PDA

View Full Version : ΤΟ Sv ΜΟΥ ΠΡΟΔΩΣΕ & ΕΜΕΝΑ



RIGOS46
09/03/2006, 15:49
Γεια σας παλικαρια!!!!Ειμαι καινουργιος και γι'αυτο χαιρετιζω ολα τα μελοι αυτου του forum και σας ευχομαι πολλα και ασφαλη χ.λ.μ με τις αγαπημενες σας.Θελω να σας πω τον πονο μου.:( 27/1/06 κατεβαινα χαρουμενος χαρουμενος απο την Σαλαμινα οπου μενω λογω δουλειας,στην ιδιαιτερη πατριδα μου την Πατρα.(Ποτε να μην κατεβαινα).Τελος παντων,οδηγωντας χαλαρα το sv1000s μου και εβρισκομενος στα βενζιναδικα της Ακρατας(ειναι κλειστα τωρα) ειπα και εγω,ευθεια ηταν να ανοιξω λιγο (με 6 πηγαινα)απο τα 170-180 που κινουμουνα εκεινη την ωρα μεχρι τα 230-240,ετσι να την ξεκαπνισω.Τι το ηθελα?καπου στα 180 με 200 ακουω ενα κροτο και αυτοματος η μηχανη σβηνει.Εμεινα μαλακας.Κοιταω απο τον καθρεπτη και βλεπω ασπρους καπνους.Μπα λεω.Γιαννη ξυπνα.Μα να εσπασα το κινητηρα?Δεν εκανα κατι.Μετα συνδητοποιω οτι η μηχανη τσουλαει ελευθερα παροτι εχει ταχυτητα το σασμαν.Με ελουσε κρυος ιδρωτας.Αλυσιδα λεω.Ξεκιναω τα φρενα,με τον ιδρωτα να σταει περισσοτερο και απο τα λαδια που ετρεχαν.Σταματαω.Ουφ!Δεν μπλοκαρε ευτυχως.Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα και αναφωνω.Θεε μου γιατι σε εμενα.Μετα σκεφτομαι οτι αν ειχε μπλοκαρει ο τροχος τωρα δεν θα εγραφα αυτες τις γραμμες και θα εκανα παρεα στον Υψιστο.Ευχαριστω Θεε μου.Φαινομενικα δεν φαινοταν μεγαλη βλαβη.Ενταξη λεω,μου κουρεψε το αξονακι απο το σασμαν που ειναι μπροστα απο το γραναζι κινησης.Γι'αυτο εχανε και τα λαδια.Την φορτωνω στην ΕΞΠΡΕΣ και βουρ για Πατρα.παω στο συνεργειο που ειχα ειδοποιησει ποιο πριν για να αποστειρωσει τα εργαλεια και ξεκιναει η ενχειρηση.Ωχ!αναφωνει ο γιατρος,συγνωμη ο μαστορας.Ελα να δεις μου λεει.Τι ηθελα και πηγα?Ενταξη,εκτος απο το σπασμενο καπακι της αλυσσιδας,τι αλλο λεω ρε πουστη.Ξεκιναμε:1)σπασμενη αντλια συμπλεκτη,2)σπασμενο αριστερο καπακι βολαν,3)ριγμα στο αριστερο κομματι του καρτερ(ετσι κι αλλιως ομως το καρτερ η SUZUKI το δινει κομπλε.4)σπασμενη ουρα(η αριστερη μερια) απο την αλυσσιδα.Και ακομα παροτι τον κινητηρα τον βαλαμε μπροστα,δεν ξερω αν την εχει ακουσει το σασμαν.Εδω πρεπει να πω οτι η μηχανη ηταν εντος εγγυησης,η αλυσσιδα ειχε αλλαχτει απο εξουσιοδοτημενο(Θα πω και το ονομα Ρομποτης στον Πειραια)και ηταν ιδιαιτερα προσεγμενη εχοντας μονο 18.000 χ.λ.μ.Και ρωταω γιατι?Ετσι λυνονται οι αλυσσιδες?Μπα μαλλον μαλακια εκανε αυτος που την εβαλε.Πως ομως κρατησε 20.000 χ.λ.μ και <<εσπασε>> μετα.Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.:bawl:

Tropeas
09/03/2006, 15:58
Φίλε μου έλα και εσύ στην παρέα ,
δες το λινκ της υπογραφής μου με το τόπικ για το SV μου που τυχαίνει να παρέλαβα σήμερα μετά απο 8 μήνες απο την 2α Ιουλίου 2005 που μου έσπασε μπιέλα - κάρτερ, κλπ. Με καινούριο κινητήρα εισαγωγή απο Ιαπωνία και όχι συναρμολογημένο (κάτι που είναι παράνομο για την Ελλάδα, καθώς δεν έχει κανένας αντιπρόσωπος άδεια)

Αρχικά , καλύπτεσαι εφόσον είσαι σε εγγύηση και προφανώς κάνεις τα service σου σε εξουσιοδοτημένο, με αντικατάσταση και όχι επισκευή , εφόσον έχει πάρει κάρτερ-σώμα κινητήρα (ράγισμα όπως προανέφερες).

Θα σου στείλω και το τηλ μου με πμ να επικοινωνήσουμε, να σου πω τα περαιτέρω.

Πρόσεχε απο εδώ και στο εξής τις κινήσεις σου μην βγείς εκτεθιμένος νομικά.

$py
09/03/2006, 15:59
Kalosirthes Rigos

Den exo idea apo texnika, piase mia :beer: kai arakse olo kai kapoios tha sou lysi tin aporia.



Tyxeros stin atyxia sou isouna :wave2:

Cpt. Haddock
09/03/2006, 16:02
:sad: :sad:

ρε πο****στη μου, επιδημία με τις αλυσίδες;







δις καμένος

Καλώς ήρθες

:beer:

Runner Ducati
09/03/2006, 16:39
περαστικα φιλαρακι, αφου εσυ εισαι καλα τα αλλα ερχονται μακραν σε δευτερη μοιρα... μπρρρρ... μιλαμε για επικινδυνη κατασταση...

υπομονη και ολα θα γινουν.

:wave2:

dirtbird
09/03/2006, 16:45
Aν κατάλαβα καλά η ζημιά προξενήθηκε από την κομμένη αλυσσίδα.

Σε μεγάλες μηχανές (ειδικότερα street που μπορούν να ξεπεράσουν το 200 χαω) ΠΑΝΤΑ βάζουμε τον συνδετικό κρίκο με πριτσίνωμα και ΠΟΤΕ με ασφάλεια γιατί από τη φυγόκεντρο είναι πιθανόν η ασφάλεια να ανοίξει και να φύγει (όπως δυστυχώς διαπίστωσες).

sniper
09/03/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
........και ηταν ιδιαιτερα προσεγμενη εχοντας μονο 18.000 χ.λ.μ.Και ρωταω γιατι?Ετσι λυνονται οι αλυσσιδες?Μπα μαλλον μαλακια εκανε αυτος που την εβαλε.Πως ομως κρατησε 20.000 χ.λ.μ και <<εσπασε>> μετα.Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.:bawl:


Δλδ δεν σε πρόδωσε η μηχανή αλλά η αλυσίδα....


18.000χλμ δεν είναι πολλά..... αν την συντηρείς σωστά... το κάνεις; ή την κοιτάει ο μηχανικός σου σε κάθε σέρβις;

Περαστικά πάντως.... και μια χαρά είσαι αφού δεν έπαθες ΕΣΥ τίποτα....

RIGOS46
09/03/2006, 17:05
ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ?Oχι βρε παιδια αν περιμενα τα σερβις για να καθαρισω και να λιπανω την αλυσσιδα καηκα.Αν θελετε μπορειτε να δειτε το μωρο μου στις φωτο μελων στην κατηγορια δρασης.Στην πρωτη σελιδα ειναι η καλη μου.Παλι καλα γιατι και εγω μονο απο εκει την βλεπω.Οσο για να το κινηγησω νομικα ειναι αργα πλεον.Την πηγα σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να τελειωνω και να την παρω.Κουταμαρα μου αλλα αγανακτησα.

OldMan
09/03/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aν κατάλαβα καλά η ζημιά προξενήθηκε από την κομμένη αλυσσίδα.

Σε μεγάλες μηχανές (ειδικότερα street που μπορούν να ξεπεράσουν το 200 χαω) ΠΑΝΤΑ βάζουμε τον συνδετικό κρίκο με πριτσίνωμα και ΠΟΤΕ με ασφάλεια γιατί από τη φυγόκεντρο είναι πιθανόν η ασφάλεια να ανοίξει και να φύγει (όπως δυστυχώς διαπίστωσες).

Παίζει και η περίπτωση να μπήκε η ασφάλεια ΑΝΑΠΟΔΑ (τα ποδαράκια προς την φορά κίνησης) οπότε είτε από την φυγόκεντρο (ειδικά την ώρα που περνάει από το μπροστινό γρανάζι) είτε αν ακούμπησε κάπου (έστω και ελαφρά) - άνοιξε :sad:

Tropeas
09/03/2006, 17:24
Oldman μπορεί όλη η παραπάνω ζημιά να οφείλεται στο ξεπριτσίνωμα της αλυσίδας?
ή μπορεί η αλυσίδα σε μια ζόρικη άλλη μηχανική κόντρα να ζορίστικε και να σπασε?

ερωτώ σαν άσχετος...χωρίς παρεξήγηση...

OldMan
09/03/2006, 17:35
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κατά πως τα λέει ο "παθών" :


Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
...Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα...

φαίνεται να έφυγε η ασφάλεια από την θέση της, οπότε σε κάποιο στιγμιαίο "λασκάρισμα" της αλυσίδας (πιθανόν από ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού) βγήκε ο ένας πείρος από την θηλυκό κρίκο...

Πάντως, αν όντως έγινε έτσι, είναι ένα δείγμα της "παράκεντρης" τοποθέτησης των γραναζιών κίνησης !!!
Δεν βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο, γι'αυτό και ΒΓΗΚΕ ο - μη ασφαλισμένος - πείρος !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Tropeas
09/03/2006, 17:41
Ενταξη,εκτος απο το σπασμενο καπακι της αλυσσιδας,τι αλλο λεω ρε πουστη.Ξεκιναμε:1)σπασμενη αντλια συμπλεκτη,2)σπασμενο αριστερο καπακι βολαν,3)ριγμα στο αριστερο κομματι του καρτερ(ετσι κι αλλιως ομως το καρτερ η SUZUKI το δινει κομπλε.4)σπασμενη ουρα(η αριστερη μερια) απο την αλυσσιδα.Και ακομα παροτι τον κινητηρα τον βαλαμε μπροστα,δεν ξερω αν την εχει ακουσει το σασμαν.
Και τα παραπάνω γιναν δηλαδή απο την ελεύθερη διαδρομή της αλυσίδας εεε?...
:sick:

Η αντλία συμπλέκτη δεν μου κολάει...

gcrook
09/03/2006, 17:54
Καλως ηρθες, πιασε τωρα μια:beer: να χαλαρωσεις μιας και εισαι σωος και αρτιμελης.
Α επισης καλως ηρθες στην μεγαλη και ΑΝΑξιοπιστη:lol: :bawl: οικογενεια των V2 της Suzuki.
Α και...
































ΜΑΣ ΚΟΨΟΧΟΛΙΑΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΣΟΥ

OldMan
09/03/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και τα παραπάνω γιναν δηλαδή απο την ελεύθερη διαδρομή της αλυσίδας εεε?...
:sick:
Η αντλία συμπλέκτη δεν μου κολάει...

Θέλεις να σου δώσω τον τύπο και να υπολογίσεις την εφαπτομενική ταχύτητα εξόδου του ελεύθερου (κομμένου)τμήματος της αλυσίδας την στιγμή που περνάει από το μπροστινό γρανάζι ???

Και μετά να την υψώσεις στο τετράγωνο και να την πολλαπλασιάσεις επί την μάζα 5-6 κρίκων, για να δεις ότι ΚΑΙ ΛΙΓΑ Γ@ΜΗΣΕ !!!

:lol: :beer: :lol:

Tropeas
09/03/2006, 19:24
ΟΚ πάσο, μήπως τότε να αλλάξει τον τίτλο και να τον γράψει:
εφυγε πύρος απο την αλυσίδα και έπαθα ζημιά στο SV μου

γιατί ο τίτλος είναι παραπλανητικός και ειλικρινά δεν κατάλαβα και γω αρχικά ότι έγινε απο την αλυσίδα...

banditgr
09/03/2006, 22:35
ston rompoti pigena palia prin apo 3-4 xronia ena bandit pou eixa..genika den eixa provlima mazi tou.Kai gnorizo apo gnostous oti kai aloi einai ikanopoiimenoi.Tora oson afora tin alisida,den einai ypeythino to sinergio gia tin antoxi tis,an itan astoxia ilikou diladi den mporei na to eleg3ei.Emena sto cbr mou exei spasei alisida me 1000 molis xiliometra..akousa ena mpam..kai i mixani den antapokrinotan sto gkazi,perasan liga deytera mexri na katalavo ti pezei,afou stamatisa stin akri antikrisa tin alisida na kremetai apo to psalidi xoris n exei kanei kamia zimia.Frikara kai to mono pou skeftomoun einai.......ftina tin glitosa.apo tote exo panta afton ton fovo kai ematha na vazo MONO DID pertsinotes!!

div400
09/03/2006, 23:02
χμμμμμ


σαν να το παρατραβηξε μου φαινεται η suzuki με τον ''ιταλικό'' χαρακτηρα του sv.
ΧΑΛΑΝΕ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ DUCATI!!!!!

:bigcry: :bigcry:

περαστικά φιλε και καλα ξεμπερδεματα.

α και που σε να σε βλεπουμε συχνοτερα, αντε γιατι μονος θα μεινω τελικα με sv. :mad:

Tropeas
09/03/2006, 23:04
Τελικά είμαστε πολλοί (και σίγουρα περισσότεροι απο τους VFR) , αλλά βγαίνουμε σαν τα σαλιγκάρια, βεβαια όχι στις βροχές αλλά στις βλάβες... :p

RIGOS46
10/03/2006, 08:21
Οχι ρε παιδια μην τα κανουμε τοσο τραγικα τα πραγματα.Το Suzukaki ειναι φοβερο μηχανακι με καλο γκαζι(για το 1000 μιλαω) και πανω απο ολα εκμεταλευσιμο.Να φανταστητε στα μεγαρα το γυρναω 1.5 και στα χερια ενος αγωνιζομενου(βλεπε Καρακατσανη,Πολιτη)μπορει να γυρισει στο 1,2.Βεβαια το μηχανακι δεν γεννηθηκε γι'αυτο αλλα αυτο δειχνει την πολυχρηστικοτητα του χαρακτηρα του.Μηχανικα δεν εχω κανενα παραπονο ισα ισα με λιγο σκαλισμα απο την αντιπροσωπεια(εξατμισεις,φιλτρο,επαναπρογραμματισμο) ειδα σε μια κατηφορουλα 283 χ.λ.μ και το μηχανακι συμπεριφεροταν αψογα.Τωρα το οτι μου <<εσπασε>> η αλυσσιδα ηταν ενα ναι μεν ατυχες,αλλα τυχαιο γεγονος το οποιο θα μπορουσε να συμβει σε καθε μηχανακι.Οσον αφορα τον Ρομποτη,ειληκρινα και εγω πιστευω οτι ειναι καταπληκτικος μαστορας και δεν μπορω να αποδειξω οτι εκανε αυτος την κουτσουκελα με την αλυσσιδα.Αν μπορουσα τωρα θα μου ειχε πληρωση την ζημια.Το θεμα ειναι οτι εγω ειμαι χωρις μηχανη αυτη την στιγμη και εχω σαλταρει.....:dizzy:

Tropeas
10/03/2006, 08:37
Αλλαξε ρε φίλε τότε τον τίτλο ότι σου σπασε η αλυσίδα, και εμένα με τρόμαξες όταν το είδα...

Μάλιστα άρχισα να το συμπαθώ για τον λόγο ότι σπάει αλλά δεν έχει δημιουργήσει πρόβλημα υγείας σε κανέναν οδηγό απο αυτούς που έχουν γράψει....;)

caesarsk
10/03/2006, 09:52
Οντως το πρόβλημα στο έβγαλε η αλυσίδα και όχι η μηχανή σου...


Εμένα μου έσπασε αλυσίδα στην Εθνική Οδό πάνω σε προσπέραση νταλίκας.

Η αλυσίδα ήταν φορεμένη 3000 χλμ καλολαδωμένη και προσεγμένη!!!


ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ!!!!

Δυστυχώς συμβαίνει μερικές φορές...


Ειμαστε απλά τυχεροί και οι 2 που σήμερα γράφουμε εδώ

ktm640lc4
10/03/2006, 13:10
Με ελουσε κρυος ιδρωτας και που το διαβαζα, μου θυμιζει ενα δικο μου παρομοιο.

:eyepop: :hypnotize

Ευτυχως βγηκες σωος.

Tropeas
10/03/2006, 13:17
RIGOS46 κάνε μια επεξεργασία το πρώτο σου μηνυμα και άλλαξε το μηνυμα σε κάτι που να δηλώνει ότι έσπασε η αλυσίδα, να μην αποσυντονίζει και να είναι ποιο εύκολο στο ψάξιμο, σε παρακαλώ, για την διευκόληνση όλων μας,
ευχαριστώ...

byron
10/03/2006, 14:33
Λάμπρο, αν θυμάμαι καλά τίτλο μπορεί να αλλάξει μόνο ο admin. και κανείς άλλος.

Tropeas
10/03/2006, 16:51
Γίνεται , ;)
δοκιμασμένο,
ή μιλάμε ή .....






































καβαλάμε...


έτσι?:cool:

SUPERMARIO
11/03/2006, 02:44
καλα αφου ξεπερασες το εγκεφαλικο (εγω θα το παθαινα) και δεν επαθες τιποτα ενα εχω να σου πω:
εμ!! πως να σου το πω τωρα...χμ!!!...ΚΟΨΕ ΤΙΣ ΣΟΥΖΕΣ.:D


αν δεν κανεις μη δινεις σημασια.το μηνυμα θα αυτοκαταστραφει σε 5...4...3...2...1....:a13: :a13: ρομπα εγινα!!!

RIGOS46
11/03/2006, 21:31
Εχετε δικιο για τον τιτλο αλλα μου φαινετε οτι δινετε μεγαλη εμφαση.Ο τιτλος λεει:Το sv μου προδωσε και εμενα.Ορμωμενος απο το περιστατικο του φιλου που του εσκασε ο κινητηρας και θεωροντας οτι η αλυσσιδα ειναι αναποσπαστο κομματι της μοτοσυκλετας,σπαζοντας η αλυσσιδα ειπα οτι το sv με προδωσε.Σαν συνολο.Δεν ειπα ο κινητηρας του sv με προδωσε.Καταλαβαινετε τι εννοώ?......................................................................................... .................................Σουζες ε?Λες να μου εκαναν αυτες την ζημια?Ασε και μου εχουν λειψει!!!!!!!!!!!!!!!!:cry: :cry:

nassosxlvbros
12/03/2006, 00:07
[ευτυχως.Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα και αναφωνω.Θεε μου γιατι σε εμενα.


Κανονικα πρωτου γραψεις ολα αυτα,με την αλυσιδα θα επρεπε να μαστιγωσεις το μηχανικο σου που εβαλε αλυσιδα με ασφαλεια σε 1000αρα μηχανη,και να μας βαλεις φωτο του .....(μετα το μαστιγωμα)...απλα εισαι τυχερος που ζεις....
βεβαια τιθεται και η απορια μου ευλογα...:
μα καλα σε αλυσιδα με ασφαλεια και 18000 κμ (οσο να κανεις βασανισμενη.....) ανοιγεις τη μηχανη για ΤΕΛΙΚΕΣ;!!!!!!!!????
ΞΑΝΑΜΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ....
(αλλα δε ξερω μηπως θες εσυ το μαστιγωμα... ):lol:
:beer: :beer: :beer:

Tropeas
12/03/2006, 00:07
Είχες αλλάξει αλυσίδα?
και τι είχες βάλει?
εγώ στα 24.000 έβαλα πάλι μαμά...

nassosxlvbros
12/03/2006, 00:12
MONO DID pertsinotes!!:a54:

ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ Ο ΠΑΙΚΤΗΣ....:a54: :a18::a013:

ΜΟΝΟ D.I.D.
ακομα και απλη ειναι μακραν καλυτερη απο οτιδηποτε :a18: :a013: :a013: :a013:

SUPERMARIO
12/03/2006, 00:31
η ''μαμα'' αλυσιδα καθε λιγο ηθελε μαζεμα.χτυπουσε,κρεμαγε,εκανε κομπους και τελικα παρεδωσε πνευμα.εβαλα DID και βρηκα την υγεια μου.:a51:

dirtbird
12/03/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
[ευτυχως.Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα και αναφωνω.Θεε μου γιατι σε εμενα.


Κανονικα πρωτου γραψεις ολα αυτα,με την αλυσιδα θα επρεπε να μαστιγωσεις το μηχανικο σου που εβαλε αλυσιδα με ασφαλεια σε 1000αρα μηχανη,και να μας βαλεις φωτο του .....(μετα το μαστιγωμα)...απλα εισαι τυχερος που ζεις....
βεβαια τιθεται και η απορια μου ευλογα...:
μα καλα σε αλυσιδα με ασφαλεια και 18000 κμ (οσο να κανεις βασανισμενη.....) ανοιγεις τη μηχανη για ΤΕΛΙΚΕΣ;!!!!!!!!????
ΞΑΝΑΜΑΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΖΕΙΣ....
(αλλα δε ξερω μηπως θες εσυ το μαστιγωμα... ):lol:
:beer: :beer: :beer:

Το γράψαμε ήδη αλλά μάλλον δεν το έχει καταλάβει και τώρα το'χουμε ρίξει στην αστοχία υλικού και ... στις σούζες.

O-ring αλυσίδα που έχει ακόμα ζωή δεν σπάει.

Σπάει αν έχει λάθος τέντωμα (πολύ - λίγο), αν οδηγάμε με πολλά σκορτσαρίσματα (ευκολότερο σε V2 ή μονολύλινδρο) ή από λάθος (α)συντήρηση.
Το λέει και ο ίδιος ότι ΕΦΥΓΕ η ασφάλεια.

Κατά τ'άλλα ο μηχανικός του είναι άψογος [QUOTE]Οσον αφορα τον Ρομποτη,ειληκρινα και εγω πιστευω οτι ειναι καταπληκτικος μαστορας και δεν μπορω να αποδειξω οτι εκανε αυτος την κουτσουκελα με την αλυσίδα[QUOTE].

Κάπου κάτι δεν καταλαβαίνω .....:winka:

RIGOS46
12/03/2006, 12:04
Να σας πω λοιπον οτι φοραγα DID αλυσσιδα SUPER ενισχυμενη μια κατηγορια κατω απο αυτην που φορα το Busa.160 γιουργια εσκασα.Αλλο!και η μαμα αλυσσιδα που του φοραει η SUZUKI ειναι DID.Θα μου πειτε τωρα.Γιατι η μαμα αλυσσιδα ειναι μαυρη ενω η AFTERMARKET ειναι χρυση?ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Οι αλυσσιδες που δινει η DID στην SUZUKI για να τις βαζει στα μοντελα της ειναι μαυρες ενω αυτες που δινει στο εμποριο ειναι χρυσες.Ειναι ομως οι ιδιες αλυσσιδες μονο το χρωμα αλλαζει και αυτο για να πουλαει καλυτερα.Τωρα οσον αφορα τον φιλο που ειπε οτι κινηγουσα τελικες με τετοια αλυσσιδα,θα του πω οτι δεν κινηγουσα τελικες πηγαινα με συγκρατημενο γκαζι και οτι τα 180-200 που μου εσπασε η αλυσσιδα ειναι πολυ μακρυα απο την τελικη της μηχανης.Α!Και κατι αλλο.Επειδη το διαβασα το manual οταν πηρα την μηχανη,δεν ελεγε πουθενα οτι αν εχετε την ιδια αλυσσιδα για 20.000 χ.λ.μ δεν πρεπει να πηγαινετε με τελικη και τετοια.Μιλουσε ομως για την καλη συντηρηση της αλυσσιδας πραγμα που οπως προειπα εκανα.;)

SUPERMARIO
12/03/2006, 13:11
συγνωμη αλλα που γραφει οτι δεν πρεπει να κυνηγαμε τελικες;αυτο μας ελειπε καθε φορα που θα ανοιξουμε την μηχανη να ειμαστε με την ψυχη στο στομα.
αυτο ισχυει με τα λαστιχα κυριοι που ορισμενα εχουν δεικτη ταχυτητας. (π.χ μεχρι 200km/h):wave2:
απο την στιγμη που η suzuki φοραει την αλυσιδα αυτη σημαινει οτι οι προδιαγραφες της αντιπροσωπευουν μεχρι το τελευταιο χιλιομετρο την μηχανη.

Tropeas
12/03/2006, 16:20
Εμένα η αλυσίδα τα παιξε, λόγω κακής συντήρησης ενδιάμεσα στα service...
α.Σούζες
β.Ατέντωτη
γ.Απότομα γκάζια
δ.Λάδωμα πριν και όχι αφού έχει ζεσταθεί
ε.κακός καθαρισμός
και μου χε βγει απο χαλαρώτητα και μια φορά, 2500χλμ πριν την αλλάξω, που είχε ανοίξει πλέον και δεν ερχόταν πίσω...
έσφυγκα και δεν...
... σε 15 μέρες πάλι χαλαρή...:D

DID πάλι μαμά και no problem και πλέον άλλη συντήρηση...απο μεριάς μου...

nassosxlvbros
12/03/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Το γράψαμε ήδη αλλά μάλλον δεν το έχει καταλάβει και τώρα το'χουμε ρίξει στην αστοχία υλικού και ... στις σούζες.

O-ring αλυσίδα που έχει ακόμα ζωή δεν σπάει.

Σπάει αν έχει λάθος τέντωμα (πολύ - λίγο), αν οδηγάμε με πολλά σκορτσαρίσματα (ευκολότερο σε V2 ή μονολύλινδρο) ή από λάθος (α)συντήρηση.
Το λέει και ο ίδιος ότι ΕΦΥΓΕ η ασφάλεια.

Κατά τ'άλλα ο μηχανικός του είναι άψογος [QUOTE]Οσον αφορα τον Ρομποτη,ειληκρινα και εγω πιστευω οτι ειναι καταπληκτικος μαστορας και δεν μπορω να αποδειξω οτι εκανε αυτος την κουτσουκελα με την αλυσίδα[QUOTE].

Κάπου κάτι δεν καταλαβαίνω .....:winka:


Τι δε καταλαβες; απλα πραγματα....! αλυσιδα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ!!! ΜΟΝΟΝ ΠΡΙΤΣΙΝΩΤΗ...:wave2:

dirtbird
12/03/2006, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Τι δε καταλαβες; απλα πραγματα....! αλυσιδα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ!!! ΜΟΝΟΝ ΠΡΙΤΣΙΝΩΤΗ...:wave2:

Καλό θα ήταν να διαβάζεις πιο προσεκτικά τα posts του καθενός.





[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aν κατάλαβα καλά η ζημιά προξενήθηκε από την κομμένη αλυσσίδα.

Σε μεγάλες μηχανές (ειδικότερα street που μπορούν να ξεπεράσουν το 200 χαω) ΠΑΝΤΑ βάζουμε τον συνδετικό κρίκο με πριτσίνωμα και ΠΟΤΕ με ασφάλεια γιατί από τη φυγόκεντρο είναι πιθανόν η ασφάλεια να ανοίξει και να φύγει (όπως δυστυχώς διαπίστωσες).


Άλλα δεν καταλαβαίνω....

Κατά τα άλλα σου ανταποδίδω τους φιλικούς χαιρετισμούς :wave2: :wave2: :winka:

nassosxlvbros
13/03/2006, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καλό θα ήταν να διαβάζεις πιο προσεκτικά τα posts του καθενός.

.....
...sorry αλλα δεν γραφει πουθενα ο ανθρωπος οτι η αλυσιδα του ειναι με συμβατικο τροπο δεμενη (ασφαλεια) η με πριτσινωμα σε πειρο....γραφει μονο στο αρχικο ποστ " φρενα,με τον ιδρωτα να σταει περισσοτερο και απο τα λαδια που ετρεχαν.Σταματαω.Ουφ!Δεν μπλοκαρε ευτυχως.Κοιταω την βγαλμενη απο την ασφαλεια αλυσιδα και αναφωνω.Θεε μου γιατι σε εμενα.Μετα σκεφτομαι οτι αν ειχε μπλοκαρει ο τροχος τωρα δεν θα εγραφα αυτες τις γραμμες και θα εκανα παρεα στον Υψιστο.Ευχαριστω Θεε μου."

νταξει τωρα;
εκτος 1ον) αν σβηνονται ποστ και χανουμε τη μπαλλα,2ον αν εννοειται (η αν εννοειται οτι ο μαστορας ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΒΑΛΕ ΠΡΙΤΣΙΝΩΤΗ ) οτι προδιαγραφων "Busa"αλυσιδα μπαινει με "κεφαλωμα "πειρου...η αν ο μαστορας το παρεκαμψε και εβαλε ασφαλεια..ε,ας μας πει ο ιδιος τι παιζει....18000 κμ αλυσιδα δεν σπαει ετσι,εστω και μηνων ασυντηρητη..,μια φωτο θα μας ελεγε πολυ περισσοτερα....







Άλλα δεν καταλαβαίνω....

Κατά τα άλλα σου ανταποδίδω τους φιλικούς χαιρετισμούς :wave2: :wave2: :winka: :beer:

RIGOS46
13/03/2006, 18:34
SORRY παιδια αλλα φωτο δεν παιζει.Η αλυσσιδα δεν ηταν πριτσινωμενη.Την εβαλε μπροστα μου.Και δυστυχως και εγω δεν ηξερα.Μου κοστισε λιγο αλλα τωρα εμαθα.:smilea:

nassosxlvbros
14/03/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
SORRY παιδια αλλα φωτο δεν παιζει.Η αλυσσιδα δεν ηταν πριτσινωμενη.Την εβαλε μπροστα μου.Και δυστυχως και εγω δεν ηξερα.Μου κοστισε λιγο αλλα τωρα εμαθα.:smilea:

αρα 4 τα συμπερασματα...!

1ον: διαβαζω μια χαρα για την ηλικια μου!!!:lol:
2ον: ετοιμοι ειστε ρε λεβεντες να την πειτε με το παραμικρο,λες και μιλατε με τιποτις καθυστερημενους... τσκ,τσκ οι σημερινοι νεοι κλπ,κλπ.......:cool:
3ον: ΡΩ-ΤΑ-ΜΕ...για το παραμικρο που παρεκκλινει απο τα στανταρ,πχ.γιατι βαζει αυτη την αλυσιδα και οχι κατι παραπλησιο με της μαμας....(δεν ειναι μαλακες οι κατασκευαστες...αυτο βαλτε το στο μαστορα να το χωνεψει αν δε μπορει αλλαχτε τον)
4ον:οσα μπορουμε τα κανουμε ΜΟΝΟΙ μας...δεν απαιτει ειδικα σεμιναρια και πανεπιστημια,αρκει να "πιανουν"λιγο τα χερια μας,που Ελληνες ειμεθα στο 99,999%του πληθυσμου ολο και εχει τυχει να μαστορεψει κατι...στο κατω κατω να ξερω οτι η μαλακια ειναι δικια μου και ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΟΥ παρα δικια του και εν αγνοια μου...:nono:

υγ1. αρα μαλλον πληρωνει τη ζημια ο τυπος,ε;
υγ.2 κατα τ'αλλα....καλος μαστορας...φαντασου οι κακοι....
υγ.3 αρα το μαστιγωμα με την αλυσιδα παιζει,ε;:lol:

και παλι καλα να λεμε που ζεις και μας τα γραφεις....:beer: :beer: :beer:

RIGOS46
15/03/2006, 11:33
Δεν ειπα το κορυφαιο ομως.Χτες ημουν στην εκθεση και πηγα στο περιπτερο του Αλεξουπουλου αν δεν κανω λαθος το ονομα,που εμπορευετε τις DID.Του ειπα τον πονο μου,ο οποιος εγινε μαγαλυτερος οταν μου ειπε οτι ο τυπος της αλυσσιδας που αγορασα βγαινει και πρεσσαριστη και με ασφαλεια.Συνεχιζοντας μου ειπε οτι πρεπει καποιος να ειναι τρελος για να βαλει αλυσσιδα με ασφαλεια σε τετοια μηχανη,μιας που το κοστος αναμεσα στις δυο αλυσσιδες ειναι ακριβος το ιδιο.Ασχετο!!!Το μοτορι του Πολιτη στο περιπτερο της ΗΟΝDΑ το ειδατε?Αστερι.Περσινο του παγκοσμιου ητανε και αν θυμαμαι καλα απο οτι μου ειπε ο team mate του Β. Καρακατσανης ηταν του Pat Kate.Παει για πρωτια φετος ο Κωστακης.

nassosxlvbros
15/03/2006, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
Δεν ειπα το κορυφαιο ομως.Χτες ημουν στην εκθεση και πηγα στο περιπτερο του Αλεξουπουλου αν δεν κανω λαθος το ονομα,που εμπορευετε τις DID.Του ειπα τον πονο μου,ο οποιος εγινε μαγαλυτερος οταν μου ειπε οτι ο τυπος της αλυσσιδας που αγορασα βγαινει και πρεσσαριστη και με ασφαλεια.Συνεχιζοντας μου ειπε οτι πρεπει καποιος να ειναι τρελος για να βαλει αλυσσιδα με ασφαλεια σε τετοια μηχανη,μιας που το κοστος αναμεσα στις δυο αλυσσιδες ειναι ακριβος το ιδιο.Ασχετο!!!Το μοτορι του Πολιτη στο περιπτερο της ΗΟΝDΑ το ειδατε?Αστερι.Περσινο του παγκοσμιου ητανε και αν θυμαμαι καλα απο οτι μου ειπε ο team mate του Β. Καρακατσανης ηταν του Pat Kate.Παει για πρωτια φετος ο Κωστακης.

απο την πρωτη στιγμη σου το ειπα....τρεχα σφαιρα για κερι.....και μετα...
:beer: :beer: :beer:

RIGOS46
16/03/2006, 00:47
Και επειδη,ουδης αλανθαστος,να διορθωσω κατι.Δεν ειναι PAT KATE,Αλλα TEN KATE και ειναι αγωνιστικη ομαδα του παγκοσμιου και οχι προσωπο.Να σημειωθει οτι αυτο το μηχανακι περισυ πηρε τον τιτλο

byron
16/03/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από RIGOS46
Και επειδη,ουδης αλανθαστος,να διορθωσω κατι.Δεν ειναι PAT KATE,Αλλα TEN KATE και ειναι αγωνιστικη ομαδα του παγκοσμιου και οχι προσωπο.Να σημειωθει οτι αυτο το μηχανακι περισυ πηρε τον τιτλο

Αν ΔΕΝ κάνω λάθος ο ΤΕΝ ΚΑΤΕ είναι άνθρωπος, και η ομάδα έχει το όνομα του.....

sapila racing
16/03/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν ΔΕΝ κάνω λάθος ο ΤΕΝ ΚΑΤΕ είναι άνθρωπος, και η ομάδα έχει το όνομα του.....

Οχι Βύρωνα, κάνεις λάθος η Ten Cate είναι ο σπόνσορας. :beer:

Ten Cate είναι η Ολλανδική Εταιρεία που φτιάχνει τα καλύτερα τεντόπανα! Επίσης πανιά για ιστιοπλοικά windsurf κλπ.

http://www.tencate.com/

byron
16/03/2006, 11:20
Στο τελευταίο ΜΟΤΟ, είχε δοκιμή γνωριμίας τα αγωνιστικά της ομαδας (CBR 600-1000), και από ότι έγραφε, παρόν στην πίστα ήταν και αυτοπροσώπος ο κύριος ΤΕΝ ΚΑΤΕ. Μάλιστα είχε και μια φωτό του κυρίου...
Τώρα έτσι έλεγε. Αν ο παχουλός κυριούλης ήταν ο ιδιοκτήτης της εταιρείας, και είχε άλλο όνομα, δεν το ξέρω....
Πάντως ΤΕΝ ΚΑΤΕ όντως μου κάθεται κάπως για όνομα. Σαν να ανήκει σε Pokemon κάτι ρε παιδί μου......

sapila racing
16/03/2006, 11:51
Τι να πώ μπορεί, αν και στο οργανόγραμμα της εταιρείας δεν βλέπω κανέναν Ten Cate....

Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1766 από τον Hendrik ten Cate. Η πληρης ονομασία της είναι Royal Ten Cate.

Οπως και να χει, έχουν τα καλύτερα τεντόπανα (έχω βάλει σπίτι!) και τα καλύτερα CBR!!!:wave2:

byron
16/03/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
και τα καλύτερα CBR!!!:wave2:


Χμμμμ, δεν διαφωνώ, αλλά στα 1000 πέρνει συζήτηση.. (Λόγω κατάταξης και μόνο)
:D :D :D

nlevog
16/03/2006, 12:25
Paidia, kai egw se ayto to synergeio phgaina thn mhxanh mou. Htan konta sthn douleia mou kai me voleve. Tou dina kai kana fragaki parapanw gia na prosexei.

Mallon irthe h wra na ton katarghsw...

Se mpelades pou me evales...