PDA

View Full Version : sxetika me to INNOVA



yiagt
11/03/2006, 09:28
Πριν μια εβδομάδα εγινα κάτοχος του HONDA INNOVA 125
και μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό;)

ΘΕΤΙΚΑ
έχει δυνατό κινητήρα για 125 ενω
η δυναμη ξεκινάει από πολυ χαμηλά κ ετσι δε χρειαζεται να αλλαζω ταχυτητες συχνά
ειναι οικονομικό στη βενζίνη (γιάυτό και έχει μόλις 3.7 lt ρεζερβουάρ).
πολύ χρήσιμος είναι κ ο σχετικά μεγάλος χώρος που υπάρχει κάτω από τη σέλα.
με τα φρένα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ειδικά από το δισκόφρενο μπροστά που είναι πολυ δυνατό.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ
οι αναρτήσεις είναι λιγο πιο μαλακές απόσο θα έπρεπε.
εχουν αρχισει να ακούγονται τριγμοί στο ταμπλό από τις ενώσεις στα πλαστικά όταν ανεβάζω στροφές
ο ήχος στο ρελαντί δεν είναι πολύ γλυκός (κορυφαίος για μένα είναι στο kawasaki)


το παπάκι μου φαίνεται σκυλί :evil: :evil:

Λεωνίδας
11/03/2006, 10:06
Καλώς ήρθες και πάντα όρθιος.
Σωστή επιλογή έκανες (η Χόνδα είναι πάντα η σωστή επιλογή :D )
:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

adam_tsouk
11/03/2006, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Καλώς ήρθες και πάντα όρθιος.
Σωστή επιλογή έκανες (η Χόνδα είναι πάντα η σωστή επιλογή :D )
:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:


τώρα θα αρχίοσυμε και στο τέλος μας βλέπω στις διαμάχες... βουτηγμένους στις λάσπες κτλ κτλ...

η Η. ήταν κορυφαία στα παπιά.......

και η Η. ήταν η σωστή επιλογή......

για όλα τ'άλλα... φιλαράκι καλορίζικο....:wave2:

Motoulis
11/03/2006, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Καλώς ήρθες και πάντα όρθιος.
Σωστή επιλογή έκανες (η Χόνδα είναι πάντα η σωστή επιλογή :D )
:beer: :beer: :beer: :beer:
:wave2:

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?
:lol: :bigcry: :bigcry: :lol:
Καλό πολύ καλό κορυφαίο.......

ΙΠΠΕΑΣ
11/03/2006, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από yiagt
Πριν μια εβδομάδα εγινα κάτοχος του HONDA INNOVA 125
και μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος από αυτό;)

Φίλε καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μία εισαγωγή πριν σου αναφέρω την άποψη μου.

Οδηγώ το supra της Honda μέσα στην Αθήνα και έχω πάει με αυτό σε 5 κυκλαδονήσια, 1 νησί των επτάνησων και σε 1 νησί των 12νησων(όπου και οδήγησα για 1700χλμ το συγκεκριμένο παπί). Συνολικά έχω γράψει 43.000 χλμ με αυτό και το είχα πάρει καινούργιο.

Τυγχάνει επίσης να αγόρασε στενό συγγενικό μου πρόσωπο καινούργιο innova το οποίο έχω οδηγήσει πολλές φορές ειδικά το καλοκαίρι στην επαρχία(Τα ανεβοκατεβάζουμε με φορτηγό :lol: ).

Το παπί που έχεις πάρει έχει ένα (Ίσως 10-25%) δυνατότερο κινητήρα από τους πρόσφατους προκατόχους του(supra, grandt, dream κτλ). Επιταχύνει εξαιρετικά σε σχέση με το δικό μου. Έχει καλύτερα όργανα στο τιμόνι από το δικό μου και αποδεδειγμένα χτυπάει 110-115χλμ τελική στην ευθεία, όταν το δικό μου για να τα πιάσει πρέπει να έχει μεγάλη ευθεία και κατηφόρα. :lol:
Μιλάμε πάντα για πραγματική ταχύτητα και όχι αυτό που λένε τα όργανα καθώς είναι γνωστό ότι η Honda τα πειράζει για να λένε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, για να μην σκοτώνονται οι μελλοντικοί της πελάτες :D
Ο χώρος που έχει κάτω από την σέλα είναι τουλάχιστον διπλάσιος από τον δικό μου γιατί φτιάξανε την βάση της σέλας και τον σχεδιασμό του τεπόζιτου από την αρχή. Χωράει ολόκληρη κουλούρα-κλειδαριά(ABUS 60E) :eyepop: . Ούτε βεσπάκι να ήταν. :hypnotize
Είναι λίγο πιο χαμηλότερο από το δικό μου και θυμίζει σε αυτό το τομέα το grandt που επίσης ήταν χαμηλότερο από το δικό μου.
Επίσης θα πρέπει να σου πω ότι εγώ τις ποδιές τις έβγαλα από το σουπρα γιατί από το καιρό που το έστρωνα που έσπασε τα @@ ο θόρυβος που έκανε και τώρα έχω ησυχάσει.
ΣΤΟ ΔΙΚΟ σου, όπως και στου συγγενή μου ο θόρυβος προέρχεται από τα δύο πλαστικά που δένουν πάνω από το φανάρι. Εκεί πρέπει να κάνεις κάτι με συμβουλές κάποιου μάστορα, όπως για παράδειγμα να μονώσεις τις ενώσεις με ένα λεπτό στρώμα συλικόνης και να ξαναβάλεις τα πλαστικά. Κανε το κατα προτίμηση κατά τη διαρκεια των διακοπών σου σε χώρο που έχει άπλα και να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο ώστε να υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή.

Αν ανέβεις και οδηγήσεις Supra θα καταλάβεις ότι το innova είναι CB και το Supra Καθαρόαιμο χώματος. To innova έχει κατα πολύ πιο σκληρή ανάρτηση. Ο συγγενής μου που σου λέω, στους χωματόδρομους και τις παραλίες που πηγαίναμε το προηγούμενο καλοκαίρι έπαιρνε το δικό μου γιατί με το innova τον πονούσε ο κ@λ@ς του. :rotflmao: Άλλο που δεν ήθελα εγώ για να πάρω το innova :lol:

Για ένα πράγμα δεν έχω βεβαιότητα και μόνο για αυτό. Πριν πάρω το σούπρα ήξερα ότι είχε κινητήρα ίδιο με του dream που είχε ένας φίλος μου και ήξερα τι μοτέρ έπερνα. Για το δικό σου δεν γνωρίζουμε και πολλά πράγματα καθώς είναι καινούργιο μοντέλο. Δεν γνωρίζουμε λ.χ αν τερματίζει το κοντέρ του(99.999) χωρίς να επισκευάσεις το κινητήρα. Στο δικό μου τύπο μοτέρ ξέρω δύο άτομα που το έχουν μηδενίσει κάνοντας μόνο ρύθμιση βαλβίδων. Υπάρχει κάποιος γνωστός μου που μιλάω μαζί του όταν πάω για κούρεμα ο οποίος κάνει καθημερινά 100χλμ με το δικό σου παπί. Μετά από 40.000 αρχίζει και του τσιμπάει λάδια για το λόγο ότι πάει σερί 50χλμ αφήνει κάτι(δουλεύει κουριερ) και επιστρέφει πίσω χωρίς να το αφήσει να κρυώσει. Με ταχύτητα 110-120(σύμφωνα με τα οργανα) :uplate: . Αν εσύ αλλάζεις κάθε 1500 χλμ λάδια ή άντε 2000(δεν έχει φίλτρο λαδιού) τότε αν κάθε 50χλμ το αφήνεις να κρυώνει σίγουρα δεν θα έχεις τα παραπάνω προβλήματα.

Αν το προσέχεις από λαδάκια πιστεύω ότι θα αντέξει καμία δεκαετία, χωρίς υπερβολές.

adam_tsouk
11/03/2006, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Το παπί που έχεις πάρει έχει ένα (Ίσως 10-25%) δυνατότερο κινητήρα από τους πρόσφατους προκατόχους του(supra, grandt, dream κτλ).


αυτό έλειπε, έχει και μεγαλύτερο κινητήρα και 10+ χρόνια νεότερο!

αν δεν έκανε και αυτό η Η. ήταν για τα μπάζα....

:rolleyes: