PDA

View Full Version : Κράνος από Lidl.



iziogas
14/03/2006, 08:37
Χτές πήρε ένας συνάδελφος ένα κράνος από τις τρέχουσες προσφορές του Lidl (b-Square 4000)

Ολα καλά, ενθουσιασμένος από την τιμή, έχει λέει και προδιαγραφές ασφαλείας!

Ωσπου ξεφυλίζοντας το μάνιουαλ τον ακούμε να λύνεται στα γέλια:

Κάτω από τις "συμβουλές για την αγορά σας":
... ΠΕΙΣΤΕ τον εαυτό σας, ότι το κράνος έχει κάνει όλα τα τεστ σύμφωνα με τους νεώτερους κανόνες της ECE.:eyepop: :eyepop:

:rotflmao:

Krokodilos001
14/03/2006, 08:53
e!!!!

ma ti perimene???

:rotflmao:

koutroulis
14/03/2006, 08:56
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


νταξει για μπιχλιμπίδια καλό είναι αλλά όχι και για την ασφάλεια μας


εκεί πρέπει και αξίζεινα τα σκάμε!

cityfly
14/03/2006, 09:03
Πείστε τον εαυτό σας ότι δεν πέταξε τα λεφτά του

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
14/03/2006, 09:19
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


ή μάλλον... :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

angels_gr
14/03/2006, 09:39
Το παντελονάκι όμως τα αξίζει τα λεφτά του. Με 80 ευρώπουλα παίρνεις cordura παντελονάκι με προστατευτικά στα γόνατα. Έχει και τιράντες!!! Εγώ το πήρα. :p

bartlal
14/03/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas

... ΠΕΙΣΤΕ τον εαυτό σας, ότι το κράνος έχει κάνει όλα τα τεστ σύμφωνα με τους νεώτερους κανόνες της ECE.:eyepop: :eyepop:

:rotflmao:


:bigcry: :bigcry: :bawl: :bigcry: :bigcry:

tsoukas77
14/03/2006, 11:13
!!!!

makis206
14/03/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
... ΠΕΙΣΤΕ τον εαυτό σας, ότι το κράνος έχει κάνει όλα τα τεστ σύμφωνα με τους νεώτερους κανόνες της ECE.:eyepop: :eyepop:

Κάνω ότι μπορώ αλλά δεν βλέπω να με πείθω..

Μήπως να δοκιμάσω να με μπροθτά ;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harpoon
14/03/2006, 13:23
δηλαδη το κεφαλι μας ποσο αξιζει?

εχω κ μια ερωτηση. γιατι τα κρανη ειναι πιο ακριβα στην ελλαδα?
μεταφορικα δεν ειναι. δεν ειμαστε τοσο μακρια. πιο καλους μισθους δεν εχουμε. ο αριθμος μοτοσυκλετων που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι ο μεγαλυτερος της ευρωπης.
γιατι???

stako
14/03/2006, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Το παντελονάκι όμως τα αξίζει τα λεφτά του. Με 80 ευρώπουλα παίρνεις cordura παντελονάκι με προστατευτικά στα γόνατα. Έχει και τιράντες!!! Εγώ το πήρα. :p

Με 100 παίρνεις Dainese περασμένης χρονιάς από στοκατζίδικο. Καινούργιο, απλά προηγούμενο μοντέλο. ;)

lampros_fazer
14/03/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
... ΠΕΙΣΤΕ τον εαυτό σας, ότι το κράνος έχει κάνει όλα τα τεστ σύμφωνα με τους νεώτερους κανόνες της ECE.:eyepop: :eyepop:

:rotflmao:

Tι λες ρε...!!:bawl::bawl::bawl::bawl:

nikonian
14/03/2006, 13:57
Όσοι είναι κολημμένοι σε αστεία κλισέ του τύπου "Πληρώνω στο κράνος τόσο, όσο αξιολογώ το κεφάλι μου", παρακαλώ να μην διαβάσουν παρακάτω.
Το είδα το κρανάκι του λίντλ και είναι μια χαρά. Το είδα δίπλα σε ένα CMS πορτογαλέζικο των 100 ευρώνε και είναι ακριβώς το ίδιο.
Η ζελατίνα γράφει MEX. Μια ολόϊδια την πλήρωσα πριν από δυο μήνες 28 ευρά.
Ούτε λίγο ούτε πολύ δηλαδή, το κράνος είναι πανομοιότυπο με διάφορα ημιεπώνυμα που πουλιώνται γύρω στα 80- 100 ευρά.

Την πιστοποίηση την έχει πάρει στη Γερμανία (Ε1) και αυτό λέει κάτι.

Συμπέρασμα: Δεν είναι για πέταμα. Ούτε κορυφαίο , ούτε ταπεράκι.
Ως γνωστόν , τα πολυκαρμπονάτα, επειδή έχουν κάποια ελαστικότητα, σε ορισμένα χτυπήματα, αποσβαίνουν τα G καλλίτερα από πανάκριβα carbon,fiber κλπ και σε άλλες τα πανάκριβα δικαιολογούν την τιμή τους.ΠΟΤΕ δεν ξέρεις σε ένα χτύπημα ποιό κράνος θα ανταποκριθεί καλλίτερα.
Είναι αστείο όμως να κάνουμε τους ξερόλες σε ένα θέμα που όλοι οι επιστημονάρες, ακόμα δεν έχουν βγάλει άκρη.
Όσοι πάλι θέλουν να πιστεύουν ότι πληρώνοντας 800 ευρά είναι σε κάθε περίπτωση ασφαλέστεροι απ'ότι με ένα κράνος των 100, καλά πράττουν για ψυχολογικούς λόγους.

stako
14/03/2006, 14:18
[i]Ως γνωστόν , τα πολυκαρμπονάτα, επειδή έχουν κάποια ελαστικότητα, σε ορισμένα χτυπήματα, αποσβαίνουν τα G καλλίτερα από πανάκριβα carbon,fiber κλπ και σε άλλες τα πανάκριβα δικαιολογούν την τιμή τους.

Όσοι πάλι θέλουν να πιστεύουν ότι πληρώνοντας 800 ευρά είναι σε κάθε περίπτωση ασφαλέστεροι απ'ότι με ένα κράνος των 100, καλά πράττουν για ψυχολογικούς λόγους. [/B]

Δλδ αυτοί στα GP και στα Superbikes και αλλού λες να μην ξέρουν κάτι παραπάνω για αυτό το θέμα? Ή ξέρουν αλλά κάνουν το κορόιδο καθώς αυτά τα Arai και Shoei κτλ είναι πιο μουράτα?

:confused: :confused: :confused:

makaronachis
14/03/2006, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Όσοι είναι κολημμένοι σε αστεία κλισέ του τύπου "Πληρώνω στο κράνος τόσο, όσο αξιολογώ το κεφάλι μου", παρακαλώ να μην διαβάσουν παρακάτω.
Το είδα το κρανάκι του λίντλ και είναι μια χαρά. Το είδα δίπλα σε ένα CMS πορτογαλέζικο των 100 ευρώνε και είναι ακριβώς το ίδιο.
Η ζελατίνα γράφει MEX. Μια ολόϊδια την πλήρωσα πριν από δυο μήνες 28 ευρά.
Ούτε λίγο ούτε πολύ δηλαδή, το κράνος είναι πανομοιότυπο με διάφορα ημιεπώνυμα που πουλιώνται γύρω στα 80- 100 ευρά.

Την πιστοποίηση την έχει πάρει στη Γερμανία (Ε1) και αυτό λέει κάτι.

Συμπέρασμα: Δεν είναι για πέταμα. Ούτε κορυφαίο , ούτε ταπεράκι.
Ως γνωστόν , τα πολυκαρμπονάτα, επειδή έχουν κάποια ελαστικότητα, σε ορισμένα χτυπήματα, αποσβαίνουν τα G καλλίτερα από πανάκριβα carbon,fiber κλπ και σε άλλες τα πανάκριβα δικαιολογούν την τιμή τους.ΠΟΤΕ δεν ξέρεις σε ένα χτύπημα ποιό κράνος θα ανταποκριθεί καλλίτερα.
Είναι αστείο όμως να κάνουμε τους ξερόλες σε ένα θέμα που όλοι οι επιστημονάρες, ακόμα δεν έχουν βγάλει άκρη.
Όσοι πάλι θέλουν να πιστεύουν ότι πληρώνοντας 800 ευρά είναι σε κάθε περίπτωση ασφαλέστεροι απ'ότι με ένα κράνος των 100, καλά πράττουν για ψυχολογικούς λόγους.
Ρε φίλε είσαι σίγουρος οτί το Ε1 είναι πιστοποίηση;Επίσης "είναι αστείο όμως να κάνουμε τους ξερόλες σε ένα θέμα που όλοι οι επιστημονάρες, ακόμα δεν έχουν βγάλει άκρη".Εσύ πως το ξέρεις οτί το κράνος των 800 ευρώ δεν είναι ασφαλέστερο από ένα των 100?

athandim
14/03/2006, 14:42
Τα Ε (1, 2....) νομίζω οτι δεν είναι πιστοποίηση. Είναι κωδικοι που αντιστοιχούν σε χώρες κατασκεύής... Το Ε1 π.χ. σημαίνει απλώς οτι κατασκευάστηκε στη Γερμανία.

johnpan
14/03/2006, 15:20
Ξυπνάτε ρε, κάποιος έκανε μ@λακία στη μετάφραση, γι'αυτό γράφει τέτοιες χοντράδες...:wave2:

Electra
14/03/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από harpoon
δηλαδη το κεφαλι μας ποσο αξιζει?

εχω κ μια ερωτηση. γιατι τα κρανη ειναι πιο ακριβα στην ελλαδα?
μεταφορικα δεν ειναι. δεν ειμαστε τοσο μακρια. πιο καλους μισθους δεν εχουμε. ο αριθμος μοτοσυκλετων που κυκλοφορουν στους ελληνικους δρομους ειναι ο μεγαλυτερος της ευρωπης.
γιατι???

Έχω μια απάντηση...

Τα κράνη είναι πιο ακριβά στην Ελλάδα γιατί ο έλλην νομίζει πως το ακριβό=αξιόπιστο (πάντα)!!! Οπότε αν δε τα ακουμπήσει δε θα νιώθει σίγουρος.
Με λίγα λόγια, το φθηνότερο κράνος (ακόμη και κατά 20 ευρώ), δεν είναι ασφαλές σε σχέση με το ακριβότερο -και ας είναι φτιαγμένα από τα ίδια υλικά και ας έχουν και τις ίδιες αντοχές-!!!

(Έχουμε και το κόλλημα με τις μάρκες φυσικά...)

Έτσι πιστεύω εγώ ε!


:beer:

koutroulis
14/03/2006, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Τα Ε (1, 2....) νομίζω οτι δεν είναι πιστοποίηση. Είναι κωδικοι που αντιστοιχούν σε χώρες κατασκεύής... Το Ε1 π.χ. σημαίνει απλώς οτι κατασκευάστηκε στη Γερμανία.

τα Ε δείχνουν από ποιο κρατος έχει πάρει πιστοποίηση ένα κρανος για να μπορεί να εισαχθεί στην ΕΕ


τα Ε μεταξύ τους έχουν διαφορά, υπάρχουν και μούφες Ε, πχ 13 από κράτη που δίνουν τις πιστοποιήσεις αέρα


συνήθως τα έντυπα για τα κράνη έχουν και μία λίστα από τις χώρες και τι σημαινει το κάθε Ε

δεν λέω ότι το κράνος των 800 πρέπει να είναι και καλύτερο και ουτε τα δινω αλλά δεν θα ενιωθα καλά μενα κράνος των 50!

όταν σε ολη την αγορα το φθηνότερο είναι 120, από όσο ξερω

:wave2:

athandim
14/03/2006, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
τα Ε δείχνουν από ποιο κρατος έχει πάρει πιστοποίηση ένα κρανος για να μπορεί να εισαχθεί στην ΕΕ

Με μπέρδεψες τώρα.....

Εγώ έχω ένα Nolan και το μόνο που γράφει είναι Ε3. Τί σημαίνει αυτό οτι έχει πάρει πιστοποίηση από Ιταλία ή οτι κατασκευάστηκε στην Ιταλία;;Αν πληρούσε κάποιες προδιαγραφές δεν θα έπρεπε να γράφει επιπλέον π.χ. ECE 05;;

Δηλαδή το Ε3 από μόνο του δηλώνει οτι το κράνος πληρεί τις ιταλικές προδιαγραφές; (Μακάρι. Κάτι είναι και αυτό....γιατί το είδα μετά και..:a018: :lol: )

jimmis77
14/03/2006, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
Έχω μια απάντηση...

Τα κράνη είναι πιο ακριβά στην Ελλάδα γιατί ο έλλην νομίζει πως το ακριβό=αξιόπιστο (πάντα)!!! Οπότε αν δε τα ακουμπήσει δε θα νιώθει σίγουρος.
Με λίγα λόγια, το φθηνότερο κράνος (ακόμη και κατά 20 ευρώ), δεν είναι ασφαλές σε σχέση με το ακριβότερο -και ας είναι φτιαγμένα από τα ίδια υλικά και ας έχουν και τις ίδιες αντοχές-!!!

(Έχουμε και το κόλλημα με τις μάρκες φυσικά...)

Έτσι πιστεύω εγώ ε!


:beer:



+10000000 :beer:

koutroulis
14/03/2006, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Με μπέρδεψες τώρα.....

Εγώ έχω ένα Nolan και το μόνο που γράφει είναι Ε3. Τί σημαίνει αυτό οτι έχει πάρει πιστοποίηση από Ιταλία ή οτι κατασκευάστηκε στην Ιταλία;;Αν πληρούσε κάποιες προδιαγραφές δεν θα έπρεπε να γράφει επιπλέον π.χ. ECE 05;;

Δηλαδή το Ε3 από μόνο του δηλώνει οτι το κράνος πληρεί τις ιταλικές προδιαγραφές; (Μακάρι. Κάτι είναι και αυτό....γιατί το είδα μετά και..:a018: :lol: )


δηλώνει την χώρα που πήρε πιστοποίηση και από όσο ξέρω το Ε3 είναι μία χαρα

Ιταλία, Γερμανία έχουν αυστηρές προδιαγραφές και γιαυτό τα κράνη θεωρούνται καλά

αυτά τα λέω από όσα έχω ακούσει και έχω ρωτήσει σε μαγαζιά που πουλάνε κράνη


αν ξέρει κανείς περισσότερα ας με διορθώσει

:wave2:

lopi
14/03/2006, 19:41
Ola paizontai ..










alla sta kranoi oti dinois pairneis..:mad: :cry: :bawl:

LanosXR125
15/03/2006, 00:00
egw to mono pou 3erw apo kranoi einai oti to diko mou to pra 400 euro kai se 2 mines ligei kai mallon tha ta 3anaskasw giati krataei to kefali mou!!!!

lampros_fazer
15/03/2006, 02:59
Εσείς από πάνω, ποιοί είναι οι "κράνοι"?:confused: :confused: :rolleyes:

nikonian
15/03/2006, 07:57
Το Ε1 σημαίνει ότι πήρε την πιστοποίηση στη Γερμανία. όχι ότι κατασκευάστηκε εκεί.
Αυτό σημαίνει ότι πραγματικά πληρει τις προδιαγρ. 05 που είναι και οι τελευταίες και αναφέρονται ρητά στο λουράκι.
Όσο για το τι φοράει ο Ρόσσι και ο Χ αγωνιζόμενος, εξαρτάται από δυο πράγματα:
α) πόσα δίνει η AGV (που τα χρεώνει μετά σε σένα μαζί με τη διαφήμιση) και
β) Τις ανάγκες του τεραίν. Τόσο στα προστατευτικά των αγκωνων, πλάτης κλπ, όσο και στο κράνος, ενδέχεται να χρησιμοποιούνται διαφορετικά υλικά για την πίστα, απ'ότι για το δρόμο. Εννοώ ότι στην πίστα μπορείς να χτυπήσεις μόνο στην άσφαλτο και όχι σε κολωνάκια, μπαριέρες, βράχια, ΙΧ, αιχμηρά αντικείμενα κλπ

cityfly
15/03/2006, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ξυπνάτε ρε, κάποιος έκανε μ@λακία στη μετάφραση, γι'αυτό γράφει τέτοιες χοντράδες...:wave2:

ναι αλλά....



γλώσσα λανθάνουσα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

koutroulis
15/03/2006, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LanosXR125
egw to mono pou 3erw apo kranoi einai oti to diko mou to pra 400 euro kai se 2 mines ligei kai mallon tha ta 3anaskasw giati krataei to kefali mou!!!!


τελευταία φορά που ρωτησα σε μαγαζί για κράνος
μου είπαν οτι τα κράνη δεν λήγουν πλέον


μπούρδες έλεγε ο μαμακας????



γνώμες

Latino
15/03/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
τελευταία φορά που ρωτησα σε μαγαζί για κράνος
μου είπαν οτι τα κράνη δεν λήγουν πλέον


μπούρδες έλεγε ο μαμακας????



γνώμες


και μένα το ίδιο μου είπαν. Πήρα ένα της AGV και είχε 120 ? κάτω απο το καινούργιο μοντέλο της. Διαφορά είχε μόνο στους καινούργιους χρωματισμούς γι'αυτό και αυτή η διαφορά της τιμής, όπως μου εξήγησαν. εκεί λοιπόν προβληματίστηκα γιατί μέχρι τότε ήξερα κάτι περί "χρόνου ζωής" του κράνους για 4 χρόνια.
Δηλαδή εαν ήταν περσινό μοντέλο είχε πλέον 3 χρόνια ζωής? (γι'αυτό και 120? λιγότερα?)και μου απάντησε ότι πλέον δεν ισχύει αυτό. (καινούργιες προδιαγραφές και κάτι τέτοια).
Τι να πω δεν ξέρω......:sick:

Ας μας διαφωτίσει κάποις περί αυτού!!!
:wave2:

cityfly
15/03/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
και μένα το ίδιο μου είπαν. Πήρα ένα της AGV και είχε 120 ? κάτω απο το καινούργιο μοντέλο της. Διαφορά είχε μόνο στους καινούργιους χρωματισμούς γι'αυτό και αυτή η διαφορά της τιμής, όπως μου εξήγησαν. εκεί λοιπόν προβληματίστηκα γιατί μέχρι τότε ήξερα κάτι περί "χρόνου ζωής" του κράνους για 4 χρόνια.
Δηλαδή εαν ήταν περσινό μοντέλο είχε πλέον 3 χρόνια ζωής? (γι'αυτό και 120? λιγότερα?)και μου απάντησε ότι πλέον δεν ισχύει αυτό. (καινούργιες προδιαγραφές και κάτι τέτοια).
Τι να πω δεν ξέρω......:sick:

Ας μας διαφωτίσει κάποις περί αυτού!!!
:wave2:

από ό,τι ξέρω ισχύει ότι λήγουν, αλλά εφόσον είναι αποθηκευμένα σωστά, ο χρόνος αρχίζει να μετράει από τη μέρα που αρχίζεις να το χρησιμοποιείς

koutroulis
15/03/2006, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
από ό,τι ξέρω ισχύει ότι λήγουν, αλλά εφόσον είναι αποθηκευμένα σωστά, ο χρόνος αρχίζει να μετράει από τη μέρα που αρχίζεις να το χρησιμοποιείς


άλλη μία ερωτηση

ο χρόνος ζωής 4 ή 5 χρόνια??


ή το κάθε κράνος έχει τα δικά του?


:wave2:

cityfly
15/03/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
άλλη μία ερωτηση

ο χρόνος ζωής 4 ή 5 χρόνια??


ή το κάθε κράνος έχει τα δικά του?


:wave2:


το arai πχ για να δείνει 5 χρόνια εγγύηση προφανώς έχει ζωή τουλάχιστον τόσο

αλλά πιθανότα κάθε κράνος έχει και τα δικά του