PDA

View Full Version : Καγκελα ή μανιταρια σε Hornet '05 ??



RαNd
13/03/2006, 12:32
Ιδου η απορια....
Καγκελα ή μανιταρια ???

Για τα καγκελα φοβαμαι μηπως δεν καθονται καλα με την καρινα και για τα μανιταρια μηπως δεν κανουν δουλεια....

Απο την αλλη τα μανιταρια μονο ενα καρτερ εχουν να σωσουν κ ενα ρεζερβουαρ...

Sabre
13/03/2006, 12:43
μα-μα-μανιταράκι, μα-μα-μανιταράκι.Ξερά:wave2:

saki_tsan
13/03/2006, 16:13
Τα μανιταρια ποσο περιπου κοστιζουν?? Σκεφτομαι να βαλω κι εγω,γι'αυτο... Καγκελα στο Hornet λιγο :yuck: δε θα ειναι..?

hornetmania
13/03/2006, 16:17
Μανιτάρια! βγαίνουν στα 60 και στα 80 ευρό!

Κάνγκελα δε λέει:nono:

BELZEBOYLIS
13/03/2006, 16:24
Φίλος με hornet έχασε το μηχανάκι του , διότι στην πτώση του τα μανιτάρια φαγώθηκαν και η άσφαλτος συνέχισε να τρώει τον κινητήρα.... !!! :wave2:

super_toto
13/03/2006, 16:27
OOOOXXXXI κάγκελα.
Στο Hornet δεν πρέπει να κάνεις εικαστικές παρεμβάσεις είναι από μόνο του αριστούργημα. Το μανιτάρι κάνει καλή δουλειά, αν σου πέσει η μηχανή τα μόνα σημεία επαφής με την άσφαλτο θα είναι οι ρόδες και το μανιτάρι (είναι μελετημένα).
Είχα δεί ένα Hornetaki με κάγκελα και μπαγκαζιέρα και ήταν χάλια...

Dont do it

b_bong12
13/03/2006, 20:34
καπου εδω μεσα(μου φαινεται) ακουστηκε πως με τα μανιταρια, αν πεσει η μηχανη, μπορει να στραβωσουν οι βασεις οπου στηριζονται.
Εγω θα ελεγα, τιποτα.
Απλα προσοχη.

Ουτως ή αλλως, το Hornet δεν ειναι και καμια βαρια,μηχανη.

RαNd
13/03/2006, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
καπου εδω μεσα(μου φαινεται) ακουστηκε πως με τα μανιταρια, αν πεσει η μηχανη, μπορει να στραβωσουν οι βασεις οπου στηριζονται.
Εγω θα ελεγα, τιποτα.
Απλα προσοχη.

Ουτως ή αλλως, το Hornet δεν ειναι και καμια βαρια,μηχανη.

Αυτο το εχω ακουσει κ εγω και δεν ξερω αν ειναι γενικο με ολα τα μανιταρια ή με τα παλια, μιας και τα καινουργια αν δεχτουν πολυ πιεση (θεωρητικα) σπαει η βαση τους . . .

as_pino
13/03/2006, 22:15
Απο τα καλυτερα μανιταρια - για ολες τις μηχανες- θεωρουνται τα R&G. τετοια εβαλα. Είναι μεγάλα , αλλα κανουν δουλεια.
κατσε να βρω και καμια φωτο......


http://www.rg-racing.com/

as_pino
13/03/2006, 22:21
εδω φαινεται..


40728

RαNd
13/03/2006, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
Απο τα καλυτερα μανιταρια - για ολες τις μηχανες- θεωρουνται τα R&G. τετοια εβαλα. Είναι μεγάλα , αλλα κανουν δουλεια.
κατσε να βρω και καμια φωτο......


http://www.rg-racing.com/

xmmm κατι σε λιγο πιο μικρο ? γιατι αυτα σε μεγεθος ειναι σαν καγκελα :p :cool:

saki_tsan
14/03/2006, 01:43
Γιατι πιο μικρο φιλε RαNd?? Μια χαρα ειναι της φωτο,δεν φαινονται καθολου ασχημα! Πιο μικρο δε θα κανει και δουλεια,σκοπος ειναι να σε προστατεψει και σε ενα συρσιμο,μια πτωση! Ποσο σου βγηκαν φιλε as_pino?? :wave2:

sapila racing
14/03/2006, 11:27
Παιδιά από τα καλύτερα μανιτάρια (ειδικά για το 900) είναι της LOS.
Εγώ τα έχω βάλει και είναι άψογα.

Κοιταξτε το λινκ από το Hornets Nest http://p196.ezboard.com/fhornetsnest56467frm17.showMessage?topicID=94.topic

η και το http://www.loscrashprotection.com/

Οι τιμές τους είναι πολύ καλες, η κατασκευή άψογη και μπορείς να παραγγείλεις και οποιοδήποτε μεμονωμένο ανταλλακτικό.
Σε όλα τα άλλα ξαναπαίρνεις ΟΛΟ το πακέτο σε επρίπτωση χρήσης...(πτώσης).

Επίσης για το 900 είναι τα μόνα (μαζί με τα Honda που κάνουν 200 ευρώ...) που πιάνουν στο σκελετό και όχι στον κινητήρα.
Δεν θέλετε να δείτε τι έπαθε Ηορνετ 900 με απλα μανιτάρια στον κινητήρα.....

as_pino
14/03/2006, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από saki_tsan
Γιατι πιο μικρο φιλε RαNd?? Μια χαρα ειναι της φωτο,δεν φαινονται καθολου ασχημα! Πιο μικρο δε θα κανει και δουλεια,σκοπος ειναι να σε προστατεψει και σε ενα συρσιμο,μια πτωση! Ποσο σου βγηκαν φιλε as_pino?? :wave2:

Γυρω στα 120-130 ευρω αν θυμαμαι καλα. Παντως ειναι απο τα ακριβοτερα. βρισκεις και με 50-60.

SF
15/03/2006, 00:10
Δοκίμασε και ebay.co.uk / ebay.de για ακόμα καλύτερες τιμές!

:wave2:

saki_tsan
15/03/2006, 02:56
Thanks! :beer:

Lykos_Crete
30/01/2009, 09:42
Είχα ήδη αρχίσει να γράφω καινούριο θρεντ αλλά μου έκοψε κι έκανα ένα σερτς πρώτα με αποτέλεσμα αυτό που ήθελα (σε θρεντ) αλλά χωρίς τα συμπεράσματα που ήθελα :confused:

παραθέτω λοιπόν αυτά που ΘΑ έγραφα

Μανιτάρια ή κάγκελα; (σε hornet '04)

Το κάγκελο μου αρέσει περισσότερο οπτικά αλλά μήπως το μανιτάρι προστατεύει καλύτερα;

Ακόμα κι άν προστατεύει καλύτερο όμως, μήπως με το κάγκελο έχεις λιγότερες πιθανότητες να κάνεις ζημιά στο πλαίσιο κ τις βάσεις του κινητήρα; Ή μήπως με λαστιχένια (ή με απόσβεση) μανιτάρια δεν υπάρχει πρόβλημα;

Παραθέτω και μια φώτο με τα κάγκελα που εννοώ (γιατί μόνο άσχημα που δε μου φάνηκαν, σε αντίθεση με ότι διάβασα εδω...)


153823

Lykos_Crete
30/01/2009, 09:52
Βλακεία μου... :blush:

Τα κάγκελα της GIVI αποκλείονται λόγω καρίνας (νόμιζα ότι δεν θα εμπόδιζε...)

Ακούω εναλλακτικές προτάσεις!


153824

harris_x
30/01/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από as_pino
Απο τα καλυτερα μανιταρια - για ολες τις μηχανες- θεωρουνται τα R&G. τετοια εβαλα. Είναι μεγάλα , αλλα κανουν δουλεια.
κατσε να βρω και καμια φωτο......


http://www.rg-racing.com/


Και 'γω R&G έχω βάλει, είναι λίγο μεγάλα αλλά κάνουν δουλεία.
Μια φόρα που την βρήκα ξάπλα δεν είχε ακουμπήσει κάτω τίποτα.
Ούτε καν ο λεβιες του φρένου! :D

Αξίζει τα λεφτά! ~120euro.
Αν δε τα είχα...
...μόνο το ρεζερβουάρ να σκεφτείς είναι αρκετό!

harris_x
30/01/2009, 10:52
photo


153825