PDA

View Full Version : Service : χλμ ή χρόνος ;



athandim
09/03/2006, 14:00
Είμαι κάτοχος ενός V-strom 650 από τον περασμένο Ιούνη. Η μεγάλη μου γκαντεμιά δυστυχώς δεν μου έχει επιτρέψει να την χαρώ όσο θα ήθελα (επέμβαση κύστης κόκκυγα τέλη Ιούνη > ένας μήνας χωρίς μηχανή. Υποτροπή και νέα επέμβαση αρχές Φεβρουαρίου > ενάμισης μήνας χωρίς μηχανή. Γ@μ@ τα..)

Anyway....έχω κάνει μόνο 3500 klm και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να ακολουθήσω κάτα γράμμα το εγχειρίδιο που αναφέρει οτι τα διαστήματα service είναι κάθε 6000 klm ή κάθε 6 μήνες. Αν ισχύει το δεύτερο ήδη έχω καθυστερήσει...

Από την άλλη σκέφτομαι οτι είναι άλλο ένα 'κολπάκι΄για να μας τα παίρνουν σταθερά (τουλάχιστον κάθε 6 μήνες) και στην δική μου περίπτωση θα ήμουν περίεργος να δώ την αντιμετώπηση που θα είχα , αν χρειαζόμουν κάτι μέσα στην εγγύηση :" Ξέρετε, έπρεπε να έχετε κάνει συντήρηση πριν από ένα μήνα, οπότε δεν καλύπτεστε από εγγύηση"...Τζαντίζομαι και μόνο που το σκέφτομαι.

Τί προτείνετε βρε παιδιά; Να κάνω το δεύτερο service άμεσα ή να περιμένω να έρθουν τα 6000 klm (κατα το καλοκαίρι το κόβω ). Με ενδιαφέρει πρώτιστα η σωστή λειτουργία της μηχανής. Αν πραγματικά χρειάζεται δηλαδή, δεν θα το σκεφτώ καθόλου....

Γενικά πάντως μου τη δίνει να μου επιβάλλει η Suzuki να κάνω 1000 χιλιόμετρα το μήνα....


Σημ. : Το πρώτο service έγινε κανονικά στα 1000 και έκτοτε ακόμα και στις μέρες της "αποχής" η μηχανή δεν έμεινε ποτέ πάνω από 5 μέρες, χωρίς να δουλέψει ένα δεκάλεπτο τουλάχιστον

Σημ. 2 :Να λείπουν τα σχόλια περί κύστης παρακαλώ.. είναι πραγματικά κ*λ*κατάσταση :lol: :wave2:

alex14
09/03/2006, 14:08
Συμφωνα με το service manual ειναι καθε 6000 χλμ ή 1 ετος.
Το 6 μηνες δεν νομιζω οτι ισχυει.

:wave2:

athandim
09/03/2006, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Συμφωνα με το service manual ειναι καθε 6000 χλμ ή 1 ετος.
Το 6 μηνες δεν νομιζω οτι ισχυει.

:wave2:
Εμ, έλα ντε που η Suzuki στον πίνακα συντηρησης (σελ.39 του εγχειριδίου για τους κατόχους V-strom) λέει κάθε 6000 ή κάθε 6 μήνες...

MIKE_16V
09/03/2006, 14:17
Παρε ενα κλειδακι, βαλε το μωρο σου στο διπλο....και αλλαξε της λαδια....σιγα το πραγμα, κακο δεν θα τις κανεις οπως και να εχει.

:wave2:

adam_tsouk
09/03/2006, 14:36
το ίδιο έλεγε και η seat όταν είχα το αυτοκίνητο..

τους έγραφα στα @@ μου.....

alex14
09/03/2006, 14:50
Στα 2 χρονια καλο ειναι να κανεις τα service για να ισχυει η εγγυηση. Το επισημο service manual τα λεει οπως σου ειπα δηλ.
6000 χλμ ή 12 μηνες, οποιο ερθει πρωτο.
Αυτα που γραφει το δικο σου εγχειριδιο μαλλον για πουστιτσα του εισαγωγεα ακουγεται και δυστυχως γινεται πολλες φορες γιατι τα service αφηνουν καλα λεφτα.

:wave2:

Tropeas
09/03/2006, 15:13
Τα λαδάκια αν έχει μείνει ακούνητη για 6μηνες καλό είναι να αλλαχθούν και αυτό προληπτικά, αλλά δεν χάνεις τίποτα 40? που κοστίζουν αν πας στο εξουσιοδοτημένο.

Καλό είναι όσο ισχύει η εγγύηση να είσαι απόλυτα τυπικός για να μην έχουν πουθενά να πατήσουν αν γίνει καμιά στραβή, χτύπα ξύλο...

OldMan
09/03/2006, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Καλό είναι όσο ισχύει η εγγύηση να είσαι απόλυτα τυπικός για να μην έχουν πουθενά να πατήσουν αν γίνει καμιά στραβή, χτύπα ξύλο...

:a013: :a013: :a013:

Τα διαστήματα μεταξύ των Services ορίζονται από τους κατασκευαστές σε αριθμό χιλιομέτρων, χρονικό διάστημα και ώρες λειτουργίας του κινητήρα (στα "αγωνιστικά"...).

Μπορεί στην πράξη να διαπιστώσεις ότι το μηχανάκι "αντέχει" άνετα τα υπερδιπλάσια χλμ (ή μήνες) χωρίς Service - ΚΑΛΗ περίπτωση !!!

Μπορεί όμως να διαπιστώσεις (οδυνηρά !!!) ότι χρειάζεται Service συχνότερα και από ότι λέει ο κατασκευαστής - ΚΑΚΗ περίπτωση !!!

Μετά την λήξη της εγγύησης, κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεούλης (αλλά μάζευε και καμιά γνώμη από "παθόντες"...).

:wave2: :beer: :wave2:

athandim
09/03/2006, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Στα 2 χρονια καλο ειναι να κανεις τα service για να ισχυει η εγγυηση. Το επισημο service manual τα λεει οπως σου ειπα δηλ.
6000 χλμ ή 12 μηνες, οποιο ερθει πρωτο

alex αναφέρεσαι στο επίσημο service manual του V-strom ή της δικιάς σου μηχανής ;

Αν όντως ισχύει το πρώτο.... αποδεικνύει την τσίπικη αντιμετώπιση της αντιπροσωπίας (για άλλη μια φορά) προς τους αγοραστές...:yuck:

alex14
09/03/2006, 16:52
Στην δικια μου μηχανη εχει παυσει η εγγυηση εδω και 15 χρονια:D

Αυτο που σου λεω ειναι απο το επισημο service manual το οποιο εκανα download απο το link στα 'τεχνικά'.

:wave2:

athandim
09/03/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Στην δικια μου μηχανη εχει παυσει η εγγυηση εδω και 15 χρονια:D

Αυτο που σου λεω ειναι απο το επισημο service manual το οποιο εκανα download απο το link στα 'τεχνικά'.

:wave2:

Άρα....;; Δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ, αφού ο κατασκευαστής με καλύπτει μέχρι να κλείσει χρόνος.

alex με σώζεις από ταλαιπωρία και άγχος....

Ευχαριστώ πολύ εσένα και τους άλλους φίλους που απάντησαν:a07: :a46: :wave2:

Όσο για τους έξυπνους της αντιπροσωπίας τί να πω...... :yuck: