PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών



Georg_
20/02/2006, 11:38
Γειά σας,
Έχω ένα παπί 125 και θα ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε πρέπει να αλλάζουμε ελαστικά ( εννοείται με νορμάλ χρήση). Έχω κάνει 13.000 χλμ. και γλυστράνε αρκετά. Όταν πατάω δυνατά το πίσω φρένο και κοκαλώνει ο πίσω τροχός ακούω μόνο ένα ελαφρύ σύρσιμο και όχι το κλασικό σκλίρισμα που κάνουν τα ελαστικά στο απότομο φρενάρισμα, αυτό σημαίνει οτι έχουν ξεραθεί τα ελαστικά και θέλουν αλλαγή;

idi
20/02/2006, 11:49
ναι θελουν αλλαγη

ειναι πολλα τα χλμ αυτα για λαστιχα σε ενα παπι ... ασε που τα λαστιχα ειναι τΖαμπα (50 ευρω και τα 2... κανε οικονομια σε μερικους καφεδες και σε 2 τυροπιτες και τα πηρες)

Georg_
20/02/2006, 13:41
Ευχαριστώ για την απάντηση. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω τα λάστιχα (Παρόλο που δεν φαίνονται φαγωμένα).

gcrook
20/02/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Ευχαριστώ για την απάντηση. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα αλλάξω τα λάστιχα (Παρόλο που δεν φαίνονται φαγωμένα).

Κανε λιγη ακομα οικονομια στους καφεδες
και δωσε κατι παραπανω για τα Μετζελερ.
Απο την αρχη μεχρι το τελος της ζωης τους ,(10-11.000 χλμ), φοβερη αποδοση.

Georg_
20/02/2006, 18:08
Μια τελευταία ερώτηση σχετικά με το θέμα. Τα λάστιχα πόσα χλμ κρατάνε περίπου; καθε 10-11.000 θέλουν αλλαγή; Και επίσης θέλω να ρωτήσω πως καταλαβαίνουμε οτι ένα λάστιχο θέλει αλλαγή χωρίς αυτό να εμφανίζει εξωτερικά φθορά. Π.Χ. τα δικά μου εξωτερικά φαίνονται καλά & τα αυλάκια είναι σαν καινούρια αλλα γλυστράνε.