάτω.
Σε ένα ορυκτέλαιο που έχω αναγράφονται τα παραπάνω εκτός απο το που παρασκευάζεται και συσκευάζεται.
Στο ημισυνθετικό της ίδιας μάρκας δεν αναγράφεται τίποτα απο τα παραπάνω εκτός απο τα api sl/cf με ελάχιστα γραμματάκια και κάτι φανταστικά χαρακτηριστικά.


Κερδίζω τίποτα?
βρήκα και αυτή:κοινής υπουργικής Αποφ-44/01 "Προδιαγραφές και μέθοδοι ελέγχου των λιπαντικών μηχανών εσωτερικής καύσεως" (ΦΕΚ-1181/Β/01).
αλλά δεν έχω το κείμενο.

Στέφανε, μήπως το κουτάκι ορυκτελαίου που βρήκες είναι Pennzoil?

stefanos
11/11/2005, 07:49
Οχι είναι ένα BP απλό ορυκτέλαιο απο βενζινάδικο που είχα αγοράσει για συμπλήρωμα.

OldMan
11/11/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κερδίζω τίποτα?
βρήκα και αυτή:κοινής υπουργικής Αποφ-44/01 "Προδιαγραφές και μέθοδοι ελέγχου των λιπαντικών μηχανών εσωτερικής καύσεως" (ΦΕΚ-1181/Β/01).
αλλά δεν έχω το κείμενο.

:wave2: :wave2: :wave2:

Κερδίζεις πολλά Στέφανε, γιατί το έψαχνα αλλά δεν ήξερα τον αριθμό του ΦΕΚ !!!

Θα το κατεβάσω για να δούμε αν έχει διαφορές από το προηγούμενο, γιατί τώρα θα περάσουμε στις περιπτώσεις ΑΠΑΤΗΣ καθώς και στα "παραθυράκια" του Νόμου ....!!!

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
11/11/2005, 12:02
Μπα δεν κερδίζω τίποτα καταργίθηκε με την
ΥΑ 526/2004/2005/ (φεκ 630 β/12-05-2005)
την οποία δεν βρίσκω πουθενά.

OldMan
11/11/2005, 12:15
:sad: :sad: :sad:

ΔΕν κερδίζεις τίποτε ούτως ή άλλως, γιατί το ΦΕΚ που ανέφερες αφορά στις εργασιακές συμβάσεις και ΟΧΙ στα λάδια ...

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
11/11/2005, 12:46
Τις καταργημένες τις βρήκα (φεκ 1181 β -2001) το κείμενο της απόφασης που τις καταργεί δεν βρίσκω

Cpt. Haddock
11/11/2005, 12:51
:confused:

Αγαπητέ Oldman, Στέφανε και όσοι άλλοι έχετε συνεισφέρει στο συγκεκριμένο θέμα.

Προσπαθώ να το διαβάσω αλλά, λόγω και μεγέθους και λόγω των ερωταποκρίσεων έχω ψιλοχαθεί.

:a42:

Θα μπορούσαν τα "καθαρά" και "τελικά" τεχνικά κείμενα να συγκεντρωθούν κάπου να είναι πιο άνετα προσβάσιμα;

Σε κάποιο word κείμενο ίσως;

:beer:

:wave2:

la_villa
11/11/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Οι προδιαγραφές που ισχύουν στην Ελληνική αγορά καθορίζονται στο ΦΕΚ 1514/86 σαν " Έγκριση προδιαγραφών ορυκτελαίων Μηχανών Εσωτερικής Καύσης" από την συνεδρίαση της 21/10/1986 του Ανωτατου Χημικού Συμβουλίου του Γ.Χ.Κ.
(Στην ουσία αποτελούν εναρμόνιση με αντίστοιχη οδηγία της ΕΟΚ η οποία έχει συνταχθεί με βάση τις προδιαγραφές των API-SAE και της CCMC).

Τα bold στην λέξη "ορυκτέλαια" τα πρόσεξε κανείς ???

Τι πρέπει να αναγράφεται στην συσκευασία ενός κουτιού λαδιού (αντιγράφω από το ΦΕΚ):

- Η Εμπορική του ονομασία
- Ο κωδικός αριθμός του προϊόντος
- Ο αριθμός ιξώδους SAE
- Η ονομασία του περιεχόμενου με κεφαλαία, ήτοι: " ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ ΜΗΧΑΝΩΝ ΕΣΩΤ. ΚΑΥΣΕΩΣ " Αποφ. Α.Χ.Σ. .................86
(Δηλ. ότι είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές που αναφέρονται στο ΦΕΚ)
- Το επίπεδο ποιότητας κατά API ή CCMC (δηλ. SE, SG, SH ή G2, G3, G4 κ.λ.π.)
- Η επωνυμία και η διεύθυνση του παρασκευαστή ή του συσκευαστή συμπληρωμένη κατά περίπτωση από την φράση "ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ" ή "ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ" στην Ελλάδα ή του εισαγωγέα όταν εισάγεται έτοιμο το προϊόν
- Ο όγκος ή το βάρος του περιεχόμενου

Σημειωτέον ότι ΟΛΑ τα παραπάνω στοιχεία πρέπει να αναγράφονται (και) στα Ελληνικά !!!

Πριν προχωρήσουμε παρακάτω, θα παρακαλούσα να πάρετε μπροστά σας ένα κουτί με λάδι και να ελέγξετε το αν πληρεί ή όχι τις παραπάνω διατάξεις ....

:wave2: :beer: :wave2:

Φοβερό θέμα.Πολλά μπράβο.
Λοιπόν
Ενα Motul 5100 που έχω μπροστά μου δεν γράφει τπτ στα ελληνικά.Ούτε που παράγεται/συσκευάζεται.
Προδιαγραφες: SAE 15W50
API SG - CCMC G-4

Ενα Bell-Ray EXL 20W50 API SG έχει ελληνικό κείμενο και αναφέρει μόνο "πολύτυπο λιπαντικό πετρελαικής βάσης για 4Τ μοτοσυκλετών"
δεν αναφέρει παραγωγή/συσκευασία παρα μόνο τις έδρες (μάλλον) σε ευρώπη (Belgium) και αμερική.

Και τέλος Castrol Actevo "synthetic-based" με SAE 10W40,API SG
και αναφ΄ρει ότι παράγεται στην Ιταλια και εισάγεται συσκευασμένο απο την Castrol Hellas.

Και τώρα έχω ένα ερώτημα :)
είναι καλύτερα για μας να κοιτάμε να αγοράζουμε λάδια που παράγονται στο εξωτερικό και εισάγονται συσκευασμένα ή δεν έχει σημασία?

OldMan
11/11/2005, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:confused:

Αγαπητέ Oldman, Στέφανε και όσοι άλλοι έχετε συνεισφέρει στο συγκεκριμένο θέμα.

Προσπαθώ να το διαβάσω αλλά, λόγω και μεγέθους και λόγω των ερωταποκρίσεων έχω ψιλοχαθεί.

:a42:

Θα μπορούσαν τα "καθαρά" και "τελικά" τεχνικά κείμενα να συγκεντρωθούν κάπου να είναι πιο άνετα προσβάσιμα;

Σε κάποιο word κείμενο ίσως;

:beer:

:wave2:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είπαμεεεεεε....

ΟΤΑΝ τελειώσει το θέμα:look: θα "συμμαζευτεί" και θα κλειδωθεί !!!

Cpt. Haddock
11/11/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Είπαμεεεεεε....

ΟΤΑΝ τελειώσει το θέμα:look: θα "συμμαζευτεί" και θα κλειδωθεί !!!

Καλά ντε!

άου, ωχ, :a26: :a26: :a26:

μη βαράτε, το κατάλαβα

:a9:

OldMan
11/11/2005, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
Φοβερό θέμα.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Φοβερό θα γίνει σε λίγο, όταν περάσουμε στο τι λέει το κουτί, τι έχει μέσα, τι πρέπει να έχει μέσα και τι μπορεί να έχει μέσα ...
:rotflmao: :sad: :rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
είναι καλύτερα για μας να κοιτάμε να αγοράζουμε λάδια που παράγονται στο εξωτερικό και εισάγονται συσκευασμένα ή δεν έχει σημασία?

:sad: :sad: :sad:
ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία σημασία.

Η "νοθεία" στο λάδι απαιτεί γνώσεις και μέσα που ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα (δυστυχώς ή ευτυχώς).
Αν το λάδι είναι "μάπα", θα έρχεται έτσι είτε χύμα είτε συσκευασμένο !!!



:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
11/11/2005, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι είναι ένα BP απλό ορυκτέλαιο απο βενζινάδικο που είχα αγοράσει για συμπλήρωμα.

Κάτι ήξερα , κάτι ήξερα ...........

Λοιπόν δεν αφήνετε τα ΦΕΚ να ξαναπιάσουμε τις ΜΕΚ (καλό ,ε?)

dirtbird
11/11/2005, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι είναι ένα BP απλό ορυκτέλαιο απο βενζινάδικο που είχα αγοράσει για συμπλήρωμα.

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι στο εξαρεξακοσάρ τη στάθμη λαδιού την ελέγχεις όχι το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι αλλά μεσημεράκι γυρνώντας από τη δουλειά.

Τη βέργα τη σκουπίζεις ή με την γραβάτα , ή αν έχεις σταματήσει στο φούρνο για ψωμί όπως οι ειδικοί του Άλτις.

Κάτι ξέρω, κατι ξέρω.........

Υ.Γ. Ελπίζω να διαβάσεις το μήνυμα πριν πέσει εκκαθάριση από τον OldMan:)

aaa```
14/11/2005, 12:11
to kalytero ladi gia 4t kinithra einai castrol magnetik 10w40
kai gia 2t einai castrol super tt

sas to leo giati exw dokimasei oles tis markes
dokimasteta kai deite diafora poly megalh
bebaia einai ligo akriboytsika

nassosxlvbros
14/11/2005, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από aaa```
to kalytero ladi gia 4t kinithra einai castrol magnetik 10w40
kai gia 2t einai castrol super tt

sas to leo giati exw dokimasei oles tis markes
dokimasteta kai deite diafora poly megalh
bebaia einai ligo akriboytsika


...γιααα δοκιμασε και το ARAL 10W-40 semisynth motor oil (ετσι λεει τουλαχιστον) και ΟΧΙ motorcycle oil:cool: και αλλαξε το μετα απο 6000 κμ....εδω και 40000 κμ το χρησιμοποιω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο αποδοση ΚΑΙ απο σταθεροτητα (ενω με το μοτουλ οχι) και απο τιμη 7?/λιτ .
Castrol ειχα δοκιμασει στο BROS αλλα εκτος του οτι το σαζμαν κοπαναγε, δεν "εβγαζαν"κμ...-τσιμπαγε και λαδακια οποτε ηταν και ασυμφορα-τουλαχιστον με τα ARAL εχω σταθερη αποδοση και ξερω πως ο γερμαναρας δε κοροιδευει σε ποιοτητα
καλα ηταν και τα Pennzoil ειτε εβαζα απλα ειτε ιμισυνθετικα
τεσπα,οτι και να βαζετε καλες τιμες εχει ο Λαμπριανιδης στην Καλλιροης αλλα και 4λιτρες συσκευασιες...

:beer: :beer:

bookman
14/11/2005, 17:45
Έχουμε κενό ?
Που είναι ο καθηγητής ?
Τα SOS τα έχει κανείς ? :lol:

.......

sonic22
14/11/2005, 18:49
re palikaria.
esas ta apopanw lew... (nassos kai aaa)

mia aporia...

to post to diavasate?
olokliro?
kai to katalavate?

tosi wra o oldy prospathei na mas pei oti bukali apo bukali diaferei kai eseis mas lete oti i tade marka einai i kaliteri ktlp???

me ti stoixeia re paidia?

epidei nomisate oti to motori eixe diafora otan alajate ladia?

sorry kiolas an ginome kakos alla sta texnika iste...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

p.s. mod svise me... :p :p

nassosxlvbros
14/11/2005, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
re palikaria.
esas ta apopanw lew... (nassos kai aaa)

mia aporia...

to post to diavasate?
olokliro?
kai to katalavate?

tosi wra o oldy prospathei na mas pei oti bukali apo bukali diaferei kai eseis mas lete oti i tade marka einai i kaliteri ktlp???

me ti stoixeia re paidia?

epidei nomisate oti to motori eixe diafora otan alajate ladia?

sorry kiolas an ginome kakos alla sta texnika iste...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

p.s. mod svise me... :p :p


ελα μωρε,δε τρεχει τιποτις....αλλωστε δεν εκανα τιποτις παραπανω απο οτι λεει το φακιν μανουαλ:"ενα ποιοτικο λαδι κινητηρα (προσεξε "motor oil και οχι motorcycle oil")ειναι επιθημητο για τις καλες λιπαντικες του ιδιοτητες...και συνιστα ειτε 20w-50,ειτε 10w-40...αυτα...τιποτις λιγωτερο και τιποτις περισσοτερο...:beer: :beer: :beer:

HELLSPIRIT
16/11/2005, 15:53
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΑ ΚΟΛΟΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ,ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ,ΜΗΔΕΝ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ;ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΛΕΕΙ ....ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΔΙ.... ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ.....

OldMan
16/11/2005, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από HELLSPIRIT
ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΑ ΚΟΛΟΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ,ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ,ΜΗΔΕΝ ΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ;ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΛΟΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΛΕΕΙ ....ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΔΙ.... ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ.....

Ξέρουμε ρε, αλλά ΔΕΝ σου λέμε ...!!!
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

crs-k
16/11/2005, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξέρουμε ρε, αλλά ΔΕΝ σου λέμε ...!!!
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Αληθεια τι θα γινει με την περιπτωση σας ? :wacko:


Πρεπει να ξαναφτιαξω Ποπ-Κορν γιατι τελειωνουν ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:







:a014:

HELLSPIRIT
16/11/2005, 16:21
ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;:a018:

HELLSPIRIT
16/11/2005, 17:09
ΕΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ E-MAIL ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.....I.Antoniadis@omegainsurance.gr

OldMan
16/11/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από HELLSPIRIT
ΕΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ E-MAIL ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.....I.Antoniadis@omegainsurance.gr

:look: :look: :look:

Ιδού αγαπητοί συνάδελφοι κλασικόν δείγμα χρονίας -εν εξάρσει- κλινικής περιπτώσεως....

:wave2: :beer: :wave2:

gdevelek
16/11/2005, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από HELLSPIRIT
ΕΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ E-MAIL ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.....I.Antoniadis@omegainsurance.gr

Χε χε...

Περιμένεις ουσιαστική, πρακτική, εφαρμόσιμη πληροφορία από την 9η μόλις σελίδα του thread???

Τς τς τς.... τι βιασύνη...

Κάτσε να μπει ο καινούριος χρόνος... να ξεχειμωνιάσει... να ανθίσουν οι αμυγδαλιές... να αρχίσουν να κελαηδούν τα πουλάκια...

:rotflmao:

Γειά σου ρε Παλαίουρα με το καθηγητιλίκι σου!!! :wave2: