PDA

View Full Version : Τελικα πε παιδια στριβει το busa???



gv_gr
11/03/2006, 11:39
Καλιμερα σε ολους
Θα ηθελα την γνωμη σας και λιγη βοηθεια σχετικα με τα busa που ειμαστε κατοχοι και λατρεις .
Εχω κανει περιπου 3000χλμ με την δικια μου αλλα ακομα δεν μπορω να αισθανθω ανετα σε στροφες,μπορω να πω οτι οταν πλησιαζω στην στροφη κατι με φοβιζει και τελικα τις περισσοτερες φορες κοβω υπερβολικα.
Πριν το busa ειχα τοCBR 600F δεν εξινα γονατο ,αλλα πιστευω οτι στις στροφες ειμουν αρκετα γρηγορος και ασφαλης φυσικα !!!
Οι διαδρομες οι οποιες πειραματιζωμαι αναγκαστικα λογο δουλειας ειναι απο Αθηνα - Πατρα
Εχω σκεφτει μηπως θα βοηθουσαν τα μαθηματα california sbs level 1-2
Οποιαδηποτε γνωμη και συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω για τον χρονο σας
gv_gr

anco
11/03/2006, 11:49
Ακου να δεις εδω στο φορουμ δεν ξερουμε να ξυνουμε αλλα μπορουμε να σου δωσουμε τις μυστικες τεχνικες των οδηγων MotoGP.

Ειναι απλο αν θες να ξυνεις και να εισαι γρηγορος παρε ξανα το CBR600F που ειχες.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimST
13/03/2006, 10:13
Οι αναρτήσεις, ειδικά μπροστά είναι σούπα, τσέκαρε και σφίξε αποσβέσεις, αν το μηχανάκια είναι σχετικά παλιο, βάλε 15άρι λάδι και θα μεταμορφωθεί.

Τέλος... πρόσεξε καλά σε αυτό που θα σου πώ... δοκίμασε να μπείς στις στροφές με το μοτέρ γεμάτο... όχι δηλαδή με μία πάνω, προσπάθησε να ρίχνεις το μηχανάκι με γεμάτη σχέση... δοκίμασε το και θα δείς οτι δουλεύει... (γεμάτο => 6000+)

Η νούμερο 1 μετατροπή για μπούσα ήταν και είναι ολόκληρη εξάτμιση... χάνεις κοντά 15 κιλά που βρίσκονται στο χειρότερο σημείο, χαλώντας εντελώς την γεωμετρία και το ζύγισμα της μοτοσυκλέτας.

Δοκίμασε αυτό που σου είπα και θα δείς οτι το μηχανάκι πάει πραγματικά καλα στις στροφές.


:beer: :beer:

gv_gr
13/03/2006, 17:14
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
Ανυπομονω να δοκιμασω αυτη την τεχνικη και θα γραπσω αποτελεσματα
Καλα και ασφαλη χλμ


:beer: :beer: :beer:

reinmeister
14/03/2006, 13:42
πολυ βασικο ειναι να σηκωσεις και την ουρα ετσι ωστε να μειωθουν μεταξονιο και καστερ με αποτελεσμα το μηχανακι να πεφτει πολυ ευκολοτερα στην επιθυμητη κλιση...

αυτο γινεται με αλλαγη στα λαμακια του μοχλικου (dog bones)...
η αναλογια ειναι 1 προς 3,δηλαδη ενα χιλιοστο κοντυτερα λαμακια-τρια χιλιοστα ψηλωνει το πισω μερος...