PDA

View Full Version : Lc8 Adventure: ΡΟΠΗ, ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Η΄;;;;



clear
20/02/2006, 16:14
Προς γνωρίζοντες ή κατόχους Adventure LC8

Εχω το S μοντέλο του 2003 (με 18.000χλμ), περίπου στις 7.200 στροφές ''κομπιάζει'' η μηχανή, κάνει μερικά βηξίματα (θα κρύωσε με τέτοιον καιρό) και ανεβάζει με μικροδιακοπές εως τον κόφτη. Πριν τις 7.000 ανεβάζει γραμμικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Στα τεστ σε σχετικά περιοδικά είδα στο διάγραμμα της ροπής ότι έχει ένα κατσάρωμα σε αυτές τις στροφές και μετά πέφτει, ο συγγραφέας λέει ότι δεν είναι αισθητό. Εγώ όμως το αισθάνομαι.
Συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο ή να το πάω στον γιατρό;;;


Όταν ανεβάζω στροφές με νεκρά δεν κάνει τόσο έντονο κόμπιασμα, στον δρόμο όμως πάνω στην προσπέραση φαίνεται σαν συναχωμένο. Ανησυχώ....

sas
20/02/2006, 16:47
Δεν το έχω παρατηρήσει. Αντίθετα υπάρχει μια μη ομαλή λειτουργία όταν είσαι με πολλά στις +-5000 στροφές

rsp
22/02/2006, 03:57
oute egw exw dei kati tetoio, mipws na tou dwseis mia aspirinoula??:wave2:

OldMan
22/02/2006, 12:47
Αν όντως δεν έχει κάποιο πρόβλημα ρύθμισης το μοτέρ, ρίξε μια ματιά στην φίσα που "ρυθμίζει" την προπορεία ανάλογα με τα οκτάνια της χρησιμοποιούμενης βενζίνης !!!

:wave2: :beer: :wave2:

clear
22/02/2006, 16:14
Ψάχνοντας αυτό που πρότεινε ο sofos man παρατήρησα ότι ο οδηγός του μπουζί με το πηνίο (spark plug shaft) που βρίσκεται κάτω από την φύσα, ήταν πιο έξω από το κανονικό. Τον έσπρωξα μέσα και το πρόβλημα λύθηκε δια μαγείας.
Ελπίζω και δια παντώς, διοτι πήρα μια τρομάρα.
Τώρα θα το πάω στον μηχανικό να τσεκάρω αν έχει κάνει όλα τα updates γιατί η μηχανή είναι του 2003 που κουβαλούσε όλα τα κακ(λ)ά. Θα του δώσω τις οδηγίες τυπωμένες στα αγγλικά, λέτε να με κυνηγήσει.

sas
22/02/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
Ψάχνοντας αυτό που πρότεινε ο sofos man παρατήρησα ότι ο οδηγός του μπουζί με το πηνίο (spark plug shaft) που βρίσκεται κάτω από την φύσα, ήταν πιο έξω από το κανονικό. Τον έσπρωξα μέσα και το πρόβλημα λύθηκε δια μαγείας.
Ελπίζω και δια παντώς, διοτι πήρα μια τρομάρα.
Τώρα θα το πάω στον μηχανικό να τσεκάρω αν έχει κάνει όλα τα updates γιατί η μηχανή είναι του 2003 που κουβαλούσε όλα τα κακ(λ)ά. Θα του δώσω τις οδηγίες τυπωμένες στα αγγλικά, λέτε να με κυνηγήσει.

Κανονικά πρέπει να τις κάνει όλες εφόσον είναι τα tech bulletins που έχει βγάλει η ΚΤΜ (αν είσαι σε εγγύηση νομίζω)

Τι σου είναι αυτοί οι ΓεροντοΆντρες!!!!:wave2:

clear
22/02/2006, 16:37
Ειμαι στην εγγύηση, αλλά νομίζω ότι τα tech bulleting είναι υποχρεωμένοι να τα επισκευάζουν και εκτός εγγύησης δίοτι πρόκειται για αστοχία (κακοτεχνία) του εργοστασίου. Στο adventure 640 που είχα πρίν, μου αλλάξαν τον μπροστινό τροχό τροχό εκτός ισχύος. Τότε βέβαια, ήταν στα ανταλλακτικά της εταιρίας ο Αντώνης και καθάρισε αυτός.

OldMan
22/02/2006, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από clear
..νομίζω ότι τα tech bulleting είναι υποχρεωμένοι να τα επισκευάζουν και εκτός εγγύησης δίοτι πρόκειται για αστοχία (κακοτεχνία) του εργοστασίου...

Ορθότατον !!!

(Παίζει βέβαια - αναλόγως μάρκας - η χρηματική "συμμετοχή" σε κάποιο επίπεδο, με την λογική ότι αν πρόκειται για ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ κάποιου τμήματος της μοτο, πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει την διαφορά, λόγω απομείωσης παλαιότητας...).

:wave2: :beer: :wave2: