PDA

View Full Version : Ακτιβισμος (?)



el_hymador
25/02/2006, 13:19
Διαβασα σε καποιο αλλο thread , σχετικα με τον θανατο ενος παιδιου σε σημειο οπου γινοντουσαν εργα....εχουμε γινει μαρτυρες αυτοπτες η αυτηκοοι εκατονταδων αλλων τετοιων περιστατικων και πολυ φοβαμε οτι θα συνεχισουμε στο ιδιο μοτιβο...
Κακοτεχνιες , παραλληψεις , σημανση και κυκλοφοριακη αγωγη (των αλλων , αλλα και δικη μας!!!) , αιτιες που καθημερινα βιωνουμε και αποτελουν μονιμη απειλη για την ζωη μας.

Το μεγαλο ερωτημα ειναι τι κανουμε για αυτο...

Μενουμε απλως παθητικοι παρατηρητες....με την οργη , τον θυμο και μερικα posts αγανακτησης δεν βγαινει τιποτα...απλα περιμενουμε τα επομενα ασχημα νεα (οπου μπορει ΕΜΕΙΣ να ειμαστε οι τραγικοι πρωταγωνιστες...) για να συμφωνησουμε τελικα στο ποσο δυσκολο ειναι να εισαι μοτοσυκλετιστης σε αυτην την χωρα...

Περα απο τον δικο μας μικροκοσμο της μοτοσυκλετας (ναι μικροκοσμος ειναι!) το θεμα ειναι πολυδιαστατα κοινωνικο και ανθρωπινο ... ναι μεν ειμαστε η κοινωνικη ομαδα η οποια βιωνει με τον χειροτερο τροπο αυτην την κατασταση , αλλα οι προεκτασεις του ζητηματος αφορουν το συνολο των πολιτων , ανεξαρτητου ιδιοτητος.

Ο ωχαδερφισμος , η αδιαφορια , η απληστια , το βολεμα και ολες οι αλλες ''αρετες'' των υπαιτιων για αυτην την κατασταση , αποτελουν συνηθη και παγιομενη κατασταση για ολους μας...ειναι τραγικο , αλλα θεωρουμε ανομενομενο και αναποφευκτο να ζουμε και να ενεργουμε σε αυτα τα πλαισια ,απλα αποδεχομενοι την μοιρα μας...

Θεωρω οτι οι συνειδητα και κατ΄επιλογη (οχι κατ΄αναγκη ...) μοτοσυκλετιστες ειμαστε ατομα με αυξημενη ''ευαισθησια'' και περισσοτερα ενεργα εγκεφαλικα κυτταρα... δεν ειναι ρατσιστικο , ουτε προσπαθω να μας διαφοροποιησω απο το συνολο της κοινωνιας οπου και ανηκουμε (οντας ενα υποσυνολο με συγκεκριμενη ταυτοτητα...) , αλλα πιστευω οτι η μοτοσυκλετα απο μονη της ειναι μια δηλωση ελευθεριας και ανησυχου πνευματος...απλα πιστευω οτι αν εισαι ενα κλικ ποιο ''ζωντανος'' , η μοτοσυκλετα θα ερθει και θα σε βρει , δεν θα βρεις εσυ την μοτοσυκλετα.

Βαση των παραπανω λοιπον , σκεφτομαι οτι ειναι απολυτα λογικο , οι προσλαμβανουσες παραστασεις και καταστασεις που βιωνουμε καθημερινα , να μας ερεθιζουν λιγο παραπανω απο το αναμενομενο...και ξαναγυρνω στο πρωτο ερωτημα:

τι κανουμε για αυτο?

Σε ατομικο επιπεδο , η μονη αμυνα (η αντιδραση?) που εχουμε ειναι να μην λειτουργουμε και πρατουμε σαν ανθρωπινα ανδρεικελα...εχει το κοστος του αυτο , μερικες φορες αισθανεσαι σαν ασκιτης εριμητης (και μαλακας!) , αλλα ανταμοιβεσαι τουλαχιστον με την ηθικη ικανοποιηση οτι δεν κολυμπας μεσα στον βοθρο ...(λιαζεσαι στην παραλια του βοθρου :) )

Σε συλλογικο επιπεδο μπορουμε να κανουμε πολυ περισσοτερα...
Υπαρχουν λεσχες , ομαδες , παρεες (και δεν ξερω και εγω τι αλλο) , μοτοσυκλετιστων απειρες....απο την ιδρυση μιας λεσχης γεννιουνται αλλες πεντε , αφου τελικα - το πεπρωμενο φυγειν αδυνατο- ενδιδουμε στην κλασσικη (απο αρχαιοτητος...) τακτικη του να τσακωνομαστε και να διαλαμε....

Δυο τρια περιοδικα εχει η χωρα , τσακωνονται....(ενταξει εδω παιζει και χρημα , λογικο!!)
Μια Πανελληνια συγκεντρωση εχει η χωρα και οι μισοι δεν πανε , ενω οσοι πανε κανουν διαγωνισμους καγκουροσυνης...

Δεν λεω εχουν γινει και καποιες προσπαθεις , αλλα ποτε δεν ειχαν συνεχεια...

Δεν μπορει ρε φουστη μου να ενοποιηθουν ολες οι λεσχες , οι φορεις , οι παρεες , τα καθε ατομο κατω απο την σκεπη μιας μεγαλης....πειτε το οπως θελετε....λεσχη , συλλογο , whatever... ???

Προσωπικη αποψη οτι ειναι αδυνατο γιατι...

1.Απο την φυση μας δεν μπορουμε να ανηκουμε καπου....οσο αναγκαιο και αν ειναι , αμα υπαρχουν διακριτικοι τιτλοι οπως ''προεδρος'' , ''ταμειας'' , ''γενικος γραμματεας'' κ.τ.λ κατι δεν παει καλα...(αυτος ειναι και ο λογος που ποτε δεν ανηκα , ανηκω η θα ανηκω σε οποιαδηποτε λεσχη... )

2.Θα τσακωθουμε ...
Σιγουρο σαν μαθηματικο αξιωμα....φταιει το γαμημενο το γονιδιο που μας το προκαλλει αυτο...

3.Ολοι θα εχουν μια αποψη....παντα καλυτερη και ποιο σωστη απο την αποψη του αλλου....εαν ο αλλος συμφωνησει μαζι μας , θα διαφωνησουμε για να μην συμφωνουμε (παλι το γονιδιο...)

Οποτε?

Οποτε δεν ξερω!....

Εσεις ξερετε?

koutroulis
25/02/2006, 14:06
φίλε συμφωνώ μαζί σου και οι παρατηρήσεις σου είναι όλες σωστές


αλλά...


έχω διαβάσει και έχω γράψει και εγώ πολλές παρατηρήσεις, θα ήθελα λοιπόν μετά τις παρατηρήσεις σου να διάβαζα και 2-3 προτάσεις

συγκεκριμένες όμως

δηλαδή π.χ.

το φόρουμ έχει 12Κ μέλη, να υπογράψουν όλοι μία δήλωση και να κατατεθεί σε κάποιο υπουργείο


να δημιουργηθεί λίστα με προβλήματα στους δρόμους και να κατατεθεί σε έναν αρμόδιο φορέα ή στα κανάλια ή οπου θα μας ακούσουν


ας κάνουμε λοιπόν ένα βήμα ακόμα να προτείνουμε και λύσεις πέρα από το να εντοπίζουμε προβλήματα και να μένουμε εκεί

πάντα φιλικά

:wave2:

el_hymador
25/02/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
φίλε συμφωνώ μαζί σου και οι παρατηρήσεις σου είναι όλες σωστές


αλλά...


έχω διαβάσει και έχω γράψει και εγώ πολλές παρατηρήσεις, θα ήθελα λοιπόν μετά τις παρατηρήσεις σου να διάβαζα και 2-3 προτάσεις

συγκεκριμένες όμως

δηλαδή π.χ.

το φόρουμ έχει 12Κ μέλη, να υπογράψουν όλοι μία δήλωση και να κατατεθεί σε κάποιο υπουργείο


να δημιουργηθεί λίστα με προβλήματα στους δρόμους και να κατατεθεί σε έναν αρμόδιο φορέα ή στα κανάλια ή οπου θα μας ακούσουν


ας κάνουμε λοιπόν ένα βήμα ακόμα να προτείνουμε και λύσεις πέρα από το να εντοπίζουμε προβλήματα και να μένουμε εκεί

πάντα φιλικά

:wave2:

φιλε koutrouli ,

Προτασεις εχω πολλες , φανταζομαι και ολοι μας εδω μεσα....το να υλοποιηθουν και να γινουν πραγματικοτητα ειναι το δυσκολο.

Το εγραψα και στην αρχη , εκ΄των πραγματων μια μαζικη και συντονισμενη κινητοποιηση ολων των μοτοσυκλετιστων ειναι δυσκολο να γινει.Απαιτειτε , χρονος , χρημα και καποια μορφη ιεραρχικης δομης για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο.

Δεν μιλαω για κατι μεμονομενο .... ηρθαμε , διαδηλωσαμε και φυγαμε....αλλα για κατι το οποιο θα εχει διαρκεια και οποτε το απαιτουν οι περιστασεις θα βρισκεται εκει...

Πρεπει να γινει μια κινηση για ενωση ολων των επι μερους κομματιων που συνθετουν το συνολο της μοτοσυκλετας στην Ελλαδα...απο τον ιδιωτη μοτοσυκλετιστη μεχρι των συνδεσμο εισαγωγεων μοτοσυκλετας και παει λεγοντας .... δεν νομιζω οτι κατι τετοιο ειναι ευκολο αν και πιστευω οτι αν γινοταν πραγματικοτητα θα ειχε την δυναμικοτερη παρουσια στην χωρα μας....

Επειδη ομως πιστευω οτι κατι τετοιο ειναι μια πολυ μακρινη σκεψη , συμφωνω οτι αν θελουμε να γινει κατι , ας αρχισει σε μικροτερη κλιμακα ... (αν και γενικοτερα στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι πολυ απαισιοδοξος...)

zolotas
25/02/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis




το φόρουμ έχει 12Κ μέλη, να υπογράψουν όλοι μία δήλωση και να κατατεθεί σε κάποιο υπουργείο





:wave2:

.........η οποια θα παει στα αζητητα ........λυπαμαι που το λεω αλλα αν δεν σκοτωθει απο λακουβα η παει απο βλακεια αλλου κανας γιος υπουργου δεν θα γινει ποτε θεμα.

πανας
25/02/2006, 23:58
του κουτρουλη ο γαμος......κοινος
παιδια στην ελλαδα ζουμε
παρτε κανα on/off
ολα μια πιστα motocross ειναι

koutroulis
26/02/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
φιλε koutrouli ,

Προτασεις εχω πολλες , φανταζομαι και ολοι μας εδω μεσα....το να υλοποιηθουν και να γινουν πραγματικοτητα ειναι το δυσκολο.

Το εγραψα και στην αρχη , εκ΄των πραγματων μια μαζικη και συντονισμενη κινητοποιηση ολων των μοτοσυκλετιστων ειναι δυσκολο να γινει.Απαιτειτε , χρονος , χρημα και καποια μορφη ιεραρχικης δομης για να πραγματοποιηθει κατι τετοιο.

Δεν μιλαω για κατι μεμονομενο .... ηρθαμε , διαδηλωσαμε και φυγαμε....αλλα για κατι το οποιο θα εχει διαρκεια και οποτε το απαιτουν οι περιστασεις θα βρισκεται εκει...

Πρεπει να γινει μια κινηση για ενωση ολων των επι μερους κομματιων που συνθετουν το συνολο της μοτοσυκλετας στην Ελλαδα...απο τον ιδιωτη μοτοσυκλετιστη μεχρι των συνδεσμο εισαγωγεων μοτοσυκλετας και παει λεγοντας .... δεν νομιζω οτι κατι τετοιο ειναι ευκολο αν και πιστευω οτι αν γινοταν πραγματικοτητα θα ειχε την δυναμικοτερη παρουσια στην χωρα μας....

Επειδη ομως πιστευω οτι κατι τετοιο ειναι μια πολυ μακρινη σκεψη , συμφωνω οτι αν θελουμε να γινει κατι , ας αρχισει σε μικροτερη κλιμακα ... (αν και γενικοτερα στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι πολυ απαισιοδοξος...)


φίλε καλημέρα!

απαισιόδοξος είμαι και εγώ και οι περισσότεροι φαντάζομαι εδω μέσα!

απλά αυτό που είπα και ήθελα είναι ότι έγραψες στην απάντηση σου, που εκτός από παρατηρήσεις περιέχουν και κάποιες κινήσεις, να τα είχες γράψει και στο πρώτο σου μήνυμα!


δηλαδή ας μην τα ξέρουμε όλοι και απλά να καθόμαστε να κλαίμε κάθε φορά που θα γίνεται κάτι!

επίσης κάποιες λέσχες έχουν και νομικό πρόσωπο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και αυτό είναι μια πολύ καλή αρχή!

δεν είχα σκοπό να μειώσω την σημασία όσων είπες απλά να σου πω μιας και ξεκίνησες το θέμα και καλά έκανες, ότι να πάμε ένα βήμα παρακάτω

σε χαιρετώ


:wave2:

koutroulis
26/02/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
.........η οποια θα παει στα αζητητα ........λυπαμαι που το λεω αλλα αν δεν σκοτωθει απο λακουβα η παει απο βλακεια αλλου κανας γιος υπουργου δεν θα γινει ποτε θεμα.


έτσι όμως μια ζωή θα κλαίμε και θα βρίζουμε αλλά δεν θα κάνουμε τίποτα!


υπάρχουν πολλοί τρόποι να προβληθεί ένα θέμα και η τηλεόραση είναι ο πιο δυνατός από αυτούς, συμφωνώ ότι τα υπουργεία ένα μπουρδέλο είναι αλλά μπορείς να τους τρέξεις αλλιώς

καλη σου μέρα

koutroulis
26/02/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
του κουτρουλη ο γαμος......κοινος



είσαι λίγο εως πολύ άκυρος, προσωπικά δεν βλέπω κάτι αστείο στο συγκεκριμένο ποστ σου


Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
παιδια στην ελλαδα ζουμε



και λοιπόν τι σημαίνει αυτό, κανείς δεν πρέπει να προσπαθήσει να αλλάξουν το πράγματα?

ο κόσμος γέμισε σταρχιδιστές, οι καλοί μας λείπουν...

el_hymador
26/02/2006, 11:28
Aυτο ακριβως εννοω!!

Ο ενας λεει οτι θα παει σατα ζητητα

Ο αλλος λεει οτι αν σκοτωθει ο γιος του Υπουργου θα γινει κατι...

Το εχουμε αποδεχτει πληρως.....βαζω στοιχημα οτι αν κανονιζαμε κατι απο εδω ολοι θα δηλωναν συμμετοχη και στο τελος θα ερχοντουσαν καμια εικοσαρια....την επομενη φορα θα ερχοντουσαν δεκαπεντε κ.τ.λ. - κ.τ.λ.

anyway...αυτο με την εντυπη δηλωση - διαμαρτυρια ακουγεται καλο , αλλα να γινεται συνεχεια και κατ΄εξακολουθηση ... υπαρχουν και αλλοι δικτυακοι μοτοσυκλετιστικοι τοποι , ας συνεργαστουμε μαζι τους...

koutroulis
26/02/2006, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Aυτο ακριβως εννοω!!

Ο ενας λεει οτι θα παει σατα ζητητα

Ο αλλος λεει οτι αν σκοτωθει ο γιος του Υπουργου θα γινει κατι...

Το εχουμε αποδεχτει πληρως.....βαζω στοιχημα οτι αν κανονιζαμε κατι απο εδω ολοι θα δηλωναν συμμετοχη και στο τελος θα ερχοντουσαν καμια εικοσαρια....την επομενη φορα θα ερχοντουσαν δεκαπεντε κ.τ.λ. - κ.τ.λ.

anyway...αυτο με την εντυπη δηλωση - διαμαρτυρια ακουγεται καλο , αλλα να γινεται συνεχεια και κατ΄εξακολουθηση ... υπαρχουν και αλλοι δικτυακοι μοτοσυκλετιστικοι τοποι , ας συνεργαστουμε μαζι τους...


συμφωνώ μαζί σου!!

το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα φόρουμ είναι άυλα πράγματα χωρίς υπόσταση, θα ήταν προτιμότερο κατα τη γνώμη μου να γίνει μία προσπάθεια μέσω των συλλόγων μοτοσυκλέτας

π.χ. ΛΕΦΚΑ, ΟΝ-OFF, ΚΤΜ, V_STROM

παιδιά μην παρεξηγηθώ γράφω όσα έχει τύχει να δω, δεν είμαι μέλος σε κανένα ΟΚ

οι σύλλογοι έχουν και γραφεία και οργάνωση! θα μπορούσε λοιπόν τα παιδιά που ανήκουν σε έναν από αυτούς να ετοιμάσουν μία δήλωση ή να την έχουν στο χώρο τους και να παμε εκεί να την υπογράψουμε!

είναι μία ιδέα που λύνει κάποια πρακτικά προβλήματα


μία άλλη ιδέα που μου ήρθε σήμερα είναι η βάση που υπήρχε για κακοτεχνίες
(o Gandalf είναι υπευθυνος νομίζω) θα μπορούσε να γίνει μία ανανέωση και να κατατεθεί στο υπουργείο μαζί με κοινοποίηση σε όλα τα κανάλια

έρχονται και δημοτικές μην ξεχνάμε!!!

επίσης η συνεργασία με άλλους δικτυακούς τόπους είναι πολύ καλή ιδέα...

δυστυχως η μέρα σήμερα δε βοηθά, αύριο που θα επιστρέψουν οι ταξιδιάρηδες θα έχουμε και άλλες γνώμες

:wave2:

πανας
26/02/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
είσαι λίγο εως πολύ άκυρος, προσωπικά δεν βλέπω κάτι αστείο στο συγκεκριμένο ποστ σου

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΡΗΣΗΣ.


και λοιπόν τι σημαίνει αυτό, κανείς δεν πρέπει να προσπαθήσει να αλλάξουν το πράγματα?

ο κόσμος γέμισε σταρχιδιστές, οι καλοί μας λείπουν...

ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΕΙΝΟΡΟΠΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ..........
Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ.....:wave2:

πανας
26/02/2006, 21:50
Και αν θες πραγματικα να κανεις κατι αγαπητε μου.
ξεκινατο μονος σου και μην περιμενεις απο καποιον αλλο.
λοιπον.
αντε αυριο το πρωι στον δημο σου και κανε μια καταγγελια για ενα σημειο της περιοχης σου που εχει προβλημα.
με γενικοτιτες και αερολογιες δεν γινεται δουλεια.
αλλα συνηθες φαινομενο πλεον του νεοελληνα να προσπαθει να προβαλει το καθε θεμα γενικα.και να προσπαθει να βρει το δικιο του πισω απο καποιο νομικο συλλογο η φορεα.

και θα σε παρακαλεσω αλλη φορα οταν ανφερεσε στο προσωπο μου να χρεισημοπειεισ ποιο κοσμιες εκφρασεις.
και αν δεν χερεις τι ειναι και τι κανει ο αλλος να μην βγαζεις συμπερασματα απο ενα ποστ.

koutroulis
27/02/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΕΙΝΟΡΟΠΟΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ..........
Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ.....:wave2:





αγαπητέ φίλε Πάνα,

χαίρομαι με τα σοβαρά ερωτήματα που μου απευθύνεις και θα ήθελα να σου απαντήσω!

καταρχήν, αν το πρόσθεσες εσύ αυτο:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΡΗΣΗΣ.

μάλλον εσύ δεν γνωρίζεις την παράδοση, πιστεψε με εγω το έχω ψάξει αρκετά μιας και έτυχε να το ακούω από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου

2. αν για σένα ονειροπόλοι είναι αυτοί που θέλουν να αλλάξουν κάτι στο κόσμο, μάλλον εσύ είσαι σε λάθος δρόμο, ή μάλλον έχεις δεχθεί οτι όλοι θα παμε σαν το σκυλί σταμπελι και το περιμένεις! εγω πάλι δεν το δέχομαι

3. η φράση "ο κόσμος γέμισε σταρχιδιστές, οι καλοί μας λείπουν..."

δεν αναφερόταν σε σένα, ήταν γενικότερη ηπαρατήρηση, αν και είμαι νεός στο φόρουμ, μπορείς να δεις τα ποστ μου και θα καταλαβεις οτι εδω μέσα δεν έχω προσβάλλει ποτέ κανένα

4. είπες "ξεκινατο μονος σου και μην περιμενεις απο καποιον αλλο.
λοιπον."

δεν ξέρεις αν έχω κάνει κάτι οπότε τα συμπεράσματα είναι αβάσιμα...

5. η ιδέες και οι προτάσεις μόνο αερολογίες και γενικότητες δεν είναι

6. είπες "αλλα συνηθες φαινομενο πλεον του νεοελληνα να προσπαθει να προβαλει το καθε θεμα γενικα.και να προσπαθει να βρει το δικιο του πισω απο καποιο νομικο συλλογο η φορεα."

αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για όσουν δεν είναι δικηγόροι!

7. και τέλος, σύνηθες φαινόμενο αυτού που εσύ αποκαλείς νεοέλληνα είναι να μπαίνει σε μία συζήτηση όπου παρατίθενται επιχειρήματα, γνώμες και απόψεις και να γράφει 4 αράδες χωρίς κανένα νόημα ή επιχείρημα και να χαλά τη συζήτηση

αν βρήκες τα λόγια μου προσβλητικά λυπάμαι,
αν δεν θέλεις οι άλλοι να βγάζουν συμπεράσματα απο τα ποστ για το τι είσαι και το τι έχεις κανει (εγω δεν εξέφρασα καμία άποψη για αυτά) υπάρχουν δύο τρόποι

1. γράφεις μία σοβαρή άποψη που να βοηθα τη συζήτηση και να αντανακλα όσα εχεις κανει

2. απέχεις από μία συζήτηση που δεν σε εκφράζει ή που πιστεύεις δεν συνεισφέρει, άσε λοιπόν τους υπόλοιπους "ονειροπόλους" να κάνουν κάτι που για αυτούς συνεισφέρει

φιλικά και χωρίς καμία προσβλητική διάθεση!

el_hymador
27/02/2006, 17:55
12 απαντησεις....απο τεσσερα μελη......και.......ηδη τσακωνομαστε!!!!

ολε!!!ολε!!!!ολε!!!!:a3: :a013: :a25:

πανας
27/02/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
12 απαντησεις....απο τεσσερα μελη......και.......ηδη τσακωνομαστε!!!!

ολε!!!ολε!!!!ολε!!!!:a3: :a013: :a25:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
να φερω τα πατατακια. οεο:rotflmao:

el_hymador
27/02/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
να φερω τα πατατακια. οεο:rotflmao:

φερτα ρε πατριδα Κορινθιε....και σταφιδα μην ξεχασεις!
:wave2:

πανας
27/02/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
αγαπητέ φίλε Πάνα,

χαίρομαι με τα σοβαρά ερωτήματα που μου απευθύνεις και θα ήθελα να σου απαντήσω!

καταρχήν, αν το πρόσθεσες εσύ αυτο:

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΡΗΣΗΣ.

μάλλον εσύ δεν γνωρίζεις την παράδοση, πιστεψε με εγω το έχω ψάξει αρκετά μιας και έτυχε να το ακούω από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου


μαλλον τζαμπα το ακουγες μου φαινεται


2. αν για σένα ονειροπόλοι είναι αυτοί που θέλουν να αλλάξουν κάτι στο κόσμο, μάλλον εσύ είσαι σε λάθος δρόμο, ή μάλλον έχεις δεχθεί οτι όλοι θα παμε σαν το σκυλί σταμπελι και το περιμένεις! εγω πάλι δεν το δέχομαι

ειπα κατι τετοιο??????

3. η φράση "ο κόσμος γέμισε σταρχιδιστές, οι καλοί μας λείπουν..."

δεν αναφερόταν σε σένα, ήταν γενικότερη ηπαρατήρηση, αν και είμαι νεός στο φόρουμ, μπορείς να δεις τα ποστ μου και θα καταλαβεις οτι εδω μέσα δεν έχω προσβάλλει ποτέ κανένα

δεν κρινω απαραιτητο να χρεισημοπειεις τετεοιες εκφρασεις ειδικα οταν μιλας σε καποιον που δεν τον ξερεις

4. είπες "ξεκινατο μονος σου και μην περιμενεις απο καποιον αλλο.
λοιπον."

δεν ξέρεις αν έχω κάνει κάτι οπότε τα συμπεράσματα είναι αβάσιμα...

5. η ιδέες και οι προτάσεις μόνο αερολογίες και γενικότητες δεν είναι

καλες ειναι αλλα και οι πραξεις καλυτερες

6. είπες "αλλα συνηθες φαινομενο πλεον του νεοελληνα να προσπαθει να προβαλει το καθε θεμα γενικα.και να προσπαθει να βρει το δικιο του πισω απο καποιο νομικο συλλογο η φορεα."

αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για όσουν δεν είναι δικηγόροι!

πρεπει να γινουμαι ολοι δικιγοροι????

7. και τέλος, σύνηθες φαινόμενο αυτού που εσύ αποκαλείς νεοέλληνα είναι να μπαίνει σε μία συζήτηση όπου παρατίθενται επιχειρήματα, γνώμες και απόψεις και να γράφει 4 αράδες χωρίς κανένα νόημα ή επιχείρημα και να χαλά τη συζήτηση

μμμμμ ετσι λες?
βαριεμαι να γραφω αναλυτικα ειμαι τεμπελακος.
βαριεμαι επεισης αυτες τισ ατελιωτες συζητησεις οπου απλα λεγονται και ακουγονται διαφορα ασχετα και σχετικα
εφικτα και ανεφικτα και ουσιαστικα λεγονται για να λεγονται.
ας γινουν συγκεκριμενες και ουσιαστικες προτασεις και θα ειμαι ο πρωτος αγαπητε που θα σε βοηθησει.

αν βρήκες τα λόγια μου προσβλητικά λυπάμαι,

και εγω λυπαμαι

αν δεν θέλεις οι άλλοι να βγάζουν συμπεράσματα απο τα ποστ για το τι είσαι και το τι έχεις κανει (εγω δεν εξέφρασα καμία άποψη για αυτά) υπάρχουν δύο τρόποι

1. γράφεις μία σοβαρή άποψη που να βοηθα τη συζήτηση και να αντανακλα όσα εχεις κανει

μμμμ το τι ειναι σοβαρο κι τι σοβαροφανες σε αλλο post

2. απέχεις από μία συζήτηση που δεν σε εκφράζει ή που πιστεύεις δεν συνεισφέρει, άσε λοιπόν τους υπόλοιπους "ονειροπόλους" να κάνουν κάτι που για αυτούς συνεισφέρει


ουτε το ενα ουτε το αλλο....(την συνεχεια δεν τι λεω δεν κανει κακο!!)
φιλικά και χωρίς καμία προσβλητική διάθεση!

να σε καλα αγαπητε μου

:wave2:

koutroulis
28/02/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
να σε καλα αγαπητε μου

:wave2:


φίλε μου να είσαι και εσύ καλα!


παρεπιπτόντως είσαι και πατριώτης!!!



:wave2:

Gandalf dr685sm
28/02/2006, 10:29
Επειδή αναφέρθηκε το όνομα μου...

Η βάση πλέον δεν υπάρχει και θα παρακαλέσω απο τους διαχειριστές να αφαιρεθεί το συγκεκριμένο νήμα , μιας και οι φωτογραφίες και τα δεδομένα ήταν του 2004,-5 καθώς δεν υπήρχε χρόνος να ανανεωθεί με καινούριες φωτό, και φυσικά και καμία βοήθεια στο όλο εγχείρημα...

Την θέση της βάσης , έχει πάρει μια βάση δεδομένων ασφαλείας για το επάγγελμα μου.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη , για το όλο πράγμα, αλλά δυστυχώς όταν παλεύεις κάτι για ενα χρόνο και κάτι περίπου, και η ανταπόκριση , έστω και σε απεσταλμένες φωτογραφίες , ήταν ελαχιστότατη , (μόνο 4-5 μέλη, προς τιμή τους έστειλαν) και η στήριξη ακόμα μικρότερη (ευχαριστώ το ΜΟΤΟ εδώ σαν ιστοσελίδα που φιλοξένησε το νήμα για το λινκ) είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να μειωθεί και η δύναμη και η αντοχή να στηρίξεις κάτι τέτοιο.

Αν πάντως , θεωρηθεί οτι μπορεί να γίνει κάτι , με την συμμετοχή αρκετών ,ευχαρίστως να διαθέσω και χώρο και την προσωπική μου ενέργεια , για να γίνει αυτό.

Gandalf

koutroulis
28/02/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Επειδή αναφέρθηκε το όνομα μου...

Η βάση πλέον δεν υπάρχει και θα παρακαλέσω απο τους διαχειριστές να αφαιρεθεί το συγκεκριμένο νήμα , μιας και οι φωτογραφίες και τα δεδομένα ήταν του 2004,-5 καθώς δεν υπήρχε χρόνος να ανανεωθεί με καινούριες φωτό, και φυσικά και καμία βοήθεια στο όλο εγχείρημα...

Την θέση της βάσης , έχει πάρει μια βάση δεδομένων ασφαλείας για το επάγγελμα μου.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη , για το όλο πράγμα, αλλά δυστυχώς όταν παλεύεις κάτι για ενα χρόνο και κάτι περίπου, και η ανταπόκριση , έστω και σε απεσταλμένες φωτογραφίες , ήταν ελαχιστότατη , (μόνο 4-5 μέλη, προς τιμή τους έστειλαν) και η στήριξη ακόμα μικρότερη (ευχαριστώ το ΜΟΤΟ εδώ σαν ιστοσελίδα που φιλοξένησε το νήμα για το λινκ) είναι αναπόφευκτο κάποια στιγμή να μειωθεί και η δύναμη και η αντοχή να στηρίξεις κάτι τέτοιο.

Αν πάντως , θεωρηθεί οτι μπορεί να γίνει κάτι , με την συμμετοχή αρκετών ,ευχαρίστως να διαθέσω και χώρο και την προσωπική μου ενέργεια , για να γίνει αυτό.

Gandalf


Gandalf

το όνομα σου το ανέφερα ενδεικτικά και επειδή η προσπάθεια ανήκει σε σενα!


όσον αφορά το γιατί σταμάτησε, αν θα συνεχιστεί και τα αλλα διαχειριστικά θέματα, τα κανονίζεις εσύ!


μην παρεξηγηθεί η πρόθεση μου

ευχαρίστως να συνδράμω και εγώ με όποιο τρόπο μπορώ!

Gandalf dr685sm
28/02/2006, 10:58
kamia pareksigisi file moy..

apla aformi pira, gia na po ena-dio pragmata...

Gandalf

πανας
28/02/2006, 19:53
εμπρος αδερφια πιαστητε χερι χερι
στον αγωνα ξανα:wave2: :wave2:

πανας
28/02/2006, 19:55
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis [/i


παρεπιπτόντως είσαι και πατριώτης!!!



:wave2: [/B]

παλιοκορινθιος κι εσυ.:beer: :beer:
οεο:wave2: