PDA

View Full Version : ΔΙΑΚΕΝΑ ΒΑΛΒΙΔΩΝ



EftPap
05/03/2006, 22:59
Χαιρετώ τους πάντες!
Θέλω να ρυθμίσω βαλβίδες σε XT600Ε.
Τα διάκενα που προτείνει ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάζουν αν το μηχανάκι φοράει aftermarket εκκεντροφόρο;
Μήπως αλλάζουν με την πάροδο των ετών για να αντισταθμίσουμε τη φθορά του χρόνου;(Μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα)
Τα έλεγξα και είναι πολύ μικρότερα από τα όρια του κατασκευαστή, αν και δεν έχω συμπληρώσει τα χιλιόμετρα του σέρβις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

FZR1000
06/03/2006, 15:57
Οχι αν το μηχανάκι φοράει aftermarket εκκεντροφόρο τα standard διάκενα δεν αλλάζουν.

Ούτε αλλάζουν με την πάροδο των ετών.(δηλάδη το ιδανικό διάκενο πχ εισαγωγής θα είναι πάντα 0.10 έτσι αντισταθμίζεις την φθορά)

Τα πραγματικά διάκενα αλλάζουν ομως με τα χιλιόμετρα και αν τα διάκενα γίνουν πολύ μικρά ή μηδενικά καίγονται οι βαλβίδες.
Αν τα διάκενα είναι πολύ μεγάλα απλά ακούγονται να χτυπούν οι βαλβίδες.

Ακόμη είσαι σίγουρος οτι στο σέρβις ρυθμίστηκαν οι βαλβίδες?

EftPap
06/03/2006, 17:11
Όχι φίλε μου, τελικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ρυθμίστηκαν στο σέρβις. Μετά από 5500 χλμ σε ΧΤ με χρήση πολύ καλή και να έχουν κλείσει τελείως; Καλά που αποφάσισα να τα κάνω μόνος, έστω και αργά. Μήπως θα πρέπει να τα άφήσω λίγο μικρότερα για να αντισταθμίσω τη φθορά της κεφαλής της βαλβίδας;
Ευχαριστώ man.

xxxristos
06/03/2006, 17:13
To ΧΤ έχει ζύγωθρα (κοκοράκια) για την ρύθμιση των βαλβίδων.

Μετά από (πολλά πολλά) χιλιόμετρα, οι ρέγουλες των ζυγώθρων "κεφαλώνουν" και τα διάκενα μεγαλώνουν ελαφρώς.

Από την άλλη, οι βαλβίδες και οι έδρες των βαλβίδων φθείρονται στο σημείο που "πατάνε" και "κάθονται" οι μεν μεσα στις δε, μικράινοντας αισθητά τα διάκενα.

Επιπροσθέτως, επικαθίσεις (κυρίως κατάλοιπα καύσης) που "κάθονται" μεταξύ βαλβίδας και έδρας, μεγαλώνουν ελαφρώς τα διάκενα.

Επειδή κανένας δε μπορεί να ξέρει τί απ' όλα έχει σημβεί και σε τι βαθμό, χωρίς να λύσει την κεφαλή, ρυθμίζουμε τις βαλβίδες κάθε όποτε ορίζει ο κατασκευαστής. Άν παρατήρήσουμε οτι απορρυθμίζονται γρήγορα (χτυπάνε ή σφίγγουν) πριν την ώρα τους, τότε ήρθε η ώρα του overhaul (καινούργιες βαλβίδες, ρεκτιφιέ εδρών, κάνουμε και μια 5-angle job έτσι για να γουστάρει η ροή, καινούργια ζύγωθρα, πιανόλες, ρέγουλες) και όλα εντάξει.

Ά! Και καινούργια τσιμουχάκια βαλβίδων απαραίτητα!

Οι aftermarket εκκεντροφόροι δεν αλλάζουν τις τιμές των εργοστασιακών διάκενων. Τα aftermarket ζύγωθρα όμως (με διαφορετικούς λόγους μοχλισμού) τις αλλάζουν!

FZR1000
06/03/2006, 23:53
Γιά παράδειγμα στο xt 600 '97 τα διάκενα είναι εισαγωγή 0.07-0.12mm και εξαγωγή 0.12-0.17mm.

Το ιδανικό είναι ο μέσος όρος δηλαδή εισαγωγή 0.095mm και εξαγωγή 0.145mm.:winka:

xxxristos
07/03/2006, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Γιά παράδειγμα στο xt 600 '97 τα διάκενα είναι εισαγωγή 0.07-0.12mm και εξαγωγή 0.12-0.17mm.

Το ιδανικό είναι ο μέσος όρος δηλαδή εισαγωγή 0.095mm και εξαγωγή 0.145mm.:winka:

Άν μου βρείς filler 0.145 (!!!) στο αγοράζω 1000 ευρώ !!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

FZR1000
07/03/2006, 04:08
Ναι εννοείται οτι δεν υπάρχει τετοιό φίλερ (με 1000 ευρώ βέβαια σου φτιάχνω εγώ:rotflmao: )

Απλά είπα οτι αυτό είναι το ιδανικό διάκενο. Μετρώντας με το φίλερ έτσι κι αλλιώς την διαφορά 0.005 δεν την βλέπουμε.

Eftpap τα περισσότερα φίλερ της αγοράς δεν έχουν μικρότερο έλασμα απο 0.05 αλλά ούτε έχουν πχ 0.12mm ακριβώς, μόνο πολλαπλάσια του 0.05. Οπότε αν το επιθιμιτό διάκενο είναι πχ 0.12 θα πρέπει το φίλερ 0.10 να μπάινει σχετικά εύκολαν και το 0.15 να μήν μπαίνει ή να θέλει λίγη δύναμη.

dirtbird
07/03/2006, 05:24
Χρήστο έχεις βρει στην Ελλάδα κανέναν να κάνει 5-angle job στις έδρες? (δεν ρωτάω καν για full radius). Noμίζω ούτε καν 3-angle δεν μπορούν να κάνουν.
Για να μην μιλήσω για θυρίδες δίχρονων μετά από ρεκτιφιέ....

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι μάλλον υπάρχει φθορά στις έδρες , αλλά ο
EftPap δεν μας λέει τα συνολικά χιλιόμετρα του κινητήρα ούτε λεπτομέρειες για τις βελτιώσεις (υποννοεί χρήση 'αγριεμένου' εκκεντροφόρου).

xxxristos
07/03/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Χρήστο έχεις βρει στην Ελλάδα κανέναν να κάνει 5-angle job στις έδρες? (δεν ρωτάω καν για full radius). Noμίζω ούτε καν 3-angle δεν μπορούν να κάνουν.
Για να μην μιλήσω για θυρίδες δίχρονων μετά από ρεκτιφιέ....

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι μάλλον υπάρχει φθορά στις έδρες , αλλά ο
EftPap δεν μας λέει τα συνολικά χιλιόμετρα του κινητήρα ούτε λεπτομέρειες για τις βελτιώσεις (υποννοεί χρήση 'αγριεμένου' εκκεντροφόρου).

Εγώ για 5-angle job στέλνω κεφαλές Αγγλία αλλά κάπου (σε ενα παλιό Power Techniques νομίζω) έχω την εντύπωση οτι διάβασα οτι κάποιος το κάνει και στην Ελλάδα...

Αλλά δεν εμπιστεύομαι ούτε κατα διάνοια τους έλληνες "μαστορες".

Όσο για τις θυρίδες των δίχρονων είσαι άδικος... Τους έχω δει που τις "παίρνουν" λίγο με τη λίμα... :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ο EftPap είπε πως φοράει άγριο εκκεντροφόρο και το ΧΤ έχει πολλά χιλιόμετρα (50000? 70000?)

sapila racing
07/03/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Ναι εννοείται οτι δεν υπάρχει τετοιό φίλερ (με 1000 ευρώ βέβαια σου φτιάχνω εγώ:rotflmao: )

Απλά είπα οτι αυτό είναι το ιδανικό διάκενο. Μετρώντας με το φίλερ έτσι κι αλλιώς την διαφορά 0.005 δεν την βλέπουμε.

Eftpap τα περισσότερα φίλερ της αγοράς δεν έχουν μικρότερο έλασμα απο 0.05 αλλά ούτε έχουν πχ 0.12mm ακριβώς, μόνο πολλαπλάσια του 0.05. Οπότε αν το επιθιμιτό διάκενο είναι πχ 0.12 θα πρέπει το φίλερ 0.10 να μπάινει σχετικά εύκολαν και το 0.15 να μήν μπαίνει ή να θέλει λίγη δύναμη.

Το 0.12 το φτιάχνεις εύκολα πχ με ενα 0.08 κι ένα 0.04 :wave2:

Από το .10 στο .15 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να καταλάβεις από τοπόσο 'κρατάει' το φίλερ. Εκτός κι έχεις ΤΟ χέρι.

xxxristos
07/03/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το 0.12 το φτιάχνεις εύκολα πχ με ενα 0.08 κι ένα 0.04 :wave2:

Από το .10 στο .15 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για να καταλάβεις από τοπόσο 'κρατάει' το φίλερ. Εκτός κι έχεις ΤΟ χέρι.

Τέτοια filler ΔΕΝ υπάρχουν λέμε (όπως είπε παραπάνω ο Fazer1000)!

Τα filler του εμπορίου είναι σε σετ 0.05 - 1.00

Φυσικά και υπάρχουν ειδικά filler (0.01 - 0.20) τα οποία δεν τα βρίσκεις πουθενά στην αγορά (εγώ τα "μάσισα" από την ΑΒΒ, μετρούσαν διάκενα βελόνας-φορέα σε μπέκ για μηχανές καραβιών). Κατα τα άλλα δεν έχω ξαναδεί τέτοια filler και ούτε έχω βρεί στην αγορά.

Κάποια καλά μαγαζιά εργαλείων έχουν όμως τέτοια νούμερα μεμονωμένα σε κουλούρες, αλλά εδώ μιλάμε για σετ γιατί να αγοράσεις 1-2 νούμερα filler δεν εξυπηρετεί.

Ά και κανονικά ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείς 2 filler μαζί γιατί υπάρχει και μεταξύ τους διάκενο και παίρνεις λάθος μέτρηση... Ψιλά γράμματα...