PDA

View Full Version : Ιλιγγος, Αντανακλαστικα, Φρενα και Τυχη.



Σελίδες : [1] 2 3

FZR600R
12/03/2006, 04:31
Ετσι για το κους-κους μια φαση που παιχτηκε περιπου μια βδομαδα πριν...

Ερχομαι με 220 η 200χμλ/ω πρεπει να΄ταν, προς Θεσσαλονικη απο τον αυτοκινητοδρομο και ενας κωλογερος, μπαινει στην αριστερη λωριδα χωρις φλας, με πληρη αφασια και περιπου 100χλμ/ω...ΣΚΑΤΑ!!! Εκεινη τη φαση δε προλαβα να ενεργησω αλλιως παρα να ψιλο-μπλοκαρω τον πισω τροχο και...να σταματησω σχεδον μισο μετρο απο πισω του!


Εαν δεν ειχα βαλει προσφατα δισκοφρενα και τακακια...την ειχα βαψει ασχημα...θανατος η σοβαρος τραυματισμος for sure.

Oυτε ταχυτητες προλαβα να κατεβασω, α ναι, ειχα και 7 μηνων λαστιχα ευτυχως.

Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

Μπορει να ειχα και Αγιο...ποιος ξερει.

Δεν εχουμε δρομους...δεν εχουμε δρομους μονο καλπες.

Θάνος
12/03/2006, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Ετσι για το κους-κους μια φαση που παιχτηκε περιπου μια βδομαδα πριν...

Ερχομαι με 220 η 200χμλ/ω πρεπει να΄ταν, προς Θεσσαλονικη απο τον αυτοκινητοδρομο και ενας κωλογερος, μπαινει στην αριστερη λωριδα χωρις φλας, με πληρη αφασια και περιπου 100χλμ/ω...ΣΚΑΤΑ!!! Εκεινη τη φαση δε προλαβα να ενεργησω αλλιως παρα να ψιλο-μπλοκαρω τον πισω τροχο και...να σταματησω σχεδον μισο μετρο απο πισω του!


Εαν δεν ειχα βαλει προσφατα δισκοφρενα και τακακια...την ειχα βαψει ασχημα...θανατος η σοβαρος τραυματισμος for sure.

Oυτε ταχυτητες προλαβα να κατεβασω, α ναι, ειχα και 7 μηνων λαστιχα ευτυχως.

Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).

Μπορει να ειχα και Αγιο...ποιος ξερει.

Δεν εχουμε δρομους...δεν εχουμε δρομους μονο καλπες.

Και τώρα τι θέλεις; να σου γράψουμε κανένα καλό λόγο συμπαράστασης στο δράμα που έζησες;

Σου είπε κανείς ότι δικαιούσαι να τρέχεις με 200 στο δημόσιο δρόμο;

Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;

Άντε κάνε μας τη χάρη αγόρι μου που θα τον αποκαλέσεις και δειλό θάνατο. Αν νομίζεις ότι οι δρόμοι σου ανήκουν για να τελικιάζεις το τούμπανο σου, τότε να αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

:a41:

alfa156
12/03/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Και τώρα τι θέλεις; να σου γράψουμε κανένα καλό λόγο συμπαράστασης στο δράμα που έζησες;

Σου είπε κανείς ότι δικαιούσαι να τρέχεις με 200 στο δημόσιο δρόμο;

Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;

Άντε κάνε μας τη χάρη αγόρι μου που θα τον αποκαλέσεις και δειλό θάνατο. Αν νομίζεις ότι οι δρόμοι σου ανήκουν για να τελικιάζεις το τούμπανο σου, τότε να αναλαμβάνεις και τις ευθύνες σου.

:a41:
γιατι εσυ πιστευεις αν πηγαινε με 150 θα το εβλεπε ο ιδιος γερος???δηλαδη δεν σου εχει τυχει ποτε εσενα να σου αλλαξουν λωριδα ξαφνικα?η ειναι τοσο σπανιο το γεγονος που δεν θα συνεβαινε αν πηγαινε ο αλλος με 50-60κμ λιγοτερα??
εκτος αν εσυ οδηγεις μηχανη και πηγαινεις παντου και παντα με τα ορια την μηχανη σου....
εχει την υποχρεωση(θεωρητικα παντα γιατι πρακτικα...)να ελενξει πολυ καλα τους καθρεπτες του πριν αλλαξει λωριδα,και να εχει την αντιληψη των χιλιομετρων του αυτοκινητου η μηχανης που ερχεται ατην λωριδα που θελει να μπει...ασχετα αν αυτο δεν γινεται απο τους περισσοτερους γερους....δυστηχως ...δεν θα επρεπε να εχουν διπλωμα!
και φυσικα σε ενδεχομενο ατυχηματος θα μετρησει πολυ περισσοτερο η τροχαια την ξαφνικη αλλαγη λωριδας παρα τα κμ του εκαστοτε οχηματος....γιατι τα κμ δεν μπορουν να αποδεικτουν,η αλλαγη λωριδας ομως με μαρτυρες,η απο τα πιθανα σημαδια τα οποια θα φερει το αυτοκινητο που χτυπησε θα φαινεται.

sotosfz6
12/03/2006, 09:47
καλα εχω σοκαριστει!!!!αριστερα και ηθελες να τρεξεις??μα στην ελλαδα εχουμε κανει το αντιστροφο!!!!!!στην δεξια λωριδα τρεχουμε διοτι αριστερα πηγαινουμε αργα.....:rotflmao:


περα απο την πλακα τα χλμ σου ηταν πολλα...αλλα εχω δει και με λιγοτερα την συμπεριφορα στο δρομο!!!!!!!!:mad: :mad: :mad:

morpheus
12/03/2006, 16:21
Να βάλω photo πως ειχε γίνει το χέρι μου όταν άλλαξε λωρίδα ΙΧ χωρίς να ελέγξει???? ... στην ασύλληπτη ταχύτητα των 60 χλμ/ώρα...

Πάντως ο Θάνος έχει δίκιο τις περισσότερες φορές δεν μπορούμε να αποφύγουμε το γεγονός αλλά στο χέρι μας είναι να ελαχιστοποιήσουμε τις συνέπειές του. Εξοπλισμός, συνετή οδήγηση, πρόνοια και συγκέντρωση είναι τα όπλα μας.

Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.

Θάνος
12/03/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.

Έτσι ακριβώς!

Άλλο τα 60 άλλο τα 200 άλλο τα 220...

Απρόσεκτοι οδηγοί θα υπάρχουν πάντα. Είναι φυσικό. Όλοι μας έχουμε κάνει απροσεξίες. Αλλά στα 200 δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα ενώ αυξάνεις και την πιθανότητα να μη σε προσέξει ο άλλος. Στα 60 θα το προλάβεις!

Εντέλει τα όρια ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ Η Κ@ΥΛΑ ΜΑΣ!

Αν πηγαίνω με 200 και με στείλει κάποιος στον άλλο κόσμο, θα φταίω εγώ. Και το κάνω εν γνώση μου! Δεν ζητάω τα ρέστα από κανέναν και πολύ περισσότερο δεν θα αποκαλέσω κανέναν κωλόγερο! :mad:

Άντε το έχουμε μάθει όλοι κωλόγερος ο ένας, μαλάκας ο άλλος, θείτσα η άλλη... Εμείς μόνο είμαστε οι γαμάω που θέλουμε να πιάσουμε τα 200 και δεν κάνουν όλοι στην άκρη.

FZR600R
12/03/2006, 20:43
Σου είπε κανείς ότι ο άνθρωπος αυτός που έτσι χοντροειδώς αποκαλείς κωλόγερο (για να μη σου πω τίποτα χειρότερο) είναι υποχρεωμένος να περιμένει μία βολίδα των 200 χιλιομέτρων να έρχεται από το υπερπέραν την ώρα που αλλάζει λωρίδα με την ήδη μεγάλη και νόμιμη ταχύτητα των 100χλμ/ώρα;

Αποκαλω "δειλους φονιαδες" τυπους ακριβως σαν την κατηγορια σου - προσεξε με το σκεπτικο αυτο μην πεσεις σε κανα τρενο η χειροτερα σε μενα γιατι τρωω αργα-αργα.

Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.

Ανοητε ανθρωπε, εαν πηγαινα με 100 και περνουσα διπλα του σε λαθος χρονο θα με ειχε εξοστρακισει απο το δρομο προς τις μπαρες (τσιμεντο).

Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.

Κανε ακρη φιλαρακο γιατι σε λαθος λωριδα μπηκες και δεν βλεπω Ν για να προσεχω.

FZR600R
12/03/2006, 20:49
και φυσικα σε ενδεχομενο ατυχηματος θα μετρησει πολυ περισσοτερο η τροχαια την ξαφνικη αλλαγη λωριδας παρα τα κμ του εκαστοτε οχηματος....γιατι τα κμ δεν μπορουν να αποδεικτουν,η αλλαγη λωριδας ομως με μαρτυρες,η απο τα πιθανα σημαδια τα οποια θα φερει το αυτοκινητο που χτυπησε θα φαινεται.

Ακριβως.


οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

Ακριβεστατα.

FZR600R
12/03/2006, 21:01
Εμείς μόνο είμαστε οι γαμάω που θέλουμε να πιάσουμε τα 200 και δεν κάνουν όλοι στην άκρη.

Κατσε να δεις οταν παρω Jeep τι θα γινει.

Σεβομαι τους οδηγους που κανουν στην ακρη, οπως και εγω οταν πρεπει. Ειμαι σιγουρος οτι αμα δεις εσυ κανα τρελο, νταβα η μπατσο θα κανεις στην ακρη.

STOYBI
12/03/2006, 21:04
FZR600R


Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.

Ναι αλλα πηγαινες με 200 παρανομο μεχρι εκει που δεν παιρνει...:rolleyes:



FZR600R
Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.

Μαλλον δεν εχεις πεσει σε κανενα ζητονι.. :lol: για να στην πει.. Οταν υποχρεωσεις κανεναν απο δαυτους να πηγαινει με 200 χωρις να κανει κεφι, μες στην κινηση, για να σε πιασει, και παει και κανεις να τον στειλει αδιαβαστο, τοτε μαντεψε... ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΗΝ ΠΟΥΝ... ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ...:lol:

Και τελος.. Αφησε τους τσαμπουκαδες στην ακρη βαλτο και λιγο το νιονιο να δουλεψει ,και διαβασε κατι σωστο που εγραψε ο φιλος παραπανω..


Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus ...Αυτό που λέει και ξαναλέει ο πατέρας μου (παντελώς άσχετος με μηχανές) είναι πως κανείς οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να συλλάβει το ότι σε 1,2 δευτ. η τελεία που βλέπει μακριά στους καθρέφτες του θα γίνει μια ολόκληρη μηχανή δίπλα του τη στιγμή που αποφασίζει να βγει από το στενό.

Προστατεψε λιγο τον εαυτο σου και τους αλλους γιατι αν σε βρει το κακο, μονο μπλε στο ξυλο δεν θα μπορεις να κανεις αυτον που σε εκλεισε...

ΓΕΙΑ ΜΑΣ.....:sick:

STOYBI
12/03/2006, 21:10
FZR600R

Κατσε να δεις οταν παρω Jeep τι θα γινει.

Μηπως να επαιρνες κανενα CATERPILLAR !!!! :lol:
Τοτε ποιος θα στην ελεγε ???
Και θα τους ζουμπαγες ολους..
Και σιγα θα πηγαινες!!!

Ολοι ικανοποιημενοι....Μεχρι και τα ζητονια....:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Θάνος
12/03/2006, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Αποκαλω "δειλους φονιαδες" τυπους ακριβως σαν την κατηγορια σου - προσεξε με το σκεπτικο αυτο μην πεσεις σε κανα τρενο η χειροτερα σε μενα γιατι τρωω αργα-αργα.

Εγω ειμουν στην λωριδα μου, νομιμως και ομορφα.

Ανοητε ανθρωπε, εαν πηγαινα με 100 και περνουσα διπλα του σε λαθος χρονο θα με ειχε εξοστρακισει απο το δρομο προς τις μπαρες (τσιμεντο).

Οταν ζηταει καποιος ειλικρινως ΣΥΓΝΩΜΜΗ ΕΣΦΑΛΑ τοτε συγχωρω, αλλιως τον κανω ΜΠΛΕ. Εδω ζητονια δεν μου την εχουν πει, και μας την λες εσυ.

Κανε ακρη φιλαρακο γιατι σε λαθος λωριδα μπηκες και δεν βλεπω Ν για να προσεχω.

Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει. Είναι επίσης πολύ πιθανό να είχες προλάβει να δεις την πρόθεση του ν'αλλάξει λωρίδα. Είναι πολύ πιθανό να προλάβαινες να αντιδράσεις καλύτερα και είναι πολύ πιθανό αν συνέβαινε το μοιραίο να τη γλύτωνες. Αν τελικά γινόταν η στραβή δυστυχώς τότε θα ήσουνα το θύμα. Επειδή όλα αυτά είναι πιθανά και οδηγάμε μοτοσυκλέτα, έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και φυλαγόμαστε.

Αν τώρα νομίζεις ότι είσαι νόμιμος να πηγαίνεις στη λωρίδα σου με 200 τότε είσαι δημόσιος κίνδυνος. Μπορεί κι εμείς να έχουμε πάει με 200 στο δρόμο, αλλά με πλήρη επίγνωση της μαλακίας μας και χωρίς να ζητάμε από κανέναν ευθύνη για ό,τι πάθουμε.

Τώρα τα υπόλοιπα που λες με αφήνουν τελείως αδιάφορο όπως κι εσύ μαζί.

:a3:

FZR600R
12/03/2006, 21:12
Μαλλον δεν εχεις πεσει σε κανενα ζητονι.. για να στην πει..

Ετσι λες ε? Κανεις λαθος.


ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΝΕ

Πολυ τα απλοποιεις τα πραγματα.


λιγο το νιονιο να δουλεψει

Βαλε εσυ το δικο σου με 200χαω να δουλεψει, ποσο θα κρατησει?


διαβασε κατι σωστο που εγραψε ο φιλος παραπανω

:a9:

FZR600R
12/03/2006, 21:17
Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει

Πιο πιθανο να με εχει δει ο συνεπιβατης του γιατι με αυτον μιλουσε ενω...προσπερνουσε.

zolotas
12/03/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Αν πήγαινες με 100 είναι πολύ πιθανό να σε είχε δει.

και 140 σου λεω .........αλλα με 200+ χαμπαρι δεν πηρε ο οδηγος του αυτοκινητου και πως να παρει?

FZR600R εισαι λαθος και πες μας οδηγας αυτοκινητο??:confused:
ξερεις ποσες φορες με περασε μοτο με 200+ και δεν πηρα χαμπαρι?και απο δεξια μαλιστα με σφηνα.

και παλι εισαι λαθος γιατι με κινηση και 200+ .....:confused:

...αριστερα με car εγω και κινηση σε εθνικη και βλεπω στον καθρεφτη μοτο πλακωμενη να ερχεται με χιλια πανω μου και για να του ανοιξω το πεδιο μια που δεν εκοβε παραλιγο να προκαλουσα ατυχημα:mad:

γι αυτο χαλαρωσε λιγο και μην προκαλεις την τυχη σου..........αν βλεπεις ανοιχτο δρομο τρεχα ρε FZR600R........:wave2:

zolotas
12/03/2006, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R




Προσοχη στους "δειλους φονιαδες" - και αν ειναι να ξανατρεξω ετσι θα ειναι με ΕΛΑΧΙΣΤΗ κινηση (ελπιζω να το τηρησω αυτο).



ελα ρε καμικαζι........σε θυμηθηκα....εσυ εισαι με την racing βολταδα:smilea: .........θυμασαι???? cool down man:cool:

FZR600R
12/03/2006, 21:51
Zolota, ναι οδηγω αυτοκινητο χρονια απο 18+ (τωρα δεν εχω εδω και μηνες).

Απο δεξια προσπεραση δεν εχει καμια ευθυνη κανεις παρα αυτος που προσπερνα. Αλλη στη δικια σου περιπτωση, τουλαχιστο εσυ δειχνεις ευαισθησια (οχι αναισθησια).

Σιγουρα ειναι πολλα τα χλμ, και το ρισκο υψηλο αλλα επρεπε ο γερος να ακολουθησει το πολυ μεσαια λωριδα οπως και οι αλλοι οδηγοι και οχι να το παιζει ανετος συνομιλωντας.

Και μετα τον προσπερασα απο αριστερα, οσο χωρο ειχε απομεινει και του εκανα χαρη που του υπεδειξα τον μακρυτερο δακτυλο αφου το μοτορι δουλευε αγερωχα, ακομα.

FZR600R
12/03/2006, 21:54
Yes Zolotas amigo, I remember you.

zolotas
12/03/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
).

Σιγουρα ειναι πολλα τα χλμ, και το ρισκο υψηλο

δεν το σκεφτεσαι για καμια πιστα(Σερρες) καλυτερα να κανεις και το κεφι σου?? και θα εισαι και πιο κουλ μετα στους δρομους(πιστευω) γιατι απ οτι βλεπεις ακρη δεν βγαινει.......:beer:

FZR600R
12/03/2006, 23:28
Πραγματικα δεν ξερω γιατι δεν εχω μπει σε πιστα ακομα.

Θα ηταν υπεροχα αμα καθοταν φαση.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αν η
φθορα στα ελαστικα ειναι μεγαλη, ειναι?

Επισης δεν εχω στολη που θα απαιτειται ισως.

SUPERMARIO
13/03/2006, 00:29
:a15: κανενας να μην κανει ''μπλε'' κανεναν.δεν χρειαζεται να θυμωνεις τοσο ευκολα επειδη καποιος ειπε μια διαφορετικη αποψη απο την δικη σου.
στο κατω-κατω εδω δεν μετραμε ανδρισμους:nono:


καλα χιλιομετρα να εχεις

ronin1
13/03/2006, 00:34
k δε μου λες ρε φιλαράκι ... φιλικά πάντα... με 200 πως πήγαινες... χωρίς στολή?:confused: :confused:

kinhsh
13/03/2006, 01:53
Απο 200 να κοψεις στα 100 δεν ειναι δυσκολο εκτος και αν κανω λαθος. Πιστευω οτι απλα φοβηθηκες και μεγαλοποιεις τον κινδυνο.Το οτι μπλοκαρες τον πισω δεν λεει τιποτα ,επρεπε να εχεις ψιλομπλοκαρει 2-3 φορες τον μπροστα για να πεις οτι τα εδωσες ολα στο φρεναρισμα.Μιας και μπλοκαρισματα του εμπρος με ταχυτητες 160 δεν ριχνουν την μοτοσυκλετα οταν φρεναρει σε ορθια θεση λογω του γυροσκοπικου φαινομενου του πισω τροχου (αρκει αυτον να μη τον μπλοκαρουμε).,
Το μανουαλ πχ της καβασακι που εχω λεει οτι να μην επιχειρηθουν μεγαλες ταχυτητες αν δεν εχετε ακομα εξασκηθει γιατι αλλαζει πολυ η οδηγηση σε μεγαλες ταχυτητες.
Φυσικα το ιδανικο ειναι να κινουμαστε στα ορια του κωδικα οδικης κυκλοφοριας (ετσι λεω στη γυναικα μου να με προυπαντιζει οταν παω βολτα με αλλους)

FZR600R
13/03/2006, 03:48
με 200 πως πήγαινες... χωρίς στολή?

Δεν εχω στολη. Φορουσα κρανος/γαντια.


200 να κοψεις στα 100 δεν ειναι δυσκολο εκτος και αν κανω λαθος. Πιστευω οτι απλα φοβηθηκες και μεγαλοποιεις τον κινδυνο.

Αν εβλεπες πλησιαζοντας με 200+ ξαφνικα ενα αμαξι να αλλαζει λωριδα, δεν ξερω πως θα αντιδρουσες. Εαν σκεφτομουν καν να φοβηθω τοτε game over.


καλα χιλιομετρα να εχεις
Thanx.

LittleJohn
13/03/2006, 05:52
Το να τρέξουμε κάποιες φορές δεν είναι κακό και πιστεύω οτί τα περισσότερα παιδιά εδωμέσα, έχουν δεί πολλά στο κοντέρ!

Το θέμα είναι πότε και πού τρέχουμε! Αν δεν μπορούμε να καταλάβουμε το ``πού μας παίρνει`` τότε γινόμαστε επικινδυνοί και για τους δίπλα μας και για τον εαυτό μας...

Εγώ επιρρίπτω ευθύνες και στους δύο! Και ο φίλος μας εδώ φταίει και ο παπούλης...Ο πρώτος γιατί δεν άφησε το γκάζι ,από την στιγμή που υπήρχε κίνηση μπροστά (έστω και χαλαρή) και θεώρησε αυτονόητο οτί ο καθένας θα παραμείνει στην θέση του και ο δεύτερος γιατί οδηγούσε φορώντας ``παροπίδες`` και νόμιζε οτί ο δρόμος του ανήκει!

----------------------
FZR...Την επόμενη φορά ,300άρησε αν θές (δεν θα σου πεί κανένας τίποτα), αλλά πρώτα σιγουρέψου οτί ο δρόμος μπροστά είναι καθαρός και στην παραμικρή υποψία κίνησης (ακόμα και αν η απόσταση που σε χωρίζει είναι 2 χιλιόμετρα) κόψε !! Να θεωρείς πάντα τον εαυτό σου αόρατο στον δρόμο από τους άλλους και να σκέφτεσαι το πώς θα πράξουν ,πρίν οι ίδιοι σκεφτούν κάν να πράξουν!!!


Σε φιλικό τόνο...

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
13/03/2006, 11:24
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ!!:smokin: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ (ΝΑ ΣΤΡΑΒΩΝΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟΤΕ ΦΙΛΕ ΘΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝΕ.Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) :wave2:

Gandalf dr685sm
13/03/2006, 11:27
θα πώ μόνο τα εξής...

- Δημόσιος δρόμος, με οτι αυτό συνεπάγεται...(λακκούβες, αυτοκίνητα, καφάσια στο δρόμο απο φορτηγό, πιθανή πέτρα μετά απο κλειστή στροφή)
- 200 χλμ ταχύτητα σε μηχανή που πάει μέχρι 240 το πολύ (FZR600). Που σημαίνει οτι είναι κοντά στα όρια φρεναρίσματος και αεροδυναμικής
- Κιλά κοντά στα 280 με αναβάτη σε stand. Πολλαπλασιάστε Χ 200 χλμ την ώρα.
- Αναβάτης που σε καμία περίπτωση δεν είναι Rossi ή άλλος των GP. άρα και αμφισβητούμενα αντανακλαστικά.
- Ελαστικά και φρένα , μπορεί καινούρια αλλά οχι τεσταρισμένα για συνθήκες extreme.

Απο την άλλη.

Άτομο με όχημα 1000-1500 κιλά χ 100χλμ την ώρα , με απότομη αλλαγή πορείας και οδηγό που δεν κοιτάει , (κατά τα λεγόμενα) παρά συνομιλεί με συνεπιβάτη στην Ε.Ο. όπου στην Αριστερή λωρίδα , δεν είναι για συνεχή πορεία αλλά για προσπέρασμα ΜΟΝΟ (όποιος έχει ταξιδέψει εξωτερικό , γνωρίζει!)

Κατάληξη , είναι ευτυχώς χωρίς ατύχημα και με εκνευρισμό απο την μία και πιθανή αδιαφορία απο την άλλη (του οδηγού του 4τροχου).

Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ....

και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί έχουμε τόσα ατυχήματα....

Φίλε FZR.... κόψε λίγο την μαγκιά... εντάξει είσαι πιλότος... όλοι είμαστε μέχρι να μας τύχει με 200 ή έστω και 100+ και μετά μας κόβεται αυτόματα...
Ο δρόμος δεν είναι πίστα... ούτε θα πάρεις βραβείο αν τρέχεις με 200+ , καθώς ο Rossi και ο Biaggi , είναι στο Muggelo και οχι στην Ε.Ο. Ελλάδος
Όλοι τρέχουμε αλλά όταν κάνουμε μ@λ@κι@ , καλό είναι να την παραδεχόμαστε και οχι να πάμε να βγούμε και απο πάνω....

Αν είσαι οδηγάρα, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.. μόνο να μας πείς απο που πας, για να μην περάσουμε, μπας και γλυτώσουμε το δρεπάνι του Χάρου...είτε είμαστε με μηχανή , είτε με αυτοκίνητο...

Για τον "παππού"..τα είπαμε, είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα των οδηγών στα 4τροχα της Ελλάδος... θέλετε να αφήσετε την τύχη της ζωής σας στα χέρια του;....


Gandalf

DUKASII
13/03/2006, 11:50
ΡΕ ΜΑΝΓΚΑ..ΝΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΒΟΛΤΑ..

ΝΑ ΞΕΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΩΛΟΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΠΟΡΕΙΑ....

ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΛΟΥΡΙΔΑ ...ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ...ΜΕ ΤΑ 200..ΣΟΥ...



ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ..ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ!!!!!




:alien: :alien:

καλη τυχη...

byron
13/03/2006, 12:50
Η συζήτηση μου θυμίζει το θέμα αν αξίζει να χάσεις την ζωή σου για μια μηχανή που έχει ξεκινήσει εδώ και κάμποσες μέρες, με αρχικό post για την ζημιά που έπαθε ένας όταν έσκασε πάνω σε ¨μαλάκα¨την ώρα που τον προσπερνούσε με 160 από δεξιά...
Big games are for big boys, φίλε FZR.
Αν πηγαίνεις με 200, σε Δημόσιο δρόμο με κίνηση, που χρησιμοποιείται απο κάθε καρυδιάς καρύδι, ορίζεις μόνος σου, το πιθανόν σου μέλλον. Εκτός και αν πιστεύεις πως ο φύλακας άγγελος σου είναι υποχρεωμένος να κάνει υπερωρίες......
Αν δεν κάνω λάθος 200 km/h σημαίνουν 56 μέτρα το δευτερόλεπτο. Υπολογίζεις τον μέσο χρόνο αντίδρασης σου, την απόσταση που χρειάζεσαι για να φρενάρεις, και προκύπτει ένας εντυπωσιακός αριθμός μέτρων που πρέπει να μεσολαβεί μεταξύ εσένα και του ¨κωλόγερου¨.Επίσης αν δεν κάνω λάθος ο μόνος τρόπος για να εκτιμήσεις το πόσο γρήγορα έρχεται κάποιος είναι να κοιτάξεις δύο φορές προς το μέρος του. Πόσοι νομίζεις ότι το κάνουν, και κατά την γνώμη μου γιατί να το κάνουν;
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα εδώ μέσα με τύπους που πιστεύουν ότι είναι η Greek version του Ghost Rider, ή με αυτούς που γουστάρουν το κυνήγι λευκού καρχαρία με καράτε, ή την ελέυθερη πτώση με ομπρέλλα, ΕΚΤΟΣ και αν δεν την πληρώσει κάποιος ανύποπτος ανθρωπάκος την καύλα του.....
Δεν γουστάρω τις διδακτικές ιστορίες, απλά έχοντας στο ενεργητικό μου μιά πτώση με 170 χλμ φορώντας τζήν παντελόνι (μπότες, δερμάτινο μπουφάν κλπ τα είχα,) ας πω την εμπειρία μου. Τα δερμάτινα γάντια λείωσανε!!! και φρενάριζα με τις παλάμες, οι μπότες κατέβηκαν 2 mm εκεί που τρίφτηκαν, το μπουφάν άντεξε με φθορές σχεδόν παντού. Τα εγκαύματα που έπαθα στα χέρια και στα πόδια, εκτός του ότι επουλώθηκαν μετά από μήνες,...... πόναγαν ΠΟΛΥ. Σκέψου να μήν φόραγα μπουφάν και μπότες...


¨Στις ευθείες όλοι είναι γρήγοροι. EDDIE LAWSON¨

saki_tsan
13/03/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα εδώ μέσα με τύπους που πιστεύουν ότι είναι η Greek version του Ghost Rider, ή με αυτούς που γουστάρουν το κυνήγι λευκού καρχαρία με καράτε, ή την ελέυθερη πτώση με ομπρέλλα, ΕΚΤΟΣ και αν δεν την πληρώσει κάποιος ανύποπτος ανθρωπάκος την καύλα του.....

¨Στις ευθείες όλοι είναι γρήγοροι. EDDIE LAWSON¨

:a23: :lol: :a23:

kapeos
13/03/2006, 16:43
Καλά.....

ξαναδιαβάστε λίγο το ποστ και μετά το ύφος της απάντησης

:a13:


Το έχω ξαναδεί το έργο...

BELZEBOYLIS
13/03/2006, 16:55
Τι έγινε ρε παιδιά ;;;; Τι είναι αυτά που λέτε ;;; Με πόσο τρέχετε στις εθνικές εσείς με τα γρήγορα ;;;

Ε όχι να δίνουμε και δίκιο στους γέρους και στους μ@λ@κες που κατασκηνώνουν στην αριστερή λωρίδα ή σε αυτούς που αλλάζουν λωρίδα-προσπερνάνε- πίνοντας καφέ !!!!!
:wave2:

byron
13/03/2006, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Ε όχι να δίνουμε και δίκιο στους γέρους και στους μ@λ@κες που κατασκηνώνουν στην αριστερή λωρίδα ή σε αυτούς που αλλάζουν λωρίδα-προσπερνάνε- πίνοντας καφέ !!!!!
:wave2:


Σωστά. όσοι κυκλοφορούν με όχημα που να μην έχει αναλογία kg/hp κοντά στο κιλό, να τους βάλουμε σε άσυλο με άσπρο πουκαμισάκι....
Για δημόσιο δρόμο μιλάμε guys. Δεν λέμε ότι είναι οδηγάρες οι παπούδες, αλλά το να τους μπινελικώνουμε επειδή πάνε μόνο με 100, και δεν υπολογίζουν σε πόσα msec. έρχεται ο pílot, έεεε έχει διαφορά.

BELZEBOYLIS
13/03/2006, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σωστά. όσοι κυκλοφορούν με όχημα που να μην έχει αναλογία kg/hp κοντά στο κιλό, να τους βάλουμε σε άσυλο με άσπρο πουκαμισάκι....
Για δημόσιο δρόμο μιλάμε guys. Δεν λέμε ότι είναι οδηγάρες οι παπούδες, αλλά το να τους μπινελικώνουμε επειδή πάνε μόνο με 100, και δεν υπολογίζουν σε πόσα msec. έρχεται ο pílot, έεεε έχει διαφορά.

Δεν διαφωνώ , δημόσιοι δρόμοι οκ ! Αλλά όταν αλλάζεις λωρίδα ή περισσότερο, όταν προσπερνάς οφείλεις να ελέγξεις για πιο γρήγορα από εσένα οχήματα και διάολε να προειδοποιήσεις (φλας ) !!!!!!!

Το αμάξι που οδηγώ μόνο αυτή την αναλογία δεν έχει ....δεν κατασκηνώνω στην αριστερή λωρίδα με τα 120 -130 που μου δίνει το όχημα !!!


Ειλικρινά ένα ταξίδι στην Ευρώπη είναι σχολείο !!!!
:wave2:

FZR600R
13/03/2006, 17:23
ΟΚ Μαγκες δεν γουσταρετε γκαζι, ειστε συντηρητικοι, δεν ρισκαρετε (και καλα κανετε εν μεροι) και ισως γι'αυτο βλεπω ολο και λιγοτερους τεστοστερονουχους περα των 80's.

No problemo.

Ταυτιζεστε λοιπον με τον γεροφονια...ΟΚ.

Θυμαμαι χρονια πριν... ημουν μικρος στο αμαξι του μπαμπα και καποιος με μηχανη (δεν ειδα τι μηχ. ηταν) μας προσπερνα απο διπλα με ασυλληπτη ταχυτητα... δικαβαλος με μια κοπελα.

Στο αμαξι, στις πισω θεσεις καθοταν καποιοι οικογενειακοι φιλοι... η γυναικα εκλαψε (μανα) γιατι ο φιλος της κορης της , ειχε και αυτος μοτορι...εκλαψε γιατι οπως ειπα, η ταχυτητα ηταν εξωφρενικη και θα σκεφτηκε την κορη της.

Και εγω ειπα απο μεσα μου "ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!" οταν ειδα και ακουσα τον δαιμονισμενο θορυβο της μηχανης, σκεφτηκα οτι προκειται για καποιον δαιμονισμενο.

Που να ηξερα οτι θα ειχα δαιμονισθει και εγω.

Ειναι μικροβιο κυριοι...και δεν αποβαλλεται - ιος!
Ειμαι σιγουρος πως καποιοι εχουν απωθημενα με τους γκαζακηδες.

Γιατι ομως? Ποιος προκαλει τα μεγιστα των ατυχηματων, ο γκαζακιας η ο ΦΛΩΡΟΣ η ο ΚΩΛΟΓΕΡΟΣ που αφαιρει ζωες ενω επρεπε να βρισκεται στο καφενειο?

Σεβαστες οι καλοπροαιρετες αποψεις...αλλα οι λοιποι πρεπει να σεβαστουν αυτην την αριστερη λωριδα, την πανιδα του γρηγορου...παρτε το οπως θελετε αλλα καντε ακρη.

Μη πατε με πουτανες, μη τσακωνεστε, μη πινετε χασισακι, μην πυροβολειτε, μην μισειτε, μην αγαπατε με παθος, μην ρισκαρετε, μην..μην...ΜΗ!



Ο Καραγκιοζης που Διεκδικει την ΛΩΡΙΔΑ του με παθος

FZR600R
13/03/2006, 17:25
Καλα μονο ο Διαβολος συμφωνει μαζι μου?


BELZEBOYLIS
:smokin: :beer: :wave2:

byron
13/03/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Καλα μονο ο Διαβολος συμφωνει μαζι μου?


BELZEBOYLIS
:smokin: :beer: :wave2:

Όχι ρε φίλε.....


40692

FZR600R
13/03/2006, 17:38
Όχι ρε φίλε.....

Απιστευτο, the exorcist ηρθε εγκαιρως [καλο:lol: ].

sniper
13/03/2006, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Καλα μονο ο Διαβολος συμφωνει μαζι μου?


BELZEBOYLIS
:smokin: :beer: :wave2:



εσύ φιλαράκο πας με 220+ στο δρόμο (παρανόμως και χωρίς εξοπλισμό) και την λες σε κάποιον που πάει νόμιμα επειδή εσύ αναγκάστηκες να κάνεις κάτι που δεν περίμενες; αν φρενάρεις με 220? που πας ρε καραμήτρο με τέτοια ταχύτητα όταν δεν ξέρεις να φρενάρεις;

γιατί κι εγώ οδηγάω F-16 και γουστάρω να πηγαίνω με 560χλμ/ωρα ένα μέτρο πάνω απο την γή στην αριστερή λωρίδα της εθνικής... έτσι για εξάσκηση... και άμα δω κανένα ανόητο μικρούλη με κανενα πατίνι που πάει με 220 τον εξαυλώνω με μια ρουκέτα....


καληνύχτα και να σκεπάζεσαι.....

BELZEBOYLIS
13/03/2006, 17:44
:FZR600R
…..και να φανταστείς ότι είμαι από τους πιο συντηρητικούς οδηγούς(σε θέμα ταχύτητας)!!!!! Βλέπεις κανένα από τα οχήματα που έχω οδηγήσει- επιλέξει δεν πρόσφεραν ταχύτητα ...Την μοτοσικλέτα την απολαμβάνω διαφορετικά !!!! :wave2: :beer: :wave2:



Από εξορκιστές δεν καταλαβαίνω τίποτα ...δεν φεύγω έτσι απλά ....


...ίσως καμιά φωτογραφία της θεούσας ή ακόμα χειρότερα του ξυλάγγουρου να έκανε την δουλεία που θες
:lol: :lol: :rotflmao: :wave2:

FZR600R
13/03/2006, 17:46
που πας ρε καραμήτρο με τέτοια ταχύτητα όταν δεν ξέρεις να φρενάρεις;

Μαλλον μπερδεψες τους καραμητρους.

Ο παππους σου ηταν μηπως?

Δεν ξερω να φρεναρω...τοτε πρεπει να οδηγουσα ελικοπτερο η ταχεις μπερδεψει ολιγον τι.

FZR600R
13/03/2006, 17:50
Από εξορκιστές δεν καταλαβαίνω τίποτα ...δεν φεύγω έτσι απλά


Μαλλον εχεις παθει ανοσια οπως εγω με τους αυνανες.

sniper
13/03/2006, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Μαλλον μπερδεψες τους καραμητρους.

Ο παππους σου ηταν μηπως?

Δεν ξερω να φρεναρω...τοτε πρεπει να οδηγουσα ελικοπτερο η ταχεις μπερδεψει ολιγον τι.


Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν οδηγούν πουθενά.....

απλά με την υπερβολή ήθελα να τονίσω πόσο ανόητος μπορεί καποιος να γίνει κάνοντας κάτι παράνομο και επικίνδυνο (γι' αυτόν και τους άλλους γύρω του) και μετά να έχει και το θράσσος να βρίζει δημόσια κάποιον που έκανε ένα λαθος στο όριο του νόμου πάντως.....

σαν να τρέχεις στο πεζοδρόμιο ένα πράγμα και να μπει ξαφνικά μπροστά σου μια γριούλα 90 χρονών και να αναγκαστείς να σταματήσεις.... και να αρχιζεις να φωνάζεις : "Η κωλόγρια, η πουτ@να, η έτσι, η γιουβέτσι" και να της ρίξεις και καμμιά σφαλιάρα...... 'ετσι για να την κάνεις μπλε......

Μόνο μην σε δει κανένας άλλος που έχει όρεξη να σε κάνει μωβ ....

:smokin:

FZR600R
13/03/2006, 17:54
Μόνο μην σε δει κανένας άλλος που έχει όρεξη να σε κάνει μωβ ....

Τοτε πρεπει να τους κοβω την ορεξη για να'μαι τοσο αυθαδης.

sniper
13/03/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Τοτε πρεπει να τους κοβω την ορεξη για να'μαι τοσο αυθαδης.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


ή ξύνεσαι στην γκλίτσα απο μόνος σου.....

FZR600R
13/03/2006, 17:57
Διακρινω να'χεις μια ιδιαιτερη εξικοιωση με τις γλιτσες. δεν απορω ομως για το πασιφανες.

BELZEBOYLIS
13/03/2006, 18:00
Εξηγείστε μου κάτι ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω...Γιατί σε άλλες συζητήσεις τα χώνεται στα κουτιά(όπως τα αναφέρεται ) και τους οδηγούς τους ,όταν παραφέρονται (απροειδοποίητες προσπεράσεις –αλλαγές κατεύθυνσης – κατασκήνωση αριστερά , μικρή ταχύτητα στην αριστερή λωρίδα αυτοκινητοδρόμων ) σχεδόν στα πλαίσια του νόμου και εδώ το αντίθετο ;;;;


:wave2:

sniper
13/03/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Διακρινω να'χεις μια ιδιαιτερη εξικοιωση με τις γλιτσες. δεν απορω ομως για το πασιφανες.


Να σαι καλά.... :smokin:

hornet
13/03/2006, 18:08
Ρε μαστορακο δεν ταυτιζεται κανεις με κανεναν ο καθενας σκεφτεται και κανει οτι νομιζει για τον εαυτο του.

Και εχουμε τα εξης;
Ετρεχες με πολλα σε ενα δημοσιο δρομο (ολοι το εχουμε κανει...εγω εχω και διπλωμα-κληση για τα πολλα)

Σου πεταχτηκε ενας παππους που ενδεχομενα εριξε μια γρηγορη ματια στο καθρεφτη του γιατι δεν διανοειται οτι υπαρχει οχημα που παει με πολλα και αν ακομα σε ειδε δεν φανταστηκε οτι στο επομενο δευτερολεπτο εσυ θα βρισκοσουν διπλα-πισω του

Τωρα τι να πεις ...να τον πλακωσεις στις βρυσιες (η γνωστη βρυση που πινουμε νερο) η την επομενη φορα θα εχεις το νου σου να πηγαινεις με λιγοτερα οταν ο δρομος ειναι φορτωμενος...εγω προσωπικα εαν δεν ειναι ο δρομος παντελως αδειος (μιλαμε να προσγειωνεται boeing) δεν ανοιγω

Δεν σχολιαζω τιποτα αλλο παραμονο σου λεω τι να σκεφτεις την επομενη φορα....και μην σου περασει ουτε για κλασμα δευτερολεπτου απο το μυαλο οτι εισαι ο μοναδικος που το εχει κανει...απλα την επομενη φορα σκεψου και παρατηρησε καλυτερα τις συνθηκες που επικρατουν εκεινη τη στιγμη στο δρομο που τρεχεις .Οι περισσοτεροι που σου απαντησαν προσπαθουν να σου μεταφερουν την εμπειρια τους ...οκ καποιοι με λαθος τροπο αλλα ισως για δικους τους λογους χρησιμοποιησαν αυτον τον τροπο

Στερνη μου γνωση......εαν σου θυμιζει κατι γιατι εμενα μου θυμιζει!!!!!!!!!


Αυτα παντα ορθιος φιλε και μακρυα απο τις κακοτοπιες
Σταθης

FZR600R
13/03/2006, 18:24
μην σου περασει ουτε για κλασμα δευτερολεπτου απο το μυαλο οτι εισαι ο μοναδικος που το εχει κανει

Οχι βεβαια.


εγω προσωπικα εαν δεν ειναι ο δρομος παντελως αδειος (μιλαμε να προσγειωνεται boeing) δεν ανοιγω

Συμφωνω. Το προβλημα ειναι οτι εχουμε τοσα πολλα αυτοκινητα πλεον που παρακωλυουν την κυκλοφορια που ειναι σχεδον αδυνατο εκτος... αν βολταρεις 2.30-4.30 πρωι.

Ολοι οδηγουν σημερα... μα ΟΛΟΙ!

Και να φανταστεις οτι εχω περισσοτερη εμπειρια με αμαξι...τωρα παει να αλλαξει.

Δεν θελω να τσακωνομαι με κανενα...δεν ειμαι τετοιος τυπος. Ειμαι ηρεμος οταν δεν σπερνονται στα χωραφια μου. Μου αρεσει η ηρεμια και την επιζητω μανιωδως.

FZR600R
13/03/2006, 18:26
Ρε μαστορακο

Ολα καλα, αλλα δεν εχω καλες αναμνησεις με αυτο το μαστορακο.

catmaster
13/03/2006, 18:57
Το πρωτο και βασικο απο ολη αυτη την ιστορια ειναι οτι βγηκες γερος και δεν κολλησες στο κουτι του χριστιανου που αποτι καταλαβα δεν θα καταλαβαινε τι τον χτυπησε.Να θυμασαι παντα τη φαση αυτη οταν θα θες να ανοιξεις το γκαζι.Για μενα το μεγαλο μαθημα δεν ειναι ποσο τελικιαζει το εργαλειο του καθενος αλλα πως φρεναρει σωστα σε ασχημες συνθηκες και αυτο δεν μπορει να στο μαθει κανεις με λογια.Νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε τρεξει στο οριο τα μηχανακια μας.Με την γνωση που μαζευεται με τα χρονια καταλαβαινεις απο ολους που εγραψαν οτι :
α.Παντα μπορει να υπαρχει καποιος στο δρομο ειτε με κουτι ειτε με μηχανη που ειναι κουρασμενος μεροκαματιαρης η μεγαλης ηλικιας ανθρωπος που θα κανει λαθος.
β.Παντα μπορει να υπαρχει καποιος ποιο γρηγορος απο σενα που ισως και να σε προκαλεσει-δικο σου ζητημα τι θα κανεις.
(Στην Αγγλια με περασε σαν σταματημενο σε επαρχιακο δρομο οδηγος με speed triple σε δυσκολο στροφιλικι με βρεγμενο -κι εγω πηγαινα με πολλα - και τον βρηκα μετα απο κανα 20λεπτο σε χωραφι ευτυχως ζωντανο)
γ.Παντα να διαβαζεις σωστα τις συνθηκες που κινεισαι =δρομος,κινηση οχηματων,συνθηκες προσφησης,κατασταση μηχανης και ενα σωρο αλλα
δ.Αν θες ξεκαπνισμα ριχτο σε πιστακι

Παντα ορθιος ευχομαι :wave2:

(Αν θεωρεις τα 200 οριο που να πας στην Autostrada που σε περναει το κοκκινο κουτακι απο αριστερα με 280+ !!
Όντως μεγαλο σχολειο οι δρομοι και οι συνθηκες στην πραγματικη ευρωπη)

gcrook
13/03/2006, 19:01
Εγω νομιζω οτι ο φιλος μας δεν προβληματιστηκε ιδιαιτερα και να με συγχωρεσει κιολας αλλα πιστευω οτι μπορει να ακουσει την γνωμη μου και ας μην συμφωνει.
Αλλωστε γνωριζει πιστευω οτι εδω μεσα υπαρχει ελευθερια λογου και θα μπορεσει ο καθε ενας να εκφερει την γνωμη του.

Αλλωστε σιγουρα δεν ειναι η πρωτη φορα που ετρεξε σε δημοσιο δρομο και ουτε η τελευταια, και σιγουρα τετοια περιστατικα θα του εχουν ξανατυχει.

Μαλλον κατι αλλο ηθελε να θιξει που καλυτερα να μην το σχολιασω και επελεξε αυτον τον τροπο.

Ισως και να ειμαι καχυποπτος, και να τα σκεφτομαι ετσι πονηρα, αλλα επειδη ξερω οτι και αλλοι ειναι σαν εμενα εδω περα:lol: μπορω παρακαλω να ρωτησω τους συγκεκριμενου φιλους γιατι δινουν συνεχεια σε ενα αν μη τι αλλο κακεντρεχες θρεντ που απο την γεννηση του σταζει χολη;
Η σιωπη πολλες φορες ειναι η καλυτερη απαντηση.

Bil
13/03/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω νομιζω οτι ο φιλος μας δεν προβληματιστηκε ιδιαιτερα και να με συγχωρεσει κιολας αλλα πιστευω οτι μπορει να ακουσει την γνωμη μου και ας μην συμφωνει.
Αλλωστε γνωριζει πιστευω οτι εδω μεσα υπαρχει ελευθερια λογου και θα μπορεσει ο καθε ενας να εκφερει την γνωμη του.

Αλλωστε σιγουρα δεν ειναι η πρωτη φορα που ετρεξε σε δημοσιο δρομο και ουτε η τελευταια, και σιγουρα τετοια περιστατικα θα του εχουν ξανατυχει.

Μαλλον κατι αλλο ηθελε να θιξει που καλυτερα να μην το σχολιασω και επελεξε αυτον τον τροπο.

Ισως και να ειμαι καχυποπτος, και να τα σκεφτομαι ετσι πονηρα, αλλα επειδη ξερω οτι και αλλοι ειναι σαν εμενα εδω περα:lol: μπορω παρακαλω να ρωτησω τους συγκεκριμενου φιλους γιατι δινουν συνεχεια σε ενα αν μη τι αλλο κακεντρεχες θρεντ που απο την γεννηση του σταζει χολη;
Η σιωπη πολλες φορες ειναι η καλυτερη απαντηση.


Υπέρσωστος....;) :smokin:

zephyr1
13/03/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Ετσι για το κους-κους

the_passenger
13/03/2006, 22:18
Φίλε FZR600R,

να σου πώ εγώ λοιπόν οτι εσύ έχεις δίκο και πάς με τα 200, και να σου κάνω και το όριο 200 να είσαι και νόμιμος, να δώσω και το φταίξιμο 100% στο κουτί, και να θεωρήσω οτι είσαι και ο Rossi. έχουμε και λέμε:

-Είσαι εντός του ορίου των 200 που σου έδωσα
-Είσαι στη σωστή λωρίδα
-Φταίει 100% το αμάξι
-Είσαι μέγας και μάγκας οδηγός και τους πατάς όλους

ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΝΑΠΗΡΟΣ ;;; (Για να μην το πω το χειροτερο) :uplate: :hypnotize :uplate:

(Ελπίζω να μήν παρεξηγηθώ που υπερβάλλω και να γίνω κατανοητός...)

Φιλικά πάντα :wave2:

zolotas
13/03/2006, 22:33
.......και μην σου τυχει στα καλα καθουμενα να ερθουν να σε τσιμπησουν απο το σπιτι σου .........γιατι καποιος αλλος οδηγος σου σταμπαρε την πινακιδα.........ενω εσυ εκανες σφηνες και ετρεχες σαν παλαβος

παιζει κι αυτο ε...........ψαχτε την:confused:

γιατι κατι διαβασα για κ*λ*δαχτυλα........εν κινησει........ΗΡΕΜΙΑ

ποτε δεν ξερεις ποιος ειναι ο αλλος και τι ρολο βαραει.........και δεν πα να εχεις χιλια δικαια........

alfa156
13/03/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Zolota, ναι οδηγω αυτοκινητο χρονια απο 18+ (τωρα δεν εχω εδω και μηνες).

Απο δεξια προσπεραση δεν εχει καμια ευθυνη κανεις παρα αυτος που προσπερνα. Αλλη στη δικια σου περιπτωση, τουλαχιστο εσυ δειχνεις ευαισθησια (οχι αναισθησια).

Σιγουρα ειναι πολλα τα χλμ, και το ρισκο υψηλο αλλα επρεπε ο γερος να ακολουθησει το πολυ μεσαια λωριδα οπως και οι αλλοι οδηγοι και οχι να το παιζει ανετος συνομιλωντας.

Και μετα τον προσπερασα απο αριστερα, οσο χωρο ειχε απομεινει και του εκανα χαρη που του υπεδειξα τον μακρυτερο δακτυλο αφου το μοτορι δουλευε αγερωχα, ακομα.
ετσι για την ιστορια δηλαδη...η προσπεραση απο δεξια ισχυει ΜΟΝΟ σε δρομους με μια λωριδα,και φυσικα οχι σε δρομους με τρεις λωριδες....

alfa156
13/03/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
εσύ φιλαράκο πας με 220+ στο δρόμο (παρανόμως και χωρίς εξοπλισμό) και την λες σε κάποιον που πάει νόμιμα επειδή εσύ αναγκάστηκες να κάνεις κάτι που δεν περίμενες; αν φρενάρεις με 220? που πας ρε καραμήτρο με τέτοια ταχύτητα όταν δεν ξέρεις να φρενάρεις;

γιατί κι εγώ οδηγάω F-16 και γουστάρω να πηγαίνω με 560χλμ/ωρα ένα μέτρο πάνω απο την γή στην αριστερή λωρίδα της εθνικής... έτσι για εξάσκηση... και άμα δω κανένα ανόητο μικρούλη με κανενα πατίνι που πάει με 220 τον εξαυλώνω με μια ρουκέτα....


καληνύχτα και να σκεπάζεσαι.....
ειχε την υποχρεωση αυτος που κατασκηνωσε στην αριστερη,να κανει η δεξια κατοπιν ελενχου των καθρεπτων,απο την στιγμη που υπαρχει γρηγοροτερος απο πισω..ετσι λεει ο κοκ..αν δεν κανω λαθος...
τωρα για το παλικαρι που πηγαινε με 200 αυτο ειναι δουλεια της τροχαιας να το εξακριβωσει και κανενος αλλου...
αν δεν πιστοποιηθει απο την τροχαια αυτο,κανενανς αλλος δεν μπορει να το πει οτι ""ετρεχε""
η παραβαση ομως το γερου η του καθε γερου ειναι εμφανης,αποτομη αλλαγη λωριδας χωρις φλας,που σημαινει 33 ευρω και 5 ποντους στο διπλωμα....

alfa156
13/03/2006, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν οδηγούν πουθενά.....

απλά με την υπερβολή ήθελα να τονίσω πόσο ανόητος μπορεί καποιος να γίνει κάνοντας κάτι παράνομο και επικίνδυνο (γι' αυτόν και τους άλλους γύρω του) και μετά να έχει και το θράσσος να βρίζει δημόσια κάποιον που έκανε ένα λαθος στο όριο του νόμου πάντως.....

σαν να τρέχεις στο πεζοδρόμιο ένα πράγμα και να μπει ξαφνικά μπροστά σου μια γριούλα 90 χρονών και να αναγκαστείς να σταματήσεις.... και να αρχιζεις να φωνάζεις : "Η κωλόγρια, η πουτ@να, η έτσι, η γιουβέτσι" και να της ρίξεις και καμμιά σφαλιάρα...... 'ετσι για να την κάνεις μπλε......

Μόνο μην σε δει κανένας άλλος που έχει όρεξη να σε κάνει μωβ ....

:smokin:
το λες και μονος σου...ο ελληνας ουτε να περπαταει δεν ξερει,ποσο μαλλον να οδηγαει!!!και το περπατημα δεν θελέι διπλωμα,και ουτε αν χτυπησεις την γρια περπατοντας θα σε πανε μεσα!!!

the_passenger
13/03/2006, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
(.......) αποτομη αλλαγη λωριδας χωρις φλας,που σημαινει 33 ευρω και 5 ποντους στο διπλωμα....

33? κοστολογεί ο ΚΟΚ το έγκλημα;

Αυτό είναι ενθάρρυνση κι όχι αποτροπή ... σιγά τώρα... 33? και άν σε έπιαναν και ποτέ να σε γράψουν.. στ' @ρχίδι@ μας λέμε...

Ρε λέτε γι'αυτό να έχουμε γεμίσει #@$(&#$%&#&$% στο δρόμο; :rolleyes:

FZR600R
14/03/2006, 01:06
Που να λεγα δηλαδη και αλλες φασεις οπως προσπεραση σε Ζητα με 150 και ροπιασμα...σφηνα σε περιπολικο με μπαντες κτλ...

Νταξει, μου φαινεται αστειο που βλεπω τετοιες αντιδρασεις απο μηχανοβιους οποτε καλυτερα να φυλαγομαι. Σχεδιαζω να βγαλω και κανα video τον Αυγουστο για μεγαλα γουστα.

Προς τους νεοτερους γκαζακηδες και παλιους βεβαια...παρτε αυτο το posting ως παραδειγμα ασχετοσυνης περι οδικης συμπεριφορας απο τους "δειλους φονιαδες" και προσεχετε. Μη πατε περα των δυνατοτητων σας γιατι ολοι μπορει να την πατησουν.

Hθελα απλα να ακουσω εμπειριες απο αλλους μηχανοβιους γιατι εκτιμω την γνωση και παντα μαθαινω. Πχ ειμαι ασχετος με μηχανικα και ολο αυτια για να μαθω κατι.

Επενδυστε σε δισκοφρενα, τακακια και αναρτησεις - κυριολεκτικα μεταμορφωνουν το οχημα. Μιλαμε για "Ιστορίες του Δρόμου" οχι διαδρομου, καλες, κακες και αγριες...δ-ρ-ο-μ-ο-υ.

Sabre
14/03/2006, 09:29
Τελικά διαβάζωντας όλο το post θα συμφωνήσω και εγώ με το εξής

Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιος πρόβλημα εδώ μέσα με τύπους που πιστεύουν ότι είναι η Greek version του Ghost Rider, ή με αυτούς που γουστάρουν το κυνήγι λευκού καρχαρία με καράτε, ή την ελέυθερη πτώση με ομπρέλλα, ΕΚΤΟΣ και αν δεν την πληρώσει κάποιος ανύποπτος ανθρωπάκος την καύλα του.....

¨Στις ευθείες όλοι είναι γρήγοροι. EDDIE LAWSON¨


φίλοι, να είμαστε όλοι γεροί.

:wave2:

stako
14/03/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Που να λεγα δηλαδη και αλλες φασεις οπως προσπεραση σε Ζητα με 150 και ροπιασμα...σφηνα σε περιπολικο με μπαντες κτλ...

Μπράβο ήρωα!


Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Νταξει, μου φαινεται αστειο που βλεπω τετοιες αντιδρασεις απο μηχανοβιους οποτε καλυτερα να φυλαγομαι. Σχεδιαζω να βγαλω και κανα video τον Αυγουστο για μεγαλα γουστα.

Hθελα απλα να ακουσω εμπειριες απο αλλους μηχανοβιους γιατι εκτιμω την γνωση και παντα μαθαινω. Πχ ειμαι ασχετος με μηχανικα και ολο αυτια για να μαθω κατι.

Προφανώς ερμηνεύεις αλλιώς την έννοια "μηχανόβιος". Από αυτούς που ζητάς ελάχιστους αν όχι κανέναν θα βρείς εδώ μέσα..........


Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R Επενδυστε σε δισκοφρενα, τακακια και αναρτησεις - κυριολεκτικα μεταμορφωνουν το οχημα. Μιλαμε για "Ιστορίες του Δρόμου" οχι διαδρομου, καλες, κακες και αγριες...δ-ρ-ο-μ-ο-υ. [/B]

Ναι, επενδύστε για να τελικιάζετε στις ευθείες........... Ήρωα μου εσύ, οδηγάρα μου, μπράβο!


PS. Κι εγώ χτυπάω τελικές αλλά ρε φίλε ξέρω ότι παίζω με τον κίνδυνο! Είναι δυνατόν να με δει κανείς όταν είμαι με 250-270??? Όχι βέβαια! Το γνωρίζω όμως και παίρνω το ρίσκο! Φυσικά και είναι έγκλημα η αδικαιολόγητη και απρόσεκτη αλλαγή λωρίδας αλλά με ανθρώπινες ταχύτητες! Μέχρι 120-140, εκεί μπορείς να τον βρίσεις όσο θες και αν σου την πει κι όλας να τον κάνεις και μπλε......! Αλλά μη ζητάς ευθύνες στα 220.......

BELZEBOYLIS
14/03/2006, 09:56
Εξηγείστε μου κάτι ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω...Γιατί σε άλλες συζητήσεις τα χώνεται στα κουτιά(όπως τα αναφέρεται ) και τους οδηγούς τους ,όταν παραφέρονται (απροειδοποίητες προσπεράσεις –αλλαγές κατεύθυνσης – κατασκήνωση αριστερά , μικρή ταχύτητα στην αριστερή λωρίδα αυτοκινητοδρόμων ) σχεδόν στα πλαίσια του νόμου και εδώ το αντίθετο ;;;;
:wave2:

Gandalf dr685sm
14/03/2006, 10:00
όπως είπα και πρίν.,..

Η ευθύνη βαραίνει και τους δύο στο συγκεκριμένο περιστατικό , πάντα βάση των λεγομένων.

Απο την μιά τον φίλο που το "άνοιξε" παράνομα σύμφωνα με τον Ελληνκό ΚΟΚ και ρίσκαρε την ζωή του , σύμφωνα με τις Ελληνικές οδηγικές συνθήκες.
Απο την άλλη τον οδηγό του τετράτροχου, που άλλαξε απότομα , χωρίς ειδοποίηση , μιλώντας σε συνεπιβάτη.

Το θέμα είναι ποιός απο τους δύο θα πέθαινε (χτύπα ξύλο!!) ΣΙΓΟΥΡΑ... αν γινόταν το κακό...

Φίλε FZR600 , σου εύχομαι οτι καλύτερο και πολλά χιλιόμετρα, και ελπίζω κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσεις τι ρισκάρεις , όταν πράττεις αυτά που πράττεις.

Α...btw... το μόνο σωστό μέρος για να κοντράρεις μπάτσους είναι στο NFS (Need for Speed).... Εκεί άλλαξε τους τα πετρέλαια και διέλυσε τους τα περιπολικά... Στην πραγματικότητα όμως, ρισκάρεις στην καλύτερη να γίνεις φιλοξενούμενος , κάποια στιγμή , του Ελληνικού κράτους και για την μηχανή σου , μια ωραιότατη θέση στο parking του ΟΔΔΥ...

Απο εδώ και πέρα δεν ασχολούμαι άλλο , γιατί δεν έχει νόημα...


Gandalf

cbanthropos
14/03/2006, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Που να λεγα δηλαδη και αλλες φασεις οπως προσπεραση σε Ζητα με 150 και ροπιασμα...σφηνα σε περιπολικο με μπαντες κτλ...

Νταξει, μου φαινεται αστειο που βλεπω τετοιες αντιδρασεις απο μηχανοβιους

Δεν θα επρεπε να σου φαινεται αστειο. Αυτες οι απαντησεις που βλεπεις εδω, ειναι 'μηχανοβιων' που δειχνουν ενδιαφερον για τον αλλο και για το τι λεει και λενε μια συμβουλη για το καλο. Σιγουρα ο,τι θες μπορεις να πιστευεις και να κανεις ρε μαγκα. Κανεις δε θα σου κανει κλισμα την αποψη του. Γι αυτο και δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση. Απλα διαβαζοντας τα γραφομενα σου εγω βλεπω οτι πολυ ελαφρα τον εχεις παρει τον κινδυνο. Δεν ξερω αν θα συνεχιζες να τον εχεις ετσι χαλαρα στο μυαλο σου, εαν σεβοσουν τον κοπο και την θυσια που εκαναν οι δικοι σου για να σε μεγαλωσουν. Εαν ειχες συναισθηση του ποσο ευκολα καποιος απο αρτημελης και 'κομπλε' καταληγει σακατης. Εαν μετα απο κηδεια φιλου καταλαβες απολυτα την 'τρυπα' που δημιουργηθηκε στον κοσμο σου.
Δεν εχει να κανει με παπουδες, κοκ και λωριδες. Οπως σου ειπε και ενας φιλος παραπανω αμα γινει η ζημια, τι σημασια εχει το πως... ο λογος εινα να μη γινει.

παντα ορθιος.

cityfly
14/03/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Εξηγείστε μου κάτι ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβαίνω...Γιατί σε άλλες συζητήσεις τα χώνεται στα κουτιά(όπως τα αναφέρεται ) και τους οδηγούς τους ,όταν παραφέρονται (απροειδοποίητες προσπεράσεις –αλλαγές κατεύθυνσης – κατασκήνωση αριστερά , μικρή ταχύτητα στην αριστερή λωρίδα αυτοκινητοδρόμων ) σχεδόν στα πλαίσια του νόμου και εδώ το αντίθετο ;;;;
:wave2:


αυτό που λέει
"δεν έχει σημασία τι θα πεις αλλά πώς θα το πεις"
το ξέρεις;

BELZEBOYLIS
14/03/2006, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό που λέει
"δεν έχει σημασία τι θα πεις αλλά πώς θα το πεις"
το ξέρεις;




Ααααα θέμα διατύπωσης ήταν δηλαδή ....οκ !
:wave2: :)

ktm640lc4
14/03/2006, 12:10
Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια του την λετε επειδη πηγαινε με 200? Σε δημοσιο δρομο?

Δηλαδη εσεις οταν πατε με 200 και σας τυχει στραβη (χτυπαω ξυλο) του λετε μετα ενταξει μεγαλε δεν τρεχει τιποτα δεν πειραζει που δεν εβγαλες φλας δεν πειραζει που βγηκες αποτομα δεν πειραζει που πατησες φρενο στην εθνικη δεν πειραζει τιποτα, εγω φταιω.

Ναι και ο φιλος εκανε λαθος να παει με 200 σε δημοσιο δρομο αλλα κατακρινεται κατι ετσι χυμα χωρις να ειστε εκει να δειτε.

Ισες αποστασεις απο ολους, κωλογερος 10000 φορες για μενα, γιατι με το δικο του ποσοστο του 50% λογω του οτι δεν εβγαλε φλας θα σκοτωνε ανθρωπο. Το αλλο 50% ειναι του φιλου που πηγαινε με 200, λαθος.

Ευχομαι ποτε να μην συμβει τιποτα σε κανεναν.

Φιλικα

Gandalf dr685sm
14/03/2006, 12:18
εμ.. συγνώμη αλλά αυτό δεν είπα πιο πάνω;


Με την μόνη διαφορά οτι , στο συγκεκριμένο θέμα , ο φίλος μας ., εδώ , αποποιείται κάθε ίχνος ευθύνης και για αυτό γίνεται τόσο συζήτηση... οχι γιατί έτρεχε.. κάτι που το κάνουμε όλοι κατά καιρούς, αλλά γιατί θα του έφταιγε ΜΟΝΟ κάποιος άλλος και οχι και η δική του σκέψη ή αντίδραση , του να πάει με "χίλια"

Gandalf

stako
14/03/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εμ.. συγνώμη αλλά αυτό δεν είπα πιο πάνω;


Με την μόνη διαφορά οτι , στο συγκεκριμένο θέμα , ο φίλος μας ., εδώ , αποποιείται κάθε ίχνος ευθύνης και για αυτό γίνεται τόσο συζήτηση... οχι γιατί έτρεχε.. κάτι που το κάνουμε όλοι κατά καιρούς, αλλά γιατί θα του έφταιγε ΜΟΝΟ κάποιος άλλος και οχι και η δική του σκέψη ή αντίδραση , του να πάει με "χίλια"

Gandalf

Ακριβώς! +1000

byron
14/03/2006, 12:34
Η ιστορία δεν ξεκίνησε με το κλείσιμο του ¨κωλόγερου¨, ξεκίνησε μερικά χρόνια πρίν μέσα στο αυτοκίνητο του μπαμπά, με το τύπο που πέρασε τάπα, και σημάδεψε τις παιδικές ψυχές....
Απλά οι ¨μηχανόβιοι ¨ (οι italic χαρακτήρες ανήκουν στον φίλο FZR) του Forum προέκυψαν μοτοσυκλετιστές (συμπερασματικά δηλ. φλώροι) και χάλασε η σούπα.........

zephyr1
14/03/2006, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια του την λετε επειδη πηγαινε με 200? Σε δημοσιο δρομο?

Δηλαδη εσεις οταν πατε με 200


Εμεις δεν το λεμε.:rotflmao: :beer: :beer:

sniper
14/03/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η ιστορία δεν ξεκίνησε με το κλείσιμο του ¨κωλόγερου¨, ξεκίνησε μερικά χρόνια πρίν μέσα στο αυτοκίνητο του μπαμπά, με το τύπο που πέρασε τάπα, και σημάδεψε τις παιδικές ψυχές....
Απλά οι ¨μηχανόβιοι ¨ (οι italic χαρακτήρες ανήκουν στον φίλο FZR) του Forum προέκυψαν μοτοσυκλετιστές (συμπερασματικά δηλ. φλώροι) και χάλασε η σούπα.........


Από εδω και μπρος θα ξέρουμε ότι όποιος δεν πάει τελικές και δεν γαμοσταυρίζει όποιον μπαίνει μπροστά του είναι φλώρος....

Ο μ@λάκ@ς δλδ ποιος είναι;

byron
14/03/2006, 12:46
[i]Ο μ@λάκ@ς δλδ ποιος είναι; [/B]

Όποιος δεν μαντρώνει τους κωλόγερους στα καφενεία

ktm640lc4
14/03/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η ιστορία δεν ξεκίνησε με το κλείσιμο του ¨κωλόγερου¨, ξεκίνησε μερικά χρόνια πρίν μέσα στο αυτοκίνητο του μπαμπά, με το τύπο που πέρασε τάπα, και σημάδεψε τις παιδικές ψυχές....
Απλά οι ¨μηχανόβιοι ¨ (οι italic χαρακτήρες ανήκουν στον φίλο FZR) του Forum προέκυψαν μοτοσυκλετιστές (συμπερασματικά δηλ. φλώροι) και χάλασε η σούπα.........


Αυτην την δηλωση δεν την καταλαβα.

sniper
14/03/2006, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όποιος δεν μαντρώνει τους κωλόγερους στα καφενεία


Εγώ θα έλεγα να τους εκτελούμε.....


Όποιος κλέινει τα 60 να εκτελείται.... να γλυτώσουμε και τις συντάξεις..... και τα τροχαία.....

Καλό σου ακούγεται;

Όχι; Υπερβολή; Καφενείο Νταχάου όμως δεν είχα ξανακούσει...:smokin:

byron
14/03/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Αυτην την δηλωση δεν την καταλαβα.


τι δεν κατάλαβες δηλαδή;;;

stako
14/03/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εμεις δεν το λεμε.:rotflmao: :beer: :beer:

Το λέμε, και παραπάνω μάλιστα, και 270 αν θες αλλά ξέρουμε ότι παίζουμε με τον κίνδυνο και όλα κρέμονται από μια κλωστή......και απλά είμαστε τυχεροί που ο "δίπλα λωρίδα" δεν αλλάζει λωρίδα όταν περνάμε με +130.......όχι άτυχοι αν αλλάξει!

PS. Να πω την αλήθεια πλέον δεν πάω πάνω από 180 περίπου στην Εθνική. Το πατούσα όταν είχα πρωτοπάρει τη μηχανή, πριν να καταλάβω ότι όλα τα λεφτά είναι αλλού στην οδήγηση....... Άσε που αν πηγαίνεις με 160+ τα λάστιχα τα πετάς πολύ σύντομα.........;)

FZR600R
14/03/2006, 12:52
Δηλαδη εσεις οταν πατε με 200 και σας τυχει στραβη (χτυπαω ξυλο) του λετε μετα ενταξει μεγαλε δεν τρεχει τιποτα

Aν παρατηρησες οι συμβουλες τους ειναι γελοιοδως διφορουμενες, του στυλ "και εγω τρεχω με 250 αλλα οχι και εσυ ρε μεγαλε".
...

Βελζεβουλης... ναι ειναι θεμα διατυπωσης οπως βλεπουμε, τα'χουν μπερδεψει τοσο και πεφτουν σε απιστευτες αντιφασεις.

...

Δηλαδη γιατι αγορασατε πιστιαρα...για την πιστα? Τοτε γιατι δεν εχετε καμια Εθνικη διακριση - που ειστε? Εγω ξερω πως οσοι γκαζωνουν γουσταρουν, επαυξανουν και συνταυτιζονται.

ktm640lc4
14/03/2006, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όποιος δεν μαντρώνει τους κωλόγερους στα καφενεία


Δεν νομιζω οτι ειπε κανεις να μαντρωσουμε στα καφενεια τους γερους.

Ειναι ομως λαθος να ζηταω ακομα ΚΑΙ απο αυτους οταν αλλαζουν λωριδα να βγαζουν φλας? ή ζηταω πολλα λογω του προχωρημενου της ηλικιας τους?

ΟΚ πασο.

stako
14/03/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Aν παρατηρησες οι συμβουλες τους ειναι γελοιοδως διφορουμενες., του στυλ "και εγω τρεχω με 250 αλλα οχι και εσυ ρε μεγαλε".
...

Βελζεβουλης... ναι ειναι θεμα διατυπωσης οπως βλεπουμε, τα'χουν μπερδεψει τοσο και πεφτουν σε απιστευτες αντιφασεις.

...

Δηλαδη γιατι αγορασατε πιστιαρα...για την πιστα? Τοτε γιατι δεν εχετε καμια Εθνικη διακριση - που ειστε? Εγω ξερω πως οσοι γκαζωνουν γουσταρουν, επαυξανουν και συνταυτιζονται.

Τόσο κατάλαβες δλδ ε? Ωραία, καλή συνέχεια.

ktm640lc4
14/03/2006, 12:55
Απλά οι ¨μηχανόβιοι ¨ (οι italic χαρακτήρες ανήκουν στον φίλο FZR) του Forum προέκυψαν μοτοσυκλετιστές (συμπερασματικά δηλ. φλώροι) και χάλασε η σούπα.........


Αυτο δεν καταλαβα.

byron
14/03/2006, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
ΟΚ Μαγκες δεν γουσταρετε γκαζι, ειστε συντηρητικοι, δεν ρισκαρετε (και καλα κανετε εν μεροι) και ισως γι'αυτο βλεπω ολο και λιγοτερους τεστοστερονουχους περα των 80's.

No problemo.

Ταυτιζεστε λοιπον με τον γεροφονια...ΟΚ.

Θυμαμαι χρονια πριν... ημουν μικρος στο αμαξι του μπαμπα και καποιος με μηχανη (δεν ειδα τι μηχ. ηταν) μας προσπερνα απο διπλα με ασυλληπτη ταχυτητα... δικαβαλος με μια κοπελα.

Στο αμαξι, στις πισω θεσεις καθοταν καποιοι οικογενειακοι φιλοι... η γυναικα εκλαψε (μανα) γιατι ο φιλος της κορης της , ειχε και αυτος μοτορι...εκλαψε γιατι οπως ειπα, η ταχυτητα ηταν εξωφρενικη και θα σκεφτηκε την κορη της.

Και εγω ειπα απο μεσα μου "ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ!" οταν ειδα και ακουσα τον δαιμονισμενο θορυβο της μηχανης, σκεφτηκα οτι προκειται για καποιον δαιμονισμενο.

Που να ηξερα οτι θα ειχα δαιμονισθει και εγω.

Ειναι μικροβιο κυριοι...και δεν αποβαλλεται - ιος!
Ειμαι σιγουρος πως καποιοι εχουν απωθημενα με τους γκαζακηδες.

Γιατι ομως? Ποιος προκαλει τα μεγιστα των ατυχηματων, ο γκαζακιας η ο ΦΛΩΡΟΣ η ο ΚΩΛΟΓΕΡΟΣ που αφαιρει ζωες ενω επρεπε να βρισκεται στο καφενειο?

Σεβαστες οι καλοπροαιρετες αποψεις...αλλα οι λοιποι πρεπει να σεβαστουν αυτην την αριστερη λωριδα, την πανιδα του γρηγορου...παρτε το οπως θελετε αλλα καντε ακρη.

Μη πατε με πουτανες, μη τσακωνεστε, μη πινετε χασισακι, μην πυροβολειτε, μην μισειτε, μην αγαπατε με παθος, μην ρισκαρετε, μην..μην...ΜΗ!



Ο Καραγκιοζης που Διεκδικει την ΛΩΡΙΔΑ του με παθος

sniper
14/03/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
....

Ειναι ομως λαθος να ζηταω ακομα ΚΑΙ απο αυτους οταν αλλαζουν λωριδα να βγαζουν φλας? ......

......


Είναι τόσο λαθος όσο μας ζητάνε και αυτοί να μην πηγαίνουμε με 200+ σε δημόσιο δρόμο και να εμφανίζόμαστε απο το πουθενά ξαφνικά πίσω τους....

ktm640lc4
14/03/2006, 13:03
Μαλιστα τωρα καταλαβα.:D

Ανευ σχολιου, το κειμενο. Απλα δεν το ασπαζωμαι

Βασικα εγω το μονο που ειπα ειναι οτι πρεπει να προσεχουν και οι 2.

Δεν εχει σημασια ομως.
Σεβαστες ολες οι αποψεις.


Φιλικα οπως παντα.

OVER N OUT

byron
14/03/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R

Νταξει, μου φαινεται αστειο που βλεπω τετοιες αντιδρασεις απο μηχανοβιους οποτε καλυτερα να φυλαγομαι.

Όταν απευθύνεσαι σε κάποιους αλλάζοντας τον τρόπο γραφής στο επίθετο έεε κάτι θέλεις να πείς................

ktm640lc4
14/03/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είναι τόσο λαθος όσο μας ζητάνε και αυτοί να μην πηγαίνουμε με 200+ σε δημόσιο δρόμο και να εμφανίζόμαστε απο το πουθενά ξαφνικά πίσω τους....


Δεν εχεις αδικο φιλε μου.

Απλα αν εσυ πας με 200 δεν θα χτυπησεις κανεναν. ΜΟνο το κεφαλι σου παιζεις.

Αν ομως εσυ δεν βγαλεις φλας, τον σκοτωσες. Απλο.

Ναι, υπαρχει ευθυνη, δεν ειναι ομως και τα 2 του ιδιου βαρους.


Παντα ορθιοι συμφουριτες. ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ. Ελπιζω να μην παρεξηγησε κανεις τα γραφομενα μου. Αν εγινε κατι τετοιο να με συγχωρητε.


:wave2:

Sabre
14/03/2006, 13:10
Εκτός αν πάς με 200 και ρίξεις την μηχανή πάνω σε κανένα πεζό η στουκάρεις μετοπικά κανένα άλλο αυτοκίνητο.Δέν θα μείνει κολυμπιθρόξυλο...Τί λέμε τώρα....

sniper
14/03/2006, 13:13
Μια τελευταία σκέψη γιατί τελικά δεν βγαίνει άκρη.....

Οι δημόσιοι δρόμοι δεν έχουν φτιαχτεί για πίστες. Είναι για να μετακινούνται πάσης φύσεως οχήματα με πάσης ικανότητας οδηγούς... γι αυτό και πολλές φορές τα γελεία όρια ταχύτητας....

Συμφωνώ ότι πρέπει να τηρούν όλοι τους κανόνες... στο συγκεκριμένο πράδειγμα ο φίλος πήγαινε με 220 και προλαβε να φρενάρει.... αν πήγαινε με 320 θα προλάβενε; και ποιος του είπε ότι ο "κωλόγερος" δεν κοιταξε πίσω πριν αλλάξει λωρίδα αλλά δεν είδε την κουκίδα με τα 220; εδω εμείς που ξέρουμε πόσο γρήγορα πάμε πολλές φορές αιφνιδιαζόμαστε γιατί κοιτάμε τον καθρέφτη και μετά απο μισό δευτερόλεπτο μας περνά κάποιος από το πουθενά....


:smokin:

Gandalf dr685sm
14/03/2006, 13:19
Απλα αν εσυ πας με 200 δεν θα χτυπησεις κανεναν. ΜΟνο το κεφαλι σου παιζεις.


'ΕΛΑ;;;;;;;



Δηλαδή ενα όχημα 300 κιλών σε σταθερό σημείο Χ 200 χλμ... τουτέστιν περίπου 60 τόνων την στιγμή της σύγκρουσης με τόσα , συνδιάζοντας και την πιθανή ταχύτητα άλλου οχήματος , δεν μπορεί να σκοτώσει;

Οχι να σκοτώσει... να εξαερώσει μάλλον , θα είναι η καλύτερη σημείωση...

Η ταχύτητα μπορεί να μην σκοτώνει απο μόνη της, και αυτό είναι αλήθεια...
Εκείνο που σκοτώνει όμως , είναι η υπερβολική αυτοπεποίθηση και η έλλειψη αντανακλαστικών...
Ή μήπως νομίζει κανείς οτι στα 56 μέτρα το δευτερόλεπτο , το μάτι του είναι ικανό να αντιληφθεί κάτι που κινείται , έξω απο το οπτικό του πεδίο δράσης;

Κάντε ενα πείραμα... παίξτε ενα ραλάκι στον υπολογιστή σας και ουσιαστικά , τερματίστε το γκάζι του , σε πίστα που δεν γνωρίζετε... Μετρήστε σε πόσο πραγματικό χρόνο θα μπορέσετε να αντιδράσετε αν πεταχτεί κάποια κλειστή στροφή μπροστά σας και αν θα μπορέσετε να το κοντρολάρετε...
Και μιλάμε για ηλεκτρονικό παιχνίδι που η αντίδραση των pixels είναι αμεσότατη... και οχι μηχανολογική , όπως είναι στο όχημα μας....

Η ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ στο περιστατικό , αλλά νομικά καλύπτεται το 4τροχο... αν δεν το έχετε καταλάβει ώς τώρα... απο εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα....

Gandalf

ktm640lc4
14/03/2006, 13:28
Καλα τα λεει ο gandalf.

Αλλα αυτο με τα κιλα δεν το καταλαβα.

Γαμωτο τι εχω παθει? ΕΙμαι ημιβλακας τελικα?

Gandalf dr685sm
14/03/2006, 13:39
μηχανή = 250 κιλά σταθερή
αναβάτης περίπου 70-80 κιλά

σύνολο 300-350 κιλά στο περίπου που ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ άρα δεν έχουν και μετακινούμενη , συμαγή μάζα.

οπότε έχουμε 200 χλμ ανά ώρα επί την μάζα που αναφέραμε.. και έχουμε εναν συμπαγή όγκο 60 τόνων να πέφτει πάνω σε άλλο όχημα , μάζας ανάλογου υπολογισμού.

Οχι να σκοτωθείς φίλε μου... σαν το μυρμήγκι που το πατάει ελέφαντας θα γίνεις...


Gandalf

Θάνος
14/03/2006, 13:49
Όταν αύριο μεθαύριο κάποιος βρίσει τον πατέρα σας ή τη μητέρα σας ή κινδυνέψει η γυναίκα σας και το παιδί σας γιατί δεν έχουν το μάτι του αετού και τις οδηγικές ικανότητες του σουμάχερ και κάποιος καυλόγκαζος κόντεψε να τους εμβολίσει από πίσω με 200, τότε να πάτε και να του σφίξετε το χέρι ρε μάγκες και να του πείτε μπράβο ρε οδηγάρα μου κι εγώ μαζί σου! Χώστα κι άλλο στον κωλόγερο και τη θείτσα που τόλμησαν να βγούνε στο δρόμο αντί να μαντρωθούνε σε κανένα καφενείο!

Και μετά ελάτε εδώ και μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μας να τους βρίσουμε κι εμείς παρέα. Γιατί είμαστε όλοι μηχανόβιοι και η αδελφικότητα είναι δεδομένη έχουμε δεν έχουμε δίκιο!

Αλλά έχουμε γίνει όλοι οδηγάρες της ευθείας και του άδειου δρόμου. Αν όμως πιάσουμε την κουβέντα για την πίστα όπου εκτός από εσας υπάρχουν και άλλοι 30 που γυρίζουν το ίδιο και πιο γρήγορα, τότε αρχίζουν οι απώλειες! Και άμα τρέχουν... και άμα δεν με προσέξουνεεε... και άμα είναι κάγκουρες... και άμα και άμα και άμα... φοβάμαι... δεν μπορώ... δεν μπαίνω...

Καλύτερα στον άδειο δρόμο μωρέ. Να μου φταίει και ο κωλόγερος που δεν με είδε να έρχομαι με την ταχύτητα του φωτός να κάνει στην άκρη.

Μπράβο ρε... πόσες σελίδες έχει φτάσει μέχρι τώρα; άντε συνεχίστε ρε την κουβέντα μπράβο. Στο τέλος μπορεί να πείσετε τον κόσμο να πετάξει τα δέρματα, να ξεχάσει και τις πίστες και να βγει στο δρόμο με το τζην και το σπορτέξ να πιάσει τα 200!

Άντε και εις ανώτερα...

byron
14/03/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλα τα λεει ο gandalf.

Αλλα αυτο με τα κιλα δεν το καταλαβα.

Γαμωτο τι εχω παθει? ΕΙμαι ημιβλακας τελικα?

Οχι ρε φιλαράκο. Απλά είναι τα πράγματα.
Αν είσαι μηχανικός ο τύπος υπολογισμού είναι απλός...


40800

super_toto
14/03/2006, 13:52
Δυστυχώς και πάλι δυστυχώς είμαστε στην δυσάρεστη θέση να ζούμε σε μία χώρα χωρίς πίστες. Ωραία που θα ήταν να είχαμε καμιά 10αριά από δαύτες για να ξεμπουκώνουν οι γκαζοφονιάδες και να μην αναγκαζόμαστε να παίρνουμε χάπια για να συνέλθουμε από την τρομάρα μας όταν συνατήσουμε κάποιον από αυτούς στο δρόμο.

Το κακό είναι ότι εσείς που πάτε σαν τον δαίμονα, έχετε την εντύπωση ότι όλοι οι πρέπει να είναι προβλεπόμενοι στην οδήγησή τους. Εκτός από εσάς βέβαια που επειδή νιώθετε ότι οδηγάτε διαστημόπλοια και έχετε τις ικανότητες του Βαλεντίνο Ρόσι, δεν είναι απαραίτητο να σέβεσται τον ΚΟΚ. Δεν βαριέσαι ποιός ασχολείται με τετοια πεζά πράγματα.

Οδηγώ πολλά χρόνια μηχανάκια και μηχανές. Οι μόνες φορές που κινδύνεψα ήταν όταν έτρεχα παραπάνω από όσο έπρεπε. Βέβαια είναι πιθανό να την πατήσεις όντας 100% σωστός αλλά τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται από υπερβολική ταχύτητα.

Το να μην βγάλεις φλας κάποια φορά είναι κάτι που μπορεί να συμβέι στον καθένα ειδικά όταν χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο ή την μηχανή σου για να κάνεις την δουλειά σου (έχοντας συσσωρευμένη κούραση, άγχος κτλ).
Το να πηγαίνεις με 220 σε δημόσιο δρόμο με κίνηση είναι αποκλειστικά και μόνο ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ πρώτα για σένα και μετά για όλους τους άλλους.

Όποιος θέλει να ξεμπουκώσει να πάει σε πίστα ή να βγεί μια Κυριακή που οι δρόμοι θα είναι άδειοι.

ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΟΒΕΤΕ ΤΗΝ ΧΟΛΗ ... ΕΛΕΟΣ

ktm640lc4
14/03/2006, 13:53
Εννοεις για το οδηγο μηχανης? ή τον οδηγο του αυτοκινητου οτι θα σκοτωθει? Καλα ο οδηγος της μηχανης σιγουρα αλλα εσυ για ποιον λες?

Ναι εχεις δικιο. Συμφωνω απολυτα σε οτι λες. Ολοι εχουμε κανει μαλα....ιες στην ζωη μας πιστευω γιαυτο και δεν λεω αμεσως ναι φταει ο ενας ή ο αλλος.

Εγω προσωπικα ευχαριστω τον θεο στο οτι με εχει ακομα ζωντανο και με περασε απο την εφηβεια καλα.

sniper
14/03/2006, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Εννοεις για το οδηγο μηχανης? ή τον οδηγο του αυτοκινητου οτι θα σκοτωθει? Καλα ο οδηγος της μηχανης σιγουρα αλλα εσυ για ποιον λες?

Ναι εχεις δικιο. Συμφωνω απολυτα σε οτι λες. Ολοι εχουμε κανει μαλα....ιες στην ζωη μας πιστευω γιαυτο και δεν λεω αμεσως ναι φταει ο ενας ή ο αλλος.

Εγω προσωπικα ευχαριστω τον θεο στο οτι με εχει ακομα ζωντανο.

Προπερσυ 2 gsxr1000 στο πέταλο του Μαλλιακού έκοψαν στην μέση ένα τρακτέρ πηγαίνοντας με 200+.... και δυστυχώς δεν σκοτώθηκαν επί τόπου...

Αν λοιπόν μια μηχανή συγκρουστεί μετωπικά με ένα ΙΧ θα το κόψουν στην μέση... το πιθανότερο είναι να μην σωθεί κανένας.... :mad:

ktm640lc4
14/03/2006, 14:04
Βασικα ειπε κανεις απο εδω μεσα οτι ειναι καλο να πας με 220 σε δημοσιο δρομο?

Γιατι καποιοι συνεχιζουν να γραφουν λες και καποιος ειπε οτι ειναι σωστο?

Μην βιαζεστε να κατακρινεται φιλοι συμφουριτες. Ολα ειναι σχετικα. Οσο για τους θειες και τους πατεραδες που ειπε ο φιλος πιο πανω εγω θα τον εβριζα μονος μου τον πατερα μου ή την θεια μου αν πηγαιναν αριστερα με 100.

Ρε παιδια δεν ειναι το θεμα η ταχυτητα, δηλαδη αν πηγαινε με 140 θα το εσωζε καλυτερα? Και αν ηταν διπλα του και παλι εστριβε ο παππους? Σβαρνα θα τον επαιρνε και παλι.

Θα μου πεις ναι αλλα τουλαχιστον δεν θα ειχε ευθηνη ο οδηγος της μηχανης.
Ναι αν γινει το κακο μετα τρεχατε να βρειτε ποιος εφταιγε και γιατι.

Το θεμα παντως δεν ειναι για γραφη αλλα για λογο, αν θετε να το κουβαντιασουμε καμια μερα πανω σε κανα καφε γιατι παρανομο ειναι επισης η διελευση αναμεσα στα αμαξια. Αν ο παππους δεν βγαλει φλας δεν πειραζει μωρε. Αφου ειναι παρανομοι οι μηχανοβιοι, ποιος τους γαμ....ει.

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ 200 ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. κεφαλαία να το καταλαβουμε.