PDA

View Full Version : ΑΤΙΜΕ ΣΥΝΕΓΕΡΜΕ



siokatas
23/02/2006, 12:21
....Κυριακη βραδυ τον ΄οπλισα΄και σημερα το πρωι που πηγα να βαλω μπρος την μηχανη γυρισε λιγο μιζα και...παπαλα:sick:
αντε σκουντα τωρα μεχρι το συνεργειο δοκιμασα κανα 2 φορες σκαστο αλλα τζιφος (ειναι βαρυ το transalpaki εχω και ψυξη στο αριστερο καρπο ηρθε και εδεσε)
ειναι δυνατον 1 χρονον μοτορι με 3500χλμ να τα παιζει η μπαταρια σε 4 βραδια?:confused:
λετε να παιζει απωλεια ρευματος??
ρωτησα στον δαβανοπουλο(αντιπροσωπος honda)και μου ειπαν μετα τα 3 βραδια αρχιζουν τα προβληματα....
βγηκε λενε ενα συστημα(τις μαμας honda) που μπαινει επανω στην μπαταρια και οταν μενεις απλα το συνδεεις με μια μπριζα και παιρνει μπρος και φορτιζει την μπαταρια τιμη στα 60 ευροπουλακια γνωριζει κανεις τιποτα...:confused:

helppppp me...

OldMan
23/02/2006, 12:33
Το μόνο αξιοπερίεργο στην όλη υπόθεση είναι : "Πως μπορεί κανείς να πάθει ψύξη στον ΚΑΡΠΟ" ???
:confused: :confused: :confused:

Όσο για το "συστηματάκι" της Honda, δεν είναι τίποτε άλλο από έναν (απλό) φορτιστή (με switching τροφοδοτικό για μικρές διαστάσεις).

Υπάρχουν κάποιες (θεωρητικές..) ενστάσεις για την μακροχρόνια διάρκεια ζωής του "συστήματος", λόγω κραδασμών της μοτο (το κύκλωμα του φορτιστή ΔΕΝ μπορεί να κλειστεί με ρητίνες...) και λόγω ανυπαρξίας ρευματοληπτών 220VAC ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ που τους χρειαζόμαστε ....

:lol: :beer: :lol:

siokatas
23/02/2006, 12:39
....παιζει να εχει ξεφορτησει η μπαταρια σε 3 βραδια λογου συνεγερμου??......




ευχαριστω ρε oldman....:beer: :beer:
φαινεται να τα κατεχεις καλα τα μοτορια αξιζει λες το συστημα που μπαινει πανω στην μπαταρια η καλητερο ειναι ενας απλος φορτιστης ?εχεις να προτινεις κατι σαν λυση??

OldMan
23/02/2006, 13:25
Άμα δεν μου πεις ΠΩΣ έπαθες ψύξη στον καρπό, δεν λέω τίποτε...

:lol: :rotflmao: :lol:

Το υπέρ του "ενσωματωμένου" φορτιστή είναι ότι τον έχεις πάντα μαζί σου...

Το κατά είναι (προσωπική καθαρά γνώμη..) ότι ΔΕΝ συνίσταται να φορτίζεται η μπαταρία ΠΑΝΩ στο μηχανάκι.

Αν θέλεις να το χρησιμοποιείς μόνο σαν Starter (και να φορτίζεται η μπαταρία καθ'οδόν) it's Ο.Κ.

Σε κάθε περίπτωση, τα 60€ είναι ΠΟΛΛΑ για φορτιστή μπαταρίας (τέτοιου επιπέδου..).

:wave2: :beer: :wave2:

FZR1000
23/02/2006, 14:25
Τι μάρκα είναι ο συναγερμός? Τι 3 μέρες και μετά προβλήματα......

Τουλάχιστον 2 βδομάδες αντέχει η μπαταρία υπο κανονικές συνθήκες. Εγω πήρα φορτιστή μπος απο praktiker 35euro πάντως.