PDA

View Full Version : Βόλτα που σκότωσε δυο...



NLS
04/04/2004, 22:25
το είδατε παιδιά στις ειδήσεις;
δεν ήταν παιδιά που ξέραμε ε;

ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ η μηχανή

και ήταν και με παρέα

δεν κατάλαβα τι ρέστα ζητούσαν οι παλιομαλάκες οι συχωριανοί του παππού!

καλά έκανε και οδηγούσε (και σίγουρα χωρίς δίπλωμα) στα 73;

μήπως και τα παιδιά έτρεχαν; (πιθανότατο - βλέπετε οι επαρχιακοί δρόμοι ΔΕΝ είναι για να δοκιμάσεις το SS σου)

συγχωρεμένα τώρα

ruyjin
04/04/2004, 22:48
Κρίμα για τα παιδιά και για τους ανθρώπους που τους αγαπούν.
Τόσα χρόνια αυτό το κομμάτι της εθνικής δε λένε να το φτιάξουν.Ντροπή σε αυτούς που είναι υπεύ-(ανεύ)-θυνοι.
Επειδή κατάγομαι από Λαμία και ταξιδεύω πολύ συχνά τον ξέρω το δρόμο και η αλήθεια είναι πως από Αγ. Κων/νο και μετά οδηγώ πολύ προσεκτικά. Μ.Τετάρτη απόγευμα μετά τη δουλειά θα ανέβω για Πάσχα.
Το θέμα δεν είναι αν τα παιδιά πηγαίναν με κάποια χλμ παραπάνω αλλά ότι όσοι μένουν σε χωριά παραπλεύρος της εθνικής νομίζουν πως η εθνική είναι σα το δρόμο του χωριού τους.
Αν και τέτοια ώρα δεν έχει νόημα ούτε να κατηγορούμε μου φαίνεται, παρά μόνο να έχουμε στο μυαλό μας όταν οδηγούμε πως θα πρέπει να προσέχουμε 2 φορές περισσότερο.
Συγχωρεμένα να είναι τα παιδιά, όπως είπες NLS.

Προσοχή παιδιά για να μπορούμε να απολαμβάνουμε αυτό που όλοι αγαπάμε!

Καλήνύχτα!

periklisk
04/04/2004, 23:41
ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΓΜΤ!!!!!!!!

ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΗΤΗ ΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ!!!

NLS
05/04/2004, 00:00
ναι οκ αλλά για μένα στην συγκεκριμένη περίπτωση ο εργολάβος κλπ. είναι ο ΤΡΙΤΟΣ και μακριάααααα σε ευθύνη σε σχέση με τους πρώτους - πρώτοι είναι οι δυο εμπλεκόμενες πλευρές (ο παππούς και ο συγχωρεμένος)

σίγουρα έτρεχαν (φαίνεται και από την υπερδιάλυση του... τρακτέρ) και σίγουρα ο γέρος έπρεπε να έχει σταματήσει να οδηγεί προ δεκαετίας το αργότερο μια και ούτε θα τους είδε (ΑΝ φαινόντουσαν και πρόφταινε κάποιος να τους δει) ενώ ούτε θα ήξερε να αντιδράσει κλπ. - από εκεί και πέρα αν ο αγροτικός δρόμος καταλήγει εκεί, μοιραίο είναι να βγει όποιος οδηγεί, εκεί που καταλήγει ο δρόμος

αλλά μην το πάμε στον εργολάβο (κράτος κλπ.) τώρα - γενικά ναι τα ξέρουμε αυτά είναι κλασικά

βλέπετε έχουμε ξαναπεί, ο δρόμος είναι Χ, εμείς για Χ δρόμο πρέπει να πάμε... όχι για Ψ, ούτε για πίστα, ούτε τίποτα άλλο!

είναι μαλακία ο δρόμος ή/και δεν τον ξέρω; ΠΑΩ ΣΑΝ ΚΟΤΑ.-

periklisk
05/04/2004, 00:44
Εννοείται πως δεν είναι ο μοναδικός υπαίτιος ο εργολάβος του δρόμου για κάθε ατύχημα που συμβαίνει. Σίγουρα οι πρώτοι είναι οι εμπλεκόμενοι σε αυτό και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Δυστυχώς αυτό που ισχύει τις περισσότερες φορές είναι πως φταίνε και οι δύο μεριές. Στην προκειμένη περίπτωση και οι συγχωρεμένοι και ο γεράκος. Οι μεν γιατί όπως φαίνεται έτρεχαν περισσότερο απ' όσο έπρεπε ο δε γιατί μάλλον πετάχτηκε χωρίς να ελέγξει(?) το δρόμο.

Νομίζω πως παρόλο ότι είναι κλασσικά τα λεγόμενα περί ευθύνης του κράτους για την κατάσταση των δρόμων και των οδηγών πρέπει να τα λέμε μήπως και κάποια στιγμή αρχίσουμε να κάνουμε κάτι. Τα στραβά και τα ανάποδα σε ότι αφορά το θέμα οδήγηση και την κατάσταση του οδικού δικτύου είναι τόσα πολλά που για να τα αναφέρουμε μόνο θέλουμε πολλές σελίδες.

Θεωρώ πως αν οι δρόμοι ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχεδιάση, χάραξη, υλοποίηση και συντήρηση τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για τις οδηγικές μας ικανότητες που είναι αντιστρόφως αναλόγες της ηλικίας μας όταν αυτή πιάνει τα δεύτερα προς τρίτα -ηντα.....

parji
05/04/2004, 08:22
Με χάλασε πολύ χθες το βράδυ, όταν γύρισα από τη βόλτα που είχα πάει με τη Λέσχη, η είδηση του χαμού δύο νέων ανθρώπων και μάλιστα μοτοσικλετιστών.
Απ'ότι έμαθα, η μηχανή που χτύπησε πάνω στο τρακτέρ ήταν ένα GSXR 1000 03. Το ένα παιδί που σκοτώθηκε, έμαθα ότι λεγόταν Γιώργος από το συνεργείο MOTOLIFE στον Πειραιά. Αυτός σύμφωνα με πληροφορίες ήταν και ο οδηγός.
Πάντως τα παιδιά πρέπει να έτρεχαν πάρα πολύ. Φάνηκε εξάλλου από το ότι δεν έμεινε τίποτε από τη μηχανή ενώ το τρακτέρ κόπηκε στα δύο!!! Οσον αφορά τον οδηγό του τρακτέρ αυτός έπρεπε να έχει σταματήσει να οδηγάει εδώ και χρόνια. Είμαστε σοβαροί? 73 χρονών και βγαίνει με το τρακτέρ στην Εθνική Οδό λες και είναι στο κτήμα του. Σιγά τώρα μην ήταν εντάξει από πλευράς όρασης και αντανακλαστικών ο γέρος.
Ας όψονται αυτοί που αφήνουν τους δολοφόνους και κυκλοφορούν ελεύθεροι. Σκεφτείται ότι δεν είναι το πρώτο ατύχημα που προκαλλεί ηλικιωμένος οδηγός οχήματος. Εχουν συμβεί πάρα πολλά και όμως ποτέ δεν πάρθηκε κάποιο μέτρο προφύλαξης των υπόλοιπων οδηγών.
Να σας πω τώρα κάτι που συνέβηκε στη δική μας εκδρομή. Πηγαίναμε από το Μύτικα Αιτολωακαρνανίας προς τον Αστακό. Ο δρόμος είναι πολύ καλός. Οι μοτοσικλετιστές της περιοχής τον ονομάζουν motogp!!! Εχει πολύ καλή άσφαλτο και ανοιχτές στροφές, οπότε σε προδιαθέτει να ανοίξεις τη μηχανή λίγο παραπάνω και να μπεις με πολλά σε στροφές. Σε κάποια φάση και εκεί που όλοι είχαμε πορωθεί, βλέπουμε ξαφνικά μπροστά μας ένα παππού να έχει σηκώσει μια γκλίτσα με τα δυο του χέρια στον ουρανό και να κάθεται στη μέση στο δρόμο. Ξαφνικά μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου και πριν καταλάβουμε τι γίνεται, άρχισαν να κατεβαίνουν από το βουνό εκατοντάδες κατσίκια και να κλείνουν το δρόμο θέλοντας να περάσουν απένταντι!!! Τη πέσαμε στα φρένα πανικόβλητοι. Δυο τρεις από μας που καταλάβαν λίγο αργότερα τι είχε συμβεί, κατάφεραν και σταμάτησαν τις μηχανές μέσα στο κοπάδι, χωρίς ευτυχώς επακόλουθα. Από την άλλη μεριά του δρόμου ήταν η σύζυγος του κυρίου τσοπάνου η οποία έκανε και αυτή το ίδιο ακριβώς με τον άντρα της. Σταματούσε δηλαδή με μια γκλίτσα τα διερχόμενα επί της Εθνικής Οδού οχήματα για να περάσουν το κοπάδι με τα κατσίκια τους απέναντι. Που? Στην Εθνική Οδό! Το έτος 2004! Στη χώρα που θα διοργανώσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες...
Περιττό να σας πω ότι τον τσοπάνο λίγο έλειψε να τον σουβλίσουμε με τη γκλίτσα του, σαν τον Αθανάσιο Διάκο! Κάποιοι ψύχραιμοι οδηγοί αυτοκινήτων τον έσωσαν από το λυντσάρισμα.
Παιδιά τα μάτια μας δεκατέσσερις χιλιάδες, ειδικά αυτές τις μέρες που γίνεται χαμός στους δρόμους...

NLS
05/04/2004, 08:40
αυτός τι έλεγε;

(μήπως αύριο δεν θα το ξανακάνει; )

αυτός το έκανε αυτό ΠΡΙΝ περάσει από εκεί η Εθνική πιθανά...

parji
05/04/2004, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
αυτός τι έλεγε;

(μήπως αύριο δεν θα το ξανακάνει; )

αυτός το έκανε αυτό ΠΡΙΝ περάσει από εκεί η Εθνική πιθανά...


???

nimbus
05/04/2004, 09:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟΑΚΟΥΩ ΤΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ.:sad:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΓΧΟΡΕΘΟΥΝ ΔΥΟ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΛΑΒΑΝ ΝΑ ΑΜΑΡΤΗΣΟΥΝ? ΑΓΓΕΛΟΙ ΕΓΙΝΗΚΑΝ ΚΙ ΟΛΑΣ.
ΚΑΛΟ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙ.:wave2: :sun:

niko13g
05/04/2004, 09:56
Πραγματικά ΚΡΙΜΑ.........
Να πω όμως κάτι άλλο ? Στην Ελλάδα ζούμε. Τους κολοδρομους τους ξέρουμε.Ειδικα στην επαρχία και σε χωριά οδηγούν ακόμα και τα πρόβατα.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου πεταχτεί και καμιά αγελάδα από το πουθενά!.
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ ????
Και εγώ κάνω μαλακίες και τρέχω σε μέρη που δεν θα έπρεπε , και προφανώς έχω σταθεί και τυχερός πολλές φορές .Οδηγάμε μηχανή και είμαστε εκτεθειμένοι στα πάντα.Εκτος από την καλή μας οδήγηση πρέπει να προσέχουμε τις μαλακίες των δρόμων , τις μαλακίες των άλλων και φυσικά να υπάρχει πάντα στο μυαλό μας ο αστάθμητος παράγοντας .Γιατί όταν πάω με 200 σε δρόμο που είναι για 60 μπορεί να φταίει νομικά ο άλλος που πετάγεται έτσι αλλά εγώ που πάω ρε με 200!!

NLS
05/04/2004, 12:17
ακριβώς - αυτό είπα από την αρχή

όσο για το σχόλιο της Θεοδώρας, σόρυ θα διαφωνίσω - δεν ξέρω πόσο ήταν (μάλλον δεν ήταν και μικροί), αλλά και 21 να ήταν, εγώ στα 21 μου είχα ΠΑΡΑπρολάβει να αμαρτήσω

nimbus
05/04/2004, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
ακριβώς - αυτό είπα από την αρχή

όσο για το σχόλιο της Θεοδώρας, σόρυ θα διαφωνίσω - δεν ξέρω πόσο ήταν (μάλλον δεν ήταν και μικροί), αλλά και 21 να ήταν, εγώ στα 21 μου είχα ΠΑΡΑπρολάβει να αμαρτήσω

ΝΙΚΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ? ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ "ΦΕΥΓΟΥΝ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΕ ΝΕΑΡΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΘΕΟΣ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ, ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΙΣΩΣ...ΠΟΛΛΑ ΙΣΩΣ ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΕΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΚΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 20 ΕΤΩΝ, ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΘΗ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΖΗΣΑΝ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΙΣΩ...:sun:

NLS
05/04/2004, 12:55
καλή η θεωρία θοδωρή αλλά εδώ έχουμε απλά να κάνουμε με μαλακία (οκ υπεραπλοποιόντας τα πράγματα)

και ξέρεις και το άλλο ε;

"καλά του πιλότου ήρθε η ώρα του - εμένα όμως γιατί να ήρθε;"

sniper
05/04/2004, 13:07
πάνε τα παιδιά και όλα τα υπόλοιπα είναι φιλοσοφικές συζητήσεις :mad:

Τώρα, για μας τους υπόλοιπους που ακόμα βρισκόμαστε εδώ:

1ον. Ζούμε σε μία χώρα όπου κανείς δεν ενδειαφέρεται για το αν ζεις ή αν πέθανες παρά το μόνο που τους νοιάζει είναι πως να στα πάρουν. Ζωντανός ή νεκρός - δεν έχει σημασία...

2ον. Ο ωχαδερφισμός έχει περάσει παντού

3ον. Οδηγική παιδεία δεν έχει σχεδόν κανείς. Εμείς λόγω του γεγονότος ότι καβαλάμε μηχανές έχουμε λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους αλλά και πάλι πολύ λιγότερη απ' όσο θα έπρεπε.

4ον. Οδηγούμε μηχανές και αυτοκίνητα που μπορούν με άνεση να μπούν σε πίστα αλλά το κάνουμε σε δρόμους που κατασκευάστηκαν το 50 και από τότε μόνο συντήρηση κάνουν.

5ον. Η σήμανση των δρόμων είναι για γέλοια και για κλάματα.

6ον. Πίστα, ασ' το καλύτερα...

7ον. Αυτή είναι η κατάσταση και ΕΜΕΙΣ πρέπει να προσαρμόσουμε τον εαυτό μας και την οδήγησή μας σε αυτά. Μπορούμε βεβαίως να κάνουμε πολλά πιέζοντας με την ψήφο μας. Το να βαράς γροθια στο μαχαίρι μάλλον θα κοπείς.

Δεν ξέρω τις εμπειρίες του καθένα εδώ μέσα από οδήγηση στο Εθνικό δίκτυο (το επαρχιακό είναι μόνο για τα κάρα του Pony Express). Αν πάρεις ένα αυτόκίνητο ή μία μηχανή και βγείς να οδηγήσεις σαν να είσαι στο MotoGP ή F1 τότε το πιθανότερο είναι να καταλήξεις στις ειδήσεις....

Και εγώ προσωπικά δεν δέχομαι δικαιολογίες του στυλ 1000άρα / Ferrari έχω - που να την πάω.... όταν τα αγοράζουμε ξέρουμε που ζούμε και που οδηγούμε...

Από κει και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε ο καθένας κάνει ότι θέλει. Το να κόψω όμως τρακτέρ με την μηχανή ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΜΑΛΙΑΚΟ μάλλον δείχνει ότι ο αναβάτης πήγαινε γυρεύοντας...

Ζωή σε λόγου μας
:mad:

nimbus
05/04/2004, 13:08
ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΕ ΘΑΝΑΤΟ ΑΠΕΧΕΙ ΚΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΜΑ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΜΗΝ ΤΙ ΑΛΛΟ, ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΗΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ:sun:

THEOD
05/04/2004, 13:22
Παιδιά εγώ το λέω και θα συνεχίσω να το λέω και ας γίνω κακός.

Στη Ελλάδα αν εξαιρέσεις μερικά χιλιόμετρα ΚΛΕΙΣΤΩΝ αυτοκινητόδρομων όπως μεχρι την Κόρινθο η την Χαλκίδα, ΟΛΟ το υπολοιπο δίκτυο και η κυκλοφοριακή αγωγή των Ελλήνων ΔΕΝ επιτρέπει τέτοια χιλιόμετρα.

Να τα χέσω και τα R1 και τα HUAHABUSA και τα εύκολα 300 που έχουν, όταν το αποτέλεσμα είναι αυτό που είδαμε...

Αυτά τα ρημάδια τα μηχανάκια είναι εξωφρενικά γρήγορα και όταν έχεις εύκολα και με ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ασφάλεια τα 300, ακόμα και συντηριτικός αναβάτης να είσαι, έτσι για την πλάκα σου θα θελήσεις να τα δείς με την πρώτη ευκαιρία.
Και κακά τα ψέματα αυτά τα χιλιόμετρα (και εδώ που τα λέμε και τα 200) δεν επιτρέπουν καμμία αντίδραση στην στραβή.

Σίγουρα ο οδηγός του τρακτέρ ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΘΕΣΗ και όχι εξ' αμελείας που προβλέπει ο νόμος, ότι όμως και να γίνει δεν θα φέρει πίσω τα παλληκάρια.

Προσέχετε εκεί έξω. Η μοτοσικλέτα θέλει μυαλό, σύνεση και προβλεψιμότητα.

Καλό ταξίδι στα παιδιά ....

hornet
05/04/2004, 13:28
Ξεκινησα να γραψω κατι αλλα το σταματησα.....
το μονο που εχω να πω κουραγιο στους δικους τους και συγχωρεμενοι!

Electra
05/04/2004, 13:36
Ο δρόμος θέλει προσοχή με ότι όχημα και αν είσαι!
Το ότι πολλά μπορούν και πιάνουν πολλά χλμ. δέ σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν παντού!!

Προσοχή... και καθαρό μυαλό!!!

CyBeRseXX
05/04/2004, 13:57
Kalo tous taksidi......

idi
05/04/2004, 14:58
KRIMA KRIMA KRIMA....

PROSOXH PAIDIA....











ss: h taxythta den skotwnei

almalibera
05/04/2004, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
το είδατε παιδιά στις ειδήσεις;
δεν ήταν παιδιά που ξέραμε ε;

ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ η μηχανή

και ήταν και με παρέα

δεν κατάλαβα τι ρέστα ζητούσαν οι παλιομαλάκες οι συχωριανοί του παππού!

καλά έκανε και οδηγούσε (και σίγουρα χωρίς δίπλωμα) στα 73;

μήπως και τα παιδιά έτρεχαν; (πιθανότατο - βλέπετε οι επαρχιακοί δρόμοι ΔΕΝ είναι για να δοκιμάσεις το SS σου)

συγχωρεμένα τώρα

...........:sad:

πραγματικα λυπαμαι για την ανευθυνότητα της χώρας μας..

NLS
05/04/2004, 15:43
εγώ θα το πω και ας ξαναγίνω κουραστικός

η ανευθυνότητα της χώρας μας φταίει που μάλλον είχαν 200αρίσει σε δρόμο για 50; ή που οδηγούσε ο παππούς και δεν έπρεπε;

Spazz
05/04/2004, 16:57
..........πολυ κριμα για τα παιδια που επεσαν για υπνο απο νωρις ..........καταρα στο κρατος που κοιμαται εκ γεννετης.......

SpyrosTDM
07/04/2004, 11:15
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ 41 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΟΝΤΩΣ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΑΝ ΟΧΗΜΑ
Α Π Α Γ Ο Ρ Ε Υ Ε Τ Α Ι ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΑΘΗΚΑΝΕ ΔΥΟ ΜΟΤΟΨΥΧΕΣ ΜΕ ΤΡΕΛΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ... ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΕΣ..
ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΗ ΤΟ ΧΩΜΑ ΤΟΥΣ....

NLS
07/04/2004, 11:18
όλες οι ψυχές είναι ίδιες (αν υπάρχουν)

επιτρέψτε μου να στεναχωρηθώ περισσότερο για τις ψυχές των δυο παιδιών του καθώς και για την ψυχή του συνεπιβάτη του (αν και μάλλον την έβρισκε να έχει γίνει ο δρόμος ένα πόντο φαρδύς από την ταχύτητα και δεν του είπε "κόψεεε ρεεεεεεεε")...

gmakris
08/04/2004, 09:44
Το σημειο που εγινε το ατυχημα το γνωριζω και εχω περασει ουκ ολιγες φορες - Σε εκεινο το σημειο εαν πας >120 πας γυρευοντας ενω ολη την ωρα ψαχνεις να δεις τι θα σου πεταχτει (εχω παρομοια εμπειρια).
Με το που μου το ειδα στην TV καταλαβα οτι τα παιδια τρεχανε υπερβολικα - πιστευω οτι θα μπορουσαν να γλυτωσουν - ετσι κι αλλιως ο σκοπος μας ειναι να προλαμβάνουμε τετοιες καταστασεις και συνεπως να ρυθμιζουμε καταληλα την ταχυτητα μας για να προλαβουμε να αντιδρασουμε.

Ας παραδειγματιστουμε και να ειμαστε ακομη ποιο προσεκτικοι....

Ο Θεος να τους συγχωρεσει....

SpyrosTDM
08/04/2004, 10:00
ΡΕ ΣΥ ΝΙΚΟ ΜΙΛΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕΣ ΜΕ 150-160 ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΣΟΥ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ 50 .
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΝΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΝΕ ΜΕ ΠΟΛΛΑ . ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ...
ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΤΟΝ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗΣ (ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ)
Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΓΙΝΕ ΟΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ 50 ΧΛΜ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΤΕ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟ ΒΑΛΕΤΩ...
ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ.

NLS
08/04/2004, 10:17
δεν "κατηγορώ" (εξάλλου συγχωρέθηκε ο άνθρωπος), απλά να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη

και ναι εννοείται άπειρες μαλακίες έχω κάνει (αν και είμαι τεράστιος κλανιάρης εκεί που έχω αμφιβολίες), αλλά ΟΤΙ ΦΑΝΗΚΑ ΤΥΧΕΡΟΣ δεν σημαίνει ότι μου το χρώσταγε ο Μανιτού, ούτε ότι έφταιγε το κράτος

afrotwin
08/04/2004, 10:54
ego den exo na po tipota gia ola afta
aftos o an8ropos o diamantopoulos sigoura ixe iperektimisi ton eafto tou os odigo motosikletas ka8 oti pola xronia odigos ke mixanikos me terasties gnosis ke ola se sxesi me tin mixani tou gnosta ke provlepsima ke sto pexnidi tis apokomisis empirion ke gnoseon termatismenos ke me apomi8opioi sta panta se oti exi sxesi me odigisi texnika zitimata ke sti pio leptomeriaki enia tis motosikletas
aftos o an8ropos lipon afimenos ston prosopiko tou mi8o ke me mia nootropia iperano odigouse 8eorontas ton eafto tou ikano na antapeksel8i se ka8e diskolia i aproopto
aftos o an8ropos lipon afe8ike ite odigouse ke to mialo tou taksideve se alous kosmous ite ixe peii merikes mpires parapano ite.... ite....
to 8ema ine oti afe8ike
den mpori na min dis olokliro trakter ke an to dis den to kentraris
tora an tou vgike piso apo kati toso psilo pou na min fenete oti erxete ke ixe ke tosi grigori fora pou petaxtike opos petagete ena lastixaki opos to eksfentonizoume apo ta daxtila mas o tote itan grafto tou na tou simvi to kako

ala den to pistevo
sigoura to geronti me to trakter otan kitakse an erxete kanis den ide tipota na erxete ke perase ton dromo aprovlimatistos tora an o filos mas erxotan maliokouvara ine poli fisiko eno den fenotan apo tin diastavrosi mexri na stripsi to argo traker na eftase epano tou kiriolektika opos ine fisikotato diladi eftege o filos mas me tin mixani prota apo ola giati mpori na min itan trakter ala skilos i gaidaros i peristeri pou sikonotan ekini tin stigmi oti dipote mpori na itan.

afrotwin
08/04/2004, 11:10
gia afto leme oti se kamia periptosi den trexoume toso poli se dromous pou den exoun prodiagrafes gia teties taxitites ke i prodiagrafes den aforoun mono to odostroma...
episis o filos mas den ekane kati na apofigi tin singrousi pou simeni den itan se 8esi na to kani ke den ine 8ema ilikias ine 8ema prosoxis ke ine sigouro oti itan ipo tin epiria alkool i sines8imatikis fortisis i ixe afe8i stin pagia empiria tou ikani na odigete i mixani moni tis pleon ke aftos fantazotan ta miria osa ke meriki 8a to exete katalavi oti gia na er8is stin pragmatikotita diladi na vgis apo tin fantasia sou xriazete kapios xronos klasmata tou defteroleptou isos ke ligotero ala an trexis me toso megali taxitita ine apelpistika argos aftos o xronos

tespa o an8ropos pe8ane me poli asximo tropo ke pire ke kapion alo ston lemo tou opos sini8izoume na leme
afto ine ena terastio la8os
afton ton an8ropo ton skotose ine ena a8oo 8ima stin oli istoria
dieprakse aftoktonia meta fonou stin sigkekrimeni periptosi
aftos o an8ropos giati eprepe na pe8ani den itan prosopiki tou epilogi olo afto den mporouse na kani tipota na alaksi tin katastasi perimene ametoxos na pe8ani giati?
giati gamo tin poutana mou giati ti eftege to atomaki?

8elo na po se olous mas
oti o an8ropos otan ftiaxtike apo tin fisi den provlepotan oti mpori na odigai oximata pou texoun perisotero apo tin noimosini tou
diladi an trexete me ta podia mporite na elenksete merika empodia ke na tin glitosete me merika elafra travmata an iparxi ptosi i krousi ke otan trexoume perisotero apo tin noimosini mas afinomaste se mia logiki oti i ali simorfononte me tin logiki tis kinisis ala den ine etsi panta ke gia afto 8a simvenoun atiximata panta olo ke kapios 8a mas sfinoni otan kanoume sfines olo ke kapios den 8a di oti erxomaste me souza apo piso tou ke 8a stamatisi apotoma na min patisi to skilaki i tin gria pou pernai ton dromo anef8ina ke 8a karfo8oume apo piso tou

afrotwin
08/04/2004, 11:23
olo ke kapios i kati 8a petaxti mprosta mas otan pigenoume me 200-300 gia afto min perimenete na alaksi kati ekso ke makria apo esas esis iste i kirioi ipef8ini gia ton eafto sas ke gia tis praksis sas ke den ftene ta trakter mono pou skotonomaste.
8elo na giriso omos ston sinodigo 8a i8ela pragmatika na iparxi kati pou na timori aftous pou kouvalane ales zoes mazi tous ke kanoun tetiou idous malakies stous dromous pragmatika an ipirxe provlepsi oti 8a gini to kako 8a i8ela na iparxoun ta mesa na mpori na to zisi virtual me ton eafto tou se pragmatikes ikones gia na katalavi tin praksi tou ke an eksakolou8ouse na to kani na efevge aftomata gia anakiklosi to atomo
an den katalavenis oti den exis kanena dikeoma na aferis tin zoi tou alou me tis praksis sou den exis kamia 8esi anamesa mas ise ena apolifadi mia axivada pou ke afta ta prosvalo xaraktirizontas se etsi
den riskaroume den pezoume me tis zoes ton alon prepi na to katalavi ka8e malakas afto
goustaroume adrenalines sta kokina moni mas
goustaroume kaue idous zogklerika tsirkoidi fenomena moni mas
vazoume ke ena kesedaki na mas petane kermata me tis souzes pou kanoume gia tis diskoles meres
genika goustaroume na malakistoume moni mas
gia afto ke mixanes pou trexoun me 300 exoun monosela den ine gia na kouvalame kapion den simperiferonte ke sosta me dio atoma ine gia moni mas
ke ama goustarete na tin peftete me 300 se traxter magkia sas i na fevgete apo strofes magkia sas
ke ego kapote se mia strofi kateliksa se ena kotetsi mesa ke gelagane ke i kotes magkia mou
ala otan iste me sinodigo komena ola ta panta komena meso metafora ke ta R1 ke i hayabuses ke turbo dragster na exete me sinodigo ine meso metaforas

afrotwin
08/04/2004, 11:41
ke oli i parafilologia ine magkia ke mono paparies diladi ke osi nomizete oti den trexi tipota ke lete siga more ke iste starxidistes genikotera 8elete poli ksilo ke lovotomi
ke ine eksorgistiko to 8ema giati kanis den 8eli na skotonete o sinan8ropos tou ke les ma ligi skepsi ligi noimosini den iparxi ke to leo afto afto giati afto to atixima mas perni olous mazi tou ki aloi gonis 8a lene sta pedia tous ides pou 8es mixani.....
8a enisxioi tin apopsi oti i mixanes ine skotostres tous mixanovious 8a tous kani ipodiesterous stin kinonia.(ides mialo den exoun afti i mixanovioi) ke merikoi 8a pite sta axi......dia mou am den ine sta arxid.....ia sas ston kolo sas ine ala den to exete katalavi akomi
lipon telionontas exo na po
o an8ropos den ine ftiagmenos gia teties taxitites ke 8eli megali ekpedefsi gia na mpori na ta 'peksel8i se tetia dokimasia
ekpedeftite lipon

min efisixazeste oti ego tora ksero afti ine i pio 8anatifora apopsi

an imastan sosti 8a eprepe sta oximata mas na exoume es8itires es8isis ke antilipsis afta den ine ka8e mera ta idia min mperdevete tin adrenalini me tin ikanotita antilipsis
ke analoga me to pos imaste tin singekrimeni ora i mera na odigame den exete sinexia ta idia antanaklastika ine psixotropiko ke afto alazi analogos afto ine ena megalo 8ema pou 8eli sizitisi megali ala telos panton

na iste sigouri oti i mixani sas prosferi tin megisti asfalia

i iremia ine simantikos paragontas stin sosti odigisi oses fores exoume figi tsantismeni apo mia kafeteria exoume figi me pantilikia ke souzes ke exoume stamatisi kolita sto mprostino aftokinito den ine sosto

ke otan exoume sinepivati pigenoume san kotes ston dromo den pana exoume iperixitiko akoma ke an aftos o sinepivatis ine gineka mas odigos agonon o superman i oti dipote alo na kserete oti oso kalos odigos ke na ine o sinepivatis mas fovate ke as min to leei 8a protimouse na odigai o idios ke efoson mas fovate den mas empistevete mpori na nomizi oti 8elate na kanete kati alo odigika apo afto pou kanate ke dimiourgi8i provlima se mia dedomeni stigmi episis den ine kalo na fovizoume kanenan

ke an parola afta skoto8i kapios se kapio atixima itan apla i ora tou na figi aftounou itan pragmatika i ora tou na figi ke min to leme afto gia mas an den ine i ora mas oti ke na gini den pe8enis ke lipa giati pote den kseris pote pragmatika ine i ora kapiou den ine oloi i 8anati to idio

sniper
08/04/2004, 11:55
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου ΑφροΔιπλέ....

:smokin:

afrotwin
08/04/2004, 11:56
an 8eloume na legomaste an8ropoi prepi na exoume ke tin analogi noimosini ke na min prospioumaste oti tin exoume i adimamia antilipsis den simeni xazomara mpori na imaste apla disleksikoi i kati alo den iparxi xazos an8ropos anekpedeftos ke apedeftos iparxi oloi mporoume na apolamvanoume to eafto mas ta stixia ekina pou mas prosferoun idoni se olous tous tomis ala xoris na 8etoume ton eafto mas se kindino i tous alous ke empasi periptosi kindino stous eaftous mas enoo oti pame xoris kanena stixio gnosis na sinagonistoume stixia tis fisis opos i figoketros as poume i alous sinan8ropous mas me megaliteri gnosi apo emas
enoo me afto kiolas oti ana er8i kapios me idia mixani me emas dipla mas ke zitai kontres sigoura ine piragmeno to mixanaki tou ke 8eli ektos tou na to singkrini me to diko mas na kani ke epidiksi ke an nomizoume oti epidi imaste pio magkes ke pio anoteri san prosopikotita ua kerdisoume tin kontra imaste ili8ioi
ektos ke an exoume ke emis piragmeno to mixanaki mas ke sto epomeno fanari kanonisoume mia kontritsa se kapio dromo pou endiknite gia afto.
tora an to piasoume to 8ema apo tin plevra tou oti i mixani den ine proektasi tou peous mas ke tou andrismou mas genikotera den xriazete na kanete ka8olou kontra ala ta oria den ine gia na min kseperiounte oute kanis mpori na me pisi oti o froint den eglife vizia gia na min 8eori8i san apo8imeno 8ilasmou pou kat epektasi ton ka8ista anorimo ke paparia mentoles lipon xriazonte ola stin zoi mas ala me ton sosto tropo
ke apo mas pou antimetopizoume tous anegkefalous ston dromo prepi na tous krazoume meta tin souza pigene dipla sto fanari ke kraxtone ton malaka an to kanoume oloi afto 8a ntreponte na kanoun malakia ston dromo oi minades....

tespa zoi se olous mas ke iremia ke prosoxi ston dromo den ine ilekroniko pexnidi den sikonomaste etsi apla meta tin ptosi singkrousi exi megalo kostos ponou ke zois stin pragmatikotita
:wave2:

gia nato diavasete olo pigente apo tin selida 2

Μικρή Λουλού
08/04/2004, 14:18
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ,ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΗΤΑΝ 2...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΦΟΝΟ....
GSXR 1300
GSXR 1000



ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΑΙ......

afrotwin
08/04/2004, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ,ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΗΤΑΝ 2...
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΕΠΡΑΞΕ ΦΟΝΟ....
GSXR 1300
GSXR 1000



ΔΡΥΟΣ ΠΕΣΟΥΣΗΣ ΠΑΣ ΑΝΗΡ ΞΥΛΕΥΕΤΑΙ......


a tote alazi to prama stin sigkekrimeni periptosi ala ke ego den ksero ti akrivos egine apo to forum ema8a aplos oti skoto8ikan dio se atixima
ke pali stin sigkekrimeni periptosi gia na skoto8oun dio me diaforetika mixanakia itan poli diskolo na itan ke i dio la8os kati tous skotose

ala se xiliades ales periptosis pou pai ke o sinodigos?.....

ke stin periptosi mas mas endiaferi to 8anatiforo atixima genikotera

ti na leme tora me tos pios kseri kalitera tin sigkekrimeni periptosi den alazi tipota

nimbus
09/04/2004, 02:00
???

afrotwin
10/04/2004, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
???

???
:lol:

nimbus
11/04/2004, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
???
:lol:

???:yuck: