PDA

View Full Version : αγορά XT660-R ή pegaso trail



sgeo
20/02/2006, 11:57
Καλημέρα σε όλους!
Πρόκειται να αγοράσω άμεσα ένα εκ των XT-660R και το καινούριο πήγασο της Aprilia (το trail). Έχω δει διάφορες κριτικές που μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Εκτός από το ότι το καθένα υπερτερεί σε άλλη χρήση, βλέπω ότι ενώ έχουν τον ίδιο κινητήρα, η Aprilia δηλώνει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από τη Yamaha αλλά οι μετρήσεις (περιοδικά) δείχνουν το αντίθετο(υπεροχή του ΧΤ σε όλο το φάσμα στροφών). Επειδή πιο πολύ έχουν κυκλοφορήσει οι sm εκδόσεις των 2 μοντέλων, αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα θα με βοηθούσε πολύ.
Από αξιοπιστία τι γίνεται και με τα δύο, η aprilia έχει διορθώσει τα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου;
Ευχαριστώ.

johnpan
20/02/2006, 11:59
Το μόνο σημείο που υπερτερεί το Απρίλια είναι η άνεση της σέλας.

Στήσιμο, επιδόσεις, δυνατότητες στο χώμα, κλπ ανώτερο το ΧΤ.

Cpt. Haddock
20/02/2006, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sgeo
Καλημέρα σε όλους!
Πρόκειται να αγοράσω άμεσα ένα εκ των XT-660R και το καινούριο πήγασο της Aprilia (το trail). Έχω δει διάφορες κριτικές που μάλλον με μπέρδεψαν περισσότερο. Εκτός από το ότι το καθένα υπερτερεί σε άλλη χρήση, βλέπω ότι ενώ έχουν τον ίδιο κινητήρα, η Aprilia δηλώνει μεγαλύτερη ιπποδύναμη από τη Yamaha αλλά οι μετρήσεις (περιοδικά) δείχνουν το αντίθετο(υπεροχή του ΧΤ σε όλο το φάσμα στροφών). Επειδή πιο πολύ έχουν κυκλοφορήσει οι sm εκδόσεις των 2 μοντέλων, αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα θα με βοηθούσε πολύ.
Από αξιοπιστία τι γίνεται και με τα δύο, η aprilia έχει διορθώσει τα προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου;
Ευχαριστώ.

:wave2:

έχει (αν θυμάμαι καλά) ξαναγίνει τέτοια συζήτηση εδώ για τα ίδια ακριβώς μηχανάκια. Ψάξ' το λίγο.

Καλορίζικο όποιο πάρεις

:beer:

koutroulis
20/02/2006, 12:08
nomizo oti akribos auto to sigkritiko eixe to teleutaio teuxos tou moto triti an thimamai kala



gia koita se kana periptero mipos paizei akoma


itan arketa analitiko!!!

XTLSR
22/02/2006, 23:03
καταφωνη και εφτασα...

λοιπον εγω πριν απο 1 μηνα περιπου αγορασα το νεο pegasus Trail.

αρκει να σου πω οτι ημουν αποφασισμενος να αγορασω το XT μέχρι που πήγα στο μαγαζι και ειδα μπροσ΄τα μου το Trail.

μου αρεσε πολυ και αφου το εψαξα για καμια εβδομαδα πηγα τελικα και το αγορασα.

Ειμαι καταευχαριστημενος και ευτυχως που διαλεξα αυτο γιατι το XT δεν μου αρεσει πια μπροστα σε αυτο.

τωρα το ποιο θα παρεις εσυ αυτο εξαρταται απο σένα. τι χρήση 8α κανεις.

αν πχ θελεις να κάνεις και κανενα ταξιδακι 1000 φορες να παρεις το Trail.

εχει κατα πολυ καλυτερη αεροδυναμικη απο το XT.

δοκιμασα και με τα 2 (το ΧΤ το εχει ενας φιλος) να κανω ενα ταξιδακι 150km και με το XT μου βγήκε η παναγια. Παλευα με τον αερα, ασε που ειχε μουδιασει ο κωλος μου απο την σελα.
Με το Trail δεν καταλαβα και πολλα. πολυ καλη αεροδυναμική (σε σχέση με το XT πάντα) και απο σελα δεν το συζηταμε. Παρα πολύ ανετη.

αν εισαι και του ύψους γύρω στο 175 που είμαι εγω θα σου έρθει κουτί. είναι πιο χαμηλο στην σέλα απο το XT.

δεν ξερω φιλε η τελικη αποφαση ειναι δική σου, αλλα εγω το εχω καταευχαριστηθεί.
ευχαριστώ την μοιρα μου που δεν πήρα το XT.

SUPERMARIO
22/02/2006, 23:56
to TRAIL einai taksidiarikw.to XT epithetiko...wraia thesh odhghshs gia tarzanies.an kai egw tha sou elega na dokimaseis to XT660X pou taksideuei A N E T A.den exoun megalh diafora sta lefta kai diathetei polu kalutero eksoplizmo
to xt-r einai pio grhgoro sta ''mpam'' alla kremaei sta psila.
to trail to antitheto.


kala xiliometra oti kai na pareis

jinks
23/02/2006, 07:23
αν δεν παρεις το trail καηκες.............
ακους τι σου λεωωωωωωω...


χωρις πλακα κι εγω αποφευγοντας τα ΧΤ πηρα το pegaso strada και πιστευω οτι εκανα τη σωστη αγορα για μενα.το ανεβηκα το τεσταρα και το πηρα....

μου κανει και περισσοτερο στο ματι...
για το trail επισης φαινεται πιο γεματο....

το καινουργιο "2 ΤΡΟΧΟΙ" εχει συγκριτικο ΧΤ-TRAIL-GSbmw.!!

δωσε και κανενα φραγκο.....ολα στο τσαμπα...εεεεεεεεε!

nikonian
23/02/2006, 07:35
Όταν ψωνίζουμε μόνο με βάση τα περιοδικά....χάσαμε.
Τα δυο μηχανάκια μέσες άκρες είναι ίδια. Πρέπει να :
1) Ψάξεις να δεις τι γίνεται με τα ανταλλακτικά, γιατί μέχρι πρόσφατα τα Aprilia είχαν μεγάλο πρόβλημα.
2) Τι γίνεται με την τιμή αγοράς. Το ΧΤ το είδα τελευταία προσφορά από επίσημους ντήλερς στα 5.800 . Για τον πήγασο δεν ξέρω τιμές.
3) Τιμές και ευκολία μεταπώλησης; Κανένας μας πλέον δεν αγοράζει μηχανάκι για μια ζωή. Στα 2-3 χρονάκια, όλοι μας βάζουμε αγγελίες.

Καλή τύχη!

sgeo
23/02/2006, 09:40
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Το συγκριτικό των 2 Τροχών το έχω δει, αλλά μου φάνηκε λίγο γενικόλογο. Επίσης εκτός από τα ταξίδια μάλλον δίνει προβάδισμα στο ΧΤ. Περισσότερη δύναμη σε όλες τις στροφές (ακόμα και ψηλά) και καλύτερο στήσιμο γενικά. Το ύψος του δε με ενοχλεί (είμαι 1,85).
Τώρα αν το trail υπερτερεί στο ταξίδι, μήπως η TRANSALP είναι καλύτερη επιλογή; Μέχρι προχθές ούτε που τη σκεφτόμουν αλλά μου είπαν ότι έχει έρθει στην ίδια τιμή με το Pegaso. Και τελικά δυσκολεύομαι περισσότερο.
Και πάλι ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις.

johnpan
23/02/2006, 10:11
Κοίτα, αν το θες για ταξίδι, σίγουρα πας αλλού και όχι στο trail. Απλά λέμε ότι μεταξύ των ΧΤ - Trail υπερτερεί το trail σε ταξίδι. Γενικά όμως στα ον-οφφ, η Τρανσάλπα είναι πολύ μπροστά από τα μονοκύλινδρα. Αν σκέφτεσαι ταξίδι πας σε περισσότερους κυλίνδρους από έναν (εκτός αν θες να σκεφτείς τα gs της BMW που κάνουν τη διαφορά στα μονοκύλινδρα). Πας δηλαδή σε Tρανσάλπ, V-Strom, κλπ.

Αν σε ενδιαφέρουν μικρές αποστάσεις και δυνατότητες για χώμα, πάρε ΧΤ, άντε και κανα BMW GS.

Αν δε σε ενδιαφέρει το χώμα διαλέγεις μεταξύ Trail, Transalp, VStrom, klp klp με το πρώτο να έχει μειονέκτημα στη δύναμη και στον έναν κύλινδρο, αλλά ίσως σου έιναι πιο εύκολο στην πόλη.

Και για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, ΚΑΙ το Trail πάει στο χώμα, μην τρελλαθούμε, αλλά θα θέσει τα όρια νωρίτερα από το ΧΤ.

Αυτά:beer: :beer:

skynet
23/02/2006, 14:41
με το transalp στα 6990 ευρούλια χμμμ

εγώ θα πρότεινα transalp... μπορείς να το δοκιμάσεις κιόλας..

απο κει και πέρα όμως αυτο που σου αρέσει εσένα πρεπει να
κυριαρχήσει...

SUPERMARIO
23/02/2006, 23:52
XT660R tha parei to paidi.euxaristoume polu gia thn voithia olous sas alla to apofasisa.
XT

:beer: :beer: :beer:

skynet
24/02/2006, 09:52
με το καλό με το καλό...

πες μας τις εντυπώσεις σου όταν το παρεις με το καλό για μας τους αναποφάσιστους μπας και δουμε κι εμείς ασπρη μέρα...

κι εγώ όλο το κλώθω αλλά για εκεί με βλέπω..

καλές βόλτες..

marios8
25/02/2006, 00:55
Εαν θες να κανεις κα κανα ταξιδακι ξεχνα το ΧΤ. Το Aprilia με το ΧΤ φορανε το ιδιο μοτερ οποτε εχουν και πανω κατω τις ιδιες επδοσεις. Γιατι να μην παρεις το Aprilia που εχει φερινγκ και ειναι και ωραιο εμφανισιακα? Η τελικη επιλογη ειναι δικη σου.:wave2:

jinks
25/02/2006, 08:21
στο περιοδικο οντως τα ψιλομασαει λιγο, με ολους καλος κλπ.οι διαφορες ως προς τον κινητηρα ειναι οτι το ΧΤ ειναι λιγο πιο ζωηρο χαμηλα(και σκορτσαρει) ενω το trail κερδιζει στα πολλα(που ειναι σημαντικο) και εναι και αρκετα πιο πλουσιο και ομορφο(λεω εγω).στη θεωρια παντως και τα εργοστασια ΧΤ 48hp trail 50hp και ολα τα τεστ που ειδα στο ιντερνετ ειναι υπερ του trail .τωρα το 2ΤΡΟΧΟΙ???????
οπως και να εχει αμελητεα διαφορα που μονο επαγγελματιας το καταλαβαινει.

αντε.....

jinks
25/02/2006, 08:23
για δες...


38570

jinks
25/02/2006, 08:26
KAI AYTO


38571

johnpan
25/02/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
ενω το trail κερδιζει στα πολλα(που ειναι σημαντικο)

Μπορεί να το έγραψαν αλλά δεν είναι έτσι. Περίπου ίδια τελική έχουν, 5-6 χλμ διαφορά μόνο. Εκτός αν εννοείς διαφορά στην άνεση που ναι, είναι σημαντικό,.

advblack
04/03/2006, 07:30
...Απρίλια ειναι ενα αλλο θεμα. Δικτυο σερβις και διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων. Εκει κολλαω εγω. Διοτι απο εμφανιση το Πεγκασο σκιζει.
Το Χτ παλι θα ειναι ενα πολυ ωραιο παιχνιδι. Το χω οδηγησει και μου φανηκε πολυ διασκεδαστικο, ελαφρυ και με χωματινες διαθεσεις. Το Πεγκασο παιζει πουθενα για τεστ? Αν και ισως να περιμενουμε την εκθεση την αλλη βδομαδα μπας και το εχουν εκει για καμια βολτα

stavrouliasp
04/03/2006, 07:59
An exeis ta lefta xtuphse ena GS 650 kai 8a me 8umh8eis. Einai kalutero kai apo ta duo (gia monokulindra milame panta) alla einai polu akribo to gamidi. Pantws paizoun kai arketes eukairies gia metaxeirismeno (6000e/05 montelo...)

:wave2:

sgeo
07/03/2006, 11:14
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Μετά από πραγματικά πολύ σκέψη μεταξύ των 2, κατέληξα στο ... 3ο, δηλαδή Transalp. Ξέρω τα έμπλεξα λίγο αλλά με κέρδισε η μειωμένη τιμή του. Συγγνώμη για την ταλαιπωρία και πάλι ευχαριστώ.

Καλές διαδρομές σε όλους!

marios8
07/03/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sgeo
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Μετά από πραγματικά πολύ σκέψη μεταξύ των 2, κατέληξα στο ... 3ο,

To μακρυτερο? εεε εχχμ ενοω το καλυτερο? Καλες βολτες:wave2: