PDA

View Full Version : κρανος



DORTIN
06/04/2004, 23:17
:confused: τι κρανος να παρω

medieval
06/04/2004, 23:33
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΘΕΣ.ΑΝΟΙΧΤΟ Η ΚΛΕΙΣΤΟ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΣ SHOEI TO XR-1000.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ (500 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Η ARAI ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΑ SHOEI ΠΑΝΤΩΣ. Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

warm up
07/04/2004, 00:13
κοιτα τα sehuberth , τα KBC & Xlite.................................... νομίζω πως είναι παρα πολύ καλά γιά τα λεφτά τους.
:wacko:

parji
07/04/2004, 07:30
Πάρε "καρχαρία"
Shark δηλαδή. Υπάρχουν κάποια μοντέλα πολύ καλά και σε καλές τιμές.
Ασε που έχουν μακράν τα καλύτερα γραφικά όλων...

afrotwin
07/04/2004, 08:16
1on den pernoume to ftino montelo mias markas pou vgazi akriva montela
ala pernoume to akrivo montelo mia markas pou vgazi ftina montela

2on kitame ti kalitero mporoume na agorasoume ti perisotero mas prosferi me ta lefta pou dia8etoume

3on otan kataferoume na epikentro8oume se afto pou 8eloume kanoume erevna anamesa se gnostous ke filous

4on apofevgoume afto pou epimona mas protini o katastimatarxis giati aftos kitai na proo8isi proionta pou exi megalitero kerdos

5on kitame i marka pou 8a epikentro8oume na min paragi ke ala proionta na ine idikevmeni ke na paragi mono to idos pou 8eloume

6on kitame tin egkioisi pou mas dini i ka8e marka an ke den imaste sigouri oti afou mas dosane 10 xronia egkioisi oti 8a iparxi i eteria gia 10 xronia an i eteria exi pari pistopioisi apo tin europi imaste pio sigouri enanti kapias eterias pou dini mono ena xrono
to klisimo mia eterias istorika mpori na ofilete sto oti eftiaxne a8anata proionta exi simvi ke afto

7on ena apo ta poli simantika pou prepi na kitaksoume se ena kranos ine to varos tou. an ine vari 8a ipoferoume mexri ke apo afxeniko

8on kitame an to kelifos ine dio komatia enomena i ine ena enieo komati sini8os ta ftina ine dio koufaria enomena ke afto ine megalo mionektima gia xrisi se megales mixanes pou den 8es na aniksi to kranos me tin krousi ke na vgi to kefali sou sto ipe8ro

9on agarazoume kranos me vasi to idos tis mixanis pou kavalame to full face endiknite kirios gia street mixanes ke i paralages tou anigomeno mprosta exoun gini tis modas gia mega on-of pou ine psefto street
an to 8eloume ke gia xrisi sto xoma prepi na epileksoume ena pio enduro stil

10on an exoume akratia kitame an stin korifi tou na ine peplatimeno outo soste girnontas to anapoda ke topo8etontas mia sakoula mesa na mporoume aneta na to xrisimopioisoume san lekani toualetas ke na ksalafrosoume sto ipe8ro
proxoxi kitame panta i sakoules na ine kalis piotitos ke steganes
prosoxi omos afto to kranos den endiknite an 8eloume me tin kopela mas na parastisoume tin egkimonousa outososte na petixoume ta ofeli mias tetias katastasis (proti stin oura klp)

:lol: :lol: :lol:

GST
07/04/2004, 09:24
ΕΓΩ ΤΑ ΤΕΛΕΤΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ SUOMY KAI EIMAI ΠΟΛΥ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΒΟΥΙΖΕΙ.Η SUOMY ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ARAI ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ. THE CHOISE IS YOURS.
O ΑΦΡΟ ΤΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΜΕΣΑ:D

afrotwin
07/04/2004, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ΕΓΩ ΤΑ ΤΕΛΕΤΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ SUOMY KAI EIMAI ΠΟΛΥ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΒΟΥΙΖΕΙ.Η SUOMY ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ARAI ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ. THE CHOISE IS YOURS.
O ΑΦΡΟ ΤΑ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΜΕΣΑ:D

xilia signomi file mou exis apolito dikio megali parelipsis opos episis ke to jukbox me ta laika ksexasame pou prepi na mpi ke afto mesa sto kranos
:lol: :lol:

GST
07/04/2004, 10:10
ΑΥΤΟ ΡΕ ΑΦΡΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΒΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΙΝΙ ΤV.
GIA HOME SINEMA ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ Η ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ;; :cry:

afrotwin
07/04/2004, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
ΑΥΤΟ ΡΕ ΑΦΡΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΒΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΙΝΙ ΤV.
GIA HOME SINEMA ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ Η ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ;; :cry:

pios na se pareksigisi ego exo vali idi ke sistima audio 6+1 milame gia poli hi tec ke provali pano stin zelatina tin tenia ke exis tin es8isi oti vlepi o8oni sinema milame gia poli proxorimeno mono pou xalase to mixanime me ta pop corn
:lol: :lol:

DORTIN
07/04/2004, 23:51
ego pou taxidevo poli stin evropi vlepo pantou NZI
ine ispanika ke poli kala
to ergostasio ftiahei mono kranoi yia motosikletes apo carbon fibre mehri thermoplastic resin
den tholonoun oi zelatines kai plenonte ta mesa se periptosi pou spasei i sakoula

periklisk
07/04/2004, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DORTIN
ego pou taxidevo poli stin evropi vlepo pantou NZI
ine ispanika ke poli kala
to ergostasio ftiahei mono kranoi yia motosikletes apo carbon fibre mehri thermoplastic resin
den tholonoun oi zelatines kai plenonte ta mesa se periptosi pou spasei i sakoula

Ξέρεις μήπως που τα βρίσκεις εδώ αυτά??????:wave2:

LINA
08/04/2004, 09:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
[B]ΕΓΩ ΤΑ ΤΕΛΕΤΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ SUOMY KAI EIMAI ΠΟΛΥ ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΔΕΝ ΒΟΥΙΖΕΙ.Η SUOMY ΕΙΝΑΙ ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ARAI ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ. THE CHOISE IS YOURS.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ SUOMY ΑΦΟΥ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΟΥΚΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 29/03 . ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΣΠΑΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΑΘΙΚΤΟ, ΕΥΓΝΟΜΩΝΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΑ ΤΑ 450 ΕΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑ ΔΩΡΟ!!!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ SUOMY ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΑΝΤΑΞΙΑ ΟΣΟΝ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙ ΑΥΤΗΝ !!!
ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ-> ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΠΕΝΔΥΣΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.
ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ SUOMY AN ΘΕΣ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΤΟΥΚΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ .... ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ :evil:

nimbus
09/04/2004, 21:53
ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ. ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ.
ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ARAI.ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ:winka:

DORTIN
09/04/2004, 22:47
η ΑΡΑΙ εχει μεινει πολθ πισω.Το ιδιο μοντελο το βγαζει 6 χρονια τωρα με αλλα γραφικα.Οθτε anti fog ζελατινα δεν εχει και φοραει ακομα side plates για να την κραταει

DORTIN
09/04/2004, 22:52
Τα τοπ 5 σε κρανοι αυτη την στιγμη ειναι SHOEI,SUOMY,VEMAR,NZI,AGV

sakoulakis
11/04/2004, 12:08
ego exo ena -sharck -k ime poli eyxaristimenos ligo akribo ala kalo ....telos panton kales markes ine arai, shoei ,agv,ine ligo akriva ala na kseris oti dinis pernis
h alithia ine auti

jimbar
11/04/2004, 18:08
Ρε παιδιά και εγώ χρειάζομαι συμβουλή, διότι και εγώ σε λίγο θα πάω για καινούργιο κράνος.

Έχω ανοιγόμενο της Nolan το Ν100 [αν δεν κάνω λάθος]. Το πήρα για πιο … «φτηνά» [μιας και αγόρασα δύο {2} για με και την Νικόλ] και μάλιστα έκανα μία ακόμα μαλακία να το πάρω αντί για small σε large.

Το θέμα όμως είναι ότι τώρα που δεν χρειάζομαι λεφτά για να αγοράσω [διότι περνώ μέσο της δουλειάς μου - βλέπετε συνεργασίες με διατακτικές και εμπόρους], μπορώ να «αγοράσω» καλύτερο. Στράφηκα προς το Shoei ανοικτό, αλλά γνωστός που το έχει μου είπε ότι χαλάει εύκολα το λεγόμενο «μπλοκ» [όχι επιταγών, είναι 2 κομμάτια που συγκρατούν το ανοιγόμενο κομμάτι στο επάνω μέρος του κράνους]. Αν είναι αλήθεια με θλίβει να δοθούν τόσα χρήματα [έστω και αν είναι σε μορφή επιταγής διότι πάλι 2 θα πρέπει να αγοράσω].

Μετά στράφηκα προς το Schuberth S1 το οποίο έχει τα ακόλουθα: καταρχήν είναι το πιο «ήσυχο» κράνος της κατηγορίας του [αλλά αυτό μπορούμε να το παραβλέψουμε], διότι κατά την διάρκεια δοκιμών σε ταχύτητα 100 km/h μετρήθηκαν 85 db [;], ενώ κράνη παρήγαν άνω των 95 db [;]…

Η ζελατίνα του είναι [για το ανοιγόμενο μιλώ που είναι το ίδιο με το S1]

- Αντιχαρακτική [καλό αυτό, να κάτι που δεν έχει το Nolan μου],
- ΑΝΤΙΘΑΜΒΩΤΙΚΗ [αυτό και αν είναι καλό και όχι να βάζεις δεύτερες όπως στο Nolan μου … το οποίο σφυρίζει στα 245 και ενώ προσπαθώ να «κουμπώσω» την τρίτη … για όσους θυμούνται],
- 3ών διαστάσεων [;;;]
- πάχους 2,5mm
και αφαιρείτε εύκολα χωρίς εργαλεία [και αυτό το κάνουν τα άλλα κράνη … αλλά λέμε τώρα]
Διαθέτει επίσης και σύστημα αερισμού 2 καναλιών [;;;;] και κούμπωμα γρήγορης απελευθέρωσης.
Το «καλό» με το Schuberth S1 είναι ότι διαθέτει και δεύτερη μαύρη [φυμέ] εσωτερική ζελατίνα που έρχεται και «κάθεται» άψογα.

«Και το Caberg είναι έτσι ρε φίλε …» θα μου πείτε και θα έχετε και δίκαιο, αλλά αν δείτε το Caberg θα δείτε και κάποια «αυλάκια» στο πίσω μέρος της ζελατίνας που εμένα με κάνουν να αμφιβάλω για τον θόρυβο. Είναι λίγο πολύ σαν το Shoei που η ζελατίνα του είναι σφαιρικής κοπής ενώ του Arai έχει «κάλυμμα» στο πλάι. Άρα λογικά, δεν θα έπρεπε το Arai να «παράγει» περισσότερο θόρυβο;

Πληροφορίες από το βιβλιαράκι : ο κόσμος της μοτοσυκλέτας – ετήσια έκδοση 2003-2004

Τα υπόλοιπα κράνη έχουν ως εξής:
AGV
ARAI
AIROH
BIEFFE
CABERG
CMS
DAINESE
DUCATI
EXTREME
FM
HEBO
HJC
KIWI
LAZER
MATRIX
MDS
MOMO[;;;]
NAU
NEXX
NOLAN
OGK
PREMIER
RHEOS
SCHUBERTH
SHARK
SHOEI
SUOMY
UVEX
VEMAR
X-LITE [της Nolan]
X-PEED
ZEUS [ ;;;]

Αυτά !
Καλή Ανάσταση και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !!!

DORTIN
11/04/2004, 18:53
καλα ολα αυτα αλλα εξαρταται τι πληρωνουν οι εισαγωγεις στα περιοδικα για τις μετρησεις.Κατι CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
δηλαδη
ARAI
SHOEI
SUOMY
SHARK
NOLAN
X-LITE
NZI
VEMAR
AGV
ειναι και αλλες που δεν θυμαμαι
Ολα τα αλλα ειναι κατουροκανατα πιστεψτε με.Εκτος απο κανα δυο ολα φτιαγνονται τα μερη τους στην ανατολη για φτηνα εργατικα
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/04/2004, 19:35
CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
.................................................................................................... .
να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος

nimbus
12/04/2004, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
CMS,UVEX,PREMIER,NAU,CABERG,
ZEUS,EXTREME,MOMO,DAINESE δεν ειναι καν κρανοι.Ειναι εταιριες που εγιναν επωνυμες απο αλλα ειδη και φτιαγνουν τωρα κρανοι στην Ταιλανδη και κανουν αρπαχτη .Να κοιτατε μαρκες που πουλιουντε στην Ευρωπη ευρεως και οχι μαρκες που καποια λαμογια εισαγουν και διαφιμιζουν εδω.Ειναι απλο .Να βλεπετε αγωνες ΜΟΤΟ GPσε ολες τις κατηγοριες και τις μαρκες που βλεπετε εκει ειναι οι μαρκες που ασχολουνται με την προστασια του κεφαλιου
.................................................................................................... .
να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος


:wave2: :smilea: :winka:
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ:wave2:

nimbus
12/04/2004, 08:37
Η ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ:) ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ:sun:

sakoulakis
12/04/2004, 12:15
ega tha sou protina na paris SCHOEI h ARAI kala krani k efoson den exis ikonomiko problima tote xtipa ena apo ta 2.
:beer: :beer: :beer: :smilea:

afrotwin
13/04/2004, 09:03
.................................................................................................... .
να μου επιτρεψης να διαφονισω. εγω εχω UVEX. ειχα πολλα διαφορετικα κρανοι και τελικα κατελιξα σε αυτο. αν δης οι σκιερ, οι ποδιλατες, οι αθλητες των ελκηθρων, καθως και μοτοσικλετιστες ΜΧ, εντουρο, τραιαλ, και ταχυτητος, φορανε απο αυτην την μαρκα. και μην μου πης οτι πχ οι σκιερ δεν εχουν προβλημα μεγαλο οταν κανουν αλματα στο βουνο απο της εξεδρες... το σκεπτικο μου που κατελιξα σε UVEX ηταν οτι ηθελα ενα κρανος που να ειναι αεροδηναμικο, για να μην κανει θοριβο στα πολλα, και να μην μου κουναει το κεφαλι, και επισης να μην θαμπονη η ζελατινα τον χειμωνα. σκευτηκα λοιπων οτι στους αγωνες σκι και ποδηλασιας ειναι σημαντικο να μην εχουν αντιστασεις απο τον αερα, και να μην εχουν στροβιλισμους, οταν αναπτισοντε ταχητητες, και το βασικο ειναι οτι δεν εχω δη ποτε σκιερ με θαμπωμενο κρανος. ετσι κατελιξα να αγωρασω ενα UVEX και αποτελεσμα να ειμαι υπερευχαριστημενος απο αυτο. το κρανος που αγωρασα ειναι 80% καρμπον (ανθρακονιμα) + 20 % φαιμπερ. το κοστος του ηταν 320 ευρω πριν 2 χρονια, και απο οτι ξερω εχει την ιδια τιμη το νεο μοντελο. απο αντοχη δοκημασμενο απο φιλο που ειχε το ιδιο και κοπανησε με πολλα στον δρομο, και μαλιστα σηρθηκε το κρανος κατω χωρις πολλα προβληματα. αντεξε δηλαδη. το κρανος αυτο που εχω ειναι αυτο που φενετε στην φοτο, αν δης εχει και το δηκο μου σημαδι απο χτηπιμα πανω σε νισιδα. το μονο που επαθε ειναι να σημαδευτη το βερνικι και να μην εχει παθη περισοτερα απο αυτο πιστευω λιπων οτι δεν ειναι απαρετητο να δωσεις μια περιουσια για να λες οτι εχεις κρανος τις ταδε μαρκας για να κανεις επιδηξη στους αλλους. δωσε οσα πρεπει και παρε ενα κρανος που εχει τις προδιαγραφες ασφαλειας, και ας μην ειναι απο τις μεγαλες εταιριες. αρκη να ειναι ασφαλες. φιλικα γιωργος [/B][/QUOTE]

episis mazi me tin agv i uvex ine apo tis protes eteries kataskevis kranous ke exoun megali empiria sto idos episis min kitate krani agonon pou ine kataskevasmena idika gia ton sigkekrimeno anavati me prodiagrafes tou idiou ke an itan sto emporio 8a kostizan gia merikous oso ke i mixani episis ta signatsour krani exoun mono ta grafika tou original
genika sas vlepo na psineste apo diafimisis mpravo sas diladi sas poulane oti goustaroun.... iste kali katanalotes oxi san ke emas pou den tsimpagame me tipota ke an den pernage apo iera eksetasi to proion den agorazotan me tipota tespa
parte ta poutsarai ine kala krani gia na kikloforoun tosa pola

:lol: :lol:

8imi8ika ke to anegdoto me ton gifto pou ton rotane ti gnomi exi gia ta jaguar ke apantise den prepi na ine kala den vlepo pola ston dromo
:lol: :lol:

hornet
13/04/2004, 09:17
Καταρχην ρε τζιμακο γιατι ανοιγομενο.;;;;;;
Παρε ενα full face να τελειωνει το πανυγηρι καλυτερη προστασια,σαφως καλυτερη αεροδυναμικη.Αυτα τα σπαστα δεν ξερω κατι μου κανουν αν και εχω και εγω ενα φτηνιαρικο για αθηνα μονο.

Μικρή Λουλού
13/04/2004, 09:25
Ο ΣΤΑΘΗΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΟ ΤΖΙΜΜΥ..
ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΝΟLAN ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ..!
:beer: :beer:

idi
13/04/2004, 10:09
ayto einai i kalyreri lysi

kai egw exw ena nolan n61 gia athina kai ena arai astro/j

na soy pw tin alithia to metaniwsa poy to pira to arai. mporei na exei tin telia efarmogi kai aisthisi, alla sta polla kanei fasaria.

an eperna twra kranos tha itan sigoura to shoei xr1000 moore replika (kapws etsi) poy einai pio aerodynamiko kai koukla

hornet
13/04/2004, 10:26
Α καλα αν νομιζεις idi γιαννη (αν θυμαμαι καλα!) οτι το astro/j κανει φασαρια που να δεις το RV.Το astro/j ειναι πιο ησυχο σε σχεση με τα αλλα της Arai.Αλλα εγω δεν το αλλαζω με shoei αυτη η αισθηση της arai οταν μπαινει το κεφαλι μεσα ειναι τελεια.

idi
13/04/2004, 10:29
exeis dikio gia tin aisthisi
Giorgos oxi giannis vre:smilea:

tha gnwristoume apo konta se mia apo tis ekdromes poy akoloythoun file hornet:beer:

nimbus
13/04/2004, 10:30
ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΑ ΚΡΑΝΗ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ...:confused:

idi
13/04/2004, 10:36
http://www.harpersraceshop.co.uk/item43.htm

hornet
13/04/2004, 10:36
οκ ρε γιωργη σορρυ....

ναι φυσικα να τα πουμε απο κοντα !:beer:

jimbar
13/04/2004, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Καταρχην ρε τζιμακο γιατι ανοιγομενο.;;;;;;
Παρε ενα full face να τελειωνει το πανυγηρι καλυτερη προστασια,σαφως καλυτερη αεροδυναμικη.Αυτα τα σπαστα δεν ξερω κατι μου κανουν αν και εχω και εγω ενα φτηνιαρικο για αθηνα μονο.

Ναι ρε παιδιά αλλά πιο ;;;
Αυτό είναι το πρόβλημά μου … πιο κράνος να πάρω ;;;

afrotwin
13/04/2004, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΑ ΚΡΑΝΗ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ...:confused:

i kopela exi dikio ke emena mia fora mou epite8ike ena me agries dia8esis........
:lol: :lol: :lol:

hornet
13/04/2004, 10:56
Ε τζιμ οτι σου καθεται καλα στο κεφαλι αλλα και οτι σου αρεσει κιολας.Αμεσως αμεσως σου ειπαμε πεντε μαρκες για να κατευθυνθεις και να δεις.Αμα δεν δεις δεν κανεις τιποτα.Πηγαινε στον Ιταλο δες τα ΑΡΑΙ πηγαινε στον τζωρτο δες τα shoei και τα FM.Τωρα δες και τα αλλα απο το ιντερνετ και μετα δες τα live φορεσε τα και που σαι στο νουμερο σου ετσι μην παρεις παλι κανα μπαουλο.Μετρα το περιφερεια γυρω απο το μετωπο σου και ζητα βασει της μετρησης.

Θάνος
13/04/2004, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Α καλα αν νομιζεις idi γιαννη (αν θυμαμαι καλα!) οτι το astro/j κανει φασαρια που να δεις το RV.Το astro/j ειναι πιο ησυχο σε σχεση με τα αλλα της Arai.Αλλα εγω δεν το αλλαζω με shoei αυτη η αισθηση της arai οταν μπαινει το κεφαλι μεσα ειναι τελεια.

Συμφωνώ 100%!! Νομίζεις ότι έχει φτιαχτεί με καλούπι για το κεφάλι σου!

Για το θόρυβο, ωτοασπίδες...

nimbus
13/04/2004, 11:33
προσωπικα, το κρανος μου, το αγαπαω παρα πολυ:sun:

LINA
13/04/2004, 11:58
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ, ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΟΠΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΚΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΟ SUOMY ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ. ΤΟ SUOMY ΤΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ !!! ΕΤΣΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟLAN ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ SUOMY ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ , ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ, ΑΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ NOLAN ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΟΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΤΟΣ!!!! ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΟΧΙ

hornet
13/04/2004, 12:02
Σωστο λινα παρα πολυ σωστο,μετα απο θανατο φιλου που φορουσε ενα ιδιο με το δικο μου airoh ανοιγομενο σταματησα να το φοραω,το παροπλισα και εχω δυο arai τα οποια τα φοραω παντα.

Θάνος
13/04/2004, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ !!!



ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΟΧΙ

κι εγώ συμφωνώ...!

Πριν μία εβδομάδα μία καλή και προσεκτική κυρία για να αποφύγει μία λακούβα χτύπησε τον ξάδερφο μου και τον πέταξε κάτω στον παράδρομο της κηφισίας.

Έσκασε με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και μετά κουτρουβάλησε για κάμποσα μέτρα... Φορούσε κράνος και μπουφάν και την έβγαλε καθαρή με μώλωπες. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν δεν φορούσε το κράνος...

Σημασία έχει ότι αυτή η λογική του πρόχειρου κράνους είναι πολύ λάθος. Αρκεί να σκεφτεί κανείς σε πόσα εμπόδια μπορεί να κοπανήσει το κεφάλι του πέφτοντας μέσα στην πόλη...

nimbus
13/04/2004, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ, ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΟΠΙΚΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΠΟΥ ΥΠΕΣΤΗ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΣΚΑΣΕ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΤΟ SUOMY ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ. ΤΟ SUOMY ΤΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΕΣΤΑΡΙΣΜΕΝΗ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ !!! ΕΤΣΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΝΟLAN ΓΙΑ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ SUOMY ΓΙΑ ΕΚΤΟΣ , ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ, ΑΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΤΟ NOLAN ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ. ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΟΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΤΟΣ!!!! ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΟΧΙ

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΕΚΤΟΞΕΥΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΥΛΙΑΚΑΣ ΕΠΕΣΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.:hypnotize ΕΠΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΙ ΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.
ΤΟ ΔΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΥ, ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ dna ΟΜΩΣ, ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΗΚΑ:wave2:

nimbus
13/04/2004, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΕΚΤΟΞΕΥΤΗΚΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΒΟΥΛΙΑΚΑΣ ΕΠΕΣΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.:hypnotize ΕΠΕΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΙ ΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ, ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.
ΤΟ ΔΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΥ, ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ dna ΟΜΩΣ, ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΧΑΛΙΑ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΗΚΑ:wave2:

...ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ:yuck:

firefox
21/08/2006, 17:04
TO XETHAVO AFTO TORA....alla dna? iparxi tetia marka kranus?

BAD BOY
21/08/2006, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από firefox
TO XETHAVO AFTO TORA....alla dna? iparxi tetia marka kranus? ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ.
ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΣΟΥΠΕΡ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΣ.
:beer:

skorpi
21/08/2006, 19:30
Κοίτα, είναι και θέμα πως κάθεται στο κεφάλι σου. Εμένα στη (στραβο)κεφάλα μου τα ARAI δεν με βολεύουν καθόλου. Με πίεζε λίγο πιο πάνω από το κούτελο, και στα 20'' που το φόρεσα με έπιασε πονοκέφαλος. Πήρα το SHOEI και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Παρότι το κεφάλι μου δεν καλύπτεται από την ζελατίνα και ο αέρας χτυπάει το κράνος λίγο πάνω από την ζελατίνα, είναι πολύ σταθερό και σχετικά ήσυχο (και φοβερό εξαερισμό το καλοκαίρι).

Βασικά ο θόρυβος που κάνει είναι αρκετά μπάσος και δεν ενοχλει καθόλου. Με ωτασπίδες κιόλας σε ταξίδι, είμαι σουπερ.
Όσο για το θέμα ασφάλειας, όλα τα κράνη που περνάνε τις προδιαγραφές είναι εξίσου ασφαλή.

Αυτό που διαφοροποιεί είναι τα υλικά (που επηρρεάζουν το βάρος) και η μελετημένη κατασκευή (σταθερότητα, θόρυβος, εφαρμογή, εξαερισμός κλπ)

Πάρε κάτι που να χαίρεαι να το φοράς και ... αχρείαστο να'ναι !!!

kostisthegreek
21/08/2006, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΤΑ ΑΝΟΙΓΟΜΕΝΑ ΚΡΑΝΗ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ...:confused:


Τα ανοιγόμενα είναι μόνο για χαμηλές ταχύτητες, κοντινές αποστάσεις μέσα στην πόλη κλπ...ανάβεις κι ένα τσιγαράκι και πας. Μετά τα 60-70 χιλιόμετρα ταχύτητα αν είναι ανοικτό νομίζεις ότι θα σου ξεκολήσει ο αέρας το κεφάλι οπότε το κλείνεις και συνεχίζεις.