PDA

View Full Version : Κιβωτιο ασφαλειας για μηχανες !!!



tifoefs
21/02/2006, 19:42
http://www.motorkluis.nl/index.html

:eyepop:

Λεωνίδας
21/02/2006, 21:22
Ο oulas βλέπει; :rotflmao:

adam_tsouk
21/02/2006, 21:48
Μακάρι να μπορούσα να το βάλω στο πάρκιν μου αυτό....

:rolleyes:

catmaster
22/02/2006, 00:54
Απιστευτη Κατασκευη!!!:hypnotize :hypnotize
Που μπορουμε αραγες να βρουμε τα μηχανολογικα σχεδια να πατεντιασουμε τιποτις??:smokin: :smokin: :smokin:
Το πιο δυσκολο κομματι θαρρω ειναι η κατασκευη του σερβομηχανισμου που μαζευει την μηχανη μεσα.Λογικα οταν βγαινει η μηχανη και με ραουλα με καλο μοχλο γινεται η δουλεια..




Με βλεπω να ξαναβγαζω την ηλεκτροκοληση και τους τροχους απο την αποθηκη....:D :D :D :D

Suner
22/02/2006, 09:25
a kalo...:a19:

koutroulis
22/02/2006, 09:29
καλό, πολύ καλό


αλλά 2,5 χιλιαρικάκια!!!


σε λίγο η μηχανή με όλα τα έξτρα θα φτάσει σε φράγκα όσο και καμια πόρσε


που λέει ο λόγος, μη βαράτε!!!

stako
22/02/2006, 09:32
Πολύ καλό και χωράει στο πάρκινγκ μου αλλά............2850€€€€€!!!!! OMG!!!!!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Και δεν πάω σε έναν σιδερά να μου φτιάξει ένα μεγαλύτερο να χωράω κι εγώ να βάζω την μηχανή μέσα και να μην χρειάζεται ούτε μηχανισμός ούτε τίποτα??? (Για να σας προλάβω, δεν θα κάθομαι μέσα, θα βγαίνω απο το κουτί!) :rotflmao:

zzr2005
22/02/2006, 09:39
αυτό θα πει ....προστατευτικός εξοπλισμός...:lol: :lol: :lol:
αλλά ρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν αφορά τον αναβάτη εε???:lol: :lol:
γιατι μπήκε εδώ???

stako
22/02/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
καλό, πολύ καλό


αλλά 2,5 χιλιαρικάκια!!!


σε λίγο η μηχανή με όλα τα έξτρα θα φτάσει σε φράγκα όσο και καμια πόρσε


που λέει ο λόγος, μη βαράτε!!!

Που λέει οι λόγος? Χμμμμ........

Μπουφάν 400€
Παντελόνι 400€
Μπότες 300€
Κράνος 700€
Γάντια 160€
Κροκόδειλος + θώρακας 200€
Συναγερμός 300€
Λουκέτο 1 80€
Λουκέτο 2 70€
Αλυσίδα 1 120€ (Δεν θυμάμαι ακριβώς)
Άγκυρα 65€
Στάντ πίσω 50€
Στάντ μπροστά 50€

Σύνολο 2895...............:D

(Και δεν έβαλα έξτρα της μηχανής, πχ βάσεις εξάτμισης, πινακίδας κτλ, α είναι και το φαγητό του σκύλου που την φυλάει :rotflmao: )

Άστα να πάνε koutroulis, είναι να μην το σκέφτεσαι καλύτερα!!!!!

koutroulis
22/02/2006, 09:44
stako


πολύ σωστά τα λες και το έχεις ψάξει πολύ το θέμα


άντε να πάρεις και το κουτί και μαζί με όλα αυτά σου βγαίνει άλλη μία μηχανή!!!

koutroulis
22/02/2006, 09:46
μία ερώτηση stako


τι ακριβώς είναι η άγκυρα???

και κάτι ακόμα, γάντια 160Ε, πολλά δεν είναι ρε φίλε

και θέλω να πάρω ένα ζευγάρι!!!

stako
22/02/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
stako

πολύ σωστά τα λες και το έχεις ψάξει πολύ το θέμα

άντε να πάρεις και το κουτί και μαζί με όλα αυτά σου βγαίνει άλλη μία μηχανή!!!

Μπα δεν το έχω ψάξει πολύ, έχω πληρώσει πολύ! Όσα έγραψα τα έχω πάρει (εκτός από κροκόδειλο και καλά γάντια που ψάχνω τώρα), και να σου πω την αλήθεια τώρα με την ευκαιρία του ποστ έκανα την σούμα........ Ήξερα ότι ήταν κάμποσα τα "περιφερειακά" έξοδα που είχα κάνει πέρα από την αγορά της μηχανής αλλά δεν υπολόγιζα ότι θα έφτανα τα 3 χιλιάρικα! Αλλά τι να κάνεις, δεν γίνεται αλλιώς........ Από πού να κόψεις, από το κράνος ή από τη στολή? Δεν γίνεται.........

Πάντως αν κάποιος θέλει να κάνει κανά τέτοιο κουτί ας πάρει καμιά προσφορά από σιδερά. Βέβαια ποιοτικά το ολλανδικό φαίνεται κορυφή αλλά.........είναι πολλά τα λεφτά! Και θέλετε και νταλίκα να σας το φέρει εδώ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
22/02/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
μία ερώτηση stako


τι ακριβώς είναι η άγκυρα???

και κάτι ακόμα, γάντια 160Ε, πολλά δεν είναι ρε φίλε

και θέλω να πάρω ένα ζευγάρι!!!

Άγκυρα είναι αυτό:

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=6073724631009232202200621316178151&select=0105b07&artikel=4003318271618

Βιδώνει στον πάτωμα (ή και σε τοίχο) με τέτοιο τρόπο που δεν ξαναβγαίνει (ή τουλάχιστον είναι ολόκληρη επιχείρηση να βγει). Μετά περνάς στον κρίκο από αυτό την αλυσίδα που έχεις (και που φυσικά δεν έχεις περάσει απλά από τη ρόδα αλλά από υποπλαίσιο ή πλαίσιο) και έτσι έχεις δέσει την μηχανή σε σταθερό σημείο. Βολεύει κυρίως για μέρη όπως γκαράζ σπιτιού κτλ που δεν υπάρχει σταθερό σημείο να δέσεις την αλυσίδα (όπως πχ κολώνα ή δέντρο ;) )

Δυστυχώς τα καλά racing γάντια (δλδ με καλή προστασία) είναι ακριβά.......... Μπορεί να φτάσουν και 200............

koutroulis
22/02/2006, 10:01
stako ευχαριστώ


πολύ πρακτικό αυτό το ματζαφλαράκι και είναι και μικρό!!!


αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να το βγάλεις όπως δείχνει στο site?

μία άλλη ερώτηση μιας και το θέσαμε, ένα ζευγάρι γάντια, όχι αγωνιστικά αλλά με μία στοιχειώδη προστασία (κρύο και πέσιμο) πόσο κάνουν

εγώ έχω μία virago 250, οπότε οι ταχύτητες μου είναι μικρές!

φχαριστώ και πάλι

tifoefs
22/02/2006, 10:01
Βρε μηχανικοι της πενταρας !!!

Εγω το εβαλα να σας δωσω ιδεα να φτιαξετε κατι καλυτερο και φτηνοτερο !!

:beer: :beer:

tifoefs
22/02/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Άγκυρα είναι αυτό:

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=6073724631009232202200621316178151&select=0105b07&artikel=4003318271618

Βιδώνει στον πάτωμα (ή και σε τοίχο) με τέτοιο τρόπο που δεν ξαναβγαίνει (ή τουλάχιστον είναι ολόκληρη επιχείρηση να βγει). Μετά περνάς στον κρίκο από αυτό την αλυσίδα που έχεις (και που φυσικά δεν έχεις περάσει απλά από τη ρόδα αλλά από υποπλαίσιο ή πλαίσιο) και έτσι έχεις δέσει την μηχανή σε σταθερό σημείο. Βολεύει κυρίως για μέρη όπως γκαράζ σπιτιού κτλ που δεν υπάρχει σταθερό σημείο να δέσεις την αλυσίδα (όπως πχ κολώνα ή δέντρο ;) )

Δυστυχώς τα καλά racing γάντια (δλδ με καλή προστασία) είναι ακριβά.......... Μπορεί να φτάσουν και 200............

ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ !!!

ΑΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ !!

Εδω λεμε για σκυλοσπιτο που χωνεις το μοτορι μεσα και ουτε σκονιζεται, ουτε βρεχεται ουτε κλεβεται !!!

:eyepop:

tifoefs
22/02/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Απιστευτη Κατασκευη!!!:hypnotize :hypnotize
Που μπορουμε αραγες να βρουμε τα μηχανολογικα σχεδια να πατεντιασουμε τιποτις??:smokin: :smokin: :smokin:
Το πιο δυσκολο κομματι θαρρω ειναι η κατασκευη του σερβομηχανισμου που μαζευει την μηχανη μεσα.Λογικα οταν βγαινει η μηχανη και με ραουλα με καλο μοχλο γινεται η δουλεια..




Με βλεπω να ξαναβγαζω την ηλεκτροκοληση και τους τροχους απο την αποθηκη....:D :D :D :D

Φτιαξε !!! Φτιαξε !!!

:cool:

tifoefs
22/02/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αυτό θα πει ....προστατευτικός εξοπλισμός...:lol: :lol: :lol:
αλλά ρε παιδιά έχω την εντύπωση ότι δεν αφορά τον αναβάτη εε???:lol: :lol:
γιατι μπήκε εδώ???

Αντε να παιξουμε τη κολοκυθια !!

Και που να μπει ;;

:confused:

koutroulis
22/02/2006, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ !!!

ΑΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ !!

Εδω λεμε για σκυλοσπιτο που χωνεις το μοτορι μεσα και ουτε σκονιζεται, ουτε βρεχεται ουτε κλεβεται !!!

:eyepop:

εκτός και αν το σηκώσουν όλο μαζί!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
22/02/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ !!!

ΑΓΚΥΡΕΣ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ !!

Εδω λεμε για σκυλοσπιτο που χωνεις το μοτορι μεσα και ουτε σκονιζεται, ουτε βρεχεται ουτε κλεβεται !!!

:eyepop:

Μαζί σου, ας πάρει λοιπόν κανείς καμιά προσφορά από μάστορα! Πάντως αν του πει 1000€ χλωμούς μας κόβω! ;)

stako
22/02/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
stako ευχαριστώ


πολύ πρακτικό αυτό το ματζαφλαράκι και είναι και μικρό!!!


αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να το βγάλεις όπως δείχνει στο site?

μία άλλη ερώτηση μιας και το θέσαμε, ένα ζευγάρι γάντια, όχι αγωνιστικά αλλά με μία στοιχειώδη προστασία (κρύο και πέσιμο) πόσο κάνουν

εγώ έχω μία virago 250, οπότε οι ταχύτητες μου είναι μικρές!

φχαριστώ και πάλι

Σκέψου ότι έχει 16άρια "ούπα" σιδερένια (16άρια=ΤΕΡΑΣΤΙΑ) που μετά αφού τα βιδώσεις μπαίνει από πάνω μπίλια, την χτυπάς μέσα στην τρύπα της βίδας και γίνεται ένα σώμα. Δεν ξεβιδώνει λοιπόν αφού το βάλεις. Μόνο αν σκάψεις το πάτωμα. Α και δεν είναι μικρό είναι σχετικά μεγάλη κατασκευή, στην φωτό φαίνεται μικρό, είναι περίπου τα 3/4 ενός Α4. Η τοποθέτηση είναι λίγο δύσκολη, θες καλό δράπανο με 16άρι τρυπάνι μπροστά.

Για νορμάλ γάντια με 60-70€ θα είσαι μια χαρούλα νομίζω. ;)

koutroulis
22/02/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σκέψου ότι έχει 16άρια "ούπα" σιδερένια (16άρια=ΤΕΡΑΣΤΙΑ) που μετά αφού τα βιδώσεις μπαίνει από πάνω μπίλια, την χτυπάς μέσα στην τρύπα της βίδας και γίνεται ένα σώμα. Δεν ξεβιδώνει λοιπόν αφού το βάλεις. Μόνο αν σκάψεις το πάτωμα. Α και δεν είναι μικρό είναι σχετικά μεγάλη κατασκευή, στην φωτό φαίνεται μικρό, είναι περίπου τα 3/4 ενός Α4. Η τοποθέτηση είναι λίγο δύσκολη, θες καλό δράπανο με 16άρι τρυπάνι μπροστά.

Για νορμάλ γάντια με 60-70€ θα είσαι μια χαρούλα νομίζω. ;)


ευχαριστώ και πάλι!

catmaster
22/02/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
... Μόνο αν σκάψεις το πάτωμα. Α και δεν είναι μικρό είναι σχετικά μεγάλη κατασκευή, στην φωτό φαίνεται μικρό, είναι περίπου τα 3/4 ενός Α4. Η τοποθέτηση είναι λίγο δύσκολη, θες καλό δράπανο με 16άρι τρυπάνι μπροστά.


Δεν χρειαζεται να σκαψεις το πατωμα ουτε να κοψεις τιποτα...
Η λογικη ειναι να μπορεις να το βγαλεις αν πχ μετακινηθει ο μηχανισμος χωρις ομως να αχρηστευθει.Για να ξεβιδωσουν οι βιδες που εχεις καρφωσει με τον ζουμπα χρειαζεται μια ηλεκτροποντα με ενα αλλεν..Ξεβιδωνεις τις βιδες τις αλλαζεις και καθαρισες...

:wave2: :wave2:

catmaster
22/02/2006, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μαζί σου, ας πάρει λοιπόν κανείς καμιά προσφορά από μάστορα! Πάντως αν του πει 1000€ χλωμούς μας κόβω! ;)


Δυστυχως οπως το κοβω μπορει για παραπανω να παει μαγκες..
Εκατσα και το δουλεψα εχτες το βραδυ το σχεδιο.Αν θες να κανεις αξιολογη κατασκευη και οχι της πλακας χρειαζεται λαμαρινες παχους 10μμ μαζι με ανοδιωμενες βιδες φρεζατες που θα καρφωθουν με ζουμπα πριν το βαψιμο για να μην βαλει χερι κανεις και ξεβιδωσει ολη την λαμαρινα..
Ο μηχανισμος που ειδαμε πρεπει να εχει ενα σερβο που βαζει-βγαζει την μηχανη οταν θελουμε.Αρα μιλαμε για παροχη ρευματος μεσα στο κουτι που θα δινει ρευμα για:
1.Σερβομηχανισμος ανοιγματος-κλεισιματος
2.Συναγερμος εντος του κιβωτιου(γιατι τι να το κανω αν μπορει να το κοψει με τροχο και να φυγει σαν κυριος αν εγω λειπω ΣΚ)
3.Παροχη για φορτιση μπαταριας μοτο

Βεβαια ο σερβομηχανισμος μπορει να παρακαμφθει χαριν κοστους με ενα παλαγκο για σκαφη που θα δουλευει χειροκινητα και με ραουλα με μοχλο για την εξοδο.

Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ομως ειναι που θα πιανει η μηχανη οταν μπαινει μεσα.Ειδα στις εικονες οτι πιανει στις ζαντες.Σωστο για να μπορεις να βαλεις οτι μηχανη θελεις αλλα εγω το φοβαμαι.Μαλλον θελει πατεντα που θα πιασει την μηχανη απο τις βασεις του κινητηρα .Μια βοηθεια-σκεψη κανεις???

(Το βασικοτερο βεβαια ειναι να εχεις τον καταλληλο χωρο για να το τοποθετησεις μονιμα-εγω ειμαι παθων γιατι μου εχουν φαει μηχανη μεσα απο την πυλωτη στο παλιο μου σπιτι οταν ημουν διακοπες )







:wave2: :wave2: :wave2:

tifoefs
23/02/2006, 14:13
Δωστε ιδεες ρε παιδια !!

Που ειναι ολοι οι σπουδαγμενοι μηχανολογοι με τα CAD και τα σουρτα φερτα !!

Να βγει ενα κοστολογιο να δουμε αν αξιζει το κοπο !!

:)

catmaster
23/02/2006, 18:58
Λιιιιιιγο υπομονή και ερχεται και το CAD και το κοστος!!ΟΕΟ!

:beer: :beer: :beer:

tifoefs
23/02/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Λιιιιιιγο υπομονή και ερχεται και το CAD και το κοστος!!ΟΕΟ!

:beer: :beer: :beer:

:beer: :beer:

Γουσταρω να δω εξελιξη !!

:evil:


38386

Krokodilos001
05/03/2006, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Δωστε ιδεες ρε παιδια !!

Που ειναι ολοι οι σπουδαγμενοι μηχανολογοι με τα CAD και τα σουρτα φερτα !!

Να βγει ενα κοστολογιο να δουμε αν αξιζει το κοπο !!

:)


:lol:


den tsimpao re...

:lol:




den exo xrono....na sou bgalo sxedia amesa. sto melon isos.

tifoefs
06/03/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
:lol:


den tsimpao re...

:lol:




den exo xrono....na sou bgalo sxedia amesa. sto melon isos.

Εσυ αν ειχες κανα Σαββατο ελευθερο κατι θακανες !

Αλλα το κατω κεφαλι θα στο φαει το πανω κεφαλι !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Kostas NL
06/03/2006, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εσυ αν ειχες κανα Σαββατο ελευθερο κατι θακανες !

Αλλα το κατω κεφαλι θα στο φαει το πανω κεφαλι !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πέστα Τίφο χρυσόστομε.

Τον έχουμε χάσει τον Crocodile Dundee.

:ninja:

tifoefs
06/03/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kostas NL
Πέστα Τίφο χρυσόστομε.

Τον έχουμε χάσει τον Crocodile Dundee.

:ninja:

Εχει χωθει με τα μουτρα στη ζεστασια του κηπου του !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Krokodilos001
07/03/2006, 15:25
:rotflmao:

ke ti perimeneis??? me tetia xionia???

:rotflmao:

krokodiliazo sta zesta....kato apo ta paplomata

:rotflmao:

Motoulis
08/03/2006, 08:13
Ρε παιδιά μπορεί να μην το έχω καταλάβει καλά αλλά όλο αυτό μου φαίνεται ψιλοπαράλογο λόγο κόστους λαμαρίνα χοντρή, βαφή, σερβομηχανισμός.....θα πάει ο κούκος αηδόνι......πριν χρόνια που μου είχαν "δανειστεί" την μηχανή είχα σκεφτεί κάτι παρόμοιο αλλά χωρίς μηχανισμούς.
Αντί για λαμαρίνα βάζεις θερμομονωτικά πάνελ απο θάλαμο ψυγείου που υπάρχουν πολλά μεταχείρισμένα σχεδόν τζάμπα και δεν θέλουν βάψιμο τρυπιούνται εύκολα για να περάσεις ρεύμα και συγκρατούν μεγάλο βάρος, ραφια, πίνακες κλπ. (αποθηκεύεις και τον εξοπλισμό + εργαλεία) το καρφώνεις στο τσιμέντο και είσαι έτοιμος.
Αν έχεις 2 τετραγωνικά παραπάνω νομίζω ότι είναι και πιό βολικό (απλά βάζεις βγάζεις την μηχανή μόνος σου). Όσο για παραβίαση θέλει την ίδια ακριβώς διαδικασία με το λαμαρινένιο γιατί έχουν πάχος τα πάνελ 8-10 εκατοστά και οι πόρτες το ίδιο.:wave2: