PDA

View Full Version : ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ



efialtis
22/02/2006, 10:43
ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΑ ΜΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ.

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΧΟΝΤΑΣ TOP CASE Ή ΠΛΑΙΝΕΣ.

ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΒΑΣΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΒΑΤΗΣ Ή ΜΟΝΟ Ο ΟΔΗΓΟΣ.

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΑΪΝΕΣ ΠΑΡΑ ΤΗΝ TOP CASE, ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ TOP CASE Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ. ΕΓΩ ΕΧΩ TRANSALP 650.


ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ;;;;

OldMan
22/02/2006, 11:16
Καλέ μου άνθρωπε...

Επί του συγκεκριμένου, ΔΕΝ υπάρχουν "νομίζω" και "τι λέτε"...

Ή ανοίγουμε την Μηχανική Ρευστών ΙΙ ή πάμε στην πλησιέστερη αεροσήραγγα !!!

Κάτσε τώρα να σε πλακώσει ο Sonic με διαγράμματα τυρβώδους ροής και συντελεστές οπισθέλκουσας....
(και να τρέχω μετά να μαζέψω τα "αμάζευτα"...) !!!
:lol: :rotflmao: :lol:


ΣΕ ΠΟΛΥ γενικές γραμμές, η αύξηση της μετωπικής επιφάνειας "επιβαρύνει" περισσότερο τον συντελεστή αεροδυναμικής αντίστασης από την αύξηση του συντελεστή οπισθέλκουσας ...

Δηλ. αν η ΙΔΙΑ μετωπική επιφάνεια, στην μια περίπτωση "προεξέχει" και στην άλλη είναι μεν καλυμένη μετωπικά αλλά "σπάζει" την ομαλή ροή του αέρα, τότε η πρώτη περίπτωση είναι περισσότερο επιβαρυντική !!!

Υ.Γ.
Υποτίθεται ότι η "προεξέχουσα" επιφάνεια είναι αεροδυναμικά μελετημένη (αλλοιώς την κάτσαμε την βάρκα) !!

:wave2: :beer: :wave2:

stavrouliasp
22/02/2006, 11:32
Skeyou kai to gegonos oti allazei kai to kentro barous kai oxi mono h aerodunamikh. Proswpika 8ewrw pio eukolodhghth mia mhxanh me plaines balitses (xamhlotero kentro barous).

efialtis
22/02/2006, 11:32
oldman

έκανα ακριβώς αυτο που μου έγραψες...οχι δεν μπηκα στη συραγγα....τις μπυρες ίπια....

αμάν με την επιστημονική σας ορολογία...