PDA

View Full Version : Προτεινομενη διαδρομη για την εκδρομη της 25ης (εχει και τα σημεια)



hornet
05/04/2004, 10:28
Τμημα 1:Οδικως
Λοιπον λεω να ξεκινησουμε θεου θελωντος και καιρου επιτρεπωντος απο το περιπτερο (το γνωστο σημειο λιγο πιο κατω απο τη γεφυρα του σχιστου) κατα τις 10 το πρωι.Φευγουμε και παμε για καφε στο Στορκ η παμε κατευθειαν στο Πορο αναλογα τι ωρα θα φτασει το καραβι οπου θα ερχονται τα μικρα.Υστερα παμε γαλατα -ερμιονη-κρανιδι.Καπου στην διαδρομη θα βρουμε και να φαμε,κατι εχω υποψιν μου για εκει.Συνεχιζουμε για Ναυπλιο και στην διασταυρωση γαι επιδαυρο τα μικρα στριβουν για πορο και εμεις συνεχιζουμε για ναυπλιο.Καφες η παγωτο εκει και μετα Αθηνα μεσω εθνικης.Εκανα την αναγνωριστικη χτες για να θυμηθω τα πατηματα με φιλους μου και εναι σουπερ ακομα! παρτε και το χαρτη.Μικρες αλλαγες μπορουμε να τις συζητησουμε!


1377

bikersonly
05/04/2004, 10:33
το καράβι αν θυμάμαι καλά φτάνει γύρω στις 10:30 με 11:00.

Οπότε μάλλον για κατευθείαν μας κόβω Πόρο.Anyway.Στον Πόρο ξέρω καλή ταβερνούλα να φάμε.Αλλά και αλλού να πάμε No problem.Ούτως ή άλλως μάλλον δεν θα φάω εγώ!χαχα! :winka:

Υ.Γ Ρε Στάθη το Autoroute πως μπορώ να το πάρω?You Know How!Υπάρχει τίποτα?

hornet
05/04/2004, 10:46
2.Ακτοπλοικως
Ξεκινατε πρωι εχει και καραβι στις 10:30 θελει κανα 2ωρο
παρτε και το λινκ των δρομολογιων

http://www.poros.com.gr/index2.html

Τωρα πινουμε καφε εκει και κανονιζουμε το φευγα και τις λεπτομερειες.Οπως επισης θα προτεινα να καναμε ενα μικρο γυρο της περιοχης.Κατω εχω βαλει ενα χαρτη για μια προτεινομενη διαδρομη....


1378

hornet
05/04/2004, 10:58
Α ρε γρηγορε μιχαλιε βιαζεσαι βιαζεσαι.Επειδη τα παιδια θα φτασουν κατα τις 12 εκει μας παιρνει για μια βολτουλα στην απεξω.Τη εκδρομη θα ηταν για τα μικρα αμα δεν κανουν ουτεενα χλμ.Τωρα ειχα παει καποτε σε κατι ωραια ταβερνεια καπου στην ερμιονη στο κυμματακι διπλα ε να κανουν και κανα χλμ να στρωσει λιγο το κ@λαρακι,understand my friend!



Για τους υπολοιπους σας εχω μονταρισμενους χαχααχααα!!!!!!
Η διαδρομη των μικρων ειναι 100 χλμ ενω η διαδρομη των μεγαλων ειναι 454 χλμ

Σε λιγο θα σας εχω και τα σημεια ανασυγκροτησης

hornet
05/04/2004, 12:06
Σημεια ανασυγκροτησης (ετσι για να μην γκρινιαζει και ο NLS και λοιποι που γκρινιαξαν)
Για τους οδικους....
1.Περιπτερο
2.Διασταυρωση εθνικης με Επιδαυρο (μην μας φυγει και κανεις για πατρα-καλαματα)
3.Στορκ για καφεδακι σφηνακι η τσιγαρο ενα μονο)
4.Πορος (καφες κανονικος -πεντε τσιγαρα!)
5.Ερμιονη (σταση για φαγητο εαν αποφασισουμε να παμε για φαγητο εκει-πολλα τσιγαρα)
6.Διασταυρωση προς ναυπλιο η επιδαυρο-γαλατα (τσιγαρακι και αποχαιρετισμος στα ακτοπλοικα φιλια κλαματα μαντηλια μυξες να μου γραφεις θα περιμενω κλπ)
7.Σταση ναυπλιο για καφε παγωτο φρουτοσαλατα δεν ξερω τι αλλο (δεν εχει τσιγαρο,βολτα θα κανουμε η τσιγαρα θα καπνιζουμε;)
8.Σταση διοδια ελευσινας (τσιγαρο - αποχαιρετισμος αντε γεια μ@λακα τον ειδες τον αλλον ρε τι γελια κλπ!) καληνυχτες (ναι νυχτα θα ειναι μην γελιεστε!)

Αυτα προτεινω!
Σταθης

petridist
05/04/2004, 12:40
Εμείς απο Πάτρα θα βόλευε να σας βρούμε στην έξοδο για Επίδαυρο?

Και κάτι ακόμα.. Όταν μιλάτε για ανασυγκρότηση να υποθέσω οτι θα πηγαίνουμε σε δύο groups ? Δηλ, γρήγοροι - streetαδες και αργοί-onoffάδες ?

Όχι ότι έχω κάνα πρόβλημα, απλά ρωτάω

niko13g
05/04/2004, 12:42
Πολύ ωραία Στάθη ΕΥΓΕ !
Αν γίνει βέβαια στις 18 …καλά να περάσετε…:bawl: :bawl:
.
.ΥΓ. Στο Νο.1 – Περίπτερο μπορούμε να κάνουμε τσιγάρο ??
ΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
:beer:

hornet
05/04/2004, 12:51
Καλα στις 18 ζοριζομαι και εγω προς το παρον.Απλα περιμενω να δω τι θα αποφασιστει.
Ναι απο πατρα σας συμφερει να μπειτε στον δρομο που παει για επιδαυρο και θα σας μαζεψουμε εκει!

petridist
05/04/2004, 13:04
Μη σου φαίνεται παράξενο οτι κάποιοι άνθρωποι βάζουν σαν μεγαλύτερη προτεραιότητα τη βόλτα απο τη μπάλα...

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο αλλά νομίζω οτι η σαπίλα που το διακατέχει θα έπρεπε ήδη να έχει διώξει όλους τους φιλάθλους απο τα γήπεδα.. και νομίζω οτι αυτό έχει γίνει και μόνο οι ''φίλαθλοι'' παραμένουν ακόμα εκεί!

Οπότε μην απορείς!

Δεν θέλω να γ@μηθεί το πολύ ωραίο post του hornet γι'αυτο αν είναι να αρχίσει κουβέντα γι'αυτο το θέμα θα παρακαλούσα να μπει σε άλλο post.:wave2:


Υ.Γ. που πήγε ο XTMPAM???

μήπως γίνεται να μεταφερθεί η απάντησή μου στο Autoroute κλπ?

hornet
05/04/2004, 13:11
μεταφερθηκαν στο

autoroute κλπ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=1925)

Adventure-R
05/04/2004, 14:07
Πήρα τηλ. στα πρακτορεία και οι ώρες που μου δώσανε για Φέρυ είναι:

Πειραιάς - Μέθανα: 8.00πμ
Πόρος - Πειραιάς: 5.00μμ και 6.10μμ

Αυτές οι ώρες δεν είναι σίγουρες γιατί μετά το Πάσχα αλλάζουν τα δρομολόγια (βασικά γίνονται περισσότερα) αλλά σε γενικά πλαίσια αυτά είναι (και απ' ότι θυμάμαι το 8.00 αναχώρηση είναι ψιλοσίγουρο)

Μην ασχοληθείτε με κάτι flyingDolphins και flyingCats (που εχουν και sites με δρομολόγια) γιατί ως γνωστό δεν φορτώνουν οχήματα. Δρομολόγια για αυτά τα ferries νομίζω ότι δεν θα βρούμε στο internet, am i right?

Το καραβάκι κάνει κανα δυό ώρες. Μένει να αποφασίσουμε:

α) ***Κόπηκε λόγω τελικής αποφάσεως για 25.4

β)Tις λεπτομέρεις της διαδρομής. Προτείνω λοιπόν να δώσουμε σημείο συνάντησης στον Πόρο.
Έτσι λοιπόν οι μικροί-χαβαλέδες (και εγώ μαζί τους) φτάνουμε στα μέθανα και κατηφορίζουμε προς τον πόρο όπου και κανούμε τα γνωστά (καφέδες για εμάς, τσιγάρα για εσάς τους ναρκομανείς).
Συνεχίζουμε για την Ερμιόνη όπου κατα Στάθη πέφτει η μάσα και προχωράμε για τα δίδιμα όπου και γυρίζουμε στα απίθανα σπήλαια το τελευταίο επισόδιο της σειράς "Κοινωνία ώρα μηδέν". Χαζεύουμε, τραβάμε φωτογραφίες και μετά όσοι θέλουν συνεχίζουν για Ναύπλιο η πάνε ξανά πίσω στα Μέθανα ή στον Πόρο για το φέρυ της επιστροφής.

Ακριβή δρομολόγια θα υπάρξουν μετά το Πάσχα, οπότε θα έχουμε ανακοίνωση.

Φιλώ σας.

hornet
06/04/2004, 10:21
Προς μαρκελλο.....
Εχω βαλει το link με τα τηλεφωνα και τα δρομολογια απο τα ferries πιο πανω.

Προς petridist
Αυτο δεν ειναι απαραιτητο για δυο γκρουπ και τετοια και δεν πρεπει να παμε ταπα γιατι αυτη ειναι τουρισταδικη εκδρομη.Οποτε δεν τιθεται θεμα γκρουπ θα κανονισουμε και σκουπα και τετοια!

tatoo23
06/04/2004, 18:19
markelo posa tsigara mporoyme na kanoyme se oli ti diarkeia toy taksidioy?:winka: :cry: :confused: :D
mia erotisi telika monoimeri tha einai i ekdromi?:ninja: :wave2: :wacko:
emena vasika de me polydiaferei i diadromi ktl afoy eimai kai asxetos apo dromologia kai apo oti fainetai telika tha pame 25 toy minos doste noris tis ores kai ta simeia synantisis mi psaxnomaste teleytaia stigmi:eyepop:

michalispap
06/04/2004, 18:43
Ολα τα λεφτά ειναι το κομμάτι από σημείο 2 έως σημείο 3.
Η καλύτερα ανάποδα, για να το πάρετε ανηφορικά...

infidel
07/04/2004, 03:37
Ωραία τα waypoints για τους αναβάτες, κανένα waypoint για τις μηχανές με 0 αυτονομία (βλέπε street) θα υπάρχει? Γιατί αγχώνομαι ρε παιδάκι μου όταν ανάβει η ρεζέρβα.....

hornet
07/04/2004, 09:27
Μιχαλακη που εισαι ρε....το ξερω ειναι πολυ καλη
Tatoo23 οσα μπορειτε,ναι η εκδρομη θα ειναι μονοημερη.Εαν ερθεις οδικως αναφερεται ο τοπος και ο χρονος
Infidel μην φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινεις απο καυσιμα εχει αρκετα βενζιναδικα στη διαδρομη.

monstermind
07/04/2004, 15:54
ekana ton giro tis argolidas pro 2-3 etwn


ipo opsin oti apo ermioni (2) eos galata (7) einai valtotopos me apeira migakia-kamikazi, milame tha ginei megali sfagi. (egw o den to iksera kai piga ekei me skini gia camping - efiga poua prin prolabw na stisw tin skini :P )


enstasi pantws pou den einai mesa to portocheli... an thimamai kala i diadromi pros ta ekei einai mavla!

kathoti eimai kai prwinos tipos .... giati na min paroume ton 8.00 gia methana kai na megalosoume ligo tin eso-diadromi kai girname opos na nai... eite odikos eite me varkoula

Adventure-R
08/04/2004, 03:16
Πειραιάς - Μέθανα: 8.00πμ (το περσινο δρομολόγιο τέτοια εποχή)
Όσον αφορά την εσωτερική διαδρομή, τα συζητάμε και επι τόπου.

Μένει να εξακριβωθούν οι ώρες.

nimbus
09/04/2004, 03:16
ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ:sun:

tatoo23
15/04/2004, 14:59
min anysixeis tha erthei tha erthei just 10 days yet kai meta :wave2: :beer: :D :sun: :wave2: :winka: :cool:

yg1ante na sas do ligo giati moy leipsate :bawl:

Κανένας
16/04/2004, 01:08
Δε ξέρω αν κολλάει στο χρονοδιάγραμμα και στην διαδρομή, αλλά δεν θα ήταν ενδιαφέρουσα και μια επίσκεψη στις Μυκήνες
Πόσοι από εμάς την έχουμε επισκεφτεί?
Υπάρχουν άλλοι χώροι με κάποιο ιστορικό ενδιαφέρων ?Τα Μέθανα έχουν τίποτα καλό?
Επισης ο δρόμος από Αργος προς Δερβενάκια, έχει νομίζω μια ομορφιά και είναι και δίπλα οι Μυκήνες, αλλά όπως το βλέπω, μαλλον θα είναι αργά
Απλά το γράφω και σαν ιδέα για μελλοντικές εκδρομές που μπορούν να γίνουν γιατί να μην συνδυάζονται με επισκέψεις σε ιστορικούς η αρχαιολογικούς χώρους και γιατί όχι σε μυστικούς τόπους!
Έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο μυστική Ελλάδα?

:cool: :sun:

nimbus
16/04/2004, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tatoo23
min anysixeis tha erthei tha erthei just 10 days yet kai meta :wave2: :beer: :D :sun: :wave2: :winka: :cool:

yg1ante na sas do ligo giati moy leipsate :bawl:

καλημέρα Μιχαλιό!
Να έρθει η εκδρομή, γιατί πολλές σκοτούρες αιωρούνται:nono: Νυσάφι πια:beer: έρχεται καλοκαίρι!
κι σκοτούρες θα παραμείνουν αντίκρυ, να περιμένουν τον χειμώνα!!!:sun: :wave2:

καλημερα μιχάλη:wave2:
καλημέρα σε όλους:wave2:

Adventure-R
19/04/2004, 18:52
Συμφωνώ με την παράκαμψη κατά την επιστροφή από Μηκύνες, που έτσι και αλλιώς δεν μας βγάζει εκτός δρόμου.
Anyway, το σημείο συνάντησης καφέ είναι στον Πόρο, κάποια πράγματα τα συζητάμε και επιτόπου. Αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι εγώ είμαι μέσα.

Βέβαια, μπορεί να γίνει και το άλλο... Μιας και εμείς που "στο πήγαινε με ferry" θα αργήσουμε λίγο, μπορείτε να κανονίσετε κάποιες παρακάμψεις στην διαδρομή Αθήνα-Πόρος.
Ό,τι γουστάρετε.

petridist
19/04/2004, 19:17
Πρέπει να μπει ένα νέο θέμα με τις ακριβείς ώρες που θα βρεθούμε κλπ..

δηλ αναφέρομαι σε όσους έρθουν απο το δρόμο να κανονίσουμε ωρα που θα βρεθούμε στη διασταύρωση για επίδαυρο κλπ....

με τους υπόλοιπους βέβαια θα βρεθούμε πόρο αλλά καλό είναι να ξέρουμε τί ώρα θα φτάσουν εκεί

άντε να οργανωνόμαστε!!:beer: