PDA

View Full Version : ρε τι ωραιο που ειναι...



el_hymador
08/03/2006, 18:55
...το er6 της kawa!!

οδηγησα σημερα ενα (by the way καλοταξιδο Γρηγορη!!) και με αρεσε πολυ!!!

καλα μην φανταστειτε ....κανα εικοσαλεπτο γυρω απο το Μαρουσι , αλλα εχει ενα πολυ-πολυ ωραιο κινητηρα , ροπατο , με δυναμη , γραμμικο και με απιστευτη αποκριση και ειναι ευελικτο , νομιζεις οτι καβαλας 250....οσοι το σκεφτεστε καντε του ενα τεστ!!!

να εβγαινε κανα χρονο νωριτερα.....

α! και φρενα αξιοπρεπη και γενικα ''δεμενη''αισθηση.... για ψηλες ταχυτητες δεν ξερω (naked ειναι ουτως η αλλως), αλλα μεσα στην πολη που το δοκιμασα ειναι αψογο.

το κλου ειναι οτι ψηλα βγαζει και ενα πολυ ωραιο ηχο απο την μυστηρια εξατμιση του ... χαμηλα δεν ακους τιποτις.

χαρμα...

zoropatra
08/03/2006, 22:50
καλα μην χεστεις κιολας!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:







































πλακα κανω.δεν πιστευω να στραβωσες?

makis206
09/03/2006, 07:51
Το ER-6N ήταν κι η επιλογή του αδερφού μου το οποίο και απέκτησε πριν 2,5 εβδομάδες περίπου.

Μέχρι στιγμής και μετά απο 450 χιλιόμετρα στο κοντέρ, το μηχανάκι έχει αφήσει και στους δυο μας τις καλύτερες εντυπώσεις και μέσα, και έξω απ'την πόλη αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για να σχηματίσουμε μια πιο σφαιρική άποψη για το "έξω". Παρ'όλα αυτά το μηχανάκι έδειξε οτι κρύβει αρκετή δύναμη μέσα του η οποία βέβαια θα κάνει την πλήρη εμφάνισή της μετά απο κάποια χιλιόμετρα ωστε να "ανοίξει" λίγο παραπάνω το μοτέρ.

Τώρα όσο αναφορά το "μέσα" στην πόλη, αυτό που παρατήρησα εγώ προσωπικά μετά απο 1,5 χρόνου συμβίωση με το Transalp, είναι οτι το Kawasaki συμπεριφέρεται λίγο πιο νευρικά στο "ξεκίνα-σταμάτα" συν οτι μου μετέφερε συνεχώς έντονους κραδασμούς απο τη λειτουργία του μοτέρ λόγω δικύλινδρου σε σειρά κινητήρα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση όταν μετά απο βόλτα μιας ώρας μέσα στην πόλη με το Kawa κάθισα στο Trans, και το Hondάκι μου μου φάνηκε "βελούδο" σε σύγκριση με το ER-6. Αν και η διαφορά σε μένα φάνηκε μεγάλη, αυτό δεν νομίζω να απασχολήσει καθόλου αυτόν που λάτρεψε το ER6-N και το απέκτησε. Είναι πανέμορφο, είναι πολύ άνετο, γίνεται πολύ παιχνίδι ανάμεσα στα αυτοκίνητα και αυτό το κιτρινάκι του μαγεύει πιπινίτσες !:lol:

Καλοτάξιδο και στον Γρηγόρη και πάντα όρθιος !

:beer: :beer: :beer:

Projector
09/03/2006, 12:33
er-6n h' mt-03 ???????? ;)

lopi
09/03/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Projector
er-6n h' mt-03 ???????? ;)


Diskola mas vazeis........oraio kai to mt alla ligo stin skia tou megalou den einai??



40096

makis206
09/03/2006, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Projector
er-6n h' mt-03 ???????? ;)

Μονοκύλινδρο γυμνό ; Προσωπική μου άποψη, με τίποτα. Κι ας είναι πανέμορφο μηχανάκι και το Yamaha.

:beer: :beer:

lopi
09/03/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μονοκύλινδρο γυμνό ; Προσωπική μου άποψη, με τίποτα. Κι ας είναι πανέμορφο μηχανάκι και το Yamaha.

:beer: :beer:

Giati??:wave2:

makis206
09/03/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
Giati??:wave2:

Βασικά μέσα μου έχω συνδιάσει τα γυμνά με τετρακύλιδρους κινητήρες. Εκτός απο κάτι SRX παλαιότερα, έμαθα να βλέπω τα Hornet, τα Fazer, τα Ζ, τα CB, τα Bandit και γενικά μου έχει μείνει αυτή η εικόνα. Θα εξαιρέσω τα Bross που αν και δικύλινδρα, ήταν τα αγαπημένα μου.:D

Όταν άκουσα το ER-6N για πρώτη φορά να δουλεύει στο ρελαντί παραξενεύτηκα πολύ, δεν το περίμενα να με ξενίσει τόσο αυτός ο ήχος. Το ίδιο κι όταν το οδήγησα. Ίσως φταίει οτι ο κινητήρας είναι σε σειρά και με έκανε να νιώσω οτι τα Brossάκια της παλιότερης εποχής, ήταν αρκετά πιο ομαλά σε λειτουργία κάτω απο τα πόδια μου. Καταλαβαίνω απόλυτα την διαφορά ιπποδύναμης ανάμεσα στα δυο αυτά μηχανάκια, αλλά περνάει απ'το μυαλό μου και η μεγάλη διαφορά που έχουν παραχθεί χρονολογικά αυτά τα μοτέρ.

Κάτι τέτοιο λοιπόν με ξένισε και στο MT όταν το άκουσα να δουλεύει σε ένα φανάρι δίπλα μου, αρκετά πιο έντονα όμως απ'το ER6-N.:winka:

Όλα όμως όπως είπα είναι προσωπική άποψη, δεν θα έκρινα ποτέ κανέναν για την επιλογή του.:)

:beer: :beer:

Projector
09/03/2006, 13:43
diladi egw pou psinomai trela gia to mt-03 na to ksanaskeftw?

vasika toxw anaferei k se allo topic. as ta grapsw k edw.
thelw na parw ena motori syntoma.
stoixeia-kritiria:
-den exw k thn tromerh empeiria se mixanes.
-to thelw gia SXEDON kathimerini xrisi porto rafti(ekei menw) - athina (ekei einai i douleia) mesw attikhs odous.
-gia tin kinisi tis athinas
-kontines voltes ta sk
-apo pio makrines apostaseis kana lavrio, xalkida, loutraki k kana nauplio (nauplio mia sto toso kai AN...)

opote ti lete? gia thn xrhsh pou to thelw einai ok to mt-03?

idi
09/03/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Projector
diladi egw pou psinomai trela gia to mt-03 na to ksanaskeftw?

vasika toxw anaferei k se allo topic. as ta grapsw k edw.
thelw na parw ena motori syntoma.
stoixeia-kritiria:
-den exw k thn tromerh empeiria se mixanes.
-to thelw gia SXEDON kathimerini xrisi porto rafti(ekei menw) - athina (ekei einai i douleia) mesw attikhs odous.
-gia tin kinisi tis athinas
-kontines voltes ta sk
-apo pio makrines apostaseis kana lavrio, xalkida, loutraki k kana nauplio (nauplio mia sto toso kai AN...)

opote ti lete? gia thn xrhsh pou to thelw einai ok to mt-03?

και το er-6n και mt03 μια χαρα θα ειναι για τη χρηση που το θες

παρε αυτο που σου αρεσει καλυτερα (αμα μπορεσεις να κανεις και test ride και τα δυο. θα το προτεινα. το er-6 υπαρχει διαθεσημο για test ride στη Λ.Βουλιαγμενης στο Νικολαου "rolling star")

makis206
09/03/2006, 14:08
Φίλε μου Projector αυτό που δεν πρόκειται ποτέ να σου πω, είναι το "μην πάρεις αυτό, μην πάρεις εκείνο, πάρε το άλλο...κλπ."

Όσο αναφορά τη χρήση που θες να κάνεις στο μηχανάκι ίσως σε βολέψουν και το ER-6N, και το ΜΤ αλλά και το Ζ που αν θυμάμαι καλά είχες βρεί σε τιμή ευκαιρίας. Προσπάθησε να τα δοκιμάσεις καί τα τρία, είναι ένας βασικός δρόμος για να αποφασίσεις ποιό θα καλύψει τις περισσότερες ανάγκες σου.:winka:

Στο δικό μου το μυαλό αυτά τα τρία μηχανάκια τα βάζω σε δυο κατηγορίες και χοντρά χοντρά τα βλέπω έτσι:

Ευκολία στην καθημερινή χρήση
1)ΜΤ
2)ΕR-6N
3)Z

Πιο ξεκούραστα χιλιόμετρα (Όσο αναφορά το μοτέρ και όχι τον αναβάτη)
1)Ζ
2)ER-6N
3)MT

Όπως βλέπεις (προσωπικά πάντα) όπως τα έχω κατατάξει, το ΜΤ είναι για μένα το ακριβώς ανάποδο του Ζ.
Όμως τις δικές μου ανάγκες ανάμεσα σ'αυτά τα τρία μηχανάκια, θα τις κάλυπτε περισσότερο το ER-6N αφού βρίσκεται και στις δυο περιπτώσεις στη μέση.:winka:

Σου ξαναλέω όμως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις για να καταλήξεις. Και στα τρία μηχανάκια κάποια στιγμή, κάπου θα συμβιβαστείς. Ας είναι αυτός ο συμβιβασμός ο μικρότερος που μπορείς να πετύχεις.

:beer: :beer: :beer:

lopi
09/03/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε μου Projector αυτό που δεν πρόκειται ποτέ να σου πω, είναι το "μην πάρεις αυτό, μην πάρεις εκείνο, πάρε το άλλο...κλπ."

Όσο αναφορά τη χρήση που θες να κάνεις στο μηχανάκι ίσως σε βολέψουν και το ER-6N, και το ΜΤ αλλά και το Ζ που αν θυμάμαι καλά είχες βρεί σε τιμή ευκαιρίας. Προσπάθησε να τα δοκιμάσεις καί τα τρία, είναι ένας βασικός δρόμος για να αποφασίσεις ποιό θα καλύψει τις περισσότερες ανάγκες σου.:winka:

Στο δικό μου το μυαλό αυτά τα τρία μηχανάκια τα βάζω σε δυο κατηγορίες και χοντρά χοντρά τα βλέπω έτσι:

Ευκολία στην καθημερινή χρήση
1)ΜΤ
2)ΕR-6N
3)Z

Πιο ξεκούραστα χιλιόμετρα (Όσο αναφορά το μοτέρ και όχι τον αναβάτη)
1)Ζ
2)ER-6N
3)MT

Όπως βλέπεις (προσωπικά πάντα) όπως τα έχω κατατάξει, το ΜΤ είναι για μένα το ακριβώς ανάποδο του Ζ.
Όμως τις δικές μου ανάγκες ανάμεσα σ'αυτά τα τρία μηχανάκια, θα τις κάλυπτε περισσότερο το ER-6N αφού βρίσκεται και στις δυο περιπτώσεις στη μέση.:winka:

Σου ξαναλέω όμως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις για να καταλήξεις. Και στα τρία μηχανάκια κάποια στιγμή, κάπου θα συμβιβαστείς. Ας είναι αυτός ο συμβιβασμός ο μικρότερος που μπορείς να πετύχεις.

:beer: :beer: :beer:


To mt-03 kai to er6n eiani korifaia alla eleos min anafereis toz750...





















einai se alo kosmo leme.....................

makis206
09/03/2006, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
alla eleos min anafereis toz750...
einai se alo kosmo leme.....................

Nαι, χαμένο στο υπερπέραν...




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
09/03/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
καλα μην χεστεις κιολας!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:







































πλακα κανω.δεν πιστευω να στραβωσες?


...οχι :lol: :rotflmao: :lol:

lopi
09/03/2006, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Nαι, χαμένο στο υπερπέραν...




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pio pera...

makis206
09/03/2006, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
pio pera...

Δεν χωράει ο νους μου που βρίσκεται το χιλιάρι το Ζ δηλαδής...:look:

Projector
09/03/2006, 23:10
loipoooon
to Z to erwteutika apo thn prwth stigmh pou to eida alla re gmt to fovaimai ligaki... 110hp den einai too much? gia peite

ligo perissoterh empeiria na eixa den tha symmeteixa se ayth thn syzhthsh. tha to eixa hdh parei...

oso gia to kawa.... peirazei pou den mou aresei?? (xwste eleuthera!:) )

ara..... pio menei?? ;)
ligotera ksekourasta xiliometra? diladi? logw tous enos kinhthra?
einai k pentataxyto e???

pantws an k exei kykloforisei edw k arketoutsiko kairo, den toxw dei stous dromous

sigoura h kalyterh lysh einai na kanw ena test ride

NICK-Z-DAGREEK
09/03/2006, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Projector
loipoooon
to Z to erwteutika apo thn prwth stigmh pou to eida alla re gmt to fovaimai ligaki... 110hp den einai too much? gia peite



απο τη στιγμη που το παραδεχεσαι οτι δεν εχεις εμπειρια για μενα κανεις ενα μεγαλο και σωστο βημα (πολλοι ειναι τοσο εγωιστες που δεν το παραδεχονται και παιρνουν και 1000αρια ss)

η αυτογνωσια σε συνδιασμο με "τα μυαλα στο κεφαλι" θα κανει το Ζ ενα πρωτης ταξης σχολειο και προσωπικα θα σου λεγα να το παρεις διχως δευτερη σκέψη.:wave2:

makis206
10/03/2006, 06:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από NICK-Z-DAGREEK
απο τη στιγμη που το παραδεχεσαι οτι δεν εχεις εμπειρια για μενα κανεις ενα μεγαλο και σωστο βημα (πολλοι ειναι τοσο εγωιστες που δεν το παραδεχονται και παιρνουν και 1000αρια ss)
η αυτογνωσια σε συνδιασμο με "τα μυαλα στο κεφαλι" θα κανει το Ζ ενα πρωτης ταξης σχολειο και προσωπικα θα σου λεγα να το παρεις διχως δευτερη σκέψη.:wave2:

Σωστά λόγια!:a013:

Αφού έχεις αποδεχτεί και πάνω απ'όλα παραδέχεσαι οτι δεν έχεις εμπειρία, έχεις κάνει το σημαντικότερο βήμα για την απόκτηση του Ζ που τόσο πολύ θες.:winka:

Μόνος σου σιγά σιγά, θα καταφέρεις να δαμάσεις τα 110 άλογά του. Ήρεμα στην αρχή, και σταδιακά θα αρχίσεις να βλέπεις τις δυνατότητές του. Μην το φοβάσαι τόσο, δαγκώνει αν και μόνο εσύ του το ζητήσεις.:)

Άν απ'την άλλη σου έχει καρφωθεί και το ΜΤ, δεν έχεις παρα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να καταφέρεις να τεστάρεις ένα και αν σε πείσει οτι θα καλύψει πολλές απ'τις ανάγκες σου, χτύπα το!

Κι αν το ER-6N δεν σου αρέσει σαν μηχανάκι, δεν έχεις παρά το βγάλεις απ'τα "θέλω" σου. Εσύ είσαι αυτός που θα κρίνει ποιο είναι αυτό το μηχανάκι που θες να σε συντροφεύει και να μοιράζεσαι μαζί του τις καθημερινές σου μετακινήσεις και τις βόλτες που θα σου χαρίζουν όμορφες εμπειρίες !:winka:

Καλή αγορά σου εύχομαι και να είσαι πάντα όρθιος !

:beer: :beer: :beer:

idi
10/03/2006, 10:03
παρε αυτο που σου αρεσει γιατι θα πληρωνεις παλι σε κανα χρονο :lol: :lol: :lol:

Projector
10/03/2006, 10:29
euxaristw re paidia olous!

pww mh me mprizonete twra..........:)
merikes akoma thetikes protropes n'akousw gia Z k tha paw ntougrou na to parw....!
:p

exw mperdeytei. arketa atoma mou lene: den tha xeis provlima me to Z arkei na prosexeis k naxeis to myalo sou mesa k oxi apo panw ap'to kefali sou, enw kapoioi mou lene "ti??? trelos eisai? pou pa re karamitro ksipolitos???? pare ena bros gia na matheis pou einai megalo sxoleio k meta pare RR an goustareis..."
paradeigmata: enas poli kalos filos exei vstrom, odhgei xronia mhxanes k mou leei oti akoma k autos to "fovatai" to Z...
enas allos filos omws san PRWTH mhxanh pire to sapio to duke 990 k an eksaireseis ton prwto kairo twra den exei kanena provlima!!!!
eleos re gmt.... ti na kanw?

atoma san to vstromakia einai aytoi pou mexoun kanei na distazw pros Z meria. ok... k apo monos mou to vlepw san "mikro" thiriaki...
alla einai koukli to gam%#445no k ....velazei!!

dyo teleutaia pragmatakia:
egw eimai 1.88, 82 kila. ti lete , tha volevei? afhste pou genika exw dei psila atoma se mixanes k fainontai kapws geloio... (katalavainete pws to ennow, ena ntereki se mia mikri mixanoula....)
sto Z tharxete volta h gynaika h' einai poli avoli h pisw thesh?

ola ayta tha ta dw otan to testarw(opoio k an einai) alla tha ithela extra gnwmes...

aa! k pote den anefera oti skeftomai kan pros er6n meria....

idi
10/03/2006, 10:36
ναι οκ παρε bros και μετα RR

ΜΟΝΟ honda... μη κανεις το λαθος και παρεις αλλη μαρκα οκ????

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!!!!!


ρε φιλαρακο ακου τη γνωμη μου

κανε μια βολτα τα μηχανακια που σου αρεσουν και παρε αυτο που γουσταρεις ΕΣΥ και οχι ΟΙ ΤΡΟΜΠΕΣ που τα ξερουν ολα οκ????

over and out! (.+_ in greek)

DUKASII
10/03/2006, 10:49
παλι λεω να παρεις το πουλο γιατι οτι και να σου πουμε εμεις..αν εσυ δε ξερεις να οδηγας ...τα μουτρα σου θα φας.



παρε ενα 1300 yahabusa ..και αν δεις οτι σε δυσκολευει λιγο..
παρε ενα xt125 το σμ να εισαι και αγριο αγορι.


επισης ΠΕΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΤΙ ΤΟ 990 ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΟ..ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΑ ΣΤΟ ΑΝΑΤΙΝΑΞΩ.


και οταν λες οτι δεν εχει προβλημα ο φιλος σου που το πηρε σαν πρωτη μοτο???

τι ακριβως εννοείς??? δεν εχει προβλημα να το πηγαινει σα βεσπακι??δεν εχει προβλημα να το πηγαινει μεχρι 4.500 στροφεσ??


παρε οτι γουσταρεις και αμα εχεις προβλημα (κοινως ανοιξεις καμια πρώτη και κανεις κακακια...) πουλατο.

Projector
10/03/2006, 11:36
re idi pou leei o logos rr... mporei na mou pe k r1.. h' z1000

otan les trompes ennoeis k ta paidia pou apantisan pio panw? gnwmes akouw den trexei tpt....

opws sevasth einai einai h gnwmh .... tou magka "gatoulh" duka...

re mastori esy ti zorizesai? pareksigithikes pou sto pa sapio?

odhga esy kala, k ase emas na xezomaste

DUKASII
10/03/2006, 11:44
τα ερωτήματα του κώλου ζοριζομε.
ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ 1000..1500 Η 125??

το νοημα της απαντησης μου ήταν στο να παρεις οτι γουσταρεις πιο πολυ γιατι εμεις σιγουρα δε μπορουμε να σε βοηθήσουμε στο αν θα το φοβασαι..μπορεις κτλ.

τωρα τα αλλα μην τα παιρνεις και πολυ στα σοβαρα...:look:



παρε εκει οτι σαρεσει κατευθειαν και αμα τα βρεις σκουρα...βρες μια δικαιλογία για τους γυρω σου..(π.χ..εχει πολυ σκληρο συμπλεκτη μωρε να και πηρα ενα βεσπακι γιατι εχω χρονια τενοντιτιδα στο καρπο..:rotflmao: ) και ολα μελι γαλα.

Projector
10/03/2006, 11:55
re c to arxiko mou erwthma htan an ayta ta 2 mhxanakia pou goustarw kanoun gia tis xrhseis pou thelw. e entaksei meta me thn syzhthsh rwthsa k merika akoma pragmatakia pou mallon gia sou fanikan eleeina..ok.
ase pou tonisa oti to kalytero tha einai na kanw ena test ride gia na dw k monos mou. merikes gnwmes ithela...
opoios goustarei apantaei....
telospantwn... mhn to kourazoume

oso gia ktm, ducati epithdes ta lew sapia apo sinitheia afou o enas kollitos exei to duke 990, enw o allos exei to monster k tous peirazw synexeia... anyway

Projector
13/03/2006, 14:23
loipon..?

idi
13/03/2006, 15:02
παρε το 750 ρε μαστορα μη παιζεις με τον πονο μας :lol: :lol: :lol: :lol: :beer:

Projector
13/03/2006, 18:46
poion pono sou re mastori... afou gia sena einai h zwh naoum....! :p