PDA

View Full Version : Απίστευτο, απρόβλεπτο στραβό και ανάποδο...



gerodim
09/03/2006, 09:56
Λοιπόν...
Το τριήμερο είχα φύγει με την κοπέλα μου οδηγώντας το κουτί για αλεξανδρούπολη. Μιας και η καταγωγή μου είναι από εκεί το ταξίδι αυτό το έχω κάνει οδικώς πάνω από 20-25 φορές ακόμα και αυθημερόν πήγαινε-έλα. Πάντα τύχαινε να δω στο δρόμο πράγματα περίεργα, επικίνδυνα η απλές μαλακίες του δρόμου... Στην επιστροφή όμως προχτές έγινε κάτι που με κούφανε τελείως. Ενώ συνήθως τρέχω όταν έχει καλό δρόμο (βλέπε εγνατία) στα κομμάτια που δεν έχουν φτιαχτεί ακόμα και πηγαίνουμε από την παλιά Ε.Ο. έχω πείσει τον εαυτό μου να είναι πολύ προσεκτικός και συνετός... Είμαι λοιπόν σε ένα τέτοιο κομμάτι πηγαίνοντας από Ξάνθη για Καβάλα που η Εθνική οδός έιναι μία λωρίδα ανά ρεύμα. Εκεί που πηγαίνω λοιπόν βρίσκομαι πίσω από μία διπλή νταλίκα στα 30-35 μέτρα απόσταση και πηγαίνοντας με 70-75 χλμ/ω. Και τι βλέπω ξαφνικά να ξεπροβάλει κάτω από τη νταλίκα?
Οέο?
Του μαλάκα του έφυγε η ρεζέρβα και ξαφνικά την είδα ξάπλα μες στη μέση του δρόμου. Εδώ με εντυπωσίασα γιατί πριν καλά καλά καταλάβω τι ήτανε κάνοντας ένα σλάλομ και περνώντας άπό το αντίθετο ρεύμα απέφυγα τη ρόδα... Δυστυχώς δεν είχε την ίδια τύχη και ο από πίσω μου που την έφαγε στη μάπα και από ότι πρόλαβα να δω bye bye αμάξι...
Ρε παιδιά φταίω εγώ που με όλα αυτά που γίνονται νιώθω σαν να παίζω κανα παιχνιδάκι στο gameboy όταν οδηγώ στην Εθνική? Δηλαδή μετά από αυτό τι να περιμένω? Να τηλεμεταφερθώ ξαφνικά στη διαμαντόπιστα?

McGyver
09/03/2006, 10:04
"Να το περιμένεις από εκεί που δεν το περιμένεις..."

Τα πάντα είναι δυνατό να συμβούν στο δρόμο, ΤΑ ΠΑΝΤΑ...

Πάντως, κατά την ταπεινή μου άποψη, 35 μέτρα απόσταση με ταχύτητα 70 χιλιομέτρων την ώρα, ΔΕΝ είναι απόσταση ασφαλείας...

Απ' όσο γνωρίζω, τις αποστάσεις όταν κινούμαστε τις μετράμε σε χρόνο όχι σε μέτρα...
Ο κανόνας των "3 δευτερολέπτων" καλό είναι να τηρείται και όταν οδηγούμε αυτοκίνητο...

Πάντα φιλικά...

:wave2:

wild_cat/anima
09/03/2006, 10:07
game boy είναι και η εθνική κι όλοι οι υπόλοιποι δρόμοι .......



να μην ξεχνάς όμως οτι εκεί έξω έχεις μόνο ΜΙΑ ζωή !

Cpt. Haddock
09/03/2006, 10:09
Φίλος μου έχει πάθει το ίδιο με ρεζέρβα όχι από νταλίκα αλλά από άλλο ΙΧ μπροστά του...

Είχε λασκάρει η βίδα και του έσκασε κάτω από τη μηχανή, βραδυάτικα...

Μεγάλη ζημιά στο αυτοκίνητό του...

και δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα είχε συμβεί αν ήταν (ήσουν) με μηχανή...

:sick:

Bil
09/03/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
"...Ο κανόνας των "3 δευτερολέπτων" καλό είναι να τηρείται και όταν οδηγούμε αυτοκίνητο...

Πάντα φιλικά...

:wave2:

Από άγνοια και ενδιαφέρον ρωτώ :

:confused: Ποιός είναι ο κανόνας των 3 δευτερολέπτων ; :confused: :wave2: :wave2:

McGyver
09/03/2006, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Από άγνοια και ενδιαφέρον ρωτώ :

:confused: Ποιός είναι ο κανόνας των 3 δευτερολέπτων ; :confused: :wave2: :wave2:

Ο κανόνας είναι απλός: Βρίσκεσαι πάντα τουλάχιστον τρία δευτερόλεπτα πίσω από τον μπροστινό σου...

Πώς το επιτυγχάνεις:

Έχεις μπροστά σου προπορευόμενο όχημα...

Βάζεις ένα σημάδι στο δρόμο (π.χ. μια κολώνα) και μόλις περάσει το προπορευόμενο όχημα από εκεί αρχίζεις το μέτρημα:
"Χίλια ένα, χίλια δύο, χίλια τρία"...
Η διάρκεια αυτής της φράσης είναι τρία δευτερόλεπτα...

Εσύ πρέπει να περάσεις από το σημάδι ΑΦΟΥ τελειώσεις το μέτρημα...

:wave2:

Bil
09/03/2006, 11:01
Eυχαριστώ Mc, δεν το είχα ακούσει ποτέ :eyepop: :beer: :beer:

McGyver
09/03/2006, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Eυχαριστώ Mc, δεν το είχα ακούσει ποτέ

Να είσαι και να περνάς πάντα καλά...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

akaposto
09/03/2006, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Δυστυχώς δεν είχε την ίδια τύχη και ο από πίσω μου που την έφαγε στη μάπα και από ότι πρόλαβα να δω bye bye αμάξι...


ε???
δεν το πιασα εδώ...

stavrouliasp
09/03/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
.......Βάζεις ένα σημάδι στο δρόμο (π.χ. μια κολώνα) και μόλις περάσει το προπορευόμενο όχημα από εκεί αρχίζεις το μέτρημα:
"Χίλια ένα, χίλια δύο, χίλια τρία"...
Η διάρκεια αυτής της φράσης είναι τρία δευτερόλεπτα.....
:wave2:


40136

H.A.Balafoutre
10/03/2006, 01:09
Άντε εσύ ήσουν κάποια μέτρα πίσω από την νταλίκα και αντέδρασες. Το πίσω αμάξι από εσένα κράταγε έστω κάποια μέτρα κι αυτός ή ήταν κολλητά? Δεν έχεις καμία ευθύνη για τον πίσω, πρέπει να προσέχει αυτό τους μπροστινούς του. Αν άναψες και φλάς άστον να τραγουδάει.

Σε ποιό σημείο έγινε το περιστατικό και ποιά μέρα? Ρωτάω διότι ξέρω την περιοχή.

gerodim
10/03/2006, 14:55
Οσον αφορά το οτι την έφαγε στη μάπα εννοώ ότι έπεσε πάνω της ο από πίσω μου. Δεν τίθεται θέμα ευθύνης δικής μου σε καμία περίπτωση σίγουρα. Αυτός δεν είχε κρατήσει μεγάλη απόσταση.
Σχετικά με το σημείο που έγινε το συμβάν είναι όπως πηγαίνουμε από Ξάνθη για Καβάλα που δεν έχει γίνει ακόμα η Εγνατία και πηγαίνουμε από τον παλιό δρόμο περίπου 2 χλμ πριν ξεκινήσει η εγνατία που παρακάμπτει την καβάλα. Είναι ένα σημείο με μία ελαφρώς κατηφορική ευθεία που καταλήγει σε μία αριστερή στροφή και μετά από κανα 2-3 στροφές αρχίζει πάλι η εγνατία...

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
10/03/2006, 15:20
Εθνικη οδος Αθηνων-Θεσσαλονικης λιγο μετα τα Μαλγαρα
Μπροστα φορτηγο με πετρες.Φευγει μια και κανει γκελ στο οδοστρωμα σκαει καπω-παρμπιζ-ουρανο και μετα στο αμαξι που ακολουθουσε...
The horror...the horror...
Απο το σοκ ουτε αριθμο του φορτηγου ουτε τιποτα...

koutroulis
10/03/2006, 16:02
μιας και μιλάτε για τον κανόνα των 3''


όταν κάποις πάει με 100 χμ/ώρα περίπου πάει με 30 μέτρα το δευτερόλεπτο

οπότε 3 δευτερόλεπτα σου δίνουν 90 μέτρα αντίδρασης

ο καθένας απο κει και πέρα ας κρίνει για το πόσα δευτερόλεπτα θέλει!


πάντως φίλε να πω και εγώ κάτι που είδα κάποτε προς Πάτρα στο Αίγιο

πήγαινε ένας αχόρταγος (βοθρατζίδικο μπροστά) και πίσω εγώ και φεύγει ένα λάστιχο από το πλάι του φορτηγού γύρω στα 4 μ και πέφτει κάτω

εγώ με αυτοκίνητο

ευτυχώς το λάστιχο όπως έπεσε έκανε γκελ και βγήκε εκτός δρόμου στην άκρη

το αμάξι ΟΚ θα περναγε απο πανω

αν ήταν κανείς με μηχανή δεν υπήρχε περίπτωση


γιαυτό πάντα το νου σας!

gispy
14/03/2006, 09:27
Πριν απο 3-4 χρόνια η αδερφή μου ερχόταν από Κόρινθο όταν της έσκασε ο προφυλακτήρας από το προπορευόμενο αμάξι που ξεκόλησε, πάνω στο καπό και μετά έφυγε πάνω δεξιά από το αμάξι....:uplate:

Final Destination 5! έχουμε καταντήσει γιατί κανείς δεν κυνηγάει κάποιον που πηγαίνει με δεμένο με σχοινί προφυλακτήρα ή μια ρεζέρβα κάτω από το αμάξι που έχει να την ελέγξει (όχι μόνο για το δέσιμό της αλλά και για την ποιότητά της) χρόνια τώρα ο οδηγός ή και πόσα πόσα πόσα .. ακόμα!!!

Και για να μην γίνω γραφικός πόσοι από εσάς έχουν δει στην εθνική ένα όχημα με ένα φως το βράδυ που όταν τους περνούσε είδαν οτι επρόκειτο για αμάξι!!!! (παραλίγο να την πάθω για πολύ καλά κάποτε όταν μάλιστα το φως ήταν το δεξί και πήγαινα για προσπέραση - άντε μετά να το αποδείξεις)

Μόνο ο βούρδουλας μας σώζει αλλά και αυτό το κράτος δεν το κάνει σωστά...δέρνει όποτε και όποιους θέλει και και και ....

GeoGlx
17/03/2006, 02:12
Καλά είσαι!!!
Να το περιμένεις από εκεί που δεν το περιμένεις!!!
Όπως κ σήμερα πάνω σε μία προσπέραση κάτι έποιασε η αλυσίδα, κ φράκαρε η πίσω ρόδα..
Ευτυχώς χωρίς κάποιο απρόοπτο.. εκτός των υλικών της δικιάς μου ζημιάς!!

Κ όσο για το βράδυ αυτά τα φώτα είναι το Α κ Ω επίσης στην οδήγηση!!

Εξαιτίας και των φωτών που όσο μπορεί να αποδώσει μια 12/25/25 στην μέση του πουθενά. είδα τελευταία στιγμή, λυκόσκυλο να διαπερνάει κάθετα τον δρόμο μετα από στροφή!! :hypnotize :uplate:

kscorpion
18/03/2006, 09:32
Φίλε gerodim πιστεύω ότι σε έσωσαν τα αντανακλαστικά που κρατιούνται σε εγρήγορση λόγω της μηχανής ..... τώρα όσον αφορά τον απο πίσω που την έφαγε μακάρι να μην πάθανε τίποτα σοβαρό ( τραυματισμό κ.λ.π.) παρά μόνο τον φυχικό ... :(


Κατέβαινα προχθές την Συγγρού με μια 100στάρα- 120 χιλιόμετρα στην αριστερή λωρίδα και με άπλετο χώρο μπροστά .... μέχρι που κάποιο κουτί αποφάσισε ενώ πήγαινε με 80 χιλιόμετρα να μπεί από δεξιά και να μου τον κλείσει ...
Το θέμα είναι ότι εγώ τον είχα καταλάβει τον Μ@λ@κ@ πριν την κάνει και είχα αρχίσει το παίξιμο των φώτων και της κόρνας , αλλά αυτός ακάθεκτος μπήκε στην λωρίδα μου με 80 και χωρίς να θέλει να προσπεράσει άλλον :mad: :mad:
Φρενάροντας έχω ήδη φτάσει στο μίσω τζάμι του με αναμένη την μεγάλη σκάλα και αυτός αναίσθητος ... ( λέω από μέσα μου κανένα παπούδι θα είναι και δεν καταλαβαίνει γρί )..
...τον προσπερνάω από δεξιά και φτάνωντας στο παράθυρο του συνοδηγού βλέπω ότι οδηγούσε ένα πυροβολημένο αγόρι γύρω στα 25 μετά βίας :eyepop: :eyepop: φορώντας κιόλας ένα σκούφο που ίσα που δεν κάλυπτε τα μάτια του ... και να κοιτάει μόνο μπροστά ούτε αριστερά ούτε δεξιά ... :hypnotize
Όχι δηλαδή πέστε μου τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου.. δυστυχώς δεν είχα χρόνο στην διάθεσή μου , ειδάλως θα τον είχα βάλει να κάνει στην άκρη και θα του θύμιζα κάποιες βασικές αρχές :a16: και εάν δεν καταλάβαινε :a26: :a26: :a26:

Θα μου πείτε ότι αυτά συμβαίνουν επί καθημερινής βάσεως , αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ όταν στο τιμόνι βρίσκονται νέα παιδιά που και αυξημένη αντίληψη έχουν και καλύτερα αντανακλαστικά ... ( λέμε τώρα )

ούφ τα είπα και κάπως ξαλάφρωσα ..

:wave2: :wave2:

gerodim
19/03/2006, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kscorpion
Φίλε gerodim πιστεύω ότι σε έσωσαν τα αντανακλαστικά που κρατιούνται σε εγρήγορση λόγω της μηχανής ..... τώρα όσον αφορά τον απο πίσω που την έφαγε μακάρι να μην πάθανε τίποτα σοβαρό ( τραυματισμό κ.λ.π.) παρά μόνο τον φυχικό ... :(


Κατέβαινα προχθές την Συγγρού με μια 100στάρα- 120 χιλιόμετρα στην αριστερή λωρίδα και με άπλετο χώρο μπροστά .... μέχρι που κάποιο κουτί αποφάσισε ενώ πήγαινε με 80 χιλιόμετρα να μπεί από δεξιά και να μου τον κλείσει ...
Το θέμα είναι ότι εγώ τον είχα καταλάβει τον Μ@λ@κ@ πριν την κάνει και είχα αρχίσει το παίξιμο των φώτων και της κόρνας , αλλά αυτός ακάθεκτος μπήκε στην λωρίδα μου με 80 και χωρίς να θέλει να προσπεράσει άλλον :mad: :mad:
Φρενάροντας έχω ήδη φτάσει στο μίσω τζάμι του με αναμένη την μεγάλη σκάλα και αυτός αναίσθητος ... ( λέω από μέσα μου κανένα παπούδι θα είναι και δεν καταλαβαίνει γρί )..
...τον προσπερνάω από δεξιά και φτάνωντας στο παράθυρο του συνοδηγού βλέπω ότι οδηγούσε ένα πυροβολημένο αγόρι γύρω στα 25 μετά βίας :eyepop: :eyepop: φορώντας κιόλας ένα σκούφο που ίσα που δεν κάλυπτε τα μάτια του ... και να κοιτάει μόνο μπροστά ούτε αριστερά ούτε δεξιά ... :hypnotize
Όχι δηλαδή πέστε μου τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου.. δυστυχώς δεν είχα χρόνο στην διάθεσή μου , ειδάλως θα τον είχα βάλει να κάνει στην άκρη και θα του θύμιζα κάποιες βασικές αρχές :a16: και εάν δεν καταλάβαινε :a26: :a26: :a26:

Θα μου πείτε ότι αυτά συμβαίνουν επί καθημερινής βάσεως , αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ όταν στο τιμόνι βρίσκονται νέα παιδιά που και αυξημένη αντίληψη έχουν και καλύτερα αντανακλαστικά ... ( λέμε τώρα )

ούφ τα είπα και κάπως ξαλάφρωσα ..

:wave2: :wave2:

Κοίτα όσον αφορά το συμβάν το οποίο σου συνέβη εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι πρέπει πραγματικά να υπολογίζουμε πολύ καλά το δρόμο και τους άλλους γύρω μας. Θα σταθώ σε αυτό που είπες ότι τον "έκοψες" ότι θα την έκανε τη μαλακία πρίν την κάνει. Νομίζω ότι έτσι πρέπει να κινούμαστε στο δρόμο. Αντίστοιχα σκηνικά μου έχουν συμβεί πάρα πολλά και η αλήθεια έιναι ότι με λίγη εμπειρία και προσοχή μπορείς να δεις από πιο νωρίς ποιός θα κάνει τη μαλακία και πως... Ας μην προσφέρουμε τη ζωή μας στα χέρια του κάθε π@πάρα.
Να πω και κάτι τελειώνοντας σχετικό με ένα φίλο μου. Ο τύπος αυτός λοιπόν είναι πολύ καλός οδηγός όταν οδηγεί γρήγορρα άλλά όταν πηγαίνει χαλαρά, αφαιρείται τρώει στοπ, προταιρεότητες και άλλα τέτοια. Ποιά είναι η λύση που του βρήκαν οι γονείς του: του πήραν ένα cherokee. Όταν το τράκαρε, του πήραν ένα Discovery. Άντε με το καλό και με Hummer... Αλλά τελικά εμάς θα πάρει η μπάλλα με τέτοιες μαλακισμένες αντιλήψεις που παίζουν εκεί έξω.

koutroulis
19/03/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Αλλά τελικά εμάς θα πάρει η μπάλλα με τέτοιες μαλακισμένες αντιλήψεις που παίζουν εκεί έξω.




νομίζω ότι η φράση αυτή τα λέει όλα

GeoGlx
21/03/2006, 03:08
Άστα να πάνε..
Αφού αν βιντεοσκοπούσαμε καμία πορία μας.
Θα απορούσαμε για την εκείνη ακαιρεότητα μας!!


Ωστόσο προσοχή κ αυτήν την περίοδο.. μιας κ μου συνέβη κ αυτό: πέτυχα κουκουνάρι πάνω σε στροφή :eek: κ είχε πέσει από το πεύκο του πεζοδρομίου!!

pelargos1
31/03/2006, 11:39
Προχτες απο Πειραια για Συγγρου στην παραλιακη ειμαι αριστερα και παω χαλαρα καθοτι εχει κινηση.Ακριβως διπλα μου (αλλα λεμε ακριβως, η ροδα του στη ροδα μου) κουτι με την ιδια ταχυτητα κολλημενος και αυτος απο τους μπροστα οπως και εγω.Ξαφνικα αρχιζει να κοβει αριστερα και να ερχεται σταθερα και ωραια ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ.Κορνες ,κοντρα κορνες χαμπαρι.Τι σκ...λεω δε με βλεπει?Κοιταω στη θεση του οδηγου και αντι για αδηγο βλεπω ενα τετραγωνο πραγμα που ειχε βαλει ο λακαμας για ΣΚΙΑΣΤΡΟ.Πως το ειχε στερεωσει δεν ξερω παντως ο μαγος ειχε βαλει ¨κατι¨ σε μεγεθος οσο δυο Α4 κολλες για να μην τον βαραει ο ηλιος και δεν εβλεπε απο αριστερα του Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α.Το ωραιο ειναι οτι καποια στιγμη κοιταξε τον καθρεφτη του να δει ΠΟΙΟΣ ΚΟΡΝΑΡΕΙ...

Ο ανθρωπος ΔΕΝ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ.Ειναι και βλακες αφου και να μην τον χτυπησει ο ηλιος θα τον χτυπησω εγω.Γιατι πεδευεται με πατεντες???:sun:

Υ.Γ. μετα απο 3 λεπτα στη συγγρου κοντεψε να με στειλει κλασσικος μαγκας με φτιαγμενο ,τσιγαρακι στο χερι και τερμα μουσικες οταν με προσπερασε απο δεξια ενω ειχα βγαλει φλας τουλ 100 μετρα πριν...

Την επομενη παντως κατεβηκα στη δουλεια με Μετρο...:D

souniwths
03/04/2006, 15:45
Όπως ειπώθηκε και από προηγούμενους, όλα να τα περιμένεις. Αν και μερικές φορές δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... Πριν μερικά χρόνια, στη Λ. Λαυρίου είμαι με το προηγούμενο μηχανάκι μου, KLR250, καλοκαιράκι, σούρουπο, πηγαίνοντας προς Αθήνα. Μπροστά μου αυτοκίνητο σε κάποια απόσταση λογική. Δε βλέπει εγκαίρως ένα κόντρα πλακέ που βρισκόταν στο δρόμο με αποτέλεσμα να το πάρει στον αριστερό τροχό του και να το εκσφενδονίσει κυριολεκτικά σε εμένα. Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να σκύψω. Το τρώει η μηχανή στο πλαστικό πάνω από το φως και στη συνέχεια το πάνω μέρος από το κράνος. Κάνω κάτι κόλπα ζόρικα που κάνουν στις Ινδίες και τελικά δεν πέφτω. Σταματάω δεξιά και προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε, αν έπαθε τίποτα η μηχανή, το κράνος, να ευχαριστήσω τη Δύναμη και όλα τα σχετικά. Μετά από αυτό, απλά γέλαγα όταν άκουγα διάφορα του στιλ "μα δε ζεσταίνεσαι με το κράνος" ή "ας μην πάρουμε κράνος, πάμε κάπου κοντά".
Όλα να τα περιμένουμε και για όλα να είμαστε έτοιμοι.
Για να μη ξεκινήσει να βρίζει κανείς το αυτοκίνητο, τον κακομοίρη αυτόν τον βρήκα καμιά 500 μ. πιο κάτω που περίμενε να με δει να περνάω για να σιγουρευτεί ότι δεν έπαθα τίποτα. Αυτός δε μου έφταιγε σε τίποτα, τον άλλο όμως που του "έπεσε" θα ήθελα να τον πετύχω...

gcrook
03/04/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Όπως ειπώθηκε και από προηγούμενους, όλα να τα περιμένεις. Αν και μερικές φορές δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... Πριν μερικά χρόνια, στη Λ. Λαυρίου είμαι με το προηγούμενο μηχανάκι μου, KLR250, καλοκαιράκι, σούρουπο, πηγαίνοντας προς Αθήνα. Μπροστά μου αυτοκίνητο σε κάποια απόσταση λογική. Δε βλέπει εγκαίρως ένα κόντρα πλακέ που βρισκόταν στο δρόμο με αποτέλεσμα να το πάρει στον αριστερό τροχό του και να το εκσφενδονίσει κυριολεκτικά σε εμένα. Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να σκύψω. Το τρώει η μηχανή στο πλαστικό πάνω από το φως και στη συνέχεια το πάνω μέρος από το κράνος. Κάνω κάτι κόλπα ζόρικα που κάνουν στις Ινδίες και τελικά δεν πέφτω. Σταματάω δεξιά και προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε, αν έπαθε τίποτα η μηχανή, το κράνος, να ευχαριστήσω τη Δύναμη και όλα τα σχετικά. Μετά από αυτό, απλά γέλαγα όταν άκουγα διάφορα του στιλ "μα δε ζεσταίνεσαι με το κράνος" ή "ας μην πάρουμε κράνος, πάμε κάπου κοντά".
Όλα να τα περιμένουμε και για όλα να είμαστε έτοιμοι.
Για να μη ξεκινήσει να βρίζει κανείς το αυτοκίνητο, τον κακομοίρη αυτόν τον βρήκα καμιά 500 μ. πιο κάτω που περίμενε να με δει να περνάω για να σιγουρευτεί ότι δεν έπαθα τίποτα. Αυτός δε μου έφταιγε σε τίποτα, τον άλλο όμως που του "έπεσε" θα ήθελα να τον πετύχω...

Yes the Force is always with you Vaggelis-San:beer:

zephyr1
03/04/2006, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Όπως ειπώθηκε και από προηγούμενους, όλα να τα περιμένεις. Αν και μερικές φορές δεν μπορείς να κάνεις και πολλά... Πριν μερικά χρόνια, στη Λ. Λαυρίου είμαι με το προηγούμενο μηχανάκι μου, KLR250, καλοκαιράκι, σούρουπο, πηγαίνοντας προς Αθήνα. Μπροστά μου αυτοκίνητο σε κάποια απόσταση λογική. Δε βλέπει εγκαίρως ένα κόντρα πλακέ που βρισκόταν στο δρόμο με αποτέλεσμα να το πάρει στον αριστερό τροχό του και να το εκσφενδονίσει κυριολεκτικά σε εμένα. Το μόνο που πρόλαβα να κάνω ήταν να σκύψω. Το τρώει η μηχανή στο πλαστικό πάνω από το φως και στη συνέχεια το πάνω μέρος από το κράνος. Κάνω κάτι κόλπα ζόρικα που κάνουν στις Ινδίες και τελικά δεν πέφτω. Σταματάω δεξιά και προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε, αν έπαθε τίποτα η μηχανή, το κράνος, να ευχαριστήσω τη Δύναμη και όλα τα σχετικά. Μετά από αυτό, απλά γέλαγα όταν άκουγα διάφορα του στιλ "μα δε ζεσταίνεσαι με το κράνος" ή "ας μην πάρουμε κράνος, πάμε κάπου κοντά".
Όλα να τα περιμένουμε και για όλα να είμαστε έτοιμοι.
Για να μη ξεκινήσει να βρίζει κανείς το αυτοκίνητο, τον κακομοίρη αυτόν τον βρήκα καμιά 500 μ. πιο κάτω που περίμενε να με δει να περνάω για να σιγουρευτεί ότι δεν έπαθα τίποτα. Αυτός δε μου έφταιγε σε τίποτα, τον άλλο όμως που του "έπεσε" θα ήθελα να τον πετύχω...



Τι μου θυμησες.
Πριν χρονια εγω 18 χρονων, νυχτα,AR 125cc,χωρις κρανος χωρις εξοπλισμο ,κατασταση ΓΑΡΔΕΛΗ φαντασου.
Και τι επεσε πανω στην κεφαλα μου.........ΝΥΧΤΕΡΙΔΑ.Ευτυχως δεν επαθα τιποτα μονο μια κοκκινιλα στο μετωπο.

CyBeRseXX
03/04/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kscorpion
Κατέβαινα προχθές την Συγγρού με μια 100στάρα- 120 χιλιόμετρα στην αριστερή λωρίδα και με άπλετο χώρο μπροστά .... μέχρι που κάποιο κουτί αποφάσισε ενώ πήγαινε με 80 χιλιόμετρα να μπεί από δεξιά και να μου τον κλείσει ...



Nomizo oti se ekeino to simeio to orio taxititas einai 60 i 70! (Akoma ena apo ta ilithia oria taxititas gia na tin stinoun me radar k na eispratoun.)

K emena me exoun kleisei polles fores entos k ektos polis, alla den antidro otan o allos einai sta oria taxititas k ego pao me 200.

gerodim
04/04/2006, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
Nomizo oti se ekeino to simeio to orio taxititas einai 60 i 70! (Akoma ena apo ta ilithia oria taxititas gia na tin stinoun me radar k na eispratoun.)

K emena me exoun kleisei polles fores entos k ektos polis, alla den antidro otan o allos einai sta oria taxititas k ego pao me 200.

Μέχρι την interamerican το όριο είναι 90.... Το έχω μάθει με το δύσκολο τρόπο... Στο ρανταρ στο τέρμα είναι 70

costas81
04/04/2006, 13:46
Πρωτη μερα του χρονου 2003 11,15 κατεβαινω απο Πετρουπολη την οδο Αγίου Νικολάου με glx50.Μόλις έχω ξεκινησει απο το σπιτι μου (παγωμενα λαστιχα καταλαβαινετε) και κατεβαινω με ταχυτητα περιπου 60χλμ.Ο δρομος αδειος και απο τα δυο ρευματα μονο εγω που κατεβαινω και ενα ταξι που ανεβαινει και κινηται με αντιθετη κατευθυνση προς εμενα (δηλαδη πλησιαζουμε)
Ξαφνικα στα 15 περιπου μετρα απο μενα αποφασιζει να στριψει αριστερα προσ την πορεια του για να μπει σε ενα στενο με αποτελεσμα να μου κλεισει ολο τον ρευμα (μπηκε στην λωριδα μου οπως καταλαβατε)
Πατησα φρενα αλλα αντι να κοψει πηρα και φορα μιας και ο δρομος ειναι λιωμα σε εκεινο το σημειο!
Αποτελεσμα να σκασω στην δεξια μπροστα πορτα του σχεδον στην μεσαια κολωνα του!
Ο μαλακας δεν φοραγα κρανος(μεγαλη ιστορια το γιατι)
Το μονο που προλαβα να κανω μιας και ειδα οτι δεν προλαβαινω να σταματησω ηταν να σηκωθω ορθιος και αν προσπαθησω να φυγω απο πανω απο το ταξι.Ομως χτυπησαν τα γονατα μου στο αμαξωμα με αποτελεσμα να τα σπασω και τα δυο!
Πεφτοντας στην αλλη πλευρα του δρομου διαλυθηκα κυριολεκτικα.Εσπασα καρπο σε τρια σημεια σκαφοειδες και κερκιδα του δεξιου χεριου, τα δυο γονατα επιγονατιδες οστικους κονδιλους και χονδρους, την αριστερη φτερνα μιας και μου βγηκαν τα παπουτσια (το ενα βρεθηκε μεσα στο ταξι) ρογμωδες καταγματα και εξαρθωση γναθου εκδορες και ρογμωδες καταγματα ζυγωματικου τραυματισμο αυχενα με πολυ βαρια διασιση και πολλες μελανιες
Σαν φανταρος που ημουν πηγα 401 οπου νοσηλευτικα για 2 μηνες και αλλους τεσσερις μηνες φυσιοθεραπιες και προβληματα που με απασχολουν μεχρι και σημερα
Ο ταξιτζης στην κοσμαρα του βγηκε και μου ελεγε δεν σε ειδα ενω και του κορναρα και του ειχα και φωτα αναμενα
Απο ενδοιαφερον κανενα ηρθε μια φορα στο νοσοκομειο και αυτο ηταν τιποτα αλλο
Με θυμηθηκε πριν λιγες μερες μονο που πηρε να με παρακαλεσει να μην ζητησω την ποινικη διωξη του στο ποινικο δικαστηριο!
Και φυσικα αρνηθηκα!Οπως καταλαβαινετε απο θαυμα σωθηκα!
Φανταζεστε να μην ειχα κανει την κινηση να πηδηξω πανω απο το ταξι τι θα ειχε γινει?Θα ειχα λιωσει πανω στις πορτες του ταξι!
Εσεις θα ζηταγατε απο το δικαστηριο να μην δικαστει ποινικα ο εν λογο ταξιτζης?

GATHAN
05/04/2006, 08:51
Φίλε μου τι να σου πω, κάτι τέτοιεσ ιστορίες είναι που σε κάνουν να σκεφτείς να μην ξανανεβεις σε μηχανή ποτέ.
Εγώ σε ταξίδι από τον Πύργο προς Πάτρα με το ΧΤ μου και συνεπιβάτη την (τώρα) γυναίκα μου, έκανα προσπέραση με 80χλμ περίπου σε φορτηγό φορτωμένο πλάκες πεζοδρομίου. στα μισά περίπου της προσπέρασης ΕΦΥΓΑΝ οι πλάκες και ξεφορτώθηκαν μπροστά μας. Βλέπετε ο καραγκιόζης ο φορτηγατζής δεν είχε ασφαλισμένο σωστά το φορτίο του. Φυσικά τσακιστίκαμε με το κεφάλι μου να περνάει μόλις μερικά εκατοστα απο τον πισινό τροχό του φορτηγού. ευτυχώς δεν χτυπήσαμε σοβαρά, απλά προστέθηκαν μερικές ακόμη λευκές τρίχες στα κεφάλια μας. :sick:

DimChios
05/04/2006, 09:29
Πολλά ρε παιδιά, πολλά,διάφορα και τρελά πράγματα μας συμβαίνουν!
7 χρόνια πρίν, 2η μέρα που είχα αγοράσει το αμάξι μου έφυγε κι εμένα η ρεζέρβα!!! Λασκαρισμένη βίδα από το εργοστάσιο! Ε,δεν ήταν δυνατόν να το έχω ελέξει! Ευτυχώς πίσω μου κανείς αλλά η φρίκη που έφαγα καθότι ήμουν ήδη μοτοσυκλετιστής ήταν μεγάλη!
Εθνική Αθηνών - Κορίνθου...Με το αμάξι και πάλι το πώς απέφυγα το άδειο καφάσι από το DATSUN μόνο εγώ το ξέρω.
Εθνική Αθηνών - Κορίνθου Νο2... Αριστερή λωρίδα με 120++, άδειος ο δρόμος και τσούπ από τέρμα δεξιά MERCEDES 190 Ε με παππού οδηγό να μπαίνει μπροστά μου με 50 klm/h ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ!!! Την προηγούμενη είχα αλλάξει λάστιχα, τακάκια και καινούριες ενισχυμένες-διπλές-αεριζόμενες-superduper δισκόπλακες!
Κι άλλα, κι άλλα....
Πέρσι το καλοκαίρι είμαι Μαραθώνος λίγο πρίν τη Νεα Μακρη. Με τη μηχανή αριστερά και με 80 περίπου...Συναντάω μπροστά μου Nissan Micra με γυναίκα οδηγό και μωρό στο δίπλα κάθισμα! :eyepop: Ανάβω φώτα...τίποτα,κόρνα...τίποτα!!! Άδειος ο δρόμος, μπορούσα και να την περάσω από δεξιά...ξάνα κόρνα...ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΥΝΑΕΙ :a31: ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΛΕΜΕ!!!!!!!:eyepop: ΚΟΛΑΩ από πίσω της και μου έρχεται να της χώσω κλωτσιά με τη μπότα!Μετά από λίγο (συνεχίζουμε να κινούμαστε αριστερή λωρίδα) βγάζει αριστερό φλάς και μου αφήνει λίγο χώρο να μπώ,φτάνω στο παράθυρο και την αρχίζω! Τί θες ρε μου λέει? Αφού έχω βγάλει φλάς (σημ: ήταν στην αριστερή 1 χλμ πρίν από εκεί που ήθελε να στρίψει και το φλάς το έβγαλε 200 μέτρα πρίν και ΑΦΟΥ την είχα πιέσει). Τί να σου πώ της λέω που έχεις και μωρό στο αμάξι! Και παίρνω πληρωμένη απάντηση: " Άντε ΡΕ να μάθεις πρώτα τον ΚΟΚ και μετά μίλα! Γιατί να με περάσεις από αριστερά, ε? Από δεξιά προσπερνάει ο κόσμος!!!


ΚΑΙ ΜΕΝΩ Μ@Λ@Κ@Σ!!!!!! :a53:

Grizoulhs
20/04/2006, 04:19
As paro k egw ligo tharos k na po mia mikri diki mou istoria...

Prin 2 mines wraia mera ksekinisame apo Kilkis gia Thessaloniki
me mia Stid

meta tin nea sanda stis strofes ftasame se ena fortigo pou koubalouse kommatia apo alouminia strabomena k mikra ...k poli koftera...

kathos eimaste apo piso tou k pame gia prosperasi pefti ena komati apo to fortigo aristeri meria...k eftixos o filos mou prolabe k ekane deksia...to amaksi piso htan tixero pou den to patise afou perase apo kato...

tou kaname noima alla mas egrapse kanonikotata...

prosoxi lipon k se afta....

(deni sinithizoun na bazoun koukoules sta fortiga )

Me ektimisi
Griz-X3