PDA

View Full Version : που κοιτας ωωωρεεεεε



b_bong12
15/03/2006, 08:42
Μιχανη περι τους 2 μηνες και μολις τις τελευταιες 5 μερες εχω αρχισει να κοιταω εκει που θελω να παω οταν οδηγαω.

Στις στροφες ομως τι γινεται...
Καθως ξεδιπλωνεται η στροφη μπροστα μου, κοιταω το κομματι που εμφανιζεται.
αλλα...
Οπως κοιταω εκει που θελω να παω, χανω την μπαλλα στο σημειο που βρισκομαι
Αποτελεσμα??
Στην στροφη, να βυθιζομαι νωρις, να φτανω στο apex νωριτερα, να χρειαστει να ανοιξω, στο τελος της στροφης να βρισκομαι πιο ανοικτα και να χρειαστει να κλεισω
Δηλαδη...
αντι να κανω μια ομαλη καμπυλη, κανω ενα μικρο εσακι(λογω διορθωσεων)
Τι γινεται τωρα??
Ειναι θεμα εξασκησης?
Μηπως πρεπει να μπαινω στις στροφες με μεγαλυτερη ταχυτητα ουτως ωστε να φτανω στα σωστα σημεια την σωστη στιγμη?(γιατι τωρα το παραδεχομαι, μπαινω στις στροφες αρκετα αργα.Νιωθω πως μπορω να ανοιξω το γκαζι περισσοτερο αλλα δεν βλεπω που παει η στροφη και γι'αυτο μπαινω χαλαρα μεχρι να δω την εξοδο)

Για πειτε οι του CSS και οσοι εχουν εμπειρια.
Ευχαριστω

Tigas
16/03/2006, 01:25
Εμένα πάντως μου πήρε 1 χρόνο περίπου να μάθω να πηγαίνω αξιοπρεπώς στην ευθεία και μετά άρχισα να ασχολούμαι με την ευθεία και τα apex κτλ κτλ


41069

sniper
16/03/2006, 11:18
Σε δημόσιο δρόμο αν δεν βλέπεις την έξοδο της στροφής τότε καλά κάνεις και πας "χαλαρά".... Μπορεί να σε περιμένει κανένα χαλασμένο τρακτέρ στην έξοδο... :sick:


Ride safe :wave2:

john pap
19/04/2006, 11:31
φιλε b bong12 κανεισ ενα τραγικο λαθος,βιαζεσαι. και ως γνωστον οποιος βιαζεται σκονταφτει και στην δικια μας περιπτωση αυτο ει ναι οτι χειροτερο.μην ξεγιελιεσαι απο τον rossi η τους γρηγορους που βλεπεις στο δρομο.πριν λοιπον θεσεις θεμα για το πως στρηβουν,φροντισε να μαθεις την μηχανη σου.νοιωσε καλα μαζι της και το ποιο σημαντικο, σταματα να φοβασαι.αν πεσεις δεν θα φτεει η μηχανη σου αλλα ο φοβος σου.πολλοι φιλοι μου επεσαν απο τον φοβο μην πεσουν,ημηχανη δεν θα σε προδωσει ποτε.

stavrobeis
22/04/2006, 22:05
Φιλε, επειδη και εγω ειχα μπει στο ιδιο τριπακι "επιμορφωσης" οπως και εσυ...(και καλα κανεις) επειδη απο οτι καλαβα απο τα Posts σου εισαι σχετικα καινουργιος με μηχανη (sorry και διορθωσε να κανω λαθος) θα σου ελεγα οτι ειναι αδυνατον να μαθεις αυτα που ρωτας απο τα Forum, ακομα και απο βιβλια, αν και ειναι πολυ χρησιμα (τα βιβλια)...
Εδω ο καθενας θα πει τη γνωμη του που μπορει να ειναι και λαθος, αλλα και ολοσωστη να ειναι, γιατι υπαρχουν πολλοι εδω που ειναι γνωστες της πιστας, ειναι δυσκολο να μεταφερθει η γνωση αυτη με ερωτοαπαντησεις....
Και αυτα τα λεω γιατι υπαρχει περιπτωση να υποπεσουμε στο λαθος να διαβαζουμε κατι και να νομιζουμε οτι μπορουμε άμεσσα να το εφαρμοσουμε, ενω δεν ειναι ετσι...
Το καλυτερο ειναι να πας σε ενα CSS, και αν δε μπορεις που ειναι λογικο λογω κοστους κτλπ. να βρεις καποιον γνώστη (φιλαρακι κτλπ) και να πατε σε μια πιστα να σου δειξει..

Sorry να κουρασα ...:D

:wave2:

kinhsh
23/04/2006, 02:23
Γιατι πατροναρεις τα σχολεια ; εχεις παει ; Στα φορουμ ειναι η γνωση.Μεσα απο τις πολλες γνωμες ο καθενας παιρνει αυτη που του αρεσει.

Οσο για το ερωτημα το που να κοιτας Β_bong12. Η απαντηση ειναι να κοιτας εκει που σου αρεσει και να μη γινεσαι δογματικος με κανονες. Αυτη η τεχνικη να κοιτας εκει που θελεις να πας εχει χρηση σε μεγαλες ταχυτητες που ο οδηγος στο αγχος του να διαχειριστει το δρομο και τις στροφες που ολα φευγουν και αλλαζουν γρηγορα μπορει να φοβηθει μια στροφη και να πατησει φρενο και να παει προς τα εξω.

stavrobeis
23/04/2006, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Γιατι πατροναρεις τα σχολεια ; εχεις παει ; Στα φορουμ ειναι η γνωση.Μεσα απο τις πολλες γνωμες ο καθενας παιρνει αυτη που του αρεσει.

Οσο για το ερωτημα το που να κοιτας Β_bong12. Η απαντηση ειναι να κοιτας εκει που σου αρεσει και να μη γινεσαι δογματικος με κανονες. Αυτη η τεχνικη να κοιτας εκει που θελεις να πας εχει χρηση σε μεγαλες ταχυτητες που ο οδηγος στο αγχος του να διαχειριστει το δρομο και τις στροφες που ολα φευγουν και αλλαζουν γρηγορα μπορει να φοβηθει μια στροφη και να πατησει φρενο και να παει προς τα εξω.

Δε πατρονάρω κανέναν..τη γνώμη μου λεω απλά...
Ετσι και αλλιως, ο φιλος μπορει να ακούσει τη γνώμη τη δικια σου ή τη δικια μου ή κανενως απο εμας....
Σε CSS δεν έχω παει εχω γραφτει για τον Ιουνιο αλλα εχω παει σε πιστα....
Για τα CSS ξερω αρκετους που πηγαν και κανεις δεν ειπε ουτε εναν ασχημο λογο...

Τωρα για τις συμβουλες που δινεις εσυ στον φιλο, να κοιταει δηλαδη οπου θελει...εγω δεν εχω αποψη ολοκληρωμενη, αφου ομως εχεις εσυ...πάσο....

:wave2:

b_bong12
24/04/2006, 22:18
cheers stavrobeis...
apla itan oi apories pou eixa kai apo tin alli eida oti i filosofia autou tou foroum itan pros ti voi8itiki-symvouleutiki meria.
Twra apla peiramatizomai kanontas auto pou ais8anomai-egw- aneta.
CSS kai egw sta sigoura ton iounio(arxes den einai??)

Kales voltes:beer: