PDA

View Full Version : Τι θα κάνατε;



frikis
02/04/2004, 09:57
Καλημέρα σ'όλους
Οπως ίσως ξέρετε από παλιότερο post αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με το μηχανάκι μου (XRV750).
Μετά από το πρώτο μεγάλο service των 12000Km το παρέλαβα από το εξουσιοδοτημένο (και καλά) service με πολλά προβλήματα λειτουργίας.Π.χ. μπουκώματα,σκασίματα,σβησίματα στο ξαφνικό,πρωινό ξύπνημα με δυσκολία και πολλούς κραδασμούς στη λειτουργία.
Μετά από έναν έλεγχο σε συνεργείο φίλου διαπιστώθηκαν τα εξής όμορφα:
Οι τύποι στο "εξουσιοδοτημένο" μάλλον έχουν πρόβλημα στο δεξί χέρι (από εγκεφαλικό ή μ@λ@κί@ δεν ξέρω) γιατί τα 2 δεξιά μπουζί μπρός και πίσω ήταν απλά βιδωμένα με το χέρι όσο πάει χωρίς να έχουν πατήσει.
Το φιλτροκούτι πατούσε μόνο στο ένα καρμπυρατέρ γιατί το άλλο ήθελε να αναπνέει ελεύθερα λέει(έχει αναρχικές τάσεις το άτιμο)
Μετά από μέτρηση της υποπίεσης υπήρχε και υπάρχει διαφορά γύρω στα +40mm ανάμεσά τους.
Όταν πήγα και τα είπα όλα αυτά στο "εξουσιοδοτημένο" αφεντικό για τα 2 πρώτα μου είπε απλά συγνώμη και για το desynch των καρμπυρατερ είπε απλά ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον μπρος και πίσω κύλινδρο.
Διαβάζοντας το Haynes manual είδα ότι πρέπει να είναι ίδια η υποπίεση με μια ανοχή 20mm το πολύ.
Και τώρα η κρίσιμη ερώτηση.
Εσείς τι θα κάνατε; Θα πηγαίνατε το μηχανάκι ξανά για να το κοιτάξει "προσωπικά ο ίδιος" όπως μου είπε;
Η να του ρίξω 2 μούτζες, μια χοντρή δυσφήμηση και κάνα γράμμα διαμαρτυρίας σε Σαρακάκη+Honda japan και να ρυθμίσω το μηχανάκι σε κάποιο καλό μαστόρι;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη (μην ακούσω αντεε ρε πέτα το ριμάδι δεν γίνεται)

stefanos
02/04/2004, 10:05
Ειναι αυτό που προσπαθώ να αποφύγω στη ζωή μου.
Το ΒΟΗΘΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑ.
Οπου βλέπω πιτσιρικάδες να ανακατεύονται με το μηχανάκι δεν ξαναπάω.
Εγώ πάω στο Μυτηλιναίο στη Θησέως για τα χοντρά.
Τα άλλα μόνος.
Να πάς να στο ξαναφτιάξουνε τσάμπα όπως πρέπει.
Γιατί πρέπει να υπάρχει διαφορά στην υποπίεση?
Κουράζεται ο πίσω και πρέπει να τον κουβαλάει ο μπροστινός?
Αυτά μόνο σε Ducati μπορεί να ισχύουνε.
Καλημέρα.

DUKASII
02/04/2004, 10:06
steileis to gramma....pisteyeis...OTI DE THA KANOUNE PASXA..OI LEGOMENOI ''MASTORES''??H ' THA TOYS KOPSEI TH KALHMERA O SARAKAKHS;;

TESPA...H LYSH EINAI MIA.!!
BRES ENA KALO MASTORA [EFOSON THES EXOYSIODOTHMENO] KAI KANE TH DOYLEIA SOY EKEI!
EGO EXO NA SOY PROTEINO TON GEORGOPOULO STH BOYLIAGMENHS!

alh lysh epishs frikoula...EINAI NA PAS MIA LIMANAKIA..TORA KIOLAS POY DE THA EXEI KOSMO...
ME ENA MPLE SPREY...NA KATSEIS LIGO NA TO BAPSEIS..KAI META...PETA TO RHMADI STO NERO NA TO KANOYN TA PSARAKIA...XESTRA!1:rotflmao:
AINTE ...

stefanos
02/04/2004, 10:12
Πάω πάσο.
Συνφωνώ με τον Duke.
Πείρα.

CyBeRseXX
02/04/2004, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ πάω στο Μυτηλιναίο στη Θησέως για τα χοντρά.


Paromoios, edo kai 5 xronia, kanena provlima!!

hornet
02/04/2004, 10:34
Δεν υπαρχει λογος τωρα να πας και να δινεις και αλλου λεφτα.Εφοσον εχει κανει μ@λακιες πρεπει ο ιδιος να τις μαζεψει.Αλλα..........
1.Θα πας εκει και θα κατσεις απο πανω
2.Θα την κανεις βολτα μετα και αφου θα ειναι ενταξει φυσικα και δεν θα πληρωσεις φραγκο
3.Θα την παρεις μετα και θα του ριξεις ενα χεσιμο και δεν θα ξαναπας και θα ανακοινωσεις και το ονομα του συνεργειου εδω και πεστου και τα χαιρετισματα!!!Κοινως θα του πεις οτι το ονομα του συνεργειου σου θα ανακοινωθει σε δυο η τρια φορουμ που το παρακολουθουν γυρω στα 2000 -3000 ατομα.Χρησιμοποιηστε τη δυναμη που σας δινεται.


Μην τους αφηνετε ατιμωρητους,το να φυγεις και να πας αλλου και να ξαναπληρωσεις λεφτα τους κανεις τα μουτρα κρεας ενω αμα τους πονεσεις δεν θα το ξανακανουν.Και που σαι επειδη θα του πεις μου εδειξες τον κακο σου εαυτο,πλεον δεν σου εχω εμπιστοσυνη ουτε στο οτι αν μου αλλαξες και αυτα που υποτιθεται οτι εχεις αλλαξει οποτε αλλαζεις παλι μπροστα μου γιατι σε εχω κιολας!!

tifozif1
02/04/2004, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από frikis
Η να του ρίξω 2 μούτζες, μια χοντρή δυσφήμηση και κάνα γράμμα διαμαρτυρίας σε Σαρακάκη+Honda japan και να ρυθμίσω το μηχανάκι σε κάποιο καλό μαστόρι;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη (μην ακούσω αντεε ρε πέτα το ριμάδι δεν γίνεται)

Να στείλεις επιστολή στον Σαρακάκή και email στην Honda (Japan & Europe (αν υπάρχει Honda Europe)).

Σε παρόμεια περίπτωση με το αυτοκ/νο μου (SAXO Citroen) o "mastoras" mono pipa den moy phre. Gi'ayto plironetai.

Pios einai ? (na mhn pame emeis ?) :mad: :mad: :mad:

frikis
02/04/2004, 10:55
Ρε παιδιά να την πάω να την φτιάξει όπως οφείλει αλλά αν ο άνθρωπος πετάει παπαρολογίες του στυλ "πρέπει να υπάρχει διαφορά στις υποπιέσεις" μπορώ να τον εμπιστευτώ ότι θα το φτιάξει ή θα πάρω τη μηχανή χειρότερη;
Ξέχασα να αναφέρω πριν ότι όταν πήρα από το συνεργείο κόντεψα να σκοτωθώ στην πρώτη στροφή γιατί άλλαξαν τακάκια και δεν είχαν πατήσει 2-3 φορές τη μανέτα και το πενταλ να πατήσουν τα τακάκια.Αποδεικτικό ότι ουτε καν έκαναν μια δοκιμή στη μηχανή να δουν αν όλα είναι οκ.
Τώρα κάπως την έχω φέρει στα ίσια από μόνος μου.Αυτός μπορεί να ξεσφίξει πάλι τα μπουζί και να λέει ότι έτσι πρέπει.Οσο για να κάτσω απο πάνω δεν είναι και τόσο εύκολο.
Είμαι στην λύση του να πάω σε κάποιον άλλο να κάνω την δουλειά μου.
DUKA τα λιμανάκια είναι δικός σου προορισμός.Το μόνο μέρος που μπορείς να πας χωρίς να χρειαστεί service ενδιάμεσα το μπρίκι σου :lol:

P.S.
Το συνεργείο είναι ο Γκινοσάτης στον Υμηττό.

frikis
02/04/2004, 12:35
Τελικά πρέπει ή να διαβάζei πολύς κόσμος το forum ή κάποιος από δω μέσα μίλησε σε κάποιους.
Πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο το αφεντικό του συνεργείου και πολύ ευγενικά μου ζήτησε να πάω τη μηχανή από εκεί να την κοιτάξουν, και πρόσφερε και μηχανή αντικατάστασης μέχρι να τελειώσουν καθώς και δωρεάν το επόμενο service.
Θα πάω τελικά και θα δούμε τα νεώτερα.

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες

periklisk
02/04/2004, 12:45
Έλα φρικ καλημέρα!!!

Θα σου προτείνω όπως και οι περισσότεροι να γράψεις και στο Σαρακάκη (για τυπικούς λόγους) και στην Honda Europe και Japan!!!!

Δε κατάλαβα δηλαδή..... Βρίσκει κανένας μας λεφτά στο δρόμο??? Αν ναι πείτε μου και μένα που είναι να μαζεύω μερικά!!!!

Αντε με τους μ@#$%#$ες που την έχουν δει!!!!!!!

Πήγαινε να σου τη φτιάξει ο χλιμίτζουρας, πάτα του και ένα χέσιδι και κάντον ρόμπα μέσω φόρουμ και τα σχετικά!!!!

Πρέπει επιτέλους κάτι να κάνουμε...... Έκτος από εμάς ανεβαίνουν στις μηχανές μας και αγαπημένοι μας άνθρωποι!!!!


ΟΞΩ ΟΙ Μ@Λ@Κ3Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gmakris
02/04/2004, 13:46
Να μας πεις ποιος ειναι (στο περιπου αρκει) για να ξερουμε.

Για τον ιδιο λογο το service οπως :

Λαδια, μπουζι, φιλτρο αερα/ βενζινης/ λαδιου, καθαρισμο injection/ καρμπυρατερ, τακακια, διαφορα υγρα, γραναζια, λιπανση, σφιξιματα κλπ. μπορεις να τα κανεις μονος σου ΕΥΚΟΛΑ και να μην χρειαζεται να πας σε συνεργειο.

Το μονο που δεν θα αποφυγεις ειναι η ρυθμιση βαλβιδων και λοιπες εργασιες οπου πρεπει να ανοιχτει ο κινητηρας. Για να τελειωνεις με τον "μαστορα" το παιζεις ευγενικος μεχρι να κανει τη δουλεια του και να μαζεψει τις βλακειες του πιτσιρικα, και δεν ξαναπατας.

milaber
02/04/2004, 20:37
Άλλαξε συνεργείο!
Έχεις και Honda και δεν θα δυσκολυετείς να βρεις και πολλά άλλα εξουσιοδοτημένα!

Και εγώ έτσι έκανα όταν είδα να αντιμετωπίζουν το μηχανάκι μου σαν σφαχτό...
Και πήγα σε άλλο που μόνο που δεν μου φιλάν τα πόδια όταν το πάω για service και ξέρουν κιόλας οι τύποι τη δουλειά τους!

(αυτό για το γράμμα διαμαρτυρίας δεν είναι και τόσο κακή ιδέα!)