PDA

View Full Version : Στρίψιμο στις κατηφορικές φουρκέτες



furious
05/03/2006, 16:19
Ως αρχάριος ανακάλυψα κάτι που με βοηθάει πολύ και μάλλον θα βοηθήσει κι άλλους αρχάριους. Είχα πρόβλημα στο στρίψιμο σε πολύ κατηφορικές και απότομες φουρκέτες. Πατούσα φρένο πριν την στροφή, αλλά όταν το άφηνα μέσα στη στροφή η μηχανή ανέπτυσσε πολύ ταχύτητα λόγω απότομης κατηφόρας και δε μπορούσα να στρίψω, με έβγαζε στο άλλο ρεύμα, αφού και η στροφή ήταν πολύ απότομη.

Τελικά, βρήκα τη λύση: αφού είναι επικίνδυνο να πατάω φρένο μέσα στη στροφή και αν δεν πατάω ανεβαίνει πολύ η ταχύτητα, όλα οδηγούν στο φρενάρισμα με μία ταχύτητα κάτω. Φυσικά, κατεβάζω πριν μπω στη στροφή . Μετά με κρατάει σε χαμηλή ταχύτητα χωρίς να πατάω φρένο κι έτσι στρίβω άνετα!

Πολύ απλό, αλλά είναι λεπτομέρεια και δεν το είχα διαβάσει πουθενά. Υπ' όψην έχω Africa και οι ρυθμοί μου είναι normal έως χαλαροί, όχι αγωνιστικοί.

gdevelek
05/03/2006, 17:18
Το "μία κάτω πριν τη στροφή" αποτελεί παλαιό και πασίγνωστο κανόνα, πριν από κάθε κλειστή στροφή (και όχι μόνο κλειστή), ανηφορική ή κατηφορική

sniper
06/03/2006, 19:24
Όλα αυτά σωστά, αρκεί στήν κορυφή της στροφής που ανοίγουμε ΑΠΑΛΑ και προοδευτικά το γκάζι να μην ξεχάσουμε ότι είμαστε με μία κάτω και φάμε κανένα high side

:smokin:

furious
06/03/2006, 19:31
Ωραία χαίρομαι που ανακάλυψα κι εγώ το παλιό κόλπο. :smilea: Καλό το διάβασμα, αλλά οπωσδήποτε οι σημαντικότερες εμπειρίες έρχονται από την πράξη. :wave2:

b_bong12
07/03/2006, 11:14
gia dokimase(peran tis efarmogis gaziou) otan eisai se fourketa i akoma an thes na kaneis anastrofi se kapoio fanari na anoikseis to eswteriko(vasei strofis) podi,dil na vgaleis gonato(oxi gia ksysimo i tipota extreme-apla anoikse to podi).
Me voithaei sto oti i moto pairnei pio eukola tin kleisti strofi.Gernei kalytera

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
07/03/2006, 11:46
κατα την γνωμη μου πιστευω οτι αυτο που σε ενοχλει στισ κλειστες ειναι οτι κοιτας τον δρομο 10 μετρα μονο μπροστα απο την μηχανη σου.
προσπαθησε να κοιτας την εξοδο και θα δεις οτι ολες οι στροφες θα ειναι καλυτερες.
εγω ειχα μεγαλη φοβια στις φουρκετες μεχρι που το δοκιμασα και απο τοτε διασκεδαζω σε καθε στροφη.

furious
07/03/2006, 12:47
Εντάξει, μακριά κοιτάζω, όσο μπορώ βέβαια σε μία κλειστή στροφή... Το γόνατο το έβγαζα από την πρώτη στιγμή ασυναίσθητα, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό. Όταν έδινα για δίπλωμα, πάνω σ' εκείνη την ευθεία που πρέπει να κινηθούμε πολύ αργά, εγώ κινούμουν πολύ αργά και ισοροπούσα μια χαρά, αλλά έβγαζα γόνατα μια αριστερά μια δεξιά για να ισοροπήσω και μου είπε ο εκπαιδευτής να μην το κάνω. Δεν ξέρω γιατί.

b_bong12
07/03/2006, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Το γόνατο το έβγαζα από την πρώτη στιγμή ασυναίσθητα,
αλλά έβγαζα γόνατα μια αριστερά μια δεξιά για να ισοροπήσω και μου είπε ο εκπαιδευτής να μην το κάνω. Δεν ξέρω γιατί.

Kai egw to idio ekana re c.afou voithaei kai vlepeis oti se voleuei giati na min to kaneis.
tespa.
As pei kai kanenas palios tin apopsi tou.

ALX GS 11½
20/03/2006, 16:01
Eπισης η χρηση του πισω φρενου απαλα μεσα στην στροφη σου κλεινει την γραμμη και βοηθαει να στριψεις καλυτερα (αν δεις οτι μπηκες λαθος και παει να σε βγαλει στο αντιθετο ρευμα αν ειναι δεξια ή εξω απο τον δρομο αν ειναι αριστερη.

Το μπροστινο φρενο εχει την ταση να σου σηκωσει ορθια την μοτοσυκλετα με συνεπεια να σου χαλασει την γραμμη οποτε ΔΕΝ το παταμε μεσα στην στροφη ποτε.(ασε που μπορει πιθανοτατα να χασεις και την προσφυση του μπροστινου):eek:

zephyr1
20/03/2006, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όλα αυτά σωστά, αρκεί στήν κορυφή της στροφής που ανοίγουμε ΑΠΑΛΑ και προοδευτικά το γκάζι να μην ξεχάσουμε ότι είμαστε με μία κάτω και φάμε κανένα high side

:smokin:

Αναλογα παντα απο το μηχανακι που εχουμε.:a10:

nimbus
05/04/2006, 01:42
με το monster βάζω μία ταχύτητα πάνω, πριν την στροφή.:D με την μία ταχύτητα κάτω, το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν τραβάει ιδιαίτερα:sick: θαρρώ πώς με κρατάει...με τρομάζει :bigcry:

LIBYKOS
05/04/2006, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
gia dokimase(peran tis efarmogis gaziou) otan eisai se fourketa i akoma an thes na kaneis anastrofi se kapoio fanari na anoikseis to eswteriko(vasei strofis) podi,dil na vgaleis gonato(oxi gia ksysimo i tipota extreme-apla anoikse to podi).
Me voithaei sto oti i moto pairnei pio eukola tin kleisti strofi.Gernei kalytera

Γέρνει καλύτερα μέχρι να πέσεις κάτω!!!!!
Αφήστε τα ποδαράκια στην ησυχία τους.
Το παν είναι η σωστή θέση του σώματος.
Αν γέρνουμε λίγο τον κορμό μας και το κεφάλι μας προς το εσωτερικό της στροφής, όλα θα κυλήσουν πιο ομαλά.
Το λάθος που κάνουμε συνήθως είναι ότι, στη στροφή πάνω, η θέση σώματος και κεφαλιού σχηματίζει ένα S, ενώ πρέπει να σχηματίζει όσο το δυνατόν περισσότερο μια ευθεία
Το γόνατο δεν βγαίνει από μόνο του. Το κρέμασμα του σώματος προς το εσωτερικό της στροφής αναγκάζει το γόνατο να βγει έξω

ΙΠΠΕΑΣ
05/04/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Το λάθος που κάνουμε συνήθως είναι ότι, στη στροφή πάνω, η θέση σώματος και κεφαλιού σχηματίζει ένα S, ενώ πρέπει να σχηματίζει όσο το δυνατόν περισσότερο μια ευθεία

Αν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά το παραπάνω γιατί μεταξύ των άσχετων με τα στροφιλίκια είμαι και εγώ.

sniper
05/04/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν μπορείς σε παρακαλώ εξήγησε λίγο πιο αναλυτικά το παραπάνω γιατί μεταξύ των άσχετων με τα στροφιλίκια είμαι και εγώ.

Αν ψαξεις λίγο εδώ μέσα θα βρεις μέχρι και φωτογραφίες.

To S δημιουργείται όταν βγάζεις το σώμα στο εσωτερικό της στροφής αλλά κρατάς τον κορμό σου και το κεφάλι πάνω στην μηχανή....

Το κέντρο βάρους είναι κουκουρούκου και δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα... Η μηχανή δεν είναι σε κατάσταση ισσοροπίας γεωμετρικά και άρα είσαι σε πολύ επικίνδυνο σημείο....

:smokin:

gdevelek
05/04/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
με το monster βάζω μία ταχύτητα πάνω, πριν την στροφή.:D με την μία ταχύτητα κάτω, το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν τραβάει ιδιαίτερα:sick: θαρρώ πώς με κρατάει...με τρομάζει :bigcry:

θεοδώρα, οπωσδήποτε μια κάτω

και άνοιγμα γκαζιού όσο το δυνατόν πιο νωρίς μέσα στη στροφή

την πρώτη κιόλας φορά που θα το κάνεις, θα καταλάβεις γιατί είναι και σωστό

crs-k
05/04/2006, 14:12
Επειδη ακουγονται διαφορα ΛΑΘΟΣ πραγματα, οπως το φρεναρισμα ΜΕΣΑ στην στροφη και αν και πολλοι ειναι γνωστες αυτων που θα πω, νομιζω οτι χρειαζονται καποιες "επεξηγησεις" για τους νεοτερους.


Η μηχανη απο την κατασκευη της εχει το βαρος μπροστα, ωστε να μπορει να ταξιδευει χωρις να παιζει το τιμονι (και οχι μονο).

Το πισω λαστιχο σε ΟΛΕΣ τις μηχανες ειναι το φαρδυτερο και κατα συνεπεια αυτο που εχει την καλυτερη προσφυση.

Σε μια κατασταση λοιπον που εχουμε μειωμενη προσφυση (λογω της προσπαθειας να αλλαξουμε πορεια στην μηχανη) οπως η στροφη, θελουμε να εξασφαλισουμε οτι θα προστατεψουμε απο γλυστριμα το λαστιχο με την μικροτερη προσφυση, που ειναι το μπροστινο!

Αυτο μπορουμε για να το πετυχουμε πρεπει να μεταφερουμε βαρος στο πισω (το ξηλωμα φτερων κλπ και το φορτωμα στην μπαγκαζιερα, δεν θεωρειτε εφικτη λυση :lol: )!
Ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να το πετυχουμε ειναι να ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΜΕ !!!

Γι' αυτον τον λογο, φρεναρουμε, κατεβαζουμε, κανουμε οτιδηποτε τελος παντων ΠΡΙΝ απ' την στροφη, ωστε να προλαβει να ισορροπησει η μηχανη μας!

Μπαινουμε στην στροφη (ακομα κι αν την ξερουμε καλα) ΠΟΛΥ βαθεια και ανοικτα, ωστε να ΔΟΥΜΕ την εξοδο!
Μετα ριχνουμε, πιο αποτομα απ' οτι συνηθως (δειτε τοπικς για το "γυροσκοπικο φαινομενο"), την μηχανη με ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΟ ΓΚΑΖΙ (διαρκη επιταχυνση) !!!

Ετσι αποφορτιζουμε (οσο το δυνατον περισσοτερο) το μπροστινο.


ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο οπως, φρεναρισμα, κλεισιμο του γκαζιου, ακομα και το σταθερο γκαζι, εχει σαν συνεπεια την μεταφορα του βαρους ΞΑΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ, με οτι αυτο συνεπαγεται, αναλογα με την ταχυτητα, την κλιση μας και καμπυλοτητα της στροφης!


Αυτα ηταν μονο οι γενικες αρχες!
Σε ειδικοτερες λεπτομερειες δεν μπορω να αναφερθω τωρα, λογω του "ογκου" τους (εχει πιαστει και το χερι μου)! :sick: :lol:


:wave2:

LIBYKOS
05/04/2006, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
θεοδώρα, οπωσδήποτε μια κάτω

και άνοιγμα γκαζιού όσο το δυνατόν πιο νωρίς μέσα στη στροφή

την πρώτη κιόλας φορά που θα το κάνεις, θα καταλάβεις γιατί είναι και σωστό

ΚΙ όμως : Στο σχολείο του 0-300 μας ανέλυσαν ότι : αν έχεις, πάνω στην ή μετά την στροφή, να επιλέξεις μεταξύ π.χ 2ας και στροφές ψηλά ή 3ης και στροφές λίγο πιο χαμηλά, επιλέγεις την τρίτη.
Και αυτό γιατί λόγω του σχήματος του ελαστικού, μόλις είναι στο πλάι, μειώνεται η διάμετρός του με συνέπεια να αναγκάζεται ο τροχός να κάνει περισσότερες περιστροφές για να καλύψει την ίδια απόσταση στον ίδιο χρόνο, με συνέπεια να αυξάνονται οι στροφές του κινητήρα

gdevelek
05/04/2006, 14:35
Το "μια κάτω" ισχύει ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ στη στροφή, όχι πάνω ή μετά τη στροφή όπως γράφεις

Και βέβαια όταν κατεβάζεις, φροντίζεις να έχεις περιθώριο να ανεβάσεις στροφές μέσα στη στροφή, αφού εκεί πρέπει να επιταχύνεις.

Δηλαδή, αν κατεβάζοντας βρίσκεσαι λίγο πριν τα κόκκινα, κακώς κατέβασες.

nimbus
05/04/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
θεοδώρα, οπωσδήποτε μια κάτω

και άνοιγμα γκαζιού όσο το δυνατόν πιο νωρίς μέσα στη στροφή

την πρώτη κιόλας φορά που θα το κάνεις, θα καταλάβεις γιατί είναι και σωστό

βρε συ Γιώργο, ντουκατίστας μου έχει πει να στρίβω με μία πάνω ταχύτητα το monster. Και στην συνέχεια να ανοίγω ομαλά το γκάζι, για να μην μου φανεί απότομα...

sniper
05/04/2006, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
ΚΙ όμως : Στο σχολείο του 0-300 μας ανέλυσαν ότι : αν έχεις, πάνω στην ή μετά την στροφή, να επιλέξεις μεταξύ π.χ 2ας και στροφές ψηλά ή 3ης και στροφές λίγο πιο χαμηλά, επιλέγεις την τρίτη.
Και αυτό γιατί λόγω του σχήματος του ελαστικού, μόλις είναι στο πλάι, μειώνεται η διάμετρός του με συνέπεια να αναγκάζεται ο τροχός να κάνει περισσότερες περιστροφές για να καλύψει την ίδια απόσταση στον ίδιο χρόνο, με συνέπεια να αυξάνονται οι στροφές του κινητήρα

ΟΛΟΣΩΣΤΟ!!!!!

sniper
05/04/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Το "μια κάτω" ισχύει ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ στη στροφή, όχι πάνω ή μετά τη στροφή όπως γράφεις

Και βέβαια όταν κατεβάζεις, φροντίζεις να έχεις περιθώριο να ανεβάσεις στροφές μέσα στη στροφή, αφού εκεί πρέπει να επιταχύνεις.

Δηλαδή, αν κατεβάζοντας βρίσκεσαι λίγο πριν τα κόκκινα, κακώς κατέβασες.

Πριν ΜΠΕΙΣ στην στροφή και μέχρι να ΒΓΕΙΣ απο αυτή έχεις μόνο μία ταχύτητα.

Το μοναδικό πράγμα που πρέπει να κάνουμε μέσα στην στροφή είναι να κρατήσουμε σταθερά επιταχυνόμενο το γκάζι και τίποτα άλλο.....

:smokin:

nimbus
05/04/2006, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
ΚΙ όμως : Στο σχολείο του 0-300 μας ανέλυσαν ότι : αν έχεις, πάνω στην ή μετά την στροφή, να επιλέξεις μεταξύ π.χ 2ας και στροφές ψηλά ή 3ης και στροφές λίγο πιο χαμηλά, επιλέγεις την τρίτη.
Και αυτό γιατί λόγω του σχήματος του ελαστικού, μόλις είναι στο πλάι, μειώνεται η διάμετρός του με συνέπεια να αναγκάζεται ο τροχός να κάνει περισσότερες περιστροφές για να καλύψει την ίδια απόσταση στον ίδιο χρόνο, με συνέπεια να αυξάνονται οι στροφές του κινητήρα


όταν μπαίνω με την δεύτερη σχέση στο κιβώτιο, αγριεύομαι..κάτι δεν μου πάει καλά. Μηχανολογικά δεν μπορώ να το εξηγήσω...ενώ όταν βάζω τρίτη, διανύω καλά την στροφή, δίχως να κλείνω το γκάζι...

gdevelek
05/04/2006, 14:40
Θεοδώρα, σου γράφω ό,τι γράφει ο Keith Code

Το γιατί πρέπει να στρίβεις με μιά κάτω το ανέλυσε πολύ καλά ο Χρηστάρας πριν λίγο

Από κει και πέρα, ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του

:wave2:

sniper
05/04/2006, 14:40
Θοδώρα.....

όταν θα είσαι μέσα στην στροφή μίλα στον εαυτό σου και λέγε του : ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ

gdevelek
05/04/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πριν ΜΠΕΙΣ στην στροφή και μέχρι να ΒΓΕΙΣ απο αυτή έχεις μόνο μία ταχύτητα.

Το μοναδικό πράγμα που πρέπει να κάνουμε μέσα στην στροφή είναι να κρατήσουμε σταθερά επιταχυνόμενο το γκάζι και τίποτα άλλο.....

:smokin:

ΑΚΡΙΒΩΣ

sniper
05/04/2006, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Θεοδώρα, σου γράφω ό,τι γράφει ο Keith Code

Το γιατί πρέπει να στρίβεις με μιά κάτω το ανέλυσε πολύ καλά ο Χρηστάρας πριν λίγο

Από κει και πέρα, ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του

:wave2:


Κeith Code vs Andy Ibbot....


Δεν είναι απόψεις Γιώργο.... και μάλιστα κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει τη "άποψή" του όταν αυτή μπορεί να στοιχίσει στον άλλο.

McGyver
05/04/2006, 14:42
Ετοιμάζεσαι να στρίψεις και αναρωτιέσαι:

"Γεμάτη ταχύτητα Χ ή 'κούφια' ταχύτητα Χ+1;;;"

Απάντηση:

'Κούφια' ταχύτητα Χ+1 .-


:wave2:

LIBYKOS
05/04/2006, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θοδώρα.....

όταν θα είσαι μέσα στην στροφή μίλα στον εαυτό σου και λέγε του : ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ

Πράγμα που θέλει πολλή εξάσκηση!!!!!!!!!

Tropeas
05/04/2006, 14:44
Παιδιά ,
η εμπειρία μου απο μια πτώση σε κατηφορική μέτρια προς εύκολη στροφή,
επειδή είχα 3η και λίγες στροφές και πλάγιασμα,
και τελικά ο λόγος της πτώσης δεν ήταν το παραπάνω, αλλά το πετραδάκι που έκανε την ρόδα να χοροπηδήσει και με αυτές της στροφές να χάσει την πρόσφυση...

Πιστεύω αν είχα μια ταχύτητα κάτω,
περισσότερες στροφές,
και ποιο τσιτομένος εγώ,
δεν θα έπεφτα,
οπότε προτιμώ να είμαι στην τσίτα και με μια κάτω παρά χαλαρός και με μια πάνω...

LIBYKOS
05/04/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ετοιμάζεσαι να στρίψεις και αναρωτιέσαι:

"Γεμάτη ταχύτητα Χ ή 'κούφια' ταχύτητα Χ+1;;;"

Απάντηση:

'Κούφια' ταχύτητα Χ+1 .-


:wave2:


Ορθόν ................................ Κε συμμαθητά!!!!!

nimbus
05/04/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θοδώρα.....

όταν θα είσαι μέσα στην στροφή μίλα στον εαυτό σου και λέγε του : ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ


ναι βρε Νίκο, είπες μεγάλη κουβέντα:)
τους περασμένους μήνες τρόμαζα στην ιδέα της στροφής με το μονστερ. Έμπαινα με δεύτερη σχέση στο κιβώτιο κι έκλεινα το γκάζι, πατώντας φυσικά τον συμπλέκτη. Με είδαν φίλοι και το συζητήσαμε. Άρχισα λοιπόν, με την τρίτη να πειραματίζομαι κι όταν κρατούσα σταθερό το γκάζι, η πορεία μου μέσα στην στροφή, ήταν πιό ασφαλής.

nimbus
05/04/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Θεοδώρα, σου γράφω ό,τι γράφει ο Keith Code

Το γιατί πρέπει να στρίβεις με μιά κάτω το ανέλυσε πολύ καλά ο Χρηστάρας πριν λίγο

Από κει και πέρα, ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψή του

:wave2:

Δεν αντιλέγω βρε Γιώργο, καλά τα λες. Απλά παρατηρώ την συμπεριφορά του μονστερ με τον έναν τρόπο και τον άλλον, και φυσικά διαπιστώνω και τις δικές μου προσπάθειες στο να διαφυλάξω τον εαυτό μου, δίχως να συμβεί κάποιο χαζό ατύχημα από άγνοια δικιά μου...

sniper
05/04/2006, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Δεν αντιλέγω βρε Γιώργο, καλά τα λες. Απλά παρατηρώ την συμπεριφορά του μονστερ με τον έναν τρόπο και τον άλλον, και φυσικά διαπιστώνω και τις δικές μου προσπάθειες στο να διαφυλάξω τον εαυτό μου, δίχως να συμβεί κάποιο χαζό ατύχημα από άγνοια δικιά μου...

το μονστερ εκτός απο τα bembo έχει και V κινητήρα που όταν κλείσεις το γκάζι το βουλιάζει το μηχανάκι.....

Δύσκολα τα πράγματα Θοδώρα :D

ΙΠΠΕΑΣ
05/04/2006, 14:51
Αν υποθέσουμε ότι έχεις κατεβάσει ή έχεις κρατήσει την ίδια ταχύτητα πριν τη στροφή, αφού έχουμε μπει πλέον σε διαδικασία πλαγιάσματος, συμπλέκτη πειράζουμε ;

Με βάση τη λογική, συμπλέκτη πειράζουμε μόνο όταν η μηχανή είναι κατακόρυφη και όχι στη στροφή έτσι δεν είναι ;

nimbus
05/04/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παιδιά ,
η εμπειρία μου απο μια πτώση σε κατηφορική μέτρια προς εύκολη στροφή,
επειδή είχα 3η και λίγες στροφές και πλάγιασμα,
και τελικά ο λόγος της πτώσης δεν ήταν το παραπάνω, αλλά το πετραδάκι που έκανε την ρόδα να χοροπηδήσει και με αυτές της στροφές να χάσει την πρόσφυση...

Πιστεύω αν είχα μια ταχύτητα κάτω,
περισσότερες στροφές,
και ποιο τσιτομένος εγώ,
δεν θα έπεφτα,
οπότε προτιμώ να είμαι στην τσίτα και με μια κάτω παρά χαλαρός και με μια πάνω...


ωραία όλα αυτά καλέ μου Λάμπρο. Δεν ξέρω, αλλά ίσως πώ και βλακεία...αυτές οι λεπτομέροιες δεν συμβάλουν στο αν η μηχανή είναι δυκίλινδρη ή τετρακύλινδρη? Διότι έχουν διαφορετικές συμπεριφορές η μία με την άλλη...:confused: Εκτός κι αν αυτό, δεν έχει καμία σχέση...δεν ξέρω...:confused:

Tropeas
05/04/2006, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το μονστερ εκτός απο τα bembo έχει και V κινητήρα που όταν κλείσεις το γκάζι το βουλιάζει το μηχανάκι.....

Δύσκολα τα πράγματα Θοδώρα :D
όχι μόνο το βουλιάζει στο στήσιμο,
το φρενάρει κιόλας!
σε καμία σε V δεν κλείνουμε γκάζι πάνω στην στροφή...

sniper
05/04/2006, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
όχι μόνο το βουλιάζει στο στήσιμο,
το φρενάρει κιόλας!
....


Βουλιάζει = φρενάρει :winka:

gdevelek
05/04/2006, 14:54
έχοντας κούφια ταχύτητα μέσα στη στροφή, το μοτέρ θα δουλεύει αρκετά χαμηλώτερα απο κει που ροπιάζει

αυτό σημαίνει πως, και να ανοίξω το γκάζι, για παράδειγμα με 3η και 4000 στροφές, δεν θα δώσει αρκετή ώθηση το μοτέρ, άρα δεν θα γίνει και η μετατόπιση του βάρους στον πίσω τροχό όπως πρέπει (αφού έχω μέγιστη ροπή στις 10.000στροφές αν θυμάμαι καλά)


ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

δεν έχω κάνει ποτέ κανένα μάθημα 0-300, CSS ή κάτι σχετικό τέλος πάντων, οπότε μη δίνετε ΚΑΜΙΑ σημασία σε ό,τι λέω!!!

:rotflmao:

sniper
05/04/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έχοντας κούφια ταχύτητα μέσα στη στροφή, το μοτέρ θα δουλεύει αρκετά χαμηλώτερα απο κει που ροπιάζει

......

ναι αλλά δεν διαβάζεις και τι λένε οι άλλοι.... στρίβοντας ακομα και κρατώντας ΣΤΑΘΕΡΟ το γκάζι η μηχανή ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ.....

McGyver
05/04/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν υποθέσουμε ότι έχει κατεβάσει ή έχεις κρατήσει την ίδια ταχύτητα πριν τη στροφή, αφού έχουμε μπει πλέον σε διαδικασία πλαγιάσματος συμπλέκτη πειράζουμε ;

Με βάση τη λογική, συμπλέκτη πειράζουμε μόνο όταν η μηχανή είναι κατακόρυφη και όχι στη στροφή έτσι δεν είναι ;

Ας το πούμε άλλη μια φορά...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΚΛΙΣΗ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΜΕ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ...

Όλα τα υπόλοιπα (φρένα, κατεβάσματα, τοποθέτηση σώματος) πρέπει να έχουν γίνει ΠΡΙΝ κάνουμε το γυροσκοπικό (a.k.a. "ρίξουμε" τη μηχανή)...

nimbus
05/04/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το μονστερ εκτός απο τα bembo έχει και V κινητήρα που όταν κλείσεις το γκάζι το βουλιάζει το μηχανάκι.....

Δύσκολα τα πράγματα Θοδώρα :D

έτσι είναι Νίκο. Όταν κλείνω το γκάζι μειώνεται κατα πολύ η ταχύτητα. Σαν να φρενάρει η μηχανή.

gdevelek
05/04/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ναι αλλά δεν διαβάζεις και τι λένε οι άλλοι.... στρίβοντας ακομα και κρατώντας ΣΤΑΘΕΡΟ το γκάζι η μηχανή ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ.....

δεν το αμφισβήτησα αυτό

το ζητούμενο όμως δεν είναι να ανεβάσει στροφές, αλλά να δώσει ώθηση ώστε το βάρος να μετατοπιστεί στον πίσω τροχό

κι αυτό για να γίνει πρέπει να βρισκόμαστε κοντά στις στροφές μέγιστης ροπής

sniper
05/04/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν το αμφισβήτησα αυτό

το ζητούμενο όμως δεν είναι να ανεβάσει στροφές, αλλά να δώσει ώθηση ώστε το βάρος να μετατοπιστεί στον πίσω τροχό

κι αυτό για να γίνει πρέπει να βρισκόμαστε κοντά στις στροφές μέγιστης ροπής

Όχι δεν είναι απαραίτητο αυτό.... δλδ αν έχεις ένα ΖΩΟ 1000άρι πρέπει να είσαι μέσα στις max ροπές συνέχεια; Πότε έρχεται το highside? OEO?

gdevelek
05/04/2006, 15:09
προφανώς δεν υπάρχει ΜΙΑ και απαράλλαχτη μέθοδος για ΟΛΕΣ τις μηχανές

το ζητούμενο είναι να τραβάει, αν τραβάει από τις 2.000 στροφές, κανένα πρόβλημα

ό,τι γράφω προέρχεται από την εμπειρία μου με το 400αράκι, αντιλαμβάνεσαι πως αυτό θέλει ψηλές στροφές για να επιταχύνει

LIBYKOS
05/04/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
προφανώς δεν υπάρχει ΜΙΑ και απαράλλαχτη μέθοδος για ΟΛΕΣ τις μηχανές

το ζητούμενο είναι να τραβάει, αν τραβάει από τις 2.000 στροφές, κανένα πρόβλημα

ό,τι γράφω προέρχεται από την εμπειρία μου με το 400αράκι, αντιλαμβάνεσαι πως αυτό θέλει ψηλές στροφές για να επιταχύνει

Η ίδια διαδικασία ισχύει για όλες τις μοτοσικλέτες

gdevelek
05/04/2006, 15:39
αν εννοείς ότι, σε μια δεδομένη στροφή, και με 10 διαφορετικες μηχανές, μπαίνουμε πάντα με την ίδια σχέση και στις ίδιες στροφές, διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια και πλαγιαστά!)

αν εννοείς ότι οι βασικές αρχές είναι ίδιες, συμφωνώ, εξάλλου το γράψαμε ήδη τόσα άτομα

crs-k
05/04/2006, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αν εννοείς ότι, σε μια δεδομένη στροφή, και με 10 διαφορετικες μηχανές, μπαίνουμε πάντα με την ίδια σχέση και στις ίδιες στροφές, διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια και πλαγιαστά!)

αν εννοείς ότι οι βασικές αρχές είναι ίδιες, συμφωνώ, εξάλλου το γράψαμε ήδη τόσα άτομα


Το ΔΕΥΤΕΡΟ που ειναι και το αυτονοητο καμαριμ' ... :wacko:

LIBYKOS
05/04/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αν εννοείς ότι, σε μια δεδομένη στροφή, και με 10 διαφορετικες μηχανές, μπαίνουμε πάντα με την ίδια σχέση και στις ίδιες στροφές, διαφωνώ κάθετα (και οριζόντια και πλαγιαστά!)

αν εννοείς ότι οι βασικές αρχές είναι ίδιες, συμφωνώ, εξάλλου το γράψαμε ήδη τόσα άτομα

Εννοείται ότι μιλάμε για τις βασικές αρχές

gdevelek
05/04/2006, 15:44
ε, μα τότε τι μου γράφεις σαν να διαφωνείς...

κι εγώ αυτό έγραψα, ότι η μέθοδος έχει τις παραλλαγές της ανάλογα με τη μηχανή...

LIBYKOS
05/04/2006, 15:55
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
[B]προφανώς δεν υπάρχει ΜΙΑ και απαράλλαχτη μέθοδος για ΟΛΕΣ τις μηχανές



Διάβασέ το πάλι και πες μου τι καταλαβαίνεις

gdevelek
05/04/2006, 16:03
θα είχες δίκιο αν είχα γράψει "δεν υπάρχει μία μέθοδος για..."

αφού έγραψα "δεν υπάρχει μια ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΗ μέθοδος για...", ήμουν απόλυτα σαφής

b_bong12
25/04/2006, 11:10
Loipon,
otan xreiastei na pareis strofi-fourketa ite katiforiki ite oxi, prospa8ise na dwseis klisi sto swma sou pros ta pisw.Dil, na tentwseis ta xeria sou.
8a deis oti i moto strivei kai panw ap'ola, o anavatis ai8anetai aneta pairnontas autou tou eidous ti strofi

sniper
25/04/2006, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Loipon,
otan xreiastei na pareis strofi-fourketa ite katiforiki ite oxi, prospa8ise na dwseis klisi sto swma sou pros ta pisw.Dil, na tentwseis ta xeria sou.
8a deis oti i moto strivei kai panw ap'ola, o anavatis ai8anetai aneta pairnontas autou tou eidous ti strofi

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό; Δλδ τι επιτυγχάνουμε έχοντας δώσει κλίση προς στα πίσω;

OldMan
25/04/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ τι επιτυγχάνουμε έχοντας δώσει κλίση προς στα πίσω;

Ελαφρώνουμε τον μπροστινό τροχό ώστε να γλυστρίσει πιο εύκολα !!!

b_bong12
25/04/2006, 11:37
o mr oldman to eksigise kalytera nomizw...
syn tis allis,klinontas pros ta pisw to swma,allazei i optiki gwnia pou koitas ton dromo(eisai pio psila) kai se dieukolinei na stripseis akoma pio eukola.Apla prepei na eisai etoimos na dwseis kai mia mikri klisi.Edw se voi8aei to gegonos oti koitas ti strofi apo pio psila.

Nrgman
25/04/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ελαφρώνουμε τον μπροστινό τροχό ώστε να γλυστρίσει πιο εύκολα !!!

Όχι , το κάνουμε για να μπορούμε στην έξοδο να βγούμε με σουζα!!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

McGyver
25/04/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
o mr oldman to eksigise kalytera nomizw...

Και γιατί είναι καλό να ελαφρώσει το μπροστινό ώστε να γλιστρήσει πιο εύκολα;

Nrgman
25/04/2006, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
o mr oldman to eksigise kalytera nomizw...
syn tis allis,klinontas pros ta pisw to swma,allazei i optiki gwnia pou koitas ton dromo(eisai pio psila) kai se dieukolinei na stripseis akoma pio eukola.Apla prepei na eisai etoimos na dwseis kai mia mikri klisi.Edw se voi8aei to gegonos oti koitas ti strofi apo pio psila.


Ανάλογως τι όδηγας .

b_bong12
25/04/2006, 11:40
den nomizw na exei simasiaEeinai mia standard kinisi pou epiferei ena standard apotelesma

OldMan
25/04/2006, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Και γιατί είναι καλό να ελαφρώσει το μπροστινό ώστε να γλιστρήσει πιο εύκολα;

Γιατί είμαστε ακόμη από τα Πασχαλιάτικα τσίπουρα και λέμε ότι θέλουμε !!!

:lol: :beer: :lol:

McGyver
25/04/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί είμαστε ακόμη από τα Πασχαλιάτικα τσίπουρα και λέμε ότι θέλουμε !!!

Α, τότε καλά...

Μην πάρουμε κανένα στο σβέρκο μας μόνο...

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

Nrgman
25/04/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
den nomizw na exei simasia.

Αν μιλάμε μόνο για ss τότε έχεις δίκιο , άλλα αν είσαι με μια on-off ή μια costum πιστεύω οτι έχει.

sniper
25/04/2006, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
den nomizw na exei simasiaEeinai mia standard kinisi pou epiferei ena standard apotelesma


Άμα ελαφρώσει ο μπροστινός θα τον χάσεις και τότε δεν θα πάρεις στροφή στην φουρκέτα αλλά οικόπεδο στην άκρη του δρόμου.....

Το σώμα μας πρέπει να είναι έτσι ώστε το κέντρο βάρους του συστήματος μηχανή-αναβάτης να είναι στο εωτερικό της στροφής.

Πίσω, ψηλά, όρθια, ξαπλωτά, μπρούμητα, ανάσκελα, κρόουλ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι λάθος.... μιλάμε για street οδηγηση...

b_bong12
25/04/2006, 11:50
eee-nai sta ss ginetai eukolotera.
Alla kai me custom den paveis na kaneis tin idia kinisi estw kai an i moto den pernei toso megali klisi sti fourketa(megalytero tokso gia na perasei ti fourketa).

Milaw kyriws gia fourketes pou tis pairneis me mikri taxytita.I katey8eian apo stasi (se fanari px wacko:) Den trexeis toso wste na yparxei kindynos na xaseis ton mprostino.:

sniper
25/04/2006, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
eee-nai sta ss ginetai eukolotera.
Alla kai me custom den paveis na kaneis tin idia kinisi estw kai an i moto den pernei toso megali klisi sti fourketa(megalytero tokso gia na perasei ti fourketa).

Milaw kyriws gia fourketes pou tis pairneis me mikri taxytita.I katey8eian apo stasi (se fanari px wacko:) Den trexeis toso wste na yparxei kindynos na xaseis ton mprostino.:

τότε να προτίνω κι εγώ έναν τρόπο ακόμα πιο εύκολο.... κατεβένεις κάτω και την στρίβεις με τα χέρια περπατώντας.... :lol:

Ποιος ειναι ο ειδικός που προτίνει αυτόν τον τρόπο δεν μας είπες όμως....

kostisthegreek
30/05/2006, 21:31
Νομίζω ότι κάπου έχει μπερδευτεί η οδήγηση στην άσφαλτο με την οδήγηση στο χώμα.
Οταν είσαι σε χωμάτινη κατηφόρα ή και στροφή δίνεις βάρος στον πίσω τροχό για να έχει περισσότερη πρόσφυση. Επίσης όταν κατεβαίνεις σκαλοπάτια είσαι όσο το δυνατόν πίσω στη μηχανή. Αυτά όμως ισχύουν για enduro οδήγηση.

ottipe
01/07/2006, 17:37
Ρε παιδιά κάθε μηχανή δεν είναι ίδια όπως και κάθε στροφή. Τι πλαγιάσματα λέτε και γόνατα. Αν πρόκειται για στενό δρόμο και απότομη κατηφορική φουρκέτα, ακτίνας 3-4 μέτρων που πρέπει να την πάρεις με 20 χλμ τότε αν κάποιος κάνει τα παραπάνω το πιθανότερο είναι να πέσει από το ίδιο του το βάρος, χωρίς να έχουν γλυστρίσει τα λάστιχα. Σε βαριές μηχανές με ψηλό κέντρο βάρους το παρατηρείς πιο έντονα αυτό. Ο τρόπος λοιπόν που στρίβω εγώ σε τέτοια περίπτωση είναι να πλαγιάσω τη μηχανή προς το εσωτερικό της στροφής αλλά έχοντας το βάρος του σώματος μου προς την αντίθετη κατεύθυνση, προς το εξωτερικό δηλαδή. :wave2:

kostisthegreek
01/07/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ottipe
Ρε παιδιά κάθε μηχανή δεν είναι ίδια όπως και κάθε στροφή. Τι πλαγιάσματα λέτε και γόνατα. Αν πρόκειται για στενό δρόμο και απότομη κατηφορική φουρκέτα, ακτίνας 3-4 μέτρων που πρέπει να την πάρεις με 20 χλμ τότε αν κάποιος κάνει τα παραπάνω το πιθανότερο είναι να πέσει από το ίδιο του το βάρος, χωρίς να έχουν γλυστρίσει τα λάστιχα. Σε βαριές μηχανές με ψηλό κέντρο βάρους το παρατηρείς πιο έντονα αυτό. Ο τρόπος λοιπόν που στρίβω εγώ σε τέτοια περίπτωση είναι να πλαγιάσω τη μηχανή προς το εσωτερικό της στροφής αλλά έχοντας το βάρος του σώματος μου προς την αντίθετη κατεύθυνση, προς το εξωτερικό δηλαδή. :wave2:

Μιλούσαμε για street οδήγηση επομένως έστω και λίγο εσωτερικά θα πάει το σώμα.