PDA

View Full Version : Οι εν ...Χόνδα αδελφοί, ανταλλακτικά ΠΟΥ βρίσκετε???



startengine
28/02/2006, 07:37
...και μη μου γράψει κανείς στο επίσημο δίκτυο του Σακαράκη.
:confused:
:(
:cry:
Χρειάστηκα μανέτα φρένου πριν δυο χρόνια και τώρα. Την πρώτη φορά περίμενα ενάμισυ μήνα για να την παραδώσει η "αντιπροσωπεία" και τώρα ενώ με διαβεβαιώνουν πως υπάρχει, δεν τη στέλνουν γιατί λέει πως είναι σε κούτες τα ανταλλακτικά και ενώ έχουν τιμολογηθεί, δεν υπάρχουν ακόμα στην αποθήκη !!!:a018:
Αφήνω που για να σου πουν στα κεντρικά αν υπάρχει, δε φτάνει το μοντέλο και το έτος κατασκευής του αλλά απαιτούν και αριθμό πλαισίου για μια μανέτα! Άσε την τιμή... 55 Ε την πρώτη φορά και 45 Ε τώρα (με τέτοια αστάθεια τιμών πού να κρατήσει κανένα μαγαζί στοκ από την εν λόγω - ο Θεός να την κάνει - αντιπροσωπεία)

Και ερωτώ:
Μήπως πριν αγοράσουμε Χόντα πρέπει πρώτα να κάνουμε το "τεστ των ανταλλακτικών" στο Σαρακάκη???
Τι θα γίνει αν ας πούμε (μακριά από μας) η μηχανή πέσει και χρειαστεί σοβαρά ανταλλακτικά ???
Ούτε να την πουλήσεις θα μπορείς ούτε να κυκλοφορείς!

Εγώ πάντως έχω μπει σοβαρά στη διαδικασία να απαλλαγώ οριστικά και δια παντός απ΄αυτό το χάλι που μου το περιέγραφαν προκάτοχοι παθόντες και δεν το πίστευα
:yuck:

DUKASII
28/02/2006, 08:56
ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΕ ΛΕΜΕ ΚΑΚΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΑ hONDA ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟΥΛΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΑΚΙ???


ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ..
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΠΑΡΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ 5-6 ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΟ ΠΟΝΟ ΤΟΥΣ..


ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΠΑΠΙΑ..




κοιτα φιλε απο τη μερια μου να σου πω οτι ..1,5 μηνα που περιμενεσ ειναι και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ hONDA..

crs-k
28/02/2006, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
........................
κοιτα φιλε
.......................


Αντιστρεφουμε και τα γενη τωρα? :sick:

Αυτο ειν' κακο ... Να το κοιταξεις ... :(

:lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
28/02/2006, 09:04
όπως τα λέει ο mister DUKASII.....

αν και διαφωνώ με το "φιλε" γιατί νομίζω ότι πρόκειται περί "φίλης" (ελπίζω να μην κάνω λάθος).......:rolleyes:

Κατ'α τ'αλλα... τα Χόντα δε χαλάνε αλλα άμα χαλάσουν.....

Εγώ αυτό που θα έκανα είναι να πήγαινα σε μερικά "μαστορια" που ασχολούντε με Χόντα μπας και με καβατζώνανε....... λέμε τώρα....

adam_tsouk
28/02/2006, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αντιστρεφουμε και τα γενη τωρα? :sick:

Αυτο ειν' κακο ... Να το κοιταξεις ... :(

:lol: :rotflmao: :lol:
ενταξει, δίκιο είχα!


:lol:

DUKASII
28/02/2006, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αντιστρεφουμε και τα γενη τωρα? :sick:

Αυτο ειν' κακο ... Να το κοιταξεις ... :(

:lol: :rotflmao: :lol: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ DAINESE..

(αυτο το ωραιο ??:rolleyes: )_δεν μου επιτρεπεται να ομιλω με αλλα γενια...:lol: :rotflmao: :lol: :blush:

crs-k
28/02/2006, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ DAINESE..

(αυτο το ωραιο ??:rolleyes: )_δεν μου επιτρεπεται να ομιλω με αλλα γενια...:lol: :rotflmao: :lol: :blush:


Καταλαβα ... :wacko:

Μπορεις να με λες και Mitsuko ... :sick:


:lol: :rotflmao: :lol:


38821

gdevelek
28/02/2006, 09:17
όταν πρόσφατα χρειάστηκα μανέτα φρένου για τον hondaκι μου, βρήκα εύκολα μια μαϊμού με 5Ε αν θυμάμαι καλά, την έβαλα σε 5 λεπτά και αυτό ήταν

το πρόβλημα με Σαρακάκη υπάρχει με πιο "σοβαρά" ανταλλακτικά από μια μανέτα

startengine
28/02/2006, 10:30
Ok παίδες, φίλη είμαι
:D
Ευχαριστώ για την αποκατάσταση του φύλου μου!

Μαϊμού μανέτα για το μηχανάκι μου δεν παίζει, δυστυχώς γιατί έχει και το σύστημα ρύθμισης πάνω της (έψαξα και δε βρήκα).
Κι εγώ σε 2 λεπτά τοποθέτησα την προηγούμενη :wave2: οοόταν τη βρήκα.
Λυπάμαι αν δυσαρεστώ συναδέλφους με τη γρίνια μου αλλά... επιμένω: αν έχω πρόβλημα με μια μανετούλα, τι θα γίνει με "σοβαρά ανταλλακτικά"???

b_bong12
28/02/2006, 12:42
edw mporeis na vreis ta panta
kai an den exei sta paraggelnei o typos apo tin honda

http://www.hondaspares.com/

gdevelek
28/02/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine

Μαϊμού μανέτα για το μηχανάκι μου δεν παίζει, δυστυχώς γιατί έχει και το σύστημα ρύθμισης πάνω της (έψαξα και δε βρήκα).


αν εννοείς τη ρύθμιση αποστασης, και η μαϊμού που πήρα την έχει

Xlitos
28/02/2006, 15:48
O Σαρακάκης θα είναι η τελευταία σου λύση κοπελιά.

άνετα βρίσκεις ημιτασιον ή και γιατί όχι μεταχειρισμένα ανταλλακτικά σε καλή κατάσταση.Άμα ψάξεις βρίσκεις.

π.χ για το cbr600f...

φλασάκι 20κάτι ευρω από Σαρακάκη-->από Τόγελο ολόϊδιο φλας από innova 4 ευρω.

Καθρέπτης 65 ευρω ο ένας...ημιτασιον 20 ευρω και οι δυο καθρέπτες(πάλι Τόγελο)

Λεβιές ταχυτήτων 75 ευρω ο Σαρακς... μεταχείρα σε πολύ καλή κατάσταση με 25 ευρω από το ΜotoGp στην Π.Ράλλη..

Ψάξε σε περιοδικά μοτοσυκλέτας στις πίσω σελίδες,έχει μαγαζιά.

dirtbird
01/03/2006, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
edw mporeis na vreis ta panta
kai an den exei sta paraggelnei o typos apo tin honda

http://www.hondaspares.com/

Αυτός έχει διάφορα ανταλλακτικά after market ως επί το πλείστον που τα ταιριάζει στα μοντέλα Honda. Έκανα ένα search για το ΧΧ και δεν μου έβγαλε σχεδόν κανένα γνήσιο ανταλλακτικό.

Δοκίμασε και το davidsilverspares.co.uk, ο οποίος στοκάρει γνήσια. Το μόνο πρόβλημα ότι για Ελλάδα χρεώνει πολύ υψηλές τιμές μεταφορικών, κάποια στιγμή θα του στείλω mail για εναλλακτικό τρόπο αποστολής ....
Επίσης για μπουζί sparkplugs.co.uk, όσοι έχουν ιριδίου θα το χρειαστούν.:winka:

startengine
02/03/2006, 12:12
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Τελικά βρήκα και την πέρασα, όμως οι πληροφορίες σας είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμες.
Νάσαστε καλά!
:wave2:

b_bong12
02/03/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αυτός έχει διάφορα ανταλλακτικά after market ως επί το πλείστον που τα ταιριάζει στα μοντέλα Honda. Έκανα ένα search για το ΧΧ και δεν μου έβγαλε σχεδόν κανένα γνήσιο ανταλλακτικό.



kai ayta??
http://www.hondaspares.com/newparts/search/default.asp?keyword=cbr+xx&match=AND

dirtbird
02/03/2006, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
kai ayta??
http://www.hondaspares.com/newparts/search/default.asp?keyword=cbr+xx&match=AND

'Οπως ήδη έγραψα είναι patterns όχι γνήσια ανταλλακτικά και αφορούν επι το πλείστον αναλώσιμα. Τα αν κάποια (π.χ. τακάκια EBC) είναι καλύτερα από τα γνήσια είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Πάντως σε ψεκαστό Blackbird μπαταρία που δεν γράφει Yuasa πάνω δεν θα έβαζα και πίστεψε με δεν τη βρίσκεις με 35?!!

gdevelek
02/03/2006, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
'Οπως ήδη έγραψα είναι patterns όχι γνήσια ανταλλακτικά και αφορούν επι το πλείστον αναλώσιμα. Τα αν κάποια (π.χ. τακάκια EBC) είναι καλύτερα από τα γνήσια είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Πάντως σε ψεκαστό Blackbird μπαταρία που δεν γράφει Yuasa πάνω δεν θα έβαζα και πίστεψε με δεν τη βρίσκεις με 35?!!

Οι Υuasa ΔΕΝ κατασκευάζονται πλέον μόνο στην Ιαπωνία αλλά και στις άλλες άπω-ανατολικές χώρες, και έτσι έχουν πέσει σημαντικά και οι τιμές τους.

Αλλαξα μπαταρία το καλοκαίρι και τα 'μαθα.

Για το σουπερφοράκι η Yuasa μου κόστισε κάπου 40Ε, λιγώτερο από τις άλλες φίρμες που είχα ως επιλογή.

adam_tsouk
02/03/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Οι Υuasa ΔΕΝ κατασκευάζονται πλέον μόνο στην Ιαπωνία αλλά και στις άλλες άπω-ανατολικές χώρες, και έτσι έχουν πέσει σημαντικά και οι τιμές τους.

Αλλαξα μπαταρία το καλοκαίρι και τα 'μαθα.

Για το σουπερφοράκι η Yuasa μου κόστισε κάπου 40Ε, λιγώτερο από τις άλλες φίρμες που είχα ως επιλογή.


άν δεν κάνω λάθος έχει διαφορά στη τιμή αναλόγως με τη χώρα παραγωγής. Έχω δίκιο;

gdevelek
02/03/2006, 14:16
πιστεύω πως αν υπήρχε τέτοια επιλογή θα μου τό 'λεγαν για να μου πουλήσουν κάτι ακριβώτερο

sniper
02/03/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
άν δεν κάνω λάθος έχει διαφορά στη τιμή αναλόγως με τη χώρα παραγωγής. Έχω δίκιο;

Κι όμως έχει δίκιο :yuck:

Οι japan έχουν περιπου 78-80

adam_tsouk
02/03/2006, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι όμως έχει δίκιο :yuck:




:rolleyes: :a31:


ΦΥΣΙΚΑ και έχω δικιο!!!!

το ΚΤΜ ήθελε 2 το μήνα!


:lol: :lol:

dirtbird
02/03/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Οι Υuasa ΔΕΝ κατασκευάζονται πλέον μόνο στην Ιαπωνία αλλά και στις άλλες άπω-ανατολικές χώρες, και έτσι έχουν πέσει σημαντικά και οι τιμές τους.

Αλλαξα μπαταρία το καλοκαίρι και τα 'μαθα.

Για το σουπερφοράκι η Yuasa μου κόστισε κάπου 40Ε, λιγώτερο από τις άλλες φίρμες που είχα ως επιλογή.

Πιθανόν να είναι έτσι αφού το λες. Αλλά άλλο 85? (και στον Γαλαίο 100? που την πλήρωσα όταν βρέθηκα σε ανάγκη) και άλλο 35?. Και από Αμερική που έψαχνα δεν τη βρίσκεις κάτω από 60$.

Anyway, έστειλα e-mail στον davidsilverspares σχετικά με το αυξημένο κόστος αποστολής για Ελλάδα, και μου απάντησαν (πολύ σύντομα) ότι χρησιμοποιούν UPS. Ψάχνοντας στο site της UPS βρήκα ότι έχουν (φυσικά) διάφορους τρόπους αποστολής. Ο std τρόπος κάνει από Αγγλία-Ελλάδα 8 μέρες ενώ ο express 1 (αλλά σχεδόν διπλάσιο κόστος).
Συμπέρασμα, αν κάποιος δεν βιάζεται και βεβαιωθεί ότι δεν γίνει η αποστολή με express (μου 'χει τύχει με ρεζερβουάρ για το XR που παρήγγειλα από Αμερική - ήρθε σε 2 μέρες και από 40000δρχ. μου πήγε 100000), συμφέρει πάρα πολύ.

crs-k
02/03/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
............................
το ΚΤΜ ήθελε 2 το μήνα!

:lol: :lol:


Και γιατι δεν επερνες βενζινοκινητο ? :confused: :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
02/03/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και γιατι δεν επερνες βενζινοκινητο ? :confused: :dizzy:



:lol: :rotflmao: :lol:



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ruyjin
02/03/2006, 16:28
εχουμε Honda ρε

δε χρειαζομαστε ανταλλακτικα

:smokin: :smokin:

OldMan
02/03/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
εχουμε Honda ρε

δε χρειαζομαστε ανταλλακτικα

:smokin: :smokin:

Εμείς έχουμε ανταλλακτικά και ΔΕΝ χρειαζόμαστε HONDA !!!

:lol: :beer: :lol:

catmaster
02/03/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πιθανόν να είναι έτσι αφού το λες. Αλλά άλλο 85? (και στον Γαλαίο 100? που την πλήρωσα όταν βρέθηκα σε ανάγκη) και άλλο 35?. Και από Αμερική που έψαχνα δεν τη βρίσκεις κάτω από 60$.

Anyway, έστειλα e-mail στον davidsilverspares σχετικά με το αυξημένο κόστος αποστολής για Ελλάδα, και μου απάντησαν (πολύ σύντομα) ότι χρησιμοποιούν UPS. Ψάχνοντας στο site της UPS βρήκα ότι έχουν (φυσικά) διάφορους τρόπους αποστολής. Ο std τρόπος κάνει από Αγγλία-Ελλάδα 8 μέρες ενώ ο express 1 (αλλά σχεδόν διπλάσιο κόστος).
Συμπέρασμα, αν κάποιος δεν βιάζεται και βεβαιωθεί ότι δεν γίνει η αποστολή με express (μου 'χει τύχει με ρεζερβουάρ για το XR που παρήγγειλα από Αμερική - ήρθε σε 2 μέρες και από 40000δρχ. μου πήγε 100000), συμφέρει πάρα πολύ.


Μιλαμε για Gel μπαταρια η απλη ??

:wave2: :wave2:

dirtbird
02/03/2006, 18:26
Φυσικά για gel

dirtbird
02/03/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμείς έχουμε ανταλλακτικά και ΔΕΝ χρειαζόμαστε HONDA !!!

:lol: :beer: :lol:

Για όσο καιρό έχετε ανταλλακτικά
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
10/03/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
εχουμε Honda ρε

δε χρειαζομαστε ανταλλακτικα

:smokin: :smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ωραιο το αστειο σου....
(Και εγω HONDA εχω)