PDA

View Full Version : δαγκανα ακτινες offset και το λουρι της μανας...



Spazz
08/03/2006, 22:54
sm ειναι το μηχανακι..
παιδες εσκασε που λετε η τρομπα...δαγκανα και δισκοπλακα ειχα παρει.....το αφησα μεσα χθες το μηχανακι και σημερα το πηρα ετοιμο.εγινε αυτο που περιμεεεναμεεεε......η δαγκανα ακουμπαγε λιγο στις ακτινες γι αυτο και τροχιστικε λιγο......αλλα επειδη εβρισκε παλι λιγακι και δεν ελεγε να βγουν και τα εμβολα εξω αλλαξε λιγο το offset με αποτελεσμα φυσικα να μην ειναι ευθυγραμμισμενος lazer ο πισω με τον μπροστα.ο μηχανικος μου ειπε οτι και στα δυο μηχανακια τους (RMZ 450 )...που φορανε κι αυτα braking δαγκανες παλι εχουν τροχισει και αλλαξει λιγο το offset χωρις να υπαρχει προβλημα.οκ λεω τοτε.

μετα εφυγα και εστριβα περα δωθε να δω τι παιζει.δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου και ψυχολογικο αλλα οταν πλαγιαζει λιγο το τιμονι σαν να στριβει προς το εσωτερικο της στροφης.πχ ...στριβω δεξια και σαν να στριβει λιγο το τιμονι προς τα δεξια....


παιζει να ειναι ιδεα μου..................τι λετε???



επισης πρεπει να φτιαξω κανα λαμακι για να βαλω το μαγνητακι για το κοντερ...


οπτικα το συνολο μου αρεσει πολυ.αντε να πατηθουν λιγο τα τακακια να δουμε και τι λεει απο φρεναρισμα....

OldMan
08/03/2006, 22:57
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε Spazzάκο, επικοινωνούνε τα 2 κεφάλια σου ???

Άιντε ξαναγράψε το, μπας και βγάλουμε άκρη...

stefanos
08/03/2006, 23:19
:rotflmao: :rotflmao:
Ελληνάρες μηχανικοί.
Συνηθισμένη τεχνική και πίσω ειδικά στα αγωνιστικά οταν βαράει η αλυσίδα στο λάστιχο.
Spazz αν στο κάνει και στις αριστερές και στις δεξιές στροφές no problem.Στην αντίθετη περίπτωση θα το συνηθίσεις σιγά σιγά (να πέφτεις μονόπαντα εννοώ):p

OldMan
08/03/2006, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ελληνάρες μηχανικοί.
Συνηθισμένη τεχνική και πίσω ειδικά στα αγωνιστικά οταν βαράει η αλυσίδα στο λάστιχο.


:look: :look: :look:

Μπρε τζάνουμ, γροικάς τι κραίνει ???

stefanos
08/03/2006, 23:28
Χοντρικά και για λόγους επεξήγησης και μόνο φαντάσου τις ακτίνες απο την μεριά της δισκόπλακας λίγο μεγαλύτερες.
Μετατοπίζεις την ζάντα λίγο απο την άλλη μεριά.
Αν κατάλαβα καλά, γιατί όπως είπα ξέρω οτι το κάνουνε για την πίσω ρόδα ,πρώτη φορά το ακούω για την μπροστά.
Αλλά πρέπει να πρόκειται για ΤΗΝ δαγκάνα ε?:eyepop:

Spazz
09/03/2006, 09:12
πλακα στην πλακα επηρεαζει σε τιποτα ??μεταφερθηκε φυσικα απειροελαχιστα ετναι καλα καταλαβε ο στεφανος!!!


οντμαν περνανε τα χρονια,.....κανα γιατρο...κατι! :lol:


επειδη απο την πλευρα που ειναι η δαγκανα και η δισκοπλακα η δαγκανα εβρισκε στο μεσα μερος της στις ακτινες...ο τροχος μετατοπιστηκε λιγο προς τα αριστερα.... αλλαζοντας το οφφσετ.



το αισθανομαι να μου το κανει κι απτις δυο πλευρες.απο περιεργια το τι θα γινει δεν αφησα και τα χερια να δω.....


σαν κατι παλια παπακια θεοστραβα! :rotflmao:


πλακα πλακα παιζει προνλημσ???μεταφερθηκε απειροελαχιστα!!!

stefanos
09/03/2006, 14:44
οπώς το βλέπω εγώ και πέρα απο την πλάκα δεν νομίζω να υπάρχει δυνατότητα να το καταλάβεις.Μιλάμε για χιλιοστό η κάτι τέτοιο.
το πλαίσιο στραβώνει πολύ περισσότερο κάτω απο τα δυναμικά φορτία στην οδήγηση.
Φτάνει να μην το παρακάνανε.

OldMan
09/03/2006, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
...ο τροχος μετατοπιστηκε λιγο προς τα αριστερα.... αλλαζοντας το οφφσετ....

Καλά κατάλαβα ότι δεν ξεκινήσαμε καλά ...
:sad: :sad: :sad:

Τι σχέση έχει η μετατόπιση του τροχού (δεξιά - αριστερά) με το off-set ??
:look: :look: :look:

Spazz
09/03/2006, 19:16
:lol: πο ρε πουστη μου κλασσικος oldman.οκ αστο αυτο....απλα μετατοπιστηκε λιγο δεξια...


οταν αφηνω τα χερια με ριχνει λιγο προς τα δεξια.



δεξια ηρθε λαθος το αριστερα!



στα στριψηματα δεν νοιωθω τιποτα περιεργο.

STOYBI
09/03/2006, 20:14
Spazz
στα στριψηματα δεν νοιωθω τιποτα περιεργο.

Oυτος η αλλος το πραμα δεν το φιαξες να πηγαινεις ισια....

Αστο να παει στα διαλα...:lol: :lol:

Και σοβαρα τωρα...

:rolleyes:



παιζει να ειναι ιδεα μου..................τι λετε???

Ναι εφοσον μιλαμε για τοσο απειροελαχιστο...
Πιστευω οτι εναι ιδεα σου...

:wave2:

Α.. Και που εισαι.. Αν συνεχιστουν οι ιδεες σου ελα να σου δωσω το 400 σαρι βολτα στην ασφαλτο.. Με αυτες τις μοναδικες χειροποιητες - πολυγωνικες ζαντες που εχει θα σου εξαφανισει μετα πασα ιδεα για το μηχανακι σου...:lol: :lol:

doni
12/03/2006, 19:19
re esi spazz pali ta psixologika sou se epiasan kai tha me koliseis kai mena:rotflmao: :rotflmao:

asto na pa sto diaola ola mia idea einai

:lol: :wave2: :lol: