PDA

View Full Version : 45/15=3, μη βαράτε!



stako
10/03/2006, 17:59
Μη βαράτε, ξέρω ότι έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν το βρίσκω πουθενά!

Αυτή τη στιγμή τα μαμίσια γρανάζια στο GSXR είναι 16/45. Θέλω να κοντύνω ένα μπροστά. Θυμάμαι κάπου διάβασα ότι ο λόγος του πίσω προς το μπροστά δεν κάνει να είναι ακέραιος. Ισχύει αυτό? Αν ναι γιατί?

Ευχαριστώ! :wave2:

AFTER
10/03/2006, 18:02
Δεν νομιζω κατι τετοιο Σταυρο, δεν εχω ακουσει κατι.
Εγω θα σε συμβουλευα παντως να βαλεις 2 δοντια μεγαλυτερο πισω

FZR1000
10/03/2006, 18:47
Ακαίραιος δεν κάνει γιατι το ίδιο δόντι του γραναζιού πέφτει σε κάθε περιστροφή πάνω στον ίδιο κρίκο και μαμιέται γρηγορότερα η αλυσίδα.

la_villa
10/03/2006, 18:56
Το ίδιο ξέρω και γω με τον FZR1000

απέφυγε να βάλεις 15/45.

harlek
10/03/2006, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Ακαίραιος δεν κάνει γιατι το ίδιο δόντι του γραναζιού πέφτει σε κάθε περιστροφή πάνω στον ίδιο κρίκο και μαμιέται γρηγορότερα η αλυσίδα.

Τι έκανε λέει; :eek: Ε όχι δα.....

Θάνος
10/03/2006, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Ακαίραιος δεν κάνει γιατι το ίδιο δόντι του γραναζιού πέφτει σε κάθε περιστροφή πάνω στον ίδιο κρίκο και μαμιέται γρηγορότερα η αλυσίδα.

Συγγνώμη αν φανώ αφελής, αλλά πιστεύω ότι το αν θα πέφτει το ίδιο γρανάζι στον ίδιο κρίκο εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον αριθμό των κρίκων και καμμία σχέση δεν έχει με το λόγο των γραναζιών...

Αν δηλαδή ο αριθμός των κρίκων δεν διαιρείται ακριβώς με τον αριθμό των δοντιών του γραναζιού, τότε με ποιο ακριβώς τρόπο θα πέφτει συνέχεια το ίδιο δόντι στον ίδιο κρίκο χωρίς να πηδάει θέσεις;

harlek
10/03/2006, 23:19
Τα λες πολύ καλά Θάνο, καθώς διαθέτεις κοινή λογική. ;)

stako
10/03/2006, 23:54
Οι απόψεις διίστανται προς το παρόν από ότι βλέπω...........

:confused: :confused: :confused:

FZR1000
11/03/2006, 00:11
Ας πούμε οτι πχ έχουμε 15/45 γρανάζια και 110 κρίκους στήν αλυσίδα τότε για να κάνει 1 ολόκληρη περιστροφή η αλυσίδα το μπροστινό γρανάζι κάνει 110/15=7.33333333 στροφές και το πίσω 110/45=2.444444444444.

Δηλαδή σε 3 ολόκληρες περιστροφές της αλυσίδας το μικρό γρανάζι έχει κάνει 22 ακριβώς στροφές και σε 9 ολόκληρες περιστροφές της αλυσίδας το μεγάλο έχει κάνει πάλι ακριβώς 22 στρόφές δηλαδή έχουμε ίδιο κρίκο στο ίδιο δόντι.

Αν τώρα βάλουμε πχ 17/43 γρανάζια για να συμπέσουν ιδίος κρίκος και ίδιο δόντι .........................θα γίνει σίγουρα σε πάρα πολλές ολόκληρες περιστροφές της αλυσίδας.

(κοινή λογική και ζυγίζεται στο λάπτοπ?:lol: )

Αυτό που δεν υπολογίζεται εύκολα είναι το πόσο γρηγορότερα θα χαλάσει η αλυσίδα αλλα γιατί να το ρισκάρεις?:cry:

harlek
11/03/2006, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Δηλαδή σε 3 ολόκληρες περιστροφές της αλυσίδας το μικρό γρανάζι έχει κάνει 22 ακριβώς στροφές και σε 9 ολόκληρες περιστροφές της αλυσίδας το μεγάλο έχει κάνει πάλι ακριβώς 22 στρόφές δηλαδή έχουμε ίδιο κρίκο στο ίδιο δόντι.


Ναι δεν αντιλέγω, πως όμως συσχετίζεις το λόγο δοντιών των γραναζιών μ' αυτό; Η συχνότητα με την οποία πέφτει το ίδιο δόντι γραναζιού στον ίδιο κρίκο αλυσίδας εξαρτάται μόνο από το λόγο του αριθμού των κρίκων της αλυσίδας προς τον αριθμό των δοντιών του κάθε γραναζιού. Αν π.χ. η αλυσίδα έχει 75 κρίκους και το μπροστά γρανάζι είναι 15άρι, ο ίδιος κρίκος θα πεφτει στο ίδιο δόντι κάθε 5 στροφές του γραναζιού. Αυτό όμως δεν σχετίζεται με κανένα τρόπο με το αν πίσω έχεις 45άρι, 50άρι, 60άρι γρανάζι...ακόμα κι αν δεν έχεις κάν γρανάζι!

Κοινή λογική λέμε! :wave2:

GST
11/03/2006, 00:38
και εγω το ιδιο ξερω για τον ακεραιο λογο .... απο οτι εχω διαβασει στο multistrada net οσοι αλλαξανε το μπροστινο με 14 αλλαξανε αλυσιδα πολυ νωριτερα (στα 15000χλμ)... βεβαια σαν παραδειγμα το φερνω ... ο λογος που συμβαινει υποθετω οτι ειναι οτι η αλυσιδα δεχεται πιεση ταυτοχρονα απο δυο δοντια...δηλαδη αν υποθεσουμε 2 καθετους παραλληλους αξονες που περνανε απο τα κεντρα των γραναζιων οταν πεφτει πανω στη μια καθετο το εμπρος γραναζι πεφτει και το πισω οποτε η αλυσιδα δεχεται μεγαλητερη πιεση ...

το εχω ψαξει γενικα και απο τους περισσοτερους ακουω οτι αποφευγουν την αλλαγη του μπροστινου γραναζιου αν και η φθηνοτερη λυση..και συνιθως το 3 ειναι λογος που εχουν mx μηχανακια ..νομιζω οτι κοντενει πολυ τουλαχιστον για δυκιλινδρα ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα ......μπορεις να αλλαξεις με 2 πισω ...αν δεν βρισκεις τετοιο γραναζι για το μηχανακι μικραινεις με ενα νουμερο μπροστα και την διαφορα την εξισορροπεις με αλλαγη και του πισω ετσι ωστε να να παιζεις με 1 αντε 1.5 δοντια

τωρα εισαι στο 2,81 με 16 /46πας στο 2,87 και με 16 /47 στο 2.93 αρκει βεβαια εκει να μην ειναι κοντη η αλυσιδα ...

παντως αν φορας εξατμηση με προγραμμα και φιλτρο πιστευω οτι δν πρεπει να κοντυνεις πολυ

stefanos
11/03/2006, 01:21
Δεν είναι καλό να γίνεται.
Δεν είναι και έγκλημα.
Υπέθεσε οτι υπάρχει μια ασυμετρία στο ένα γρανάζι απο κατασκευή η απο φυσιολογική φθορά, μια μικρή εκκεντρότητα στην τοποθέτηση,ένα γρέζι οτιδήποτε ένα σκουπιδάκι που κόλησε στο λιπαντικό που ίσα ισα θα τεντώνει απειροελάχιστα την αλυσίδα παραπάνω,βάλε μετά στην ζωή τους πόσες περιστροφές κάνουν τα γρανάζια, και θα δείς οτι άνετα μπορεί να φθείρεις το άλλο γρανάζι μονόπαντα.
Οχι απο την τριβή κρίκου με δόντι.
Απλά απο το λίγο παραπάνω τράβηγμα της αλυσίδας, που θα τραβάει πάνω στα ίδια δόντια του άλλου γραναζιού.
Και αν αρχίσει μια τέτοια διαδικασία η εξέλιξή της είναι ραγδαία, και αυξάνει γεωμετρικά.
Γιατί να το κάνεις?

Θάνος
11/03/2006, 01:48
Παιδιά νομίζω ότι υπερβάλετε. Το ψάχνετε πολύ και στο τέλος θα το κάψετε...

Ενδεχομένως βάζοντας μικρότερο γρανάζι μπροστά, να φθείρεται γρηγορότερα η αλυσίδα επειδή καμπυλώνει κατά τι περισσότερο. Και πάλι όμως ψιλά γράμματα το βρίσκω.

Το παράδειγμα με τα νούμερα δίνει ίδιο κρίκο ίδιο δόντι για διαφορετικά όμως γρανάζια. Δηλαδή μιλάμε για δύο διαφορετικούς κρίκους που απλά τυχαίνει να πετυχαίνουν το γρανάζι τους σε περιστροφές ακέραια πολλαπλάσια του 3. Ουδεμία σχέση κρίκου-δοντιού με το λόγο γραναζιών πέραν της σύμπτωσης.

Η δε φθορά επειδή πέφτει το ίδιο δόντι στον ίδιο κρίκο κάθε χ στροφές της αλυσίδας μου φαίνεται αστεία υπόθεση... By default όλα τα δόντια είναι ίδια... Αν είστε τόσο γκαντέμηδες και κάποιο δόντι σας βγήκε με τερηδόνα.. ε θ'αλλάξετε αλυσίδα λίγο νωρίτερα. No big deal...

stefanos
11/03/2006, 12:44
by default δεν θα βρείς τίποτα ίδιο σε ένα γρανάζι η μια αλυσίδα.
Απλά συμβιβάζεσαι με μια μικρή ανομοιομορφία.
Επείσης κανένα γρανάζι δεν είναι απόλυτα κεντραρισμένο στο κέντρο ,καμιά πίσω ρόδα απόλυτα ευθυγραμμισμένη με την μπροστινή, ποτέ το λιπαντικό δεν ισοκατανέμεται και δεν μιλάμε για ελάχιστα μεγέθη.
Φυσικά όντος ισχύει το no big deal οσον αφορά τη φθορά, στο κάτω κάτω δεν πρόκειται και για κανένα σοβαρό κόστος.

Θάνος
11/03/2006, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
by default δεν θα βρείς τίποτα ίδιο σε ένα γρανάζι η μια αλυσίδα.
Απλά συμβιβάζεσαι με μια μικρή ανομοιομορφία.
Επείσης κανένα γρανάζι δεν είναι απόλυτα κεντραρισμένο στο κέντρο ,καμιά πίσω ρόδα απόλυτα ευθυγραμμισμένη με την μπροστινή, ποτέ το λιπαντικό δεν ισοκατανέμεται και δεν μιλάμε για ελάχιστα μεγέθη.
Φυσικά όντος ισχύει το no big deal οσον αφορά τη φθορά, στο κάτω κάτω δεν πρόκειται και για κανένα σοβαρό κόστος.

Ε λέμε ίδια με την ευρύτερη έννοια. Δεν είπαμε ότι δεν έχουν το παραμικρό ψεγάδι, αλλά τυχόν διαφορές τέτοιου τύπου είναι ασήμαντες και αποδεκτές. Είναι υπερβολή να κάνουμε μικρομετρικές αναλύσεις μήπως και γλυτώσουμε κανένα χιλιόμετρο από τη ζωή της αλυσίδας...

stefanos
11/03/2006, 15:53
Λοιπόν σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς αν η αλυσίδα που θα μπέι έχει 114 κρίκους είναι άσχημο (έπρεπε να τον έχω κάνει πρίν καιρό αυτό τον υπολογισμό).
Αν έχει 120 καταφέραμε την συντονίσαμε (το χειρότερο).
τα 112 116 και 118 είναι καλυτερα.

bonepeeler
11/03/2006, 16:05
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,εγώ πάντως έχω 15/45 και μου αρέσει.:lol: :lol: :lol:

stako
11/03/2006, 20:13
Από ότι καταλαβαίνω το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχω είναι η φθορά της αλυσίδας. Και αυτό μπορεί να μην είναι και τόσο έντονο οπότε λέω να αλλάξω προς το παρόν μόνο το μπροστά, θα βάλω ένα 15άρι, θα αφήσω 45 πίσω. Το κόστος είναι αστείο, 15-20€, αν φθαρεί η αλυσίδα και λίγο γρηγορότερα δεν πειράζει......

Μετά αν μου αρέσει το αποτέλεσμα (που θα μου αρέσει σίγουρα!) θα αλλάξω και σε 520 αλυσίδα και αλουμινένια γρανάζια. Και για να βγει και από το μυαλό το θέμα με τον ακέραιο λόγο ίσως βάλω και ένα δόντι μεγαλύτερο πίσω. Οπότε θα καταλήξω με 15/46 από 16/45......... Πολύ κοντό ε? :D Θα δείξει!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :wave2: :wave2: :wave2: