PDA

View Full Version : eBay απορια...



ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:04
Χαιρετω τα πληθη...
Εχω μια αποριουλα.Μολις χθες αγορασα οργανα για το Bros απο το Ebay.Σαν βλακας ετρεξα αμεσως μολις τελειωσε η δημοπρασια να τα πληρωσω με Paypal.Εχει κανενας εμπειρια με αυτα???Στο ebay αφου πληρωσα μου εβγαλε το σηματακι οτι εχω πληρωσει.Υπαρχει πι8ανοτητα να μου κανει πουστια αυτος που μου τα πουλησε???Υπαρχει καποιο επιπεδο ασφαλειας????Αν (φτου φτου φτου-μακρια απο εμας) μου κανει μαλακια ο πωλητης μπορω να απευθυνθω καπου???
Επρεπε να κανω κατι αλλο για να ειμαι εξασφαλισμενος???

KeLeYTiS
07/03/2006, 12:12
Eτσι ειναι το συστημα...

Πρωτα πληρωνεις και μετα παραλαμβανεις...

Απο την στιγμη που πληρωσες με paypal μην φοβασαι γιατι εχεις αποδειξη και μπορεις και μεσω paypal αλλα και μεσω ebay να του κανεις οτι θες....

Απο την στιγμη που εχει λογαριασμο στο paypal παει να πει οτι εχει βαλει και την πιστωτικη του καρτα αρα ολα του τα στοιχεια....

Εδω και 2 μηνες ασχολουμαι φανατικα εχω αγορασει πολλα πραγματα και δεν ειχα κανενα προβλημα...οι πιο πολλοι ειναι κυριοι στις συναλλαγες τους και πιο πολυ φοβουνται εμας παρα εμεις αυτους :lol:

koutroulis
07/03/2006, 12:14
επίσης αυτοί που πουλάνε αρκετά πράγματα είναι πολύ προσεκτικοί γιατί μετά μπορείς να αφήσεις σχόλια για την όλη συναλλαγή


και αν εσύ γράψεις τα χειρότερα του κάνεις "ζημιά" οπότε οι περισσότεροι είναι πολύ τυπικοί!


:wave2:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:19
Το κακο με αυτον ειναι oτι δεν εχει μεγαλο feedback score.τουλαχιστον δεν εχει αρνητικα σχολια αλλα 3 θετικα μονο απο ατομα με μεγαλο Feedback score...
Eν τω μεταξυ ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κατι απο ebay και λογικο ειναι να εχω κλασει λιγο μαλλι...
Και κατι αλλο...απο Αγγλια ποσες μερες κανει περιπου να ερθει κατι???

matsamitsou
07/03/2006, 12:20
οπότε σαν συμβουλή, καλό είναι να κοιτάς πόσες αγοροπωλησίες έχει ο τυπάκος/εταιρεία από όπου αγοράζεις. Όσο πιο δοκιμασμένο τόσο καλύτερα.

koutroulis
07/03/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Το κακο με αυτον ειναι oτι δεν εχει μεγαλο feedback score.τουλαχιστον δεν εχει αρνητικα σχολια αλλα 3 θετικα μονο απο ατομα με μεγαλο Feedback score...
Eν τω μεταξυ ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κατι απο ebay και λογικο ειναι να εχω κλασει λιγο μαλλι...
Και κατι αλλο...απο Αγγλια ποσες μερες κανει περιπου να ερθει κατι???


εξαρτάται από το τρόπο αποστολής που έχεις επιλέξει/συμφωνήσει!

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από matsamitsou
οπότε σαν συμβουλή, καλό είναι να κοιτάς πόσες αγοροπωλησίες έχει ο τυπάκος/εταιρεία από όπου αγοράζεις. Όσο πιο δοκιμασμένο τόσο καλύτερα.


Εχει 100% με 3 συναλλαγες και εχει 3 θετικα σχολια με μεγαλους πωλητες (wemoto για οσους ξερουν)
Τελος παντων.Ιδωμεν.Το πολυ πολυ για να βγαλω τη χασουρα να με κερασετε καμμια μπυρα στο Δελεαρ...
(παρεπιπτοντως που ειναι αυτο να ερθω καμμια φορα???)

:beer: :beer: :beer:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
εξαρτάται από το τρόπο αποστολής που έχεις επιλέξει/συμφωνήσει!

Τα μεταφορικα ειναι 15 λιρες.Αυτο τωρα τι σημαiνει ιδεα δεν εχω.Στη δημοπρασια εγραφε Royal Mail Standard Parcels.

koutroulis
07/03/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Τα μεταφορικα ειναι 15 λιρες.Αυτο τωρα τι σημαiνει ιδεα δεν εχω.Στη δημοπρασια εγραφε Royal Mail Standard Parcels.


πόσο ακριβώς θα κάνει δεν ξέρω να σου πω

πάντως το ότι είσαι στη Κρήτη δε βοηθά:)

θα έλεγα γύρω στις 10 το πολύ εργάσιμες

εξαρτάται πολύ από τα ΕΛΤΑ!

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
πόσο ακριβώς θα κάνει δεν ξέρω να σου πω

πάντως το ότι είσαι στη Κρήτη δε βοηθά:)

θα έλεγα γύρω στις 10 το πολύ εργάσιμες

εξαρτάται πολύ από τα ΕΛΤΑ!


Aθηνα ειμαι αδερφε...Σε καμμια βδομαδα λες να ειναι εδω???
Το Δελεαρ που ειναι???
Θα περασω να με κερασετε την μπυρα της παρηγοριας αμα στραβωσει... :lol: :lol: :lol:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:39
Και για του λογου το αληθες...


39756

koutroulis
07/03/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Aθηνα ειμαι αδερφε...Σε καμμια βδομαδα λες να ειναι εδω???
Το Δελεαρ που ειναι???
Θα περασω να με κερασετε την μπυρα της παρηγοριας αμα στραβωσει... :lol: :lol: :lol:


ακόμα καλύτερα που είσα Αθήνα

σε καμια εβδομάδα πολύ πιθανό!
αν ξέρεις το ταχυδρόμο σου, πες του να έχει το νου του!

δε νομίζω να στραβώσει, πιστεύω κακώς ανησυχείς

αλλά θα σε κεράσουμε (είμαι και εγώ νέος στο φορουμ όποτε μη βαράτε οι παλιοι) τη μπυρα της παρηγοριάς


εγώ μία φορά έχω πάει στο δέλεαρ, είναι καλύτερα να πας με κάποιον άλλο μαζι να σου δείξει πως πας

:wave2:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
07/03/2006, 12:52
Ευχαριστω ρε παιδες!!!


Α και για να μην ξεχνιομαστε koutroulis....


39760

koutroulis
07/03/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Ευχαριστω ρε παιδες!!!


Α και για να μην ξεχνιομαστε koutroulis....


:beer: :beer: :beer: :beer:


νασαι καλά!


:wave2:

banditgr
07/03/2006, 23:42
apo agglia kamia vdomada kanoun
zita tou na stilei to tracking number.Me afto mporeis na deis ana pasa stigmi pou vrisketai to dema sou.
Pantos min fovasai,to paypal exei megali asfalia,akoma kai an den sou erthei kaneis claim kai perneis ta lefta sou piso se liges meres.

tifoefs
08/03/2006, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Χαιρετω τα πληθη...
Εχω μια αποριουλα.Μολις χθες αγορασα οργανα για το Bros απο το Ebay.Σαν βλακας ετρεξα αμεσως μολις τελειωσε η δημοπρασια να τα πληρωσω με Paypal.Εχει κανενας εμπειρια με αυτα???Στο ebay αφου πληρωσα μου εβγαλε το σηματακι οτι εχω πληρωσει.Υπαρχει πι8ανοτητα να μου κανει πουστια αυτος που μου τα πουλησε???Υπαρχει καποιο επιπεδο ασφαλειας????Αν (φτου φτου φτου-μακρια απο εμας) μου κανει μαλακια ο πωλητης μπορω να απευθυνθω καπου???
Επρεπε να κανω κατι αλλο για να ειμαι εξασφαλισμενος???

Περιμενε μεχρι να παραλαβεις. Αν δεν ερθει τιποτα κανεις καταγγελια ...

Συνηθως δουλευει σωστα...

:o

zoropatra
08/03/2006, 09:31
δεν υπαρχει κανενα προβλημα.......απο εκει ψωνιζει και ενας φιλος μου και δεν ειχε ποτε κανενα προβλημα......

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
08/03/2006, 16:05
Μεχρι στιγμης ολα καλα παντως.Επικοινωνησα με το παλικαρι και τα εστειλε αεροπορικως,οποτε οτι ειναι θα το μαθω maximum σε 1 εβδομαδα,εκτος αμα κανουν το θαυμα τους παλι τα ελληνικα ταχυδρομεια!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
16/03/2006, 10:20
Συνφλορουμιτες και συνφλορουμιτισες παρελαβα τα οργανα σημερα απο τα ΕΛΤΑ (μετα απο 10 μερες) και ολα καλα!!!Ειναι αψογα!!!Καλυτερα απο τη φωτο που εχω ποσταρει...:sun: Α και μολις 73 ευρα με τα ταχυδρομικα...(εδω μεταχειρισμενα 230 και καινουρια απο τον Ακατανομαστο 800!!!)

Φαινονται αρκετα καινουρια και εχουνε γραψει 17.700 μιλια (εγγλεζικα γαρ)

Το μεσημερακι θα παω να τα φορεσω,να σας πω αν ολα δουλευουν σωστα!!!


:beer: :beer: :beer: