PDA

View Full Version : California Superbike School REPORT



Σελίδες : [1] 2

EarthDog
12/09/2005, 12:40
California Superbike School - Report (Photos σε λίγες μέρες)
-------------------------------------------------

Θα ξεκινήσω με τα λίγα και χιλιοειπωμένα.

Μπράβο στους εκπαιδευτές που κυριολεκτικά λιώσανε να κυνηγάνε τον κάθε μαθητή τους για να τον κάνουν καλύτερο. Πραγματικά τα άτομα στο τέλος της Κυριακής είχαν φτάσει στα όριο των φυσικών αντοχών τους.

Κάθε εκπαιδευτής έχει 2-3 μαθητές από κάθε Level. Eίναι όσοι χρειάζεται ώστε να μπορεί να τους παρακολουθεί σωστά όλους σε ΚΑΘΕ session.

Η οργάνωση άριστη μέχρι του σημείου που μπήκε στην όλη υπόθεση το γεγονό ότι είμαστε Ελληνες..Θα εξηγήσω παρακάτω


Εκανα το πρώτο και δεύτερο επίπεδο , Σαββατο και Κυριακή..Προσωπικά δεν είχα αποφασίσει αν θα έπρεπε να κάνω και το δεύτερο επίπεδο στο καπάκι της επόμενη μέρα. το αποφάσισα όμως στο τέλος της πρώτης.

Το πρώτο επίπεδο μου φάνηκε εύπεπτο και αυτό το κατάλαβα όταν έκανα με επιτυχία την κάθε άσκηση από τις συνολικά 5 του κάθε επιπέδου.

Θεωρητικά λίγα ήταν τα πράγματα που δεν γνώριζα..Στο πρακτικό όμως μέρος κύριοι αλλάζουν τα πράγματα...Διότι ελάχιστες είναι η φορές που δοκμάζουμε και εξασκούμε τα σωστά πράγματα με τη σωστή σειρά και με τον σωστό ΤΡΟΠΟ....

Αν και έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα "γρήγορα" , έχω μπει αρκετές φορές σε πίστα και γενικά τέλος πάντων το αντικείμενο το έχω μέσα στη καρδιά μου και το μυαλό μου, παρόλλα αυτά όμως είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει να κάνω ΜΟΝΟ αυτό για το οποίο ήρθα..Απλό θα μου πείτε..Οχι κύριοι..

Η μαλακία που έδέρνε κάποιους τους εκανε να πληρώσουν 250 ευρώ όχι για μαθήματα αλλά για ένα track day ..

Κάνοντας λοιπόν την πρώτη μέρα μια μια αυτά που ήξερα κατά βάσην αλλά με περισσότερη σιγουριά πλέον κατάφερα, κάθε ένα πράγμα να το βάζω στο μυαλό μου σαν να αρχίσει να λειτουργεί σαν αντανακλαστικό πλέον και όχι κάτι που πρέπει να κάνω όταν έχω τη διάθεση μόνο

Για να το κάνω αυτό παράτησα στην άκρη το αν βγάζω σωστά το σώμα μου ή ξύνω γόνατο...

Οπου χρειαζόταν δεν πάταγα ΠΟΤΕ φρένο και έβγαλα τα μαθήματα με 1-2 ταχύτητες...

Αποτέλεσμα 1ης ημέρας; Να πηγαίνω με 1 ταχύτητα στην πίστα πιο γρήγορα από πριν και το μαρσπιε του RR να είναι ελαφρωμένο αρκετά...Το γόνατο πλέον ακουμπούσε άσφαλτο ΚΑΙ φαίρινγκ..πιο πριν δεν υπήρχε λόγος....

Τελευταία άσκηση της 1ης ημέρας ήταν εισαγωγική στο επίπεδο ΙΙ και αφορούσε με το που κοιτάμε...

Αυτό ήταν και το πρώτο σημείο που άργησα κάποιους γύρους να κάνω...

Τελειώνοντας αποφάσισα να κάνω και το 2ο επίπεδο την επόμενη μέρα.Σωστά αποφάσια

Η δεύτερη ημέρα αποκάλυψε πολλά πράγματα.... θίγοντας εγωισμούς..Σε αρκετές ασκήσεις δεν υπήρχε σινιάλο εκπαιδευτή γιατί απλά δεν μπορεί να ξέρει εσύ τι κοιτάς ακριβώς και αν συνηδητοποιημένα κάνεις αυτό που πρέπει ή νομίζεις ότι είσαι ο γαμάω επειδή ξύνεις και απλά γυρνάς μέσα στη πίστα.....

Τέλος 2ης ημέρας με βρήκε να είμαι ένας άλλος εντελώς οδηγός από ότι ήμουν πριν..περισσότερο όχι λόγω γνώσεων ,αλλά συνηδητοποιημένων αντδράσεων πλεόν, που μου αποδείχτηκαν ότι είναι οι σωστές...

Δε λέω ότι πρέπει όλοι μας να το κάνουμε, λέω ότι έπρεπε να είναι υποχρεωτικό από το κράτος ΟΛΟΙ να περνούν από αυτά τα σχολεία..

ευελπιστώ τον Οκτώβρη να κάνω το level 3...

@Και ας πάμε στα αρνητικά...

2 Αρνητικά

1) Οι μαλάκες

2) Οι οργανωτές είναι Ελληνες και κατ επέκταση μαλθακοί...

Οι μαλάκες λοιπόν ήταν παρών στις εκδηλώσεις.Εδιναν συμβουλές για το τι πρέπει να κάνεις για να είσαι γρήγορος..Προτείναν σε καθηγητές να κυνηγηθούν λίγο γιατί είναι πολλοί αργοί οι υπόλοιποι.Πεταγόντουσαν σαν τις πούτσες μέσα στο μάθημα όχι για ρωτήσουν κάτι αλλά για να που στους άλλους κάτι για να τους "βοηθήσουν" όταν στην ουσία αυτά που έλεγαν ήταν λάθος δόγματα επιδαύρου και Μπράλου ..

Το χειρότερο όμως που κάνανε αυτοί οι μαλάκες ήταν μέσα στην πίστα..

Στην πίστα ο μαλάκας αδιαφορεί για τα προσπεράσματα..Περνάει τον εντελώς αρχάριο ,που με γουρλωμένα μάτια προσπαθεί να αποφασίσει πως θα κρατήσει σταθερό το γκάζι στην επόμενη στροφη, αμέσως πριν την στροφή ..Δεν μπορεί να περιμένει ο τρόμπας 10 δευτερόλεπτα να τον περάσει στην ευθεία..Θα χαλάσει το γυρολόγιο ο βλάκας..

Και φυσικά που λόγος για μια ταχύτητα και χωρίς φρένα...Ο γρήγορος βλάκας του περισσέυουν τα 250 ευρώ και τα δίνει για να έρθει να δει..τι λένε αυτοί οι μαλάκες εκεί μέσα και το έχουν κάνει βούκινο..Μολις έρχονται και ανακαλύπτουν ότι τα ξέρουν όλα, είναι τόσο βλάκες που δεν σκέπτονται ότι κάτι άλλο πρέπει να διορθώσουν για να γίνουν καλύτεροι, αποφασίζουν να κάνουν track day τα μαθήματα...

Οι κανόνες λένε προσπεράσματα σε ευθεία και απόσταση 3 μέτρα από αυτόν που προσπερνάς..

Προσπεράσματα πάνω στη στροφή , προσπεράσματα στο μισό μέτρο...

Και η αποκορύφωση είμαι μετά την Κ1 στα δεξιά έχει έρθει ο εκπαιδευτής στα αριστερά 2 μέτρα και είναι έτοιμος να μου κάνει σινιαλο..και Ο μαλάκας περνάει ανάμεσα για να μπει ωραία στο εσάκι....Τον συγκεκριμένο βλάκα τον έδωσα 2-3 φορές και έμαθα ότι και άλλοι είχαν παράπονα..Ποτέ δε βγήκε μαύρη σημαία για αυτόν ..μάλον επειδη είναι γνωστός του Μ...

Αν η Ιωάννα διαβάζει ,να σκεφτεί σοβαρά να λένε λιγότερα λόγια από πλευρας τους και να κάνουν περισσότερα..Εγώ είδα παιδιά που οι εν λόγω βλάκες ήταν οι αιτία να μην πάρουν αυτό που έπρεπε να πάρουν από τα μαθήματα..Και το μόνο που είδα από τους οργανωτές ήταν ανοχή και ότι την δεύτερη μέρα ήταν πιο αυστηροί..

Ζητάμε όλοι αυτά τα μαθήματα να γίνονται για όλους...τα ποτελέσματα θα είναι για όλους όμως αυτά που του αναλογούν;; Τρέχουμε σε Ευρώπες κλπ..Να μαζευτούμε πρέπει και να γίνουμε Ε Π Α Γ Γ Ε Λ Μ Α Τ Ι Ε Σ...

ΕΠΑΓΓΕΛΑΜΤΙΕΣ Μαθητές και όχι βλάκες

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ Διοργανωτές...

Αυτά...

melsaltas
12/09/2005, 12:55
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο EARTH.

Μ@Λ@ΚΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ......

ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΝΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΡΟΦΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΙ, ΝΑ ΠΛΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΕ ΝΟΡΜΑΛ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ.

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ ΑΡΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΕΥΘΕΙΑ (ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ) ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΟ ΓΚΑΖΙ.(ΕΝΤΑΞΙ ΒΡΕ ΦΙΛΕ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ,1000 ΛΥΒΙΚΑ ΕΧΕΙΣ).

ΕΝ ΠΑΣΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΝ ΟΣΟ ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
12/09/2005, 13:11
ο ελληνας θα ειναι <<ελληνας >> παντα. οτι και να του κανεις. το γιατι η ιωαννα δεν τον εβγαλε εξω με μαυρη σημαια δεν ξερω. ξερω οτι σε τετοια θεματα ειναι κερβερος. εχωκανει μια φορα το πρωτο λεβελ 2 φωρες το δευτερο και 3 το τριτο. εχω δει να πεταει εξω στεγνα μαλακες που που το πεζαν οδηγαρες και μας εβαζαν σε κηνδηνο. αλοστε δεν ειναι κηνδηνος μονο για εμας τους μαθητες ειναι και για τους εκπεδευτες κυνδηνος. μαλιστα στης σερρες ενας τυπος εκανε μαλακια και ο δυονησης ο εκπεδευτης τον περασε για να του κανει παρατηρηση και να δει το τι νουμερο εχει να τον αναφερη στην ιωαννα. ειχε εκνευριστη τοσο απο αυτο που εκανε που του εδυχνε νευριασμενος οτι ειναι μαλακας και πρεπει να βγη εξω. οπως ηταν γυρισμενος πισο και του εκανε νοιματα δεν προσεξε οτι η μοτο του εβγενε σιγα σιγα απο την πιστα πατησε στην ακρη τις πιστας και στο χομα και στην προσπαθεια του να προλαβη να γυριση και να πιαση το τιμονηο μπροστηνος του τροχος μαγκοσε αναμεσα στο μπετο και το χωμα και τον οδηγησε πανω στα κερμπ που εκει που αρχηζουν ειναι ενα σκαλι απο το χωμα 20 ποντους. κοπανισε και εσπασε η ζαντα και τσακιστηκε σπαζοντας κληδα και πολλα αλλα. και ολλα αυτα για να προστατευση τους αλλους μαθητες απο τον μαλακα.
σε γενικες γραμες ειμαι ευχαριστημενος απο τα μαθηματα και γιαυτο αντι να δοσο 50 ευρω η 80 ευρω να μπω σε ελευθερα τρακ ντευ προτημο να δοσω 250 και να επαναλαβω το μαθημα με ασφαλεια και με την καθοδηγηση εμπειρων εκπεδευτων που θα με βελτιωσουν ακομα περισοτερο.

EarthDog
12/09/2005, 13:30
Συμφωνώ γιαγιά..

Για την ιστορία να σου πω ότι Τον Διονύση είχα εκπαιδευτή,γαμώ τα παιδιά και με βοήθησε πολύ..

Μου είπε για το περιστατικό με τις Σέρρες χωρίς να μου πει ότι ήταν με μαθητή αλλά μου είπε ότι αυτή η πτώση του στοίχισε όσον αφορά την συμπεριφορά του μέσα στην πίστα...

Και εγώ για την Ιωάννα την ίδια γνώμη έχω , όλα τα παιδιά ήταν άψογα σε έλεγχο εξοπλισμού κλπ...

Οτι είπα το είπα για να μπορέσουμε να γίνουμε καλύτεροι...

Polifer
12/09/2005, 14:32
καμια φωτογραφία παίζει;

melsaltas
12/09/2005, 14:35
AΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ RAPID ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ.

ΥΠΗΡΧΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΠΡΟΣ ΑΓΟΡΑ ΦΩΤΟ.ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΠΟΣΤΑΡΟΥΜΕ (ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΑΣ:lol: :lol: :lol: )

EarthDog
13/09/2005, 08:40
Μέσα στη βδομάδα, θα πάρουμε φωτό από τον Στέλιο (φωτογράφος) και φυσικά θα ανεβάσουμε....

RapidShade
13/09/2005, 10:32
Με το που θα τις πάρουμε θα ανεβάσουμε.

Earthdog, τελικά δεν τα είπαμε ρε μαν!!!
Κρίμα. Ελπίζω να γίνει σύντομα...!

Αντε ρε καλημέρα!

ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

m1ke
13/09/2005, 10:36
Εγώ έχω κλείσει για 15 Οκτώβρη. Εάν δω ότι υπάρχει ανοχή σε μ@λ@κίες, χαλαρά φεύγω επιτόπου και ζητάω τα λεφτά μου πίσω.

EarthDog
13/09/2005, 11:00
Γιατί να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου;

τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή όταν θα κλείσουμε και θα δούμε..

για ποιο level θα πας;;;

m1ke
13/09/2005, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από EarthDog
Γιατί να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου;

τα ξεκαθαρίζουμε από την αρχή όταν θα κλείσουμε και θα δούμε..

για ποιο level θα πας;;;

1 & 2 έχω κλείσει και εννοείται ότι θα το ξεκαθαρίσω στην Ιωάννα.
Θα δώσω 500? για να μάθω πέντε πραγματα. Εάν είναι να μαλακιστεί το ζήτημα πηγαίνω Σέρρες για τρεις μέρες με τα ίδια λεφτά και κάνω και την πλάκα μου.

RapidShade
13/09/2005, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
1 & 2 έχω κλείσει και εννοείται ότι θα το ξεκαθαρίσω στην Ιωάννα.
Θα δώσω 500? για να μάθω πέντε πραγματα. Εάν είναι να μαλακιστεί το ζήτημα πηγαίνω Σέρρες για τρεις μέρες με τα ίδια λεφτά και κάνω και την πλάκα μου.

Καλά μην το τραβάτε από τα μαλλιά το θέμα
παίδες...είπαμε ότι έγιναν και μαλακίες αλλά
από κει και πέρα, πιστεύω ότι ήταν σε λογικό
βαθμό, δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο έντονο
το φαινόμενο ώστε να σε εμποδίσει να κάνεις
τη δουλειά για την οποια ΕΣΥ πήγες, τώρα
αν οι άλλοι δεν κάνουν αυτό για το οποίο
πλήρωσαν και το παίζουν γληγορούληδες,
...

:a12: :a12:

Αυτά, σου εύχομαι να το διασκεδάσεις
και να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς
από αυτά που έχουν να σου δώσουν οι
τύποι!

Καλά να μαστε και να μπορούμε!!!

ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

EarthDog
13/09/2005, 17:20
1


23690

EarthDog
13/09/2005, 17:21
.


23692

EarthDog
13/09/2005, 17:23
..


23694

EarthDog
13/09/2005, 17:24
4


23695

EarthDog
13/09/2005, 17:25
5


23696

EarthDog
13/09/2005, 17:26
6


23697

EarthDog
13/09/2005, 17:26
7


23698

EarthDog
13/09/2005, 17:27
8


23699

EarthDog
13/09/2005, 17:37
9


23700

EarthDog
13/09/2005, 17:38
10


23701

EarthDog
13/09/2005, 17:39
11


23702

EarthDog
13/09/2005, 17:42
o ecopak..

level 3

12


23703

EarthDog
13/09/2005, 17:43
13


23704

EarthDog
13/09/2005, 17:44
14


23705

EarthDog
13/09/2005, 17:44
15


23706

EarthDog
13/09/2005, 17:45
16


23707

EarthDog
13/09/2005, 17:47
17


23708

EarthDog
13/09/2005, 17:48
18


23709

EarthDog
13/09/2005, 17:49
19


23711

EarthDog
13/09/2005, 17:51
20


23712

Θάνος
13/09/2005, 18:03
Super είστε και οι δύο!!! :a18:

Ζήλεψα μπαγάσηδες...

Εμείς υπομονή μέχρι αύριο...:a55:

RapidShade
13/09/2005, 19:39
Μπράβο ρε "χωματόσκυλο" :)

ΑΠΑΙΧΤΟΙ!!!

:a18: :a20:

Polifer
13/09/2005, 21:21
ποιος εισαι ρε ο ghost rider?? LOL

Γαμάτοι ;)

EarthDog
14/09/2005, 08:40
2 βδομάδες πριν που είχα μπει για track day δεν ήμουν καν κοντά σε αυτά...:nono: :D

Tigas
14/09/2005, 09:58
ΕCOPAC ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΤΥΛ :a18: :a23:

ecopak
14/09/2005, 10:13
thanks tiga...auto paleuw twra...egw niw8w san pi8hkos ekei panw kai sth photo fainontai ola fysiologika.

skous
14/09/2005, 10:31
re na rotisw kati...

ege lew se kapoia stigmi sto mellon na paw css i 0-300
eimai sxetika neos eos poli neos anabatis.
Ayto den pistevo oti einai toso kako.

To 8ema einai allou.
Exw multistrada kai den xerw, kata poso 8a boro na eimia stin pista me tetoia mixani, enw oloi exoun supersports
ti lete?

EarthDog
14/09/2005, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
re na rotisw kati...

ege lew se kapoia stigmi sto mellon na paw css i 0-300
eimai sxetika neos eos poli neos anabatis.
Ayto den pistevo oti einai toso kako.

To 8ema einai allou.
Exw multistrada kai den xerw, kata poso 8a boro na eimia stin pista me tetoia mixani, enw oloi exoun supersports
ti lete?

Φίλε μου να πας με ότι και να έχεις..

Το ότι είσαι νέος καλό είναι παρά κακό για τα μαθήματα...

Μη σκέφτεσαι καθόλου το θέμα μηχανής..Μέσα θα δεις ότι μηχανή θέλεις...

Ξεκίνα !!!

melsaltas
14/09/2005, 10:40
ΚΟΙΤΑ, MULTISTRADA ΥΠΗΡΧΑΝ......

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟ LEVEL 3 ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ MULTISTRADA ΓΛΥΣΤΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ......

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.......

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο EARTH ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΟΣ ΠΑΡΑ ΠΑΛΙΟΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΞΕΡΩ.

ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!

hetfield
14/09/2005, 10:59
mporo na pao na trekso me to papi?? :(

den exo akoma mixani.. mou aresei na trexo kai protimo na trexo se pista para na kindinevo ston dromo.

ti lete tha me afisoun?

xreiazete na exo formes mazi i me afinoun na trekso kai me to tzin?

sovarologo:wave2:

melsaltas
14/09/2005, 11:01
ΚΟΙΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.........

ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΕΡΜΑΤΙΝΗ ΣΤΟΛΗ (ΔΙΑΙΡΟΥΜΝΗ Ή ΟΛΟΣΩΜΗ),ΚΡΑΝΟΣ, ΜΠΟΤΕΣ ΔΕΡΜΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΑΝΤΙΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ.

sniper
14/09/2005, 11:02
Να πω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη μια που βλέπω ανθρώπους που το σκέφτονται να κάνουν μαθήματα (όποια κι αν είναι αυτά).

Το ότι πέρνουμε ένα δίπλωμα και βγαίνουμε στον δρόμο δεν λέει εντελώς τίποτα. Δεν ξέρουμε να οδηγούμε επειδή κάνουμε ένα οχτάρι ή πάμε σε μία ευθεία σε συγκεκριμένο χρόνο....

Από εκεί και πέρα όμως αρχίζουν τα ζόρια. Ποιος έχει μηχανή και ξέρει να την πηγαίνει; σχεδόν κανένας.... το ότι τις οδηγούμε αυτό γίνεται γιατί μας το επιτρέπουν οι μηχανές (πάνε μόνες τους δλδ). Στα ζόρια όμως, εκεί φαίνεται τι ξέρεις και αν ξέρεις... Πόσοι από εμάς δεν έχουν κάνει μαλακίες ή έχουν αντιδράσει λάθος και έχουν φάει τα μούτρα τους; Εγώ είμαι σίγουρα ένας από αυτούς.

Από τότε όμως που άρχισα να διαβάζω διάφορα και να ΑΚΟΥΩ αυτά που μου λένε κάποιοι που έκαναν μαθήματα άρχισα να βλέπω διαφορά και στον τρόπο που οδηγώ και στην συμπεριφορά της μηχανής.....

Έχω πάει στα Μέγαρα κάποιες φορές - Την πρώτη μάλλν μόνο τα λάστιχά μου κατέστρεψα χωρίς λόγο.... πλέον αποφάσισα να κάνω κι εγώ τα μαθήματα γιατί
1. Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνεις στην πίστα χωρίς να ξέρεις τι να κάνεις και με τον κίνδυνο να κάνεις λάθος και να πέσεις
2. άλλο να τ' ακούς με καφέ κι άλλο να στα λένε και μετά να μπαίνεις μέσα για πρακτική εφαρμογή

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνουμε όλοι γρήγοροι και θα πηγαίνουμε στο δρόμο όπως στην πίστα αλλά θα γίνουμε πιο έξυπνοι στο να ξέρουμε τα όρια των δρόμων που πηγαίνουμε και να περνάμε καλά.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε ως μαθητές τέτοιου είδους μαθημάτων είναι το να ξεχάσουμε αυτά που ξέραμε και να αποβάλλουμε (θέλει προσπάθεια αυτό) τις παλιές κακές μας συνήθειες. Το όσο πιο μικροί, τόσο πιο καλά ισχύει εδώ και με το παραπάνω.....


:smokin:

EarthDog
14/09/2005, 11:13
sniper +1000

hetfield,σίγουρα πάντως με τζιν δεν θα μπεις στην πίστα..

Φουλ εξοπλισμός δερματινος,γάντια..
αν δεν έχεις νοικιάζουν με 40ευρώ εξοπλισμό...

Τώρα για παπί, πρέπει να ρωτήσεις αλλά χλωμό το βλέπω...

melsaltas
14/09/2005, 11:16
EXΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕ 40 ΕΥΡΩ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΟΛΗ.ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.....

hetfield
14/09/2005, 11:21
sumfonw apolita me ton sniper .thelo motosykletistiki pedia alla afton ton kairo eimai restos.

otan kavalao to papi kai genika dikiklo trelenome , ta ksexnao ola kai analoga me tin parea "grafo xronous" i apolamvano to taksidi. eimai arostos oson anfora tin taxutita, katimerina kano treles m@lakies me ti papi (plagiazmata sxedon me gonato, drifttakia, sfines). gnorizo oti eimai dimosios kindinos alla trelenome otan den perno tin dosi taxititas pou xreiazome kathe toso. oneirevome na trexo stis ethnikes tis evropis pano se ena vfr me valitses , formes kai ola afta.

mexri na erthei afti i mera
ti protinete ??????

melsaltas
14/09/2005, 11:25
mexri na erthei afti i mera
ti protinete ?????? [/B][/QUOTE]




ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΙΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.......

ΦΙΛΙΚΑ
ΜΕΛΕΤΗΣ

Θάνος
14/09/2005, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από hetfield
mexri na erthei afti i mera
ti protinete ??????

Ηρεμία, υπομονή και κράνος...

hetfield
14/09/2005, 11:36
EXΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕ 40 ΕΥΡΩ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΟΛΗ.ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.....

koita dermatino mpoufan, gadia, mpotakia kai ena metrio kranos (lazer "tatoo" 180 euro) ta exo.

tora an koliso 2 ksustres sto tzin? ginete?

RapidShade
14/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hetfield
koita dermatino mpoufan, gadia, mpotakia kai ena metrio kranos (lazer "tatoo" 180 euro) ta exo.

tora an koliso 2 ksustres sto tzin? ginete?

Εξαρτάται από τις ξύστρες...
αμα είναι για χοντρό ή λεπτό μολύβι...
μπορείς αν θέλεις να βάλεις και γομολάστιχες...

ή μάλλον, κόλλα ολόκληρη την κασετίνα!!

:rotflmao: :rotflmao: :a6:

EarthDog
14/09/2005, 11:39
Μέχρι τότε χαλαρά, για να μπορέσεις να εκπληρώσεις το όνειρό σου..

Πόσο χρονόν είσαι;...μαζεύεις κάνα φραγκάκι για να αρχίσεις;

sniper
14/09/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από hetfield
koita dermatino mpoufan, gadia, mpotakia kai ena metrio kranos (lazer "tatoo" 180 euro) ta exo.

tora an koliso 2 ksustres sto tzin? ginete?

όπως είπαν και τα παιδιά πιο πριν:

Πας χαλαρά και μαζεύεις για να πάρεις μηχανή. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις με το παπί (αφού θες να πάρεις μηχανή κάποια στιγμή) και να γίνει κάτι και να μην μπορέσεις ποτέ να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.....



Προσεχτικά λοιπόν.....

(τα υπόλοιπα που γράφεις θεωρούμε ότι γράφονται λόγω του νεαρού της ηλικίας :) )

hetfield
14/09/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Εξαρτάται από τις ξύστρες...
αμα είναι για χοντρό ή λεπτό μολύβι...
μπορείς αν θέλεις να βάλεις και γομολάστιχες...

ή μάλλον, κόλλα ολόκληρη την κασετίνα!!

:rotflmao: :rotflmao: :a6:

adi na me koroideveis dikse mou to sosto:beer: :beer:

se tria xronia pou tha paro mixani tha sou doso tin pipila mou

:rotflmao:

oso gia to nearo tis ilikias exo anarotithei giati na noitho etsi kai den vgazo akri:lol:

RapidShade
14/09/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hetfield
adi na me koroideveis dikse mou to sosto:beer: :beer:

se tria xronia pou tha paro mixani tha sou doso tin pipila mou

:rotflmao:

oso gia to nearo tis ilikias exo anarotithei giati na noitho etsi kai den vgazo akri:lol:

1. Δεν σε κοροϊδεύω, απλά έκανα λίγο πλάκα
2. Όλοι όσοι σου απάντησαν πιστεύω ότι σου "'εδειξαν"/είπαν το κατα τη γνώμη τους σωστό, το οποίο συγκλίνει αν πρόσεξες
3. Να πάρεις και αεροπλάνο σου εύχομαι, ότι γουστάρεις, την πιπίλα γιατί θέλεις να την αποχωριστείς;
4. Να σαι καλά και να μην κάνεις μ@...ίες στο δρόμο γιατί εκτός του ότι μπορεί να ψάχνεσαι, παίζει να πάρεις και άδικα κάποιους άλλους στο λαιμό σου
5. Από το νεαρό της ηλικίας όλοι περάσαμε, άσχετα αν ο Νίκος δεν θυμαται ακριβώς πως είναι γιατί απέχει από αυτό πιο πολύ από τους άλλους :wave2: :beer:

ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

duck456
14/09/2005, 13:05
ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΕΣ ΒΡΕ.
ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΛΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ....
ΠΑΝΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ...
ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ SECCION ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΥΡΟΛΟΓΙΟ....
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ KAI ΑΦΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΕ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΥΝΤΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ LEVEL ΧΩΡΙΣ ΦΡΕΝΑ , ΕΣΤΡΩΣΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΑΙΞΑΝ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΟΙ 4 ΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ,
ΕΙΔΩΜΕΝ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ LEVEL II.
ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑ ΛΑΘΟΣ.

RapidShade
15/09/2005, 10:37
1


23840

RapidShade
15/09/2005, 10:38
2


23841

RapidShade
15/09/2005, 10:38
3


23842

RapidShade
15/09/2005, 10:39
4


23843

RapidShade
15/09/2005, 10:42
5


23844

RapidShade
15/09/2005, 10:45
6


23845

RapidShade
15/09/2005, 10:45
7


23846

RapidShade
15/09/2005, 10:46
8


23847

RapidShade
15/09/2005, 10:47
9


23848

RapidShade
15/09/2005, 10:47
10


23849

RapidShade
15/09/2005, 10:48
11


23850

RapidShade
15/09/2005, 10:49
12


23851

RapidShade
15/09/2005, 10:50
13


23852

RapidShade
15/09/2005, 10:51
14


23853

RapidShade
15/09/2005, 10:52
15


23854

RapidShade
15/09/2005, 10:52
16


23855

idi
15/09/2005, 10:52
Γιωργακη εχεις βαλει βελκρο στη σελα και στη φορμα ????

ΒΓΑΛΕ ΣΩΜΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ:beer: :beer: :beer:

RapidShade
15/09/2005, 10:53
17


23856

RapidShade
15/09/2005, 10:54
18


23857

RapidShade
15/09/2005, 10:55
19


23859

RapidShade
15/09/2005, 10:56
20


23860

RapidShade
15/09/2005, 10:56
21


23861

RapidShade
15/09/2005, 10:57
22


23862

RapidShade
15/09/2005, 10:58
23


23863

MultiS
15/09/2005, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΚΟΙΤΑ, MULTISTRADA ΥΠΗΡΧΑΝ......

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟ LEVEL 3 ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ MULTISTRADA ΓΛΥΣΤΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ......

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.......

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο EARTH ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΕΟΣ ΠΑΡΑ ΠΑΛΙΟΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΞΕΡΩ.

ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!!!!

ΤΟ MULTI ΕΙΝΑΙ SUPER ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΛΕΓΕΤΕ ΚΑΙ MULTI ;)

Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΟΥ ΕΦΤΕΓΕ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑ ΚΑΙ Η ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ !!!!:D

RapidShade
15/09/2005, 10:59
24


23864

RapidShade
15/09/2005, 11:00
25


23865

RapidShade
15/09/2005, 11:00
26


23866

RapidShade
15/09/2005, 11:02
27

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ...

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!


23867

RapidShade
15/09/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Γιωργακη εχεις βαλει βελκρο στη σελα και στη φορμα ????

ΒΓΑΛΕ ΣΩΜΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ:beer: :beer: :beer:

Οσο για το σώμα,

1η μέρα δεν προσπάθησα καν γιατί ήθελα να επικεντρωθώ στα σημεία του μαθήματος.
2η μέρα προσπάθησα περισσότερο... κάτι βγήκε, τώρα θέλω practice... :P

Track day κεράσεις?

:beer: :rotflmao: :beer:

melsaltas
15/09/2005, 11:21
ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ ΨΩΝΑΡΑ!!!!!!!!!


ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΧΧ ΑΞΙΖΕ.....

ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΗΤΑΝ??????


ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ GEORGE......
ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ!!!!!!!

RapidShade
15/09/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ ΨΩΝΑΡΑ!!!!!!!!!


ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΟ ΧΧ ΑΞΙΖΕ.....

ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟΠΑΙΔΟ ΗΤΑΝ??????


ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ GEORGE......
ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ!!!!!!!

XX, Αυτό το μηχανάκι γιατί το έχουν διαγράψει 2 φορες? Χ + Χ ???

:wave2: :beer: :wave2:

Να μαστε καλά να το ξανακάνουμε ρε Μελ!

Και επαναθέτω το ερώτημα:

idi, track day κεράσεις???:winka: :a5: :a17:

RapidShade
15/09/2005, 12:13
Που είσαι ρε?????

anco
15/09/2005, 12:43
Και ξεκιναμε και με μενα....!!!!

Ευχαριστω τον Γιοργω Idi που εδωσε την στολη του αν και δεν του την εχω πλερωκει ακομα....!!!!


Level 1


23870

anco
15/09/2005, 12:46
εγω στα πιτς


23872

anco
15/09/2005, 12:48
εδω προσπαθω να μαθω να δουλευω και λιγο το σωμα μου, αν και δεν ειδα διαφορα.........


23873

anco
15/09/2005, 12:49
..


23874

anco
15/09/2005, 12:50
Εκπαιδευτης μου ηταν ο Αλκης Συνιωρης πολυ μεταδοτικος και με εκανε να πηγαινω χαλαρα

:wave2:


23875

anco
15/09/2005, 12:53
μου ειπε να βγαζω και το κατω σωμα αλλα μου ειναι δυσκολο λιγακι....


23876

anco
15/09/2005, 12:54
εδω το εχω ακουσει και προσπαθω


23877

anco
15/09/2005, 12:55
...


23880

anco
15/09/2005, 12:58
Level 2 ηταν το ενα αλλα τωρα κοιταγαμε μεσα στην στροφη και εκει που ειναι η εξοδος.




23879

anco
15/09/2005, 13:00
......


23881

anco
15/09/2005, 13:01
.....


23882