PDA

View Full Version : Mήπως θα..



Xlitos
06/03/2006, 02:08
...ήταν καλύτερα να μην αναφέρουμε ατυχήματα και λοιπά;Έχει γεμίσει το φόρουμ,κάθε μέρα βλέπεις κι ενα τέτοιο ποστ.Δεν τ ανοίγω αλλά ψιχοπλακώνομαι και μόνο με τους τίτλους.Η εποχή είναι παράξενη,τα μηχανάκια έχουν βγει απ το γκαράζ με μουδιασμένους αναβάτες απο τον χειμώνα και οι αυτοκινητάδες ξέχασαν ότι υπάρχουν και οι μοτοσυκλέτες στο δρόμο.Γενικά μην τα ξαναλέμε Χριστούγεννα Πάσχα και γενικά τριήμερα και γιορτες ο κόσμος τρελένετε και γίνονται άπειρες μ@λ@κίες.Προσοχή λοιπον και εύχομαι να μην ξαναδω τέτοια ποστ..

adam_tsouk
06/03/2006, 22:30
ΟΧΙ!


Προσωπικά (και πιστεύω έχει συμβεί σε πολλούς) με τα τόσα που διαβάζω, βλέπω, ακούω, μαθαίνω συνέχεια έχω γίνει πολύ πιο συνετός οδηγός απ'ότι ήμουν ακόμα και πριν 4-5 μηνες μπορώ να σου πω!
Ίσως ακούγεται χαζό, δεν ξέρω, αλλά στο μυαλό μου βρίσκεται συνέχεια το κακό ότι μπορεί να συμβεί παντού και πάντα.

Έχω αρχίσει και φοβάμαι μπορώ να πω και αυτό έχει ένα καλό αποτέλσμα στην όλη ιστορία: πλέον οδηγώ πολύ πιο συνετά! Έκανα ένα ταξιδάκι με ταχύτητες γύρω στα 130-140 ενώ ξέρω πως δνε θα πήγαινα με λιγότερα από 180.

Μακάρι να μην συνέβαιναν αλλά όχι να μην τα μαθαίναμε.....

:wave2:

sonic22
06/03/2006, 23:03
fisika kai ΟΧΙ!

arkei na min periexoun oi perigrafes... grafiki via kai na min stazoun aima...

den boroume na ethelotifloume stin pragmatikotita...

katalavenw oti poloi borei na theloun apla na jefigoun gia ligo kai benoun edw kai ginete i psixi tous mavri apo ta atoiximata/distiximata...

distixos omws iparxoun kai simvenoun..

:sad: :sad:

zolotas
06/03/2006, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΟΧΙ!


Προσωπικά (και πιστεύω έχει συμβεί σε πολλούς) με τα τόσα που διαβάζω, βλέπω, ακούω, μαθαίνω συνέχεια έχω γίνει πολύ πιο συνετός οδηγός απ'ότι ήμουν ακόμα και πριν 4-5 μηνες μπορώ να σου πω!


:a46: ..........ετσι ειναι ...........αλλιως θα συζητουσαμε για εναν κοσμο ονειρεμενο ............ασε που θα μας πουνε και μ@λ@κες οποιοι τα διαβαζουν

el_hymador
06/03/2006, 23:24
Ρε παιδια με ποιον τροπο λειτουργει κατασταλτικα στις μαλακιες μας η καταγραφη των ατυχηματων δεν μπορω να καταλαβω...μαλλον καταλαβαινω , αλλα δεν θα επρεπε η ιδια μας η λογικη να ειναι αυτη που μας συγκρατει?
Και εν πασει περιπτωση , πιστευω οτι πρεπει , οταν οδηγας μηχανη να εχεις επιγνωση των κινδυνων , οχι να φοβασαι....

Τα ατυχηματα θα συνεχισουν να καταγραφονται , απο την στιγμη που ο καθενας απο εμας οταν αντικρυσει ενα , καταλαβαινει το ποσο τρωτος ειναι....και με ποιον θα το μοιραστει αυτο? μα φυσικα με αλλους οι οποιοι μπορει να τον νιωσουν.

Επιγνωση (των κινδυνων) Σεβασμος (στον εαυτο μας αλλα και στους αλλους) και λογικη.

αυτα χρειαζονται και τα λεω πρωτιστως για να τα ακουσω εγω!!
:wave2:

zolotas
06/03/2006, 23:31
να μην γινονται δλδ αναφορες σε ατυχηματα λες???/ και οποιος μπαινει στο φορουμ θα βλεπει και φωτο απο πλαγιασματα και αλλα.......και θα λεει πωπω ρε μαγκα εγω θα το κανω καλυτερα.

ειδικα αν ειναι και πιτσιρικαδες........

naxiotis
07/03/2006, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
να μην γινονται δλδ αναφορες σε ατυχηματα λες???/ και οποιος μπαινει στο φορουμ θα βλεπει και φωτο απο πλαγιασματα και αλλα.......και θα λεει πωπω ρε μαγκα εγω θα το κανω καλυτερα.

ειδικα αν ειναι και πιτσιρικαδες........ ΣΩΣΤΟΣ:a18: ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ:a018: :a018: :a018:ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ :wave2:

LanosXR125
07/03/2006, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
ΣΩΣΤΟΣ:a18: ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ:a018: :a018: :a018:ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ :wave2:

+1

giati poloi nomizoun oti tous anoikoun olou oi dromoi kai as doune ti ginete sto dromo!!!

Xlitos
07/03/2006, 02:12
δεν ξέρω,μια άποψη είπα...δεν έχω πρόβλημα με το ποστ που έβαλε ένας/μια συγγενής ζητώντας βοήθεια πληροφορίες/μάρτυρες..αλίμονο.

αλλά να μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ και να έχω μες τη μάπα μου τον τίτλο ''νεκρός χθες..'' και τα λοιπά ε είναι βαρύ ρε παιδιά..και αυτός ο τίτλος διατηρείτε στη κορυφή για πάνω απο 3-4 μέρες γιατί κάποιος θα μπει μέσα να γράψει και καλά θα κάνει.Γιατί να ψιχοπλακώνομαι κάθε μέρα;ή μήπως να πω ''δεν πειράζει,είναι για το καλό μου;'' ή ''δεν πειράζει θα παραδειγματιστούν τα πιτσιρίκια του φόρουμ'';

Τεσπά...απλά μαζεύτηκαν πολλά τέτοια ποστ μαζί,στεναχωρήθηκα ,ύστερα νευρίασα(όχι μόνο με τα ποστ αλλά με το όλο θέμα) και είπα να γράψω κάτι.

Xlitos
07/03/2006, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ΟΧΙ!


Προσωπικά (και πιστεύω έχει συμβεί σε πολλούς) με τα τόσα που διαβάζω, βλέπω, ακούω, μαθαίνω συνέχεια έχω γίνει πολύ πιο συνετός οδηγός απ'ότι ήμουν ακόμα και πριν 4-5 μηνες μπορώ να σου πω!
Ίσως ακούγεται χαζό, δεν ξέρω, αλλά στο μυαλό μου βρίσκεται συνέχεια το κακό ότι μπορεί να συμβεί παντού και πάντα.

Έχω αρχίσει και φοβάμαι μπορώ να πω και αυτό έχει ένα καλό αποτέλσμα στην όλη ιστορία: πλέον οδηγώ πολύ πιο συνετά! Έκανα ένα ταξιδάκι με ταχύτητες γύρω στα 130-140 ενώ ξέρω πως δνε θα πήγαινα με λιγότερα από 180.

Μακάρι να μην συνέβαιναν αλλά όχι να μην τα μαθαίναμε.....

:wave2:

Ο.κ..τι να μάθεις όμως βρε συ άνταμ?ότι στην Επίδαυρο π.χ χάθηκε ένα παιδί?Άμα κάτσω και μετρήσω στα τρια χρόνια που ασχολούμε με φόρουμς και μοτό+ότι έχουνε δει τα ματάκια μου ΜΟΝΟ απ τη συγκεκριμένη διαδρομή φτιάχνω λίστα μεγαλύτερη κι απ του Σίντλερ.Γι αυτό δεν βρίσκω νόημα τέτοιων ποστ πέραν του ότι αυτός που το έκανε είναι γιατί στεναχωρέθηκε και ήθελε να το πει/γράψει κάπου.

Υ.Γ.Επίσης είναι λάθος το σκεπτικό σου.Ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος.Γνώσεις,αυτοπεποίθηση,αυτοσυγκέντρωση,εγκρ άτεια,τύχη..Αυτά είναι ο σύμμαχός μας.

alximistis
07/03/2006, 08:36
Να βάλω και τη δική μου άποψη;;;;;
Το βρίσκω άσκοπο πραγματικά να μπαίνουν συνέχεια τέτοια ποστ.
Πραγματικά άσκοπο!
Κάντε κάτι απλό. Μάθετε πόσοι οδηγοί όλων των οχημάτων ή επιβαίνοντες σε αυτά σκοτώνονται κάθε ΣΚ και σε κάθε έξοδο.
ΑΥτή είναι η χώρα μας, έτσι οδηγούμε.
Δεν μου αρέσει ούτε λέω ε τι να κάνουμε έτσι είμαστε.
Απλώς καλό είναι να λείπει η υπερβολή πιστεύω. Σκοτώνονται "φίλοι" δικυκλιστές όπως σκοτώνονται τόσοι άνθρωποι στους δρόμους, ακόμα και πεζοί.
Προς τι λοιπόν η συνεχής αναγραφή των "δικών" μας νεκρών;
Όσο γι' αυτό που λες άνταμ...

"Έχω αρχίσει και φοβάμαι μπορώ να πω και αυτό έχει ένα καλό αποτέλσμα στην όλη ιστορία: πλέον οδηγώ πολύ πιο συνετά! Έκανα ένα ταξιδάκι με ταχύτητες γύρω στα 130-140 ενώ ξέρω πως δνε θα πήγαινα με λιγότερα από 180."

Με συγχωρείς που θα σε στενοχωρήσω αλλά τα 130-140 δεν είναι διόλου βέβαιο ότι θα σε σώσουν...

Πάντα όρθιοι παιδιά

adam_tsouk
07/03/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

"Έχω αρχίσει και φοβάμαι μπορώ να πω και αυτό έχει ένα καλό αποτέλσμα στην όλη ιστορία: πλέον οδηγώ πολύ πιο συνετά! Έκανα ένα ταξιδάκι με ταχύτητες γύρω στα 130-140 ενώ ξέρω πως δνε θα πήγαινα με λιγότερα από 180."

Με συγχωρείς που θα σε στενοχωρήσω αλλά τα 130-140 δεν είναι διόλου βέβαιο ότι θα σε σώσουν...



Όχι αλλά θα προλάβω περισσότερα απ'ότι στα 180.

και λογική δεν υπάρχει.

Το θέμα το συζήταγα το Σάββατο με ένα φίλο.

Απλά ετσι το συνηδιτοποιώ. Ο καθείς όπως το βλέπει...


@Xlitos: αν δεν υπήρχε ο φόβος (γενικά έτσι) την είχαμε πατήσει....
ούτε τα 15 μας δε θα φτάναμε......

Και στη τελική.... λες ένα (έτσω και διαδικρυακό) αντείο σε έναν "συναδελφο"

alximistis
07/03/2006, 10:15
Για το αντίο συμφωνώ! Αυτό έλλειπε να μην...
Αλλά να μην γίνεται μιζέρια, συνήθεια και πολύ περισσότερο να μην γίνει αντιδικία.
Οι μα@λ@κ$ς που μας σκοτώνουν κ.λπ.
Δεν λέω ότι λες κάτι τέτοιο.
Απλώς να προσέξουμε να μην γίνει έτσι.
Κατά τα άλλα...
πάντα όρθιοι...

adam_tsouk
07/03/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Αλλά να μην γίνεται μιζέρια, συνήθεια και πολύ περισσότερο να μην γίνει αντιδικία.



Μα, δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο.....

:wave2:

alximistis
07/03/2006, 10:33
"Μα, δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο....."

Δεν είπα ότι αναφέρθηκε!
Γκρινιαροάνταμ...

johnpan
07/03/2006, 10:45
Φίλε μου Xlito σου θυίζω ότι διάλεξες να μετακινείσαι με ένα μέσο με το οποίο το παραμικρό ατύχημα μπορεί να αποβεί μοιραίο. Και διάλεξες να μπαίνεις σε φόρουμ όπου συζητάνε μεταξύ τους τέτοιοι άνθρωποι. Δικαίωμά σου να μην ανοίγεις τα ποστ, αλλά μέχρι εκεί. Πιστεύω κάνει καλό να ακούς διαρκώς πόσο επικύνδυνο είναι αυτό που κανεις. Η ασφάλειά μας είναι μια λεπτή γραμμή, κάποτε τα είχε πει καλύτερα ο Αφρο, δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς.. Φιλικά:beer:

adam_tsouk
07/03/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
"Μα, δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο....."

Δεν είπα ότι αναφέρθηκε!
Γκρινιαροάνταμ...

δεν είμαι γκρινιάρης ρε συ (σε λίγο θα πούνε ότι τρώμε κιόλας):lol: :lol:

Απλά κουβέντα στη κουβέντα άλλα ντ'αλλων θα καταλάβουμε στο τέλος!

:winka: :D

KaTaNaS
07/03/2006, 10:53
Δυστηχώς ΧΛΙΤΟ θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε ,όσο ζήσουμε και εμείς , με αυτές τις άσχημες ειδήσεις!


Δεν είναι σωστό να φιλτράρουμε τα άσχημα νέα...

να στρουθοκαμηλιάζουμε...


Δυστηχώς και εγώ όπως οι περισσότεροι στο 70% των εκδρομών, έχω ζήσει ή έχω δεί μια πτώση μοτοσυκλέτας!

ας καταλάβουμε επιτέλους πώς
δεν ειμαστε εμεις οδηγαρες που δεν συμβαινει σε μας αλλα στους αλλους!


απλά


είμαστε ΤΥΧΕΡΟΙ προς το παρόν :(




αν ακούμε όλα όσα γίνονται, και συμβαίνουν σε μοτοσυκλετιστές, θα ξεκινάμε με τον (προσοχή) φόβο του ιουδιαίου!


και λέω προσοχή επειδή , άλλος είναι ο φόβος ο γενικότερος που θέτει όρια στον δεξί καρπό,


και άλλος ο φόβος κατα τη διαρκεια μιας στροφής που σε ρίχνει κάτω! :(


δυστηχώς όποτε ντυνόμαστε με δερματα, όποτε γενικότερα πατάμε το σταρτ της μίζας και κουμπώνουμε την 1η στο κιβώτιο ταχυτήτων


δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν θα ξανακατεβάσουμε το στάντ



και αν θα ξαναχαμογέλασουμε σε αυτόν τον κόσμο ή σε κάποιον άλλο!

είναι δραματικά τα παραπάνω, μα δυστηχώς είναι η αλήθεια,


και ακομη πιο λυπημένα αυτή είναι η ζωή μας!

μια αναπνοή μετα την άλλη ώσπου ξαφνικά αυτή θα διακοπεί!


τί μπορούμε να κάνουμε;


μόνο να προσπαθούμε να ζούμε όσο πιό ζωντανά γίνεται μέσα στο σήμερα, χωρίς βέβαια να απορρίποτυμε το άυριο, μα ούτε να ξεχνάμε το χθές, και να ζούμε μεσα σε όνειρα και φαντασίες!



χαιρετώ σας αδέρφια :wave2: :smokin:

koutroulis
07/03/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

δεν ειμαστε εμεις οδηγαρες που δεν συμβαινει σε μας αλλα στους αλλους!




δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς πρέπει να πάθουν για να μάθουν!


και όσο και να με στεναχωρεί να διαβάζω για παληκάρια που φεύγουν με τόσο άσχημα, απαξιωτικό τρόπο

το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι τέτοια ποστ και καμιά φορά εικόνες σε κάνουν να βάζεις το ρημαδοκράνος στο κεφάλι και οχι στο χερι, την κορντουρα ή το δερμα με τα προστατευτικα και οχι το αντιανεμικο μπουφαν

τέλος σε κάνουν να ρίχνεις και μια δεύτερη ματιά πριν κάνεις τη σφήνα στη Κηφισσίας

δεν μιλάω για όλους, υπάρχουν και καλοί οδηγοί, πάντως η κακιά στιγμή υπάρχει εκεί έξω για όλους!

:wave2:

matsamitsou
07/03/2006, 12:37
Η λογική και η εγκράτεια δεν είναι έμφυτη αλλά διαμορφώνεται κυρίως από τα βιώματα μας. Άλλο να βλέπεις το ατύχημα, άλλο να το διαβάζεις στο φόρουμ και άλλο να έχεις ξεχάσει τους κινδύνους στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.

Όπως είπε και ο tai , ο φόβος πρέπει να υπάρχει και αυτό που κάνεις είναι να τον υπερνικάς με τη γνώση και την οδική ικανότητα που χτίζεται. ..... ή κάπως έτσι τέλος πάντων το είπε :wave2:

sapila racing
07/03/2006, 15:31
Εγω θα συμφωνήσω με τον adam.
Οποιος κάτσει και σκεφτεί ποιά είναι παραγματικά η κατάσταση για τις μοσυκλέτες στους Ελληνικους δρόμους, αυτομάτως κλείνει λίγο το γκάζι και έτσι ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ τις πιθανότητς να την βγάλει καθαρή.
Η επίγνωση των στατιστικών από μόνη της δεν λέει τίποτα.
Ομως το ενστικτό μας στηρίζεται στον φόβο για να μας βοηθήσει να επίζήσουμε.

Έγώ προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά 'οταν γεννήθηκε η κόρη μου.
Κι αυτό γιατί φαίνεται ότι στο υποσυνείδητο, το οποίο δεν ελέγχουμε, έχει καταγραφεί ότι πλεον δεν μπορώ να υπολογίζω μόνο για λογαριασμό μου....

Παρ όλα αυτά ίσως θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθεί ένας χώρος όπου θα συζητούντα τα ατυχήματα.
Οποιος δεν θέλει δεν πάει εκεί και δεν 'χαλιέται' . Τι λέτε?

johnpan
07/03/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Παρ όλα αυτά ίσως θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθεί ένας χώρος όπου θα συζητούντα τα ατυχήματα.
Οποιος δεν θέλει δεν πάει εκεί και δεν 'χαλιέται' . Τι λέτε?

Διαφωνώ. Είναι ανούσιο. Τα ατυχήματα είναι καθημερινές ιστορίες 100%. Έτσι θα το χωνέψουμε. Με μια κατηγορία ''ατυχήματα'' γινόμαστε και μακάβριοι και επίσης αποκόβουμε αυτές τις συζητήσεις με την έννοια ότι πολλοί δε θα μπαίνουν καν.

lopi
07/03/2006, 16:12
RE paidia sigoura oxi ....kalo einai kai na akoume gia ta atiximata gia na ksana8imomaste se ti mpo@rdelo zoume...:sad: kai na prosexoume perrissotero oste na mio8oun kai stadiaka tetoiou eidous minimata;)

Electra
07/03/2006, 17:32
Ένα πράγμα στη ζωή δε μπορούμε να αποφύγουμε και αυτό είναι ο θάνατος!
Σε άλλους έρχεται νωρίτερα και κάτω από αντίξοες και άδικες συνθήκες, είτε στο δρόμο είτε στο σπίτι τους είτε στα νοσοκομεία κάθε μέρα.
Εμείς οι μοτοσυκλετιστές είμαστε εκτεθιμένοι περισσότερο και το λάθος στα ατυχήματα δεν είναι πάντα δικό μας.
Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Συμπονούμε τα άτομα που έχουν χάσει δικούς τους ανθρώπους, αν μάθουμε κάτι βοηθάμε!
Έτσι είναι η ζωή. Ας μη ψυχοπλακωνόμαστε. Είναι στο χέρι μας να μην αφήσουμε κάτι τέτοιο να μας χαλάσει τη διάθεση.
Όσο για τα θανατηφόρα πόστ, θα τα βλέπουμε και σε άλλα φόρουμ. Από ποδήλατα μέχρι νταλίκες. Τα βλέπουμε στις ειδήσεις, τα ακούμε στο ραδιόφωνο, τα διαβάζουμε στις εφημερίδες. Άλλες φορές θα είναι πολλά άλλες φορές λιγότερα.

Έτσι είναι η ζωή!!

Δικό μας μέλημα είναι να προσέχουμε όσο μπορούμε εμάς και τους γύρω μας. Το τί θα μας συμβεί και πότε είναι "αλλουνού" δουλειά...

:beer:

THEOD
07/03/2006, 18:00
Eγώ θα έλεγα όχι μόνο να μην σταματήσουν να αναγράφονται αλλά να ενισχυθούν !!!

Παλαιότερα είχα κάνει μια πρόταση να υπάρχει sticky σε κάποιο μέρος του φόρουμ ο συνολικός αριθμός καταγεγραμένων πτώσεων-ατυχημάτων των μελών, ο οποίος αυτόματα θα αναπροσαρμόζεται για κάθε νέο συμβάν που αναφέρεται στο φόρουμ....
Ένα τέτοιο νούμερο μπροστά στα μάτια μας κάθε φορά που θα μπαίνουμε στην σελίδα ίσως περιορίσει τον ενθουσιασμό κάποιων, ειδικά όταν συνηδειτοποιήσουν πόσα πολλά μπορεί να είναι τα ατυχήματα μέσα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα...

Τότε είχε απορριφθεί η ιδέα, μήπως όμως τώρα ωρίμασε ???