PDA

View Full Version : Και που τα λεω ποιος με ακουει;



Leipsippos
03/03/2006, 13:53
Μολις εμαθα οτι ενα παιδι στο χωριο (πατρικο της γιαγας σε κατι βουνα της Πελλοπονησσου που επισκεπτομαι τα καλοκαιρια) ειναι για δευτερη φορα νοσοκομειο λογω της μηχανης. Το συγκεκριμενο ατομο μλις πηρε το παπι του το καλοκαιρι θεωρησε σωστο να μαθει να κανει "αμολυτη" οπως την λενε, οδηγηση χωρις χερια. Επισης χωρις κρανος κα χωρις εγκεφαλο οπως αποδυκνειεται. Η παρεα εκει το πηρε χαλαρα, χαρακτηριστικα μαλιστα ειπωθηκε το "ηρωϊκο" -Αντε να γινει καλα να παμε για καμια κοντρα.
Η ιδια παρεα , οχι μονο 18χρονα, και μεγαλυτεροι 25αρηδες & 28 αρηδες με κοιταζαν με απορια που φοραγα κρανος στο ποδηλατο και οταν μια φορα καποιος αποφασισε να παρει συνεπιβατη για να του δειξει τις χαρες της νεας του TDM, με χαρα ακουσα οτι θα πηγαιναν σπιτι να παρουν πρωτα τα πραγματα και μετα να πανε βολτα. Τους ειδα να γυριζουν μετα απο 5' μονο με τα καινουρια δερματινα μπουφαν. Απογοητευτικα. Ρωτω αξιζει να καθεται κανενας να προσπαθει να μαθει τελικα ενα γουρουνι να τραγουδαει αριες; Αλλα απο την αλλη ειναι η ζωη τους αμα δεν τα πεις νιωθεις και οτι δεν εκανες αυτο που επρεπε. Υπαρχει περιπτωση να πειστει κανεις; Tι να πω σκεψεις κανω και δεν ξερω αν επρεπε να το βαλω εδω η στους συλλογισμους.

the_passenger
03/03/2006, 14:01
Υπάρχουν και χειρότερα - κάποιοι παίρνουν ναρκωτικά ας πούμε..

Σε αυτές τις περιπτώσεις μια κουβέντα μπορεί να βοηθούσε, αλλά μπορεί και να πάει χαμένη.. δεν μπορείς να του δώσεις παιδεία του άλλου αν δεν έχει από τη μιά στιγμή στην άλλη.. :rolleyes:

johnpan
03/03/2006, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Ρωτω αξιζει να καθεται κανενας να προσπαθει να μαθει τελικα ενα γουρουνι να τραγουδαει αριες;

Και εγώ έτσι τη βλέπω καμιά φορά, αλλά μάλλον το σωστό είναι να τα λες κι ας μη σε ακούνε. Πού ξέρεις, μπορεί...

McGyver
03/03/2006, 14:08
Γ@μώ το φελέκι μου, γ@μώ...

Ώρες ώρες σκέφτομαι να μπω σε κανένα rotten.com να "κατεβάσω" φωτό και να φτιάξω φυλλάδιο να το δίνω σε όποιον βλέπω ξεκράνωτο (τουλάχιστον)...

Τι να πω, μακάρι να μπορούσαμε να βάλουμε μυαλό στον κόσμο...

Καλά νά 'μαστε και πάντα όρθιοι αδέρφια!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Cpt. Haddock
03/03/2006, 14:08
Και να μην σε ακούει κανένας, δε χάνεις τίποτε να το λές.

Έστω και ένας να "συμμορφωθεί", έστω και ένας να γλυτώσει κέρδος είναι.

Από την άλλη δεν μπορείς να αναγκάσεις τον άλλο αν είναι ενήλικας να μην κάνει του κεφαλιού του.

Αν δεν το έχει μέσα του, αν δεν του έχει δοθεί από νωρίς από το σπίτι, δεν γίνονται και πολλά.

Ο εξάδερφός μου, έβαζε ΠΑΝΤΑ το γιό του στο αυτοκίνητο πίσω, σε κάθισμα (διαφορετικό όσο μεγάλωνε) και ΠΑΝΤΑ δεμένο.

Αυτό το παιδί δεν υπάρχει περίπτωση να οδηγήσει χωρίς ζώνη.

Οι γονείς που δώσαν τα παπιά στα τσιπιρίκια τους είπαν τίποτε από μικρά; (όχι με εξαναγκασμό και νουθεσίες αλλά με σωστή διαπαιδαγώγηση). Χλωμό...

Δε βαριέσαι, στην τελική δεν μπορούμε να είμαστε υπέυθυνοι και για τον κάθε ανώριμο αυτού του κόσμου...
(ακούγεται - και είναι - σκληρό αυτό, αλλά έτσι είναι)

:smokin:

Leipsippos
03/03/2006, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι γονείς που δώσαν τα παπιά στα τσιπιρίκια τους είπαν τίποτε από μικρά; (όχι με εξαναγκασμό και νουθεσίες αλλά με σωστή διαπαιδαγώγηση). Χλωμό...
Το ξερω, ενας απο τους μαχητες της ασφαλτου ειναι ανηψιος μου, τα εχω πει στον πατερα του, καμια αντιδραση. Αλλα απο την αλλη βλεπεις τον αλλο οτι παιζει με την ζωη του. Λεμε τωρα για ενα παπι "φτιαγμενο" χωρις φωτα, χωρις φτερα, χωρις κοντερ , χωρις καν μπροστινο φρενο για μην κοβει αεροδυναμικα. Ειναι σιγουρο ατυχημα αυτο το πραγμα, δεν μπορω να καθομαι να τον κυνηγαω να βαλει κρανος και να προσεχει, οταν κανει σουζα χωρις γωτα καταβραδο στον κεντρικο δρομο απλα ευχομαι να μην υπαρχει αλλο οχημα εκει περα γιατι βεβαια ακουγεται η εξατμιση οταν περναει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock Δε βαριέσαι, στην τελική δεν μπορούμε να είμαστε υπέυθυνοι και για τον κάθε ανώριμο αυτού του κόσμου...
(ακούγεται - και είναι - σκληρό αυτό, αλλά έτσι είναι)

:smokin:


Υπεθυνοι οχι αλλα απο την αλλη αν το πω και εγω αυτο γινομαι αλλος ενας "ωχαδερφος"
Τεσπα πλαι στο θεμα παιδεια καταληγουμε. Τα ειπα τουλαχιστον και ξαλαφρωσα οτι δεν ειμαι τρελος που φωναζω. Γιατι επειδη δεν τους εχω δωσει δικαιωμα να με δουν ξεκρανωτο εκει, με εχουν για τρελο, και μου την λενε οτι αυτα ειναι για αυτους που δεν ξερουν μηχανη, αυτοι, "οι γνωστες", δεν παθαινουν τετοια πραγματα. Εχουν και αποψη μη χ3$ω !!!

Cpt. Haddock
03/03/2006, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leipsippos
Λεμε τωρα για ενα παπι "φτιαγμενο" χωρις φωτα, χωρις φτερα, χωρις κοντερ , χωρις καν μπροστινο φρενο για μην κοβει αεροδυναμικα.

χάθηκε ο κόσμος να του πάρουν ένα καλύτερο μηχανάκι;

ρωτάω εγώ...

γιατί τη σκοτώστρα;

και γιατί τον αφήνουν να την χειροτερεύει;

:sad:

Leipsippos
03/03/2006, 14:46
Δεν εξηγησα σωστα, συγγνωμη, το μηχανακι ηταν κανονικο, το εχουν φτιαξει για να ειναι ετσι. Του βγαλαν ολα τα πλαστικα , το βαψαν ολο μαυρο, του βγαλαν τις ντιζες απο το μπροστινο, ολες! Βαλαν fake carbonfiber στο κοντερ, βγαλαν τις μανετες, τα φτερα, βαψαν οτι δεν μπορουσε να γινει μαυρο σε χρωμα γυφτονικελ/ασημι, οπερ το ταμπουρο μπροστα, το ποδοφρενο. Πληρωσαν λεφτα για να γινει ετσι, εννοειται οτι εχουν πειραξει και τον κινητηρα αλλα δεν ρωταω τι εχουν κανει γιατι θα βγαλω καμια μπουκαλα απο την δικια μου και θα τα κυνηγαω να τους ανοιξω εγω το κεφαλι πριν το φανε σε κανα δρομο. Φιλτρο αερα παντως δεν εχει, εξατμιση ομως να σηκωνει ολη την ορεινη κορινθια εχει και μαλιστα επινικελωμενη.
Γεια μας! :beer: