PDA

View Full Version : Ποιο 250 scooter ?



Ninjaki
12/03/2006, 18:52
Καλησπερίζω άπαντες και καλώς σας βρήκα...... Είμαι νέο σχετικά μέλος στο forum το οποίο με κέρδισε με τη πληθώρα συζητήσεων και διαφορετικών απόψεων που εκφράζονται.... Οδηγώ μηχανάκια πολλά χρόνια, τα τελευταία από τα οποία είμαι πανευτυχής κάτοχος ενός ZX9R.

Ψάχνω που λέτε ένα μηχανάκι για δουλειές μέσα στην πόλη αλλά και κοντινές εξορμήσεις αν χρειαστεί (με 2 άτομα και αποσκευές). Πρέπει να διαθέτει δύναμη για να κινούμαι αξιοπρεπώς και όχι να σέρνομαι και επίσης να παρέχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια (φρένα, κράτημα, κλπ).

Κοιτάζω στην συνομοταξία των scooter λοιπόν τα οποία θα με διευκολύνουν λόγω μεγάλων χώρων για αντικείμενα, κράνη, κλπ. και λόγω αυτόματου κιβωτίου. Έχω καταλήξει στο Piaggio Beverly 250, στο Yamaha Xmax 250 και στο Kymco Xctiting 250.

To Beverly μου αρέσει λόγω 16" τροχών και λόγω πιο μαζεμένων διαστάσεων. Τo Yamaha δεν το πολυκοίταζα μέχρι που το οδήγησα και έπαθα πλάκα. Τρομερός κινητήρας (το έκανα test ride μετά από Beverly 500 και μου φάνηκε πιο δυνατό) και πολύ καλά κρατήματα για τέτοιο σκούτερ. Το Kymco απλά μου αρέσει εμφανισιακά αλλά κολάω στο μεγάλο βάρος και μέγεθός του και κατά πόσο θα είναι εύχρηστο μέσα στην κίνηση.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας..... Αν κάποιος μάλιστα κατέχει κάποιο από τα παραπάνω θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη του και κατά πόσο είναι ευχαριστημένος.... Βοηθήστε μάγκες μήπως και καταλήξω κάπου....

samakos
14/03/2006, 21:41
sh 150i
TIΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ

dbandit
14/03/2006, 21:48
Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα για X-MAX.
Για kymco...tespa
Θα επερνα yamaha λογω Japan και ειδικα λογω yamaha.

Ninjaki
14/03/2006, 22:02
Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις....

Καλό το SH150i, όμορφο, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, injection, ΑΛΛΑ είναι λίγα κυβικά (σε σχέση με τα 250). Επίσης δεν μου αρέσει το ταμπούρο πίσω (βάλε βγάλε ρόδα, κλπ για να αλλάξεις σιαγόνες κάθε λίγο και λιγάκι), δεν έχει πολλούς χώρους, δεν έχει πλαϊνό stand και δεν έχει προστασία από αέρα (κάτι aftermarket ψηλές ζελατίνες που βλέπω δεν μου αρέσουν καθόλου). Αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι ο πιο αδύναμος κινητήρας σε σχέση με τα άλλα.

Για το XMAX ακουώ συνεχώς καλά λόγια και μετά από το test ride κλίνω περισσότερο σε αυτό. Συμφωνώ με το ότι είναι Yamaha (Japan, κτλ. αν και φτιάχνεται Ισπανία μάλλον), συν το ότι έχει φθηνά ανταλλακτικά και συνεπώς και φθηνό service (κάθε 10.000 χλμ).

Για το Beverly έχω ακούσει για πανάκριβα ανταλλακτικά και service κάθε 3000 χλμ μικρό και κάθε 6000 χλμ μεγάλο (πολύ μικρά διαστήματα!!! Ειδικά εγώ που το θέλω και για δουλειά κάθε μήνα στα συνεργεία θα μαι για service). Μετά το ψιλοφοβάμαι σαν Piaggio για τυχόν προβλήματα αξιοπιστίας, αλλά από την άλλη κυκλοφορούν χιλιάδες στους δρόμους οπότε και αυτό κάτι σημαίνει.

byron
15/03/2006, 10:03
Δες και αυτό φίλε. Aprilia 200 Sportcity.
Μοτερ από Beverly 200, 21 ΗΡ, τροχοί 15΄΄120 μπροστά 130 πίσω, 120km/h παντού, δισκόφρενα μπρός πίσω, κρατάει πάρα πολύ καλά, έχει ψηλότερη ζελατίνα από αυτήν που φαίνεται στην φωτό και ίσιο πάτωμα για μεταφορά αντικειμένων. service έκανα στα 1.000 και το επόμενο είναι στα 6.000.
Τιμή το 200 γύρω στα 3.000? το βρίσκεις.
Έγώ έχω κάνει 2.500 χλμ και ο κολλητός μου 6.500 με το δικό του χωρίς πρόβλημα.


40919

super_toto
15/03/2006, 10:30
Φίλε μου δεν γνωρίζω πολλά από scooter άλλο ένας φίλος πήρε πρόσφατα την
Vespa GTS ABS 250 . Νέο μοντέλο, νέα τεχνολογία και έχει abs που μετράει. Βέβαια εχει το κλασσικό στυλ της Vespa, που εμένα μου αρέσει πολύ. Τετράχρονο είναι καίει ελάχιστα και είναι και υδρόψυκτο για να κάνεις κάνα μικρό ταξιδάκι.

Τσέκαρε
http://www.gr.vespa.com/_vti_g8_mod.asp?brand=VESPA&country=GR&language=G&mod=VGP-VESPAGTS

MIKE_16V
15/03/2006, 10:42
Για την αξιοπιστια της yamaha στα σκουτερ, αυτο που εχω να πω ειναι οτι οδηγαω σχεδον καθημερινα ενα majesty 400 και δεν μου εχει αφησει και τις καλυτερες εντυπωσεις( μεσα στην κινηση το φυγοκεντρικο σκουζει, αλλα σκουζει πολυ, και το εχω ακουσει και απο αλλους στον δρομο) το μηχανακι ειναι καινουργιο.

Τωρα το Χ-250, και εγω ακουω τα καλυτερα, δεν το εχω οδηγησει ομως.

Τωρα το beverly τι να πω, οι πωλησεις του τα λενε ολα, μου εχει αφησει της καλυτερες εντυπωσεις απο ολα τα σκουτερ που εχω οδηγησει, σταθερο, ανετο, με καλα φρενα και αρκετο γκαζακι, η καλυτερη θεση συνεπιβατη που εχω συναντησει, απλα αριστη!!

Αυτα,με το καλο:wave2:

Ninjaki
15/03/2006, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Για την αξιοπιστια της yamaha στα σκουτερ, αυτο που εχω να πω ειναι οτι οδηγαω σχεδον καθημερινα ενα majesty 400 και δεν μου εχει αφησει και τις καλυτερες εντυπωσεις( μεσα στην κινηση το φυγοκεντρικο σκουζει, αλλα σκουζει πολυ, και το εχω ακουσει και απο αλλους στον δρομο) το μηχανακι ειναι καινουργιο.

Τωρα το Χ-250, και εγω ακουω τα καλυτερα, δεν το εχω οδηγησει ομως.

Τωρα το beverly τι να πω, οι πωλησεις του τα λενε ολα, μου εχει αφησει της καλυτερες εντυπωσεις απο ολα τα σκουτερ που εχω οδηγησει, σταθερο, ανετο, με καλα φρενα και αρκετο γκαζακι, η καλυτερη θεση συνεπιβατη που εχω συναντησει, απλα αριστη!!

Αυτα,με το καλο:wave2:

Φίλε μου αν μπορείς πες μου λίγα παραπάνω για το πρόβλημα που λες με το φυγοκεντρικό. Τι ακριβώς κάνει δηλαδή? Στο XMAX που έκανα test ride, παρατήρησα κάποιες φορές κάτι έντονους κραδασμούς στα λίγα χιλιόμετρα όταν άνοιγα λίγο το γκάζι, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί λέω θα το χουν σκίσει το μηχανάκι (δεν είχε και πολλά χλμ πάντως, μόνο 6000).

Τώρα για το Beverly, ψάχνω να το κάνω test ride για να δω πως ακριβώς πάει και να το συγκρίνω όσο μπορώ με το XMAX. Το κακό με το Beverly είναι ότι βγήκε νέο μοντέλο με injection αλλά δεν ξέρουν πότε ακριβώς θα είναι διαθέσιμο (Απρίλη λένε και βλέπουμε).

Για το Sportcity μου αρέσει εμφανισιακά, αλλά θέλω κάτι μεγαλύτερο σε χώρους. Η Vespa από την άλλη δεν θα λέγα ότι με συγκινεί, άσε που θέλω να αποφύγω και τους 12" τροχούς όπως ο διάολος το λιβάνι λόγω κακής εμπειρίας.

MIKE_16V
16/03/2006, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninjaki
Φίλε μου αν μπορείς πες μου λίγα παραπάνω για το πρόβλημα που λες με το φυγοκεντρικό. Τι ακριβώς κάνει δηλαδή? Στο XMAX που έκανα test ride, παρατήρησα κάποιες φορές κάτι έντονους κραδασμούς στα λίγα χιλιόμετρα όταν άνοιγα λίγο το γκάζι, αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί λέω θα το χουν σκίσει το μηχανάκι (δεν είχε και πολλά χλμ πάντως, μόνο 6000).

Τώρα για το Beverly, ψάχνω να το κάνω test ride για να δω πως ακριβώς πάει και να το συγκρίνω όσο μπορώ με το XMAX. Το κακό με το Beverly είναι ότι βγήκε νέο μοντέλο με injection αλλά δεν ξέρουν πότε ακριβώς θα είναι διαθέσιμο (Απρίλη λένε και βλέπουμε).

Για το Sportcity μου αρέσει εμφανισιακά, αλλά θέλω κάτι μεγαλύτερο σε χώρους. Η Vespa από την άλλη δεν θα λέγα ότι με συγκινεί, άσε που θέλω να αποφύγω και τους 12" τροχούς όπως ο διάολος το λιβάνι λόγω κακής εμπειρίας.


Μετα απο καποια ωρα στην πυκνη κινηση, και οταν πας να ξεκινησεις κανει εναν εκνευριστικο θορυβο απο το φυγοκεντρικο και επισης μεταφερει πολλους κραδασμους, στο πρωτο servise ο μηχανικος ειπε οτι κατι εσφυξε....αλλα λεει ειναι φυσιολογικο:sick: , αν ηταν δικο μου το μηχανακι, θα ειχα στραβωσει ασχημα.

Αν οντως θα βγει beverly ψεκαστο, θα σου ελεγα να περιμενεις, μιας και η διαφορα στην καταναλωση ειναι σημαντικη.
Ειπες κατι για χωρους, αποθηκευτικο χωρο δεν εχει πολυ ουτε το beverly, αυτη ειναι η παραχωρηση λογω τον μεγαλων τροχων.
Καντο ενα test ride παντως και θα καταλαβεις γιατι πουλαει σαν τρελο.

Ninjaki
16/03/2006, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Μετα απο καποια ωρα στην πυκνη κινηση, και οταν πας να ξεκινησεις κανει εναν εκνευριστικο θορυβο απο το φυγοκεντρικο και επισης μεταφερει πολλους κραδασμους, στο πρωτο servise ο μηχανικος ειπε οτι κατι εσφυξε....αλλα λεει ειναι φυσιολογικο:sick: , αν ηταν δικο μου το μηχανακι, θα ειχα στραβωσει ασχημα.

Αν οντως θα βγει beverly ψεκαστο, θα σου ελεγα να περιμενεις, μιας και η διαφορα στην καταναλωση ειναι σημαντικη.
Ειπες κατι για χωρους, αποθηκευτικο χωρο δεν εχει πολυ ουτε το beverly, αυτη ειναι η παραχωρηση λογω τον μεγαλων τροχων.
Καντο ενα test ride παντως και θα καταλαβεις γιατι πουλαει σαν τρελο.

Λοιπόν πήγα χτες Πέμπτη και ρώτησα σε αντιπρόσωπο της Yamaha για το συγκεκριμένο πρόβλημα και μου είπε ότι μπορεί να είναι ενοχλητικό αλλά δεν προκαλεί σε καμία περίπτωση βλάβη στο μηχανάκι. Απλά ακούγεται ο θόρυβος και αισθάνεσαι τους κραδασμούς. Αλλά αλλάζουν κάτι κυλίνδρους στο φυγοκεντρικό και το διορθώνουν. Εσένα μετά το service στο Majesty σου το ξανακάνει?

Οδήγησα και ένα Beverly χτες και οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Ο κινητήρας έχει γκάζι, όχι τόσο όσο το Yamaha αλλά αρκετό για να κινηθείς αξιοπρεπέστατα. Πολύ ευκολοοδήγητο και ξεκούραστο και κάνει εύκολα ελιγμούς για το μέγεθός του. Καλά και τα φρένα. Ο κινητήρας πολύ ήσυχος και βελούδινος σε λειτουργία. Βέβαια αυτό που οδήγησα ήταν σχεδόν καινούργιο με ελάχιστα χλμ. Γενικά μου άρεσε αρκετά.


Το συμπέρασμα είναι ότι πολύ δύσκολα διαλέγεις μεταξύ των 2. Το καθένα ξεχωρίζει σε κάποιους τομείς και πρέπει μάλλον να βάλω σε σειρά τις προτεραιότητές μου μήπως και καταφέρω να πάρω μια απόφαση.

Beverly: όμορφο (αλλά βλέπεις και από ένα σε κάθε γωνιά), ευκολοοδήγητο, καλό γκάζι και φρένα, injection ΑΛΛΑ μικρούς χώρους, ακριβά ανταλλακτικά, πιο συχνό service και μερικοί λένε ότι με τον καιρό αρχίζει και τρίζει και έχει προβλήματα αξιοπιστίας.

Xmax: ευρύχωρο, το καλύτερο μοτέρ της κατηγορίας, πολύ καλά φρένα και κράτημα, σπορτίφ συμπεριφορά, μεγάλους χώρους ΑΛΛΑ μέτρια ποιότητα πλαστικών στο τιμόνι, θόρυβος φυγοκεντρικού, μικρότερη ευκινησία στην κίνηση, μικρότεροι τροχοί και μικρότερη απόσταση από το έδαφος.

Βοήθειά μου !!!!!
:dizzy:

hidefnick
17/03/2006, 22:03
os perifanos (ne kala) katoxos X9 250 evo 8/2004 sas enimerono oti den exi akribo service (i timi exartate apo pio exousiodotimeno to pas) den xalai sixna kai ta antalaktika ine POLI FTINA.

apo tin alli exo mazepsi 12000km ke exoun ouzari amortiser ke pirouni (ton opion i egiisi ine 6 mines), i kathreftes kathe 2-3 bdomades theloun lisimo ke esoteriko sfiksimo, otan to afisis se broxi meta an then stegnosoun i diakoptes den pezi, ta plastika exoun arxisi ke apoktoun ipopta kena metaxi tous, an exis mpagaziera ke minis apo bataria ton IPIES (ksebidona apo tin mia ego ke apo tin ali o exress service gia 1 1/2 ores) ke to xirotero apo ola ine oti ke to x9 ke to beverly DEN POULIOUNTE ME TIPOTA METAXIRO

Oso gia to honda ine ftiagmeno stin italia opos ke to yamaha

An skeftese to Kymco pigene rota poso exi enas kathreftis ke tha sou perasi AMESOS i kapsa.

An thes to prosopiko mou simperasma (pira scooter giati goustaro na kapnizo ke barieme na allazo taxitites) pigene pare kanoniko mixanaki me ta idia lefta ke an thes pare ke kanena metaxirismeno scooter me 500-600 eura gia mesa stin poli.

Prosopika molis bro na to pouliso to rimadi afto tha kano.

mlemo
22/03/2006, 20:08
Σε αυτή την κατηγορία προβληματίζομαι τον τελευταίο καιρό...

Είχα καταλήξει σε beverly, εξαιτίας της ικανοποιητικής εμφάνισης αλλά και της τρομερής πώλησης του.

Έχω οδηγήσει δύο beverly, για διασταύρωση των παρατηρήσεων και μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε στο τρόπο που είναι ζυγισμένο. Όταν στρίβεις για παράδειγμα το τιμόνι μετά από κάποιες μοίρες το βάρος έρχεται απότομα, λες και δεν είναι σωστά ζυγισμένο...

Επίσης, δεν μου άρεσε και η απόσταση του από το έδαφος. Δεν είμαι "πρώτο μπόι" (1,72) οπότε φθάνω στο έδαφος με τις μύτες (όχι και ότι καλύτερο για ανηφορικά και επικλινές μέρη).

Την X9 Evo δεν την είχα στα υπόψη μου, μέχρι που στο δεύτερο test drive του beverly, ο υπεύθυνος του καταστήματος μου έδωσε να οδηγήσω και το Χ9, μετά από τις παρατηρήσεις μου για το ζύγισμα...

Μπορώ να πω ότι, το X9 είναι σαφώς καλύτερα ζυγισμένο από το beverly και ο οπτικά μεγαλύτερος όγκος του είναι περισσότερο διαχειρίσιμος, λόγω χαμηλότερης θέσης οδήγησης (πατάς κανονικά) και μεγάλης περιστροφής του τιμονιού (και με ωραία αίσθηση).

Θα ήθελα να ρωτήσω το μέλος wiredgr αν οι παρατηρήσεις του, για το X9, πιστεύει πως αφορούν το συγκεκριμένο scooter που κατέχει ή εάν έχει ακούσει τα ίδια παράπονα και από άλλους...

Με τρεις μηχανικούς που συζήτησα o κινητήρας του Χ9Evo είναι πολύ καλός και αρκετά αξιόπιστος...γενικά άκουσα πολύ καλά λόγια.

Για τα Ιαπωνικά μοντέλα, δεν καίγομαι, διότι ως παλιός κάτοχος δύο Ιαπωνικών δεν ήταν άνευ προβλημάτων και με όχι φοβερή αξιοπιστία για τα χιλιόμετρα που τους είχα κάνει και το πόσο "ψείρας" ήμουν!

suzuki_k5
22/03/2006, 20:51
Καλησπέρα κι από μένα. Κάτοχος Suzuki Burgman 650 k5 Yoshimura και μέλος του Scooterclub Hellas ( forum.piaggio.gr ) στο οποίο σας προσκαλούμε να έρθετε. Χαρά μας να συζητήσουμε ότι θέλετε. Λοιπόν στο θέμα μας τώρα. Λοιπόν στη κατηγορία που επιλέγεις καλό είναι να μείνεις ανάμεσα στα Piaggio Beverly 250 και Yamaha Xmax 250.Το Kymco το αφήνω λόγω του ότι δεν θα σε βολέψει.
Το Beverly αναμφίβολα είναι μια από τις μεγαλύτερες εμπορικές επιτυχίες στα scooter.Πρόκειται για ένα scooter με 16άρηδες τροχούς(σημαντικό) και πολύ καλή καβάλα.Το ΧΜΑΧ μπορεί να έχει μικρότερους τροχούς αλλά έχει τρομέρο στήσιμο λόγω πλαισίου. Το πλαίσι'ο του γεωμετρικά στηρίζεται στο ΤΜΑΧ. Σαν καινούριο μοντέλο που είναι το θεωρώ πολύ καλοστημένο. Και τα 2 στην πόλη ελίσσονται πολύ καλά και με τρομερή ευκολία. Και τα 2 είναι ψηλά, μπορείς να καβαλάς άνετα πεζοδρόμια χωρίς να ακούσεις κανένα χρατσ.Στις επιδόσεις το ΧΜΑΧ είναι λίγο πιο πάνω και θεωρείται ίσως το γρηγορότερο 250άρι της κατηγορίας σε σχέση με τα υπόλοιπα. Το ΧΜΑΧ μου αρέσει περισσότερο ίσως επειδή το Beverly φορέθηκε αρκετά. Το έχει γνωστός μου και το έχω καβαλήσει αρκετές φορές.Τα 145 τα έχει για την πλάκα ,τα κρατήματα του απίστευτα όπως και η ευελιξία του μέσα στην πόλη εξαιρετική.Και η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία αλλά όπως είπατε εμφανίζει μια έλλειψη ποιότητας στο τιμόνι.Απλά περίμενα σε τέτοιο σκαρί να μπουν τροχοί 16άριδες δίοτι η συνεργασία με το πλαίσιο που διαθέτει θα ήταν ακόμη καλύτερη.
Τώρα όσον αφορά τα Χ9 εγώ μακριά κι αγαπημένοι.Έχω αλλάξει 3 χ9 1 180 και 2 500άρια ένα παλιό κι ένα evo και μου βγάλανε την πίστη. Όλο προβλήματα μια δεν δούλευε το ένα μια το άλλο.Τα έχω αλλάξει και τα 3 μέσα σε 4 χρόνια.Μετά ήρθε στην κατοχή ένα Yamaha Tmax 500 το οποίο δεν το δούλεψα πολύ γιατί το κράτησε ο πατέρας μου(τώρα πουλήθηκε) κι εγώ πήρα το burgman Άλλη χάρη τι γιαπωνέζικο.Δεν συγκρίνεται. Εύχομαι η επιλογή σου να είναι η καλύτερη.Να το απολαύσεις χωρίς προβλήματα.ότι χρειαστείτε ξέρετε που θα μας βρείτε.,Ελπίζω να βοήθησα.

Ninjaki
22/03/2006, 23:49
Εγώ πάντως κατέληξα στο Yamaha XMAX 250 :) το οποίο και έκλεισα. Το επέλεξα κυρίως λόγω του πιο δυνατού κινητήρα, της σπορτίφ οδηγικής συμπεριφοράς και του τεράστιου αποθηκευτικού χώρου. Ένας επιπλέον λόγος είναι και τα διάφορα που άκουσα για την αξιοπιστία των Piaggio και τις τιμές των ανταλλακτικών καθώς και τα διαστήματα service. Τέλος κάπου το έχει συνηθίσει και το μάτι μου αρκετά λόγω των εκαντοτάδων που κυκλοφορούν στους δρόμους.

Θεωρώ πάντως ότι XMAX 250 και Beverly 250 αποτελούν τις κορυφαίες προτάσεις της κατηγορίας αυτή τη στιγμή, και η τελική επιλογή μάλλον έχει να κάνει με τις προτεραιότητες του κάθε αγοραστή.

hidefnick
24/03/2006, 01:24
se diafora x9 forum apo aglies klp lene oti den exi problimata. Tora pos otan brexi stin ellada kolane diakoptes, den anabi an den stegnosi klp klp klp den ksero

isos na ine to diko mou mono, alla apo oti blepo ke allos griniazi.

bebea o suzuki_k5 alakse 5 idia mixanakia gia kapio logo pou den katanoo.

pantos ego den tha to ksanaprotimiso.

ke min ksexname : DEN POULIETE ME TIPOTA

Yianniss
24/03/2006, 09:45
Φιλε Ninjaki καλοριζικο το ΧΜΑΧ αν το πηρες!

Μονο μια σημειωση, στις αρχες αυτου του χρονου (αν οχι, τελη του προηγουμενου) ειχαν γινει καποιες ανακλησεις στα ΧΜΑΧ λογω προβληματος στο συστημα τροφοδοσιας. Καλο ειναι να ρωτησεις την αντιπροσωπια για το τι ακριβως συνεβει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Επισης μιας κ απαντησα σε αυτο το σκουτερο-thread να πω κ εγω για την σκουτερουκλα μου το Aprilia Sportcity 200. Εχω κανει 9000+ απροβληματιστα χιλιομετρα. Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα. Αψογη οδικη συμπεριφορα κ φρενα.

:cool: :cool: :cool: :D :cool: :cool:

Καλα χιλιομετρα με το καινουριο σου σκουτερ!


Υ.Γ Σχετικα με τα Χ9, Χ8 ο κινητηρας ειναι πολυ καλος κ αξιοπιστος. Τα προβληματα που παρουσιαζουν ειναι στα ηλεκτρικα κυριως.

suzuki_k5
24/03/2006, 12:48
Συγνώμη για την έκφραση αλλά φίλε wiredgr οι μαλ@@@ες πληρώνονται κι εγώ τις πλήρωσα με τα 3 χ9.Κι όπως είπες δύσκολα πουλιούνται.

hidefnick
24/03/2006, 19:44
no hard feelings.

Pantos, to ksero oti epanalambanome, alla ego scooter den xanaperno ke den to simboulevo se kanenan. To x9 exi 11700km ke stis 12000 theli imanta. Simera ke extes me to psilobroxo mourlathika sta drift. Ke drift me 180+ kila, tipota anamesa sta podia sou ke kitrinoxarous na psaxnoun pelates se kifissias DEN IXE KATHOLOU PLAKA.

(exo akoma ena runner, ixa mia Vespa ke kapia stigmi tha anapaleoso ke mia Lambretta LI 150 Mk2 pou exo sto garaz)

Ara malon exo emperistatomeni apopsi gia scooteria.

hidefnick
24/03/2006, 19:45
ta drift exoun na kanoun me fagomeno imanta pou mioni sxesi metadosis ke allazi oli ti litourgia tou ampragiaz.

Me to runner ixe plaka, me to megalo oxi.

mlemo
24/03/2006, 22:37
Φίλε Ninjaki, μπορείς να μας πεις πόσο το πήρες και από που.

Επίσης ψάχνω να το βρω για δοκιμή και εκτός από τα κεντρικά της Yamaha δεν το βρίσκω...ξέρεις αν σε κάποιο κατάστημα είναι διαθέσιμο;

Ninjaki
25/03/2006, 10:56
Ευχαριστώ για τα καλορίζικα... Το μηχανάκι το πήρα προχτές το βράδυ, έκανα 2-3 χλμ έτσι δοκιμαστικά και από χτες είμαι στο κρεββάτι άρρωστος :mad: :mad: !!!!!!!

Το αγόρασα μετρητοίς 4.250 ? από ExpoCenter στο Κερατσίνι (2104329990). Από όσο ξέρω test ride το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει και μάλλον δύσκολα θα βρεις γιατί δεν υπάρχει XMAX ούτε για δείγμα στην αγορά. Εγώ το δοκίμασα στην έκθεση μοτο πριν 2 Σάββατα. Για να φανταστείτε τι γίνεται, από εκεί που το αγόρασα είχε 3 XMAX και όλα φύγανε μέσα στην ίδια μέρα. Πουθενά δεν είχα βρει διαθέσιμα, με το που έρχονται πωλιούνται και πρέπει να το κλείσεις και να περιμένεις.

Σχετικά με την ανάκληση το γνωρίζω και θα επικοινωνήσω με Yamaha να μου πει για ποιους αριθμούς πλαισίων ισχύει αλλά δεν νομίζω να είναι για μένα. Η ανάκληση μάλλον βγήκε για τα πρώτα που πουλήθηκαν.

To Sportcity είναι πολύ ωραίο και μουράτο. Μακάρι να μπορούσα να είχα και ένα τέτοιο για τις κοντινές αγγαρείες και για πιο σφιχτές καταστάσεις στην κίνηση της Αθήνας.