PDA

View Full Version : Πιστα σερρων κατοψη και φωτογραφιες Κ



hornet
08/03/2006, 12:54
Οι κατωθι φωτογραφιες ειναι υλικο που πηραμε απο το site

http://www.trackday-special.gr

Τους ευχαριστουμε πολυ για την αδεια χρησιμοποιησης αυτου του υλικου

Και ξεκιναω κατοψη της πιστας


39960

hornet
08/03/2006, 12:54
Κ1


39961

hornet
08/03/2006, 12:56
Κ2


39962

hornet
08/03/2006, 12:57
Κ3


39963

hornet
08/03/2006, 12:57
Κ4


39965

hornet
08/03/2006, 12:58
Κ5


39966

hornet
08/03/2006, 12:59
Κ6-Κ7-Κ8


39967

hornet
08/03/2006, 12:59
Κ9


39968

hornet
08/03/2006, 13:00
Κ10


39969

hornet
08/03/2006, 13:00
Κ11


39970

hornet
08/03/2006, 13:01
Κ12


39971

hornet
08/03/2006, 13:02
Κ13


39973

hornet
08/03/2006, 13:04
Κ14


39975

hornet
08/03/2006, 13:05
Κ15


39976

GST
08/03/2006, 14:05
οι γραμμες της πιστας με τα ματια ενος αγωνιζομενου (χριστοδουλου)....

αν το θεωρητε ακυρο ..μπορει να σβηστει..


39982

sniper
08/03/2006, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Κ3

Αυτά στην άσφαλτο είναι σημάδια από λάστιχα ή χαντάκια;:confused:

periklisk
11/03/2006, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
οι γραμμες της πιστας με τα ματια ενος αγωνιζομενου (χριστοδουλου)....

αν το θεωρητε ακυρο ..μπορει να σβηστει..

Δε νομίζω πως είναι άκυρο...

η κ13 όλα τα λεφτά λέμε

kinhsh
11/03/2006, 19:24
Mια φορα εχω μπει σερρες και παροτι ηξερα ποιες ειναι οι ιδανικες γραμμες δεν τις ακολουθουσα,αλλα ακολουθουσα πιο κλειστες γιατι πχ στην εισοδο της κ10 αν μπεις ανοιχτα εχεις πολλα χλμ και δεν ξερεις στην εξοδο αν θα εισαι μεσα στην ασφαλτο η στο χορταρι. Ειναι πολυ δυσκολο να εχεις γραμμες που στην εξοδο σε πανε στο τελος της ασφαλτου γιατι μπορει να πεσεις τζαμπα και φερεσε. Το ιδιο και στην κ1 που η ιδανικη γραμμη σε παει στην ακρη της ασφαλτου μεταξυ κ1 και κ2 και αν δεν τα κανει κανεις by the book ? Ενω με τις κλειστες γραμμες πλαγιαζεις περισσοτερο και εχεις περιθωριο να μεινεις εντος πιστας. Ετσι σε ενα συναγωνισμο που ειχα με ενα cbr600 που ειχε κανει μαθηματα στις Σερρες και πηγαινε στην ιδανικη γραμμη μπηκε στην κ10 απο ανοιχτα δεξια,μπαινω στην εσωτερικη σηκωνω γρηγορα τη μηχανη και χρησιμοποιησα την δυναμη του ζχ10 και τον αφησα πισω.Απλα πραγματα αν εχεις δυνατη μηχανη .Φυσικα οι στραμπουλιχτες γραμμες μου αν ηθελα να κανω καλο χρονο θα με κρατουσαν πισω. Στο 1.40-1,41 παιζαμε. Μεχρι 1,37 με μετρησαν με τελικη 210 στην ευθεια.

dbandit
11/03/2006, 19:27
Ποτε ποτε???

:a8:

kinhsh
11/03/2006, 19:33
Στον ιουνιο του 2005. ειχα μπει . Ομως να πω και κατι αλλο ειχα καλα λαστιχα μετζελερ recetec που κυριολεκτικα πχ στην κ5 εμπαινα κλειστα και οπως ειναι κλειστη η μηχανη οχι μονο δεν ανοιγε τη γραμμη αλλα λες και ηξερε το δρομο και πηγαινε μονη της.Με ειχαν βοηθησει πολυ.

periklisk
11/03/2006, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Mια φορα εχω μπει σερρες και παροτι ηξερα ποιες ειναι οι ιδανικες γραμμες δεν τις ακολουθουσα,αλλα ακολουθουσα πιο κλειστες γιατι πχ στην εισοδο της κ10 αν μπεις ανοιχτα εχεις πολλα χλμ και δεν ξερεις στην εξοδο αν θα εισαι μεσα στην ασφαλτο η στο χορταρι. Ειναι πολυ δυσκολο να εχεις γραμμες που στην εξοδο σε πανε στο τελος της ασφαλτου γιατι μπορει να πεσεις τζαμπα και φερεσε. Το ιδιο και στην κ1 που η ιδανικη γραμμη σε παει στην ακρη της ασφαλτου μεταξυ κ1 και κ2 και αν δεν τα κανει κανεις by the book ? Ενω με τις κλειστες γραμμες πλαγιαζεις περισσοτερο και εχεις περιθωριο να μεινεις εντος πιστας. Ετσι σε ενα συναγωνισμο που ειχα με ενα cbr600 που ειχε κανει μαθηματα στις Σερρες και πηγαινε στην ιδανικη γραμμη μπηκε στην κ10 απο ανοιχτα δεξια,μπαινω στην εσωτερικη σηκωνω γρηγορα τη μηχανη και χρησιμοποιησα την δυναμη του ζχ10 και τον αφησα πισω.Απλα πραγματα αν εχεις δυνατη μηχανη .Φυσικα οι στραμπουλιχτες γραμμες μου αν ηθελα να κανω καλο χρονο θα με κρατουσαν πισω. Στο 1.40-1,41 παιζαμε. Μεχρι 1,37 με μετρησαν με τελικη 210 στην ευθεια.


Για να μάθεις την ιδανική γραμμή που απαιτεί χρήση όλου του πλάτους της πίστας θέλεις εμπειρία και γνώση στην οδήγηση. Αν δεν τα έχεις (και δεν κυνηγάς τους χρόνους) πηγαίνεις όπως σου κάνει κέφι αρκεί να μη γίνεσαι επικίνδυνος για τους υπόλοιπους που είναι στην πίστα.

:beer:

zephyr1
04/04/2006, 14:26
Μπορει καποιος να μου πει ποσα στρεμματα ειναι η πιστα των Σερρων?
Εχω θεμα.
:winka:

Θάνος
04/04/2006, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μπορει καποιος να μου πει ποσα στρεμματα ειναι η πιστα των Σερρων?
Εχω θεμα.
:winka:

Περιγραφή (http://www.serrescircuit.gr/index.php?option=displaypage&Itemid=60&op=page&SubMenu=)

Tigas
06/04/2006, 15:31
Παναγιά μου τι άσφαλτος είναι αυτή :dizzy:
θέλω ένα ss τούμπανο τώρα λέμε :smokin:

quintezz
13/08/2006, 22:30
Ορίστε και μία αεροφωτογραφια τις πίστας


58368

quintezz
13/08/2006, 22:36
Και άλλη μια...


58369

quintezz
13/08/2006, 22:37
και άλλη μία.


58370

javrar6
23/11/2006, 23:54
175 ΟΛΗ Η ΠΙΣΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ????

stratosZX10
15/03/2007, 21:40
Αυτο που εχει σημασια ειναι σιγα σιγα και γυρο με τον γυρο να μαθαινεις την μοτοσυκλετα σου και την πιστα.που φρεναρει πως φρεναρει που πρεπει να ανοιξεις το γκαζι που να το κλεισεις.και προσοχη μην βλεπετε οι αλλοι πως τα πανε,ο καθενας απο μας εχει διαφορετικα ορια που πρεπει να ανακαλυψει ο ιδιος. και παντα οχι αποτομα αλλα γυρο με τον γυρο.

Ζεύκας
14/11/2007, 04:50
χωρίς να έχω γυρίσει (ακόμα) στις Σέρρες νομίζω πως η Κ5 πρέπει να είναι η πλέον ζόρικη στροφή,έτσι δεν είναι?

stratosZX10
14/11/2007, 10:34
οχι δεν ειναι......
για μενα το πιο δυσκολο ειναι το S.....

road spirit
14/11/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
χωρίς να έχω γυρίσει (ακόμα) στις Σέρρες νομίζω πως η Κ5 πρέπει να είναι η πλέον ζόρικη στροφή,έτσι δεν είναι?
στην αρχή ναι, φοβίζει και δυσκολεύει τους περισσότερους. Αλλά αρκεί να την δεις απο 2-3 διαφορετικές γωνίες για να καταλάβεις πόσο αρκετό χώρο έχει και με λίγη προπόνηση μετατρέπεται σε μια πολύ καλή στροφή (έχει γίνει απο τις αγαπημένες μου...). Σίγουρα πάντως είναι η πιο αργή, τα χλμ που έχεις στο κέντρο της είναι τα λιγότερα από όλες τις άλλες


Η δικιά μου πιο δύσκολη ειναι η 10... κουλομαρία εντελώς, δεν την έχω καταφέρει ακόμα...

periklisk
14/11/2007, 11:37
Η Κ5 είναι η πιο αργή όχι η πιο δύσκολη!

Η Κ10 θέλει προσοχή στο άνοιγμα του γκαζιού στην έξοδο γιατί μπορεί να κάνεις πτήση από το πουθενά...

Ζεύκας
14/11/2007, 15:20
έτσι όπως το βλέπω εγώ πρέπει να είναι δύσκολη γιατί ακολουθεί το εσάκι κ οι αποστάσεις μεταξύ Κ5 και S είναι μικρές...

εννοώ πως για να πάρεις καλά το S δεν πρέπει μετά την Κ5 να κρατηθείς στα δεξιά?

και για να κρατηθείς στα δεξιά δεν πρέπει να "πουλήσεις" τις γραμμές της Κ5?



ορίστε πως βλέπω (με την απειρία μου) τις γραμμές


111947

Cpt. Haddock
14/11/2007, 15:23
πολύ έξω δεν είναι το απεξ στην Κ5?

:look:

Ζεύκας
14/11/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
πολύ έξω δεν είναι το απεξ στην Κ5?

:look:

αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ.

αν πρέπει να πουλήσω την Κ5 για να πάρω καλύτερα το εσάκι...

τέσπα ας απαντήσει κάποιος που να έχει εμπειρία από Σέρρες...

road spirit
14/11/2007, 16:03
η γραμή που έχεις σχεδιάσει στο απεξ της κ5 (έξω, μακριά απο το εσωτερικό βιράζ) ανταποκρίνεται σε ΠΟΛΥ γρήγορα γυρολόγια... μιλάμε πιθανότατα για κάτω απο 1.30.

Αυτό γιατί μέχρι τώρα από όσα βίντεο έχω δει με χρόνους απο 30 ως 34, αλλά και όσους έχω δει live να με περνάνε στην εισοδο της Κ5 (που ξέρω οτι γυρνάνε σε ~1.30), η γραμμή είναι κοντά και κανονικά, πάνω στο βιραζ της Κ5 και επιπλέον καταφέρνεις να κρατηθείς δεξιά για να μπείς σωστά στο εσακι

Μέχρι να φτάσουμε λοιπόν σε αυτό το επίπεδο (<1.30), η κ5 προσφέρει αρκετό χώρο για να πάρεις τη σωστή γραμμή, ή και εναλλακτικές γραμμές

Η δυσκολία της, όταν πια οι χρόνοι κατέβουν πολύ, έγκειται στο ότι έρχεσαι απο την κ4 με 160+ και έχεις λίγο χώρο μπροστά σου για να φρενάρεις και να στρίψεις

JIMK7
21/11/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ.

αν πρέπει να πουλήσω την Κ5 για να πάρω καλύτερα το εσάκι...

τέσπα ας απαντήσει κάποιος που να έχει εμπειρία από Σέρρες...


Αν και γνωρίζω λίγο τη πίστα των Σερρών αυτό που έχω να πω είναι η μόνη πίστα στην Ελλάδα που με φοβίζει ενώ είναι η καλύτερη από τις άλλες και με διαφορά και αυτό οφείλετε για τους εξής λόγους

1)έχει παρά πολύ καλή πρόσφυση με αποτέλεσμα να πιέζεις κατά πολύ περισσότερο το μηχανάκι και στη συνέχεια να έρχεται η ξάπλα από εκεί που δεν το περιμένεις

2) σχεδόν ολες οι στροφές είναι επιταχυνόμενες με + την πολύ καλή άσφαλτο να χώνουμε όλο και περισσότερο γκάζι με αποτέλεσμα το highsiding
:look: να παραμονεύει συνέχεια

τέλος αυτό που έχω να πω από τα λίγα που ξέρω είναι ότι η πίστα των Σερρών είναι τόσο πολύ φαρδιά που μπορεί ο καθένας να πάρει πολύ διαφορετικές γραμμές αυτό όμως που πρέπει να τονίσουμε είναι ότι το δύσκολο δεν είναι η γραμμές που θα πάρει ο καθένας αλλά το ιδανικό είναι που θα κλήσεις και θα ανοίξεις το γκάζι και ποσό τις εκατό αυτό παιδιά είναι ο πρωταρχικός ρόλος σε μια πίστα και υστέρα όλα τα αλλά στη φώτο είμαι στη Κ5 με το GSXR 750 σε πανελλήνιο αγώνα
:wave2: :wave2:


112690

JIMK7
21/11/2007, 20:20
Άλλη μια στη Κ5 :uplate:


112691

JIMK7
21/11/2007, 20:25
Εδώ είναι έξοδος στο s :p με δυσκόλευε λιγάκι αλλά δεν με φόβιζε δείτε από την γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης ότι ο μπροστινός τροχός είναι στον αέρα :p


112693

JIMK7
21/11/2007, 20:30
Και μια τελευταία από την Κ10 :D πάντως για μένα η πιο δύσκολη στροφή είναι η κ13 γιατί μπαίνεις με παρά πολλά χιλιόμετρα :blush:

:beer: :beer:


112694

JIMK7
21/11/2007, 20:33
:wave2: :wave2:


112695

road spirit
21/11/2007, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Εδώ είναι έξοδος στο s :p με δυσκόλευε λιγάκι αλλά δεν με φόβιζε κοιτάξατε από την γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης ότι ο μπροστινός τροχός είναι στον αέρα :p :eyepop:
γρήγορη αλλαγή στην κ8 βγαίνοντας στο ευθειακι προς κ9?? ή μάλλον εννοείς το "σπασιμο" προς τα αριστερά απο το δεξί κομμάτι (κ7) του s ??

εντυπωσιακό πάντως :beer:

edit : άκυρο, μλκια έγρψα... ειναι το 1ο σπάσιμο απο αριστερα (κ6) προς κ7

JIMK7
21/11/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:eyepop:

edit : άκυρο, μλκια έγρψα... ειναι το 1ο σπάσιμο απο αριστερα (κ6) προς κ7


Πολύ σωστά :beer: :beer:

ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗ Κ1 :D :D


112698

javrar6
18/07/2008, 21:01
παιδια καλα ολα αυτα αλλα για να γυρισετε καλα στης Σερρες πρεπει πρωτα να κανετε την πιστα πολυ σιγα και απο ολες τις μεριες . να δειτε ολη την πιστα και οχι μονο την ιδανικη γραμμη υπαρχουν και αλλες καλες γραμμες . οσο για την κ5 πρεπι να πατε προς το εξωτερικο κερμπ που ειναι λιγο πριν βγειτε απο την πιστα και μετα αφου κανετε quikturning κοιτατε την το apex kai meta την εξωδο και ολα θα ειναι ποιο ευκολα . ξερω στην αρχη φωβιζει αλλα οταν το μαθετε τοτε η κ5 γυνετε μια απλη στροφη

TROOPER
02/11/2008, 16:27
ω ρε αρρωστια....:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

DimChios
02/11/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ω ρε αρρωστια....:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


:a9: :smilea:


τι να πουμε κι εμεις που δεν ξερουμε αν και ποτε... :sad:

TROOPER
02/11/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:a9: :smilea:


τι να πουμε κι εμεις που δεν ξερουμε αν και ποτε... :sad:

να μην....:wave2:

DimChios
02/11/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
να μην....:wave2:


μην τί? :confused:

α) Μπω γιατι θα αρρωστησω?
β) Μιλήσεις?
γ) άλλο...

:blush:

TROOPER
02/11/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
μην τί? :confused:

α) Μπω γιατι θα αρρωστησω?
β) Μιλήσεις?
γ) άλλο...

:blush:

το α.

:wave2:

ttdmotopaint
13/03/2009, 14:24
Η πίστα των Σερρών είναι μια από τις πολύ τεχνικές πίστες του κόσμου. Ο λόγος που την ονομάζουμε τεχνική είναι γιατί δεν έχει μετά απο στροφή ευθειούλα για να κλέψεις χρόνο και το απόλυτο φάρδος για να εκμεταλλευτής. Η Σέρρες είναι μια αλληλουχία στροφών που η μία σε βοηθάει στην επόμενη και αντιστρόφως. Η μόνη στροφή που αναγκαζόμαστε οι αγωνιζόμενοι να χαλάσουμε (κατα μια έννοια) είναι η Κ5. Την χαλάμε και κατά τη είσοδο και κατά την έξοδο. Στην είσοδο την χαλάμε γιατί ερχόμενοι απο την Κ4 με πολύ φόρα μας βγάζει από το μέσο του δρόμου και προς το εσωτερικό της εισόδου, με αφορμή αυτό και για να κλείσουμε τις πόρτες απο τον πισινό μας ( μη μας χώσει ρόδα!) μπαίνουμε αρκετά κλειστά εσωτερικά φρενάροντας αρκετά μέχρι και το apex υπο κλίση κάνοντας την αρκετά αργή από την ιδανική ταχύτητα. Κρατώντας την γραμμή μας εσωτερικά δεν την αφήνουμε στην έξοδο να ξεθυμάνει γιατί ακολουθεί σε πολύ μικρό διάστημα η επόμενη με το S-ακι που από εκεί θα κερδίσεις περισσότερο χρόνο αν βγει σωστά. Οπότε η θεωρητικά σωστή γραμμή που είναι αριστερό κερμπ με φρένο όρθιος και quickturn για γρήγορο στρίψιμο και άνοιγμα γραμμής δεν παίζει να θες να πας γρήγορα αλλά και με ασφάλεια. Το θέμα ασφάλειας στην πίστα έχει και ένα άλλο ρόλο. Δεν σημαίνει ότι όταν πας αργά είσαι ασφαλές. Πρέπει με κάθε θυσία να μάθεις της ιδανικές γραμμές για της Σέρρες και αυτό γιατί σε καταστάσεις ελεύθερης προπόνησης ή track days υπάρχουν οδηγοί που είναι νέοι αλλά και αυτοί που έχουν φάει ώρες και λάστιχα εκεί. Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν πρέπει να αλλάζεις γραμμές επειδή έχει το πλάτος της αλλά να μάθεις την σωστή γραμμή την οποία την κάνεις απλά εύκολα και με ροή χωρίς ανεβοκατεβάσματα ταχυτήτων και απότομες κινήσεις. Μακάρι απο τα γραπτά να μπορούσα να έδειχνα αυτά που ήθελα.

fotisdragon
27/04/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
Η πίστα των Σερρών είναι μια από τις πολύ τεχνικές πίστες του κόσμου. Ο λόγος που την ονομάζουμε τεχνική είναι γιατί δεν έχει μετά απο στροφή ευθειούλα για να κλέψεις χρόνο και το απόλυτο φάρδος για να εκμεταλλευτής. Η Σέρρες είναι μια αλληλουχία στροφών που η μία σε βοηθάει στην επόμενη και αντιστρόφως. Η μόνη στροφή που αναγκαζόμαστε οι αγωνιζόμενοι να χαλάσουμε (κατα μια έννοια) είναι η Κ5. Την χαλάμε και κατά τη είσοδο και κατά την έξοδο. Στην είσοδο την χαλάμε γιατί ερχόμενοι απο την Κ4 με πολύ φόρα μας βγάζει από το μέσο του δρόμου και προς το εσωτερικό της εισόδου, με αφορμή αυτό και για να κλείσουμε τις πόρτες απο τον πισινό μας ( μη μας χώσει ρόδα!) μπαίνουμε αρκετά κλειστά εσωτερικά φρενάροντας αρκετά μέχρι και το apex υπο κλίση κάνοντας την αρκετά αργή από την ιδανική ταχύτητα. Κρατώντας την γραμμή μας εσωτερικά δεν την αφήνουμε στην έξοδο να ξεθυμάνει γιατί ακολουθεί σε πολύ μικρό διάστημα η επόμενη με το S-ακι που από εκεί θα κερδίσεις περισσότερο χρόνο αν βγει σωστά. Οπότε η θεωρητικά σωστή γραμμή που είναι αριστερό κερμπ με φρένο όρθιος και quickturn για γρήγορο στρίψιμο και άνοιγμα γραμμής δεν παίζει να θες να πας γρήγορα αλλά και με ασφάλεια. Το θέμα ασφάλειας στην πίστα έχει και ένα άλλο ρόλο. Δεν σημαίνει ότι όταν πας αργά είσαι ασφαλές. Πρέπει με κάθε θυσία να μάθεις της ιδανικές γραμμές για της Σέρρες και αυτό γιατί σε καταστάσεις ελεύθερης προπόνησης ή track days υπάρχουν οδηγοί που είναι νέοι αλλά και αυτοί που έχουν φάει ώρες και λάστιχα εκεί. Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν πρέπει να αλλάζεις γραμμές επειδή έχει το πλάτος της αλλά να μάθεις την σωστή γραμμή την οποία την κάνεις απλά εύκολα και με ροή χωρίς ανεβοκατεβάσματα ταχυτήτων και απότομες κινήσεις. Μακάρι απο τα γραπτά να μπορούσα να έδειχνα αυτά που ήθελα.

Έγραψες λέμε!!!! :beer:
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το εσάκι,
αφού κατάλαβα οτι έπρεπε να χαλάσω την 5 για να μπώ σωστα το S, κρατούσα το σώμα μου αριστερά στη μοτοσυκλέτα όταν έκανα το σπάσιμο αριστερά-δεξιά-αριστερά για να μή χάνω χρόνο και συγκέντρωση,πίστευα οτι ναι μεν φαίνεται χαζό απ'έξω αλλά οτι δεν είναι λάθος..
αλλά μετα απο κάποιες απόψεις που πήρα μου είπαν λίγο πολύ οτι κανω μαλακία.... Ισχύει κάτι τέτοιο?

ttdmotopaint
27/04/2009, 10:53
fotisdragon:
αλλά μετά από κάποιες απόψεις που πήρα μου είπαν λίγο πολύ οτι κανω μαλακία.... Ισχύει κάτι τέτοιο?

Όχι δεν μπορείς να το θεωρήσεις μαλακία αν σου βγαίνει καλά και δεν διαταράσει τις ισοροπίες.
Ο Μπούστας π.χ το περνάει σουζαριστό και σχεδόν όρθια πάνω απο το δεξί κέρμπ της 7 .........
δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι ο σωστός τρόπος αυτός αλλά και δεν μπορεί κανείς να το κάνει αυτό εκτός απο αυτόν (μέχρι στιγμής!!!) .
Δες όμως και την δική μου άποψη για την τεχνική σου στο S-ακι, ερχόμενος στην 6 είσαι τέρμα κάτω και έξω απο την μηχανή γιατί έτσι πρέπει, η ισορροπία στο στρίψιμο με το χαμηλό κέντρο βάρους και την σχετική ταχύτητα που θα σε κρατήσει στους τροχούς σου , την ώρα της μετατόπισης του σώματος διαταράσσουμε μέν την ισορροπία αλλά φέρνουμε μοτ/τα και σώμα στη θεωρητικά σωστή θέση στριψίματος.
Με την μετατόπιση ολόκληρης της μοτοσικλέτας με το σώμα μας ανάποδα βαλμένο απο την προηγούμενη στροφή διμιουργεί κάποιες αστάθειες και αρκετές αρνητικές δυνάμεις στο όλο σύνολο μοτοσικλέτας-αναβάτη-ανάρτησης.
Με ποιό απλά λόγια, προσπάθησε στο δρόμο να στρίψεις με το σώμα σου αντίθετα απο την εσωτερική της στροφής.
Θα δεις ότι δεν θα στρίβει καλά και θα έχεις κάποια βουτήματα και ταλαντώσεις στις αναρτήσεις.
Κατ'εμέ καλύτερα να μάθεις να δουλευεις πόδια και μασπιέ.
Την στιγμή της μετατόπισης έχουμε ανασηκωμένο τον κώλο μας απο την σέλα και μεταφέρουμε το βάρος μας πρώτα και μετά της μοτοσικλέτας, δουλεύοντας καθαρά τα μασπιέ
Με τον δικό σου τρόπο πρέπει να μεταφέρουμε με τα χέρια και την δύναμη όλο το βάρος μοτο & αναβάτη με μιάς.
Είναι σωστός αυτός όταν την κάνουμε σχεδόν ευθεία , που σημαίνει διαφορετική είσοδο και πορεία μεσα στο S .
Οπότε δεν θα έχεις μεγάλη κλίση στην 7 ,τότε μπορεί να σου βγεί και γρηγορότερα το πέρασμα.
Κάπως έτσι το περνάνε οι: Σ.Συνιώρης, Β.Μυρογιάννης αν θυμάμαι καλά.
Ο Γ.Μπούστας έχει τον δικό του μοναδικό τρόπο.
Και όλοι οι άλλοι τον κλασικό.

Αυτό που λέω πάντα σε οδηγούς που βοηθάω - εκπαιδεύω σε << >>> είναι ότι σαν να έχουμε ρεύμα στην σέλα και πρέπει να περνάμε στο χιλιοστό τον κώλο μας απο την σέλα.
Και ο μόνος τρόπος είναι με τα μασπιέ.
Λίγο κουραστικό αυτό γιατί οι προσαγωγοί γίνονται τούμπανα μετά αλλά κάνει καλό.

Απο την στιγμή που έχεις αφομοιώσει την πίστα και τις γραμμές της και έχεις σταθεροποιήσει τους χρόνους σου, τότε άρχισε να ψάχνεις τα σημεία ένα προς ένα και άρχισε πρώτα απο αυτό για να δεις πως σου βγαίνει καλύτερα.

Ότι και να σου λένε , ακόμα και εγώ, αυτό που θα σου κάτσει στο δικό σου στύλ είναι καλό για την ασφάλεια σου.
Αρκεί το δικό σου στυλ να μην είναι η μέρα με την νύχτα με τους κανόνες οδήγησης.

Αυτά και άλλα πολλά ........στα απίστευτα και όμως αληθινά!!!

nassosxlvbros
27/04/2009, 11:19
Και περιγραφές και φωτό...ρε,πάτε να μας αρρωστήσετε τελείως λέμε.....σα δε ντρέπεστε...παρακαλώ να σβηστεί όλο το θρέντ.Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά!








πάω κάπου να κλάψω....:bawl:

fotisdragon
27/04/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
Ότι και να σου λένε , ακόμα και εγώ, αυτό που θα σου κάτσει στο δικό σου στύλ είναι καλό για την ασφάλεια σου.
Αρκεί το δικό σου στυλ να μην είναι η μέρα με την νύχτα με τους κανόνες οδήγησης.

Χίλια ευχαριστώ, στο επόμενο trackday τις 9 Μαίου που θα έχω και χρονομέτρηση αυτή τη φορά, θα κάνω εξάσκηση (θα εξα- σκιστώ όμως λέμε!) και θα σου πω εντυπώσεις... Μακάρι να τα λέγαμε και απο κοντά κάποια στιγμή
Και ναι, nassosxlvbros, είναι χειρότερα απο αρρώστια... αστο, μη το συζητάς καθόλου... έχω καταντήσει πρεζάκι.... Serres track day addict...... :sad:

ttdmotopaint
27/04/2009, 12:59
Η χρονομέτρηση είναι καλή αλλά και κακή υπόθεση πολλές φορές.
Μην έχεις το μυαλό σου στους χρόνους , καλήτερα να λες ότι γυρνάς στο αγελαδοκούρεμα παρά να είσαι με το άγχος του χρόνου.
Σίγουρα έιναι σημείο αναφοράς για το αν πας γρήγορα, άλλα όχι πάντοτε.
Πάνε για να περάσεις καλα΄και να ευχαριστηθείς το μηχανάκι και όχι να τραβήξεις λούκι και χαλάς την αυτοσυγκέντρωση με το αν γυρνάς καλά και σε τι δεύτερα.

Όταν χαλαρώσεις τότε θα γυρίσεις γρήγορα, όσο πιέζεις τόσο νομίζεις ότι πας αλλά πολλές φορές ............ δεν πας.

Τη έχω πατήσει αρκετές φορές με το άγχος παρόλο που τις περισσότερες δεν έχω όταν πάω, πάω για να περάσω καλύτερα.

fotisdragon
27/04/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
Η χρονομέτρηση είναι καλή αλλά και κακή υπόθεση πολλές φορές.
Μην έχεις το μυαλό σου στους χρόνους , καλήτερα να λες ότι γυρνάς στο αγελαδοκούρεμα παρά να είσαι με το άγχος του χρόνου.
Σίγουρα έιναι σημείο αναφοράς για το αν πας γρήγορα, άλλα όχι πάντοτε.
Πάνε για να περάσεις καλα΄και να ευχαριστηθείς το μηχανάκι και όχι να τραβήξεις λούκι και χαλάς την αυτοσυγκέντρωση με το αν γυρνάς καλά και σε τι δεύτερα.

Όταν χαλαρώσεις τότε θα γυρίσεις γρήγορα, όσο πιέζεις τόσο νομίζεις ότι πας αλλά πολλές φορές ............ δεν πας.

Τη έχω πατήσει αρκετές φορές με το άγχος παρόλο που τις περισσότερες δεν έχω όταν πάω, πάω για να περάσω καλύτερα.

I know, δε παω να σπάσω τα χρονόμετρα, απλα θα χρησιμοποιήσω τα γυρολόγια σαν σημείο αναφοράς όπως είπες, αλλά όχι για να δω αν πάω φέτες, αλλα σαν "τι δουλεύει και τι όχι", κάτι που μέσα στη πίστα δε φαίνεται.
Δε ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, απλα διαβάζω Code και με έχει βάλει σε σκέψεις, θέλω να εφαρμόσω κάποια πράγματα, δε με ενδιαφέρει να λέω οτι κάνω τον τάδε γαμάτο χρόνο, με ενδιαφέρει να βελτιώσω προς το ασφαλέστερο την οδήγησή μου.

road spirit
27/04/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
Η χρονομέτρηση είναι καλή αλλά και κακή υπόθεση πολλές φορές.
Μην έχεις το μυαλό σου στους χρόνους , καλήτερα να λες ότι γυρνάς στο αγελαδοκούρεμα παρά να είσαι με το άγχος του χρόνου.
Σίγουρα έιναι σημείο αναφοράς για το αν πας γρήγορα, άλλα όχι πάντοτε.
Πάνε για να περάσεις καλα΄και να ευχαριστηθείς το μηχανάκι και όχι να τραβήξεις λούκι και χαλάς την αυτοσυγκέντρωση με το αν γυρνάς καλά και σε τι δεύτερα.

Όταν χαλαρώσεις τότε θα γυρίσεις γρήγορα, όσο πιέζεις τόσο νομίζεις ότι πας αλλά πολλές φορές ............ δεν πας.

Τη έχω πατήσει αρκετές φορές με το άγχος παρόλο που τις περισσότερες δεν έχω όταν πάω, πάω για να περάσω καλύτερα.

+1



@fotisdragon: ανεβαίνεις bikenet 9 Μαίου?

TROOPER
27/04/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint
Η πίστα των Σερρών είναι μια από τις πολύ τεχνικές πίστες του κόσμου. Ο λόγος που την ονομάζουμε τεχνική είναι γιατί δεν έχει μετά απο στροφή ευθειούλα για να κλέψεις χρόνο και το απόλυτο φάρδος για να εκμεταλλευτής. Η Σέρρες είναι μια αλληλουχία στροφών που η μία σε βοηθάει στην επόμενη και αντιστρόφως. Η μόνη στροφή που αναγκαζόμαστε οι αγωνιζόμενοι να χαλάσουμε (κατα μια έννοια) είναι η Κ5. Την χαλάμε και κατά τη είσοδο και κατά την έξοδο. Στην είσοδο την χαλάμε γιατί ερχόμενοι απο την Κ4 με πολύ φόρα μας βγάζει από το μέσο του δρόμου και προς το εσωτερικό της εισόδου, με αφορμή αυτό και για να κλείσουμε τις πόρτες απο τον πισινό μας ( μη μας χώσει ρόδα!) μπαίνουμε αρκετά κλειστά εσωτερικά φρενάροντας αρκετά μέχρι και το apex υπο κλίση κάνοντας την αρκετά αργή από την ιδανική ταχύτητα. Κρατώντας την γραμμή μας εσωτερικά δεν την αφήνουμε στην έξοδο να ξεθυμάνει γιατί ακολουθεί σε πολύ μικρό διάστημα η επόμενη με το S-ακι που από εκεί θα κερδίσεις περισσότερο χρόνο αν βγει σωστά. Οπότε η θεωρητικά σωστή γραμμή που είναι αριστερό κερμπ με φρένο όρθιος και quickturn για γρήγορο στρίψιμο και άνοιγμα γραμμής δεν παίζει να θες να πας γρήγορα αλλά και με ασφάλεια. Το θέμα ασφάλειας στην πίστα έχει και ένα άλλο ρόλο. Δεν σημαίνει ότι όταν πας αργά είσαι ασφαλές. Πρέπει με κάθε θυσία να μάθεις της ιδανικές γραμμές για της Σέρρες και αυτό γιατί σε καταστάσεις ελεύθερης προπόνησης ή track days υπάρχουν οδηγοί που είναι νέοι αλλά και αυτοί που έχουν φάει ώρες και λάστιχα εκεί. Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν πρέπει να αλλάζεις γραμμές επειδή έχει το πλάτος της αλλά να μάθεις την σωστή γραμμή την οποία την κάνεις απλά εύκολα και με ροή χωρίς ανεβοκατεβάσματα ταχυτήτων και απότομες κινήσεις. Μακάρι απο τα γραπτά να μπορούσα να έδειχνα αυτά που ήθελα.

εχω καμια 200αρια ενστασεις αλλα δε βαριεσαι...:beer:

:wave2:

devil's animal
27/04/2009, 13:33
:smokin:

ttdmotopaint
09/05/2009, 11:41
TROOPER:εχω καμια 200αρια ενστασεις αλλα δε βαριεσαι...

γκιατί μπρε φιλλλαρράκι ντεν τα είπα γκαλά?

TROOPER
12/05/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ttdmotopaint

γκιατί μπρε φιλλλαρράκι ντεν τα είπα γκαλά?

εσυ μπορει και να τα ειπες καλα.εγω ομως μπορω να διαφωνω.

οποτε θες κανονιζουμε μπυροκατασταση και σου λεω που διαφωνω.απο εδω δε θα βγαλουμε ακρη

:wave2:

ttdmotopaint
13/05/2009, 09:49
:beer: καλή ιδέα!!!!

Θεσσαλονίκη είμαι και μετά τα track mondays καθόμαστε για τις μπυροπιστομοτοστριψιμοτεχνικομαλκοσυζητήσεις.

Αν είσαι εδω γύρω έλα να διαξιφηστούμε ώς άλλος Χατζηνικολάου - Τράγκας

zephyr1
05/11/2009, 13:04
Καυλωστε,γουσταρε τε,παιξτε τον, καντε οτι καταλαβαινετε.

Απολαυστε τον .


Γιαννης Μπουστας. (http://www.youtube.com/watch?v=3gak_ppooNo&feature=player_embedded)

:uplate:

GIXXERAKIAS
05/11/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καυλωστε,γουσταρε τε,παιξτε τον, καντε οτι καταλαβαινετε.

Απολαυστε τον .


Γιαννης Μπουστας. (http://www.youtube.com/watch?v=3gak_ppooNo&feature=player_embedded)

:uplate:

Ζηλευωωωωω!! (τα χερια του) :cry:

twat
05/11/2009, 13:34
ειχα την τυχη να κανω δικαβαλος τρεις γυρους με τον Μπουστα στις Σερρες , το 2001 πανω σε ενα Τriumph T509 Speed triple! γυρνουσε στο 1.35 δικαβαλο με την συγκεκριμενη μοτο...στο τελος της ευθειας πριν πεσει στα φρενα τραβιοταν για να δω το κοντερ, εγραφε 220 περιπου... στην κ10 το πλαστικο ρεζερβουαρ τσαλακωνοταν απο τη πιεση των χεριων μου στα φρενα... αλλα αυτο που μου εμεινε περισσοτερο ειναι η ΑΚΡΙΒΕΙΑ με την οποια περνουσε τις εισοδους,apex,εξοδους, χειρουργος ο ανθρωπος, ολα με ακριβεια και φυσικοτητα, ολα αβιαστα. να σας πω οτι η εκδηλωση ηταν της motopark και υπηρχε test ride πληθος μοτοσυκλετων.Απιθανο event!!! και ανεπαναληπτο απο τοτε...

ktm640lc4
21/06/2010, 16:03
Μια ασχετη ερωτηση αλλα αν ξερετε καποιο λινκ....!!!

Που μπορω να βρω τις αποστασεις των ευθειων και των στροφων των μεγαρων και των σερρων; Γενικα ολες τις αποστασεις, αποσταση απο ακρη σε ακρη απο στροφη σε στροφη τα μετρα της ευθειας.

Ευχαριστω.

Acacius
27/09/2011, 15:50
Up για να μην ανοίγω άδικα άλλο θέμα:

Μου ήρθε σήμερα ένα newletter και τα Αγγλάκια συμπεριέλαβαν τις Σέρρες στις "μυστικές" πίστες της Ευρώπης. Η περιγραφή για την πίστα είναι γενικά πολύ θετική.

http://www.visordown.com/features/the-secret-tracks-of-europe/11148-6.html

GIXXERAKIAS
27/09/2011, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
Up για να μην ανοίγω άδικα άλλο θέμα:

Μου ήρθε σήμερα ένα newletter και τα Αγγλάκια συμπεριέλαβαν τις Σέρρες στις "μυστικές" πίστες της Ευρώπης. Η περιγραφή για την πίστα είναι γενικά πολύ θετική.

http://www.visordown.com/features/the-secret-tracks-of-europe/11148-6.html

Posted: 27 April 2010

by Bertie Simmonds


Παλιό το άρθρο αλλά καλό να ακούγεται η πίστα και έξω μπάς και φιλοτιμηθούν για κανά BSB calendary τα Αγγλάκια.:D

beba
30/09/2012, 15:12
Posted: 27 April 2010

by Bertie Simmonds


Παλιό το άρθρο αλλά καλό να ακούγεται η πίστα και έξω μπάς και φιλοτιμηθούν για κανά BSB calendary τα Αγγλάκια.:D


Nαι μακάρι ! Να μην είμαστε μονίμως στην αφάνεια...

sniper
10/11/2015, 12:50
Όσοι σκοπεύετε να μπείτε Σέρρες αυτές τις μέρες, έχετε το νου σας για λάδια (http://www.zougla.gr/automoto/paraxena/diafora/article/agonistiko-aftokinito-kopike-sta-dio-sto-aftokinitodromio-ton-seron)

RaGe_Raptor
10/11/2015, 13:27
Όσοι σκοπεύετε να μπείτε Σέρρες αυτές τις μέρες, έχετε το νου σας για λάδια (http://www.zougla.gr/automoto/paraxena/diafora/article/agonistiko-aftokinito-kopike-sta-dio-sto-aftokinitodromio-ton-seron)

χθες ήμουνα Σέρρες.μπήκαμε μετά τις 12 γιατί πλέναν την πίστα.κάνανε καλή δουλειά,δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. :beer:

sniper
10/11/2015, 13:29
χθες ήμουνα Σέρρες.μπήκαμε μετά τις 12 γιατί πλέναν την πίστα.κάνανε καλή δουλειά,δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα. :beer:


:beer:

RaGe_Raptor
16/10/2020, 18:58
βιντεάρα με λήψη γκαζιού-φρένου.

https://youtu.be/2qPoGOJrUJA

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/10/2020, 19:05
Το φρενο στη 13 ισως και να ηταν περιττο..... πιστευω :D

RaGe_Raptor
16/10/2020, 19:10
Το φρενο στη 13 ισως και να ηταν περιττο..... πιστευω :D

εξαρτάται από το πόσα πιάνει στο ευθειάκι...
ίσως και να το πάτησε για το elbow drag που έκανε αμέσως μετά :D

ΟΚΤΑΝΙΟ
16/10/2020, 19:13
ίσως και να το πάτησε για το elbow drag που έκανε αμέσως μετά :D

Σωστη η παρατηρηση :p

RaGe_Raptor
27/10/2020, 22:10
κι άλλο πολύ καλό βιντεάκι από τον ισραηλινό
enjoy

https://youtu.be/pU_i-45R5EA

ptc
29/10/2020, 13:58
Κλειστη η πιστα λογω μετρων covid.

https://www.voria.gr/article/klisto-to-aftokinitodromio-serron-eos-6-noemvriou

kouk
29/10/2020, 17:48
Προλάβαμε μια τελευταία Πέτρο......