PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ



koskarav
07/03/2006, 22:54
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα DL650 περίπου 11 μήνες, αντιμετωπίζω πρόβλημα με την μπαταρία του και θα 'θελα τα φώτα σας.
Πριν κανά δίμηνο είχα παέι βράδυ σ'ενα φίλο κι επειδή είχα παρκάρει σ'ενα σημείο που ήταν ψιλοσκοτεινό, έβαλα τα parking lights για να την βλέπουν. Ύστερα από κανά τρίωρο άκουσα το συναγερμό(ΜΕΤΑ SYSTEMS) να χτυπάει. Βγαίνω έξω τον απενεργοποιώ, πάω να βάλω μπρος, ΤΙΠΟΤΑ...Όλα νεκρά.Είχε "πέσει" η μπαταρία.
Την έβαλα μπρος από την μπαταριά της μηχανής του φίλου μου και όλα μια χαρά.Από τότε δεν μου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.
Μέχρι χθες...
Είχα φύγει για τριήμερό και της είχα βάλει το συναγερμό.Πάω σήμερα το πρωί να την βάλω μπρος, ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ...Τα φώτα άναβαν, η αντλία βενζίνης άνοιγε, η μίζα γύρναγε αλλά μπρος δεν έπαιρνε.Τέλος πάντων την έβαλα μπρος από την μπαταριά του αυτοκινήτου, έκαναν μια βόλτα την άφησα, πήγα μετά από κανά 3ώρες να τη ξεκινήσω, ΝΕΚΡΑ ΦΥΣΗ.
Για να μην σας κουράζω, πιστεύω ότι δεν δικαιολογείται να πέσει η μπαταρία μέσα σ'ενα χρόνο.Επιπλέον, κοστίζει 70€ και δεν την καλύπτει η εγγύηση.
Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για το φαινόμενο και αν υπάρχουν παρόμοιες προσωπικές εμπειρίες.

Reignman
07/03/2006, 23:27
Δυστυχώς φίλε μου το πρόβλημά που
σου παρουσιάστηκε το έχω ακούσει
από φίλους, καθώς και το έχω διαβάσει
σε forum του εξωτερικού (όχι μόνο για
το μηχανάκι μας).
Πρέπει να αποφεύγεις τη θέση Park μια
και είναι 100% σίγουρο (σε αυτό το
συμπέρασμα έχω καταλήξει) ότι θα σου
"στραγγίξει" τη μπαταρία.
Τώρα όσον αφορά τη δεύτερη φορά που
σου εμφανίστηκε το πρόβλημα, δεν μπορώ
να καταλάβω πως θα μπορούσες να
μείνεις από μπαταρία μόνο και μόνο επειδή
έχεις ενεργοποιημένο το συναγερμό.
Μια ερώτηση...
Ο συναγερμός σου, έχει δική του μπαταρία;

koskarav
07/03/2006, 23:40
Δεν νομίζω, αλλά θα το κοιτάξω αύριο στο manual του συναγερμού για να σιγουρευτώ και θα σου πω.

THEOD
08/03/2006, 07:30
η θέση πάρκινγ στον διακόπτη είναι ΜΟΝΟ για ελάχιστο χρονικό διάστημα....εδώ που τα λέμε δεν θα έπρεπε να υπάρχει καθόλου μιας και οι μικρές σε χωρητικότητα μπαταρίες μοτοσυκλετών δεν αντέχουν την χρήση του....

Επίσης στα μηχανάκια που τα φώτα μένουν συνέχεια αναμμένα, θέλει προσοχή να μην μένει ο διακόπτης στην θέση ον χωρίς να δουλεύει το μοτέρ. Λίγο αν ξεχαστείς, εύκολα μπορεί να αδειάσει η μπαταρία ειδικά τώρα τον χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες...

Vezouvios
08/03/2006, 07:39
Ελατε κοσμε.....
Αλλαξα την μπαταρια 2φορες ναι καλα ακουσατε 2 φορες...ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ....

Την 1η το καταλαβαινω 2χρονων παει και ερχεται.ΤΗν 2η ακομα ψαχνομαι γιατι φουσκωσε???
Παντως ενα ειναι το σιγουρο,,Μολις βρεθει καιρος θα βαλω διακοπτακι για να κλεινω τα φωτα.....

zoudis
08/03/2006, 10:33
Κάνε ότι λέλει ο ΤΗΕΟΔ και δεν θα έχεισ πρόβλημα. Βάλε μαμίσια μπαταρία σε εξουσιοδοτημένο καλό μάστορα και μην κάνει αλχημείεσ και τσιγκουνιές (βλ. Βεζούβιο) γιατι παίζουν οι τάσεις από μπαταρία σε μπαταρία. Βάλε την δική του και τίποτα άλλο.

Εμένα πάντως το παλικάρι που μου έβαλε τον συναγερμό μου το είπε την πρώτη μέρα, " μην χρησιμοποιείες την θέση παρκιν γιατι τραβάει ρεύμα και επίσης με τον συναγερμό (ΜΕΤΑ) δεν θα το σηκώσει...". Απλα.

Εσένα 'Ξελιγώθηκε' που λέμε μία φορά, οπότε και μπρος να βάλεισ μετα΄με άλλη μπαταρία καλύνηχτα...πέταξε το πουλάκι....Δεν έχει τάση πλέον να σου δώση εκκίνηση. Εφόσον έγινε μία φορά η μαλακία, αλλάζεισ μπαταρία (εφόσον κανένας πουστισ δεν τις φορτίζει πλέον...)

Μετά την 5η ημέρα ακκινησίας, και εφόσον έχει συναγερμό, κλείνει αυτόματα μόνος του για να γλιτώσει την μπαταρία. Όταν πας να την κινήσεις δεν χτυπάει , βάζεις κλειδι, γυρνα΄ς διακόπτη και ενεργοποιήται ο συναγερμός κάνει μπιπ-μπιπ και πρεπει να πατήσεις κουμπακι σε 30 δευ/πτα αλλίως χτυπάει και βγαινει η κυρά Μαρίκα και σε ΄"στολίζει" και με το δίκιο της...

costas81
08/03/2006, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Κάνε ότι λέλει ο ΤΗΕΟΔ και δεν θα έχεισ πρόβλημα. Βάλε μαμίσια μπαταρία σε εξουσιοδοτημένο καλό μάστορα και μην κάνει αλχημείεσ και τσιγκουνιές (βλ. Βεζούβιο) γιατι παίζουν οι τάσεις από μπαταρία σε μπαταρία. Βάλε την δική του και τίποτα άλλο.

Εμένα πάντως το παλικάρι που μου έβαλε τον συναγερμό μου το είπε την πρώτη μέρα, " μην χρησιμοποιείες την θέση παρκιν γιατι τραβάει ρεύμα και επίσης με τον συναγερμό (ΜΕΤΑ) δεν θα το σηκώσει...". Απλα.

Εσένα 'Ξελιγώθηκε' που λέμε μία φορά, οπότε και μπρος να βάλεισ μετα΄με άλλη μπαταρία καλύνηχτα...πέταξε το πουλάκι....Δεν έχει τάση πλέον να σου δώση εκκίνηση. Εφόσον έγινε μία φορά η μαλακία, αλλάζεισ μπαταρία (εφόσον κανένας πουστισ δεν τις φορτίζει πλέον...)

Μετά την 5η ημέρα ακκινησίας, και εφόσον έχει συναγερμό, κλείνει αυτόματα μόνος του για να γλιτώσει την μπαταρία. Όταν πας να την κινήσεις δεν χτυπάει , βάζεις κλειδι, γυρνα΄ς διακόπτη και ενεργοποιήται ο συναγερμός κάνει μπιπ-μπιπ και πρεπει να πατήσεις κουμπακι σε 30 δευ/πτα αλλίως χτυπάει και βγαινει η κυρά Μαρίκα και σε ΄"στολίζει" και με το δίκιο της...

Ο θειος εχει transalp και λογω ακινησιας τα επεξε η μπαταρια του!
Του παρουσιαστηκαν τα γνωστα που αναφερετε παραπανω!
Την εβαζε μπροστα σε κατηφορα φορτιζε η μπαταρια αλλα το αλλο πρωι δεν επερνε μπροστα!
Ρωτησε για αγορα νεας και του ειπαν 80?
Βρηκε λοιπον σε μαγαζι φορτιστη για μπαταρια με 40? την φορτισε μια φορα και απο τοτε ολα καλα την αφηνει και δυο βδομαδες και το πρωι παιρνει τσακμακι!
Μηπως λοιπον μια φορτιση ελυνε την κατασταση?

koskarav
08/03/2006, 19:11
Παιδια ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Την πήγα σήμερα το πρωί κιόλας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και την έβαλαν σε μηχάνημα για αυτού του είδους τις μπαταρίες (MF) όπου από τα 9 λαμπάκια της πλήρης φόρτισης, άναβαν τα 5.
Ο μάστορας μου είπε να την αφήσω για φόρτιση κανά τετράωρο και να έρθω να την πάρω αύριο.
Οπότε θα σας πω αύριο τα νεότερα...

thrax
15/05/2006, 08:01
Παιδες καλημερα!
Το προβλημα της μπαταριας μου χει τσακισει τα νευρα! Την ειχα αφησει για καμια βδομαδα (χωρις να βαλω τον συναγερμο) παω χθες να ξεκινησω ...τζιφος! Ξεκιναω με καλωδια, την κανω μια βολτα, σβηνω ...παπαλα! Μου το χε ξανακανει και τον χειμωνα με τις παγωνιες και τοτε εβαλα παλι καινουρια (γιατι μου λεει ο μαστορας οτι απ το κρυο τα παιξε και δεν φορτιζει) δηλ. μιλαμε για 2 μηνων μπαταρια! Και μου το κανε πιο παλια οταν πηρα την μηχανη 1 χρονο πριν, που την ειχα αφησει με αναμενα φωτα για κανα 15λεπτο (σβησιμο με διακοπτη)...
Λοιπον? Δικαιολογειται απο ακινησια 5-10 ημερων να ξεφορτιζεται η μπαταρια? Εχω πανω ΜΕΤΑ συναγερμο αλλα δεν μπορει να φταιει αυτο. Πρεπει δηλ. μερα παρα μερα να την βαζω μπροστα?
Και κατι αλλο: ενας φορτιστης μπαταριας ποσο κοστιζει? Λεω μηπως τελικα συμφερει.
Αυτα, αλλο κακο να μην μας βρει!
Καλα χλμ σε ολους!

kalant
15/05/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από koskarav
Παιδια ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Την πήγα σήμερα το πρωί κιόλας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και την έβαλαν σε μηχάνημα για αυτού του είδους τις μπαταρίες (MF) όπου από τα 9 λαμπάκια της πλήρης φόρτισης, άναβαν τα 5.
Ο μάστορας μου είπε να την αφήσω για φόρτιση κανά τετράωρο και να έρθω να την πάρω αύριο.
Οπότε θα σας πω αύριο τα νεότερα...

Και σε μενα το ιδιο ειχε συμβει, την ειχα αφησει με τα παρκιν φωτα για κανενα 3ωρο (καταλαθος εννοειται) και μολις γυρισα νεκρα...

την εβαζα μπροστα με αυτοΚινητο και την αφηνα να δουλεψει για να φορτισει με το δυναμο αλλα μολις το εσβηνα μετα απο ωρα παλι τα ιδια, οποτε πηγα και τη φορτισα για κανενα 2ωρο και απο τοτε ολα ειναι μια χαρα...

Μην ανησυχεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα...

:beer:

thrax
15/05/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax

Και κατι αλλο: ενας φορτιστης μπαταριας ποσο κοστιζει? Λεω μηπως τελικα συμφερει.


Ξερει κανεις γι αυτο? και αν αξιζει?

thrax
16/05/2006, 19:39
Οκ παιδια λιγο βοηθεια γιατι εχω αγανακτησει! :bigcry:
Πάω να το πάρω χθές απόγευμα απ τον μάστορα, μου βγάζει την μπαταρία απ τον φορτιστή (την είχε, λέει, όλη μέρα) βάζει μπροστά.... και τίποτα! τζίφος! Να μην τα πολυλογώ, μου λέει θα την αφήσει και όλο το βράδυ, πάω σήμερα μου λέει ένας βοηθός του, "φίλε εγώ το είδα το μηχανάκι, η μπαταρία σου τα παιξε" (2 μηνών μπαταρία, την έβαλα σ αυτόν). Βρίσκω και τον μάστορα (που καθόταν αλλού), "φταίει ο ανορθωτής" μου λεει!!!! Τέλος πάντων αυτη τη μλκια την μπάλωσε λέγοντας οτι έτσι του είπε ένας 2ρος βοηθός που έχει, και λέει θα το ξαναδούν τώρα και θα με πάρουν τηλ.
Το οτι θα αλλάξω μηχανικό είναι δεδομένο!
Αλλο θέλω να ρωτήσω: Μου λεει "άν είναι μπαταρία, 50? (ξαναλέω, την έβαλα σ'αυτον ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πριν 2 μήνες- τα ηλεκτρικά δεν εχουν εγγυηση λεει) αν είανι ανορθωτής 200 ?"! Αν είναι όντως ανορθωτής -που δεν ξερω καν τι ειναι- έιναι τοσο ακριβος? 200??????? :eyepop:
Εννοειται δεν θα το κάνω σ'αυτον, αλλα περιμενω να πει τελικη 'διαγνωση'' πριν σηκωθω και φυγω. Θέλω να ξέρω όμως για τον επόμενο μάστορα.
Με την ευκαιρία μια καινουρια μπαταρια πόσο έχει? Ειτε καλή είτε ιμιτασιον?
Αιντε ρε παιδια βοηθήστε γιατι μου χουν πιασει τον κ@λο και λέμε δεν μ αρεσει καθολου!

Tropeas
16/05/2006, 20:25
Δεν έχει βγάλει σε κανέναν ανορθωτή το DL... αν έχεις πάρει μπαταρία και την πλήρωσες, πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 χρόνο εγγύηση, μπαταρίες όταν είχα ψάξει υπήρχαν 3 κατηγορίες:
απλή μαιμού 17?
Yuasa Taiwan νομίζω 52?
Μια αλλη Γιαπωνέζικη (καλύτερη μάρκα) 67?
με ενα search θα βρεις και το μαγαζί που προτείνουν (και ισχύει γιατί έχει εξειδίκευση και εισαγωγή) στις μπαταρίες...;)

thrax
16/05/2006, 20:45
Η μπαταρια έχει εγγύηση??? Ολες?
Θενξ για την ινφο τροπεας, την καλοπληρωσα την δικια μου αλλα δεν ξερω ποσο, μλκια μου δεν πολυρωτησα αλλα ήταν με το σερβις (130?) πρεπει να μου την χρεωσε κανα 50ρικο (τσε βαααλε)!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Reignman
16/05/2006, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από thrax
Η μπαταρια έχει εγγύηση??? Ολες?
Θενξ για την ινφο τροπεας, την καλοπληρωσα την δικια μου αλλα δεν ξερω ποσο, μλκια μου δεν πολυρωτησα αλλα ήταν με το σερβις (130?) πρεπει να μου την χρεωσε κανα 50ρικο (τσε βαααλε)!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Σίγουρα παίζει εγγύηση στις μπαταρίες...
Παλιότερα είχα αλλάξει μπαταρία στο αυτοκίνητο μια και τα 'παιξε πολύ σύντομα μετά από αλλαγή της με νέα. Δεν φαντάζομαι να διαφοροποιείται κάτι στις μηχανές. Όσον αφορά τον ανορθωτή.. Λίγο κουφό μου ακούγεται.. Έχει τύχει πολλές φορές να αφήσω τη μηχανή για πολλές μέρες (βδομάδα τουλάχιστον) και πάντα παίρνει μια χαρά μπροστά.

thrax
18/05/2006, 08:06
Λοιπον παιδια ακουστε την συνεχεια και ελπιζω και το τελος:
Πάω να το παρω απ τον μαστορα, μου λεει "ναι, φιλε τελικα ανορθωτής", "οκ, του λεω, βαλ'το μπροστα οπως ειναι να φυγω απο δω". Το παω κατευθειαν σ εναν που πουλουσε μπαταριες για αυτοκίνητα, βγήκε και ψιλογνωστος, μου λεει "δεν εχω μικρες μπαταριες για μηχανες, αλλα θα σου την κοιταξω". Αρχικα μου λεει οτι ο ανορθωτής δινει μια χαρα!!! Οποτε λεει ειναι η μπαταρια. της βάζει υγρα (μισο λιτρο πηρε) την φορτισε καμια ωρα και μου την εδωσε ετοιμη κ ωραια! Μου λεει οτι αν ειναι ελατωματικη η μπαταρια θα φανει σε κανα 2 μερες. Δεν μου πηρε και τίποτα και ημουν μεσ την χαρα!
Γυρίζω στον πρωτο μαστορα με διαθεση να τον στολισω, αλλα μιλουσε με κατι ηλικιωμενους και απλα του ειπα τι επαιξε και ποσο ασχετος ηταν κ εφυγα. Καλη καρδια!
Χαιρετω παιδια, αλλο κακο να μην βρει κανεναν μας!
:beer: :beer: :beer:

zoudis
18/05/2006, 11:48
κοιτα να δεις !!! :eyepop: :eyepop: :confused:

καλα λεω εγώ ..... ΛΑΜΟΓΙΑΑΑΑΑ ΜΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ !!! :yuck:

9 στους 10 τα ιδια σκατα εινια. Εκμεταλευονται την κ@υλα μας και μας δουλευουν ψιλο γαζι....

Την αφήνεις, πας να την πάρεις και δεν την ΕΧΟΥΝ ΑΓΓΙΞΕΙ καν !!! Και ζητάν +100 γιουρο οτι και να κάνουν :yuck:


Γυρίζω στον πρωτο μαστορα με διαθεση να τον στολισω, αλλα μιλουσε με κατι ηλικιωμενους και απλα του ειπα τι επαιξε και ποσο ασχετος ηταν κ εφυγα. Καλη καρδια!

Οχι καλη καρδια ρε φιλε΄....καλη καρδια σε αυτους που την αξιζουν....στα ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΡΑΞΙΜΟ !!!

Αλλα πλιζ, βοηθα μας μην την πατήσουμε....δώσε καποια πληροφ. να καταλαβουμε που ΔΕΝ πρεπει να παμε....αν δες θες να δώσεις στοιχεία ΟΚ, αλλα δώσε κατι τις....(πχ. αρχικα απ ονομ/νυμο μαστορα/μαγαζιου.....κατι.....)

Αλλο κακο να μην σε βρει ! :beer:

:wave2:

demolition_man
18/05/2006, 13:29
Υγρά μπαταρίας συμπλήρωμα ?????:eyepop:
Δεν έβαλες την κλασσική με το Gel ?

Και εμένα η μπαταρία μου είχε καποια στιγμή τις κακές τις και δεν γύρναγε την μίζα, Dead completly.:bigcry:

όμως με ένα καλό φόρτισμα 12 ώρες ολα καλά εδώ και 4 μήνες:rotflmao:

Σημείωση μπαταρία εχω ακόμα την μαμίσια Δεκ2003.

Θέμα ανορθωτή
:confused: ..........................:mad: γκρρρρρρ

Το δίκανο

Vezouvios
28/08/2006, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δεν έχει βγάλει σε κανέναν ανορθωτή το DL... αν έχεις πάρει μπαταρία και την πλήρωσες, πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 χρόνο εγγύηση, μπαταρίες όταν είχα ψάξει υπήρχαν 3 κατηγορίες:
απλή μαιμού 17?
Yuasa Taiwan νομίζω 52?
Μια αλλη Γιαπωνέζικη (καλύτερη μάρκα) 67?
με ενα search θα βρεις και το μαγαζί που προτείνουν (και ισχύει γιατί έχει εξειδίκευση και εισαγωγή) στις μπαταρίες...;)


Αν και πολυ αργα (αλλα τωρα που το εφερες στην επικαιροτητα)


Ωρε τι μας λες????
Μονο σε εμενα εκαψε ανορθωτη????
Μα τοσο γκαντεμης ειμαι,,περσι τον αλλαξα!!!
200ευρω αν θυμαμαι!!
Και αυτο γιατι εκανα πειραματα με φτηνες μπαταριες!!
:beer:

Harrys
30/08/2006, 14:43
Hello σε ολους τους Stromers...Και εγω θύμα μπαταρίας σε 14 μήνες περίπου(να πανηγυρίζω δηλ) 75 ευρώ την YIOSA(ana grafetai etsi).Απλά πρέπει να βάζεις μπροστά γρήγορα γιατί τα φώτα τραβάνε πολύ!!!

kotza
11/07/2011, 14:11
καλησπέρα.διάβασα την συζήτηση σας επειδη εχω ενα klv(ίδιο με το vstrom όπως θα ξέρεται οι περισότεροι)το οποίο με άφησε απο μπαταρία,τυχερός αφου άντεξε 6 χρόνια και με μεγαλες περιόδους ακινησίας, και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω διακόπτη για τα φώτα???[επειδή τρώει αρκετη μπαταρία πριν βαλω μπρος και πιστέυω είναι ο κύριος λόγος που με πούλησε η μαμισια μπαταρια του] ευχαριστω προκαταβολικά.....

desklit
11/07/2011, 14:25
έλα ντε έπρεπε να κρατήσει καμμιά 10αρια χρόνια ακόμα η μπαταρία

6 χρόνια κράτησε φίλος πόσο παραπάνω θες πια?

δεν αξίζει να κλείνεις τα φωτα, εδώ στο παπί και τα έχω μόνιμα αναμμένα μπας και με δει κανένας και βγει το καλοκαίρι και φέτος.

kotza
11/07/2011, 15:15
αυτο εννοούσα..οτι μου κράτησε παρα πολύ σε σχέση με τους αλλους.......!! και διακοπτη σκέφτομαι να βάλω μόνο για να τα έχω κλειστα όταν θα παίρνει μπροστα.. εννοείται στον δρόμο πάντα ανοιχτά γιατί πολλοι οδηγοί δεν βλέπουν καλα καλα μπροστά τους, όχι την μοτοσυκλέτα που θα ρθει απο πίσω......

Specialized
25/11/2011, 22:39
Θύμα κι εγω μπαταρίας θα ήθελα να σημειώσω στην εδω κουβέντα:

- μπαταρία που έχει ψοφησει μια φορα για τα καλα δεν επανέρχεται, ο φίλος εδω έπρεπε να παει σε καινούργια μπαταρία για να μην τον αφήσει σε μια εβδομάδα. Οι μπαταρίες μολύβδου είναι έτσι απο τη φύση τους.
- οι μπαταρίες στις σύγχρονες μηχανές με τα φώτα ανοιχτά και κυριως τις λοιπες καταναλωσεις (δες παρακατω)θέλουν αραιά την φόρτιση τους (για να μην ψοφησουν κι έτσι δεν θα επανέρχονται)
- οι συναγερμοί τραβάνε αρκετό ρεύμα και τις ξελιγωνουν, καλό να το έχετε υπόψιν. Εμένα τραβάει 10 mA εκτός λειτουργίας και 14 σε λειτουργία. Αν τα βάλεις αυτα σε διάρκεια ενός μήνα, η μπαταρία υποφέρει!