PDA

View Full Version : Προταση για test rides



idi
27/02/2006, 14:48
Τι λετε να κανουμε σαν φορουμ νύξη σε αντιπροσώπους μοτοσυκλετων για ομαδικα test rides σε μοτοσυκλετες απο τα μελη του φορουμ?

Πχ να ρωτησει το φορουμ τη Yamaha Μοτοδυναμικη ας πουμε ποιες μοτοσυκλετες μπορει να μας διαθεσει για test ride σε συγκεκριμενη μερα (πχ ενα Σαββατο) και εμεις να κανουμε μια λιστα ενδιαφέροντος για να τη δοκιμασουμε σε ενα ασφαλες περιβάλλον.

Το μονο που βλεπω οτι χρειάζεται ειναι ενας ανθρωπος της αντιπροσωπίας να μας φερει τη μοτοσυκλέτα σε ενα μερος που απο κοινου θα ορισουμε και αντικειμενικά θα ειναι ασφαλες για τη συγκεκριμένη διαδικασία

Αμα κρινω απο το ενδιαφερων π.χ. της Kawasaki να παρουσιαζει ΠΑΝΤΟΥ στην ευρωπη το er-6n και να ξοδευει τεραστια ποσα σε προώθηση (τυχαίο προσφατο παράδειγμα)... ισως ευκολα θα πίστει να δείξει το προϊόν της ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΣΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ που, εκτός των αλλων, μετα θα κανουν και την (καλοπροαίρετη+αντικειμενική... δεν παίρνουμε λεφτα απο καμια εταιρία άλλωστε) κριτική τους που παλι θα διαβασουν με μεγαλο ενδιαφέρον οι συνφορουμιτες μας και θα εμπιστευτούν καλυτερα απο τα περιοδικα ....

Διπλο οφελος δηλαδη για τις εταιριες + το πρεστίζ που θα κερδισουν όντας πρωτοτοποροι σε αυτο το τομεα στην Ελλαδα... που ακομα αγοραζουμε μοτοσυκλετες ακολουθοντας "τυφλοσούρτη" ή ακουγωντας "παλιες ιστοριες για αγριους" και γνωμες "αυτων που ξερουν, πρωην αγωνιζομενων κτλ κτλ ασχετων"

ε τι λετε?

MIKE_16V
27/02/2006, 15:12
Ακουγετε πολυ καλη ιδεα....αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο:confused:

Το εχεις ψαξει καθολου?

adam_tsouk
27/02/2006, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Το εχεις ψαξει καθολου?


Η ερώτηση Χ2

MIKE_16V
27/02/2006, 15:22
Αν το ψαξεις..... θελω ενα brutale το καλο, και ενα TNT....
:smokin:

idi
27/02/2006, 15:24
το δυσκολο που ειναι (θεωριτικα) ?

εδω δίνουν μηχανακι σε καθε ασχετο

1. που ετυχε να παει στην εκθεση μοτοσυκλετιστων ...
2. που ζηταει test ride απο καποιο αντιπρόσωπο και παει οπου γουσταρει και "σκιζει" τα μηχανακια τους...

εδω και ελεγχόμενος μπορει να γινει ο χωρος και υπάρχει και καποιο επιπεδο μοτοσυκλετιστικης κουλτουρας και ευθύνης, και πληρως εξοπλισμένοι αναβατες θα σκασουν μυτη

ετσι νομιζω τουλαχιστον

hornet
27/02/2006, 15:31
Δυσκολο γεωργακη ...εχει να κανει με νομικα και ασφαλιστικα θεματα

Nik0s
03/03/2006, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Δυσκολο γεωργακη ...εχει να κανει με νομικα και ασφαλιστικα θεματα

Τα οποία σε τι διαφέρουν από το να εμφανιστεί κάποιος σε μια έκθεση και να κάνει ένα test ride ?:confused:

Αν είναι κάποιος με το δίπλωμα του, το κράνος του και τον εξοπλισμό του, δεν βλέπω τη διαφορά....

hornet
03/03/2006, 10:37
ρε σεις θελει διαδικασια και ευθυνη απο αυτον που θα το διοργανωσει και σιγουρα η μηχανες θελουν ααφαλειες κλπ κατι που συνηθως δεν γινεται στα "απλα" των καταστηματων.Στα καταστηματα υπογραφετε τιποτα οταν παιρνετε το test ride???

Ενω εαν πατε στο αεροδρομιο που γινεται η ετησια εκθεση υπογραφετε ενα χαρτι το θυμαστε;;;;;

Αυτο λεει οτι δεν φερει ευθυνη καμια η εταιρια για τυχον πεσιμο σας κλπ στην εκδηλωση...κοινως αμα μαζευτουμε 50 ατομα ας πουμε θεωρειται εκδηλωση και θελει ειδικη μεταχειρηση...!!!

sniper
03/03/2006, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
ρε σεις θελει διαδικασια και ευθυνη απο αυτον που θα το διοργανωσει και σιγουρα η μηχανες θελουν ααφαλειες κλπ κατι που συνηθως δεν γινεται στα "απλα" των καταστηματων.Στα καταστηματα υπογραφετε τιποτα οταν παιρνετε το test ride???

.......


Όχι απλά δεν γίνεται αλλά στην περίπτωση στραβής σου ζητάνε να πληρώσεις (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18445&highlight=test+ride) τα σπασμένα.....

Τα Test Ride στις εκθέσεις γίνονται από τους εισαγωγείς που έχουν demo μηχανές κάτι που δεν έχουν τα καταστήματα....

Καλή σαν σκέψη αλλά μη πραγματοποιήσιμη κάτω απο αυτή τη βάση.

:smokin:

SF
03/03/2006, 21:02
Η ελληνική αγορά (μοτοσυκλέτας) είναι πάρα πολύ ανώριμη για τέτοια πράγματα. Αυτό είναι το ένα. Το "ασφαλές" περιβάλλον είναι το δεύτερο.

Πριν 3 χρόνια που άρχιζα να σκέφτομαι για το 2ο μηχανάκι μου, σε κάποια φάση ψηνόμουν για ZRX1200S. Γαμάτο αρχοντικό μηχανάκι για GT. Ήμουν αγγλία τότε, και στέλνω τον velisaris να ρωτήσει για test ride στη Μιχαλακοπούλου. Πάρτε την ατάκα του έμπορα (σε <υποψήφιο πελάτη μεγαλης μηχανής>) να μείνετε λαλάκες:

"Ναι φυσικά και μπορείς να κάνεις τεστ, αρκεί να δώσεις την... ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ"!!!!

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

gcrook
05/03/2006, 02:18
Εχετε δικιο οσον αφορα το θεμα περι Ελληνικης αγορας κτλ.
Η ιδεα του Ιντι ειναι καλη ομως.
Το θεμα ειναι οτι ΕΜΕΙΣ ευθυνομαστε εν μερει για αυτη την καταντια.
Ψωνιζουμε πχ απο το Ιντερνετ, μαγκια μας δεν λεω, αλλα δεν πηγε κανενας απο μας να πει στον καταστηματαρχη, "ξερεις μαγκα αυτο που μου πουλας 250 ευρω το βρισκω 100 στην Γερμανια μου το φερνουν σε 6 μερες σε περιοδο γιορτων και μου ζητανε και συγνωμη που καθυστερησαν".


Ας κουνησουμε και λιγο τον κωλο μας να δουμε που θα μας βγαλει.
Εγω πιστευω θα πετυχουμε πολλα αν το παλεψουμε, ας μην τα περιμενουμε και ολα απο "το κρατος".
Και ναι τα φορουμ εχουν δυναμη, και το ξερουμε.
Καθε μερα μπορει να μας διαβαζουν και καμια πενηνταρια ατομα απο τον ευρυτερο χωρο της μοτοσυκλετας.
Ας ξεκινησουμε να τους χτυπαμε λοιπον εκει που ποναει, αρκει να το ξερουν και εκεινοι οτι το κανουμε "επιτηδες":winka:
και πιστευω οτι σε καποια φαση θα ερθουν οι ιδιοι με τα κλειδια στο χερι και θα μας παρακαλεσουν να οδηγουμε τις μοτοσυκλετες τους και να φοραμε τα κρανη και τις φορμες τους.

Λετε οτι η Ελληνικη αγορα ειναι μικρη και ειναι δυσκολο να διεκδικησουμε καποια πραγματα.Εγω διαβαζω και βλεπω οτι συνεχως μεγαλωνει αυτη η αγορα και μαλιστα το ετος που περασε ειχαμε λεει 35%,(η κατι τετοιο δεν θυμαμαι και καλα), αυξηση στις πωλησεις μοτοσυκλετων.Που σημαινει αναποφευκτη αυξηση και στις πωλησεις αντιστοιχα της αγορας αφτερμαρκετ, ανταλλακτικων κοκ.

Φιλοι και γνωστοι μου αρχιζουν να εκφραζουν την επιθυμια να αγορασουν μοτοσυκλετα επειδη δεν μπορουν πια το αυτοκινητο.Τι να τους πω?Οτι εμπλεξαν?
Πως να τους εμψυχωσω οταν εγω που ψαχνομαι καπως και εχω και μια μικρη εμπειρια σχετικα με τον χωρο, την εχω πατησει και ειναι πολυ πιθανο να την ξαναπατησω?
Στο φορουμ αυτο ερχονται συνεχεια νεα μελη.Παραδειγματα υπαρχουν πολλα τελος παντων.Νομιζετε ακομα οτι δεν μπορουμε να διεκδικησουμε?
Ποτε θα μπορεσουμε δηλαδη?
Ποτε θα μιλησω εγω με Ελληνα πωλητη
που δεν θα χλευασει το προηγουμενο κρανος που φορουσα, η που δεν θα γυρισει να μου πει την απιστευτη μαλακια του στυλ"Δεν υπαρχει σχεδον κανενα κρανος στην αγορα με antifog ζελατινα απο την μαμα του"(Πραγματικο γεγονος, καλυτερα να μην μακρυγορησω γιατι θα πεσουν μηνυσεις":lol:

Αυτο το παραδειγμα το εγραψα για να δειτε πως μας βλεπουν μερικοι.Και ασφαλως σε ολους θα εχουν τυχει παρομοια περιστατικα.

Τι να λεμε τωρα, εδω του Λαμπρου του εσπασε ο κινητηρας και τραβιεται 8 μηνες με εμπειρογνωμονες και δικηγορους για να διεκδικησει αυτα που ο ΝΟΜΟΣ αλλα και η κοινη λογικη λεει οτι δικαιουται.
Γραψαμε το περιστατικο σε ξενα φορουμ και οι ανθρωποι δεν μπορουσαν να καταλαβουν το μεγεθος του προβληματος, της αγνοιας εντελει και της μαλακιας που μας δερνει.Νομιζαν οτι ειναι θεμα εγγυησης και μολις τους το διευκρινησαμε, απαντησαν με ενα ξερο "Just take it to the dealers they know what to do!!!"
@@ ξερουν τι να τους εξηγεις τωρα.
Οριστε εσπασε ενα μοτερ, λες και ειναι σπανιο φαινομενο και μονο στη Βουλη δεν εφτασε το θεμα.


Ασχετο μαλλον ΠΟΛΥ σχετικο:........Στην περσινη εκθεση μοτοσυκλετας οσοι καβαλησαμε το Buell μπηκαμε και καλα σε μια λιστα για να μας καλεσουν σε επισημο τεστ ραιντ σε πιστα.
Που ειναι το τεστ ραιντ?
ΟΕΟ?:evil:


Και ρωταω που ειναι η κοπελα που ηθελε την γνωμη μας για την Ελληνικη αφτερμαρκετ αγορα;Να μου πει αν την καλυπτει η απαντηση μου.Να μου πει τι θα εκανε αν σε περιπτωση που ο λαστιχας μου βαλει λαστιχο με ημερομηνια αγορας 2003 και μου ζητησει και τα ρεστα απο πανω αν του το παω με 800 χλμ για αλλαγη επειδη αργησα να το δω.
.........................

Α ρε Γιωργο θες να πιεσεις και για τεστ ραιντ γαμωτο.
Εδω σε εχουνε χεσμενο κανονικα λεμε...

adam_tsouk
05/03/2006, 10:55
Crook... τα 'πες όλα φίλε.......

dbandit
05/03/2006, 11:04
ΟΚ με τα παραπανω αλλα δεν αξιζει μια προσπαθεια? Θελουμε να αλλαξουμε καποια παραγματα ετσι δεν ειναι? Αν οχι να μη γκρινιαζουμε...
Φιλικα παντα.



:wave2: