PDA

View Full Version : EΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΠΑΡΧΙΑ



necromayhem
10/03/2006, 18:50
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΡΕ? ΠΑΜΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΜΠ......ΛΟ ΑΘΗΝΑ

ΙΠΠΕΑΣ
10/03/2006, 19:55
Και λίγα λες. Το θέμα είναι ότι κάπου εκεί στα 70-80 την ψωνίσανε οι περισσότεροι γονείς και θέλανε τα παιδιά τους να γίνουν μεγάλοι και τρανοί και μορφωμένοι, που αλλού στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Και εγένετω οι πόλεις ζούγκλες !! :yuck:

the_passenger
10/03/2006, 20:32
Μακαρι να προχωρήσει λίγο και η ελλάδα και να έχουμε "χόουμ όφις" στο σπίτι μας.. (με ADSL κλπ)
Θα το κυνηγήσω να φύγω από την τσιμεντούπολη κ δουλεύοντας εξ αποστάσεως... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

koutroulis
10/03/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Μακαρι να προχωρήσει λίγο και η ελλάδα και να έχουμε "χόουμ όφις" στο σπίτι μας.. (με ADSL κλπ)
Θα το κυνηγήσω να φύγω από την τσιμεντούπολη κ δουλεύοντας εξ αποστάσεως... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


σωστό αλλά αν είσαι πληροφορικάριος ή κάτι που να γίνεται στο σπίτι


αλλά οι δουλειές δεν πάνε καλά στην επαρχία αλλιώς θα την είχαμε κάνει ολοι

εγώ πάω μια μέρα στο χωριό και ξαναβρίσκω τον εαυτό μου

αλλά και αυτοί εκεί το ίδιο λένε, θέλουν να έρθουν αθήνα να γίνουν άνθρωποι

οι περισσότεροι από το χωριό μου αφήνουν ακόμα και περιουσίες για να μη γίνουν αγρότες και έρχονται και λαλακίζονται στην αθήνα

τι να πει κανεις

εκτιμούμε περισσότερο αυτό που μας λείπει!

ΙΠΠΕΑΣ
10/03/2006, 21:10
Το καλύτερο θα ήταν να είναι να έχεις τα κονέ να δουλέψεις στην Αθήνα για 2-3 χρόνια(να δεις τη γλύκα :yuck: ) και μετά να επιστρέψεις στην σίγουρη δουλειά της επαρχίας και την ανθρώπινη ζωή. Δυστυχώς όμως αυτά τα πράγματα δεν γίνονται, ειδικά στις μέρες μας.

Έτσι τις περισσότερες φορές οι εκ της επαρχίας "την πατάνε" και πέφτουν θύματα της προπαγάνδας για δήθεν παραδείσια πρωτευουσιάνικη ζωή.

Φυσικά υπάρχουν και τα καλά της ζωής στην μεγαλούπολη αλλά τα θεωρώ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ για να υποστείς αυτό το καθημερινό γολγοθά.

Για πληροφορικάριους στην επαρχία θα βόλευε μία ειδικότητα, όπως webdesigner ή προγραμματιστής. Αλλά και πάλι είμαστε πολύ μακριά από την εποχή που ο εργοδότης θα εμπιστεύεται τον υπάλληλο του, που θα εργάζεται σε άλλη πόλη με ΤΗΛΕργασία.

x-rider
17/03/2006, 09:20
το κακο ειναι οτι δεν εχω χωριο . Μεγαλο μειονεκτημα

την ψαχνω 10-15 χρονια να φυγω απο Αθηνα

κι ομως ειμαι ακομη εδω:mad:


τυχερος πας εχων χωριον

:beer: :beer:

koutroulis
17/03/2006, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
το κακο ειναι οτι δεν εχω χωριο . Μεγαλο μειονεκτημα

την ψαχνω 10-15 χρονια να φυγω απο Αθηνα

κι ομως ειμαι ακομη εδω:mad:


τυχερος πας εχων χωριον

:beer: :beer:


πολύ σωστό


είναι ο πιο εύκολος τρόπος απόδρασης


ειδικά αν είναι και κοντά το χωριο


:wave2:

Cpt. Haddock
17/03/2006, 09:42
Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ η Αθήνα παίδες.

Επαρχία (ελληνική) ΔΕΝ θα μπορούσα να ζήσω με τίποτε.

Μια χαρά είναι εδώ...

Προτιμώ να τρώω κίνηση στην Αθήνα, παρά στη Λάρισα, στα Γιάννενα ή όπου αλλού.

:beer:

x-rider
17/03/2006, 09:51
ενταξει υποκειμενικο ειναι το θεμα

παντως αν ζεις Αθηνα εχεις και το χωριουδακι σου

αποφασιζεις πιο ευκολα:D

:beer:

koutroulis
17/03/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ η Αθήνα παίδες.

Επαρχία (ελληνική) ΔΕΝ θα μπορούσα να ζήσω με τίποτε.

Μια χαρά είναι εδώ...

Προτιμώ να τρώω κίνηση στην Αθήνα, παρά στη Λάρισα, στα Γιάννενα ή όπου αλλού.

:beer:


ποιος είπε ότι η Αθήνα δεν ειναι καλή


έχει πολλα καλά


αλλα να έχεις ένα μέρος να την κάνεις για ΣΚ είναι σημαντικό


για μόνιμα είναι μεγάλο θέμα, όσοι έχουν συνηθίσει Αθήνα δύσκολα προσαρμόζονται


:wave2:

Cpt. Haddock
17/03/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis

αλλα να έχεις ένα μέρος να την κάνεις για ΣΚ είναι σημαντικό



:confused:

Μα νομίζω το θέμα που τέθηκε εδώ αφορά ακριβώς αυτό. Το να φύγει κανείς μόνιμα από την Αθήνα.

Τεσπά, εμένα μου αρέσει και δεν φεύγω!

:lol: :lol: :lol:

Carlos.1on2
17/03/2006, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
ενταξει υποκειμενικο ειναι το θεμα

παντως αν ζεις Αθηνα εχεις και το χωριουδακι σου

αποφασιζεις πιο ευκολα:D

:beer:

Πόλύ πιο εύκολα!

Μένω Θεσσαλονίκη και έχω το χωριό μου σε απόσταση 80χλμ. μέσα από μια διαδρομή και βουνίσια και καμπίσια .

Έτσι πετάγομαι για φαγητό από τη ΜΑΜΑ ΜΟΥ
πίνω καφεδάκι με το ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ και γυρνάω μετά από τρεις ωρίτσες .

Και άμα γουστάρω φορτώνω και αυγά και τα σχετικά!!!

x-rider
17/03/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Carlos.1on2
Πόλύ πιο εύκολα!

Μένω Θεσσαλονίκη και έχω το χωριό μου σε απόσταση 80χλμ. μέσα από μια διαδρομή και βουνίσια και καμπίσια .

Έτσι πετάγομαι για φαγητό από τη ΜΑΜΑ ΜΟΥ
πίνω καφεδάκι με το ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ και γυρνάω μετά από τρεις ωρίτσες .

Και άμα γουστάρω φορτώνω και αυγά και τα σχετικά!!!


χαλια βλεπω, χαλια

απορω πως αντεχεις:lol:

σουπερ:beer:

Χαλκιδικη μερια?

Carlos.1on2
17/03/2006, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
χαλια βλεπω, χαλια

απορω πως αντεχεις:lol:

σουπερ:beer:

Χαλκιδικη μερια?

Σέρρες μεριά.

Από κει που πάνε για την πίστα!!!!!!!!!!!!

Οπότε πάω Κυριακή και εχει οτιδήποτε είδους αγώνα ή δοκιμαστικά τα ακούωστο μπαλκόνι.


Χαααλιαααα!!!!!!!!!

OldMan
17/03/2006, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΡΕ? ΠΑΜΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΜΠ......ΛΟ ΑΘΗΝΑ

Υποθέτω ότι η Αθήνα είναι μπουρδέλο ΜΟΝΟ για τους κατόχους V-Strom !!!

Ρεεεεεε κανας mod υπάρχει ????

x-rider
17/03/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υποθέτω ότι η Αθήνα είναι μπουρδέλο ΜΟΝΟ για τους κατόχους V-Strom !!!

Ρεεεεεε κανας mod υπάρχει ????



nai ρε κατασκοπε εμεις με τα V-strom ειμαστε ταξιδιαρες ψυχες


αμεσως εσυ :D

Cpt. Haddock
17/03/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Ρεεεεεε κανας mod υπάρχει ????

Παρών!!!

:smokin:

Moderate Off road Driver

:wacko:

koutroulis
17/03/2006, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Carlos.1on2
Πόλύ πιο εύκολα!

Μένω Θεσσαλονίκη και έχω το χωριό μου σε απόσταση 80χλμ. μέσα από μια διαδρομή και βουνίσια και καμπίσια .

Έτσι πετάγομαι για φαγητό από τη ΜΑΜΑ ΜΟΥ
πίνω καφεδάκι με το ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ και γυρνάω μετά από τρεις ωρίτσες .

Και άμα γουστάρω φορτώνω και αυγά και τα σχετικά!!!


άρχοντας!!!

mhtsorodas
17/03/2006, 13:47
:beer: Κι`εγω κεντρο Γιαννενα μενω και για να ξεφυγω την κανω για τζουμερκα στο χωριο του μπαμπακα για τσιπουρα:beer: και ξαπλα:ZZZ: Με τρεις ωριτστες υπνακο ξυπνας λεβεντια και συνεχιζεις καθε επιπονη προσπαθεια που αφησες στη μεση:beer:

cityfly
17/03/2006, 14:16
η αθήνα δεν είναι άσχημη πόλη είναι παραγεμισμένη πόλη

οσοι έχουν μείνει αθήνα αύγουστο ή πάσχα και γενικά όταν την κάνουν οι περισσότεροι καταλαβαίνουν

και έχει άπειρα μέρη στο κέντρο που είναι υπέροχα αλλά ενώ είναι δίπλα μας δεν τα χαιρόμαστε

koutroulis
17/03/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
η αθήνα δεν είναι άσχημη πόλη είναι παραγεμισμένη πόλη

οσοι έχουν μείνει αθήνα αύγουστο ή πάσχα και γενικά όταν την κάνουν οι περισσότεροι καταλαβαίνουν

και έχει άπειρα μέρη στο κέντρο που είναι υπέροχα αλλά ενώ είναι δίπλα μας δεν τα χαιρόμαστε


πολύ σωστός

όσοι ξέρουν φεύγουν Ιούλιο και μένουν Αύγουστο


:wave2:

zoropatra
17/03/2006, 14:45
και εγω που ελεγα με τα τα χριστουγεννα να ερθω αθηνα να μεινω?:bawl: :bawl: τι να μην ερθω?

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
17/03/2006, 14:56
Το θεμα ειναι που εχεις μαθεις να ζεις...
Εγω εδω και 8 χρονια μενω απο μακρια απο το σπιτι μου (Αγιος Νικολαος Κρητης) αλλα και παλι την Αθηνα δεν μπορω να την συνηθισω...
Με το που παρω το πτυχιο μου και τελειωσω με ειδικοτητες και σχετικα θα κατεβω κατω.
8.30 θα ανοιγω το ιατρειο μου?
8.15 θα ξυπναω
14.30 θα το κλεινω?
14.35 σπιτι μου θα ειμαι !!!
Σαββατοκυριακα???Χωριο-Εξοχη-Βουνα
(Πρεπει να παρω κανα ον-οφ ρε γαμωτο)
Αυτο δεν το αλλαζω για ολα τα λεφτα του κοσμου!!!

Αντιστοιχα δεν πιστευω οτι καποιος που εχει μαθει να ζει Αθηνα θα μπορεσει να συνηθισει τους νωχελικους ρυθμους και την (εκνευριστικη ενιοτε) ησυχια, να χασει την πληθωρα επιλογων σε διασκεδαση,μαγαζια κτλ οπως και το αυτονοητο για την Αθηνα οτι βρισκω σχεδον τα παντα που χρειαζομαι...

zoropatra
17/03/2006, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ


Αντιστοιχα δεν πιστευω οτι καποιος που εχει μαθει να ζει Αθηνα θα μπορεσει να συνηθισει τους νωχελικους ρυθμους και την (εκνευριστικη ενιοτε) ησυχια, να χασει την πληθωρα επιλογων σε διασκεδαση,μαγαζια κτλ οπως και το αυτονοητο για την Αθηνα οτι βρισκω σχεδον τα παντα που χρειαζομαι...

για αυτους τους λογους θα παω και εγω αθηνα + οτι ΑΓΑΠΑΩ!!!!!!!! καποιο θυλικο!!!!!:blush: :blush:

Cpt. Haddock
17/03/2006, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
για αυτους τους λογους θα παω και εγω αθηνα + οτι ΑΓΑΠΑΩ!!!!!!!! καποιο θυλικο!!!!!:blush: :blush:

:a014: :a014:


για πες






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zoropatra
17/03/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014: :a014:


για πες






:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι να πω ρε καπετανιο.......ερωτας μεγαλος!!!!αν δεν ειχα τα γραμματια της μηχανης θα ειχα ερθει αθηνα!!!!!

Cpt. Haddock
17/03/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
τι να πω ρε καπετανιο.......ερωτας μεγαλος!!!!αν δεν ειχα τα γραμματια της μηχανης θα ειχα ερθει αθηνα!!!!!

:beer: :beer: :beer:

αυτά είναι!!!!




κι εμείς νομίζαμε οτι έρχεσαι Αθήνα για να δεις εμάς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καλό ΣΚ ρε Ζορο

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
17/03/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
τι να πω ρε καπετανιο.......ερωτας μεγαλος!!!!αν δεν ειχα τα γραμματια της μηχανης θα ειχα ερθει αθηνα!!!!!


Ουτως η αλλως θα σε βαλει να τη πουλησεις...
Και το μουστακι θα σου ξυρισει...







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zoropatra
17/03/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:beer: :beer: :beer:

αυτά είναι!!!!




κι εμείς νομίζαμε οτι έρχεσαι Αθήνα για να δεις εμάς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


καλό ΣΚ ρε Ζορο

χαχαχαχα κανεις μεγαλο λαθος...οταν ερχομουν αθηνα σε εσας ερχομουν!!!

zoropatra
17/03/2006, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Ουτως η αλλως θα σε βαλει να τη πουλησεις...
Και το μουστακι θα σου ξυρισει...







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:confused: :confused: :confused: λες?μπαααα!!!!

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
17/03/2006, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
:confused: :confused: :confused: λες?μπαααα!!!!


Μακρια απο εσενα!!!Φτου φτου φτου!!!


:wave2: :beer: :rotflmao:

Konti
17/03/2006, 15:21
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΕΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ!!!!:wave2: :wave2: :wave2:


ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑ!!!

bartlal
17/03/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
:confused: :confused: :confused: λες?μπαααα!!!!

κανονισε να σε δω με ξυρισμενο μουστακι και μετα θα στο χτυπαω! :mad:



:lol: :lol: :lol:

wild_cat/anima
17/03/2006, 18:05
δουλειά στην επαρχεια δεν υπάρχει !
απο μισθούς ούτε το βασικό δεν δίνουν !
τα ίδια άτομα, οι ίδιες ασχολίες, τα ίδια πραγματα ξανά και ξανά :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

ευκαιρίες για καριερα ουτε να το συζητάμε!


όταν ανεβαίνω τρίκαλα (τουλάχιστον στην δική μου περιπτωση ), δεν υπάρχει ένα μαγαζι να πιω καφε και να μην ακο΄ύω σκυλάδικα, δεν υπάρχουν γυναίκες στην ηλικία μου που να μην είναι παντρεμένες:uplate: :hypnotize :look:
και φυσικά ούτε λόγος για το γνωστό κοτσομπολιό για την "πρωτευουσιανα "και το κομπλεξικό υφάκι των τρικάλινων !
γυναίκα και να οδηγάει μοτο???τί ειναι αυτό ?
:eyepop:

ήρθε φίλος μου για επίσκεψη και την επόμενη ημουν "παντρεμένη"!
:sick:

το μόνο που με σώζει , είναι ο τίτλος της "καθηγήτριας", τον οποίο και πάλι για να διατηρήσω πρέπει να έχω ένα δήθεν υφάκι , να κυκλοφορω με ταγεράκι ........κλπ





δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφω , πάντως σίγουρα έτσι τα βιώνω !!!:winka:

AFTER
17/03/2006, 18:35
Επειδη εχω μεινει 6 χρονια στο εξωτερικο(δηλαδη μακρια απο την Αθηνα), μπορω να πω 2-3 πραγματακια.

Παιδια, οι Ελληνικες πολεις, ειδικα η Αθηνα, η Σαλονικη και η Πατρα, προσφερουν πολλα περισσοτερα απ'οτι προσφερει μια αντιστοιχη Ευρωπαικη πολη ιδιου πλυθυσμου.

Αν καποιος μενει ειδικα σε μια απο τις 2 μεγαλουπολεις, ειναι πολυ δυσκολο να φυγει

Ολοι τις βριζουμε, αλλα οταν φυγουμε ΣΚ δεν βλεπουμε την ωρα να γυρισουμε, ετσι ειναι τα πραγματα.

Ειχα εναν φιλο που μου ελεγε οτι το πρωι εαν ανοιξει το παραθυρο και δεν ακουσει απο κατω κορναρισματα και κινηση, αρωσταινει.

Το κακο ειναι οτι απλα στην Ελλαδα υπαρχουν λιγες μεγαλουπολεις με αποτελεσμα να γινεται αυτος ο χαμος.

Επισης ειναι ετσι φτιαγμενο το συστημα που δεν δουλευει σαν ιστος αραχνης, αλλα σαν δεντρο, και αυτο κανει χειροτερα τα πραγματα.
Τι εννοω:
Υπαρχουν 4-5 μεγαλουπολεις και τα παντα εξαρτιουνται απο αυτες, δεν υπαρχουν πολλες αυτονομες πολεις

Τι να κανει ο κοσμακης οταν τα παντα εχουν οργανωθει στην Αθηνα.
Ας πηγαινανε καποιες δημοσιες υπηρεσιες στην επαρχια.
Ας γινοντουσαν αλλα εμπορικα κεντρα.
Γιατι στην Ιταλια δεν ειναι ολα συγκεντρωμενα στην Ρωμη, βλακες ειναι?

Πρεπει να απλωθουμε...

TSIK
17/03/2006, 19:26
ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ. !!!!ΗΜΟΥΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ ΓΥΡΙΣΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.
ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 24ΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΑ.
ΟΠΟΙΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΜΦΥΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ!!!! ΓΑΜΩΤΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ!!!

Carlos.1on2
17/03/2006, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TSIK
ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ. !!!!ΗΜΟΥΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ ΓΥΡΙΣΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ.
ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 24ΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ. ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΛΕΠΤΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΛΑΤΑ.
ΟΠΟΙΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΜΦΥΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ!!!! ΓΑΜΩΤΟ ΕΔΩ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΕΧΕΙ!!!



Και στη Θεσσαλονίκη το ίδιο αλλά πήγα πάλι για:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kostasvar
17/03/2006, 19:53
ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΙΟΣ - Α ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΦΙΛΟΞΕΝΩ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΖΑΚΥΝΘΟ....... COOLLLLLLLLLLLLL

:a9: :a9: :a9: :a9: :a9:

ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΟΠΗ.....:blush: :blush:

necromayhem
17/03/2006, 19:57
TO KAΛΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΡΥΘΜΟΙ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟΙ. ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

TSIK
17/03/2006, 22:11
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ Η ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ, ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΙΑΡΙ!
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΡΙΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΗ.
ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΒ/ΚΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΩΧΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

marios8
17/03/2006, 23:50
Εχω ζησει 14 χρονια στην Ολυμπια και αλλα 15 στην Αθηνα οποτε νομιζω οτι η γνωμη μου εχει καποια αξια. Αν αυριο μπορουσα να παω στην Ολυμπια θα πηγαινα με κλειστα τα ματια. Δεν μπορω να το εξηγησω σε καποιον που εχει ζησει ολη του τη ζωη στην Αθηνα, αλλα οι υπολοιποι μπορουν να με καταλαβουν.:wave2: :wave2: :)

the_passenger
18/03/2006, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από wild_cat/anima
δουλειά στην επαρχεια δεν υπάρχει !
απο μισθούς ούτε το βασικό δεν δίνουν !
τα ίδια άτομα, οι ίδιες ασχολίες, τα ίδια πραγματα ξανά και ξανά :yuck:

ευκαιρίες για καριερα ουτε να το συζητάμε!


όταν ανεβαίνω τρίκαλα (τουλάχιστον στην δική μου περιπτωση ), δεν υπάρχει ένα μαγαζι να πιω καφε και να μην ακο΄ύω σκυλάδικα, δεν υπάρχουν γυναίκες στην ηλικία μου που να μην είναι παντρεμένες
και φυσικά ούτε λόγος για το γνωστό κοτσομπολιό για την "πρωτευουσιανα "και το κομπλεξικό υφάκι των τρικάλινων !
γυναίκα και να οδηγάει μοτο???τί ειναι αυτό ?


ήρθε φίλος μου για επίσκεψη και την επόμενη ημουν "παντρεμένη"!
:sick:

το μόνο που με σώζει , είναι ο τίτλος της "καθηγήτριας", τον οποίο και πάλι για να διατηρήσω πρέπει να έχω ένα δήθεν υφάκι , να κυκλοφορω με ταγεράκι ........κλπ





δεν ξέρω αν είναι τόσο τραγικά όσο τα περιγράφω , πάντως σίγουρα έτσι τα βιώνω !!!:winka:


Χμμμ, κάτι που μου θυμίζει ένα μειωνέκτημα της επαρχίας, το ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΙΟ!... :evil:

Πρίν 3-4 χρόνια ήμουν Νίσσυρο λοιπόν για 5 μήνες (λούφα και παραλλαγή..) .. Καταπληκτικό μέρος, αλλά γρήγορα παρατήρησα οτι αυτούς που έβλεπα το πρωί στα ψώνια, αυτούς έβλεπα και στη θάλασσα, αυτούς και στα 2-3 μπαράκια το βράδυ.. όσπου άρχισε να μου τη ΒΑΡΑΕΙ... :a21: :a42: :a48: :a53: :a011: :a47:

Μέχρι και τη φήμη (επειδή τότε δεν είχα κοπέλα) μήπως είμαστε πούστηδες με τον άλλο το δόκιμο που συγκατοικούσαμε είχα ακούσει!!!! (λόγω καλοκαιριού και επίσκεψης του Βαρθολομαίου οπότε και δεν υπήρχε σταγόνα για δωμάτιο) :eyepop:


Ρε μπας και... :

:a49:

Αθήηηηναααα, πατρίιιιιιδααααα
χαρά της γήηηης, και της αυγήηηης,
μικρό γαλάαααζιο κρίιιιινοοο...

:a49:

LittleJohn
18/03/2006, 01:46
Παιδιά όπως και να το κάνουμε η Αθήνα είναι μαύρη πίκρα. Μεροδούλι μεροφάϊ και εγκλωβισμός σε καταπιεστική ρουτίνα.
Δεν λέω έχει και τα καλά της, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αντισταθμίζουν τα όσα τραβούν οι κατοικοί της...

Εγώ ζούσα στην Αθήνα τα τελευταία 10 χρόνια...Στην αρχή για σπουδές, κατόπιν εργασία , τα γνωστά! Στην αρχή τα πράγματα είταν πολύ καλά. Ελευθερία για τα ``καταπιεσμένα επαρχιωτάκια``. Βόλτες, γκόμενες, χαβαλές, ξενιασιά!

Όταν ήρθε η ώρα και μπήκα στην ρουτίνα και ``ωρίμασα``, εκεί είδα πραγματικά το πρόσωπο αυτή της πόλης (απ` όλες τις πλευρές)...Με καταπίεζε τόσο πολύ ,που ασφυκτιούσα!!

Ένα τυχαίο περιστατικό, είταν η σταγόνα που ξεχύλησε το ποτήρι...
Και σε μια στιγμή αναλαμπής,,είπα ,-- Δεν προκείται να μεγαλώσω τα παιδιά μου εδωπέρα. Τα παιδιά μου θέλω να μεγαλώσουν όπως και εγώ , με τις ίδιες αναμνήσεις!

Παράτησα την δουλειά ,μάζεψα τα μπογαλάκια μου και την φαμίλια μου και επέστρεψα , στα πάτρια εδάφη (στο νησί της Σάμου)...

8 μηνές σχεδόν τώρα εδώ και νιώθω ξαναγεννημένος ! Η καθημερινοτήτα μου έχει μετατραπεί από κυκεώνα σε μιά ευχάριστη διαδικασία!
Θα ξυπνήσω σαν άνθρωπος στις 8.30 το πρωί, θα πιώ με την ησυχία μου το καφεδάκι μου στην βεράντα δίπλα στον κήπο με τις πορτοκαλιές αγναντεύοντας την θάλασσα και στις 9.00 θα αναχωρήσω για την δουλειά.

Στον δρόμο θα χαιρετήσω και θα με χαιρετήσουν ,καμμιά 50αριά άνθρωποι..9.05 είμαι εκεί, χωρίς κυκλοφορία, κορναρίσματα, φωνές, πανικό. . Θα κάνω χαλαρά την δουλειά μου μεχρί το μεσημεράκι και επιστροφή στο σπίτι για φαί και ύπνο.
Το απόγευμα θα επιστρέψω στην δουλειά ή αλλιώς (και αν το ωράριο το επιτρέπει) θα πάω την βόλτα μου ή για ψάρεμα (εξάλλου η θάλασσα είναι δίπλα)...

Δεν λέω οτί δεν υπάρχουν δυσκολίες, υπάρχουν και μάλιστα πολλές (ιδίως τον χειμώνα). Αλλά τουλάχιστον εδώ ``ζείς`` πραγματικά (όπως πρέπει να ζεί ένας άνθρωπος) και τα δύσκολα ξεπερνιούνται πιο εύκολα!

marios8
18/03/2006, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
Παιδιά όπως και να το κάνουμε η Αθήνα είναι μαύρη πίκρα. Μεροδούλι μεροφάϊ και εγκλωβισμός σε καταπιεστική ρουτίνα.
Δεν λέω έχει και τα καλά της, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αντισταθμίζουν τα όσα τραβούν οι κατοικοί της...

Εγώ ζούσα στην Αθήνα τα τελευταία 10 χρόνια...Στην αρχή για σπουδές, κατόπιν εργασία , τα γνωστά! Στην αρχή τα πράγματα είταν πολύ καλά. Ελευθερία για τα ``καταπιεσμένα επαρχιωτάκια``. Βόλτες, γκόμενες, χαβαλές, ξενιασιά!

Όταν ήρθε η ώρα και μπήκα στην ρουτίνα και ``ωρίμασα``, εκεί είδα πραγματικά το πρόσωπο αυτή της πόλης (απ` όλες τις πλευρές)...Με καταπίεζε τόσο πολύ ,που ασφυκτιούσα!!

Ένα τυχαίο περιστατικό, είταν η σταγόνα που ξεχύλησε το ποτήρι...
Και σε μια στιγμή αναλαμπής,,είπα ,-- Δεν προκείται να μεγαλώσω τα παιδιά μου εδωπέρα. Τα παιδιά μου θέλω να μεγαλώσουν όπως και εγώ , με τις ίδιες αναμνήσεις!

Παράτησα την δουλειά ,μάζεψα τα μπογαλάκια μου και την φαμίλια μου και επέστρεψα , στα πάτρια εδάφη (στο νησί της Σάμου)...

8 μηνές σχεδόν τώρα εδώ και νιώθω ξαναγεννημένος ! Η καθημερινοτήτα μου έχει μετατραπεί από κυκεώνα σε μιά ευχάριστη διαδικασία!
Θα ξυπνήσω σαν άνθρωπος στις 8.30 το πρωί, θα πιώ με την ησυχία μου το καφεδάκι μου στην βεράντα δίπλα στον κήπο με τις πορτοκαλιές αγναντεύοντας την θάλασσα και στις 9.00 θα αναχωρήσω για την δουλειά.

Στον δρόμο θα χαιρετήσω και θα με χαιρετήσουν ,καμμιά 50αριά άνθρωποι..9.05 είμαι εκεί, χωρίς κυκλοφορία, κορναρίσματα, φωνές, πανικό. . Θα κάνω χαλαρά την δουλειά μου μεχρί το μεσημεράκι και επιστροφή στο σπίτι για φαί και ύπνο.
Το απόγευμα θα επιστρέψω στην δουλειά ή αλλιώς (και αν το ωράριο το επιτρέπει) θα πάω την βόλτα μου ή για ψάρεμα (εξάλλου η θάλασσα είναι δίπλα)...

Δεν λέω οτί δεν υπάρχουν δυσκολίες, υπάρχουν και μάλιστα πολλές (ιδίως τον χειμώνα). Αλλά τουλάχιστον εδώ ``ζείς`` πραγματικά (όπως πρέπει να ζεί ένας άνθρωπος) και τα δύσκολα ξεπερνιούνται πιο εύκολα!


+1000 :a20: Μπραβο που τα καταφερες αλιμονο απο αλλους:bawl:

Bil
18/03/2006, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn
...Θα ξυπνήσω σαν άνθρωπος στις 8.30 το πρωί, θα πιώ με την ησυχία μου το καφεδάκι μου στην βεράντα δίπλα στον κήπο με τις πορτοκαλιές αγναντεύοντας την θάλασσα και στις 9.00 θα αναχωρήσω για την δουλειά.

Στον δρόμο θα χαιρετήσω και θα με χαιρετήσουν ,καμμιά 50αριά άνθρωποι..9.05 είμαι εκεί, χωρίς κυκλοφορία, κορναρίσματα, φωνές, πανικό. . Θα κάνω χαλαρά την δουλειά μου μεχρί το μεσημεράκι και επιστροφή στο σπίτι για φαί και ύπνο.
Το απόγευμα θα επιστρέψω στην δουλειά ή αλλιώς (και αν το ωράριο το επιτρέπει) θα πάω την βόλτα μου ή για ψάρεμα (εξάλλου η θάλασσα είναι δίπλα)...

Δεν λέω οτί δεν υπάρχουν δυσκολίες, υπάρχουν και μάλιστα πολλές (ιδίως τον χειμώνα). Αλλά τουλάχιστον εδώ ``ζείς`` πραγματικά (όπως πρέπει να ζεί ένας άνθρωπος) και τα δύσκολα ξεπερνιούνται πιο εύκολα!

:a23: :a23: :a23:

MOZART
18/03/2006, 08:31
το μονο που με χαλαει στην Αθηνα ειναι οι αποστασεις και η ανωνυμια.
Στην επαρχια ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις καριερα αν εισαι καλος στην δουλεια που κανεις.
Μιλουσα με ενα παλικαρι που γνωρισα κατω και μου ελεγε οτι για να παω στη δουλεια μου(εργοστασιο της big)θελω μιαμιση ωρα,επαθα πλακα ειναι σαν να ξυπναω στη Λαρισα και δουλεω στην σαλονικη.
Οσο για το κουτσομπολιο δεν νομιζω οτι ειναι κακο να ασχολειται καποιος μαζι σου.Αν εισαι σωστος μονο καλο θα σου κανει.Εγω οταν πηρα το ninja μαθευτηκε σε χρονο dt και να σου και τα μωρα απο διπλα για βολτα.......Οταν εμεινα χωρις δουλεια χτυπησανε και 5τηλεφωνα απο εργοδοτες
Καλη ειναι η Αθηνα αλλα μονο για Σαββατοκυριακο ολα τα αλλα εκτος απο διασκεδαση για ειδικα γουστα τα βρισκεις παντου.
Παντως την θεσαλονικη μην την βραζετε στο ιδιο καζανι με τις μεγαλουπολεις.Πιστευω και ας με διαψευσει καποιος οτι εχει ολα που εχει η πρωτευουσα και κινειται σε ρυθμους επαρχιας.

zolotas
18/03/2006, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
.
Παντως την θεσαλονικη μην την βραζετε στο ιδιο καζανι με τις μεγαλουπολεις.Πιστευω και ας με διαψευσει καποιος οτι εχει ολα που εχει η πρωτευουσα και κινειται σε ρυθμους επαρχιας.

ε οχι και ολα......τωρα αν εννοεις μπουζουκια εχει και δω:yuck: ...........γενικα ειναι χωριο μπροστα στην αθηνα.Οι αποστασεις δεν ειναι και τεραστιες .

zolotas
18/03/2006, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MOZART
το μονο που με χαλαει στην Αθηνα ειναι οι αποστασεις και η ανωνυμια.
.

+2 .......και μονο απο τον τροπο που οδηγανε καταλαβαινεις οτι υπαρχει μεγαλη πιεση εκει .......μερα με την νυχτα σε σχεση με εδω.

Akatanomastos
18/03/2006, 20:47
gia na zeis stin athina kai na to xeresai prepei na xeis mia oikonomiki anesi..

an meneis se ena 3ari sta patisia i poio kentro, den palevetai..prosopika to kentro tis perissoteres ores tis meras me eknevrizei apistefta

an eixa ena aplo spiti pros marousi meria, eixa douleia pou na mi me ipoxreonei na katevo kentro, ena scooter gia tin poli, ena aftokinito me trailer kai ena katharo tha zousa aneta oli mou ti zoi



:wave2:

wild_cat/anima
18/03/2006, 21:02
τελικά αυτό που παίζει ρόλο είναι και τι σου ταιριάζει περισσοτερο .....
πχ στην πολη που έχω αναφέρει πιο πάνω για να βγεις σαββατο για ένα ποτό, πρεπει να σαι ντυμένος στην τριχα , για τις γυναικες να χεις παει κομμωτήριο, να έχεις βαφτεί δεν ξέρω και πόσο και μετά να βγεις ασκληπιου για πασαρελα ........!!!


και ναι το παραδεχω , οι τρικαλινες είναι μοντέλα (οι παρούσες εξαιρούνται )αλλά να κάτσω να ετοιμαστω 3 ώρες για να βγω για 1 ποτό και να ακουσω σκυλάδικα .....
δεν το κάνω με την καμία !!!!!:yuck:

wild_cat/anima
18/03/2006, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

an eixa ena aplo spiti pros marousi meria, eixa douleia pou na mi me ipoxreonei na katevo kentro, ena scooter gia tin poli, ena aftokinito me trailer kai ena katharo tha zousa aneta oli mou ti zoi



:wave2:


λίγα ζητάς ............:D

marios8
19/03/2006, 00:36
Αν δεν εχεις ζησει χρονια στην επαρχεια δεν μπορεις να εκτιμησεις τα καλα της.:)

Χωμάτινος
19/03/2006, 09:41
Την περίοδο 1999 - 2003, έφευγα τα καλοκαίρια γιά 7 μήνες κάθε χρόνο εργαζόμενος ως barman στην Σαντορίνη. Κάθε φορά που επέστρεφα στο κλεινόν άστυ ένιωθα σαν βούδας και ενώ εγώ λειτουργούσα στο Play, όλα γύρω μου ήταν στο Fast Forward. Κάθε φορά έλεγα "του χρόνου δεν θα γυρίσω στην Αθήνα" , άλλά μετά από 30-40 ημέρες εγκλιματιζόμουν και καθόμουν στ' αυγά μου.

Έκτοτε μου έχει μείνει απωθημένο. :bawl: :bawl: :bawl:

( Τώρα που το καλοσκέφτομαι, τότε ήταν που άρχισα να παίρνω τα βουνά με την μηχανή. Λες; :confused: :confused: Τι σου είναι βρε παιδί μου η ψυχολογία..)

makaronachis
19/03/2006, 10:53
Κοπέλλια,η Αθήνα μια χαρά είναι...












































Οι Αθηναίοι δεν είναι τόσο καλά.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

naxiotis
19/03/2006, 11:10
ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑΞΟ.ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!ΑΠΛΑ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΡΥΘΜΟ ΖΩΗΣ.ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΖΩΗΣ.ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΥΛΑΝΕ ΔΥΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΙΣΩ.ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΥΛΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΑΛΙ:yuck: ΝΑΙ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ,Ε ΚΑΙ?ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΟΛΙΑ ΚΑΙ ΓΛΕΝΤΙΑ .:beer: :beer: ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΕ ΙΩΔΙΟ:a013: :a013: :a09: :a09: :a09:

koutroulis
19/03/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ-ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑΞΟ.ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ!ΑΠΛΑ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΡΥΘΜΟ ΖΩΗΣ.ΒΓΑΙΝΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΑΘΗΝΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΖΩΗΣ.ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΥΛΑΝΕ ΔΥΟ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΙΣΩ.ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΥΛΑΝΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΑΛΙ:yuck: ΝΑΙ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ,Ε ΚΑΙ?ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΟΛΙΑ ΚΑΙ ΓΛΕΝΤΙΑ .:beer: :beer: ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΩ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΕ ΙΩΔΙΟ:a013: :a013: :a09: :a09: :a09:




από δουλειά πως τα βολεύεις???



γιατί το πιο σημαντικό είναι αυτο??

:wave2:

naxiotis
19/03/2006, 22:20
ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΘΟΤΙ Δ.Υ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟΙ ΡΥΘΜΟΙ.ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ,Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ:beer: :wave2:

George-3-
20/03/2006, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Εχω ζησει 14 χρονια στην Ολυμπια και αλλα 15 στην Αθηνα οποτε νομιζω οτι η γνωμη μου εχει καποια αξια. Αν αυριο μπορουσα να παω στην Ολυμπια θα πηγαινα με κλειστα τα ματια. Δεν μπορω να το εξηγησω σε καποιον που εχει ζησει ολη του τη ζωη στην Αθηνα, αλλα οι υπολοιποι μπορουν να με καταλαβουν.:wave2: :wave2: :)

Η Ολυμπια (τα ολύμπια:cool: ) ειναι μια πολυ καλη περιπτωση, ιδιως αν μενεις μεσα αφου ειναι ολο το χρονο ΟΚ με ηπιο καιρο, εγω αν και εχω γεννηθει Πατησια και δεν εχω φυγει ποτε τωρα αρχιζω και καταλαβαινω πως θελω να ζησω μακροπροθεσμα εκει... οταν πηγαινω ηρεμο. Ολα τα καλοκαιρια μου τα εχω περασει στο Κατακολο και τις αναμνησεις του να πηγαινουμε με την παρεα απο το αντιλιοστασιο για ενα κλεφτο τσιγαρο στο λιμανι ή στο ηφαιστειο για να την πεσουμε στα κοριτσακια δεν τις αλλαζω με τιποτα...

Παντως ρε παιδια εγω τωρα θα αρχισω την ζωη μου και λεω... αφου ψαχνω την Ιθακη μου μηπως αυτη δεν βρισκεται στην Ελλαδα....

Εννοω οτι με ελκυει και το εξωτερικο αλλα δεν ξερω ακομα πραγματικα μπερδευομαι...

kinhsh
20/03/2006, 01:58
H Αθηνα ειναι μεγαλουπολη ανωτερη σε ζωη και δρασεις απο τις Ευρωπαικες πολεις. Αλλα οι Ευρωπαικες πολεις συνδυαζουν τα καλα της πολης και της επαρχιας.Πχ Στοκχολμη10 λεπτα εξω απο το κεντρο με τα μεσα μεταφορας εξοχη,ταξη,πρασινο,ποδηλαταδα,χαμηλοι ρυθμοι ζωης. Αυτο πρεπει να ειναι το μοντελο και της επαρχιας και της Αθηνας.Και το μοντελο αυτο το εχω δει στις ακριβες περιοχες της Αθηνας που συνδυαζουν ησυχια,πρασινο,πολιτισμενο περιβαλλον.
Συμπερασμα Αν εχεις λεφτα συμφερει η μεγαλουπολη στα καλα της προαστια. Εχεις ομως λεφτα ;

Motoulis
20/03/2006, 05:46
Δεν μιλώ γιατί αν μάθετε τα μυστικά του χρυσού συνδυασμού θα μετακομίσετε όλοι και μετά θα πρέπει να την ξαναψάχνω.......

x-rider
20/03/2006, 08:23
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από LittleJohn

Παράτησα την δουλειά ,μάζεψα τα μπογαλάκια μου και την φαμίλια μου και επέστρεψα , στα πάτρια εδάφη (στο νησί της Σάμου)...



ειπες το μαγικο, "πατρια εδαφη", μεγαλη υποθεση


εγω πρεπει να εκδιωξω μερικα εκατομμυρια τουρκους

:D

koutroulis
20/03/2006, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από naxiotis
ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΘΟΤΙ Δ.Υ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟΙ ΡΥΘΜΟΙ.ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΑΚΡΙΑ ,Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ:beer: :wave2:



είσαι ο καλύτερος φίλε μου

απόλαυσε το


:wave2:

dez
20/03/2006, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
H Αθηνα ειναι μεγαλουπολη ανωτερη σε ζωη και δρασεις απο τις Ευρωπαικες πολεις.

Για εξηγησε το λιγο παραπανω αυτο γιατι ακουγεται ολιγον αστοχο...

koutroulis
20/03/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Για εξηγησε το λιγο παραπανω αυτο γιατι ακουγεται ολιγον αστοχο...


ανάλογα τι μετράει κανείς περισσότερο


έχουμε τα μπουζούκια

τι να μας πει η ΝΥ π.χ. με το

broadway
central park
times square


βέβαια έχει και η Αθήνα τα καλά της, μην τα ισοπεδώσουμε όλα (σοβαρά μιλάω)


δουλειές
ευκαιρίες/υποδομή για μαθητές,φοιτητές
διασκέδαση


:wave2:

velisaris
20/03/2006, 10:06
Ως μονιμος κατοικος πια γερμανιας και εχοντας ζησει αρκετο καιρο Βερολινο και τωρα σε μια ξεχασμενη πολη απο το θεο πανω απο το Βερολινο που λεγεται Νοιστρελιτζ μπορω να πω τα εξης.Η Αθηνα δεν συγκρινεται με τιποτα με μια ευρωπαικη πολη οπως το Βερολινο.
Η αθηνα εχει δυο εκατομμυρια παραπανω πληθυσμο περιπου και ειναι δεκα φορες μικροτερη σε μεγεθος!!!!Καταλαβαινετε λοιπον πως οποιαδηποτε συγκριση οσον αφορα συγκοινωνιες ,κινηση,υπηρεσιες,εξυπηρετηση ειναι ανουσια .Απο εκει και περα ομως η ζωη δεν εχει καμμια σχεση.Η Αθηνα ειναι μια πολη γεματη ζωη,αγχος,κοσμο,βραδινη ζωη,νεο κοσμο,ανεργους,εργαζομενους,καφετεριες,μπαρακια
ουζα με ποικιλια στο θησειο,ατυχηματα,σκατα νοσοκομεια,ηλιθιους ταριφες,πολυ φτωχο και πολυ πλουσιο κοσμο.Αυτη ειναι μια μιξη που πολλες φορες μας αγανακτει και μας νευριαζει αλλα πιστεψτε με εχει και πολλα καλα.Το Βερολινο απο την αλλη ειναι απλα μια γερμανικη μεγαλουπολη ,με απιστευτες συγκοινωνιες ,απιστευτη ανεργια!!!!,απιστευτα πολλους τουρκους και γενικα μετα απο ολα τα μουσεια ,παρκα,εστιατορια αρχιζεις και βαριεσαι αμα εισαι ελληνας και δει αθηναιος.

Απο την αλλη πλευρα η επαρχια της γερμανιας(Νοιστρελιτζ στην περιπτωση μου):Καμμια σχεση με οποιαδηποτε επαρχιακη πολη 30000 κατοικων ελλαδας.Και ειναι στο πιο φτωχο κρατιδιο, η ανεργια βασιλευει οπως σε ολες τις επαρχιες της ελλαδας(για να μην νομιζετε πως ειμσατε οι μονοι).Αλλα εχουν ολες σχεδον τις υπηρεσιες,δεν χρειαζεται να τρεχεις πουθενα για να βγαλεις ενα πιστοποιητικο,νοσοκομειο υπερεξοπλισμενο με ιατρικη φροντιδα που πραγματικα θα ζηλευαν πολλα αθηναικα νοσοκομεια(εκει δουλευω οποτε μιλαω εκ των εσω),οι ανθρωποι δεν φοβουνται πως αμα παθουν κατι θα πρεπει να περιμενουν το επομενο πλοιο για αθηνα!!!!


Οποτε αν επελεγα ελλαδα ,θα εμενα Αθηνα γιατι μεσα σε ολα τα σκατα εχει ενα κολασμενο ρυθμο και μια μαγεια
που δεν ξεπερνιεται.Για να εμενα επαρχια ελλαδας θα το σκεφτομουνα παρα πολυ ,ξεροντας και τα δεδομενα
της επαρχιας σε μια ξενη χωρα.Οι
ανθρωποι στην ελληνικη επαρχια
στερουνται πολλα και πραγματικα
αναλογιζομενος τις καταστασεις που
επικρατουν εκει ,καταλαβαινω
ολους αυτους που ερχονται στην αθηνα
για ενα καλυτερο αυριο(εστω και αν δεν ερθει ποτε).

dez
20/03/2006, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
[B]ανάλογα τι μετράει κανείς περισσότερο


έχουμε τα μπουζούκια
ναι, πως μου διαφυγε αυτο? :rolleyes:


τι να μας πει η ΝΥ π.χ. με το

broadway
central park
times square
αυτα νομιζεις οτι ειναι η νεα υορκη?

και τελοσπαντων, η ερωτηση αναφεροταν σε ευρωπαικες μεγαλουπολεις... Κι εγω οταν σκεφτομαι ευρωπαικες μεγαλουπολεις, το μυαλο μου δεν παει ουτε στη στοκχολμη, ουτε στο οσλο... Παει σε πολυ-πολιτισμικες πρωτευουσσες οπως το λονδινο, το παρισι, το αμστερνταμ και η μαδριτη (ισως η πιο κοντινη στην αθηνα)!

Η αθηνα ειναι πολυ πισω σε οτιδηποτε (σχεδον) σε σχεση μ αυτες τις πολεις, εκτος βεβαια απο ... τα μπουζουκια :rolleyes: .
Και το "οτιδηποτε" κυμαινεται απο την κουλτουρα (μαζικη ή undergound), την ποιοτητα ζωης και την ανοχη/ανεκτικοτητα, μεχρι την εγληματικοτητα, την ανεργια και την αποξενωση.

koutroulis
20/03/2006, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
ναι, πως μου διαφυγε αυτο? :rolleyes:


αυτα νομιζεις οτι ειναι η νεα υορκη?

και τελοσπαντων, η ερωτηση αναφεροταν σε ευρωπαικες μεγαλουπολεις... Κι εγω οταν σκεφτομαι ευρωπαικες μεγαλουπολεις, το μυαλο μου δεν παει ουτε στη στοκχολμη, ουτε στο οσλο... Παει σε πολυ-πολιτισμικες πρωτευουσσες οπως το λονδινο, το παρισι, το αμστερνταμ και η μαδριτη (ισως η πιο κοντινη στην αθηνα)!

Η αθηνα ειναι πολυ πισω σε οτιδηποτε (σχεδον) σε σχεση μ αυτες τις πολεις, εκτος βεβαια απο ... τα μπουζουκια :rolleyes: .
Και το "οτιδηποτε" κυμαινεται απο την κουλτουρα (μαζικη ή undergound), την ποιοτητα ζωης και την ανοχη/ανεκτικοτητα, μεχρι την εγληματικοτητα, την ανεργια και την αποξενωση.

το παράδειγμα της ΝΥ ήταν ενδεικτικό και σίγουρα το τι είναι η πόλη δεν θα μπορούσε να γραφτεί σε 3 γραμμές

τα μπουζούκια είναι αρκετά σημαντικά για κάποιους και λίγοτερο για άλλους

η Αθήνα βελτιώνεται συνεχώς αν και είναι αρκετά πίσω αλλά δεν νομίζω ότι οι μεγαλουπόλεις των άλλων χωρών είναι ο παράδεισος

αναφέρω τα προβλήματα στη Γαλλία σαν πιο πρόσφατο και τα ρατσιστικά φαινόμενα

αλήθεια πως μετράς την ανοχή και την αποξένωση

:wave2:

marios8
20/03/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Η Ολυμπια (τα ολύμπια:cool: ) ειναι μια πολυ καλη περιπτωση, ιδιως αν μενεις μεσα αφου ειναι ολο το χρονο ΟΚ

Ναι ναι μεσα απο τα Ολύμπια :lol: :wave2: