PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CBR 1000RR - εξάτμιση και φίλτρο



biglebowski
07/03/2006, 16:05
Γεια χαρα σε ολους.Σκεφτομαι να αλλαξω τελικο εξατμισης και φιλτρο αερα.Συγκεκριμενα ψηνομαι για laser extreme λογω εμφανισης και μονο,και για φιλτρο ΚΝ.Επειδη δεν ειμαι για να βαζω και power commander προβληματιζομαι για τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα με τα καινουργια εξαρτηματα απ'τη στιγμη που η χαρτογραφηση της ηλεκτρονικης θα παραμεινει ως εχει.Βασικα με ενδιαφερει να αναπνευσει καλυτερα ο κινητηρας χαμηλα και να βελτιωθει λιγο ο ηχος αλλα δεν θα ηθελα με τιποτα να χαθει η βελουδινη αισθηση και ο ομαλος τροπος ανεβασματος-πιο τραχια λειτουργια δηλαδη εστω και με περισσοτερα αλογα!Δε καιγομαι να ξοδεψω χρημα-ασε που δε περισσευει-σε κατι που δε θα μ'αρεσει τελικα και να βαζω τα μανισια ξανα-μανα!Εχει κανει κανεις τη συγκεκριμενη μοντα-οι μαρκες νομιζω δε παιζουν και τοσο ρολο-εντυπωσεις?????

LittleJohn
07/03/2006, 16:45
Με MICRON δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα δείς σημαντική διαφορά στα χαμηλά και χωρίς ρεταρίσματα (που δεν τα γλιτώνεις με άλλες μάρκες). H ΄`βελούδινη`` αίσθηση που λές θα διατηρηθεί...

Έχει βάλει κολλητός σε 04` μοντέλο και έχουμε δεί μεγάλη διαφορά. Γέμισαν αρκετά τα χαμηλά και ο ήχος έγινε πιο μεταλλικός-μπάσος, χωρίς να σου πάιρνει τα αυτιά...

Επίσης να έχεις υπόψιν σου να μην πάς και βάλεις το πιο ``ανοιχτό`` φίλτρο που κυκλοφορεί..(θα γλιτώσεις τα σκασίματα στο κλείσιμο του γκαζιού και τα χαμηλά θα παραμείνουν χαμηλά...;) )




:beer: :wave2:

dirtbird
07/03/2006, 17:11
Εγώ θα σου πρότεινα ...... να κάνεις ακριβώς το αντίθετο.
Πρώτα να επενδύσεις σε ένα PC 3 και ρύθμιση στο δυναμόμετρο και μετά οτιδήποτε άλλο. Δεν έχεις δα και κανά άσχημο μηχανάκι να θες να το κάνεις πιο ωραίο, άσε που στο συγκεκριμμένο εκεί που έχει την εξάτμιση, η μισή ομορφιά της πάει χαμένη.

biglebowski
07/03/2006, 18:04
Κατ'αρχην,ευχαριστω για τις απαντησεις.Ο λογος που δε θελω να βαλω PC3 ειναι εκτος του οικονομικου,οτι δε θελω να μπλεξω με ηλεκτρονικα καθ'οτι ασχετος και οτι δε ξερω κανενα που να εμπιστευομαι οτι θα μου το ρυθμισει σωστα.:confused: Γι'αυτο περιοριζομαι σ'αυτα που ξερω να κανω μονος μου και τα'χω δοκιμασει..εξατμιση και φιλτρο δηλαδη..αντε και το flapper mode που απ'οτι λενε ολοι ειναι ανωδυνο και αποτελεσματικο..Βασικα με το μηχανακι ειμαι super happy,ισως καταχρηστικα θελω να του αλλαξω κατι,αλλα να,αυτες οι ατιμες οι laser ειναι πολυ ομορφες και αν εισαι και λιγο αρρωστακι....:beer:

dirtbird
07/03/2006, 18:35
Βig Leb αντιλαμβάνομαι τις επιφυλάξεις σου αλλά.
Είναι πολύ πιο εύκολο απ'ότι φαντάζεσαι, ουσιαστικά παρεμβάλεται στο κομμάτι της πλεξούδας που φεύγει από τον εγκέφαλο ψεκασμού και πάει προς την μπεκιέρα και τις πεταλούδες (για το ποτενσιόμετρο). Αν έχεις προσέξει, υπάρχει διαφορετικό PC για κάθε μοτό. Η διαφορά - πέρα από τον αριθμό κυλίνδρων- έγκειται στο ότι το καθένα έχει διαφορετικές φύσσες για να είναι plug 'n play στην πλεξούδα της κάθε μοτό. Στη συσκευασία περιλαμβάνονται ακριβείς οδηγίες τοποθέτησης (τουλάχιστον στο Blackbird ήταν-για άλλα δεν έχω δει).

Όταν έβαλα τις Termignoni στο Blackbird, αμέσως ένοιωσα ότι το μηχανάκι είχε αδειάσει ψηλά.
Παρόλο που φόρτωσα κάτι χάρτες από το site της Dynojet, μάλλον το έκαναν χειρότερο.
Όταν το πήγα για mapping στο δυναμόμετρο έβγαζε 137 τροχό, όταν το πήρα περίπου 147 και επειδή τα νούμερα μπορεί να πεις ότι είναι σχετικά, σε διαβεβαιώνω ότι η διαφορά ήταν άμεσα αισθητή.
Τέλος πάντων, εμπειρίες και απόψεις μοιραζόμαστε, το κόστος πρέπει να είναι ίδιο με την εξάτμιση και η δικιά μου γνώμη (και για θέματα σωστής λειτουργίας μετά από τοποθέτηση εξάτμισης) είναι ότι πρώτα ασχολούμαστε με την διαχείριση μίγματος και μετά με όλα τ'άλλα.
Αν θέλεις παραπάνω info στείλε pm.

DimST
08/03/2006, 11:27
Μια μικρή συμβουλή για το τί να μη βάλεις...

φίλτρο k&n... παγκόσμια όλοι όσοι ασχολούντε με βελτίωση συμφωνούν πως είναι απλά για πέταμα ... πολύ καλύτερο το μαμά.

αναφορικά με το power commander... αν βάλεις μόνο τελικό και δεν ασχοληθείς με exup μην μπλέξεις. Σε περίπτωση που καταργήσεις το exup.... το power commander είναι απαραίτητο.

:beer: :wave2:

biglebowski
08/03/2006, 17:08
Γινεται να αλλαξεις τελικο χωρις να καταργησεις το exup-το αντιστοιχο συστημα της honda τελως παντων..??Ειχα την εντυπωση οτι βρισκεται μεσα στο τελικο...η μηπως οχι τελικα:confused: :confused:

sniper
09/03/2006, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Γινεται να αλλαξεις τελικο χωρις να καταργησεις το exup-το αντιστοιχο συστημα της honda τελως παντων..??Ειχα την εντυπωση οτι βρισκεται μεσα στο τελικο...η μηπως οχι τελικα:confused: :confused:

Αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα στο φιλτροκούτι....

Tigas
15/03/2006, 20:43
Παλληκάρια αυτή η μαλακοβαλβίδα δυστυχώς είναι στο τελικό καζανάκι.

Άν την βγάλεις και βάλεις εξάτμιση+pc θα αλλάξει το μηχανακι χαμηλά αλλά θα καθαρίζεις ψηλά.

Στο συνεργείο που πηγαίνω ένα παλληκάρι που το σφίγγει το γκάζι είχε βάλει ακραπα full racing με pc και είχε την συγκεκριμενη συμπεριφορα.

Βέβαια μετά έβαλε και HRC 1ο στάδιο και το μηχανάκι πάει λίγο πιο καλά :D


Πάντως για εξατμίσεις η υπέρτατη καυλα για τα 1000RR είναι οι Arrow Replica.

Κάπου έχω ανοίξει ένα ποστ CBR1000RR accesories, δείτε το λίγο.

Tigas
15/03/2006, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Γεια χαρα σε ολους.Σκεφτομαι να αλλαξω τελικο εξατμισης και φιλτρο αερα.Συγκεκριμενα ψηνομαι για laser extreme λογω εμφανισης και μονο,και για φιλτρο ΚΝ.Επειδη δεν ειμαι για να βαζω και power commander προβληματιζομαι για τον τροπο λειτουργιας του κινητηρα με τα καινουργια εξαρτηματα απ'τη στιγμη που η χαρτογραφηση της ηλεκτρονικης θα παραμεινει ως εχει.Βασικα με ενδιαφερει να αναπνευσει καλυτερα ο κινητηρας χαμηλα και να βελτιωθει λιγο ο ηχος αλλα δεν θα ηθελα με τιποτα να χαθει η βελουδινη αισθηση και ο ομαλος τροπος ανεβασματος-πιο τραχια λειτουργια δηλαδη εστω και με περισσοτερα αλογα!Δε καιγομαι να ξοδεψω χρημα-ασε που δε περισσευει-σε κατι που δε θα μ'αρεσει τελικα και να βαζω τα μανισια ξανα-μανα!Εχει κανει κανεις τη συγκεκριμενη μοντα-οι μαρκες νομιζω δε παιζουν και τοσο ρολο-εντυπωσεις?????

Γιατί δέν κάνεις μια φτιαχτή όπως γουστάρεις εσύ με 200ε, και με ότι θές τιτάνιο, αλουμίνιο, εκτός άν έχεις χρήμα να μοιράσεις :lol:
και δέν θα καταργησεις την βαλβίδα που έχουμε στο τελικό και σκασίματα και γαμαουα θόρυβο θα έχεις.

Φίλτρο πάντως οι περισσότεροι βάζουν dna