PDA

View Full Version : Το Ταξιδεμα



Nefeli
07/04/2004, 09:06
Το κειμενάκι αυτό είναι ενός πάρα πολύ καλού φίλου του Άγγελου Γ. ένας φίλος που <<αγγελικά>> μιλά. Είναι αφορμή για να σας πω ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ, υπάρχει και η αιτία ότι θα κάνουμε πολλές μέρες να τα πούμε και θα μου λείψετε.

<<Μη τάξεις, λένε, σ' άγιο κερί και σε παιδί...ταξίδι. Κι εγώ έχω τάξει σε άγιο παιδί να κρατάω κεράκι αναμμένο και να ταξιδεύουμε. Κι όπου μας βγάλει αυτό το ταξίδι. Κι όσο κρατήσει. Καρφάκι δεν μας καίγεται για τα κρυμμένα πίσω από τις επόμενες στροφές.
Καλού-κακού γεμίσαμε τις τσέπες καραμέλες πολύχρωμες, σπονδή στων χρωμάτων το ξύπνημα. Με κατάνυξη φιλάμε τις εικόνες τους κι ανεβαίνουμε. Κάθε τρίτος παράλληλος κι ολονυχτία, κάθε έβδομη συντεταγμένη και σμίλευμα. Πετάμε προς το φως που σχήμα δεν έχασε και το τάμα που ναό να στεγάσει το θαύμα του δεν γύρεψε. Πετάμε, με το κερί αναμμένο, πιο φως από τη λάμψη. Πετάμε, με την καρδιά πιο λεία κι από βότσαλο και την ανάσα πιο βουή απ' του βουνίσιου χείμαρρου την κοίτη.
Σε τούτη την παράξενη ανάβαση στις κορφές του αόρατου όρους, παιδί, άγιος, άγγελος και δαίμονας αντάμα, πιασμένοι χέρι-χέρι, αγκαλιασμένοι, γυρεύουμε να καρφώσουμε τη σημαία μας εκεί που το χώμα δεν γίνεται σκόνη, εκεί που τα χνάρια δεν πνίγονται στων αιθέρων τη βλάστηση. Πετάμε καθισμένοι πλάτη με πλάτη πάνω σε ένα μηχανοκίνητο σύννεφο που τις νύχτες βρέχει αγγίγματα.
Κι έχει μια λέξη τούτος ο ρυθμός των αστρικών μας περιπάτων. Είναι μια λέξη ακουμπισμένη απαλά στων πλανητών τα ορεινά και στις κοιλάδες, στις κορυφές τις μυτερές και στις χαράδρες. Είναι μια λέξη που δεν κλείνει, δεν ορίζει, ούτε χτίζει, μόνο εκεί πάνω της αρέσει λεύτερη να τριγυρίζει. Το ταξίδεμα, μάτια μου. Το ταξίδεμα...>>

Φιλάκια


:wave2:

almalibera
07/04/2004, 09:16
....πολύ όμορφο!!!

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ κουκλίτσα!!!

Μικρή Λουλού
07/04/2004, 09:42
Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΒΡΕ ΝΕΦΕΛΗ Μ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ....:( :(

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥΣΚΕΜΑ...:bigcry:

ΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???:confused:

ΑΝΤΕ ΒΡΕ,ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ,ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ,ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ...!!
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ...
"Η ΝΕΦΕΛΗ ΣΕ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ"

:wave2: :wave2:

Nefeli
07/04/2004, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΒΡΕ ΝΕΦΕΛΗ Μ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ....:( :(

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥΣΚΕΜΑ...:bigcry:

ΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???:confused:

ΑΝΤΕ ΒΡΕ,ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ,ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ,ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΦΑΓΟΠΟΤΙ...!!
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ...
"Η ΝΕΦΕΛΗ ΣΕ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ"

:wave2: :wave2:

Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΒΡΕ ΜΠΥΡΑ.

ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ

ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΣΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ…………………….


ΓΑΜΩΤΟ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΑΛΛΑΞΑΝ!!!!!!!!!!!!

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΦΑΣ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΜΠΥΡΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΠΟΛΥ

ΠΑΓΩΜΕΝΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ



:sun: :wave2:

nimbus
07/04/2004, 11:40
ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ.:wave2: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ!
:sun: :wave2:
ΦΙΛΙΑ

periklisk
07/04/2004, 12:08
ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!!!!

ΓΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΟΙ ΠΙΣΩ!!!

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ!!!! ΧΕΧΕ DIRTYMOTO Ο ΜΠΥΡΑΣ!!!!!!!


:lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :beer: