PDA

View Full Version : Σχετικα με Adsl



alex14
03/03/2006, 09:27
Για πειτε οι κατεχοντες. Θελω να βαλω adsl στο σπιτι. Παιζει κανενα καλο πακετακι ? (256-384 οχι τρελα πραγματα)
Καπου διαβασα οτι μεχρι τον Σεπτεμβριο θα ερθουν τα πανω κατω στο θεμα των γρηγορων συνδεσεων. Εχετε ακουσει κατι ?

Για ριχτε καμια βοηθεια γιατι ειμαι εντελως ασχετος.



:wave2:

koutroulis
03/03/2006, 09:32
καλή προσφορά ήταν η 3+3 μήνες δώρο από τη Forthnet (ADSL in a box) αλλά άκουσα παράπονα για τη σύνδεση


μάλλον επειδή το πήρε λαός


επίσης η ΗΟL έχει καλή προσφορά για 1 χρόνο 6+6


ελπίζω να σε βοήθησα!

Λεωνίδας
03/03/2006, 09:33
Για κοίτα εδώ... (http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3769;98)
:wave2:

Λεωνίδας
03/03/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
καλή προσφορά ήταν η 3+3 μήνες δώρο από τη Forthnet (ADSL in a box) αλλά άκουσα παράπονα για τη σύνδεση


μάλλον επειδή το πήρε λαός


επίσης η ΗΟL έχει καλή προσφορά για 1 χρόνο 6+6


ελπίζω να σε βοήθησα!
Το 6+6 έχει λήξει από 28/2.
Για τη FORTHnet δεν έχω γνώμη :)
Σε ποια περιοχή είσαι alex14;

alex14
03/03/2006, 09:36
Σαλαμινα island :D

koutroulis
03/03/2006, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Το 6+6 έχει λήξει από 28/2.



είσαι πολύ ενημερωμένος


ευχαριστώ!!

Λεωνίδας
03/03/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
είσαι πολύ ενημερωμένος
Πες το κι έτσι :a13:

Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
ευχαριστώ!!
Παρακαλώ! :wave2:

Nik0s
03/03/2006, 09:57
Εγώ πάντως τσακώθηκα με τη Forthnet γιατί αν πάρεις κάποιο πακέτο τύπου 3+3 κτλ (εγώ είχα πάρει 1+2), μετά όταν περάσει η περίοδος αυτή δεν σε αφήνουν να το μετατρέψεις σε όποιο πακέτο θέλεις (όπως πχ ογκοχρέωση ή χρονοχρέωση), πράμα που θα έπρεπε να διευκρινίζουν από την αρχή.

Τώρα έχω από το Δεκέμβριο της HOL 384 6 μήνες + 6 δώρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ενώ προσφέρει και VoIP για τηλεφωνία μέσω Ιντερνετ.


Καλές αγορές :wave2:

Λεωνίδας
03/03/2006, 10:31
Παιδιά γενικά τα πακέτα στα οποία ο provider (FORTHnet, HOL, OTEnet κλπ) πληρώνει και τα πάγια του ΟΤΕ να ξέρετε ότι είναι 12μηνα άσχετα αν λένε 3+3 2+2 ή οτιδήποτε.
Ο λόγος είναι απλός : ο ΟΤΕ πουλάει το κύκλωμα μόνο με 12μηνη σύμβαση (τον π**στη...).
:wave2:

sniper
03/03/2006, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Παιδιά γενικά τα πακέτα στα οποία ο provider (FORTHnet, HOL, OTEnet κλπ) πληρώνει και τα πάγια του ΟΤΕ να ξέρετε ότι είναι 12μηνα άσχετα αν λένε 3+3 2+2 ή οτιδήποτε.
Ο λόγος είναι απλός : ο ΟΤΕ πουλάει το κύκλωμα μόνο με 12μηνη σύμβαση (τον π**στη...).
:wave2:

Σωστός....

να είμαστε πιο προσεχτικοί οι υπόλοιποι όταν αρχίζουμε τα καντήλια..... και αυτοί που πουλάνε για κάποιο λόγο δεν αλλάζουν το πακέτο.... δεν θέλουν να και να μας χάσουν απο πελάτες :D

alex14
03/03/2006, 10:43
Απο την στιγμη που θα ληξει μια συνδεση π.χ 6 μηνων με HOL , μετα εχω καμια υποχρεωση προς τον ΟΤΕ ? (παγεια κτλ)
Sorry εαν σας ακουγεται αστειο αλλα δεν γνωριζω.
Και κατι ακομα, για να κανω συνδεση adsl πρεπει να μετατρεψω την απλη pstn γραμμη σε isdn ?

:wave2:

sniper
03/03/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Απο την στιγμη που θα ληξει μια συνδεση π.χ 6 μηνων με HOL , μετα εχω καμια υποχρεωση προς τον ΟΤΕ ? (παγεια κτλ)
Sorry εαν σας ακουγεται αστειο αλλα δεν γνωριζω.
Και κατι ακομα, για να κανω συνδεση adsl πρεπει να μετατρεψω την απλη pstn γραμμη σε isdn ?

:wave2:


Αν κάνεις την άιτηση στον πάροχο και όχι στον ΟΤΕ όχι καμμία...

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ISDN.. Με PSTN είσαι κομπλέ...

zzr2005
03/03/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Παιδιά γενικά τα πακέτα στα οποία ο provider (FORTHnet, HOL, OTEnet κλπ) πληρώνει και τα πάγια του ΟΤΕ να ξέρετε ότι είναι 12μηνα άσχετα αν λένε 3+3 2+2 ή οτιδήποτε.
Ο λόγος είναι απλός : ο ΟΤΕ πουλάει το κύκλωμα μόνο με 12μηνη σύμβαση (τον π**στη...).
:wave2:
αυτό δεν το κατάλαβα...
δηλαδή εγώ που έχω σύνδεση 3+3 από forthenet όταν τελειώσει δεν θα μπορώ να την κόψω τελείως????ή να αλλάξω παροχέα?
θα πρέπει να συνεχίσω με την forthenet μέχρι το τέλος του χρόνου???

Spazz
03/03/2006, 10:46
κι εγω θελω να βαλω dsl....αλλα δεν ξερω τινα προτιμησω!



αν παρω κιτακι (box) θα εχει μια στανταρ χρεωση???πχ 25ε?


θελω να πω δεν θα εχει ογκοχρεωση η χρονοχρεωση ε???


και ποιοι ειναι το πιο φτηνο???


256 θελω οχι τιποτα ιδιαιτερο για κανα 6μηνο...


για πιειτε..

Λεωνίδας
03/03/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Απο την στιγμη που θα ληξει μια συνδεση π.χ 6 μηνων με HOL , μετα εχω καμια υποχρεωση προς τον ΟΤΕ ? (παγεια κτλ)
Sorry εαν σας ακουγεται αστειο αλλα δεν γνωριζω.
Και κατι ακομα, για να κανω συνδεση adsl πρεπει να μετατρεψω την απλη pstn γραμμη σε isdn ?

:wave2:

Στα ψιλά γράμματα της σύμβασης (http://web.hol.gr/uploads/applicationforms/bpack/mybpack/aithsh_mybpack300.pdf) θα δεις ότι το κύκλωμα το αγοράζεις για 12 μήνες. Τουλάχιστον στη HOL έτσι είναι, υποθέτω και οι άλλοι έτσι θα λειτουργούν αφού όλοι αγοράζουν κυκλώματα από τον ΟΤΕ.
Αν μετά τους 6 διακόψεις είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις για 6 μήνες ακόμα το κύκλωμα.
Επίσης αν στους 12 θες να διακόψεις, θα πρέπει να ενημερώσεις έγκαιρα τον provider.
Διάβασε το ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ HOL Circuit.

Όσο για τη μετατροπή σε ISDN δε χρειάζεται.

zzr2005
03/03/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Στα ψιλά γράμματα της σύμβασης (http://web.hol.gr/uploads/applicationforms/bpack/mybpack/aithsh_mybpack300.pdf) θα δεις ότι το κύκλωμα το αγοράζεις για 12 μήνες. Τουλάχιστον στη HOL έτσι είναι, υποθέτω και οι άλλοι έτσι θα λειτουργούν αφού όλοι αγοράζουν κυκλώματα από τον ΟΤΕ.



θα διαβάσω τα ψιλά γράμματα κ αν ισχύει και στη FORTHNET ΌΤΙ ΙΣΧΎΕΙ στην HOL τότε θα φάνε πολύ μπινελίκι από τη΄λέφωνο και τρελή δυσφήμηση σε όλους τους γνωστούς,...

sniper
03/03/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
θα διαβάσω τα ψιλά γράμματα κ αν ισχύει και στη FORTHNET ΌΤΙ ΙΣΧΎΕΙ στην HOL τότε θα φάνε πολύ μπινελίκι από τη΄λέφωνο και τρελή δυσφήμηση σε όλους τους γνωστούς,...


Δεν υποστηρίζω κανένα πάροχο αλλά οι διαφημίσεις (από την φύση τους) είναι για να σε προσελκύσουν....

Άσε που στην FORTHnet πληρώνεις την ενεργοποίηση (όπως παντού), το πακέτο που αγόρασες και μετά αν θες να διακόψεις τότε διακόπτεις....

Αλλά πάρε τηλέφωνο και πες και σε μας :smokin:

Λεωνίδας
03/03/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
θα διαβάσω τα ψιλά γράμματα κ αν ισχύει και στη FORTHNET ΌΤΙ ΙΣΧΎΕΙ στην HOL τότε θα φάνε πολύ μπινελίκι από τη΄λέφωνο και τρελή δυσφήμηση σε όλους τους γνωστούς,...

Καλά δεν είναι και τόσο ψιλά τα γράμματα, πριν υπογράψεις κάτι πρέπει να το διαβάζεις νομίζω :)
Η FORTHnet δεν αναφέρει κάτι για το θέμα πάντως (διάβασα τους όρους).
H OTEnet εδώ (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=339) για το OnDSL kit λέει καθαρά ότι πρέπει να κάνεις τουλάχιστον ένα χρόνο σύμβαση, αλλά εδώ (http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_panename/idiwtes_prosfores_full?vendibleid=263) απλά αναφέρει ότι "Το OTENET OnDSL Kit είναι προϊόν αορίστου χρόνου με αρχικό κόστος που περιλαμβάνει τον εξοπλισμό και τις υπηρεσίες για τους πρώτους 2 μήνες."
Ενώ και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν τα αστεράκια, στη δεύτερη "ξέχασαν" να βάλουν την υποσημείωση...

makis206
03/03/2006, 11:32
Πώ ! Πολλά ψιλά γράμματα κρύβουν κι αυτά τα συμβόλαια κι εγώ πήγα προχτές με κλειστά τα μάτια και παράγγειλα το Conn-X για το σπίτι χωρίς να το ψάξω καθόλου !:uplate:

Έχε χάρη που το διαφημίζει ο Χατζηγιάννης σκέφτηκα το ούφο..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
03/03/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πώ ! Πολλά ψιλά γράμματα κρύβουν κι αυτά τα συμβόλαια κι εγώ πήγα προχτές με κλειστά τα μάτια και παράγγειλα το Conn-X για το σπίτι χωρίς να το ψάξω καθόλου !:uplate:

Έχε χάρη που το διαφημίζει ο Χατζηγιάννης σκέφτηκα το ούφο..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αυτά είναι κριτήρια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
03/03/2006, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Αυτά είναι κριτήρια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ξέρεις τώρα πως την πάτησα ρε Λεώ ; Σκέφτηκα οτι με το πράσινο πακέτο του Conn-X στο σπίτι θα σκέφτομαι τον Χατζηγιάννη που με τη σειρά του θα μου θυμίζει το τραγούδι των τίτλων στη σειρά που παίζει ο Γεωργούλης κι έτσι δεν θα ξεχνώ να το παρακολουθώ τα βράδια που το παίζει !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Λεωνίδας
03/03/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ξέρεις τώρα πως την πάτησα ρε Λεώ ; Σκέφτηκα οτι με το πράσινο πακέτο του Conn-X στο σπίτι θα σκέφτομαι τον Χατζηγιάννη που με τη σειρά του θα μου θυμίζει το τραγούδι των τίτλων στη σειρά που παίζει ο Γεωργούλης κι έτσι δεν θα ξεχνώ να το παρακολουθώ τα βράδια που το παίζει !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:
:a018: :a029: :a33: :a31: :a21: :a9: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
03/03/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:a018: :a029: :a33: :a31: :a21: :a9:

Τουλάχιστον εσύ που την έχεις ψάξει λίγο παραπάνω, πέτυχα καλή επιλογή στο πακέτο η πάλι :a31: έκανα ;:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:

Λεωνίδας
03/03/2006, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τουλάχιστον εσύ που την έχεις ψάξει λίγο παραπάνω, πέτυχα καλή επιλογή στο πακέτο η πάλι :a31: έκανα ;:lol: :lol:

:beer: :beer: :beer:
Α δεν ξέρω εγώ δεν πληρώνω :a13:
Τι modem έχει μέσα αυτό το πακέτο, πόσο το πήρες και με τι διάρκεια;

makis206
03/03/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Α δεν ξέρω εγώ δεν πληρώνω :a13:
Τι modem έχει μέσα αυτό το πακέτο, πόσο το πήρες και με τι διάρκεια;

Βασικά το πακέτο ήταν σε προσφορά στα 49κάτι ευρώ για 6 μήνες με σύνδεση στα 384 και συνδρομή 25 ευρώ το μήνα. Στάνταρ το μοντεμάκι είναι πατάτα αλλά παράγγειλα κι ένα ρούτερ απο ένα φίλο γιατί θέλω να συνδέσω άλλο ένα πισί στο σπίτι του αδερφού μου.

Στην ουσία δεν αγχώνομαι, η παραγγελία δώθηκε έτσι κι αλλιώς, απλώς δεν είδα κανέναν να αναφέρεται στο Conn-X και σκέφτηκα οτι ίσως είναι φόλα η δουλειά !
Κι αυτό για να μην ξαναζήσω τα ίδια συναισθήματα με τη στιγμή που αντί για V-Strom, τελικά παράλαβα ένα Transalp !:cry: :cry:

:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

Λεωνίδας
03/03/2006, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βασικά το πακέτο ήταν σε προσφορά στα 49κάτι ευρώ για 6 μήνες με σύνδεση στα 384 και συνδρομή 25 ευρώ το μήνα. Στάνταρ το μοντεμάκι είναι πατάτα αλλά παράγγειλα κι ένα ρούτερ απο ένα φίλο γιατί θέλω να συνδέσω άλλο ένα πισί στο σπίτι του αδερφού μου.

Στην ουσία δεν αγχώνομαι, η παραγγελία δώθηκε έτσι κι αλλιώς, απλώς δεν είδα κανέναν να αναφέρεται στο Conn-X και σκέφτηκα οτι ίσως είναι φόλα η δουλειά !
Κι αυτό για να μην ξαναζήσω τα ίδια συναισθήματα με τη στιγμή που αντί για V-Strom, τελικά παράλαβα ένα Transalp !:cry: :cry:

:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

Τι εννοείς 49 ευρώ και 25 ευρώ το μήνα;
Δε σε πιάνω...
Τι router παράγγειλες; (Αυτό μπορεί να προλάβουμε να το σώσουμε :lol: )
Γενικά με τον ΟΤΕ και τα παράγωγά του (βλ. ΟΤΕnet) δεν ασχολούμαι καθόλου (εκτός από την CosmOTE :) )
:wave2:

makis206
03/03/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Τι εννοείς 49 ευρώ και 25 ευρώ το μήνα;
Δε σε πιάνω...
Τι router παράγγειλες; (Αυτό μπορεί να προλάβουμε να το σώσουμε :lol: )
Γενικά με τον ΟΤΕ και τα παράγωγά του (βλ. ΟΤΕnet) δεν ασχολούμαι καθόλου (εκτός από την CosmOTE :) )
:wave2:

Δες αυτό (http://www.ote-shop.gr/home/adslconnxprepaid.htm) Λεώ! Απλώς η συγκεκριμένη προσφορά έληξε στις 28/2.

Απ'ότι μου είπανε γιατί είμαι και λίγο (έως εντελώς:lol: ) σκράπας με αυτά, με ένα ρούτερ θα έχω τη δυνατότητα να συνδέσω και 2ο pc σ'αυτή τη γραμμή.

Να σου πω την αλήθεια αυτά που σου γράφω τώρα δεν ξέρω καν αν στα λέω σωστά.:lol: Άν δηλαδή με βάλανε να παραγγείλω και το ρούτερ γι'αυτό το σκοπό ή για κάποιον άλλο !:lol: :lol: :lol:

:beer: :beer:

makis206
03/03/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απλώς η συγκεκριμένη προσφορά έληξε στις 28/2.


Απ'ότι παρατήρησα μόλις η προσφορά πήρε παράταση.

:p :p

Λεωνίδας
03/03/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απ'ότι μου είπανε γιατί είμαι και λίγο (έως εντελώς:lol: ) σκράπας με αυτά, με ένα ρούτερ θα έχω τη δυνατότητα να συνδέσω και 2ο pc σ'αυτή τη γραμμή.
Σωστά αλλά ποιο router παράγγειλες :confused:

makis206
03/03/2006, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Σωστά αλλά ποιο router παράγγειλες :confused:

Το ρούτερ δεν το παράγγειλα απ'τον ΟΤΕ αλλά απο έναν φίλο που έχει κατάστημα με υπολογιστές. Ιδέα δεν έχω τι είναι αυτό το ρούτερ, αυτός με κατατόπισε.:D :D :lol:

:beer: :beer:

Λεωνίδας
03/03/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Το ρούτερ δεν το παράγγειλα απ'τον ΟΤΕ αλλά απο έναν φίλο που έχει κατάστημα με υπολογιστές. Ιδέα δεν έχω τι είναι αυτό το ρούτερ, αυτός με κατατόπισε.:D :D :lol:

:beer: :beer:
Good wines :rotflmao:
Ελπίζω να είναι φίλος και όχι "φίλος":wave2:

makis206
03/03/2006, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Good wines :rotflmao:
Ελπίζω να είναι φίλος και όχι "φίλος":wave2:

Βασικά αν ήτανε "φίλος" θα συνέχιζα να πηγαίνω στα ίντερνετ καφέ !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: