PDA

View Full Version : Είστε νέοι και δεν ξέρετε τι καριέρα θέλετε; ΜΗΝ γίνετε μηχανογράφοι!



NLS
05/04/2004, 09:22
Έκανα και εγώ την... "εξόρμηση" μου αυτό το ΣΚ.

...μέχρι την εταιρία που δουλεύω. :(

Είπαμε την Παρασκευή να μετακομίσουμε το "κεντρικό" μας σύστημα (ένα cluster) έξω από το rack που το φιλοξενεί χρόνια τώρα, δημιουργώντας χώρο για τον διάδοχο του.

ΕΥΤΥΧΩΣ που το κάναμε την Π το απόγευμα... ήταν να το κάνουμε μέρες τώρα και διάφορα μας το ανέβαλαν...

Προσπαθόντας να το ξαναστήσουμε το σύστημα (και εγώ υποτιθέμενα το παίζω στα δάχτυλα - μια και ήμουν και αυτός που το έστησε την τελευταία φορά και ένας από τους πρώτους που έχουν χρησιμοποιήσει NT cluster από τότε που εμφανίστηκαν πριν χρόνια - να πω και την παπάτζα μου ε; ), ανακαλύπτουμε ότι δεν μπορούμε να το "συνεφέρουμε"... (για να μη μιλήσω τεχνικά)

Συνεχίσαμε την προσπάθεια για ώρες, μέχρι που κατά τις 11+ (και εγώ να πάω κάθε μέρα δουλειά 8 και κάτι) ανακαλύψαμε ότι δεν σκεφτόμαστε καθαρά (εγώ και ο βοηθός) και καλύτερα να "περάσουμε το Σάββατο να το τελειώσουμε γιατί κάτι απλό θα είναι"... παράλληλα πήρα και τον τεχνικό συνεργάτη (και φίλο μου) της εταιρίας που έχει το ΚΕΝΤΡΙΚΟ πρόγραμμα της εταιρίας εγκατεστημένο επάνω του... το παιδί είπε μήπως έρθει εκείνη την ώρα, αλλά του λέω, πέρνα μια βόλτα το Σάββατο μια και δεν έχει νόημα... (χρειαζόταν για την περίπτωση δυναμικών αλλαγών όπως τη χρήση άλλου μηχανήματος κλπ.)

Πάμε λοιπόν οι τρεις μας 9 το πρωί του Σαββάτου, όχι για... καφέ (οκ τον ήπιαμε και αυτόν), αλλά για να συνεφέρουμε ΕΝΑ ΗΛΙΘΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ σε ένα φασαριόζικο computer room... μετά από 2-3 ώρες, ανακαλύπτουμε ότι δεν κάνουμε μεγάλη πρόοδο και ίσως πρέπει να το πάμε σε πιο δυναμικές λύσεις (με πολύ δευτερογενές μπλέξιμο όμως γιατί με τέτοια αλλαγή θα θέλαν 100 άλλα πράγματα να αλλαχθούν και αυτά)... εντωμεταξύ μαθαίνει και το 4ο άτομο της παρέας, ο webmaster μας (και με δική του εταιρία που έκανε διάφορα σχετικά με υπολογιστές) και ακόμα πιο μακροχρόνια πείρα από μένα (30 εγώ με τα... 21 να ασχολούμαι με τις μαλακίες με τα κουμπιά, 45 αυτός με περισσότερα χρόνια να ασχολείται με τις μαλακίες με τα κουμπιά)...

Άντε λέει, θα περάσω και γω... έρχεται το μεσημεράκι, μας ψήνει να μην πάμε ακόμα σε δυναμικές λύσεις και να το ψάξουμε κι άλλο (δεν είχε δει και όσα είχαμε ήδη δοκιμάσει)... εμείς νυστικοί, καφέδες κλπ. ...το παιδί από την εταιρία, να μην χρειάζεται ο καημένος και απλά να πετάει καμιά ιδέα...

Μην το κουράζω άλλο... ψάχναμε, αλλάζαμε, κουρδίζαμε, ξεκουρδίζαμε... και ΜΑΓΙΚΑ το θεραπεύσαμε στις 12+ το βράδυ του Σ, ξημέρωμα Κυριακής πια...

Συνεχή ορθοστασία και ψάξιμο για 16 ώρες... (με ένα διάλυμα για goody's που έστειλα και έφερε κατά τις 11 ο βοηθός μου - τότε δεν ξέραμε μην το πάμε και σερί)...

Κυριακή; Καταπληκτικά... ΥΠΝΟΣ. Ούτε ταξιδάκια, ούτε καν καφεδάκια έξω... (και καλά εγώ, άλλοι τι φταίνε; )

Και δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί κάτι παρόμοιο. Το έχω δει σαν τεχνικός, σαν προγραμματιστής και όπως είπα και τώρα σαν... υπεύθυνος τμήματος (τρομάρα μου)...

Και βέβαια ούτε ευχαριστώ, ούτε αύξηση, ούτε μπόνους θα πάρω από τη διοίκηση... και φυσικά θα συνεχίσω (όπως όλοι οι μηχανογράφοι - βρε δεν πα να έχουμε σπουδές 100 χρόνια) να αντιμετωπίζομαι από τους χρήστες σαν κάτι παρόμοιο με πιο ψαγμένο ηλεκτρολόγο, υδραυλικό κλπ. (γι'αυτό εξάλλου μας θυμούνται ΚΑΙ για τέτοια θέματα! ντλόινγκ!)

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΩ: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ!

Θα ξεχάσω εγώ, όταν δούλευα σε γνωστή εταιρία πληροφορικής, τον ταρίφα που μου έτυχε; Τον πήρα έξω από την εταιρία για να πάω σε έναν πελάτη... ο τύπος όχι ο γνωστός βρωμίλος, αλλά ένας μεσήλικας με ένα μουσάκι (όχι σαν του Θανάση ε)... αφού προχωρήσαμε λίγο, γυρνάει και μου πετάει το απίστευτο... "μήπως είσαι μηχανογράφος" σντουπ! ρε παιδιά σας ορκίζομαι τίποτα επάνω μου δεν είχε σχέση με υπολογιστές!

μετά την επιβεβαίωση μου πέταξε την ιστορία... "18 χρόνια ήμουν μηχανογράφος" (!!!), "ήμουν από τους πρώτους που τους έδωσαν κινητό στην Ελλάδα, για να με βρίσκουν και στις διακοπές μου"... "τα παράτησα και ηρέμισα" (ΝΑΙ ΝΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ACTUALLY ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΡΙΦΑΣ ΣΤΟ ΠΗΓΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ!)...

I rest my case - εγώ σας προειδοποίησα...

Εγώ το σκέφτομαι για αγρότης... χιόνισε; Επιδότηση. Γουστάρω να αλλάξω από πατάτες σε γκογκίλια; Επιδότηση. Έκλασα; Επιδότηση... Θα έχω κάνα πισάκι για να παίζω, τη μηχανή για να παίζω και ηρεμίιιιια...

niko13g
05/04/2004, 09:35
Έτσι είναι η κολοδουλεια μας Νίκο και δεν αλλάζει με τίποτα……:hypnotize :hypnotize Υπάρχει βέβαια και πολύς κόσμος που δεν κάνει τίποτα , και αυτό είναι ακόμα χειρότερο..

DUKASII
05/04/2004, 09:38
STO SOYLINARI...NA GOYSTARO KIOLAS..!!KAI EGO TELEYTAIA EIMAI APO AYTOYS POY DE KANOYNE TIPOTA!


POU SE NLS..ESENA KATI KANTHLIA SOY XROSTAO..ALA ASTA GIA ALH FORA!
NOUMERO!

asmar
05/04/2004, 10:49
ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΕΩ: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ!

Διόρθωση: Μακριά απο τα Windows μηχανήματα.

Απο την αρκετά σημαντική εμπειρία μου εις τας Αθήνας διαπίστωσα μετά λύπης ότι αρκετές εταιρίες επιμένουν στις ίδιες λύσεις εδω και χρόνια όταν μάλιστα έχουν ένα κάρο προβλήματα, ναι μεν το migration είναι επόμονο και μερικές φορές αδύνατο αλλά είναι και κολλημένοι......

Εγω το τελευταίο ξενύχτι το έφαγα με την μαλακία που λέγεται Exchange Server ,απο τότε και για καλή μου τύχη εργάζομαι μόνο σε Unix/Linux με μικρές εξαιρέσεις και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ούτε υπερωρίες ούτε παπαριές του στυλ.....το service δεν ξεκινάει....

Βρε ούστ καταραμένα Windows
:smokin:

ΥΓ: NLS δες την υπογραφή μου, έχεις δει ποτέ τέτοιο σε Windows? Και ο συγκεκριμένος σέρβερ είναι του flash.gr, με hits ουκ ο λίγα

NLS
05/04/2004, 12:13
δούκα: ΟΥΡΤ (τόσο νιονιό έχεις τόσο κατάλαβες τι είπα - γιατί κατάλαβα τι έπαθες)

asmar: ίσως έχεις δίκιο - αλλά (έχει πολλά αλλά)

nimbus
05/04/2004, 13:05
ΝΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΩ?:D
ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΙΑΒΑ.
ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΟΥΜΕ, ΝΑ ΣΚΛΗΡΗΝΟΥΜΕ, ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ...
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΑΜΟΣ Ή ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ.
ΔΙΟΛΟΥ ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ, ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΕ Η ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΑΣ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ. ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΨΑΚΙ ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΦΡΙΚΑΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΚΑΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΑΡΑΔΟΞΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΜΑΣ.:confused:
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ, Η ΔΟΥΛΕΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ, ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ ΚΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ, ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΙΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΜΕ, ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ.
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΞΥΠΝΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΜΑΣ ΑΝΤΙΣΤΡΑΦΗΚΑΝ. ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. :sun:
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ. ΕΚΕΙ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ. ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ. ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ ΒΥΘΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΝΕΣΗ, ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΑΣ "ΘΕΛΩ" ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ. ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ...:sun:

nimbus
05/04/2004, 13:20
Η ΑΘΗΝΑ, ΑΠΟΡΡΟΦΑ ΥΠΟΥΛΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΑΙΜΟΝΙΟ.
ΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ, ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΜΕ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ, ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ. ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΘΟΡΥΒΗ ΤΟΥΤΗ ΠΟΛΗ. ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΠΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΝ. ΚΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΥΓΙΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΙΧΩΣ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.
:sun: Η ΑΘΗΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΖΕΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ:D

milaber
05/04/2004, 23:19
ΝΑ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΩ?

Κι έλεγα τι θα γίνει;
Δεν θα πεταχτεί και ο "Σωκράτης" του forum;

Να σαι καλά με τις φιλοσοφίες σου, μου έφτιαξες το κέφι λίγο!

:D

periklisk
06/04/2004, 01:36
Άσε μας ρε Νίκο!!! Δώσε 40 μύρια και πάρε άδεια ταξί να γουστάρεις!!!! Και σκάε λεφτά για να πάρεις αυτοκίνητο και για τα σερβις του... Κάθε βδομάδα θέλει λάδια το ρημάδι......


Υπάρχει καμιά δουλειά που να είναι τέλεια???? Όλες κάτι στραβό έχουν......

nimbus
06/04/2004, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Κι έλεγα τι θα γίνει;
Δεν θα πεταχτεί και ο "Σωκράτης" του forum;

Να σαι καλά με τις φιλοσοφίες σου, μου έφτιαξες το κέφι λίγο!

:D


ΚΙ ΕΛΕΓΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΟΥ:mad:

milaber
06/04/2004, 15:43
ΚΙ ΕΛΕΓΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΟΥ
Έλα καλέ...
...πλάκα έκανα!
Και πράγματι μου έφτιαξες το κέφι!

Ρε, μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά!

:) :( :)

nimbus
09/04/2004, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Έλα καλέ...
...πλάκα έκανα!
Και πράγματι μου έφτιαξες το κέφι!

Ρε, μην τα παίρνετε όλα στα σοβαρά!

:) :( :)

ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ:bawl: :p :winka:
ΧΙΧΙΧΙ ΤΩΩΩΩΩΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ,:beer: ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ:winka:

milaber
09/04/2004, 13:53
Δεν κλάιω κιόλας!
Απλά στενοχωρήθηκα...

Ποιός με πιάνει;
Κανένας!

due
09/04/2004, 14:41
Ρε χαλαρώστε....Κάθε δουλειά έχει τα πηξίματα της και τα καλά της..Εγώ πέρυσι ένα διάλλειμα απο τις σπουδές μου και δούλεψα για ένα χρόνο σε μία εταιρία, Βοηθός Λογιστηρίου..Έβλεπα τους υπευθυνους μηχανογράφησης να έρχονται για δύο ώρες και να φεύγουν, να πηγαίνουν σε άλλες εταιρίες και τους ζήλευα..Τους ζήλευα που αλλάζουν παραστάσεις,που οδηγόυν(έστω και στην Αθήνα) ενω εγώ ήμουν πίσω απο τους ίδιους 4 τοίχους όλη μέρα...Τώρα διαβάζω και τα κατά του επαγγέλματος σας...Απο τη αλλή βλέπω οτι εγώ ήμουν συνέχεια κλεισμένος αλλά δεν είχα τρεχάματα και αγχος μέσα στη κίνηση..Οι πωλητες της εταιρίας μπορεί να δουλέυα λιγότερες ώρες,να κάνουν ταξίδια να κυκλοφορούν με αυτοκίνητο της εταιρίας αλλά είχαν το άγχος της πτώσης του τζίρου που κάνουν στην εταιρία, κάτι που θα σήμαινε την απόλυση τους..Γι αυτό και ήταν συνέχεια στη τσίτα....Οι ταρίφες μπορεί να είναι κάπως ελεύθεροι αλλά δεν είναι και εύκολη δουλειά..Και στο φινάλε όλοι ταρίφες θα γίνουμε;
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι όλες οι δουλειες έχουν τα καλά και τα κακά τους..Οταν είμαστε σε έναν συγκεκριμένο κλάδο βλέπουμε μόνο τα κάκα....
Το θέμα είναι να βρισκουμε διεξόδους να ξεθολώνει το μυαλό και που και που να καθόμαστε πίσω, να χαλαρώνουμε και να βλέπουμε ΟΛΗ την εικόνα...Στο φινάλε αν δε μας ικανοποιεί κάτι το αλλάζουμε....Όλα εδώ είναι...----> :wacko: ..Στο κεφάλι μας ντε....

Ora_Nihil
26/04/2004, 21:23
στο τμήμα μηχανορραφίας

:lol:

Καλά ντε μη βαράτε

Gandalf dr685sm
27/04/2004, 08:31
να πω και εγώ τα δικά μου;
Προσωπικά αυτό που γίνεται περιγραφή εδώ , υπάρχει μόνο όταν είσια υπάλληλος εταιρίας...
Ειδικά τωρα που ξεκίνησα δικιά μου δουλειά , βρίσκω οτι ναι μεν έχω περισσότερες ευθύνες σαν ελεύθερος επαγγελματίας (προς το παρόν part-time) αλλά και η πληρωμή και ο τρόπος απασχόλησης δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το καθεστώς του network admin-engineer υπαλλήλου....

Το πως σε βλέπουν οι άλλοι εξαρτάται καθαρά απο σένα και την στάση σου...αν τους δώσεις το δικαίωμα να σε θεωρούν τεχνικό που φτιάχνει τα κουμπιά και τα καλώδια , τότε ναι υφίσταται αυτό...Αν όμως πατήσει "ποδαράκι" και περάσεις οτι το ΙΤ τμήμα θέλει και έχει εξιδείκευση και κανείς δεν μπορείί να κάνει κάτι αν δεν πάρει πρώτα την γνώμη του "ειδικού" ,δεν υπάρχει περίπτωση να σε δούν λανθασμένα...
Το ψευδώνυμο βλέπεις "Γιατρός" στον κύκλο μου , δεν το απέκτησα για πλάκα...χεχεχεχεχε

NLS
27/04/2004, 08:51
και γω ο Γιατρός των Πάντων είμαι, αλλά θέλοντας να φανεί η χρησιμότητα σου ευρύτερα (ειδικά εφόσον η δουλειά μας ΔΕΝ φαίνεται πάντα άμεσα - μερικές φορές ούτε έμεσα) μπορεί να κάνεις και τα καθημερινά (μερικές φορές) ή εκείνοι θα "θεωρήσουν χρέος" εσένα να το πουν ακόμα και αν κάτι δεν επαφίεται στην ευθύνη σου - ο εξ. συνεργάτης είναι αλλιώς... είναι αυτός που φέρνουμε να κάνει κάτι και αυτό κάνει

η θέση μου εδώ είναι υψηλότερη από τη θέση που είχα στην άλλη εταιρία που ήμουν... εδώ βασικά από πάνω έχω μόνο τον δ/νον σύμβουλο... αυτά στα χαρτιά όμως... στην άλλη δουλειά μου που ήμουν απλά ένα γρανάζι (καλά πάντα ένα γρανάζι απλά είμαστε) είχα τον "σεβασμό του πελάτη"... "αυτόν τον πληρώνω στην εταιρία 38χιλ. την ώρα (τότε ε) για να έρθει" - έχει διαφορά

εντωμεταξύ ο χώρος όλο και πιο ΚΩΛΟΣ
τέσπα άλλο θέμα αυτό

Gandalf dr685sm
27/04/2004, 09:32
Αυτό που είπες για καθημερινά είναι που σε ξεχωρίζει...
Αν κάτι δεν το γνωρίζεις απλά δεν το ακουμπάς...

Σε μια παρόμοια περίσταση , με διευθύντη εταιρίας που είχα , ήθελε να σετάρω το ρημάδι που είχε (ΝΟΚΙΑ 9110) να δουλεύει με exchange και σουξου μουξου...

Το αποτέλεσμα ήταν ενα τεράστιο ΟΧΙ δικό μου , και μια απάντηση του στυλ , αν θέλετε να ειδικευτω και σε κινητά στείλτε με για επιμόρφωση και θέλω και αύξηση...
Εκ τοτέ δεν με ξαναενόχλησε και συνέχισα για δύο χρόνια ακόμη την εργασία μου , μέχρι που βρήκα κάτι καλύτερο και τώρα βέβαια προχωρώ με κάτι δικό μου...

Μην ξεχνάς το τι σε βλέπουν με αυτό που τους δίνεις ...αν τους το παίξεις καλός και θα στα φτιάξω όλα..τότε σε πήδηξαν...με επι κοντώ..χεχεχεχε..

όσο για τον χώρο μας , αυτό οφείλεται σε μερικούς άσχετους που μας έχουν κατακλύσει και παίρνουν κάποια χρήματα και δεν κάνουν δουλειά...έχω τύχει σε asst.network admin που δεν ήξερε τι είναι το nslookup.....οπότε καταλαβαίνεις γιατί μιλώ...
Προσωπικα δίνω εγγύηση για την δουλειά μου αλλά το τσεκούρι πέφτει σύννεφο ...και στην τελική αν τους αρέσει....Πίστεψε με οτι έχω μακρυυυυυυυυυ πελατολόγιο που με ζητά επιμόνως , γιατί ξέρει οτι θα του λύσω το πρόβλημα υπεύθυνα και με τον καλύτερο τρόπο....

όλα είναι θέμα ποιότητας φίλε μου...γιατί παρόλο που υπάρχει μεγάλη προσφορά , το πρόβλημα τους λύνεται με 3-4 επισκέψεις με τεχνικό της "πλάκας" , ενώ με ενα εξιδεικευμένο ΙΤ θα λυθεί με μια ακριβή επίσκεψη, που όμως δεν θα φτάσει ποτέ το Χ3 που θα πληρώσουν για κάποιον αδαή ...χώρια που μετά θα σέβονται και εσένα και την γνώμη σου...

NLS
27/04/2004, 09:58
πρέπει να συζητήσουμε λίγο το θέμα γιατί είμαι "προς αλλαγή"

Gandalf dr685sm
27/04/2004, 10:12
Την Παρασκευή θα είμαι στον Άνεμο για το σεμινάριο , οπότε αν θες μπορείς να με βρεις και εκεί...