PDA

View Full Version : Προς κατοχους μπουφαν cordura



b_bong12
25/02/2006, 16:17
Πως πλενετε το jacket σας.
Το βαζετε στο πλυντηριο?
Στο καθαριστήριο?
Στο χερι?

Για πε,για πε.

ronin1
25/02/2006, 16:37
συνήθως μετά από κάθε μεγάλη διαδρομή με ένα σφουγγάρι βρεγμένο ένα πέρασμα..

τώρα μία στο τόσο και όταν έχει πολύ μπίχλα , και πάντα το καλοκαίρι πριν αποθηκευτεί και βγει το καλοκαιρινό από τη ντουλάπα, σε μια λεκάνη με χλιαρούτσικο νερό και λίγο πέρασμα πάλι με σφουγγάρι και είναι κομπλέ...

τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω..

με τίποτα πλυντήριο!!!!μόνο την εσωτερική επένδυση βάζω πλυντήριο και εννοείται στο πολύ χαλαρό..

ελπίζω να βοήθησα:wave2:

div400
26/02/2006, 17:15
σε χλιαρό νερό με λίγο απορρυπαντικό και καλο ξεπλυμα

(για μην αφρισει αργότερα σε καμια βροχη :rolleyes: :blush: )

adam_tsouk
26/02/2006, 18:29
Απορυπαντικό σε υγρή μοργή (ή και μαλακτικό κάνει).

Βάζεις το μπουφάν σε μια κρεμάστρα.
Βγάζεις εννοείται επενδύσεις, προστατευτικά κτλ
Το βρέχεις καλά με χλιαρό νερό (με τη ντουζιέρα πχ)
πέρνεις ένα μαλακό σφουγγάρι ή ένα πανάκι με λίγο απορυπαντικό και το τρίβεις ελαφρά. Δίνεις λίγη περισσότερη έμφαση εκεί που έχεις δύσκολες βρωμιές (πχ έντομα, λάσπες κτλ).
Το βγ'αζεις σε εξωτερικό χώρο να αερίζεται καλά. Στη 2η μέρα πρέπει αν έχει στεγνώσει, οπότε μην το κάνεις βροχερές μέρες ή μέρες με πολύ υγρασία.

:wave2:

Anritsu
27/02/2006, 19:58
Πράσινο σαπούνι χρησιμοποιησε . Καθαριζει χωρίς χημικα . Ετσι πλένω το κράνος μου . Κάνει δουλειά :D

SUPERMARIO
27/02/2006, 20:04
ta paidia exoun dikio.xliaro nero,sfouggaraki,sapouni kai prosoxh sto stegnwma pote se kalorifer.oookswww ston hlio.:sun:
kalh MPOUGADA

anixneyths
28/02/2006, 10:50
TO PRASINO SAPOUNI EINAI KAYSTIKO OMWS (ANAFERESE STO SAPOUNI POTASAS AN DEN KANW LATHOS)... PROSOXH KAI SE AYTO LOGO AYTHS THS IDIAITEROTHTAS TOU....

TO XRHSIMOPOIOYSAN STA PALAIOTERA XRONIA GIA NA PLENONTAI KIOLAS... EYTYXWS POU H TEXNOLOGIA PROXWRAEI...:winka:


KALHMERA :sun: (EXEI ORAIO KAIRO EKSW EDW)....:wave2:

nikonian
28/02/2006, 11:54
Εγώ τα βάζω και τα τρία στο πλυντήριο.
Βγάζω τα προστατευτικά, κουμπώνω το μπουφάν μέχρι πάνω και το βάζω σε ελαφρύ πρόγραμμα , σε χαμηλή θερμοκρασία, με λίγο απορρυπαντικό.
Βουαλά!

adam_tsouk
28/02/2006, 19:27
Το μόνο που μου είχαν πει ότι "χαλάει" σε βαριά πλησίματα (πληντύριο κτλ) είναι η αδιαβροχοποίηση και πως μαλακώνει το ύφασμα κάπως. Κανένας άλλος λόγος.....

Leipsippos
01/03/2006, 13:02
Αν μπορουμε να αφαιρεσουμε τα πολλα χωρις νερο το κανουμε, μετα για τα πιο δυσκολα βρεγμενο σφουγγαρι. Κυριως γιατι το πολυ νερο σε μεγαλο βαθμο καταστρεφει την αδιαβροχοποιηση του τζακετ. Ο ηλιος στο στεγνωμα δεν ειναι οτι καλυτερο, καταστρεφει τα χρωματα αν το αφησεις την ημερα εξω, προτιμοτερο να μεινει εξω ενα ζεστο βραδυ η κατω απο καποια σκια. Το καλοριφερ του αλλαζει τον αδοξαστο απο την θερμοκρασια που ανεβαζει. Κοιταμε τι λεει ο κατασκευαστης παντα. Γενικα προτιμω να μην το φερνω αντμετωπο με τα στοιχεια που καλειται να αντιμετωπισει, νερο και ηλιο, εκτος και αν χρειαζεται.

b_bong12
02/03/2006, 13:11
eyxaristw poly

Infini
01/07/2006, 00:01
Αν το πλύνεις χωρίς να βγάλεις τα προστατευτικά υπάρχει πρόβλημα;

powerphot
01/07/2006, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Αν το πλύνεις χωρίς να βγάλεις τα προστατευτικά υπάρχει πρόβλημα;

Αν το πλύνεις χωρίς να τα βγάλεις θα περιμένεις μεχρι το άλλο καλοκαίρι να στεγνώσουν εκει μέσα:winka: :lol:

KamenosAfrican
01/07/2006, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Απορυπαντικό σε υγρή μοργή (ή και μαλακτικό κάνει).


:wave2:




POTE MALAKTIKO KATASTREFI TIN ADIABROXH MEMBRANH

Infini
01/07/2006, 09:03
Οκ, θα προτιμήσω απορρυπαντικό σε υγρή μορφή.

kxIII
03/07/2006, 13:00
Κρεμαστρούλα υπέροχη, μπανιέρα κρέμασμα, το περιχύνουμε με χλιαρό νεράκι. Στη συνέχεια σε ένα πανάκι λίγο σαμπουανάκι, ΕΛΑΦΡΟ τριψιματάκι και ξεβγαλματάκι.

Αν θέλουμε μπορούμε να επαναλάβουμε τα δύο τελευταία βήματα.

Στην συνέχεια μπαλκονάκι στον ίσκιο μαζί με την κρεμάστρα του. Βουαλά.

Tip: Συνήθως η δουλειά γίνεται απόγευμα επειδή η περιοχή που μένω έχει αρκετη σκόνη λόγω δρόμων και κάποια φορά κατά την διαδικασία στεγνώματος συνηδητοποίησα πως όλη η σκόνη είχε κολήσει επάνω:cry:
Έκτοτε... :)

THEOD
03/07/2006, 13:03
Βγάζω προστατευτικά και το "πετάω" στο πλυντήριο, μόνο του και σε πρόγραμμα για ευαίσθητα στους 40 βαθμούς και χωρίς στίψιμο....
Κουκλί γίνεται...:D

Nik0s
03/07/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Βγάζω προστατευτικά και το "πετάω" στο πλυντήριο, μόνο του και σε πρόγραμμα για ευαίσθητα στους 40 βαθμούς και χωρίς στίψιμο....
Κουκλί γίνεται...:D


+ 1


:D

latris mixanis
03/07/2006, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Απορυπαντικό σε υγρή μοργή (ή και μαλακτικό κάνει).

Βάζεις το μπουφάν σε μια κρεμάστρα.
Βγάζεις εννοείται επενδύσεις, προστατευτικά κτλ
Το βρέχεις καλά με χλιαρό νερό (με τη ντουζιέρα πχ)
πέρνεις ένα μαλακό σφουγγάρι ή ένα πανάκι με λίγο απορυπαντικό και το τρίβεις ελαφρά. Δίνεις λίγη περισσότερη έμφαση εκεί που έχεις δύσκολες βρωμιές (πχ έντομα, λάσπες κτλ).
Το βγ'αζεις σε εξωτερικό χώρο να αερίζεται καλά. Στη 2η μέρα πρέπει αν έχει στεγνώσει, οπότε μην το κάνεις βροχερές μέρες ή μέρες με πολύ υγρασία.

:wave2:

Aκριβώς όπως τα λέει ο Άνταμ είναι τα πράγματα. Καλό είναι να αποφεύγουμε το πλυντήριο. Λογικ τον τρόπο πλυσίματος πρέπει να τον γράφει και στα χαρτιά του μπουφάν, το έχεις κοιτάξει???Επίσης μπορείς να καλέσεις την αντιπροσωπεία και να σε ενημερώσει για το σωστό τρόπο.


:wave2:

Infini
14/07/2006, 22:04
Εγώ ρώτησα στον Τζωρτζόπουλο πως να πλύνω το Clover T2 και μου πρότεινε μαλακτικό soflan

SPORAKIAS
18/07/2006, 16:43
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΠΛΥΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ.DIRTY WASH KAΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΕΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΔΩΣΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 60-70€ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Infini
18/07/2006, 22:42
60-70€; Τι έδωσες για καθάρισμα και σε χρέωσε τόσο;

SPORAKIAS
19/07/2006, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
60-70€; Τι έδωσες για καθάρισμα και σε χρέωσε τόσο;
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΣΑ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η CORDURA ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

TROOPER
21/07/2006, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Πως πλενετε το jacket σας.
Το βαζετε στο πλυντηριο?
Στο καθαριστήριο?
Στο χερι?

Για πε,για πε.

οτιδηποτε εχει φτιαχτει για το δρομο,δεν ειναι για το σαλονι....αρα....

δε πλενουμε ποτε μπουφαν,κρανος,μποτες,μηχανη κλπ....

σοβαρα σου μιλαω το μπουφαν μου το εχω απο το 2003 τη μηχανη μου 2005 τα κρανη μου επισης και ειναι ολα αυτοκαθαριζομενα!!!!!!!!!!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
21/07/2006, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
οτιδηποτε εχει φτιαχτει για το δρομο,δεν ειναι για το σαλονι....αρα....

δε πλενουμε ποτε μπουφαν,κρανος,μποτες,μηχανη κλπ....

σοβαρα σου μιλαω το μπουφαν μου το εχω απο το 2003 τη μηχανη μου 2005 τα κρανη μου επισης και ειναι ολα αυτοκαθαριζομενα!!!!!!!!!!!!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


παμεεεε ολοι μαζιιιι σε μια παραλιιιαααα

κανεις δεν ακουει τον καλο το γλαρο

οχι σκουπιδια οχι σεξ οχι καποτες σε θαλασσες και ακτες

παλιο ΤΥΡΟΒΡΟΜΙΚΟΥΛΟΙ




για σου ρε γιωργο μαχιμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Infini
25/11/2006, 00:13
Μια διόρθωση: Το soflan δεν είναι μαλακτικό (γενικά αποφεύγουμε τα μαλακτικά σε αυτές τις περιπτώσεις). Επίσης υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για ρούχα που θέλουν "ιδιαίτερη" μεταχείριση όπως αυτό εδώ http://www.nikwax.com/en-gb/products/productdetail.php?productid=4&activityid=1&itemid=1&fabricid=-1 έχει και σπρέυ που διατηρεί την αδιαβροχοποίηση αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά. Κατάλληλα είναι και τα απορρυπαντικά από καθαρό σαπούνι.

vlassos
27/11/2006, 21:22
Γενικά μακρυά από πλυντήριο εχω χαλασει ενα Η2Ο SPIDI με το πλύσιμο, Σχετικά με τα spray αδιαβροχοποίησης αμα χαλάσει δεν κάνουν τίποτα (δοκιμασμένο).

Infini
27/11/2006, 21:52
Επίσης έχω διαβάσει οτι κατάλληλα είναι και τα υγρά απορρυπαντικά από φυσικό σαπούνι.

anixneyths
03/12/2006, 10:00
το δικό μου το έπλυνα εχθές. Σημειοτέων πως είναι μπουφάν κορντούρα.

Διαδικασία:
1. Μούλιασμα σε νερό για μια ώρα
2. Ελαφρύ πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό απορυπαντικό για ευαίσθητα ρούχα
3. Στέγνωμα στην κρεμάστρα του στο μπαλκόνι

Η καλή νοικοκυρά ξαναχτυπά... :beer:

anixneyths
03/12/2006, 10:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
[B]Το δικό μου το έπλυνα εχθές. Σημειωτέον πως είναι μπουφάν κορντούρα.

Διαδικασία:
1. Μούλιασμα σε νερό για μια ώρα
2. Ελαφρύ πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό απορυπαντικό για ευαίσθητα ρούχα
3. Στέγνωμα στην κρεμάστρα του στο μπαλκόνι

The housewife strikes back... :beer:

Infini
03/12/2006, 10:18
Το καλύτερο είναι να κοιτάξεις τισ οδηγίες πλυσίματος που γράφει στο μπουφάν.