PDA

View Full Version : Το 9 κλειδί



byron
03/03/2006, 12:08
Καθώς πιτσιρικάς ήμουν ταξιδιάρα ψυχή, μόλις αγόρασα το πρώτο μου παπί, σκεφτόμουνα πως θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι. Είχα ένα C50 12V φτιαγμένο 80cc.Τότε τα πιστόνια που θεωρούνταν καλύτερα ήταν τα Ε800 που νομίζω ήταν από γεννήτριες HONDA. Καλά ήταν αλλά από αξιοπιστία.... βράστα. Αποφασίζω να πάω στο Γύθειο, αγνοώντας τις συμβουλές ¨θα σου σπάσει, ούτε μεχρι Κόρινθο δεν θα πας κλπ¨από φίλους. Καλού κακού βέβαια πήρα μαζί κύλινδρο-πιστόνι-φλάτζες-ζιγκλέρ, ένα μικρό μπροστινό γρανάζι του 50αριού και εργαλεία 8-10-12-13-17-21, κατσαβίδια κλπ. Είχα αλλάξει μέχρι τότε 2-3 φορές κυλινδροπίστονα και ήμουνα μια χαρά. Το ταξίδι ήταν τέλειο (από Αχλαδόκαμπο) και ήμουν τρισευτυχισμένος. Έκατσα 3-4 ημέρες στο Γύθειο και οέοο τσακώνομαι με την κοπέλλα μου (από τηλεφώνου). Την άλλη μέρα το πρωί βουρ για πίσω. Αν και είχα στο μυαλό μου να κάνω στάσεις καθώς ήταν Αύγουστος, σταμάτησα μόνο για βενζίνη, μεταθέτοντας την στάση για πιο κάτω...
Είχα φτάσει στην Κινέττα, είδα και την ταμπέλλα ΑΘΗΝΑ 52 χλμ, όταν ακούω κάτι να χτυπάει έντονα στο μοτέρ και...... τέλος. Αφού κρύωσε κάπως το μοτέρ, αρχίζω να λύνω καπάκια κλπ, και φτάνω στο γρανάζι της αλυσίδας του εκκεντροφόρου. Οι 3 βιδούλες που το έπιαναν πάνω του ήταν ....9. ’Ελα όμως που είχα ξεχάσει να πάρω 9, γιατί το παπί δεν είχε πουθενά αλλού 9άρες βίδες. Σταμάτησα 4-5 μηχανές, κανείς δεν είχε τέτοιο κλείδί. Αφού έβρισα με κάθετρόπο όλους τους Ιάπωνες, γύρισα με ωτοστόπ. Το παπί γύρισε ηττημένο την επόμενη μέρα μέσα σε καρότσα αυτοκινήτου.......
Είχε σπάσει ένα κομματάκι από το πιστόνι, το οποίο κόλλησε στην έδρα της βαλβίδας, κρατώντας την ανοιχτή.
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

morpheus
03/03/2006, 16:42
Ο καιρός γαρ εγγύς 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19375)

stavrouliasp
03/03/2006, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Ο καιρός γαρ εγγύς 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19375)

Korufh!!!:lol: :lol: :lol:
:rotflmao:

sonic22
05/03/2006, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Ο καιρός γαρ εγγύς 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19375)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p.s. exw tin edipwsi oti oi vides tou ekedroforou (sta c50 kai astrea) einai 8ares... borei na kanw lathos...


Καλού κακού βέβαια πήρα μαζί κύλινδρο-πιστόνι-φλάτζες-ζιγκλέρ, ένα μικρό μπροστινό γρανάζι του 50αριού και εργαλεία 8-10-12-13-17-21, κατσαβίδια κλπ.
p.s.2 kala re si to oti ise edelos trelos kai kouvalages kilidropistona flatzes gia na ta allajeis an xreiastei stin akri tou dromou (katakalokairo malista) (:eyepop: :uplate: :hypnotize ) ade kai to katalavame... to zigler ti sta komatia to itheles???:wacko:

byron
07/03/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p.s. exw tin edipwsi oti oi vides tou ekedroforou (sta c50 kai astrea) einai 8ares... borei na kanw lathos...


p.s.2 kala re si to oti ise edelos trelos kai kouvalages kilidropistona flatzes gia na ta allajeis an xreiastei stin akri tou dromou (katakalokairo malista) (:eyepop: :uplate: :hypnotize ) ade kai to katalavame... to zigler ti sta komatia to itheles???:wacko:

Καλημέρα... Μόλις επέστρεψα.
Το C50 12V (για το 1984 μιλάμε) είχε 9άρες βίδες στο γρανάζι. Γιατί δεν ξέρω. Μπορεί να είχαν απόθεμα.....
Δεν ξέρω άν τις αλλάξανε μετά στα μεταγενέστερα μοντέλα.
Ζιγκλέρ είχα γιατί φόραγα ένα καμπυρατέρ από CB200, με κάτι ζιγκλέρ γαιδούρια. Από ότι θυμάμαι, με τα κύλινδρα του 50αριού, δεν πήγαινε καθόλου, μπέρδευε του σκοτωμού. Με μικρότερα ζιγκλέρ το πήγαινες......
:wave2:

byron
07/03/2006, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Ο καιρός γαρ εγγύς 2 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19375)

Αν δεν κάνω λάθος είναι το βιβλίο που παρουσιάζει ο Λιακόπουλος...
Που κολλάει γιατί δεν το έχω διαβάσει;;;

morpheus
07/03/2006, 09:13
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα βιβλία του "αποκαλύπτουν" συνομωσιολογίες και σημειολογίες, και απλώς θεώρησα ότι κολλάει με την συνομωσία του 9... that's all..

byron
07/03/2006, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

τα βιβλία του "αποκαλύπτουν" συνομωσιολογίες και σημειολογίες, και απλώς θεώρησα ότι κολλάει με την συνομωσία του 9... that's all..



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Έχεις δίκιο. Έτσι έπρεπε να το ονομάσω το thread....
:beer: :beer:

Βαγγελας
10/04/2006, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Καλημέρα... Μόλις επέστρεψα.
Το C50 12V (για το 1984 μιλάμε) είχε 9άρες βίδες στο γρανάζι. Γιατί δεν ξέρω. Μπορεί να είχαν απόθεμα.....
Δεν ξέρω άν τις αλλάξανε μετά στα μεταγενέστερα μοντέλα.
Ζιγκλέρ είχα γιατί φόραγα ένα καμπυρατέρ από CB200, με κάτι ζιγκλέρ γαιδούρια. Από ότι θυμάμαι, με τα κύλινδρα του 50αριού, δεν πήγαινε καθόλου, μπέρδευε του σκοτωμού. Με μικρότερα ζιγκλέρ το πήγαινες......
:wave2:

Φιλε μου σε συμπαθησα πολυ !!!!

μου θυμησες τα πρωτα μου χρονια με τα παπια που κανα με ταξιδια κουβαλοντας λαστιχα πισινα σαμπρελες ομπρελες πιστονια κυλινδρους τρομπες αερα ποδιου ακτινες ντιζες μοχλο εξτρα ταχυτητων και μια εργαλειοθηκη στρατιωτικη γεματη εργαλεια για ολη την παρεα .....................

αρε τι μου θυμησες !!!!!!!!!!!

τα καλυτερα μοτοχρονια μας .......

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

byron
11/04/2006, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Βαγγελας
κουβαλοντας λαστιχα πισινα σαμπρελες ομπρελες πιστονια κυλινδρους τρομπες αερα ποδιου ακτινες ντιζες μοχλο εξτρα ταχυτητων και μια εργαλειοθηκη στρατιωτικη γεματη εργαλεια
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kαλά όλα τα παραπάνω τα καταλαβαίνω.(τις ομπρέλες, τις ήθελες για να δουλεύεις στην σκιά φαντάζομαι:lol: :rotflmao: :lol: )
Παραφράζοντας την απορία του Sonic22 για τα ζιγκλερ μου, τον extra μοχλό ταχυτήτων :look: :look: :look: τι στο καλό τον ήθελες;

:beer: :beer:

sonic22
11/04/2006, 14:46
mou thimizei mia konda pou eixa dei palia...

mia omada me ena monkey eixe katevei zakyntho gia kodres..

ta vazoune gia 20.000 (drx) lipon me ena "dinato" topiko papi kai to pernei to monkey...

lene lipon ta paidia na allajoume kati ston kinitira kai ta pame gia 60.000?

ok oi ntopioi pou tin eixan dei poli arxodes...

pou ton ixan krimeno ton deutero kinitira re paidia den jerw..
mia fora to monkey ta pire ola kai efige...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
11/04/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
pou ton ixan krimeno ton deutero kinitira re paidia den jerw..
mia fora to monkey ta pire ola kai efige...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιατί θα έπρεπε να είχαν δεύτερο κινητήρα;;
Ένας έξυπνος κοντράκιας ποτέ δεν ξεφτιλίζει τον αντίπαλο. Τον περνάει ίσα ίσα για να ξαναβάλει λεφτά ο άλλος.:winka: :winka:
Πολύ κότσους τους πιάσανε τους δικούς σου. Αφού τους πήρανε την πρώτη (και με monkey), βάλανε τα τριπλά στο καπάκι;;;
Κουκουρούκου.............

sonic22
11/04/2006, 15:06
ma auto den katalaves...

KATEVASANE TON ENA KINITIRA KAI VALANE ALLON!! :eyepop:

pou ton eixan krimeno den jerw...

fisika oute oi dikoi mas anoijane terma tin prwti fora... ti ta thes omws...

Βαγγελας
11/04/2006, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Kαλά όλα τα παραπάνω τα καταλαβαίνω.(τις ομπρέλες, τις ήθελες για να δουλεύεις στην σκιά φαντάζομαι:lol: :rotflmao: :lol: )
Παραφράζοντας την απορία του Sonic22 για τα ζιγκλερ μου, τον extra μοχλό ταχυτήτων :look: :look: :look: τι στο καλό τον ήθελες;

:beer: :beer:


Η ομπρελα ηταν για την παραλια ........

ο μοχλος ταχυτητων ηταν αναλωσιμος αφου εκει που πηγαιναμε σε αγονες και απροσιτες παραλιες ..... εκτος απο λαστιχα που σκαγανε βρισκανε και μοχλοι στις πετρες ........