PDA

View Full Version : Καθαρισμός κράνους



crazykiller
06/03/2006, 08:26
Μετά από κάθε βόλτα το κράνος γίνεται νεκροταφείο εντόμων.

Του βάζω βρεγμένη χαρτοπετσέτα για να μαλακώσουν τα ξεραμένα απομεινάρια(!!) και το σκουπίζω.


Το πρόβλημά μου είναι πώς μπορούμε να το απολυμάνουμε.
Έχει μια μυρωδιά αίματος, μην πάθουμε και τπτα!




Υ.Γ. Το Search δουλεύει σωστά?? Σπάνια βρίσκω κάτι που ΥΠΑΡΧΕΙ.

stavrouliasp
06/03/2006, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
........Έχει μια μυρωδιά αίματος, μην πάθουμε και τπτα!......


murwdia aimatos:eyepop: ? migakia skotwses h' kamia agelada..?:lol:

tsoukas77
06/03/2006, 11:27
Μετα την διαδικασια που ειπες,περνω την ζελατινα με οινοπνευμα,μεσα-εξω.

Tropeas
06/03/2006, 11:37
Στην Wintex (φαντάζομαι και αλλού, αλλά απο εκεί το χω πάρει εγω) υπάρχει ένα μικρό σε μέγεθος μπουκαλάκι με ένα βουρτσάκι μπροστά ειδικά για αυτή την δουλειά. (εξωτερικό καθάρισμα κράνους)

Αυτό έχει ήδη κάποιο απορρυπαντικό, και μετά ξαναγεμίζει με κάτι δικό σου.
Το βουρτσάκι καθαρίζει πολύ καλά όλα τα υπολοίματα αλλά για να μην βρωμίσει μυρίζει μετά απο μερικές χρήσεις, θέλει καλό καθάρισμα με νερό.

crazykiller
06/03/2006, 11:40
Οινόπνευμα??
Κάνει ή θα μου χαλάσει το κράνος??

Μην δω την ζελατίνα να αρχίζει να λιώνει!!!

zolotas
06/03/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
.
Έχει μια μυρωδιά αίματος, μην πάθουμε και τπτα!


.

αν ειναι ακομη εν ζωη..... ριχτα στα καρβουνα για εναν καλο μεζε:a01:

εγω μονο με μαλακο πανι και νερακι .........τι αλλο :confused:

οσο για οινοπνευμα που ανεφερεται δεν εχω δοκιμασει :confused: :wave2:

gdevelek
06/03/2006, 11:59
Με το πλύσιμο του εσωτερικού τι κάνετε; Έχω ένα σπρέυ της BRI, που του δίνει μετά μια χημική μυρωδιά. Έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει;

crazykiller
06/03/2006, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Με το πλύσιμο του εσωτερικού τι κάνετε; Έχω ένα σπρέυ της BRI, που του δίνει μετά μια χημική μυρωδιά. Έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει;

Για το εσωτερικό, σαμπουάν και μπανιέρα. Είχα κάτι σπρέι αλλά άμα δεις τι βρώμα βγάζει με το σαμπουάν, θα πάθεις πλάκα!

Και μετά στέγνωμα στο μπαλκόνι, στον αέρα (όχι στον ήλιο!!)



Θέλω κάτι για να απολυμαίνει. Το πανάκι με το νερό είναι μια χαρα για να φύγουν τα σκοτωμένα ζωύφια, αλλά δεν το απαλλάσει από μικρόβια και ότι ιούς μπορεί κουβαλάει το κα΄θε έντομο!

zolotas
06/03/2006, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Με το πλύσιμο του εσωτερικού τι κάνετε; Έχω ένα σπρέυ της BRI, που του δίνει μετά μια χημική μυρωδιά. Έχει κανείς κάτι άλλο να προτείνει;

1. για να μην ταλαιπωρεισαι με τα μυγακια να καθαριζεις την ζελατινα με το γαντι εν κινησει........και οτι απομειναρι με λιγο νερο μετα την βολτα ........δεν θαν και πολλα:smilea:

2.αν θες να κλεψεις λιγη απο την δοξα των motogp
παρε μεμβρανες που τις ανανεωνεις εν κινησει .....
3. πρεπει να το καθαρισεις με ενα στεγνο πανι ,το αφηνεις να στεγνωσει .....αλλα αν χρησιμοποιεις μπαλακλαβα γλυτωνεις απο πολυ βρωμια .....οχι οτι παλι δεν θελει αλλα κανει πολυ δουλεια:smilea:

adam_tsouk
06/03/2006, 18:22
Το οινόπνευμα μου είπαν (και αργησαν λίγο) ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ούτε για τη ζελατίνα αλλά ούτε και για το κέλυφος.

Vasilis_Strom
06/03/2006, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
Θέλω κάτι για να απολυμαίνει. Το πανάκι με το νερό είναι μια χαρα για να φύγουν τα σκοτωμένα ζωύφια, αλλά δεν το απαλλάσει από μικρόβια και ότι ιούς μπορεί κουβαλάει το κα΄θε έντομο!

Για σίγουρη απολύμανση Betadine Shampoo ή κάποιο από τα σαπούνια Betadine, αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό… :sick:

crazykiller
06/03/2006, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Για σίγουρη απολύμανση Betadine Shampoo ή κάποιο από τα σαπούνια Betadine, αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό… :sick:

Τι να σου πω, άμα το μυρίσεις το κράνος (εξωτερικά εεε!!!) θα καταλάβεις τι εννοώ. :yuck: :yuck:


Δεν είμαι μανιακός με την καθαριότητα (χμμ, κάθε άλλο θα έλεγα!!) αλλά αυτό με το κράνος είναι λίγο σοβαρό θέμα. Ίσως φταίει και η άγνοιά μου, δεν ξέρω, κατα πόσο μπορεί να πάθεις κάτι

tsoukas77
07/03/2006, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Το οινόπνευμα μου είπαν (και αργησαν λίγο) ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ούτε για τη ζελατίνα αλλά ούτε και για το κέλυφος.

Επι 15 χρονια με καθαρο οινοπνευμα καθαριζω την ζελατινα!Δεν ειχα ποτε προβλημα.

adam_tsouk
07/03/2006, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Επι 15 χρονια με καθαρο οινοπνευμα καθαριζω την ζελατινα!Δεν ειχα ποτε προβλημα.
ούτε εγώ, αλλά έτσι μου είπαν!
(και το επιβεβαίωσε κιαι πωλητής!) :sick:

tsoukas77
07/03/2006, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ούτε εγώ, αλλά έτσι μου είπαν!
(και το επιβεβαίωσε κιαι πωλητής!) :sick:

Αν θελουν να μας πουλησουν καποιο δικο τους καθαριστικο,μεχρι και το νερο θα ενοχοποιησουν...

Daemon
07/03/2006, 20:21
Παρε μια καινουργια ζελατινα και γυρνα την αναποδα. Αν ειναι καλης ποιοτητας θα μπορεσεις να ακουμπισεις της δυο ακρες αναποδα. Καθαρισε την για λιγω καιρο με οινοπνευμα και ξανακαντο..:wave2:
Το οτι εσυ δεν βλεπεις καποιο σημαδι φθορας πανω στην ζελατινα δεν σημανει οτι δεν εχει κιολας :)

Νερο μονο

wild_cat/anima
07/03/2006, 20:28
ti inopneyma lete ?????
eleos !
sigouri katastrofi tis zelatinas !
neraki ke kremosapouno i mpaniera ke sampouan opos idi exi ipothi !



ke ti mirodia ematos ine asyti re pedi ??????:confused: :confused: :confused: :confused:


tosa xronia forao kranos !
proti fora to akouo!
get a tip !
genika gia na kratiete sxetika kathero to esoteriko tou kranos pare mia mpalaglava (toulaxiston gia to ximona )
ke zestos tha se ke to kranos sou tha xis katharo !

GST
07/03/2006, 21:29
ενναλακτικα... μπορειτε και να λουζεστε καθημερινα :dizzy:

Motoulis
07/03/2006, 22:08
ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ?????:nono: :a24:
ΠΟΤΕ!!!! όπως και αζαξ φορτε και γενικά οτιδήποτε για τα τζάμια.
Σαπουνάκι του θεού και chetavlon (στα φαρμακεία) αν δεν έχει πολύ πράμα chetavlon αραιωμένο είναι και αντισηπτικό (για τα αίματα:lol: ) αν έχει πραμα σαπουνάκι και μετά chetavlon που καθαρίζει απο λιπαροτητα.

gdevelek
08/03/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ενναλακτικα... μπορειτε και να λουζεστε καθημερινα :dizzy:

αυτό είναι εύκολο... με τον ιδρώτα τι γίνεται...

HELLSPIRIT
08/03/2006, 13:10
ΑΖΑΞ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ!!!!:o

crazykiller
08/03/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ενναλακτικα... μπορειτε και να λουζεστε καθημερινα :dizzy:


Να' χα και μαλλιά!!!!!!


Πάντως ο προβληματισμός μου είναι για την ¨ΕΞΩ ΠΛΕΥΡΑ του κράνους μόνο. Από μέσα μυρίζει σαμπουάν!!!!

MG-KTiNoS
03/06/2013, 19:15
αντιμπάκτερ σαπούνι από το φαρμακείο. γ... τα πάντα !
:lol: