PDA

View Full Version : ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ....



billgeo
07/03/2006, 09:46
Για πειτε κανενα καλο βιβλιο που διαβασατε/θελετε να διαβασετε...

(για να μην σπαμαρω το thread με τις ταινιες)

:wave2:

billgeo
07/03/2006, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
παρε να διαβασεις το ''καλοκαιρι της διαφθορας''.ολα τα λεφτα οπως και το ''νυχτεριτες'' μικροτερης βεβαια εμβελειας βιβλιο απο το πρωτο.:wave2:

To καλοκαιρι μου το εχει πει και αλλος αλλα δεν το εχω διαβασει. Με τι εχει να κανει?

Τους "νυχτεριτες" ομως τους διαβασα και δεν μου αρεσανε καθολου, :yuck: το παρακανε ο King σ'αυτο το βιβλιο...:nono:

billgeo
07/03/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Πιστεύω οτί από King δεν μου έχουν ξεφύγει και πολλά, ούτε κάν κάποια διηγήματα που εξέδωσε σε ανύποπτο χρόνο. Ακόμα και το ``ride the bullet`` που βγήκε μόνο στην πολύ κουραστική μορφή ενός e-book, πρόλαβα να το διαβάσω ,μόλις 2 μέρες αφότου είχε βγεί...:D

Τα αγαπημένα μου πάντως ,που τα διαβάζω ανά τακτά διαστήματα είναι : Το σκυλί της πολαροϊντ, Καρδιές στην Ατλαντίδα, Το παιχνίδι του Τζέραλντ, Σάλεμς Λοτ (οι περισσότεροι το ξέρουν υπό μορφή διηγήματος με τίτλο Τζερούσαλεμς λοτ, αλλά έχει βγεί και σε κανονικό βιβλίο), Ονειροπαγίδα και το φοβερό και τρομερό ``The Shining``...

Επίσης για όσους αγαπούν αυτόν τον συγγραφέα, καλό θα είταν να ψάξουν και να βρούν την σειρά ``The Dark tower``. Δεν έχει πολυκυκλοφορήσει στην Ελλάδα και το βρίσκεις δύσκολα. Αποτελείται από 7 βιβλία ,με τον ίδιο κεντρικό χαρακτήρα ( Roland the gunslinger) . Εδώ ο King παραδίδει μαθήματα φαντασίας και μυθοπλασίας. Ένας μοντέρνος Τόλκιεν!!!
Διαβάστε τα οπωςδήποτε... :wave2: :wave2:




-----------------------------------------------------------------------------


Το "dark tower" με τι εχει να κανει?
Να υποθεσω οτι δεν το βρησκεις μεταφρασμενο ε? Amazon?

:wave2:

jinks
07/03/2006, 10:10
θα σου προτεινω τρια βιβλια του ιδιου συγγραφεα.

Λενος Χριστιδης

1. Τα χαστουκοψαρα (πιο παλιο)
2. ΛΟΣΤΡΕ (πιο νεο) (λοστρε= τρελος)
3. αραγε τρωνε οι χελωνες οταν λειπω?

γεματα εικονες με γλωσσα συγχρονη και ζωντανη.
διασκεδαστικα!
:wave2:

koutroulis
07/03/2006, 11:24
εγώ θα σου πρότεινα το "8"

της Κάθριν Νέβιλ


πολύ καλό, το διαβάζω αυτό το καιρό!


επίσης Μαικλ Κραιτον (μεγάλη αδυναμία)
-Rising Sun
-Disclosure
-Eaters of the dead
-Timeline

για ελληνικούς τίτλους δεν ξέρω να σας πω, συνήθως τα διαβάζω στα αγγλικά!


:wave2:

billgeo
07/03/2006, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
θα σου προτεινω τρια βιβλια του ιδιου συγγραφεα.

Λενος Χριστιδης

1. Τα χαστουκοψαρα (πιο παλιο)
2. ΛΟΣΤΡΕ (πιο νεο) (λοστρε= τρελος)
3. αραγε τρωνε οι χελωνες οταν λειπω?

γεματα εικονες με γλωσσα συγχρονη και ζωντανη.
διασκεδαστικα!
:wave2:

Πρεπει να ειναι πολυ λοστρε το παλικαρι!!!
Με τι ασχολουνται τα βιβλια αυτα?
1 φορα διαβασα ελληνα συγ. βιβλιο, ξενερωσα και απο ειπα, ποτε ξανα!

koutroulis
07/03/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
Το "dark tower" με τι εχει να κανει?
Να υποθεσω οτι δεν το βρησκεις μεταφρασμενο ε? Amazon?

:wave2:

ναι Amazon

εγώ τα έσκασα κανονικά για να αγοράσω όλη τη σειρά!


αλλά αξίζει το κόπο


τώρα δε μένει να βρω χρόνο να τα διαβάσω


επίσης αν θέλει κανείς e-book του King, πμ και σας στέλνω ότι θέλετε, πρέπει να έχω καμιά 70αρια!


για όσους έχουν χρόνο για διάβασμα




:wave2:

xanoutas
07/03/2006, 11:33
Θα σου πρότεινα και το ''Το άρωμα του ονείρου" του Τομ Ρόμπινς.Προσωπικά το θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία!!:D :sun:

koutroulis
07/03/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanoutas
Θα σου πρότεινα και το ''Το άρωμα του ονείρου" του Τομ Ρόμπινς.Προσωπικά το θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία!!:D :sun:


+1000


απλά καταπληκτικό!

evvou
07/03/2006, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
ναι Amazon

εγώ τα έσκασα κανονικά για να αγοράσω όλη τη σειρά!


αλλά αξίζει το κόπο


τώρα δε μένει να βρω χρόνο να τα διαβάσω


επίσης αν θέλει κανείς e-book του King, πμ και σας στέλνω ότι θέλετε, πρέπει να έχω καμιά 70αρια!


για όσους έχουν χρόνο για διάβασμα




:wave2:

μηπως εχεις διαβασει το Cell και το Colorado Kid που ειναι τα καινουρια του??

εχεις ξεκινησει με τη σειρα?? πως σου φαινεται?? :wave2: :wave2:

koutroulis
07/03/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
μηπως εχεις διαβασει το Cell και το Colorado Kid που ειναι τα καινουρια του??

εχεις ξεκινησει με τη σειρα?? πως σου φαινεται?? :wave2: :wave2:

αυτά τα καινούρια δεν τα έχω διαβάσει

γενικότερα έχω μεγάλη συμπάθεια στον Κινγκ οπότε τα περισσότερα που γράφει μαρέσουν


τη σειρά δεν την έχω πιάσει ακόμα, θέλω να τελειώσω το 8 και μετά, δυστυχώς με τη δουλειά δεν προλαβαίνω πολλά πλέον

πριν το 8 διαβασα του Νταν Μπραουν και τα 4 (αυτά ξέρω τουλ)

:wave2:

έχεις να προτείνεις κάποιο από Κινγκ?

cityfly
07/03/2006, 11:41
εγώ λέω να (ξανα)διαβάσουμε ΟΛΟΙ μας το 1984 του Όργουελ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επίκαιρο γίνεται

cityfly
07/03/2006, 11:42
εγώ λέω να (ξανα)διαβάσουμε ΟΛΟΙ μας το 1984 του Όργουελ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επίκαιρο γίνεται


εναλλακτικά (ή καλύτερα επιπλέον) τη φάρμα των ζώων

koutroulis
07/03/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ λέω να (ξανα)διαβάσουμε ΟΛΟΙ μας το 1984 του Όργουελ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επίκαιρο γίνεται


έχεις δίκιο!


να δω πότε θα βρω χρόνο!!!

:wave2:

evvou
07/03/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
αυτά τα καινούρια δεν τα έχω διαβάσει

γενικότερα έχω μεγάλη συμπάθεια στον Κινγκ οπότε τα περισσότερα που γράφει μαρέσουν


έχεις να προτείνεις κάποιο από Κινγκ?

εχω πααααααααρα πολλα βιβλια του :) εχω κολλημα απο αρκετα μικρη ηλικια και ειλικρινα δε μπορω να αποφασισω ποιο ειναι το αγαπημενο μου!!! μερικα απο τα πιο συγκλονιστικα του (για μενα) ειναι τα Insomnia, The girl who loved Tom Gordon, Thinner, Firestarter, Desperation, Dolores Clairborne, Needful things, και εννοειται The Stand που ειναι απιστευτο βιβλιο!!!

evvou
07/03/2006, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ λέω να (ξανα)διαβάσουμε ΟΛΟΙ μας το 1984 του Όργουελ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επίκαιρο γίνεται


εναλλακτικά (ή καλύτερα επιπλέον) τη φάρμα των ζώων

γμτ το 1984 δεν το εχω διαβασει :(

η φαρμα των ζωων ομως ειναι φοβερο βιβλιο...το διαβασα στο λυκειο και μου εχει μεινει ακομα..:beer: :beer:

koutroulis
07/03/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
εχω πααααααααρα πολλα βιβλια του :) εχω κολλημα απο αρκετα μικρη ηλικια και ειλικρινα δε μπορω να αποφασισω ποιο ειναι το αγαπημενο μου!!! μερικα απο τα πιο συγκλονιστικα του (για μενα) ειναι τα Insomnia, The girl who loved Tom Gordon, Thinner, Firestarter, Desperation, Dolores Clairborne, Needful things, και εννοειται The Stand που ειναι απιστευτο βιβλιο!!!


εμένα μου άρεσε πολύ η Ονειροπαγίδα και πιστεύω ότι η ταινία αδίκησε πολύ το βιβλίο


και το Hearts in Atlantis είναι πολύ καλό

billgeo
07/03/2006, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
εγώ θα σου πρότεινα το "8"

της Κάθριν Νέβιλ


πολύ καλό, το διαβάζω αυτό το καιρό!

:wave2:

Καλο θα ηταν να λεγαμε και το θεμα/κατηγορια του βιβλιου, π.χ. sci-fi, horor, fantasy, αστυνομικο, τσοντα... εεε... anyway... you get the picture!


Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis

επίσης Μαικλ Κραιτον (μεγάλη αδυναμία)
-Rising Sun
-Disclosure
-Eaters of the dead
-Timeline

:wave2:

Μαικλ Κραϊτον RULZ, τα πιο ψαγμετα βιβλια, SCI-fi (το SCI κεφαλαιο γιατι ολα βασιζονται σε τεκμιριωμενα επιστιμονικα δεδομενα!)
Και παρα πολλα απο τα βιβλια του γιναν ταινιες (οχι οτι αξιζουν κιολας).

αυτα που εχω διαβασει εγω (πανω απο 3 φορες το καθε ενα!)
1) jurasic park/lost world (φοβερα)
2) andromeda strain (στελεχος Ανδρομεδα) (παλιο αλλα πολυ καλο, εχει βγει σε ταινια, βασιζεται σε αληθινο σεναριο)
3)Sphere (η σφαιρα) (και αυτο σε ταινια, γαμ@ει)

και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα (οταν παω σπιτι θα τα δω)

evvou
07/03/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
εμένα μου άρεσε πολύ η Ονειροπαγίδα και πιστεύω ότι η ταινία αδίκησε πολύ το βιβλίο


και το Hearts in Atlantis είναι πολύ καλό

ειναι super και τα 2 :) :) :)
τις ταινιες γενικα τις αποφευγω να σου πω την αληθεια γιατι οι περισσοτερες χανουν τη μαγεια του King....περα απο το Πρασινο Μιλι, Misery, και The Shining (με τον Nicholson) δεν εχω ενθουσιαστει με καποια ταινια του ρε γμτ..

billgeo
07/03/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ λέω να (ξανα)διαβάσουμε ΟΛΟΙ μας το 1984 του Όργουελ όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επίκαιρο γίνεται


Στo 1984 (δεν το εχω διαβασει) εχει βασιστει η ταινια Brazil του Gilliam, φοβερη ταινιαρα, αν παρουμε σαν δεδομενο οτι παντα τα βιβλια χανουν οταν γινονται ταινιες, το βιβλιο πρεπει να γαμει!

:beer:

billgeo
07/03/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
εχω πααααααααρα πολλα βιβλια του :) εχω κολλημα απο αρκετα μικρη ηλικια και ειλικρινα δε μπορω να αποφασισω ποιο ειναι το αγαπημενο μου!!! μερικα απο τα πιο συγκλονιστικα του (για μενα) ειναι τα Insomnia, The girl who loved Tom Gordon, Thinner, Firestarter, Desperation, Dolores Clairborne, Needful things, και εννοειται The Stand που ειναι απιστευτο βιβλιο!!!

ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ! ΦΟΒΕΡΟ βιβλιο!

Κολημενος μεχρι το τελος!

Να το παρετε ολοι (νομιζω ο ελληνικος τιτλος ειναι "το κορακι")!

:beer: :wave2:

koutroulis
07/03/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
ειναι super και τα 2 :) :) :)
τις ταινιες γενικα τις αποφευγω να σου πω την αληθεια γιατι οι περισσοτερες χανουν τη μαγεια του King....περα απο το Πρασινο Μιλι, Misery, και The Shining (με τον Nicholson) δεν εχω ενθουσιαστει με καποια ταινια του ρε γμτ..

να προσθέσω την καταιγίδα του αιώνα


πολύ καλή ταινία

koutroulis
07/03/2006, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
Καλο θα ηταν να λεγαμε και το θεμα/κατηγορια του βιβλιου, π.χ. sci-fi, horor, fantasy, αστυνομικο, τσοντα... εεε... anyway... you get the picture!



Μαικλ Κραϊτον RULZ, τα πιο ψαγμετα βιβλια, SCI-fi (το SCI κεφαλαιο γιατι ολα βασιζονται σε τεκμιριωμενα επιστιμονικα δεδομενα!)
Και παρα πολλα απο τα βιβλια του γιναν ταινιες (οχι οτι αξιζουν κιολας).

αυτα που εχω διαβασει εγω (πανω απο 3 φορες το καθε ενα!)
1) jurasic park/lost world (φοβερα)
2) andromeda strain (στελεχος Ανδρομεδα) (παλιο αλλα πολυ καλο, εχει βγει σε ταινια, βασιζεται σε αληθινο σεναριο)
3)Sphere (η σφαιρα) (και αυτο σε ταινια, γαμ@ει)

και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα (οταν παω σπιτι θα τα δω)

έχεις δίκιο και στα δύο και παράλειψη μου

για το 8 παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα απο άμαζον

Katherine Neville's debut novel is a postmodern thriller set in 1972 ... and 1790. In the 20th century, Catherine Velis is a computer expert with a flair for music, painting, and chess who, on her way to Algeria at the behest of the accounting firm where she is employed, is invited to take a mysterious moonlighting assignment: recover the pieces of an old chess set missing for centuries.

In the midst of the French Revolution, a young novice discovers that her abbey is the hiding place of a chess set, once owned by the great Charlemagne, which allows those who play it to tap into incredible powers beyond the imagination. She eventually comes into contact with the major historical figures of the day, from Robespierre to Napoleon, each of whom has an agenda.

The Eight is a non-stop ride that recalls the swashbuckling adventures of Indiana Jones as well as the historical puzzles of Umberto Eco which, since its first publication in 1988, has gone on to acquire a substantial cult following. --This text refers to the Paperback edition.

From Publishers Weekly
In this "astonishing fantasy-adventure," Catherine Velis, a computer expert banished to Algeria by her accounting firm, gets caught up in a search for a legendary chess set once owned by Charlemagne. "A thoroughly accomplished first novel," praised PW , "daring, original and moving, it seems destined to become a cult classic."
Copyright 1990 Reed Business Information, Inc.


για Κραιτον όντως κάνει επιστημονική έρευνα σε αυτά που γράφει!


και γράφει καταπληκτικά

σου προτείνω να διαβάσεις το Rising Sun, νομίζεις οτι είσαι στην Ιαπωνία, και η ταινία εξίσου καλή (Σων Κονερυ είναι αυτός)

billgeo
07/03/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
ειναι super και τα 2 :) :) :)
τις ταινιες γενικα τις αποφευγω να σου πω την αληθεια γιατι οι περισσοτερες χανουν τη μαγεια του King....περα απο το Πρασινο Μιλι, Misery, και The Shining (με τον Nicholson) δεν εχω ενθουσιαστει με καποια ταινια του ρε γμτ..

(το Πρασινο Μιλι ειναι για εμενα η καλυτερη μεταφορα βιβλιου σε ταινια, αλλα και παλι χανει)

Κατα την γνωμη μου, για να κανει καποιος μια μεταφορα σε ταινια ενος καλου βιβλιου, 8α πρεπει να φτιαξει μια ταινια 6 ωρων και παλι θα χανει!
Οταν διαβαζεις ενα βιβλιο το μυαλο σου ειναι ο σκηνοθετης, ο παραγωγος, οι ηθοποιοι, ο CG artist, τα σκηνικα... ολα!
Σ'ενα βιβλιο οταν ο συγγρ. σου λεει οτι κατι περναει απο το μυαλο ενος σε μια δεδομενη στιγμη, μπορεις πολυ ευκολα και φυσικα να το φανταστεις και αμεσως μετα να σε ξαναφερει στο "παρον"! Αντε να το κανει αυτο καποιος σε μια ταινια!

koutroulis
07/03/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
(το Πρασινο Μιλι ειναι για εμενα η καλυτερη μεταφορα βιβλιου σε ταινια, αλλα και παλι χανει)

Κατα την γνωμη μου, για να κανει καποιος μια μεταφορα σε ταινια ενος καλου βιβλιου, 8α πρεπει να φτιαξει μια ταινια 6 ωρων και παλι θα χανει!
Οταν διαβαζεις ενα βιβλιο το μυαλο σου ειναι ο σκηνοθετης, ο παραγωγος, οι ηθοποιοι, ο CG artist, τα σκηνικα... ολα!
Σ'ενα βιβλιο οταν ο συγγρ. σου λεει οτι κατι περναει απο το μυαλο ενος σε μια δεδομενη στιγμη, μπορεις πολυ ευκολα και φυσικα να το φανταστεις και αμεσως μετα να σε ξαναφερει στο "παρον"! Αντε να το κανει αυτο καποιος σε μια ταινια!

σωστά τα λες, αλλά πιστευω μια τέτοια σύγκριση είναι πάντα άδικη για τις ταινίες

δεν θα μπορούσε ποτέ μία ταινία να είναι εφάμιλλη με τη φαντασία του καθενός,

προσωπικά με ενδιαφέρει να μην χάνει η ταινία τη ροή που έχει το βιβλίο και να μην παρακάμπτει κομμάτια για εμπορικούς λόγους, όπως η ονειροπαγίδα που αδικεί το βιβλίο

:wave2:

billgeo
07/03/2006, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
σωστά τα λες, αλλά πιστευω μια τέτοια σύγκριση είναι πάντα άδικη για τις ταινίες

δεν θα μπορούσε ποτέ μία ταινία να είναι εφάμιλλη με τη φαντασία του καθενός,

προσωπικά με ενδιαφέρει να μην χάνει η ταινία τη ροή που έχει το βιβλίο και να μην παρακάμπτει κομμάτια για εμπορικούς λόγους, όπως η ονειροπαγίδα που αδικεί το βιβλίο

:wave2:

+1 σωστος(τ)

koutroulis
07/03/2006, 12:49
Dan Brown

έχει διαβάσει κανείς??

koutroulis
07/03/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
+1 σωστος(τ)


έχεις πμ!

billgeo
07/03/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
έχεις δίκιο και στα δύο και παράλειψη μου

για το 8 παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα απο άμαζον

......
......


για Κραιτον όντως κάνει επιστημονική έρευνα σε αυτά που γράφει!


και γράφει καταπληκτικά

σου προτείνω να διαβάσεις το Rising Sun, νομίζεις οτι είσαι στην Ιαπωνία, και η ταινία εξίσου καλή (Σων Κονερυ είναι αυτός)

Πρεπει να παρω και τα 2 (το Rising Sun το εχω δει)
Το σεναριο του 8 μου μοιαζει λιγο με το Time-line (αλλο γαματο βιβλιο που θαφτηκε με την ταινια)

koutroulis
07/03/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
Πρεπει να παρω και τα 2 (το Rising Sun το εχω δει)
Το σεναριο του 8 μου μοιαζει λιγο με το Time-line (αλλο γαματο βιβλιο που θαφτηκε με την ταινια)

το Rising sun είναι εθιστικό βιβλιο

είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει


το 8 δεν έχει να κάνει με ταξίδια στο χρόνο αλλά με δυο ιστορίες που εκτελούνται παράλληλα και στη ουσία σου δείχνει πως η μία που έχει τελειώσει συνδέεται με την άλλη κάποιους αιώνες μετά!

billgeo
07/03/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
Dan Brown

έχει διαβάσει κανείς??

οχι... εχω ακουσει πολλα (εβγαλε και ενα καινουριο)

οποιος εχει διαβασει ας πει εντυπωσεις...
:wave2:

billgeo
07/03/2006, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
το Rising sun είναι εθιστικό βιβλιο

είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει


το 8 δεν έχει να κάνει με ταξίδια στο χρόνο αλλά με δυο ιστορίες που εκτελούνται παράλληλα και στη ουσία σου δείχνει πως η μία που έχει τελειώσει συνδέεται με την άλλη κάποιους αιώνες μετά!

Nice...
πρεπει να το παρω... (θα κολισω παλι με τα βιβλια, το βλεπω)!




Για πειτε... σε ποια βιβλιοπωλεια πατε/ξερετε?

SUPERMARIO
07/03/2006, 15:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
[B]To καλοκαιρι μου το εχει πει και αλλος αλλα δεν το εχω διαβασει. Με τι εχει να κανει?

-με εναν παλικαρακι που εχει γειτονα ενα ναζι εγκληματια πολεμου.
το διαβασα σε 3 μερες.:wave2:

koutroulis
07/03/2006, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
[B]To καλοκαιρι μου το εχει πει και αλλος αλλα δεν το εχω διαβασει. Με τι εχει να κανει?

-με εναν παλικαρακι που εχει γειτονα ενα ναζι εγκληματια πολεμου.
το διαβασα σε 3 μερες.:wave2:

για ποιο ακριβως βιβλίο μιλάς?


δεν κατάλαβα


:wave2:

koutroulis
07/03/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
οχι... εχω ακουσει πολλα (εβγαλε και ενα καινουριο)

οποιος εχει διαβασει ας πει εντυπωσεις...
:wave2:

για Νταν Μπραουν


1. Da Vinci Code
γαμάτο, best seller αξίζει με 1000 και είναι εθιστικό, γενικότερα ο τρόπος του D.B είναι εθιστικός, μικρά κεφάλαια και απότομη εναλλαγή παραστάσεων για να σε κρατά σε αγωνία

2. Angels and Demons (ελληνικα ILLUMINATI) ακομα καλύτερο απο Ντα Βιντσι, τρομέρη δράση και απρόβλεπτο μέχρι εκεί που δεν πάει, το καλύτερο απο τα 4 του

3. Digital Fortress, καλώ αλλά πρεπει να είσαι και λίγο κομπιουτερακιας για να το εκτιμησεις περισσότερο, σιγουρα δεν το βαριεσαι

4. Deception Point, πολύ καλή δράση αλλά σε κάποια σημεία αγγίζει το όριο του θαυματος και ίσως κουράσει λιγο, δηλαδή κάποιες σκηνες λες "αυτό δε γίνεται" αλλα πολύ πρωτότυπο

για το καινούριο που είπατε τι παίζει!

LittleJohn
07/03/2006, 15:53
Από Dan Brown έχω διαβάσει μόνο τον ``κώδικα Ντα Βίντσι``.
Αρκετά καλό βιβλίο ,αλλά και ιδιαίτερα κουραστικό στύλ γραφής.
Για παράδειγμα μπορεί να σε εξιτάρει και να διαβάσεις μονορούφι 20 σελίδες αγωνίας και μυστηρίου και μετά να στο ``κόψει`` στο καλύτερο για να σου κάνει μια ιστορική αναφορά 50 σελίδων...

Άλλος αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Steven Presfield...
Γενικά γράφει ιστορικά ``μυθιστορήματα`` για την αρχαία Ελλάδα, αλλά έχει γράψει και άλλα (όπως ``ο θρύλος του Μπάγκερ Βανς`` που είναι η ιστορία ενός θρύλου του γκόλφ)...

Στα ιστορικά είναι άπαιχτος...Διαβάστε τις ``Πύλες της φωτιάς`` και θα ανατριχιάσετε που είστε Έλληνες. Το καλύτερο βιβλίο του συγγραφέα και ίσως η καλύτερη και ιστορικά πιό ακριβής αφήγηση της μάχης των Θερμοπυλών.
Μάλιστα όταν ο συγγραφέας επισκέφτηκε πρίν μερικά χρόνια την Ελλάδα, ο δήμος της Σπάρτης του έκανε ειδική εκδήλωση και τον ανακύρηξε πολίτη επί των τιμών, δίνοντας του μάλιστα το κλειδί της πόλης..

Διαβάστε επίσης, ``Οι τελευταίες Αμαζόνες``, ``Οι αρετές του πολέμου``, ``Άνεμοι πολέμου``,,,, και θα με θυμηθείτε...

----------------------------------------------------------------------------

LittleJohn
07/03/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
για Νταν Μπραουν




3. Digital Fortress, καλώ αλλά πρεπει να είσαι και λίγο κομπιουτερακιας για να το εκτιμησεις περισσότερο, σιγουρα δεν το βαριεσαι



Το έχω αυτό το βιβλίο ,αλλά ακόμα δεν το έχω ανόιξει!
Πιστεύεις οτί αξίζει? Σε σχέση με τον ``Κώδικα`` πώς θα το σύγκρινες? Έχει το ίδιο στύλ?

koutroulis
07/03/2006, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn

Στα ιστορικά είναι άπαιχτος...Διαβάστε τις ``Πύλες της φωτιάς`` και θα ανατριχιάσετε που είστε Έλληνες. Το καλύτερο βιβλίο του συγγραφέα και ίσως η καλύτερη και ιστορικά πιό ακριβής αφήγηση της μάχης των Θερμοπυλών.
Μάλιστα όταν ο συγγραφέας επισκέφτηκε πρίν μερικά χρόνια την Ελλάδα, ο δήμος της Σπάρτης του έκανε ειδική εκδήλωση και τον ανακύρηξε πολίτη επί των τιμών, δίνοντας του μάλιστα το κλειδί της πόλης..
----------------------------------------------------------------------------


άπαιχτο το βιβλίο!


και μου έκανε εντύπωση η μετάφραση του Ω ξειν! Αγγελειν Λακεδαιμονεις,οτι τειδε κειμεθα,τοις κοινοις ρειμασι πειθομενοι

στην αρχή του βιβλίου, δεν περίμενα ποτε ότι η μετάφραση θα μπορούσε να μου μεταφέρει το ιδιο συναισθημα που με κανει να νιωθω το ελληνικό κειμενο

koutroulis
07/03/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Το έχω αυτό το βιβλίο ,αλλά ακόμα δεν το έχω ανόιξει!
Πιστεύεις οτί αξίζει? Σε σχέση με τον ``Κώδικα`` πώς θα το σύγκρινες? Έχει το ίδιο στύλ?


είναι καλό
μου άρεσε αλλά αν εχεις διαβάσει το Κώδικα δεν είναι τοσο κατεγιστικό

αν έχεις σχεση με υπολογιστες και ηλεκτρονικα θα το καταλαβεις περισσότερο

θα σου πρότεινα να διαβάσεις το ILLUMINATI

για μένα το καλύτερο βιβλίο του

:wave2:

LittleJohn
07/03/2006, 16:24
Και για να απαντήσω στο ερώτημα της -- a-mixanis -- στο προηγούμενο τόπικ...

Το Μίζερι είταν πολύ καλή ταινία και μου άρεσε ιδιαίτερα...Το βιβλίο πάντως είναι το κάτι άλλο, καμμία σχέση...

Αν δεν το έχεις διαβάσει, διαβασέ το και θα καταλάβεις τι εννοώ...:wave2: :wave2: :wave2:

el_hymador
07/03/2006, 18:41
Eγω θα προτεινα τα ''Πυλες της φωτιας'' , ''Ανεμοι πολεμου'' και τις ''Τελευταιες Αμαζονες'' του Στιβεν Πρεσφιλντ...

Το πρωτο πραγματευεται την μαχη των Θερμοπυλων με τον Λεωνιδα και τους τριακοσιους (και επτακοσιους Θεσπιοις).

Το δευτερο τον Πελοποννησιακο πολεμο

και το τριτο ειναι περισσοτερο βασισμενο σε μυθολογικα στοιχεια για τις Αμαζονες.

Ολα δε ειναι Ιστορικα μυθιστορηματα...

Δεν εχω διαβασει πιο λεπτομερη και αληθινη προσεγγιση για την αρχαια Ελλαδα , οσοι ειστε προκατηλημενοι (ημουν και εγω), απλα δοκιμαστε να τα διαβασετε , καμια σχεση με επικες σαχλαμαρες ... ο ανθρωπος σε μεταφερει 2000 χρονια πισω , στις συνηθειες , το πνευμα και τον τροπο ζωης των Αρχαιων Ελληνων , απλα καταπληκτικα ...ειδικα στους ''ανεμους πολεμου'' ειναι συγκλονιστικη η παραθεση του Σπαρτιατικου μοντελου ζωης με το αντιστοιχο Αθηναϊκο....αν ειχαμε τετοια βιβλια στο σχολειο , αντι των βαρετων ''Η ιστορια μου'' και διαφορων αλλων , θα ειμασταν ολοι πολυ διαφορετικοι!!!

Επισης ενα απιστευτο βιβλιο ειναι ''Η Μανη'' του Πατρικ λη Φερμορ
ο οποιος περιηγηθηκε την δεκαετια του εξηντα στην αγνωστη τοτε σε ολους Μανη ... και πολυ απλα σε ταξιδευει σε εκεινη την εποχη , στον ωραιοτερο ισως τοπο (για εμενα!!) του κοσμου...

SUPERMARIO
07/03/2006, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
για ποιο ακριβως βιβλίο μιλάς?


δεν κατάλαβα


:wave2:


''το καλοκαιρι της διαφθορας''

Druuna
07/03/2006, 20:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
To καλοκαιρι μου το εχει πει και αλλος αλλα δεν το εχω διαβασει. Με τι εχει να κανει?

Τους "νυχτεριτες" ομως τους διαβασα και δεν μου αρεσανε καθολου, :yuck: το παρακανε ο King σ'αυτο το βιβλιο...:nono: [/




Τους νυχτεριτες τους διαβασα οταν πρωτοβγηκανε κι εκανα να κοιμηθω ενα μηνα!!συμφωνω οτι ο King ειναι υπερβολικος , και οχι μονο σ αυτο το βιβλιο...

:D :D

Druuna
07/03/2006, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xanoutas
Θα σου πρότεινα και το ''Το άρωμα του ονείρου" του Τομ Ρόμπινς.Προσωπικά το θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία!!:D :sun:



Καταπληκτικο βιβλιο!!!!! υπεροχο ειναι επισης και το αρωμα του Πατρικ Ζισκιντ.

Druuna
07/03/2006, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
Dan Brown

έχει διαβάσει κανείς??


Εγω!:wave2:

koutroulis
08/03/2006, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Καταπληκτικο βιβλιο!!!!! υπεροχο ειναι επισης και το αρωμα του Πατρικ Ζισκιντ.


το άρωμα ήταν από τα πρώτα βιβλία που διάβασα, και αν και πάνε χρόνια με είχε καθηλώσει

koutroulis
08/03/2006, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Εγω!:wave2:

εντυπώσεις??

για το καινούριο που ακούστηκε έχεις κάτι υπόψιν σου?


:wave2:

koutroulis
08/03/2006, 18:06
να προτείνω άλλον ένα που διάβασα πριν λίγο καιρο και μου άρεσε πολύ

James Patterson

Big bad wolf

καταπληκτική περιπέτεια, με τον Alex Cross, βγήκε και το London bridges που είναι συνέχεια του


αντε να δούμε χρόνο πότε θα βρούμε!


:wave2:

lopi
08/03/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
μηπως εχεις διαβασει το Cell και το Colorado Kid που ειναι τα καινουρια του??

εχεις ξεκινησει με τη σειρα?? πως σου φαινεται?? :wave2: :wave2:

gia to cell exo akousei oti exei ipo8esi giro apo to oti ipovivazetai i an8ropini noimosini me tin sigxroni texnologia opos "cell phone".

To kolorado kid ti einai???:wave2:

Druuna
08/03/2006, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
εντυπώσεις??

για το καινούριο που ακούστηκε έχεις κάτι υπόψιν σου?


:wave2:



Κοιτα, δεν τρελλαθηκα κιολας ειναι ενα κλασσικο βιβλιο διακοπων..Εχω διαβασει και τους illuminati και τον κωδικα da vinci,,και το ψηφιακο οχυρο και τον αρκτικο κυκλο...Ειδικα στα πρωτα ειναι επηρεασμενος εμφανως αποΟυμπερτο Εκο ..Βεβαια η δραση τους εξελισεται σε ιστορικα και επιστημονικα τεκμηριωμενο περιβαλλον κι απο αυτη την αποψη το εργο του εχει μεγαλο ενδιαφερον...

Αυτα!!Δεν ξερω ποιο εννοεις καινουριο...


:wave2:

Druuna
08/03/2006, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
το άρωμα ήταν από τα πρώτα βιβλία που διάβασα, και αν και πάνε χρόνια με είχε καθηλώσει


Το ξαναδιαβασα φετος και με εκπληξη διαπιστωσα οτι μου εδωσε πολλα καινουρια πραγματα. Αλλωστε ετσι δεν κανουν παντα τα σπουδαια βιβλια? οσο περναει ο καιρος γινονται καλυτερα, σαν το καλο κρασι,και σαν μια ιδιαιτερη ρατσα ανθρωπων που αντι να γερνανε απλως παλιωνουν ΟΜΟΡΦΑ...:smokin:

:winka:

latris mixanis
09/03/2006, 06:46
Ο Αλχημιστής!!!

Πολύ ωραίο .!

Δεν πρόσεξα αν έχει μπει :blush:

matsamitsou
09/03/2006, 06:59
Καλημέρα :wave2:

και για να πούμε κάτι για τα εγχώρια ....

"Ο Άλλος" του Μεθενίτη.

Δεν διαβάζω πολλά βιβλία. Το συγκεκριμένο το πήρα μόνο που είδα το εξώφυλλο και στην κυριολεξία το 'ρούφηξα'. Το βιβλίο είναι όλο τρέλα με αρκετά γλαφυρά και πικάντικα στοιχεία.

+1 στις Πύλες της Φωτιάς

Υ.Γ: Τον κώδικα ούτε να με πληρώνουνε δεν το διαβάζω.

koutroulis
09/03/2006, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Κοιτα, δεν τρελλαθηκα κιολας ειναι ενα κλασσικο βιβλιο διακοπων..Εχω διαβασει και τους illuminati και τον κωδικα da vinci,,και το ψηφιακο οχυρο και τον αρκτικο κυκλο...Ειδικα στα πρωτα ειναι επηρεασμενος εμφανως αποΟυμπερτο Εκο ..Βεβαια η δραση τους εξελισεται σε ιστορικα και επιστημονικα τεκμηριωμενο περιβαλλον κι απο αυτη την αποψη το εργο του εχει μεγαλο ενδιαφερον...

Αυτα!!Δεν ξερω ποιο εννοεις καινουριο...


:wave2:

ούτε εγώ ξέρω ποιο είναι το καινούριο

ακούστηκει και ρώτησα μηπως έχεις ακούσει κάτι!

:wave2:

koutroulis
09/03/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou

Υ.Γ: Τον κώδικα ούτε να με πληρώνουνε δεν το διαβάζω.


γιατί όμως???

Druuna
09/03/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
ούτε εγώ ξέρω ποιο είναι το καινούριο

ακούστηκει και ρώτησα μηπως έχεις ακούσει κάτι!

:wave2:



Οχι δεν εχω ακουσει τιποτα...

:wave2:

matsamitsou
09/03/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
γιατί όμως???
:confused: :confused: :confused:
Το βιβλίο το έχω μόνο ξεφυλλίσει. Δεν ξέρω γιατί δεν με τραβάει. Κάτι το θέμα, κάτι πολύ ντόρος για το τίποτα, κάτι οι μακρόσυρτες περιγραφές και παρενθέσεις ... δεν είμαι και από τα άτομα που ξετρελαίνονται με τα αξιοθέατα μιας πόλης .... ήρθε και έδεσε, μου κάθησε άσχημα. Εντωμεταξύ άκουσα και κάπου ότι το βιβλίο βασίστηκε στην δουλειά της γυναίκας του (συντηρήτρια έργων νομίζω) και ξενέρωσα τελείως.

Βέβαια γούστα είναι αυτά. :wave2:

Druuna
09/03/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou
:confused: :confused: :confused:
Το βιβλίο το έχω μόνο ξεφυλλίσει. Δεν ξέρω γιατί δεν με τραβάει. Κάτι το θέμα, κάτι πολύ ντόρος για το τίποτα, κάτι οι μακρόσυρτες περιγραφές και παρενθέσεις ... δεν είμαι και από τα άτομα που ξετρελαίνονται με τα αξιοθέατα μιας πόλης .... ήρθε και έδεσε, μου κάθησε άσχημα. Εντωμεταξύ άκουσα και κάπου ότι το βιβλίο βασίστηκε στην δουλειά της γυναίκας του (συντηρήτρια έργων νομίζω) και ξενέρωσα τελείως.

Βέβαια γούστα είναι αυτά. :wave2:



Πιστευω πως γινεσαι ισοπεδωτικος χωρις λογο..:wave2: Στα υπολοιπα βιβλια η γυναικα του βοηθησε?δεν νοιμιζω γιατι δεν απτονται του αντικειμενου εργασιας της.Ο ανθρωπος ειναι οπωσδηποτε ταλαντουχος στο ειδος του,ασχετως αν δεν καλυπτει ολα τα γουστα..Αλλωστε δεν ειναι απαραιτητο να αρεσουν ολα τα βιβλια σε ολους...Υπαρχει τεραστια ποικιλια για ολα τα γουστα.

:sun:

matsamitsou
09/03/2006, 16:32
Δεν μίλησα για τα άλλα βιβλία του, ούτε τα έχω διαβάσει (έχει μπει στη λίστα μου το ILLUMINATI και σκοπεύω να το κοιταξω αργότερα). Οπότε με το συγγραφέα δεν έχω πολλά πάρε-δώσε, ένα βιβλίο του κοίταξα και δεν με τράβηξε.

Συγνώμη αν σε στεναχώρησα με τις "οδοστρωτηριακές" απόψεις :ninja: :wave2:

Druuna
09/03/2006, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou
Δεν μίλησα για τα άλλα βιβλία του, ούτε τα έχω διαβάσει (έχει μπει στη λίστα μου το ILLUMINATI και σκοπεύω να το κοιταξω αργότερα). Οπότε με το συγγραφέα δεν έχω πολλά πάρε-δώσε, ένα βιβλίο του κοίταξα και δεν με τράβηξε.

Συγνώμη αν σε στεναχώρησα με τις "οδοστρωτηριακές" απόψεις :ninja: :wave2:



Αγαπητε!!Αν ειχες διαβασει πιο πανω την κριτικη μου για το εν λογω βιβλιο, θα εβλεπες οτι ουτε κι εγω ξετρελλαθηκα..Με τον συγγραφεα ουτε ειχα και μαλλον ουτε θ αποχτησω ποτε οποιαδηποτε σχεση,αρα γιατι να με στεναχωρησες εσυ? Απλα υπαρχουν πολλοι
που βρισκουν το βιβλιο εξαιρετικα ενδαφερον και δεν θαθελα να τους κοπει
η διαθεση να το εξερευνησουν μονοι τους..


:D :lol: :wave2:

matsamitsou
09/03/2006, 18:11
Δεν ξέρω τί γίνεται ρε παιδιά αλλά όντως δυσκολέυομαι να παρακολουθήσω όλα τα τοπικ που έχω ποστάρει. Κάτι πρέπει να κάνω με το φλόρουμ γιατί μερικές φορές ξεχνώ και τα δικά μου τα ποστ. :dizzy:
Το έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα ή μήπως είμαι λίγο χαζούλης ; Σας παρακαλώ, δε χρειάζεται να απαντήσετε στο ερώτημα. :uplate:

Μου φαίνεται θα παρακολουθώ μόνο τις βόλτες και τα ανεκδοτάκια για να περνάει η ώρα.

:wave2:

kalesin
09/03/2006, 18:16
Καλα που το ειδα το θεμα μη σπαμαρω κ γω στις ταινιες

Σχετικα με Κινγκ ειμαι κ εγω κολλημενος κ προτεινω τον Μαυρο Πυργο σε οποιον ενδιαφερεται οχι μονο για φανταστικη λογοτεχνια αλλα γενικοτερα για μια υπεροχη ιστορια. Διαβασα νωριτερα μονο για την Αγγλικη εκδοση, κ τιποτα για την Ελληνικη. Η Ελληνικη κυκλοφορει κανονικα απο τις εκδοσεις Κεδρος νομιζω. Η σειρα ειναι στο βιβλιο Νο6 [εκτος κ αν εχω χασει κατι, σε αυτη την περιπτωση θα τιμωρηθω διαβαζοντας τον τηλεφωνικο καταλογο :lol: ]

Το πρωτο βιβλιο ισως φανει λιγι περιεργο κ μπορει να ξενισει η να διωξει μερικους αναγνωστες, αφου ξεκιναει αργα, ομως αξιζει λιγη επιμονη. Αλλωστε προκειται για μια τεραστια ιστορια κ πρεπει να μπεις σιγα σιγα μεσα σ' αυτη.

Σε οσους αρεσκονται στην φανταστικη "τρομακτικη" λογοτεχνια, προτεινω χωρις καμια επιφυλαξη τα "Βιβλια του Αιματος" του Clive Barker.
Τρομερα διηγηματα, πολυ φρεσκα [σταζουν :lol: :lol: ]

Επισης για τους φιλους του φανταστικου, ανεπιφυλακτα "Το μεγαλο μυστικο Θεαμα", Υφαντοκοσμος", παλι του ιδιου

koutroulis
09/03/2006, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Druuna
Αγαπητε!!Αν ειχες διαβασει πιο πανω την κριτικη μου για το εν λογω βιβλιο, θα εβλεπες οτι ουτε κι εγω ξετρελλαθηκα..Με τον συγγραφεα ουτε ειχα και μαλλον ουτε θ αποχτησω ποτε οποιαδηποτε σχεση,αρα γιατι να με στεναχωρησες εσυ? Απλα υπαρχουν πολλοι
που βρισκουν το βιβλιο εξαιρετικα ενδαφερον και δεν θαθελα να τους κοπει
η διαθεση να το εξερευνησουν μονοι τους..


:D :lol: :wave2:


εμένα μου άρεσε αρκετά

αλλά το δικαίωμα του γούστου είναι αναφαίρετο!


το ILLUMINATΙ είναι ακόμα καλύτερο, για μενα το καλυτερο του,


καλά διαβάσματα:wave2:

koutroulis
09/03/2006, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Καλα που το ειδα το θεμα μη σπαμαρω κ γω στις ταινιες

Σχετικα με Κινγκ ειμαι κ εγω κολλημενος κ προτεινω τον Μαυρο Πυργο σε οποιον ενδιαφερεται οχι μονο για φανταστικη λογοτεχνια αλλα γενικοτερα για μια υπεροχη ιστορια. Διαβασα νωριτερα μονο για την Αγγλικη εκδοση, κ τιποτα για την Ελληνικη. Η Ελληνικη κυκλοφορει κανονικα απο τις εκδοσεις Κεδρος νομιζω. Η σειρα ειναι στο βιβλιο Νο6 [εκτος κ αν εχω χασει κατι, σε αυτη την περιπτωση θα τιμωρηθω διαβαζοντας τον τηλεφωνικο καταλογο :lol: ]


φίλε καλέσιν

σε έπιαστα αδιάβαστο

η σειρά έχει ολοκληρωθεί με το Νο 7, το λέω γιατι κοσμεί ήδη τη βιβλιοθήκη μου αλλά είναι στα αγγλικά


για ελληνικά δεν ξέρω!



:wave2:

kalesin
09/03/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
φίλε καλέσιν

σε έπιαστα αδιάβαστο

η σειρά έχει ολοκληρωθεί με το Νο 7, το λέω γιατι κοσμεί ήδη τη βιβλιοθήκη μου αλλά είναι στα αγγλικά


για ελληνικά δεν ξέρω!



:wave2:


μωρε με πιανεις για τα καλα αδιαβαστο... για να την εχεις στα αγγλικα σημαινει οτι πρεπει να βγαινει κ στα ελληνικα αν δε εχει βγει ηδη...

Το προβλημα ειναι οτι το βιβλιοπωλειο μου στη Λαρνακα δεν εχει φερει τιποτα ακομα, η δεν με εχουν ειδοποιησει αν κ εχουν ρητη εντολη :mad: :mad: :mad:

Μην μου αποκαλυψεις τιποτα για το τελος... σε εσφαξα στο γονατο :lol: :lol: :lol:

latris mixanis
09/03/2006, 19:01
'Μες τους καθρέφτες κατοικούν έρωτες'(Σ.Θωμοπουλου)
'Μια γυναικα χωρίς όνομα'(Ασένα Ντουϊγκου)
'Οι Κάριες'(Παπαδάκη)

kalesin
09/03/2006, 19:19
"Ο γερος κ ο κος σμιθ"

νομιζω του Πιτερ Ουστινοφ


πολυ εξυπνο βιβλιο, μιλαει για το θεο κ το διαβολο οι οποιοι ειναι φιλαρακια κ καθε 1000 χρονια κατεβαινουν στη γη σαν "κανονικοι" ανθρωποι κ σχολιαζουν τι γινεται γυρω τους

tifoefs
09/03/2006, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
"Ο γερος κ ο κος σμιθ"

νομιζω του Πιτερ Ουστινοφ


πολυ εξυπνο βιβλιο, μιλαει για το θεο κ το διαβολο οι οποιοι ειναι φιλαρακια κ καθε 1000 χρονια κατεβαινουν στη γη σαν "κανονικοι" ανθρωποι κ σχολιαζουν τι γινεται γυρω τους

Καλη ωρα εδω μεσα εε ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
09/03/2006, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καλη ωρα εδω μεσα εε ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


μεταξυ μας να με λες Ηλια ενταξει;

:lol: :lol: :lol:

tifoefs
09/03/2006, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μεταξυ μας να με λες Ηλια ενταξει;

:lol: :lol: :lol:

Να μη σε χαλασω αλλα εμενα ειναι το πραγματικο μου .....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ο αδελφος μου ο ερεβος ειναι με διακοπες ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
09/03/2006, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Να μη σε χαλασω αλλα εμενα ειναι το πραγματικο μου .....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ο αδελφος μου ο ερεβος ειναι με διακοπες ....


φωτογραφιες να ποσταρεις να μοιραστουμε την υπεροχη εμπειρια


:lol:
:lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol:

tifoefs
09/03/2006, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
φωτογραφιες να ποσταρεις να μοιραστουμε την υπεροχη εμπειρια


:lol:
:lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol:
:lol:

Εχω πολυυυυ υλικο λεμε ...

Ειδικα εκει σε ενα τοπο, νομιζω Ελλαδα τον λενε .....

Ολο στανες, σταυλους, βουστασια !!

Ακολασια σκετη χωρις γεμιση !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalesin
09/03/2006, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εχω πολυυυυ υλικο λεμε ...

Ειδικα εκει σε ενα τοπο, νομιζω Ελλαδα τον λενε .....

Ολο στανες, σταυλους, βουστασια !!

Ακολασια σκετη χωρις γεμιση !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a13: :a13: :a13: :a13:

wild_cat/anima
09/03/2006, 19:38
ρίξε μια ματιά κι δω , ίσως βρεις κάτι ενδιαφέρον




http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=74&topic=29.0

kalesin
09/03/2006, 19:41
σορυ αλλα ειμαι ο μονος που θεωρω τον κοελο εναν υπερτιμημενο συγραφεα;

:confused: :confused:

billgeo
09/03/2006, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

Επισης για τους φιλους του φανταστικου, ανεπιφυλακτα "Το μεγαλο μυστικο Θεαμα", Υφαντοκοσμος", παλι του ιδιου

Το μεγαλο μυστικο θεαμα το εχω διαβασει 3262362 φορες (και θα το ξαναδιαβασω!)
Φοβερη φαντασια ο τυπος, προσγηωμενη και "αλλου" ταυτοχρονα!!

(Σαν το "the stand" δεν ειναι παντος!)

Τον υφαντοκοσμο ποιος τον εχει διαβασει!
Εχω ακουσει τα καλητερα!
Με τι εχει να κανει? Κανενα review???
:beer:

LanosXR125
09/03/2006, 22:46
olla tou LIAKO!!!

billgeo
09/03/2006, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LanosXR125
olla tou LIAKO!!!


:rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol:
:a27:

koutroulis
10/03/2006, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μωρε με πιανεις για τα καλα αδιαβαστο... για να την εχεις στα αγγλικα σημαινει οτι πρεπει να βγαινει κ στα ελληνικα αν δε εχει βγει ηδη...

Το προβλημα ειναι οτι το βιβλιοπωλειο μου στη Λαρνακα δεν εχει φερει τιποτα ακομα, η δεν με εχουν ειδοποιησει αν κ εχουν ρητη εντολη :mad: :mad: :mad:

Μην μου αποκαλυψεις τιποτα για το τελος... σε εσφαξα στο γονατο :lol: :lol: :lol:


εννοείται


ππσσσττ!!!


ο δολοφόνος ήταν ο γιατρός!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

koutroulis
10/03/2006, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LanosXR125
olla tou LIAKO!!!

πάμε όλοι μαζί για τα βιβλία!!!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lopi
10/03/2006, 09:33
Paidia vevaia den eunai akrivos vivlio, alla san tin "APOKALIPSI" tou ioanni den iparxei pio ka8ilotiko.

To oraio einai pos den katalaveneis ti ginetai alla kollas..:smokin:

Sabre
10/03/2006, 10:18
Είδα πιό πάνω κάτι για Clive Barker? κανείς που γουστάρει H.P Lovecraft??? εκατομμύρια έτη φωτός μακριά....και ας μου θυμίσει κάποιος (που το έχει διαβάσει) ποιός έχει γράψει το "Δίψα για Αίμα" εκδώσεις ΟΞΥ.:wave2:

Druuna
10/03/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Είδα πιό πάνω κάτι για Clive Barker? κανείς που γουστάρει H.P Lovecraft??? εκατομμύρια έτη φωτός μακριά....και ας μου θυμίσει κάποιος (που το έχει διαβάσει) ποιός έχει γράψει το "Δίψα για Αίμα" εκδώσεις ΟΞΥ.:wave2:




Ο Lovecraft ειναι και για μενα απο τους αγαπημενους, οντως πολυ μακραν των αλλων...
:wave2:

stavrogin
10/03/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
Στo 1984 (δεν το εχω διαβασει) εχει βασιστει η ταινια Brazil του Gilliam, φοβερη ταινιαρα, αν παρουμε σαν δεδομενο οτι παντα τα βιβλια χανουν οταν γινονται ταινιες, το βιβλιο πρεπει να γαμει!

:beer:

H Tαινια "1984" η ομονημη ηταν αυτη που στηριχτηκε στο βιβλιο .
Το "Βραζιλ" ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.Φοβερη ταινια ,την εχω δει τουλαχιστον 8 φορες

stavrogin
10/03/2006, 15:13
Απο νεα βιβλια ειμαι ψηλομηδεν
Εχω διαβασει αρκετα απο 30' και 60' Ελληνες πολυ καλους.
Καραγατσης:Δεκα,Ο κιτρινος φακελος
Βενεζης:Το νουμερο .....,Γαληνη,Αιολικη Γη
Μυριβηλης:Ζωη εν ταφω
Παπαδιαμαντης,Ψυχαρης,Μητσακης και πολλοι αλλοι.

Ξενα:Μου αρεσουν τα "αρρωστα" βιβλια, οπως "το Υπογειο"του Ντοστογιεφσκυ που οι περισσοτεροι διαβαζουν στην εφηβια,αλλα ειναι εντελως αδυνατο να τον καταλαβουν τοτε.
Ειναι καλα τα βιβλια οταν ειναι καπως ακατανοητα,οταν δεν ειναι μασημενη τροφη

kalesin
11/03/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Είδα πιό πάνω κάτι για Clive Barker? κανείς που γουστάρει H.P Lovecraft??? εκατομμύρια έτη φωτός μακριά....και ας μου θυμίσει κάποιος (που το έχει διαβάσει) ποιός έχει γράψει το "Δίψα για Αίμα" εκδώσεις ΟΞΥ.:wave2:


Ο Lovecraft ειναι σε αλλο κοσμο τελειως, γεματο απο τους μεγαλους παλιους του κατοικους.

Αν δεν ειχε γραψει τιποτε, δεν νομιζω το εργο του King να ειχε την μορφη που εχει σημερα

--------------------------------------

Μιας κ πιασαμε αυτο το στυλακι βιβλιων, προτεινω το "Sticks", δεν θυμαμαι τωρα συγγραφεα αλλα ψαξτε το. Πολυ μικρο σε μεγεθος αλλα καθηλωτικο.

kalesin
11/03/2006, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
Το μεγαλο μυστικο θεαμα το εχω διαβασει 3262362 φορες (και θα το ξαναδιαβασω!)
Φοβερη φαντασια ο τυπος, προσγηωμενη και "αλλου" ταυτοχρονα!!

(Σαν το "the stand" δεν ειναι παντος!)

Τον υφαντοκοσμο ποιος τον εχει διαβασει!
Εχω ακουσει τα καλητερα!
Με τι εχει να κανει? Κανενα review???
:beer:


Αν σου αρεσε το Μεγαλο Μυστικο Θεαμα, Βρες κ διαβασε οπωσδηποτε το ΑΕΙΠΟΛΗ *

[*Review: Σε μια βουνοκορφή πάνω από τη γραφική Αείπολη στέκει ανοιχτή μια μυστική πύλη. Είναι το πέρασμα που οδηγεί στις ακτές της ονειρο-θάλασσας, στην Ουσία. Και η ύπαρξή της θα σφραγίσει τη ζωή των κατοίκων της πόλης μη αφήνοντας ούτε μια ψυχή ανεπηρέαστη...
Η Φοίβη Κομπ, που αναζητά το χαμένο εραστή της, δεν θα διστάσει να περάσει στον παράξενο κόσμο που υπάρχει από την άλλη μεριά της πύλης, σε μια αλλόκοτη, αισθησιακή χώρα γεμάτη θαύματα ασύλληπτα για τον ανθρώπινο νου.
Η Τέσλα Μπόμπεκ, που ξέρει τι είδους τρομερά όντα καραδοκούν στις μακρινές ακτές της Ουσίας, πρέπει να λύσει τα μυστήρια που κρύβει το παρελθόν της Αείπολης, αν θέλει να εμποδίσει αυτόν τον τρόμο να διαβεί το κατώφλι.
Ο Χαρι ντ' Αμούρ, που ακολουθεί τα ίχνη του Απόλυτου Κακού σε όλη την Αμερική, θα το εντοπίσει τελικά να σκορπίζει τη φρίκη στους ηλιόλουστους δρόμους της Αείπολης.
Σαγηνευτική, τρομακτική και φορτισμένη με διάχυτο ερωτισμό, η Αείπολη είναι πάνω απ' όλα μια ιστορία που μιλάει για τους ανομολόγητους πόθους της ανθρώπινης καρδιάς. Για τον έρωτα. Για την ελπίδα. Για την κατανόηση. Αλλά και για τις δυνάμεις που απειλούν αυτά τα όνειρα. Τα τέρατα, που γίνονται ακόμη πιο φρικτά όταν παίρνουν ανθρώπινη μορφή...]

Αφου διαβασεις την Αειπολη [καμια 10000 φορες] τοτε προχωρα στον Υφαντοκοσμο, στον οποιο τα πλασματα που ξφευγουν απο την ουσια.....

ακολουθει review....

".....Εξόριστοι από το βασίλειο των ανθρώπων, κυνηγημένοι από τις σκοτεινές δυνάμεις που θέλουν την καταστροφή τους, τα πλάσματα του ονείρου υφαίνουν για να σωθούν ένα χαλί μέσα στο οποίο κρύβουν τον παραμυθένιο κόσμο τους. Ο Υφαντόκοσμος, η κιβωτός της μαγείας που απομένει στο σύμπαν, θα ζήσει μέσα στο υφάδι του παράξενου χαλιού βυθισμένος στο λήθαργο. Θα αφυπνιστεί μόνο όταν οι εχθροί του τον απειλήσουν ξανά.

Ο Καλ Μούνεϊ και η Σουζάνα Πάρις αφήνονται στη μυστηριακή έλξη του χαλιού και του κόσμου που αναδύεται μέσα από την ύφανσή του, χωρίς να ξέρουν ακόμη τι πρόκειται να αντιμετωπίσουν. Γιατί η τρομερή Ιμακολάτα με τις αποτρόπαιες δίδυμες αδερφές της έχει ήδη εντοπίσει τον Υφαντόκοσμο. Και η τελική αναμέτρηση ανάμεσα στις δυνάμεις του καλού και του κακού πλησιάζει."



Αυτααααααααααααααα

:wave2: :wave2:

zireous
12/03/2006, 19:25
Λίγο αφελής ο κοέλιο, μου θύμισε τον "μέγιστο" Καστανέντα -που αφού μας παραμύθιασε όσο τον έπαιρνε, τη πάτησε σαν αρχάριος...
Όσο για τον Brown, ποιές μυστικές συνομωσίες, μπροστά στη μούρη σας παίζονται όλα.

Ένα καλό βιβλίο να διαβάσει κανείς είναι το:
Carl Sagan - The demon haunted world
(σε όλα τα καλά τορρεντάδικα)

Τώρα πια διαβάζω μόνο επιστημονική φαντασία -τί άλλο μπορούσα να διαβάσω ο εξωγήινος.:alien:
(άφθονa bookz στο undernet)

periklisk
12/03/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Από Dan Brown έχω διαβάσει μόνο τον ``κώδικα Ντα Βίντσι``.
Αρκετά καλό βιβλίο ,αλλά και ιδιαίτερα κουραστικό στύλ γραφής.
Για παράδειγμα μπορεί να σε εξιτάρει και να διαβάσεις μονορούφι 20 σελίδες αγωνίας και μυστηρίου και μετά να στο ``κόψει`` στο καλύτερο για να σου κάνει μια ιστορική αναφορά 50 σελίδων...

Άλλος αγαπημένος μου συγγραφέας είναι ο Steven Presfield...
Γενικά γράφει ιστορικά ``μυθιστορήματα`` για την αρχαία Ελλάδα, αλλά έχει γράψει και άλλα (όπως ``ο θρύλος του Μπάγκερ Βανς`` που είναι η ιστορία ενός θρύλου του γκόλφ)...

Στα ιστορικά είναι άπαιχτος...Διαβάστε τις ``Πύλες της φωτιάς`` και θα ανατριχιάσετε που είστε Έλληνες. Το καλύτερο βιβλίο του συγγραφέα και ίσως η καλύτερη και ιστορικά πιό ακριβής αφήγηση της μάχης των Θερμοπυλών.
Μάλιστα όταν ο συγγραφέας επισκέφτηκε πρίν μερικά χρόνια την Ελλάδα, ο δήμος της Σπάρτης του έκανε ειδική εκδήλωση και τον ανακύρηξε πολίτη επί των τιμών, δίνοντας του μάλιστα το κλειδί της πόλης..

Διαβάστε επίσης, ``Οι τελευταίες Αμαζόνες``, ``Οι αρετές του πολέμου``, ``Άνεμοι πολέμου``,,,, και θα με θυμηθείτε...

----------------------------------------------------------------------------

Ειδικά μετά το κεφάλαιο 21 οι Πύλες της Φωτιάς είναι Α Π Α Ι Χ Τ Ο

Αυτό που θέλω να διαβάσω είναι (εκτός από τα υπόλοιπα του Πρεσφιλντ) το Οχτώ της NEVILLE KATHERINE. Πρέπει να είναι πολύ καλό!

LittleJohn
13/03/2006, 00:50
Και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για το ``8``...Έψαξα να βρώ καμμιά περίληψη στο νέτ για να ``δώ`` τι παίζει , αλλά στάθηκε αδύνατον...

------------------------------------------------------------
Αλήθεια από Αμερικανούς κλασσικούς συγγραφείς ,ποιοι σας έχουν ``στιγματίσει``?



Εγώ προσωπικά ,θα έλεγα Τζών Σταϊνμπέκ...

Είναι από τους λίγους συγγραφείς που πραγματικά πέρα από διασκέδαση, άγγιξαν το ``είναι`` μου!

Θα έλεγα οτί λατρεύω τα,,,Άνθρωποι και ποντίκια, Ο χειμώνας της διχόνοιας,, Ο δρόμος με τις φάμπρικες και το καταπληκτικό ,,,,Ανατολικά της Εδέμ...

LittleJohn
13/03/2006, 00:55
Άντε και όταν είμουν παιδί θα έλεγα οτί λάτρευα τον Τζακ Λόντον...ασπροδόντης, το κάλεσμα της άγριας φύσης...(φοβερές αναμνήσεις)...

billgeo
13/03/2006, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

Αφου διαβασεις την Αειπολη [καμια 10000 φορες] τοτε προχωρα στον Υφαντοκοσμο,

WILL DO, THANX :beer: :beer: :beer:

koutroulis
13/03/2006, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για το ``8``...Έψαξα να βρώ καμμιά περίληψη στο νέτ για να ``δώ`` τι παίζει , αλλά στάθηκε αδύνατον...

------------------------------------------------------------
Αλήθεια από Αμερικανούς κλασσικούς συγγραφείς ,ποιοι σας έχουν ``στιγματίσει``?



Εγώ προσωπικά ,θα έλεγα Τζών Σταϊνμπέκ...

Είναι από τους λίγους συγγραφείς που πραγματικά πέρα από διασκέδαση, άγγιξαν το ``είναι`` μου!

Θα έλεγα οτί λατρεύω τα,,,Άνθρωποι και ποντίκια, Ο χειμώνας της διχόνοιας,, Ο δρόμος με τις φάμπρικες και το καταπληκτικό ,,,,Ανατολικά της Εδέμ...


για το "8"

στο συνιστώ ανεπιφύλακτα


αυτό διαβάζω τώρα!


:wave2: