PDA

View Full Version : Πρόβλημα τροφοδοσίας ή καυσίμου?



xtapodias
04/03/2006, 17:52
Ρε παιδιά βοήθηστε να δούμε τι θα γίνει γιατι θα τρελαθώ. Σήμερα το πρωί ξεκίνησα να πάω για μπάλιτσα. Λίγο πρίν φτάσω έχει κάτι φανάρια. Κατεβάζω και βάζω νεκρά. Τσακ μου σβήνει. Ξαναβάζω μπρόστα τα ίδια. Τελικά πήγα στο γήπεδο κρατώντας ρελαντί με το γκάζι. Το στρομάκι ψυχοραγούσε στις 800 στροφές για κανα δυο δευτερα και έσβηνε. Λεω να δω πως θα φύγω τώρα. Να σημειώσω ότι μου είχε ξανασημβεί αυτό πριν κανα μήνα και επειδη είχα 5-6 λίτρα στο ντεπόζιτο φούλαρα από ένα βενζινάδικο και αμέσως το ρελαντί ήρθε στα κανονικά του. Τότε είχα συμπεράνει οτι έφτεγε το καύσιμο και δεν ξανάβαλα από κει που έβαζα συνέχεια. Τώρα πάλι είχα 5-6 λίτρα βενζίνη στο ντεποζιτο και λέω του πούστη ή κι από κει που βάζω τώρα παίζει κάτι με το καύσιμο ή έχει μείνει κατάλοιπο από πριν. Ξαναφουλάρω λοιπόν αλλά ματαια. Το μηχανάκι ψυχοραγάει στις χίλιες στροβές αυτή τη φορά. Μήπως φταίει κάτι άλλο? Την Τρίτη θα το πάω συνεργείο. Αλλα η Τρίτη είναι μακριά. Για να συνοψίσω λοιπόν :
1. Το μηχανάκι σβήνει
2. Το έχει ξαναπάθει
3. Ολες τις φορές που το έχει πάθει έχω λίγη βενζίνη
4. Την πρώτη φορά διορθώθηκε φουλάρωντας βενζίνη
5. Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα στο ρελαντι ή γενικα στη μηχανή

Thanx

Tropeas
04/03/2006, 19:39
Πείραξε την βιδούλα για το ρελαντί και φέρτο ώστε το στροφόμετρό σου αφού έχει πιασει 60-70 βαθμούς το μηχανάκι και έχει ζεσταθεί να δείχνει σε ρελαντί 1200-1400 στροφές!

Τόσο πρέπει στο μοντέλο να είναι το ρελαντί όταν είναι ζεστό, αν είναι κρύο δουλεύει σε 950-1050 περίπου... ;)

xtapodias
04/03/2006, 20:41
Αυτό το ξέρω αφού το λέει και το manual. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω, ξερυθμίστηκε μόνο του? Κι αν ναι την πρώτη φορά πως επανήλθε μετά το φουλάρισμα χωρίς να το πειράξω καθόλου?
Πάντως όταν είναι κρύο δουλεύει το ηλεκτρονικό chock και δουλεύει για λίγο γύρω στις 1700 στροφές. Εκει δεν έχει πρόβλημα. Λέτε να ξερυθμίστηκε μόνο του τελικά?

Tropeas
04/03/2006, 21:03
Στανταρ ξερυθμίζεται...

και επειδή όταν το τεπόζιτο είναι γεμάτο υπάρχει μεγαλύτερη πίεση στην παροχή καυσίμου στην τρόμπα και τελος στο ψεκασμό , γιαυτό δεν είναι τόσο ευαίσθητο...

xtapodias
05/03/2006, 09:05
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Θα το ρυθμίσω σήμερα και θα δω πως θα πάει. Τροπέα σε ευχαριστώ φίλε μου. Λες να το πάω συνεργείο τελικά?

zoudis
08/03/2006, 10:49
άμα θες να σου πιάσει τον ποπούλη ο συνεργειάς για το τίποτα, να το πας, να το πας...


Διαβάστε και κανα μανουαλ γμτ! γι αυτο τα τυπώνει ο κατασκευαστής...

Πες ρε Λάμπρο...

OldMan
08/03/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
επειδή όταν το τεπόζιτο είναι γεμάτο υπάρχει μεγαλύτερη υποπίεση στην παροχή καυσίμου στην τρόμπα

Το "υπο" στην υποπίεση περισσεύει !!!
(Και αλλάζει την έννοια...).

:wave2: :beer: :wave2:

makaronachis
08/03/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "υπο" στην υποπίεση περισσεύει !!!
(Και αλλάζει την έννοια...).

:wave2: :beer: :wave2:
Ίσως το ΄γραψε υπό πίεση....

Tropeas
08/03/2006, 16:11
Εσφαλα και διόρθωσα,
είμαι σωστός τώρα?;)

OldMan
08/03/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εσφαλα και διόρθωσα,
είμαι σωστός τώρα?;)

:lol: :beer: :lol: