PDA

View Full Version : Μηχανή ή Ζωή



sairous
13/03/2006, 22:27
Παιδιά είμαι καινούργιος στον κόσμο τον μηχανών...Είμαι μόλις 16 και πριν από μισό χρόνο άρχισε η τρέλα μου με τις μηχανές.
Θα ήθελα να μιλήσω λίγο για τον εαυτό μου: δεν είμαι τις άποψης ότι η μηχανή είναι μόστρα ή μέσο για να ρίχνεις γκόμενες. Πιστεύω ότι είναι πάθος. Δεν γουστάρω να κάνω κόντρες στα φανάρια με παπάκια. Δεν γουστάρω να βάζω την ξανθιά πίσω και να κάνω σούζες με αντίστοφη μέτρηση για το πότε θα σκοτωθώ παρασέρνοντας μαζί μου και άλλες ζωές.

Αν με ρωτούσες πριν 3 μήνες θα σου έλεγα ότι θέλω να πάρω μηχανή, τώρα όμως αναρωτιέμαι αν αξίζει.

Παρακαλώ βοηθήστε με

sonic22
13/03/2006, 23:26
koita me janthia sigoura den ajizei... :nono:

me kokkinomala omws... :wacko: :D :wacko:

:beer: :beer: :beer:



koita na deis... kaneis den tha se anagasei na kaneis treles me mia mixani... poso malon na to paizeis konan kai magas stin kathe gomena pou den ftaiei kai tipota sto kato kato...

alla as poume oti exeis emfiti tin malakia kai otan pianeis timoni sta xeria "pernas stin alli meria"...
pisteueis oti tha itan kalitero gia tous giro sou to timoni auto na einai autokinitou or mixanis?


vevea paizei kai i apopsi kalitera batsos para papas alla auto se kani kapos ligotero anthrwpo...


en kataklidi... to ti tha kaneis me tin mixani den tha sto epivalei kanenas... min beneis sto tripaki "prepei na eimai etsi"

min zeis me paropides kai kirios min zeis gia to "feneste" (alla gia to einai...)


p.s. an den aisthanese sigouros gia to ti thes stin zwi dokimase (me asfalia) pragmata kai des ti sou kanei kalitera "klik"...

neos eisai twra einai kairos na dokimaseis pragmata... :winka:

wild_cat/anima
14/03/2006, 00:02
αν σεβαστείς τη μηχανή όχι μόνο δε θα σου αφερεσει τη ζωή αλλά θα σου δώσει και πανέμορφες στιγμές, αρκει να είσαι προσεκτικός (παθητική οδηγηση πάντα στο δημόσιο δρόμο), καλο full εξοπλισμο και το μυαλό μέσα στο κεφάλι, όχι στα δάκτυλα του δεξιού χεριού. :)

go on μικρέ, ότι και να δεις , οτι κι αν ακούσεις αφού έχεις το μικρόβιο απόλαυσε το , να το αποβάλεις δεν μπορεις.



:wave2:

saki_tsan
14/03/2006, 00:36
Φαινεσαι λογικο παιδι... Αν οντως καταλαβαινεις οτι η μηχανη δεν ειναι μονο για μοστρα και ταρζανιες δεν υπαρχει λογος να προβλιματιζεσαι πλεον αν αξιζει... Η μηχανη θα ερθει με την ωρα της και στο χερι σου ειναι να σε ταξιδεψει με ασφαλεια στον κοσμο που ανοιγεται μπροστα σου... :) Με το καλο φιλαρακο! :beer: :wave2:

stavrouliasp
14/03/2006, 07:59
Apla, katse kai skeyou to. An 8eleis na pareis, pare. An oxi, mh pareis. To oti einai epikindunh, einai. Alla re gamwto etsi einai sth zwh......ola ta wraia pragmata h' einai epikinduna 'h paxainoun.....:( ......:lol:

Gandalf dr685sm
14/03/2006, 09:09
sairus , αν τα λεγόμενα σου ισχύουν , τότε το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ , είναι με το καλό το δίπλωμα και το πρώτο δίτροχο.....(με τον ανάλογο εξοπλισμό , βέβαια)...

απο εκεί και πέρα, είσαι σε θέση να κρίνεις μόνος σου , τι είναι επικίνδυνο και τι οχι...

Gandalf

Electra
14/03/2006, 16:29
Εμένα αυτό με προβλημάτισε. Αυτά τα δύο, αν πραγματικά το' χεις μέσα σου, ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ!!!

Το γράφεις σαν να θες να πεις "θάνατος ή ζωή"? Σε φόβησε κάποιος?

Προβληματίσου, ψάξτο (έχεις καιρό, ουουουου) και κάνε αυτό που λέει το μυαλό και η καρδιά. Από τα γραφόμενά σου... κι εγώ "καλοτάξιδο το δίτροχο" θα σου έλεγα!!!

Καλώς Ήλθες

:beer: :wave2:

tsoukas77
14/03/2006, 18:16
Με τον τροπο που εθεσες το ζητημα,ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι η μηχανη οδηγει στον θανατο.
Η μοτοσυκλετα θελει σεβασμο,οχι φοβο και προκαταληψη.

SUPERMARIO
14/03/2006, 21:06
καλησπερα φιλε μου.με την μηχανη ''ταρζανιες'' θα κανεις οσο σωστα και να μιλας.ειναι βλεπεις αυτη η @αλακια που μας τρωει στα δαχτυλα του δεξιου χεριου (οπως ειπε και η wild_cat/anima) η' και του αριστερου για να συμπληρωσω εγω.
-ειναι η ηλικια
-ειναι η αδρεναλινη
-τα νευρα
-το ραντεβου που αργησες
-ο διπλα που σε προκαλει
-ο μπροστα που σου την εσπασε
........και 1.000+ παραγοντες που θα βρεις μπροστα σου ΜΟΝΟ οταν παρεις μηχανη (για μηχανες μιλαμε) στα χερια σου.
το να τρεξεις δεν εχει να κανει με την σοβαροτητα.το να ξερεις που να τρεξεις εχει.


ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ χωρις να σημαινει ΕΞΟΠΛΙΣΤΗΚΑ αρα ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΑ.:wave2:

sairous
14/03/2006, 23:01
Παιδιά πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και την βοήθεια...
Θα ήθελα να σας απαντήσω σε μερικές ερωτήσεις που μου κάνατε:

1) Φυσικά και έχω προβλέψει ότι όταν ανέβεις στην μηχανή το δεξί χέρι σε τρώει όμως την μηχανή δεν θα την τρέξω μέσα στην πόλη, θα πάρω έναν πωρωμένο σαν εμένα, θα πάμε σε ένα μεγάλο ελεγχόμενο χώρο και θα βγάλω το άχτι μου.

όπως είπατε βέβαια υπάρχουν στιγμές που κάτι θα γίνει και τρέξεις και μέσα στην πόλη...Άλλα το ζητούμενο είναι να τις περιορίσεις στο ελάχιστο

2) Ο κύριος φόβος μου δεν είναι ο εαυτός μου αλλά οι άλλοι ασυνείδητοι ...Όπως και να χει όταν είσαι με το τουτουτ έχει λαμαρίνες γύρο σου, όταν είσαι με την μηχανή έχεις μόνο το εξοπλισμό σου.

3) Δεν με φόβισε κανένας, μόνος μου τα σκέφτηκα

4) Dear, sonic22
και μένα δεν μου αρέσουν οι ξανθιές$$$

νυχτερινος
15/03/2006, 01:14
Δυστυχως....... θα αντιμετωπισεις πολλα παραδοξα,η κατασταση δεν ειναι ροδινη και ισως απο το λαθος ενος αλλου βρεθεις σε ασχημη θεση.Οι δρομοι ειναι σε αθλια κατασταση,η σημανση ειναι ελλειπης,η τροχαια ειναι στον κοσμο της,οδικη συμπεριφορα ειναι ανυπαρκη,διαπαιδαγωγηση σε αυτο τον τομεα δεν υπαρχει,τα συνεργεια εχουν 'ταριφα',οι αλλοι οδηγοι αγνοουν τους μοτοσυκλετιστες,τα μετρα ασφαλειας στους δρομους ελαχιστα.........κατα τα αλλα μπορεις οποτε θελεις να βγεις για μια βολτα με τη μηχανη σου.Καλως ηρθες στους 'ημιτρελους' της ασφαλτου.......να εχεις τεντωμενες ΠΑΝΤΑ τις αισθησεις σου,και να φορας τον εξοπλισμο σου
εστω και για να πας στο ......περιπτερο.ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.

kinhsh
15/03/2006, 01:42
Στην ερωτηση αν αξιζει να παρεις μηχανη εγω πιστευω οτι για σενα δεν αξιζει,γιατι σε βλεπω αποστασιοποιημενο απο αυτες. Αλλιως αν σου αρεσαν φυσικα και αξιζει ,δινει συναισθηματα φοβερα.
Για ενημερωση σου,ειμαι 43 και εχουν σκοτωθει με μηχανες και μηχανακια 2 της κλασης μου συμμαθητες,ενας σε μια ταξη μικροτερος,ενας τρεις ταξεις μικροτερος, 2 γειτονες στην διπλανη πολυκατοικια, ενας κολλητος φιλος ,εγω εχω σιδερα στα ποδια, το ιδιο ενας που κανω παρεα και μονο 5 απο οσους παω βολτες ειναι χωρις ατυχηματα. Απο οσους ανεφερα οτι σκοτωθηκανε στα περισσοτερα εφταιγε τρακαρισμα με αυτοκινητο με τους μισους να ψιλοφταινε οι ιδιοι,και ο ενας απο υπερβολικη ταχυτητα μονος του.
Δεν εχω καμμια γνωστη που να σκοτωθηκε συμμαθητρια κλπ μεχρι αυτη την ηλικια,οποτε ολοφανερα η μηχανη ειναι πανεπικινδυνη.

kinhsh
15/03/2006, 01:53
Γιατι επιτρεπεται στα 16 η οδηγηση μηχανης ; η εννοεις 50ρι ;
Παντως εχουμε ατυχηματα πολλα και με μηχανες στους νεους αλλα ισως και περισσοτερα με αυτοκινητα,γιατι ηδη οι νεοι σημερα κυριως εχουν αυτοκινητα (και εχουν γινει και δημοσιοι κινδυνοι για τις μηχανες). Στην περιοχη μου 2 ξεχωριστα δυστυχηματα που χασανε τη ζωη τους γειτονες μηχανοβιοι γιατι τους τρακαρανε απο απροσεξια νεοι οδηγοι.Εγω ειμαι 43 που τα λεω αυτα.

b_bong12
15/03/2006, 08:09
Κοιτα, αν μπαινεις εδω και κοιτας τα στραβα & αναποδα τοτε ισως αποθαρρυνθεις λιγουλακι βλεποντας threads σχετικα με ατυχηματα.
Αυτα που λες οτι τα σκεφτηκες μονος σου, πιστευω πως ολοι μας τα συλλογιστηκαμε αλλα καταληξαμε στο γεγονος οτι με τη δεουσα προσοχη ολα μπορουν να αποφευχθουν.
Στην τελικη ποιος σου λεει πως καποιος τρελαρας δεν θα ερθει να σκασει πανω σου ενω περπατας ή εισαι σε ποδηλατο ή ακομα σε 50ρακι.
Στο δια ταυτα
Εκτιμω πως οταν και αν ανεβεις σε μηχανη δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε φαγουριζει λιιιγο το δεξι χερακι σου.
Απο τον χαρακτηρα σου εξαρταται αν παραδεχτεις οτι οντως εκανες μαλακια και οτι την επομενη θα το σκεφτεις καλυτερα

johnpan
15/03/2006, 09:20
Εκτός από το ότι πρέπει να δειχνεις μεγάλη σύνεση στην οδήγηση μηχανής, αυτό που είπε και η προλαλησασα (το σκότωσα?) αμυντική - παθητική οδήγηση, πρέπει να εξασκείς συνέχεια τις ικανότητές σου στην πρόβλεψη πιθανών εμποδίων. Πιθανό εμπόδιο είναι όποιαδήποτε κατάσταση μπορεί να σου προκαλέσει ατύχημα. Να έχεις πάντα εικόνα για το πού βρίσκεσαι πάνω στο οδόστρωμα και πού βρίσκονται οχήματα γύρω σου, ποιοι έρχονται πίσω σου, κλπ και να φτιάχνεις συνέχεια στο μυαλό σου σεναρια για το τι μπορεί να πάει στραβά ώστε να το προλάβεις. Ετσι έχω σωθεί -και όλοι μας- πολλές φορές στην πόλη. Μα πολλές! Ο χρυσός κανονας, οδηγάμε σα να είμαστε αόρατοι. Ποτέ δεν έχεις δικαίωμα να υποθέσεις για κανέναν ότι σε έχει δει και θα σε προσέξει. Αυτός που σε είδε, μπορεί να σε χτυπήσει στο επόμενο τετράγωνο. Γιατί? Γιατί είσαι ΑΟΡΑΤΟΣ!!

:beer: :beer: :beer:

Welcome to the jungle. Enjoy!

sairous
15/03/2006, 22:42
Κύριε kinhsh, θα ήθελα να σας απαντήσω στο αν μου αρέσουν οι μηχανές...

Η μηχανή μέσα από την ματιά μου είναι πάθος, είναι μια έξοδος διαφυγής, είναι έρωτας και όπως δεν μπορείς να χαρείς τον έρωτα αν πας να τον εξηγήσεις με λογική έτσι λειτουργεί και η μηχανή...

Λόγου του ότι έχω μεγαλώσει σε ένα οικογενειακό περιβάλλον όπου η μηχανή δεν είναι αρεστή καθώς ο πατέρας μου είναι χειρουργός και έχει μαζέψει αρκετούς από ατυχήματα, η αγάπη μου για τις μηχανές δεν εκδηλώνετε.

Συνοψίζοντας η μηχανές μου αρέσουν πολύ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να αποκτήσω μία.

zolotas
15/03/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sairous
Παρακαλώ βοηθήστε με

....ΠΑΡΕ ΜΗΧΑΝΗ......σε βοηθησα ...τι αλλο θες?? και μια που εισαι απο θεσσαλονικη street.......αραξε:beer: .........μαλλον δεν εισαι απο δυτικες συνοικιες γιατι τωρα θα καβαλουσες 100%.....το motogp live λεμε......

kinhsh
16/03/2006, 00:58
Ε ενα σκουτερ η 50ρι παπι δεν θα φερει και την καταστροφη ,παρτο. Δεν θα κλειστουμε και σε γιαλα.

sonic22
16/03/2006, 12:19
Λόγου του ότι έχω μεγαλώσει σε ένα οικογενειακό περιβάλλον όπου η μηχανή δεν είναι αρεστή καθώς ο πατέρας μου είναι χειρουργός
ενα σκουτερ η 50ρι παπι δεν θα φερει και την καταστροφη ,παρτο. elpizw na min exeis programatisei kamia enxirisi... giati se vlepw na "jexnane" olokliro palmografo mesa sou...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


koita file... to thema einai pws otan to perivalon den simfwnei pada tha iparxoun adidraseis... akoma kai an ftaseis ta 40...

to thema einai na doun oi dikisou oti
1. ise ipeuthino atomo kai den parasirese eukola
2. oti pragmatika goustareis mixani/ditroxo kai den to perneis gia na gineis xouligan or "gomenos".

to kalitero se autes tis periptwseis tha itan na jekiniseis apo to xwma alla... pou na to vreis mesa se poli...
(otan lew xwma den enow almata kai agones... xalari "edurada"... san autes pou kanei o old :p )

Gandalf dr685sm
16/03/2006, 12:52
αυτό που ειπώθηκε για το χώμα είναι η καλύτερη λύση...

Και για σένα, που θα είσαι σε αρκετά ασφαλέστερο χώρο απο ενα δημόσιο δρόμο...αλλά και για τους γονείς σου, που αν είναι ΑΝΟΙΧΤΟΙ στο θέμα αυτό και το μόνο που τους φοβίζει είναι η ασφάλεια σου, θα εξικοιωθούν με την ιδέα περισσότερο....της μηχανής εννοώ...

Στο χώμα με ενα καλό , δίχρονο 125αρι (έστω και στο βουνό) με απαραίτητα ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ... μπορείς να κάνεις συνεχείς και ευχάριστες βόλτες και διαδρομές. Θα κάνεις παρέα με πολύ πιο έμπειρους απο εσένα και θα αποκτήσεις τόσα βιώματα με την μηχανή σου , που δεν θα μπορεί καμιά σχολή και πολλά χρόνια οδήγησης σε δημόσιο δρόμο να σου μεταδώσουν.

Χώρια που στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται και δίπλωμα , για το βουνό...
Αρκεί ενα trailer και την μεταφορά της εκεί...

Πάντως οτι και αν αποφασίσεις τελικά, σου εύχομαι να το απολαύσεις, όρθιος και πάντα σώος...

Gandalf

sairous
16/03/2006, 22:46
Παιδιά χωρίς να θέλω να γίνομαι πρήχτης το χώμα καλό είναι αλλά...Χρειάζεται καλή παρέα, ένα μεριδιάρικο – γενναίο ποσό για να ξεκινήσεις το άθλημα…Ακόμα ένας από το οικογενειακό σου περιβάλλον αρκετά τρελός για να με κουβαλάει κλπ κλπ…
Ακόμα όπως συμπεράνατε από ένα post είμαι Θεσσαλονικιός και για περισσότερη ακρίβεια Καλαμαριώτης…
Όσο αναφορά το χώμα μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε συγκεκριμένα…μηχανή-λέσχη ό,τι έχετε ευχαρίστηση…
Ακόμα για το θέμα δρόμος και δίπλωμα καμιά σκέψη…

Υπομονή και ανοχή μαζί μου που μπλέξατε
:uplate: :uplate:

zireous
18/03/2006, 22:38
sairous η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να πατήσεις εδώ (δές και τα links). (http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_advice.html)

Άν σε ενδιαφέρει το χώμα, ψάχτην με εντουροσχολεία π.χ. δες στο
http://www.0300.gr/el/
αριστερά κάτω κάτω, εκεί που λέει Μαθήματα Οδήγησης.

Καμία εμπιστοσύνη στα κουτιά, για κανένα λόγο· όπως προαναφέρθηκε
ως αναβάτης είσαι αόρατος, και ο μόνος λόγος που οι αναβάτες είναι
καλύτεροι οδηγοί από τους κουτάκηδες είναι ότι αναγκάζονται να
βλέπουν μπροστά εκεί που οι άλλοι ανέμελα μιλάνε στο κινητό ή
παίζουν φορητό playstation ένω τσεκάρουν που και που τι γίνεται
στα 4 μέτρα μπροστά τους.

Άν θέλεις αυτοί που σε αγαπούν να είναι μέρος της ζωής σου κι όχι
να την ορίζουν, μη τρέχεις μέσα στη πόλη, όλες οι στραβές εκεί γίνονται.
Και κάτι τελευταίο, η μηχανή δε γίνεται λιγότερο βαρετή όταν οδηγάς
με πειθαρχεία και προσήλωση, παρ'όλο που η έκκριση αδρεναλίνης είναι
λιγότερη, γίνεσαι καλύτερος όταν ξέρεις ακριβώς τι και πως το κάνεις.


(το nick sairous -παρ'όλο που κάνει ρίμα - με το zireous, δέν έχει καμία σχέση,
θα μπορούσε να είναι γιος μου -άν ήμουν τόσο αισιοδοξος.)

Καλές βόλτες.

GhostDog
18/03/2006, 23:00
2) Ο κύριος φόβος μου δεν είναι ο εαυτός μου αλλά οι άλλοι ασυνείδητοι ...Όπως και να χει όταν είσαι με το τουτουτ έχει λαμαρίνες γύρο σου, όταν είσαι με την μηχανή έχεις μόνο το εξοπλισμό σου.

απ' την άλλη όταν εγώ είμαι καβάλα φοβάμαι πιο πολλή τη μαλακία μου. οτιδήποτε άλλο στο δρόμο θεωρώ πάντα ότι δεν ξέρει ότι υπάρχω (πράγμα που δεν απέχει και πολύ απ' την αλήθεια) οπότε πράττω αναλόγως.

απ' την άλλη όμως με πιάνει ώρες-ώρες αυτή η μαμημένη η μαλακία μου και κάνω ομόνοια-σύνταγμα isle of man... :lol: :lol: θέλει αυτοέλεγχο και αυτοσυγκράτηση πάνω απ' όλα. και όταν το καβαλάς το μπουρδέλο και πορώνεσε πανε λίγο περίπατο αυτά :rotflmao: :rotflmao:

sairous
19/03/2006, 11:27
Παιδιά για να κάνω μια σωστή αρχή νομίζω ότι ένα καλό βιβλίο θα ήταν ότι πρέπει....
Σας παρακαλώ όποιος έχει κάτι στον νου του ας μου το πρωτείνει...
Επίπεδο: να περιγράφει την βασική οδήγηση (γκάζι, συμπλέκτης, ταχύτητες, φρενάρισμα) μέχρι και που είναι το κάθε τι...
Με άλλα λόγια για αρχάριο-πανάσχετο
Έτσι για αρχή...
Δεν έχω πρόβλημα να είναι στα αγγλικά...

Ευχαριστώ...

GhostDog
19/03/2006, 11:55
Παιδιά για να κάνω μια σωστή αρχή νομίζω ότι ένα καλό βιβλίο θα ήταν ότι πρέπει....

τώρα -και συγχώρεσε μου που θα το πώ κάπως ωμά- αλλά είναι σαν να ζητάς να μάθεις πως γ@μ@νε διαβάζοντας βιβλία :lol: :lol:

βρές ένα φίλο σου και δανείσου το μηχανάκι του για μια βόλτα, πιάσε δουλειά και πάρε ένα 50άρι, πήγαινε σε κανά νησί το καλοκαίρι και νοίκιασε, ήμαρτον κάπως έτσι ξεκινίσαμε όλοι. άμα είναι να το κουράζεις τόσο πολύ στην τελική άστο.... :beer:

πάντα φιλικά :wave2:

(ps. δεν είσαι και αθήνα ρε γαμώτο να κανονίζαμε να σου δίνα τον GLXούλα για βόλτα)

sairous
19/03/2006, 12:23
Στην Ελλάδα υπάρχουν 250.000 με AIDS...
Όλοι ήξεραν πως γαμάνε, όλοι ήξεραν πως υπάρχουν προφυλακτικά αλλά κανένας δεν έμαθε από την αρχή σωστά...

Καλώς ο φίλος αλλά κάτι θα του ξεφεύγει και αυτού...
Άμα μάθεις από την αρχή σωστά, θα μάθεις για μια ζωή...
Στα 50cc δεν χάλασε και ο κόσμος αλλά μετά;;;

Για αυτό κάνε την δουλειά από την αρχή σωστά για να μην την κάνεις 10 φορές...

PS: Ευχαριστώ για την προσφορά για το μηχανάκι:)

zireous
20/03/2006, 16:27
http://www.freewebs.com/zireous/gr_moto_links.html

Στο πρώτο λινκ:
http://www.msf-usa.org/downloads/Riding_Tips.pdf
(αφού το διαβάσεις όλο) θα βρεις στο τέλος βασικές ασκήσεις ισορροπίας και ελέγχου.

Το πρώτο πράγμα που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο, είναι να έχεις λίγο ανοιχτό το γκάζι και προοδευτικά να αφήσεις το συμπλέκτη ώστε να μη σου σβήσει η μηχανή.

Καλή τύχη -και μην ακούς τους συνήθεις μαλάκες ξεκράνωτους, μαζί με τη πρώτη σου μηχανή πάρε και τον κατάλληλο εξοπλισμό, δε χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις.

zoropatra
20/03/2006, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sairous
Παιδιά είμαι καινούργιος στον κόσμο τον μηχανών...Είμαι μόλις 16 και πριν από μισό χρόνο άρχισε η τρέλα μου με τις μηχανές.
Θα ήθελα να μιλήσω λίγο για τον εαυτό μου: δεν είμαι τις άποψης ότι η μηχανή είναι μόστρα ή μέσο για να ρίχνεις γκόμενες. Πιστεύω ότι είναι πάθος. Δεν γουστάρω να κάνω κόντρες στα φανάρια με παπάκια. Δεν γουστάρω να βάζω την ξανθιά πίσω και να κάνω σούζες με αντίστοφη μέτρηση για το πότε θα σκοτωθώ παρασέρνοντας μαζί μου και άλλες ζωές.

Αν με ρωτούσες πριν 3 μήνες θα σου έλεγα ότι θέλω να πάρω μηχανή, τώρα όμως αναρωτιέμαι αν αξίζει.

Παρακαλώ βοηθήστε με

αν αυτα που λες παραπανω τα πιστευεις τοτε απορω πως και δεν φορας καρανος ακομα..... :winka:

αξιζει φιλε μου και πολυ μαλιστα....βεβαια το διλυμα που βαζεις δεν ειναι σωστο!!!!
οταν θα ανεβεις επανω και κανεις την πρωτη σου βολτα θα καταλαβεις!!!
παντως επειδη ετσι σκεφτομουν και εγω την μηχανη....πιστευω οτι θα γινεις πρωτος μοτοσυκλετιστης!!!!
και εγω οταν ημουν πιστιρικας επερνα το σλουτερακι,και αντι για κοντρες που πηγεναν οι αλλοι εγω πηγενα κοντινες εκδρομες!!!!

ευχομαι η αποφαση που θα παρεις να ειναι η σωστη για εσενα!!

sairous
20/03/2006, 22:04
Ευχαριστώ για το link με τα tips...
Όσο αναφορά τις βόλτες και εγώ το γουστάρω αν και όπως είναι φυσικό υπάρχει ο περιορισμός λόγο των δυνατοτήτων της μηχανής αλλά δεν πειράζει ό,τι έχει ο καθένας...
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε και πιστεύω θα συνεχίσεται να μου προσφέρεται