PDA

View Full Version : Hornet '05 (NEW) εντυπωσεις-γνωμες



rand
01/03/2006, 19:17
Γιααα να μαζευτουμε να πουμε τι μας αρεσει κ τι μας χαλαει στο νεο μας μοτορι . ..

Το μονο που βρηκα να με χαλαει ειναι οτι η κλειδαρια
της σελας ειναι στο πισω φτερο και μονο με undertail γινεται δουλεια.... Αλλα undertail στα καινουργια χρωματα δεν παιζει πουθενα ακομα παρα μονο σε μαυρο . ..

Και η καρινα της "μαμας" Honda ειναι λιιγο χαλι . . .

Σε ενα αλλο ποστ ειδα κατι tips για αλλαγες γραναζωματος... Ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και για το καινουργιο μοντελο ??

http://www.barracudamoto.it/elenco.aspx?CAT=2

Απο τα πιο πληρη site με parts για τα νεα μοντελα.


10.000 χλμ, και ολα αψογα, μονο μια αλλαγη μπαταριας σε χρονο dt φυσικα απο εξουσιοδοτημενο service.

nassosxlvbros
01/03/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από rand
Γιααα να μαζευτουμε να πουμε τι μας αρεσει κ τι μας χαλαει στο νεο μας μοτορι . ..

Το μονο που βρηκα να με χαλαει ειναι οτι η κλειδαρια
της σελας ειναι στο πισω φτερο και μονο με undertail γινεται δουλεια.... Αλλα undertail στα καινουργια χρωματα δεν παιζει πουθενα ακομα παρα μονο σε μαυρο . ..

Και η καρινα της "μαμας" Honda ειναι λιιγο χαλι . . .

Σε ενα αλλο ποστ ειδα κατι tips για αλλαγες γραναζωματος... Ξερει κανεις αν ισχυει το ιδιο και για το καινουργιο μοντελο ??

http://www.barracudamoto.it/elenco.aspx?CAT=2

Απο τα πιο πληρη site με parts για τα νεα μοντελα.


10.000 χλμ, και ολα αψογα, μονο μια αλλαγη μπαταριας σε χρονο dt φυσικα απο εξουσιοδοτημενο service.


δες και αυτο...http://www.deprettomoto.com/flash.html

απο τις πιο @αβλα εξατμισεις.....

Sabre
02/03/2006, 09:51
Παίδες το μοτόρι άψογο,κανένα πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει στα 8.000 χιλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής,με τα service του στα προκαθορισμένα χιλιόμετρα και όλα καλά.Για καρίνα δεν το σκέφτομαι αλλά την μικρή ζελατίνα της honda θέλω να την πάρω κάποτε μπάς και γλυτώσω τον σβέρκο μου...Έχουμε μαζέψει και όλα τα χρώματα απο το Ηοrnet 05? Έιδα σιέλ στην φωτό του rand ,εγώ έχω πορτοκαλί , ο nassos τι χρώμα έχει?

rand
02/03/2006, 10:03
Στο site που εδωσα πιο πριν εχει aftermarket ζελατινα πιο ομορφη, και χωρις τις ασχημες βασεις της "μαμας" ζελατινας.

Ο σβερκος παντως απο 170-210 την γλυτωνει τε τερμα σκυψιμο :p

Μεχρι ποσα εχετε δει στο κοντερ ?
236 σε εθνικη και εδειχνε να εχει ψυχη για μερικα ακομα . . .

ΤΙΡ για οσους εχουν το γαλαζιο/σιελ :
Προσοχη στο χρωμα! Ειναι παρα πολυ ευαισθητο και φευγει ευκολα. Αν χρειαστειτε, οπως, εγω να βαψετε τη μοτο η κανενα κρανος και ο βαφεας δεν εχει το χρωμα πειτε του να δοκιμασει το γαλαζιο που ηταν τα παλια GLX ;) απλα σε ματ

Sabre
02/03/2006, 10:44
:wave2: 'Εχω την εντύπωση ότι της "μαμάς" η ζελατίνα είναι πιο διακριτική (και μικρή) απο αυτήν της baracuda. κάπου είχα ένα pdf με τα parts γαμώτο....Anyway δεν είμαι σίγουρος αλλά θα το ψάξω καλύτερα σπίτι που έχω υλικό... Εθνική 233 δεν άντεξα άλλο λέμε θέεεεελω ζελατίναααααααα.Με το σκύψιμο κάτι γίνεται φίλε αλλά για πόσο? :rotflmao: :rotflmao: τον Μαίο πάω να βάλω rear wheel hugger (φτερό) γιατί έχω βαρεθεί να γεμίζει λασπούρα το πίσω αμορτισέρ και μετά άντε καθάριζε...άσε που φαίνεται πιό "γεμάτη" η μηχανή.τσεκάρτετε και δύο post πιο κάτω για λάστιχα που λέγαμε για το hornet.'Ελααα να γίνει μπλά - μπλά!

rand
02/03/2006, 10:49
Tα parts απο Honda UK
http://www.honda.co.uk/mcstatic/en/product/accessoriesPDF/2005Range/cb600f.pdf
και με τιμες σε λιρες.

To πισω φτερο λεει αλλα μονο σε ασημι, το μαυρο καλυτερα μην το βαλεις!

Παντως ενα tank-pad κοβει αρκετο αερα οταν πας ταξιδακι ( PS ταξιδακι δεν παμε στους κοφτες :p )

rand
02/03/2006, 10:54
Μερικα links ακομα

http://genetic.bike.free.fr/accessoires/hornet-600/hornet600.htm

http://stores.ebay.fr/Moto-Tuning-Portugal_Honda_W0QQcolZ4QQdirZ1QQftidZ2QQpZ2QQtZkm

http://www.mototuning.com/accessoires/honda/hornet600/hornet600_pdr.php3

http://www.optima-production.com/finalstore/catalog/product_info.php?cPath=1_42&products_id=96&language=en

http://www.hondahornet.be/

Sabre
02/03/2006, 11:04
Αααα μπράβο αυτό έλεγα! δεν είναι καλύτερη η "μαμά" ζελατίνα? για πίσω φτερό μάλλον θα πάει για aftermarket βρήκα με 80 ευρώ άβαφτο δηλ.μαυρο-δεν με χαλάει πολύ. Ευρώ να έχουμε (που δεν έχουμε).Τουλάχιστον δεν μας τα τρώνε τα συνεργεία:rotflmao: Επι τις ευκαιρείας: αν δείτε πορτοκαλί honet στην Αθήνα με αναβάτη έχων μαύρο κράνος με 2 πορτοκαλί ρίγες και μαύρα dainese αυτός είμαι εγώ-μήν με σβερκώσετε στο φανάρι μια χαιρετούρα αρκεί για να ανταποδώσω:wave2:

sapila racing
02/03/2006, 11:39
Γειά σας Hornetάκηδες :beer:

Το Hornet's Nest το ξέρετε?

http://p196.ezboard.com/bhornetsnest56467

Εχει πολλές πληροφορίες για τα Hornet!
Για όποιον πάει και κάνει login εγώ είμαι ο aris900.

Sabre
02/03/2006, 11:46
:wave2: To έχω δεί το site πολυ καλό.δεν έχω κάνει register (ακόμα) :beer: θα τα πούμε (και εκεί):D

b_bong12
02/03/2006, 12:56
a re tyxerakides me ta kainourgia ta hornet.

an kapoios gia orismenous logous thelei na to poulisei peri telous tou 2006 na me exei ypopsin

nassosxlvbros
02/03/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Παίδες το μοτόρι άψογο,κανένα πρόβλημα δεν έχει παρουσιάσει στα 8.000 χιλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής,με τα service του στα προκαθορισμένα χιλιόμετρα και όλα καλά.Για καρίνα δεν το σκέφτομαι αλλά την μικρή ζελατίνα της honda θέλω να την πάρω κάποτε μπάς και γλυτώσω τον σβέρκο μου...Έχουμε μαζέψει και όλα τα χρώματα απο το Ηοrnet 05? Έιδα σιέλ στην φωτό του rand ,εγώ έχω πορτοκαλί , ο nassos τι χρώμα έχει?

o Νασος εχει χρωμα ασημι (δειτε φωτο)...ειπα μαυρο δεν παιρνω αν και ειναι πολυ ωραιο,περτικαλι γουσταρα με 1000 αλλα η γυνη πηγε να ξερασει,σιελ....εχμ....μπα...οποτε μονο το ασημι ειχε....και τι περιεργο...το ειχε ετοιμοπαραδοτο......
εντυπωσεις απο τα πρωτα μου 3000 κμ...
στα πρωτα 500 δουλευαν οι τρεις κυλινδροι στο ρελαντι....τρομαξα αλλα ειναι απο τις σκατοβενζινες....στο σερβις των 1000 καθαριστηκαν τα καρμπυρατερ,και ολα καλα...στην εθνικη ειδα για λιγο 225 αλλα με πολυ αερα σε βαθμο να μου κολλαει η ζελατινα στη μυτη!!!

:lol:
απο καταναλωση λογικοτατη,απο 260-270 κμ μεχρι και 180....(ναι τοσκισα ολιγον):lol: :lol: γυρω στα 250-240 κμ ειναι οκ πιστευω...
τωρα απο στριψιμο και κρατηματα γενικα μην περιμενετε θαυματα- δεν βοηθουν και τα λαστιχα ειναι ψιλοτουρισταδικα-αλλα στο βρεγμενο ειναι πολυ καλα.Το πισω λαστιχακι παντως σε χαλαρους ρυθμους "τελειωνει"ανετα,και απο ευελιξια /αλλαγες πορειας ειναι καλο... θα μου πεις απο το ΤΑ καμια σχεση...αν κατεβεις απο κανα RRR δεν θα σου κανει κακη εντυπωση,ουτε και τα φρενα παροτι αρχαιας συστασης-το Bros ειχε 4πιστονη,ελεος ρε τσιπηδες-ειναι αξιοπρεπεστατα με δυναμη και καλο δαγκωμα...σε σκληρη χρηση δε ξερω ακομα :lol: το πισω οπως ειναι στα περισσοτερα απλα υπαρχει....το καλο ειναι οτι δε μπλοκαρει ευκολα,αλλα θα τοθελα πιο δυνατο...Τωρα απο γκαζια...με 2 Fazer που ανοιξα μονο πολυ ψηλα αρχιζουν να ανεβαινουν ΑΝ ο οδηγος τα σκισει,αλλιως δεν...κι αν χτισεις διαφορα και ερχεται στροφιλικι θα πινεις καφε αν ξερεις τι κανεις...με Ζ που ανοιξαμε μαζυ μεχρι τα 100 μαζυ ημασταν...τωρα η δεν ανοιγε ο τυπος η αυτο ηταν ολο...θα παρω του κολλητου μου το Ζ και θα σας πω ενδελεχως μετα απο πολυωρο σκισιμο τι παιζει...
αυτα προς το παροοοον υγεια σε ολους και να τα χαιρομαστε:wave2: :beer:


39298

rand
03/03/2006, 10:05
Οσο αφορα τις βενζινες στα πρωτα 3000 εβαζα 100αρα κ σηκωνοταν στη μια μονο με γκαζι (ουτε καν διπλογκαζια).

Οσο αφορα "στησιμο" ημουν δικαβαλος κ εφαγα ενα TDM 900 σε εκκινησεις.

Οσο για τα ελαστικα ειναι απλα για all-around, δηλ μεσα στν πολη αργουν να ζεσταθουν αλλα μεχρι να φτασεις βαρκιζα ειναι σε σωστη θερμοκρασια οποτε "μπαινεις" ανετα ;)

PS: Λιγα με το σιελ χρωματακι μην δαγκωσω κανα λαρυγγι :p

Sabre
03/03/2006, 10:27
:wave2: καλημέρες στην σφικγοφωλιά! Για τα λάστχα τα είπαμε σε προηγούμενο thread. Αλλαγή με την πρώτη ευκαιρία.Για τα φρένα συμφωνώ αν και αρχαία κάνουν καλά την δουλειά τους για το Hornet.'Εκανα την ίδια διαδρομή (στροφιλίκια απο Βίλια προς Πόρτο Γερμενό) με ένα Ζ750s και με το Hornet μου-παρατήρησα ότι στο Ζ τα φρένα του απλά αρκούν και όλα οκ, ενώ στο hornet ήμουν πιο σίγουρος ότι έκαναν την δουλειά τους όπως τα ήθελα.Κόπωση? ποιά κόπωση? μια χαρά είναι. Καλύτερα παίδες που κανένας δεν πήρε το μαύρο χρώμα.Αμάν ποιά με το μάυρο!!!:rotflmao: :rotflmao: Αντε και βόλτες τα σφικγούνια παρέα σύντομα!:beer:

rand
03/03/2006, 11:02
Να προσθεσω ακομα οτι η αυτονομια των νεων σε σχεση με τα παλιοτερα Hornet ειναι 20-40 ΧΛΜ περιπου, μιας κ ενα φιλος πηρε το 2002 οταν πηρα το '05.

Μαλλον συντομα θα παραγγειλω screen απο το BarracudaMoto, αν θελει κ κανεις αλλος ας ΡΜ να κανονισουμε ;)

hornet
03/03/2006, 12:22
γεια σας ρε χορνεταμπουρες...α ρε παλιες αγαπες και πολλλαααααα χιλιομετρα απροβληματιστα

b_bong12
03/03/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
πολλλαααααα χιλιομετρα απροβληματιστα


Aneta slogan tis etaireias

muahahahaha

nassosxlvbros
03/03/2006, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rand
Οσο αφορα τις βενζινες στα πρωτα 3000 εβαζα 100αρα κ σηκωνοταν στη μια μονο με γκαζι (ουτε καν διπλογκαζια).

Οσο αφορα "στησιμο" ημουν δικαβαλος κ εφαγα ενα TDM 900 σε εκκινησεις.

Οσο για τα ελαστικα ειναι απλα για all-around, δηλ μεσα στν πολη αργουν να ζεσταθουν αλλα μεχρι να φτασεις βαρκιζα ειναι σε σωστη θερμοκρασια οποτε "μπαινεις" ανετα ;)

PS: Λιγα με το σιελ χρωματακι μην δαγκωσω κανα λαρυγγι :p

μια απο τα ιδια με τις βενζινες...ε,δε χρειαζεται 100αρα για να σηκωθει...και με κανονικη αν το εχεις ξεκαπνισμενο ααανετα!...οσο για τα TDM..ελα τωρα....μη κλέβεις εκκλησιες!:lol:
εδω τα ξαδερφακια μας-λεγεμε CBR 600-αν τους φυγεις στην εκκινηση τοχασαν το παιχνιδι απο φαναρι σε φαναρι....ακου TDM...κι αν ανεβασες μεχρι 7500 πολυ ηταν...ε,τωρα για το σιελ ...ντααξ περι ορεξεως ....οπως ελεγε κι ο γερος μου "εσενα σ'αρεσει εμενα περισσευει"......:wave2:
τα λαστιχα ειναι μια χαρα αν και θαθελα να δοκιμαζα τα pilot power...αυτα εχουν στρογγυλη κορωνα και δεν ειναι για πολλα-πολλα...ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΣΤΗ ΒΑΡΚΙΖΑ!!! ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ!
ναμαστε καλα και υγιεις να τα χαιρομαστε φιλε!!!:beer:

as_pino
03/03/2006, 19:08
και ως γνωστον το μαυρο ειναι παντα καλυτερο, γρηγοροτερο, στριφτροτερο κλπ

:beer: :D


39466

RαNd
13/03/2006, 12:30
@as_pino

Τα σαμαρια "καθονται" καλα στη μηχανη ? Θελω και γω να παρω συντομα και δεν ξερω τι ακριβως να κοιταξω...

as_pino
13/03/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
@as_pino

Τα σαμαρια "καθονται" καλα στη μηχανη ? Θελω και γω να παρω συντομα και δεν ξερω τι ακριβως να κοιταξω...

μια χαρα καθονται. Στο δεξί απο την εξατμηση έχω και ενα κοματι - μια λωριδα- απο αμιαντο και βαζω κατα μηκος γιατι την ακουει απο τη ζεστη- μπορει να λιωσει.