PDA

View Full Version : Multistrada - αγορα



Finrod
27/02/2006, 14:31
Ειμαι νεο μελος του forum και ειδικοτερα ευελπιστω να γινω συντομα νεο μελος της οικογενεια της Ducati.
Σκοπευω να αγορασω το Multistrada 1000 και μια μικρη βοηθεια απο εσας θα με βοηθησει να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.

1. Ποσο αξιζει το χιλιαρικο που θελει το S; Δεν λεω ωραια τα Ohlins αλλα τα πιρουνια του απλου δεν φτανουν; Τα φρενα δεν θυμαμαι αν αλλαζουν στην S εκδοση. Αληθεια τι μαρκα ειναι;

2. Για καθημερινη χρηση εντος πολης ενδεικνυται; Μιλαμε για τις γνωστες σφηνες κλπ. Μηπως θερμαινεται αρκετα; (με προβληματιζει η απουσια ψυγειου).

Ευχαριστω

MIKE_16V
27/02/2006, 14:41
Ψαξου λιγο στο υποφορουμ των ducati, και θα βρεις πολλες λεπτομερειες.

Αυτο για το ψυγειο:D δεν επρεπε να το πεις:lol: :lol: :lol:

Καποια αλλα ducati δεν εχουν ουτε το λαδιου που εχει το 1000:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GST
27/02/2006, 19:43
κανε λιγο υπομονη γιατι σε κανα μηνα μπορει να πεσει η τιμη του απλου....με καθε επιφυλαξη

το s ειναι η εκδοση με olhins μαυρες ζαντες και καρμπον καπακια εκκεντροφορων και μπροστινο φτερο, καθως και χοντρο τιμονι ,τα φρενα ειναι ακριβως τα ιδια ....προσωπικη αποψη η διαφορα τιμης ειναι αυτη ακριβως που κοστιζουν οι αναρτησεις(εμπρος 2500...πισω 750....καρμπον εμπρος περιπου 250 καρμον εκκεντροφ. 150...χοντρ τιμονι με καβαλετα αλλα 250) ..τα showa ειναι σκληροτερα και το πισω δυστηχως μη επισκευασιμο ...που σημαινει οτι αν σκεφτεσαι να το κρατησεις μετα απο 60000χλμ εξαρτατε και τη χρηση ,θα πρεπει να το πεταξεις και να παρεις καινουργιο..... τα olhins ειναι μαλακοτερα και πιο προοδευτικα και σιγουρα αν οδηγησεις και τα 2 η διαφορα φαινεται πιο πολυ σε γρηγορη οδηγηση....προσφατα οδηγησα ενα s και δυστηχως τη βελουδινη αισθηση που σου δεινει το olhins δεν θα τη ξεχασω ευκολα:( ....επισης σε μεταπωλητικη αξια σιγουρα το s υπερταιρει........

παντως και τα 2 ειναι πολυ καλα απλα εμεις ξεψυριζουμε λιγο τη μαιμου :lol:

για καθημερινη χρηση μια χαρα ειναι αρκει να μην κινησε στο κεντρο γιατι θα αλλαζεις δισκους καμπανας καθε 20000χλμ ....
θερμοκρασιες περιπου στους 110 ανεβαζει στα που ζεστα του ...μεσα στο manual δινει max 160 νομιζω...βεβαια αν αφαιρεσεις το καταλυτη αυτοματα το max κατεβαινει στους 85 με 90....

Finrod
28/02/2006, 09:06
Υπομονη; Ξερεις πολλους να κανουν υπομονη οταν θελουν να αγορασουν Ducati; Αμα ξερεις παντως κατι περισσοτερο κανε ενα share και σε μας τους αδαεις. Μην με κοροιδεψει κανενας πωλητης.

Παντως το μηχανακι το θελω για να το κρατησω. Δηλαδη σ’αυτη τη φαση δεν με νοιαζει η μεταπωλητικη αξια, αλλα με νοιαζει οτι σε 2 χρονια μπορει να θελω πισω αναρτηση.
Α, και σιγουρα θα το δουλευω παντου (και μεσα στο κεντρο). Ενας πωλητης μου ειπε οτι τα Ducati λεει δεν πολυκυκλοφορουν εξω, οτι τα εχουν στα γκαραζ και κυκλοφορουν στην πολη με αλλα. Τι λεει ρε; Εγω και στην τουαλετα με αυτην θα πηγαινω!

GST
28/02/2006, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Υπομονη; Ξερεις πολλους να κανουν υπομονη οταν θελουν να αγορασουν Ducati; Αμα ξερεις παντως κατι περισσοτερο κανε ενα share και σε μας τους αδαεις. Μην με κοροιδεψει κανενας πωλητης.

Παντως το μηχανακι το θελω για να το κρατησω. Δηλαδη σ’αυτη τη φαση δεν με νοιαζει η μεταπωλητικη αξια, αλλα με νοιαζει οτι σε 2 χρονια μπορει να θελω πισω αναρτηση.
Α, και σιγουρα θα το δουλευω παντου (και μεσα στο κεντρο). Ενας πωλητης μου ειπε οτι τα Ducati λεει δεν πολυκυκλοφορουν εξω, οτι τα εχουν στα γκαραζ και κυκλοφορουν στην πολη με αλλα. Τι λεει ρε; Εγω και στην τουαλετα με αυτην θα πηγαινω!


νεα τιμη για το απλο 11900...

παντως αν ειναι για να το κρατησεις και δεν εχεις οικονομικο προβλημα παρε το s ....και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!:wave2:

tsoukas77
28/02/2006, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
Τι λεει ρε; Εγω και στην τουαλετα με αυτην θα πηγαινω! [/B]

Μετα απο αυτη την δηλωση,καλως ηρθες στην οικογενεια των Ducatisti!

Σιγουρα,για καθημερινη χρηση υπαρχουν πρακτικοτερα μηχανακια.Αλλα ειναι δυνατον να σκεφτεσαι οτι εχεις την Duc σπιτι και να οδηγεις μαλ...ιες;!!!

GST
28/02/2006, 13:06
για σας ειδικα θα κανουμε και καινουργια ερευνα αγορας:rotflmao:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19092


καλως ηρθες:beer:

Finrod
28/02/2006, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
νεα τιμη για το απλο 11900...

παντως αν ειναι για να το κρατησεις και δεν εχεις οικονομικο προβλημα παρε το s ....και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!:wave2:

Καλα στα οικονομικα δεν τα παμε και πολυ καλα, αλλα μια ειναι η καψουρα μας.

Finrod
10/05/2006, 08:37
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος Multistrada S.
Αναμενετε συντομα φωτογραφιες!

Δυο ερωτησουλες.

1. Λεω να βαλω πισω φτερο, για να μην τρωνε σκονη/λασπη τα Ohlins (καλα δεν μπορουσαν να το εχουν στα στανταρ αυτο;). Εχει βαλει κανεις και ποσο παει το μαλλι;

2. Το manual λεει για στρωσιμο μεχρι τις 5500 στροφες. Σαν πολλα να μου φαινονται. Με χαμηλοτερες στροφες ομως λετε να μην στρωθει σωστα;

skous
10/05/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος Multistrada S.
Αναμενετε συντομα φωτογραφιες!

Δυο ερωτησουλες.

1. Λεω να βαλω πισω φτερο, για να μην τρωνε σκονη/λασπη τα Ohlins (καλα δεν μπορουσαν να το εχουν στα στανταρ αυτο;). Εχει βαλει κανεις και ποσο παει το μαλλι;

2. Το manual λεει για στρωσιμο μεχρι τις 5500 στροφες. Σαν πολλα να μου φαινονται. Με χαμηλοτερες στροφες ομως λετε να μην στρωθει σωστα;

1. prepei na kanei nomizw 250 euro. alla iparxei kai i periptwsi na valeis piso fteraki oxi carbon, alla plastiko apo monter pou einai sxedon free

2. follow the manual ;) mia xara einai ta 5500... otan leei mexri 5500 ennoei vevaios kai xamilotera!

tsoukas77
10/05/2006, 15:13
Καλα χιλιομετρα να εχεις,φιλε μου.

Θα σου προτεινα να βαλεις φτερακι απο ανθρακονημα.Το πλαστικο την φθηναινει την μικρη...

ela ela
14/05/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Απο χθες ειμαι και εγω κατοχος ενος Multistrada S.
Αναμενετε συντομα φωτογραφιες!

Δυο ερωτησουλες.

1. Λεω να βαλω πισω φτερο, για να μην τρωνε σκονη/λασπη τα Ohlins (καλα δεν μπορουσαν να το εχουν στα στανταρ αυτο;). Εχει βαλει κανεις και ποσο παει το μαλλι;

2. Το manual λεει για στρωσιμο μεχρι τις 5500 στροφες. Σαν πολλα να μου φαινονται. Με χαμηλοτερες στροφες ομως λετε να μην στρωθει σωστα;

Καλοριζικα καλοριζικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

GST
14/05/2006, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Finrod
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

2. Το manual λεει για στρωσιμο μεχρι τις 5500 στροφες. Σαν πολλα να μου φαινονται. Με χαμηλοτερες στροφες ομως λετε να μην στρωθει σωστα;

καλοταξιδο:beer:


οσο για το ερωτημα σου ...και λιγες ειναι ....εγω μεχρι 5500 ημουν μεχρι τα 1500χλμ μετα σταδιακα το ανοιγεις ....η μεγιστη ροπη της μοτο ειναι γυρω στις 5500

Finrod
16/05/2006, 09:25
Ευχαριστω για τις ευχες σας. Αντε να κανονιστει και καμια βολτα τωρα που καλοκαιριανει :sun:

Κατι αλλο τωρα. Εβαλα χθες πισω φτερο carbon και παρατηρησα οτι οταν επεσα 2-3 φορες σε κατι λακουβες εκανε θορυβο σαν να ακουμαπει το carbon στη ροδα. Δεν μπορεσα να τσεκαρω οτι σιγουρα ειναι αυτο, αλλα πριν δεν μου το εκανε. Παντως ειναι πολυ ελαστικο και κουνιεται ευκολα.
Το εχει αντιμετωπισει κανεις σας; Μηπως δεν μπηκε σωστα; Γμτ 230 ευρα εκανε. Αμα ηταν θα επαιρνε καμια παλιοπλαστικουρα.

sapila racing
18/05/2006, 10:10
Καλοτάξιδη!!!

Μπράβο που πήρες το S, νομίζω ότι δεν θα το μετανοιώσεις.

Τωρα για το φτεράκι δεν ξέρω...ν ασου πώ.
Αν όντως βρίσκει στο λάστιχο, θα έχει σημάδι στο εσωτερικό του, για κοίτα το.
Εν ανάγκη καθάρισε το καλά, μετά πέρνα από κανα δυο λακούβες και ξανακοίτα το.
Καλές βόλτες :wave2:

idi
18/05/2006, 10:14
ωραιο μηχαναΤΣι...

αμα ηταν και λογικες οι τιμες σε ολα (ανταλακτικα, σερβις κτλ) ισως ΙΣΩΣ λεω θα το αγοραζα και εγω...

καλοταξιδο :beer:

sapila racing
18/05/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ωραιο μηχαναΤΣι...

αμα ηταν και λογικες οι τιμες σε ολα (ανταλακτικα, σερβις κτλ) ισως ΙΣΩΣ λεω θα το αγοραζα και εγω...

καλοταξιδο :beer:

idi , εσένα καλύτερα σε φαντάζομαι πάνω σε Monster S4!!
Αντε και S4R!
Ειδικά στην πίστα είναι άλλη φάση τα άτιμα....

MIKE_16V
18/05/2006, 10:19
Ειχα οδηγησει το 620:o :(

Οταν οδηγησα το 1000, καταλαβα γιατι κανετε σαν τρελοι γι άυτο:smokin:

Πολυ ωραιο μηχανακι...να το χαιρεσε φιλε μου!!!

Αλλα οπως ειπε και ο Kawas απο πανω.....τα μετα αγορας ειναι πολλα:mad:

Multi-Duc
19/05/2006, 07:39
Με`γειες και με χαρες .
Μια συμβουλη . Μην βαλεις το καρμπον φτερο thw DP για πισω .Εχει πολυ μεγαλη ταλαντωση και με το παραμικρο πετραδακι θα αρχισεις να χανεις κομματακια. Ψαξε λιγο στο δικτυο και θα βρεις πολυ καλλιτερα .
Οπως π.χ. αυτα


http://www.desmorados.com/shop/catalog/default.php?cPath=342_368_370_373

Δες και εδω

http://www.ducatisaarland.de/specoffer.htm?typ=13




:wave2:

Finrod
19/05/2006, 08:28
Merci για τα καλα σας λογια παιδες. Το μηχανημα φυσαει. Τετοιο στησιμο δεν εχω ξαναδει σε αλλο. Μεσα στην πολη δεν μασαει καθολου κινηση, αλλα και μολις βρει ανοιχτο δρομο, ττο χανεις. Γρηγορη οδηγηση δεν εχω κανει ακομη, ελεω στρωσιματος, αλλα σιγουρα θα τα βρω σκουρα να φτασω τα ορια του.

Το φτερο εχει ηδη αγοραστει απο τη μαμα DP. Βιαστικα λιγακι, αλλα δεν μπορουσα να βλεπω να τρωνε λασπη τα Ohlins. :eyepop:
Ο θορυβος ειναι σιγουρα απο το carbon που χτυπαει στο λαστιχο, οταν πεφτω σε καλες λακουβες (και εχει πολλες η Αθηνα). Θα το αφησω στο μαγαζι με το σερβις των 1000 να το κοιταξει, αλλα ειναι σπασιμο να αγοραζεις μανισιο πραμα και να σου βγαινει ψιλοσκαρτο. Ο τυπος στο συνεργειο μου ειπε οτι οι νεες παρτιδες απο αυτο το εξαρτημα βγαινουν πιο ελαστικες απο τις παλιες, οποτε και το χτυπημα στο λαστιχο. Τι να πω! Ισως με καιμα πατεντα το φτιαξουμε. Θα δουμε.