PDA

View Full Version : ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ?



div400
03/03/2006, 09:58
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ?
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΗΠΟΡΟΥΣ?

fazerakis
03/03/2006, 10:12
Καλό είναι να έχεις ροή και σταθερότητα.

Όταν επιλέγεις μία γραμμή στη στροφή καλό είναι να την κρατάς χωρίς απότομες μεταβολές γιατί κάποιος από πίσω μπορεί να έχει υπολογίσει προσπέραση αλλά και δεν σε βοηθάει να μάθεις. Αν μπεις με λιγότερα από ότι μπορούσες στον επόμενο γύρο ξαναδοκιμάζεις.

Καλό είναι να έχεις το νου σου στους γρήγορους αλλά χωρίς να επειρεάζεις την οδήγησή σου και την ροή.

Αν σε περάσει κάποιος προσπάθησε να ακολουθήσεις. Αν είναι πολύ πιο γρήγορος παράτα το, αν είναι λίγο πιο γρήγορος κράτα μια απόσταση και κάνε ότι κάνει. Όταν θα μπορείς να πηγαίνεις με άνεση πίσω του θα είσαι έτοιμος να δοκιμάσεις την ίδια ταχύτητα χωρίς το "λαγό" να σε τραβάει.

Φάε το βράδυ ένα πιάτο ρύζι ή μακαρόνια και όχι σουβλάκια.

Και πολλά άλλα, αλλά ας μιλήσει και κάποιος άλλος

fazerakis
03/03/2006, 10:17
ΒΑΣΙΚΑ

Αν θες να κόψεις ταχύτητα σηκώνεις το χέρι και κάνεις προσεκτικά στην άκρη.
Αν θες να βγεις από την πίστα σηκώνεις το χέρι (κανά δυο στροφές πρίν την έξοδο) και προσπαθείς να είσαι εκτός "γραμμής"
Δεν σταματάς ποτέ μέσα στην πίστα για κανένα λόγο. Αν πέσει κάποιος το καλύτερο είναι να βγείς αμέσως και να ειδοποιήσεις τους αρμόδιους. (εκτός αν είσαι γιατρός το οποίο έχει ελαφρυντικά)

GST
03/03/2006, 12:49
δεν ασχολησε ποτε με τους πισω σου ...και εχεις ευθυνη μονο για αυτους που εχεις μπροστα σου...

στα διαλλειματα καταναλωσε αρκετα υγρα και οχι φαγητο ....

προσπαθησε να μπεις σε γκρουπ ιδιας δυναμηκοτητας αναβατων και οχι μηχανων ....και μην προσπαθησεις να αποδειξεις τιποτα σε κανεναν ....στη πιστα μπαινεις για να κινηθεις γρηγορα σε σχεση με τα ορια που εχει ο εαυτο σου στο δρομο και οχι με τα ορια των αλλων ...

προσωπικα πιστευω οτι σαν νεος πρεπει πρωτα να προσπαθησεις να βρεις καποιες σωστες γραμμες και και ταχυτητες φρενα και μετα να προσπαθησεις να βελτιωσεις το στυλ σου...

m1ke
03/03/2006, 13:44
Μην ασχολείσαι με το τι γίνεται πίσω σου. Γι αυτό κλείσε τους καθρέπτες για να μην σου αποσπούν την προσοχή.

Μην έχεις την ψυχολογία του ανταγωνισμού και μην διακινδυνεύεις μία πτώση ή επαφή για να κάνεις μία προσπέραση.

Μην ΣΤΑΜΑΤΑΣ ποτέ και για οποιοδήποτε λόγο μέσα στην πίστα, μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα.

sniper
03/03/2006, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
....
Μην ΣΤΑΜΑΤΑΣ ποτέ και για οποιοδήποτε λόγο μέσα στην πίστα, μπορεί να προκαλέσεις ατύχημα.

NikosRR
03/03/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
....και μην προσπαθησεις να αποδειξεις τιποτα σε κανεναν ....στη πιστα μπαινεις για να κινηθεις γρηγορα σε σχεση με τα ορια που εχει ο εαυτο σου στο δρομο και οχι με τα ορια των αλλων ...να βρεις καποιες σωστες γραμμες και και ταχυτητες φρενα και μετα να προσπαθησεις να βελτιωσεις το στυλ σου...
συμφωνω απολυτα και αφου θα μπω για πρωτη φορα ειναι αυτο που με ενδιαφερει να κανω,τα υπολοιπα πολυ μετα...

nassosxlvbros
03/03/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΣ ΠΙΣΤΑΣ?
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΗΠΟΡΟΥΣ?


1. καλυπτεις με χαρτοταινια το κοντερ...
2. αφαιρεις πινακιδα/καθρεφτες.Τα φλας αν ειναι δυσκολο να βγουν τα περνας με μονωτικη ταινια,καθως και τον προβολεα
3. στην πιστα προετοιμαζεσαι για πτωση,και ειναι δικη σου (η τουμπα ντε!,και τα εξοδα)
4. στην πιστα γυρνανε πολυ γρηγοροτεροι απο σενα: κρατας τη γραμμη σου και δεν τρομαζεις αλλα ΟΥΤΕ τους τρομαζεις, αφηνεις να περασουν....θα σεβαστουν τη γραμμη σου και θα περασουν αν νοιωσουν απο σενα ασφαλεις...
5.σηκωνεις χερι αν εχεις καποιο προβλημα και σταματας εκτος πιστας το συντομοτερο,αφου βεβαιωθεις οτι πισω σου δεν ερχεται τιποτα...
6.οι ζημιες και οι μικρο/χοντρο/συγκρουσεις συμβαινουν...μην ζητησεις δικιο και τα ρεστα απο κανενα,ουτε βεβαια και ...δηλωση!...ο καθενας φτιαχνει τα δικα του,και.... υγεια...;)
7. προσπαθησε να μπεις με καποιον εμπειρο να σου δειξει γραμμες και σημαδια φρενων...εννοειται χωρις εξοπλισμο ασφαλειας(δερματινα πανω-κατω μποτες ξυστρες,κλπ),απλα δεν σε βαζουν...μην πας με κορντουρες,εχασες:look:
8. δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα λογο να κυνηγιεσαι με τον οτιδηποτε κινηται:ασε που οταν σε τσεκαρει ο υπευθυνος στη δευτερη τριτη φορα σε πεταει εξω...
9. στριβοντας και μαθαινοντας την πιστα,οι κλισεις στην πιστα ειναι εξωπραγματικες:προσοχη που βαζεις τα ποδια σου,και καλο ειναι να αφαιρεσεις τα "καυλιτζεκια" απο τα μαρσπιε..αν βρισκουν με το παραμικρο μην προσπαθεις κι αλλο: η τουμπα ειναι κατι παραπανω απο σιγουρη...
10. δωσε μεγαλη προσοχη στην δικη σου κατασταση,(κρυωμα γριππη κλπ)αλλα και στην κατασταση της μοτο:αναρτηση-φρενα/τακακια φρεσκα,λαστιχα να ειναι ολα αριστα και πιεσεις αρχικα στανταρ..μετα αναλογα τον τυπο της ριχνεις την πιεση κατα 4-8 psi...στα διαλλειματα πινεις υγρα εκτος απο καφεδες.

καλο ξεφαντωμα!!

περισσοτερα οταν βρω το χαρτακι που μας ειχαν δωσει καποτε...:beer::beer:

AXL954
06/03/2006, 18:47
Καλησπέρα σε όλους.

Οι κανόνες που αναπτύξατε παραπάνω είναι απόλυτα σωστοί και θα έπρεπε να είναι σεβάσμιοι από όλους μας.
Δυστυχώς στην πράξη λίγα πράγματα ισχύουν γιατί έχουμε έλλειμα μοτοσυκλετιστικής παιδείας. Αυτό που βλέπω εγώ είναι πως θα "καταπιέι" ο ένας τον άλλον στην στροφή λες και αν περιμένει μετά την έξοδο θα του χαλάσει το γυρολόγιο. Μακάρι να πρόσεχε ο καθένας τον μπροστινό του, αλλά δυστυχώς "ο σώζων εαυτό σωθείτω".
Κατά την γνώμη μου δύο πράγματα να φοβάσαι: α)την βλακεία την δική σου β) την βλακεία των άλλων

dbandit
06/03/2006, 19:28
.......:nono:

ασε και γω σημερα ειδα μερικους ''γρηγορους'' αλλα δεν ηταν ολοι ετσι.
εγινε κ μια μλκ με ενα παλικαρι με r1 η r6
το μιχανακι του εγινε φιτιλια...καποιος απ'οτι μου ειπανε τον ακουμπησε και τον εβγαλε εξω. Κριμα.

AXL954
06/03/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dbandit
.......:nono:

ασε και γω σημερα ειδα μερικους ''γρηγορους'' αλλα δεν ηταν ολοι ετσι.
εγινε κ μια μλκ με ενα παλικαρι με r1 η r6
το μιχανακι του εγινε φιτιλια...καποιος απ'οτι μου ειπανε τον ακουμπησε και τον εβγαλε εξω. Κριμα.

Πράγματι δεν είναι όλοι έτσι και ευτυχώς υπάρχουν γρήγοροι πραγματικά οδηγοί που σέβοντε τον άλλον και σε προσπερνούν εκεί που πρέπει και χαίρεσαι να τους βλέπεις. Αλλά ρε γαμώτο βαρέθηκα να διαβάζω για κάφρους που έπεσαν πάνω σε κάποιον άλλον απλά και μόνο για να αποδείξουν πόσο μεγάλοι οδηγοί (και πόσο μεγάλοι Μ @ Λ @ Κ Ε Σ)είναι. Και στεναχωριέμαι γιατί από την μία φοβάσαι να τρέξεις στον δρόμο (και καλά κάνεις), και από την άλλη φοβάσαι να πατήσεις πόδι στην πίστα μήπως και κάποιος κάφρος πέσει πάνω σου. Και μετά καθόμαστε όλοι και φιλοσοφούμε για το που θα πρέπει να κάνουν πίστα, στο Ελληνικό ή στον Ορχομενό. Δυστυχώς φοβάμαι ότι μας δίνουν ότι μας αξίζει.

sporky
07/03/2006, 00:53
αν καταλαβαίνεις οτι ο πίσω σου είναι αισθητά πιο γρήγορος στις στροφές δεν ανοίγεις το superduper 160RWHP μηχανάκι σου στη μεγάλη, χάνεσαι...και μετά τρενάκι πάλι :evil:

σεβασμός στους γρηγορότερους, δεν τρομάζουμε τους νεώτερους με σφήνες και διάφορα

αν παίξει καλή κοντρίτσα, ζυγίζω συμπεριφορά και fairplay απο τον έταιρο, συνεχίζω ή κόβω
s..

rsp
07/03/2006, 22:57
Δεν διαφωνω σε τιποτα απο οτι ειπαν οι προηγουμενοι αλλα οσο αφορα τα φαγητα και τα υγρα...Δεν ξερω αν εχετε βρεθει σε αγωνα...ειδικα παλιοτερα που τα σουβλακια και οι καφεδες (ακομα και μπυρες) ηταν το κλασσικο φαγητο.....Μπες στη πιστα και ναι ακολουθα καποιους βασικους κανονες και σεβασου τους αλλους, αλλα πανω απο ολα ξεχνα οτι κομπλεξ και περνα καλα...!!!

Tigas
08/03/2006, 01:27
Εγώ την 1η φορά που μπήκα στην πίστα δέν ήξερα απο που να φυλαχτώ λέμε, με περνάγανε απο εσωτερικές εξωτερικές, εβλέπα τους άλλους απο τυος καθρέπτες μου να έρχονται σαν δαιμονίσμένοι και πραγματικά δέν ήξερα που να παώ για να μήν τους ενοχλώ λέμε.

Τήν δεύτερη φορά έ β γ α λ α τους καθρέπτες και προσφέρθηκε ένας άγνωστος να μου δέιξει τα πατήματα στα Μέγαρα για 2 γύρους και ασχολήθηκα με το πώς να κρατάω τις σωστές γραμμές
και όχι με το τί γίνεται πίσω μου και ποιος θα με περάσει ή όχι.

Τήν 3η φορά αυτοί που με περνούσαν ήταν πλέον εμπόδια για εμένα στην πίστα.

Με λίγα λόγια θέλει υπομονή και αρκετά track day για να μπείς στι κλίμα της όλης υπόθεσης, κανόνες δέν υπάρχουν στην πίστα αρκεί να μήν φοβίζεις τους άλλους με το πώς κινήσαι κοντά τους.
Όσοι μπαινουν στην πίστα μπαινουν για να χαρουν το μηχανάκι τους εκει που δεν μπορουν χωρίς άγχος δηλαδή τους δημοσιους δρόμους αλλά και αυτοί που τώρα αρχίζουν να μπαίνουν στο τρυπάκι της γρήγορης οδήγησης και θέλουν να κάνουν τις δοκιμές τους στην πίσατ και όχι στο δρόμο όπως κακώς ίσως κάναμε μερικοί απο εμάς και ωφείλουμε να του σεβαστούμε όσοι παμε πιο γρήγορα και όχι να τους τρομάζουμε όπως μερικόι προλλαλήσαντες έκαναν τουλάχιστον σε εμένα την 1η φορά με τον τρόπο που έκαναν προσπεράσεις.

Κάποια βασικά τώρα πράγματα είναι
1.Να βγάλουμε αέρα απο τα λάστιχα.
2.Να μήν έχουμε καθρέπτες
3.Να μήν είμαστε φαγωμένοι
4.Μετά απο κάθε session κατι με ζαχαρη καλό θα ήταν να πιουμε.
5.Τα λαστιχά μας να είναι καλά και όχι να λέμε εντάξει μωρε έχει γόμα στα πλάγια στη μέση τοέχω φάει και θα κρατάει
6.Καλό θα είναι κάποιος που έχει μπεί να σας δείξει τουλάχιστο στα Μέγαρα τα πατήματα γιατι εάν βγείς εκτός αγωνιστικής γραμμής φλερτάρεις έντονα με την τούμπα.
7.Καλό και πλήρη εξοπλισμο γιατί τον φοράμε για εμάς και όχι για να μπούμε απλώς στην πίστα.
8.Κλειδια κινητά κτλ μικροαντικείμενα που πιθανον να μας τραυματίσουν σε κάποια πτώση καπου αλλού εκτος απο το μπουφάν που πιθανον να τα έχουμε στριμώξει
9.Στο 1ο session ζέσταμα το σώμα και τα λάστιχα για 2-3 γύρους και μετά ταρζανιές.

αυτά τα ολίγα :smokin:

kinhsh
08/03/2006, 02:29
Εγω δεν ακολουθω την γνωμη αυτων που λενε στα trak days μη κοιτας κοντερ μη κοιτας καθρεπτες. Τα θελω και τα δυο ,το κοντερ για να ξερω τι κανω σε καθε στροφη,και τους καθρεφτες γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα αν θα με τρακαρει.Οποτε οδηγαω αμυντικα-ε ενταξει ετσι δεν ειναι κανεις και απο τους γρηγορους αλλα τουλαχιστον διασκεδαζει συναγωνιζεται και κραταει το ρισκο χαμηλα.

Θάνος
08/03/2006, 02:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Εγω δεν ακολουθω την γνωμη αυτων που λενε στα trak days μη κοιτας κοντερ μη κοιτας καθρεπτες. Τα θελω και τα δυο ,το κοντερ για να ξερω τι κανω σε καθε στροφη,και τους καθρεφτες γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα αν θα με τρακαρει.Οποτε οδηγαω αμυντικα-ε ενταξει ετσι δεν ειναι κανεις και απο τους γρηγορους αλλα τουλαχιστον διασκεδαζει συναγωνιζεται και κραταει το ρισκο χαμηλα.

Μέχρι πριν την Κυριακή θα συμφωνούσα 100% μαζί σου. Μέχρι που για πρώτη φορά αποφάσισα να βγάλω τελείως τους καθρέφτες και ό,τι γίνει...

Ισχύει λοιπόν αυτό που λένε, μέχρι να δοκιμάσεις κάτι, μην το κατακρίνεις...

Αν και παρόμοια εμπειρία είχα με κλειστούς καθρέφτες στα μαθήματα, ήταν όμως η κίνηση στην πίστα πιο χαλαρή και τελείως διαφορετική από ένα trackday... Από τότε έμπαινα πάντα με καθρέφτες!

Τελικά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο πίσω είναι πολλές φορές επικίνδυνος και δεν μπορείς να τον εμπιστεύεσαι. Έγινε όμως μία φάση που τη βρήκα ακόμα πιο επικίνδυνη όταν ο μπροστινός μου άλλαξε τη γραμμή του απότομα στην έξοδο γιατί με έβλεπε από τους καθρέφτες του και αποφάσισε να με αφήσει να περάσω από τ'αριστερά του.

Η στροφή ήταν δεξιά. Ενώ λοιπόν εγώ από πίσω τον είχα υπολογίσει και είχα αλλάξει γραμμή για να βγώ πιο κλειστά και να τον περάσω στην έξοδο από δεξιά του, από την εσωτερική δηλαδή υπολογίζοντας ως φυσιολογικό ότι θα ανοιχτεί εκείνος στην έξοδο, ξαφνικά μπαίνει μπροστά μου και μου κάνει σινιάλο με το χέρι να περάσω από αριστερά!! :eyepop:

Με το που το κόβω απότομα αριστερά για να μην τον πλησιάσω επικίνδυνα και να περάσω από εκεί που μου έδειχνε (αν είναι δυνατόν...) καταλαβαίνει το λάθος του και ξαναλλάζει πορεία ξαναμπαίνει μπροστά μου ξανακάνοντας σινιάλο να περάσω τώρα από δεξιά.

Μία ανακατωσούρα δηλαδή όπως καταλαβαίνεις, εντελώς απαράδεκτη με τον μπροστινό να μου υποβάλει από πού θα τον προσπεράσω και αρκετά επικίνδυνη αν γινόταν 1 δευτερόλεπτο αργότερα που θα ήμουνα δίπλα του!

Από τη στιγμή εκείνη έχω αναθεωρήσει κατά πολύ την αρχική μου άποψη...

kinhsh
08/03/2006, 03:05
Το προσπερασμα ειναι μια δυσκολη διαδικασια,αφου στα μοτο τζι πι μονο ο Ροσσι ξερει καλα,και παλι επεσε στον Μελαντρι.
Αλλωστε προσωπικα ερχομουν φρεναριστος στο τελος της ευθειας
απο εσωτερικη και αλλος απο εξωτερικη εμπαινε απο αριστερα ανοιχτα να παρει τη στροφη φοβαμαι οτι δεν θα προλαβω να φρεναρω και φωναζω δυνατα ΠΡΟΣΕΧΕ ! ευτυχως προλαβα και φρεναρα γιατι θα τον ειχα τρακαρει.Γι αυτο και προσωπικα στα τρακ ντει δεν εχω παρει στροφη στο τελος της ευθειας απο αριστερα εκτος και αν ξερω οτι πισω μου δεν ερχεται κανενας ,ωστε να μη με τρακαρει καποιος που παριστανει το Ροσσι.

Stabak
08/03/2006, 09:20
mr kinhsh κατ'εμε κάνεις πολύ μεγάλο λάθος διότι πρέπει να εξαλείφεις όλους τους παραγοντες που μπορεί να σε επιρρεάσουν μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον, είναι θέμα χρόνου να αναθεωρήσεις όπως λέει και ο Θάνος...

να προσθέσω μερικά πράγματα τώρα εκτός παό αυτά που προείπαν οι άλλοι :

1. Δεν μπαίνουμε με τα φιλαράκια μας να μας δείξουν γραμμές και πατήματα.

Ειναι μέρος της διαδικασίας εκμάθησης να τα βρούμε εμείς πρώτα άσχετα από τον χρόνο που θα κάνουμε για να τα βρούμε. Δεν κοιτάμε κανένα άλλον και δεν ακολουθούμε κανέναν αν δεν είμαστε σίγουροι γι'αυτό που κάνουμε (που μάλλον δεν είμαστε)... Ακόμα ενας λόγος είναι γιατί εκτός και άν ο φίλος μας έιναι ο Μπούστας είναι σίγουρο ότι και ο φίλος μας θα κάνει κάποια λάθη τα οποία μας τα "μεταδίδει" ή μας αποτρέπει από το να "κρίνουμε" εμείς με το δικό μας μηχανάκι τι είναι σωστό και λάθος.

2. Πρέπει να έχουμε έξω ένα φίλο ο οποίος θα μας "χαλιναγωγήσει"την στιγμή που απολαμβάνουμε την μηχανή μας λόγω της καλύτερης πρόσφυσης και "νομίζουμε" ότι πάμε αέρα για πρωτάρηδες ή "πήραμε το κολλάει".

Πολυ απλά και πάλι δεν ξέρουμε στην ουσία τα όρια και την "παραβίαση" αυτών ακόμα και όταν ξύνουμε τα πάντα για τον απλούστατο λόγο ότι το μοντέρνο μηχανάκι μας τα επιτρέπει αυτά και όχι εμείς! Θέλει κάποιο χρόνο εντοπισμου των λαθών μας και των τρόπως αποφυγής τέοτιων καταστάσεων πριν είναι αργά....

3. Η αυτοσυγκέντρωση διαρκεί από την στιγμή που στρίψεις για την Πάχη πχ και όχι από την στιγμή που θα βάλεις μπρος την μηχανή. Καλά τα γέλια και η παρέα και τα πειράγματα και τα σάλια γενκότερα αλλά όταν θα σε μαζεύουν από τα χώματα θα είσαι πολύ μόνος εκείνη την στιγμή.

4. Δούλεια αμέσως μετα την αναγνώριση των λαθών.

Όχι δεν πάμε τέζα, και δεν ανοίγουμε το γκάζι και δεν ξύνουμε τα πάντα για το θεαθήναι. Βάζουμε στόχους και τους δουλεύουμε πάντα με το μυαλό μας και όχι με τις υποδείξεις των "εμπειρων και καλά" γιατί εμείς ξέρουμε καλύτερα πότε μας γλιστράει το τροχός και πότε φοβόμαστε και πότε δεν πάμε με ασφάλεια.

5. Όλα είναι για την δική μας ευχαρίστηση.

Ότιδηποτε μας χαλάει το πολεμάμε, οτιδήποτε ακόμα και αν θα πρέπει να βγούμε έξω γι'αυτό τον λόγο.

6. Ζητάμε ευγενικά να μην μας πέρνουν φωτογραφίες και βίντεο τα φιλαράκια μας γιατί πρέπει να χτίσουμε το γνώθι σ'εαυτον ΜΟΝΟΙ μας και όχι μέσω μια φωτο ή ενός βίντεο.

Αφηστε το ότι μας αποσπά την προσοχή και δεν δουλεύουμε σωστά.

idi
08/03/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
...

+1 στο stabak

alexo
15/03/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Πράγματι δεν είναι όλοι έτσι και ευτυχώς υπάρχουν γρήγοροι πραγματικά οδηγοί που σέβοντε τον άλλον και σε προσπερνούν εκεί που πρέπει και χαίρεσαι να τους βλέπεις. Αλλά ρε γαμώτο βαρέθηκα να διαβάζω για κάφρους που έπεσαν πάνω σε κάποιον άλλον απλά και μόνο για να αποδείξουν πόσο μεγάλοι οδηγοί (και πόσο μεγάλοι Μ @ Λ @ Κ Ε Σ)είναι. Και στεναχωριέμαι γιατί από την μία φοβάσαι να τρέξεις στον δρόμο (και καλά κάνεις), και από την άλλη φοβάσαι να πατήσεις πόδι στην πίστα μήπως και κάποιος κάφρος πέσει πάνω σου. Και μετά καθόμαστε όλοι και φιλοσοφούμε για το που θα πρέπει να κάνουν πίστα, στο Ελληνικό ή στον Ορχομενό. Δυστυχώς φοβάμαι ότι μας δίνουν ότι μας αξίζει.
να γιατι χρειαζεται ενας τουλαχιστον καθρεπτης

alexo
15/03/2006, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Εγω δεν ακολουθω την γνωμη αυτων που λενε στα trak days μη κοιτας κοντερ μη κοιτας καθρεπτες. Τα θελω και τα δυο ,το κοντερ για να ξερω τι κανω σε καθε στροφη,και τους καθρεφτες γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανενα αν θα με τρακαρει.Οποτε οδηγαω αμυντικα-ε ενταξει ετσι δεν ειναι κανεις και απο τους γρηγορους αλλα τουλαχιστον διασκεδαζει συναγωνιζεται και κραταει το ρισκο χαμηλα.
συμφωνω απολυτως :a013:

ela ela
24/03/2006, 23:20
Εγω παιδες μια φορα μπηκα σε πιστα και οντως συνηδητοποιησα οτι οι καθρεπτες και το να βλεπεις το κοντερ ειναι εντελως τελειως λαθος!
Σου αποσπανε την προσοχη απο το καθε τι και 1 δλπ ειναι απκετο για να κανεις λαθος!
Στην πιστα πρεπει να μαθεις να "ακους"την μοτοτσυκλετα σου τι σου λεει εκεινη,να την αφουκγραζεσε και να γινετε ενα με αυτην για να ανταπεξελθεις στις αναγκες της πιστας και των συνθηκων της.
Αν κανενας δεν ειχε καθρεπτες ισως να μην γινοτανε αυτα που περιγραψανε οι παραπανω!:wave2: