PDA

View Full Version : Gnomes polles gia exatmiseis se DL 650



deminio11
12/03/2006, 15:54
kalispera se olous !!!

Exo tin exis aporia .
psaxno edo kai arketo kairo gia exatmisi gia to DL 650 alla exo akousei polla.

Exo grapsei kai se ena allo post oti meta apo e-mail pou esteila

sto central site tis yoshimura pira tin apantisi oti den exoun

kataskevasei akoma exatmisi gi afto to mixanaki!!!!!:eyepop:

Se episkepsi pou ekana extes stin ekthesi sto aerodromio sto periptero tis SUZUKI eixan ena 650 me yoshimura !

Otan eipa sto politi gia to email pou elava mou eipe oti mallon tha katalava lathos:nono:

Telos panton exo koitaxei kai se ACRAPOVICH kai mou eipan oti bainei teliko me filtro alla vgainei o katalitis !!!!!!!

Gnorizei kaneis an ena tetio teliko tha kanei doulia sto sigekrimeno modelo !!!!!

An vgalo ton kataliti mipos tha exo provlima se sxesi me to nomo ?


Eseis pantos pia marka tha proteinate ?

Efxaristo prokatavolika gia tis apantiseis sas :)

athandim
12/03/2006, 18:59
:rolleyes:

κατ΄αρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί άνοιξες νέο thread, τη στιγμή που υπάρχουν ήδη δύο για εξατμίσεις στην ενότητά μας :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16895

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14380

(Μάλλον δεν διάβασες το sticky θέμα του mak...)

Επι της ουσίας τώρα :

Προσώπικά θα προτιμούσα λαιμο + τελικό από τη Laser όπως ακριβώς του advblack. Πιστεύω οτι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το νόμο (ούτε με θόρυβο, ούτε με καυσαέρια αν και εφόσον υπάρξουν ΚΤΕΟ για μηχανές..), γιατί διαθέτει καταλύτη και επιλογή θορύβου σε δύο θέσεις (σύστήμα duble sound αν θυμάμαι καλά). Είναι πολύ όμορφη σε σχέση με την stock, αλλά δεν προσδίδει ιδιαίτερη αύξηση ιπποδύναμης...

Εγώ δεν θα άφηνα σε καμμια περίπτωση τους ίδιους λαιμούς, αν άλλαζα εξάτμιση (μου φαίνεται κακάσχημο αυτό το πλαστικό πριν το τελικό, και δείχνει ακόμα χειρότερο με after τελικό..)

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται after φίλτρο αέρα (όπως π.χ. K&N) και εκ νέου χαρτογράφιση καυσίμου (καλή θα ήταν και μια δυναμομέτρηση)

'Ενα σκοτεινό για μένα σημείο είναι ο αισθητήρας "λ" και η χρήση του (ή μη) μετά την αλλαγή εξάτμισης και λαιμών...

Α..ρίξε και μια ματιά εδώ (http://11109.rapidforum.com/area=34) , μπας και βγάλεις πόρισμα....

:wave2:

sinvag
12/03/2006, 19:45
ριξε μια ματια στο καταστημα pro-ride {καλλιροης 57-59}για την ΕΞΑΤΜΙΣΗ bos, εργο τεχνης ειδικα για το strom, η τitanium εχει 415e.αυτην θα βαλω.:beer: :rotflmao: :lol: :sun:

Carlos.1on2
12/03/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sinvag
ριξε μια ματια στο καταστημα pro-ride {καλλιροης 57-59}για την ΕΞΑΤΜΙΣΗ bos, εργο τεχνης ειδικα για το strom, η τitanium εχει 415e.αυτην θα βαλω.:beer: :rotflmao: :lol: :sun: \

:confused: :confused: :confused: Ερώτηση : Αφού η Big mama Suzuki προτείνει Yoshimura γιατί ψάχνεστε με άλλες εξατμίσεις???Και καλύτερη αύξηση ισχύος και χωρίς αλλαγές στους λ.

deminio11
12/03/2006, 22:40
file carlos psaxnomaste giati ama diavaseis ligo pio pano pou exo grapsei to episimo site tis YOSHIMURA otan tous esteila email mou eipan oti den exoun ftiaxei kapia exatmisi gia to diko mas modelo .

Edo i suzuki sou proteinei tin RS3 an den kano lathos !!!

esi pion tha pisteves ?

sinvag
13/03/2006, 09:55
η μαμα προτεινει την yoshimura,καθαρα για οικονομικους δικους της σκοπους,και οντως, δεν βγαζει για αυτο το μοντελο.:beer: :rotflmao: :alien: :ZZZ:

Carlos.1on2
13/03/2006, 11:39
Μετά από άπειρο ψάξιμο στην τεραστίων διαστάσεων βιβλιοθήκη μου με αμέτρητα τεύχη του Ειδικού τύπου έχω και λέω : Τεύχος 13 του POWER BIKES . Συγκριτικό με transalp , XT , BMW 650 GS και φυσικά V-Strom 650 D με YOSHIMURA τελικό το οποίο δίνει +8ps ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ και τελική 200 (χάρη στο τελικό) . Έτσι, ο κατασκευαστής ( mama Suzuki ) δίνει 67ps και αυτοί μετρήσανε 74,1ps!!!! ( χάρη στο τελικό ,δε θα το ξαναπώ.) Τιμή αυτού 500 Ευρωπουλόπουλα άλλά δε λένε τίποτα για το που το βρήκαν. Δεν έχετε παρά να τους ρωτήσετε.Φυσικά δεν κάνω κουβέντα για το που ήταν τα υπόλοιπα του συγκριτικού......ακόμα τα περιμένει το V!!!!
:cool: :cool: :cool: Ελπίζω να βοήθησα:wave2: :wave2: :wave2:

sinvag
13/03/2006, 13:20
ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΝΑΦΕΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΠΑΤΙΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΓΙΑ ΤΙς YOSHIMURA ΣΤΟ V-STROM.ΛΥΠΑΜΑΙ MONO ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΝΑ ΣΤΟ ΔΕΙΞΩ.ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΤΣΙ.

deminio11
13/03/2006, 19:28
ma kai emena 200 vgazei xoris YOSHIMURA :D

Carlos.1on2
13/03/2006, 20:21
Ρε μάγκες οκ. Αφού εδώ Ελλάδα δε βγαίνει άκρη , γιατί δεν το ψάχνετε έξω? Όλο και κάτι θα έχει να προτείνει η Suzuki Europe

zoudis
14/03/2006, 10:35
Ρε Κάρλος...εκτός από νέος, είσαι και βαθιά νυχτωμένος ρε αδερφάκι μου....διάβασε κάνα ποστ και μην αρχίζεις τις ξερολιές χωρίς να ξέρεις.

Και ακου τι σου λένε τα παλικάρια που είναι δώ από καίρό ....

:beer:

Carlos.1on2
14/03/2006, 11:35
Καλώς τον παλιό! Πέρα από το ότι μάλλον έχεις ηλικιακό πρόβλημα δεν μπορείς να ξέρεις το πόσο νέος είναι ο άλλος.Ούτε το κατά πόσο είχε ο άλλος ως τώρα τη δυνατότητα να μπαίνει καθημερινά στο site. Για αυτό μην κρίνεις αλόγιστα και σκέψου πρώτα την πάρτη σου. Έγινε τσάκαλε?? Όσο για το ποιός το παίζει ξερόλας δε θα το εγώ.Σε διαβάζουν και άλλοι. :lol: :lol: :lol:

Vezouvios
14/03/2006, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Carlos.1on2
Καλώς τον παλιό! Πέρα από το ότι μάλλον έχεις ηλικιακό πρόβλημα δεν μπορείς να ξέρεις το πόσο νέος είναι ο άλλος.Ούτε το κατά πόσο είχε ο άλλος ως τώρα τη δυνατότητα να μπαίνει καθημερινά στο site. Για αυτό μην κρίνεις αλόγιστα και σκέψου πρώτα την πάρτη σου. Έγινε τσάκαλε?? Όσο για το ποιός το παίζει ξερόλας δε θα το εγώ.Σε διαβάζουν και άλλοι. :lol: :lol: :lol:


Χαλαρωσε φιλε μου........
κρατα τα εξασφαιρα στις θηκες σου,εδω λεμε ελευθερα την γνωμη μας..
ΔΕΝ χρησιμοποιουμε προσβολες.
Πιασε μια :beer: και χαλαρα....

athandim
14/03/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Carlos.1on2
Ρε μάγκες οκ. Αφού εδώ Ελλάδα δε βγαίνει άκρη , γιατί δεν το ψάχνετε έξω? Όλο και κάτι θα έχει να προτείνει η Suzuki Europe
Και γιατί η Suzuki να προτείνει after εξατμισή (από ανεξάρτητη εταιρία) χωρίς κέρδος; Κανείς δεν το κάνει αυτό...

Ανεξάρτητες εταιρίες βελτιώσεων κατασκευάζουν π.χ. εξατμίσεις για συγκεκριμένα μοντέλα και να τις διαφημίζουν όπως μπορούν.

Αρα δεν πρέπει να ψαχτούμε με την Suzuki, αλλά με τα sites των κατασκευαστών εξατμίσεων. Να δουμε δηλαδή αν υπάρχουν λαιμοί και τελικά, αποκλειστικά για V-strom.

Προσωπικά δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Μόνο στο site της Laser μπήκα και είδα οτι πράγματι υπάρχουν συγκεκριμένες επιλογές για V-strom. Την Laser την έχει φορέσει και μέλος (advblack) της ενότητας και είναι ευχαρίστημένος, και έτσι λέω οτι , αν αποφασίζα να κάνω την μετατροπή αυτή τη στιγμή, θα έβαζα Laser...

Δεν ξέρω τι σχέση ακριβώς έχει ο οίκος Yoshimura με τη Suzuki αλλά σίγουρα συνεργάζονται. Ο Σφακιανάκης αντιπροσωπεύει και τα δυο και είναι λογικό να θέλει να πουλήσει. Γι' αυτό και σε όλα τα τεστ στα περιοδικά δεν θα δείτε ποτέ "μαμά" V-strom...
To οτι δεν φτιάχνει η Yoshi εξατμίσεις ειδικά για το μοντέλο μας είναι ¨ψιλά γράμματα¨ για τον έμπορα..... και όσοι τσιμπίσουν

Σημ: Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που έβαλαν Yoshi έτσι; Αλίμονο.. :beer: :wave2:

deminio11
14/03/2006, 16:16
paidia esteila kai email stin Acrapovic kai i apantisi einai i exis :

Dear George,

we have developed the exhaust system for Suzuki SV 650. We have not trid to put it on DL 650.

So, we sugggest you to arrange a deal with your local dealer and try to fit it on your bike.

Best regards

Akrapovic R&D team


Loipon afti einai i apantisi apo to episimo site tis ACRAPOVIC

Apo oti eida sto site tous iparxei full system gia to SV 650 me laimous.

H moni diafora einai isos pros to teliko pou sto diko mas mixanaki einai pio psila eno sto SV xamilotera !!!


:wave2:


40824

zoudis
15/03/2006, 08:45
Μπράβο Deminio ! ευγε ! Ετσι είναι !

Ρε Κάρλος....αφού νέος είσαι, γιατί χαλιέσαι ? Παλιός θες να γίνεις ? Κάτσε δω και θα παλιώσεις ! :winka:


Πιάσε μια :beer: που λεέι και ο Βεζούβιος και χαλαράαα .....

:wave2:

costas81
15/03/2006, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
paidia esteila kai email stin Acrapovic kai i apantisi einai i exis :

Dear George,

we have developed the exhaust system for Suzuki SV 650. We have not trid to put it on DL 650.

So, we sugggest you to arrange a deal with your local dealer and try to fit it on your bike.

Best regards

Akrapovic R&D team


Loipon afti einai i apantisi apo to episimo site tis ACRAPOVIC

Apo oti eida sto site tous iparxei full system gia to SV 650 me laimous.

H moni diafora einai isos pros to teliko pou sto diko mas mixanaki einai pio psila eno sto SV xamilotera !!!


:wave2:


Σωστος!:a18:

Carlos.1on2
15/03/2006, 15:49
Πίνω πίνω πίνω
μα παλιός δε θα γίνω .
Νέος θα'μαι πάντα
γιατί έτσι η σούζα είναι πιο γκ@ύλ@.
Κ άμα τύχει και μεθύσω
το V-Strom μου θα το στίψω
για να πάρει ρότα τέτοια
μια στον ήλιο ,
μια στ'αστέρια.


χικ!!
:a33: :a33: :a33: